nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, PREMIEROMAN. dertig Cent Ofüciëele Publicatie. No. 56. Zaterdag 11 Juli 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PAUL LINDAU BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. Amersfoortsche Goura abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.—Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bsrekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Voor onze lezers is voor slechts aan ons bureau verkrijgbaar, den nieuwen boeienden GËILLUSTREERDEN roman van door bevoegde hand uit het Duitsch vertaald. Spoedige opgaaf is gewenscht. De Uitgever. Van de vorige premie „DOOR DE KRACHT DER LIEFDE" van Daniël Lesueurzyn mede nog enkele exempla ren disponibel. Men baaste zich aan te vragen. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van den 14. September 1866 (Staatsblad no. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de in kwartiering, enz.; DoeD te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde last door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt alle werkdagen van 10 lot 1 uur. Amersfoort, den 10. Juli 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Maatschappij tot bevordering der geneeskunst te 's Gravenhage, heeft o.m. het volgende bepaald Aangehouden werd een voorstel van Arnhem betrekkelijk een commissoriaal onderzoek omtrent de school-hygiène. Verworpen werden de voorstellen be trekkelijk de achterstelling van het bac teriologisch onderzoek bij besmettelijke ziekten (speciaal cholera asiatica), en tot het vragen van beperking van regeerings- wege van den handel in vergiften. Ten opzichte van het onderzoek naar de deugdelijkheid van de koepokstof, die door de Pares >vaccinogénes" wordt ver schaft, en met betrekking tot de verheffing van den stand en de positie der vroed vrouwen, mede wat betreft de behande ling van kraamkinderen, die gebleken aan het gezichtsvermogen vertoonen, zijn be sluiten gevalleD, welke de zorg voor een •*n ander opdragen aan de geneeskundigen in eigen kring. Na een geanimeerd debat werd door de vergadiji ing de overtuiging uitgespro ken, dat de 's GraveDhaagsche Maatschappij van verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ongelukken en ziekten, die door leeken en ten bate der aandeel houders beheerd wordt, schadelijk is voor het prestige en de onafhankelijkheid der medici. Voorts werd besloten, eene commissie te benoemen tot onderzoek naar de rege len, welke de behandelende arts te vol gen heeft bij het afgeven van attesten omtrent ziekte of overlijden van zijne patiënten. Een verder strekkend voor stel van Leiden verviel daardoor voor 's hands. De volgende jaarvergadering zal in Fries land gehouden worden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen: doctors J. A. M. T. Sannes, te Rotterdam; W. Renssen, te Arnhem S. K. Hulshofl, te Utrecht en Hendrik de Jong, te 's Gravenhage. Een telegram, Woensdagmiddag door het IV. v. d. D. ontvangen, bevat de be vestiging van het treurige overlijdensbe richt van den generaabmajoor J. J. K. de Moulin, pas benoemd gouverneur van Atjeh. In het jaar 1898 wordt onze jonge Koningin meerderjarig. Ongetwijfeld zul len dan allerwege kroningsfeesten gevierd worden. Reeds nu, dus volle twee jaren vooraf, maakt men de toebereidselen daar voor. Althans uit de hoofdstad verneemt men sedert eenigen tijd, dat er zich com missies hebben gevormd in verschillende buuiten, die zich met de regeling van de feesten aldaar bezig houden. Beter te vroeg, dan te laat. Te veel ijver schaadt echter ook wel eens. Ah het vuur, tegen den tijd, dat het branden moet,maarniet uitgedoofd is I Meerbode. Een wetsontwerp tot wijziging var. de pensioenwet der hurgeilijke ambtena ren, bij de Tweede Kamer ingekomen, en in hoofdzaak gelijkluidend met het vroegere, dat door de Kamerontbinding niet in behandeling kwam, bevat een nieuwe wijziging, nl. het voorstel om het genot yan pensioen te doen ophouden hij veroordeeling van den gepensioneerde tot een vrijheidsstraf van drie maanden of langer, altijd behoudens de thans ook in de pensioenwet verleende bevoegdheid om bij Kon. besl. te bepalen, dat het pensioen aar. de naaste betrekkingen van den gepensioneerde zal teu goede komen volgens het ontwerp zal, behalve ten behoeve aan de vrouw of de minderjarige kinderen, ook ten behoeve van de bloed verwanten in de opgaande linie over het pensioen mogen woiden beschikt. Ter voorkoming van recidive is de mogelijk heid opengesteld cm, indien bet pensioen niet reeds gedurende den straftijd van den veroordeelde gestrekt heeft om in de behoefte van zijn gezin te voorzien hoog stens de helft van het jaarlijksche bedrag daarvan aan hem bij het verlaten der gevangenis of van de werkinrichting uit te keeren. Men schrijft uit de Betuwe: De Meikersen zijn geplukt, uitgenomen enkele nakomers, zweepeis genaamd, en de pluk van zwarte kersen. Voor deze kersen wordt 1 2 a 13 ct. per K.G. besteed. In 't laatst dezer week begint de volle pluk van oostkerseu. Groote kapitalen zijn aan de Meikersen verloren. Te Arnhem is overleden de beer F. J. Spruijt, van af December 1885 mede-eigenaar der Veenendaalsche si jet- en vijfschachtfabriek." Tot dien datum was hij als geneesheer werkzaam, achter eenvolgens te Ingen, Hoogland en Bun schoten. Zaterdag had de ter aardestelling plaats en was de nVeenendaalsch sajet- en vijfschachtfabriek" na 9 uur gesloten. De overledene genoot overal waar hij gewoond heeft de algemeene achting. Het progamma van den internatio nalen wegwedstrijd, die Zondag a s. ge houden wordt tussclien Rotterdam Utrecht en terug vanwege de Rott. W. V. »T. H. O. R." is verschenen. Ingeschreven 35 amateurs uit Neder land, Duitschland, België, Denemarken en Frankrijk en 35 professionals uit Neder land, België en Duitschland. Of Cordang mededingt is nog niet met zekerheid bekend. De afstand van den te rijden weg be draagt 113.6 K.M.; dank zij de welwil lende medewerking der burgemeesters van de tusschenliggende gemeenten zijn de noodige veiligheidsmaatregelen ge- trofTen. De prijzen voor de amateurs bestaan uit gouden, verguld-zilveren en zilveren medailles en kunstvoorwerpen, voor de professionals uit geldprijzen, van f 150 tot f 25. De jury bestaat uit de heeren Frans Netscher, voorzitter-Kampiechter, Paul Rousseau uit Parjjs, redacteur van Paris Velo, 2e voorzitter-kamprechter, E. de Beukelaar, starter, Jan van Selms, com missaris van het keerpunt te Utrecht, B Haentjes en Joh. M. van Hoek, commis sarissen en Joh. J. Meijer, secretaris. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het uitvoerige programma, waarop ook de weg, die gereden moet worden, is afgeteekend. Te Utrecht is weder een slachtoffer gevallen van het doorslikken van pitten bij eten van kersen. Een dochterlje van v. L., wonende op het Vischersplein, kreeg het, na een groote hoeveelheid kersen met de pitten verorberd te hebben, zoo benauwd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, wat echter niet baatte. Als laatste redmiddel weid het meisje naai het stedelijk ziekenhuis overgebracht om een operatie te onder gaan. Zij is twee dagen na de operatie overleden. Provinciale Staten vau Utrecht. In de Dinsdag gehouden zomerzitting weiden de geloofsbrieven van dehh.jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijck en A. W. Mees onderzocht en in orde bevonden en tot hunne toelating besloten. De voorzitter, Z. E. de Commissaris der Koningin, herdacht in zijne openings- lede het verlies, dat de Staten lijden door de ontslagneming van den heer Royaards en het overlijden van den heer Beukers en wijdde eenige woorden van waardee- ling aan de veidiensten van beide heeren. Op voorstel van den heer H. A. van Beuningen werd aan Ged. Staten, om praeadvies, gerenvoyeerd het ontwerp eener wijziging voor zooveel deze pro vincie betreft, van tabel A, bedoeld in de wet van 5 Nov. '52 {Stbl. no. 197). Volgens dat ontwei p ral van de Ulrechl- sche districten voor de Staten-verkiezin- gen alleen Ulrecht in twee districten woiden gesplit-t. Utrecht I (het gedeelte oostelijk van den Krommen Rijn, de Oude Gracht en de Vecht) zal 7 leden kiezen, en Utrecht II (het overige gedeelte) 6. De begroolingen en de rekeningen gingen naar de afdeelingen. De rekening der enkele provinciale en huishoudelijke uilgaven sluit in ontvangst met f IU3.17ri.48, in uitgaaf met f 84.220.34'/2 batig saldo f 18.958. i3Vi De enkel provinciale begrooting voor 1897, is in ontvangsten en uitgaven groot f 98.031. Verschillende stukken gingen naar de afdeelingen of Werden commissoriaal ge maakt. Prof. dr. W. C. van Manen, hoog- leeraar te Leiden, hoopt morgen vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk; ds. J. Sluys, pre dikant te Uithuizertneeden, bij die in de Gereformeerde Kerk B. hier. Door de mans-lidmaten van de Ge reformeerde kerk B. hier is in de vaca- ture-Bouman, met algemeene stemmen gekozen tot predikant ds. H. T. Teerink, predikant bij de Gereformeerde Kerk B. te Werkendam. Tengevolge van het bedanken door den heer J. H. Brom is door Gedeputeerde 64) »En toch,* antwoordt Alsager veelbe- teekenend: iwanneer men eene bekoor lijke en schoone vrouw ziet, valt het gemakkeljjk te begrijpen, welke verlei dingen het huweljjk voor een man heeft. »Ach,t zegt Mrs. Fairstar, met een i vroolijken lach: iraaar hoe lang blijft j eeDe vrouw bekoorlijk en schoon voor >haar echtgenoot! En alles wel beschouwd, waartoe dient het dan ook om voort te gaan uwe betoovering over hen uit te oefenen, nadat gij hen eens gevonden ihebt? Men gaat niet voort met zijn zalm ue doorsteken, wanneer men hem gebor- glen op den oever heeft liggen, niet waar? Daarbij zoude een echtgenoot het niet op Njprijs stellen. Indien ik thans mjjn macitt beproefde om Frank te behagen, zoude\ hij mij waarschijnlijk zeggen, mjj toch nuet dwaas aan te stellen.* »Is Firank zoo heel ondankbaar ?c vraagt Lord Rywendale glimlachend. iNiet \oeer dan de meeste andere echtgenooten, denk ik,« (met een klein pruilend gezicht): »maar laat ons onzen tijd niet verspillen met over hem te spreken. «Gelooft gij niet,* zegt Alsager, plot seling tot ernst vervallende, >dat er enkele gelukkige huwelijken zijn? Na verloop van eenigen tijd wordt een man de we reld moede met haar valsche vermaken en gevoelt hij de behoefte aan waar ge mak en gezelligheid. Ik beken dat het denkbeeld van eene zachte, lieve vrouw aan het hoofd van zijn huis, eene zekere betoovering voor mij heeft.* Innerlijk beeldt hjj zich Osyth af, ter wijl zij haar zachten schepter op het landgoed zwaait, zooala hij zich eenmaal, lang geleden, Viva heeft voorgesteld. »Gg?« antwoordt Mts. Fairstar, haar fraaie wenkbrauwen zamentrekkende: Gij zijt volstrekt geen man om uwe ver liefdheid in de open lucht te verspillen. Verbeeld u als een gezeten, eerbiedwaar dig landedelman, die belang zoude stellen in alle soort van nietigheden, en al de vervelende bijzonderheden van een her derljjk leven doorstaande! Neen, Mylord dat is volstrekt uw beroep niet.* »En wat is mijn beroep dan, ik bid u?< Mrs. Fairstar ziet hem een oogenblik aandaarop uit zij eene kleine zucht, hetzij dan waar of voorgewend, valt moeielijk te beslissen. »Ik wil het u niet zegden, ofschoon ik het zeer goed weet,* zegt zij. Lord Ryvendale begeeft zich in eeDe besliste hofmakerij met zijne schoone gastvrouwhij eet bij haar en voegt zich des avonds bij haar gezelschap in den schouwburg. Terwjjl Viva zulke bittere traneo stort, heeft hij bijna haar bestaan vergeten; onder den invloed van Mrs. Fairstar's bekoringen, is zelfs de gedachte aan Osyth verre van hem Den volgenden morgen ontwaakt hij en bevindt zijn gemoed in zulk een toe stand als zijn verhemelte zoude wezen na een rijk en ongezond banket. Hij denkt aan Mrs. Fairstar eerder met een gevoel van ergernis dan van genoegen; hij zegt bij zicbzelven dat hij er genoeg van heeft om zwak voor de vrouw van anderen te gevoelen. Osyth schoon en rein gelaat keert met viervoudige beko ring tot hem terug, de gedachte aan haar bracht rust aan zijne geprikkelde zinnen. Hij zal nog dienzelfden dag naar Ryven dale gaan, in spijt van zijne belofte om in den namiddag met Mrs. Fairstar paard te rijden. Hij zendt dus een briefje aan die dame, waarin hij zegt, plotseling naar zijn landgoed te moeten. »Hij is de eene of andere vreeselijke vrouw gaan zien,* beslist de schoone toornig: «zonder twyfel degene, die hem een verlangen naar landelijk geluk heeft ingeboezemd Zij weet zeer goed dat voor een man, als Alsager, bezigheid eensluidend is met genoegen: de meest belangrijke zaken zouden ter zijde worden gesteld indien hij te kiezen had tussclien hen en de vrouw, welke hij wenschte te zien. Lord Ryvendale is bijna eene week op het buiten geweest, en het grootste ge deelte van zijn ijjd werd met Osyth doorgebracht. De voornemens, die zij opwierp om de armen te bevoordeelen, en welke hij om harentwille ten uitvoer brengt, verschaffen eene volkomen ver ontschuldiging om zich in haar gezel schap te bevinden, en elke dag maakt haar dierbaarder, aantrekkelijker in zijn oogen. De gedachte aan Viva houdt hein thans ternauwernood terug; hij is be gonnen met zich te zeggen dat deze schakels den een of anderen tijd moeten afbreken, en dat, nu er zoo weinig ge negenheid tussclien hem overblijft, (arme Vival) eene scheidiDg bijna onvermijde lijk is. Voorzeker zal hij, niet alleen datgene wat rechtmatig is, doen, maar hij 2al de fraaiste schikking voor haar en haar kind maken; zij zal juist op denzelfden voel leven als thans het zal wel eene moeielijkhuid wezen, zooveel van zijn in komen af te zonderen, vooral indien hij kinderen mocht hebben, maar de dwaas heden der jeugd moeten gewoonlijk duur afgekocht worden. Ware er eenige kans dat de Hertog zoude sterven, dan zoude hij het als zijn plicht beschouwen, Viva te trouwen, zelfs ofschoon zijne gene genheid voor haar zoo laag is gedaald, maar de Hertog zal, indien er geen on gelukken gebeuren, gedurende de eer ste twintig of dertig jaren voortleven. Dus maakte Alsager zijn plannen en verheugde er zich in. Hij, die zoo vol leerd was in de kennis van het vrouwe lijk harte, twijfelde er geen oogenblik san, wat Osylli's antwoord wezen zoude, wanneer hij haar vroeg zyne vrouw te zijn. Hij werd verlangend en ongeduldig om de zaak beslist te zienhij gevoelde behoefte aan de zekerheid, dat zij de Zekerheid, dat zij de zijne zoude wezen, ofschoon er ook eenige tijd verloopen moest, voordat de zaken geschikt konden zijn, en hij vrij zou wezen, haar waarlijk zijne vrouw te maken. Heden avond zullen de Rector en zijne dochter op het landgoed eten. Alsager heeft bij zicbzelven oveilegd, hoe zij. als op dien anderen avond, te zaïnen in den tuin zullen gaan, hoe hij haar zijne liefde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1