Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. SCHAAKAFDEELING. PROVINCIALE BERICHTEN. a Ingezonden. Probleem No. 80. Leusden bij Amersfoort plaatshebben,] doch in het Agnethapark te Delft. De datum bljjft op 9 Augustus bepaald. De godsdienstoefening in de Re- monstr. Kerk alhier zal aanstaanden Zondag geleid worden door Dr. H. L. Oort, pred. bjj de Rem. Gem. te Utrecht. Maandag 27 Juli a.s. zal op het terras der Sociëteit >Amicitia< een extra concert gegeven worden door de stafmu- ziek van het 5e regiment Infanterie, door H.H. Officieren van genoemd regiment den leden der Sociëteit aangeboden. Het volgend programma zal ten gehoole worden gebracht: I. Nicol-Marsch Schroder. 2. Festival-Ouverture Leutner. 3. Dina-Walzera.d.Oper»Capricciosa" Raida. 4. Potpourri aus der Oper »Der Ober steiger" Zeiler, 5. 6. 7. Ouverture «Haydée oil le secrét" Auber. Largo Handel. Czardas a.d. Oper «Der Geist des Wojwoden" Grosmann. Grande Fantaisie de l'opéra «Le Prophéte" Meijerbeer. I In de Noorderlaan te Baarn had gistermiddag omstreeks half drie een treu rig ongeluk plaats. Een kind van 6 jaar, van de wed. A. aldaar, was op den bak geklommen van een zwaar beladen wagen vau onzen stadgenoot den heer S., die daar juist voorbij kwamdaar de bak onder den wagen was bevestigd, ontdekte de voerman dit niet. Toen het kind eenige oogenblikken later uit den bak wilde klauteren, kwam het in aanraking met het achterwiel, met het ongelukkig gevolg, dat het wiel over het hoofdje kreeg en dadeljjk een lijk was. Bij de acte-examens Duitsch Lager onderwijs zijn o.a. geslaagd de dames K. Behrens, en E. F. M. J. Haakman van den Bergh, beiden hier. Wjj meenen onze lezer nog eens te moeten herinneren aan het Woensdag 5 Aug. in het Lockhorster bosch te houden provinciaal Christelijk Zangerfeest. Een koor van 500 zangers en zange ressen zal zich daar doen hooren terwijl verschillende sprekers zullen optreden. Voor nadere bijzonderheden zie achter staande advertentie. Door de politie alhier zijn bij eenige winkeliers en op de gisteren gehouden weekmarkt eenige monsters boter in be slag genomen, op vermoeden van kunst boter te zjjn. Door den Hoofdagent van politie de Jager alhier, is in de gemeente Scher- penzeel opgespoord zekere vrouw W. die verdacht werd op 9 Juli j.l. meer gemeld kind te vondeling te hebben gelegd. Zij is door genoemde beambte naar Amersfoort overgebracht, alwaar zij voor den Heer Commissaris van Politie het haar ten laste gelegde feit volledig heeft bekend. Morgen, Zondag 26 Juli, des na middags te 2 uur, worden op de Wie lerbaan te Utrecht de kampioenschappen voor de provincie Utrecht verreden. Bondsleden die deze interessante wed strijden wenschen bij te wonen, worden verzocht deel te nemen aan een bonds- tocht over Doorn, Driebergen en Zeist naar Utrecht onder leiding van den plaatselijken consul. Afrit te 10 uren precies van de Var- kensmarkt. Hoogland. Naar men verneemt zal I de boerenhofstede Kouwenhover., die be stemd was om er een gesticht van zenuwlijders op te richten, de volgende maand vei kocht worden, en er dus geen gesticht tot stand komen. Hoevelaken. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van Don derdag 1.1. met 5 van de 6 uitgebrachte stemmen besloten, de openbare lagere school alhier met ingang van 1 October op te hellen. Sckerpeuzeel 22 Juli. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van heden benoemd tot Wethouder tevens ambtenaar van den burgelijken stand den Heer Jb. van Wolfswinkel, Vorst Bismark was voornemens om een deel van den zomer te Varzin door te brengen, wanneer zijn gezondheidstoe stand zeer goed was. Van de reis is echter afgezien, zegt de Augsburger abend- zeitung, omdat zij te vermoeiend voor den vorst zou zijn, ofschoon diens gezond heid thans niets te wenschen overlaat. Utrechtsclie kermis. De Utrechische kermis was dit jaar erg saai, en daardoor zooals de corespon dent van de N. R. Ct. opmerkt, zelfs gemaakt in de schatting van deskundigen. «Ik stond, daar de temperatuur het veroorloofde, op het voorbalkon van de tram waar de koetsier in vergelijking met den conducteur steeds weinig spraak zaam mij begon te vertellen, dat een oogenblik te voren een paar heeren hem gevraagd hadden, waarom hij hen geen kermis wenschte. «Maar ik zal u danken meneert, zei de paarden bestuurder, »dat is geen kermis om iemand voor te wen schen. Neen ik laat het nu maar aan de heeren zeiven over. Als iemand daar ik niet in mijn vestzakje tasste of een sigaar of zoo, dan moet hij dat uit eigen beweging doen.c Met den laatsten wenk kreeg hij mij zoo waarlijk nog beet tot mijn eigen verwondering. De omgekeerde wereld. Om de omgekeerde wereld te verkrij gen, behoeft men eenvoudig in de kine- toskoop alle beelden in omgekeerde volg orde te reproduceeren, dan verkrijgt men resultaten, die de toschouwers doen twij felen aan hun verstand. Want men ziet b.v. de volgende dingen gebeuren. Iemand neemt een leeg glas van de tafel, brengt het aan zijn mond en zet het met wijn weer neer. Een ander werd gezien, zittend op een stoel; plotseling vliegt een eindje sigaar van den vloer in den mond, er komt rook uit de kamer naar de sigaar, die steeds langer werd, totdat de rooker haar in zijn koker wegbergt. Een derde zit te eten, maar op zoo'n manier, dat hij stuk voor stuk uit zijn mond neemt totdat hij een heele kip vóór zich heeft.enz,. Verzamelwoede. Bij het 17e jaarlijksche examen der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging is Dinsdag j.l. te s' Gravenhage in het lokaal «Pulchri Studio* o.a. geslaagd voor piano (middelbaar onderwijs) onze standgenoote Mej. J. L. Wolter. De le luit. P. G. Verhaart van het le regiment veld-artillerie wordt 1 Augus tus a.s. ontheven van zijne detacheering als treincommandant in de legerplaats bij Oldebroek, en keert naar Ihier terug. ul Gij hebt betrekkingen, gij hebt vrien den, en ik ik heb niemand. Hij is mijn alles; ik kan niet leven zonder hem. Ach, heb eenig medelijden met mij neem hem niet van mij af!t Zij zinkt aan Osyths voeten neder. Zij maakt eene beweging, alsof zij hare hand wil grijpen, maar houdt zich plotseling terug. Haar teeder, gevoelig gemoed herinnert zich de grenzen, die haar schei den van dit meisje; nimmer, zelfs thans voor geen oogenblik, vergeet zij de schande, welke haar verschil kenmerkt van haar deugdzame zusteren. Osyth zit als versteend ter neder; haar geest is een wereld, waarin zij niets hel der kan onderscheiden; noch recht noch kwaad, noch de aanspraken dezer vrouw, noch die van haarzele op den man, dien zij, zoo ongelukkig, beiden liefhebben. De Hertogin is zoo geheel verschillend van de vrouw, welke zjj zich heeft voor gesteld, de vrouw, welke zjj beschouwd heeft als een misdadig wezen, eene ver leidster, onder wier noodlottige heer schappij Alsager was gevallen. Van zulk eene zoude het eene rechtvaardige, goede handeling geweest zijn, hem te scheiden I Maar dit teedeie, tengere schepsel met het bedroefd gelaat, de treurige stem, die haar als om haar dierbaar leven smeekt, hem haar terug te gevent Als men Goethe gelooven mag en die wist sommige dingen wel dan schuilt er in ieder mensch een verza melaar. Nu is het ook zeker wel aardig een verzameling van zeldzame en gedenk waardige dingen te hebben. Jammer maar dat vele van die dingen slechts schijnbaar zeldzaam en gedenkwaardig zijn. Daaromtrent zijn zeer aardige staal tjes bekend gemaakt door de Revue des revues. Dit tijdschrift weet o.a. te vertellen van groote fabrieken langs de oevers der Tiber, waarin Etruskische vazen en urnen worden vervaardigd en daarna in het water geworpen, waar zij allengs een kleur aannemen, die ze op oude vazen doet gelijken. Voor eenige jaren bag gerde men de Tiber uit en vond toen allerlei stukken van beelden, wapenen, gebroken zuilen enz., en men meende reeds een groote vonds gedaan te heb ben, toen weinig dagen later een fabriek in de nabijheid werd ontdekt, waar men zich onledig hield met het maken van «antiquiteiten,* die daarna in het zand der rivier werden geduwd. En in 1892 werden door het Berljjnsche Museum van Oudheden 17 Egyptische mummies aan gekocht, waarin weldra bleken lijken van echte Berlijners verborgen te zijnl Goede zaken heeft men in het huis te Ferney gemaakt, waar Voltaire woonde. In de eerste jaren dezer eeuw heeft een rekenaar uitgerekend, dal gemiddeld elk Osyth gevoelt dat zij, in plaats van eene lofwaandige handeling te doen door hem aan Viva's armen te ontrukken, in tegendeel schuldig zal zijn aan eene daad van zelfzuchtige wreedheid. Zij was be reid geweest slecht over haar te denken, thans wordt zij door een groot medelijden vervuld. Maar niets schijnt haar helder toe. Wordt vervolgd). jaar door den concierge van dit huis werden vei kocht 8000 bustes van Vol taire, gemaakt van klei uit den tuin van Voltaire's huis, a 1 franc, maakt 8000 francs; 1200 autografen a 20 frs., maakt 24,000 frs.; 500 authentieke wandelstok ken a 50 fis., of te zamen 25,000 frs.; 300 niet minder authentieke pruiken a 100 fr. per stuk, dus 30,000 frs., of totaal 87,000 frs. in een jaar. In den Amerikaansche vrijheidsoorloz werd de bekende slag geleverd op het veld van Gettysburg; in dezen slag viel de generaal Reynolds. Een koopman van New-York kocht daar voor eenige jaren bij ten bezoek voor 30 dollars den kogel, welke aan dien generaal het leven had gekost. Toen hij het volgende jaar weer op het slagveld kwam, ontmoette hij ei denzelfden man, die, hem niet herken nende, nu opnieuw den kogel aanbood «die genei aal Reynolds gedood bad*, maar r.u slechts voor 20 dollars. De New-Yorhsche koopman weigerde. De reliquieën van Napoleon zijnvooial zeer gezocht. Iemand deed eens onder zoek naar het bed, waarin Napoleon ge storven was. Hij vond dat er een was in het Hotel des Invalides te Parijs, een tweede in het museum-Tussaud te Londen, een derde in het museum-Grevin, een vierde hal de markies de Biron, een vijfde was door prins Murat en een zesde door maarschalk Bertrand aan een lid der keizerlijke familie geschonken. Het schijnt dus dat Napoleon in minstens zes ledikanten is gestorven. Eenigen tijd na den dood van Napo leon werden verschillende dingen verkocht, die aan Napoleon hadden behoord, of althans heetten te hebben behoord: het rijtuig, waarin hij het slagveld van Wa terloo had vei laten, bracht ongeveer f2000 op; een lorrie', f 60een tanden borsteltje f42.50; een snuifdoos f2000 ruim; een paar oude pantoffels f 12een gewoon scheermes f50; een stuk spons f9; een hemd f27; een paar oude handschoenen f 12een kam f 12een zakdoek f 18, enz. Oplossingsmiddel voor ijzerroest Dikwijls is 't zeer moeilijk, ja somtijds onmogelijk, ijzerroest door afwrijven te verwijderen. Volgens eene meded eling in Staal en ijzer heeft het zuiveren van sterk door roest aangetaste voorwerpen gemakkelijk pluats, door het indompelen der voorwerpen in eene verzadigde op lossing van tinch orid. De tijd van in werking is afhankelijk van de meer of mindere dikte der roestlaag in den regel zijn 1224 uren voldoende, indien men slechts acht geeft dat geen overschot aan zuren ontstaat waardoor het ijzer zelf zoude worden aangetast. Nadat de voor werpen uit het tinbad genomen zijn moeten zij met water en daarna met einmonia worden afgewasschen en spoe dig worden gedroogd. Ter voorkoming van nieuwe roestvorming wordt eene insmering met vaseline aanbevolen. De erfenis van Neeltje Pater. Een koopman uit Woerden verkeerde in de meening, dat hij erfgenaam was van Neeltje Pater te Broek in Waterland overleden. Men vertelt, dat Neeltje Pater schatrijk was geweest en de Woerden sche koopman meende dat hij universeele erfgenaam was. Hij sprak deze en gene over de middelen die hij moest aanwen den om het geld te krijgen, maar nie mand scheen raad te welen; eindelijk stuurde iemand hem naar een kaartleg ster te Gouda. Deze wist raad: er moest zeide zij een advocaat aan het werk ge steld worden, de kaai ten hadden het uitgewezen. Maar de advocaten gaan niet voor wei nig geld aan het 'werk, er moest eerst f55 gestort woiden eer de advocaat zijn schouder tegen het wielwildezetten.dat den boel aan het draaien zou maken. De sukkel storte f 55. De kaartlegster kwam met allerlei mooie praatjes, brie ven, telegrammen enz. aan, en lichtte den man in een paar jaar voor f600 op. Altijd had zij geld noodig voor den advo caat en vertelde dan, dat de zaak zoo goed ging, als maar kon. De eenvoudige lieden wilden ook wel eens gaarne den advocaat zien. Eerst zeide de kaartlegster, dat de persoonlijkheid van dien advocaat geheim moest blijven, maar toen haar het vuur wat na aan de schenen werd gelegd, werd den goedgeloovigen zielen door de kaartlegster aan gezegd, dat mijnheer nu zou komen, en dat zij maar eens een flinke koffie tafel moesten aan lichten. Er werd een zoogenaamd tafeltje- wel-bereid gemaakt, maar geen advocaat kwam. Eindelijk noemde zij een gefin- geerden naam en ten slotte werden de bedrogenen wantrouwig, zoodat het rechts zaken werden. De kaartlegster, die gehuwd en tevens moeder is, gaf aan de rechtbank te Rot terdam, waarvoor zij Dinsdag terecht stond, te kennen, dat haar man niet ge noeg verdient, dat zij een jaar of zeven het beroep als kaartlegster uitoefent en dat zij nogal beklant was, maar dat de klad in de zaak is gekomen, sedert het bekend was geworden, dat zij de goege meente had opgelicht. Zij verklaarde, dat zij met den advo caat die de zaak zou in orde brengen, haar eigen persocn bedoeld had, want zjj was haar eigen advocaat. Voor hoe veel geld zij de goedgeloovige zielen had beetgenomen, kon zij niet zeggen, want zij verklaarde nu en dan suf te wezen door het drinken van een borrelije, Tevens werd zij door den president lot de erkentenis gebracht, dat er niets uil de kaarten was af te leiden. De officie van justitie eifchle 1 jaar en 6 maanden voor de beklaagde. Ken luchtreis. De bekende luchtreiziger de heer Cazzapa is gistermorgen te Brussel op gestegen met de heeren ElUée Reclus en Edmond Picard, twee professoren aan de Universiteit te Biussel. Hei doel was een poging om de bestuurbaarheid der luchtballons verder te brengen. Maar de tocht der drie heeren gaf al een heel weinig hoog denkbeeld van deze bestuur baarheid. De ballon, die 3000 kub. meter gas bevatte, verhief zich ongeveer twee duizend meter en bleef een half uur op die hoogte zweven. Toen echter stortte hij plotseling naar beneden, bonsde eerst legen een toren aan, toen teger. verschillende huizen, scheen op de Groote Maikt te willen neerdalen, maar steeg weer in de hoogte, daalde weer in een der straten, waar hij heen en weer slingerde, steeg weer omhoog en kwam ten laatste in het bosch van Uccle terecht, waar de ballon zich, op 20 meter van den grond ver warde in de takken der boomen. De reizigers raakten vei ward in de zijde van den ballon, en het duurde meer dan een kwartier, voor zij, half gestikt, zich kon den bevrijden. Maar zij bleken tien gelukkig ongedeerd te zijn. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dut zij voor nemens zijn aan den gemeenteraad voor le stellen tijdelijk aan den openbaren dienst te onttrekken en wel voor het tijdvak van 21. October tot en met 4 November a.s. 1. eene oppervlakte van 113 M1, uit- makenden een gedeelte van hel plein «de Hof* nabij de Lavendelstraat. 2. eene oppervlakte van p m. 400 M>, uitmakende een gedeelte van het plein «de Hof* nabij het Pepersleegj6. 3. eene oppervlakte van 113 M», uit makende een gedeelte van het plein «de Groenmarkt.* 4. eene oppervlakte van p.m. 400 M1, uitmakende een gedeehe van het plein «de Appelmarkt*. Voorts dat de schelsteekeuing waarop de terreinen nader zijn aangeduid voor een ieder ter gemeente-Secretarie ter inzage ligt. De ingezetenen die tegen zoodanige onttrekking bezwaien hebben in te bren gen, worden uitgenoodigd die vóór of op Zaterdag, den ln. Augustus 1896 ter gemeente Secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, 24 Juli 1896 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. {Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie. Vergun mij door tusschenkomst van uw veelgelezen blad de aandacht te ves tigen op een mij onverklaarbare onregel matigheid bij de begin dezer week ge houden feesten der Nederlandsche Schul- terij-Kaderbond. Op het programma van den schiet wedstrijd komt onder letter EE voor een wedstrijd in het salvovnur op 200 M. voor detachementen van 5 oud-leden of burger-donateurs met commandant (dona teur of lid). In dezen wedstrijd werd onder mede dinging van 4 detachementen door de Ainersfoortsche afdeeling, bestaande uit de heeren H. C. van Dam, oud-Kapt., W, van den Donker, W. van Achterbergh, W. F. A. Groenhuizen en W, Vonk, oud onderofficieren, onder commando van den heer C. H. M. Lüngen, le luit, der d.d. schutterij, den eersten pi ijs behaald met 25 treffers. Nöch bij de uitreiking der korpsprijzen op Maandagavond, nöch bij die der personeele prijzen des Diusdazsavonds werd van deze overwinning melding ge- aakt en door den vooizitter van den Bond zelfs geweigerd daarvan ntededee- ling te doen. Bovendien bleek de voor dezen wed strijd bestemde medaille te zijn verdwe nen. Ra! na! Wat is dat. De bond, die in zijn statuien burgers toelaat als donateurs toe te treden, dient toch tegenover hen evengoed zijn ver plichtingen na te komen als tegenover gewone leden? In het belang van den Bond is het dan ook zeker gewenscht, dat dit verzuim ten spoedigste worde hersteld en her halingen voor het vervolg worden voor komen. Een donateur v/d. N. S. K. B. Amersfoort, 22 Juli '96. BtTROFXIJKE STANDEN. Amersloort. GEBOREN: 15 Juli. Henricus Hubertus, r- van Johannes Jacobus Josephus Maria Capitaine en Geosje ter Stege. 19 Juli. Gorritjc, rl. van llcndrikus van Grol en Agatha Watorkoort. Adriana Jeaunette Johanna, d. van Hermauus Lammers en Jaunetja HendrikseD. Hendrikus, z. van Joseph Vial en Antje Wolfswinkel. -Eli sabeth Alida, d. van Pieter Smid en Maria Johanna Bartels. 21 Juli. Albertus, z. van Joseph de Vries en Tjipken Mulder. Johanna Wilhelmina, d. van Johannes Holle kamp en Johanna vau Grol. -- Catrina Theodora, d. van Johannes Hazelaar en Geer- truida Bokkers. ONDER!KOU WD16 Juli. Jan Karei Immikhuizen en Jacoba Maria Elisabeth van der Burgt. Augustinus Zevenboom en Geertruida Cornelia de Vos. Cornelisvan Minnen en Margaretha Gijsberta Ekkeveld. GETROUWD: 16 Juli. Adriaan Lebret en Christina Deliana Tengbergen. OVERLEDEN 1 5 Juli. Een levenl. aang. kd. m. g. van Johannes van der Veer eD Johanna Nieuwenburg. 16 Juli. Amelia Otte 78 j. echtg. van Evert van Roosendaal. Johannes Brits 6 m. 17 Juli. Arend Koenen 15 m. 18 Juli. Catrina van Eijkelenburg 26 j. echtg. van Johannes Theodorus Wilkens. Hermina Wiggers 4 m. 18 Juli. Elselina van Eijkelenburg 2 m. Sophia Juriënna Vastenburg 17 m. 19 Juli. Grada Freidrika Kerkkamp 59 j. echtg. van Cornelia Hubertus Antoon In den Kleeff. 20 Juli. Johanna Alberta Tomassen 17 d. Hoogland. GEBOREN: 17 Juli, Hendrik, z. van D. Voskuilen en E. Koenen. OVERLEDEN: 18 Juli, M. Herder, 3 m. 22 Juli, C. Schoonderkeek, 1 m. Lensden. GEBOREN: 18 Juli. Dirkje, dochter van Willem Jan Ruitenbeek en Gerritje Ruiten beek 22 Juli. Dirk, z. van Dirk van Garderen en Alida Osnabrugge. 23 Juli. Marinus Johannes, zoon van Johannes van Asselt en Jannetje de Kruiff. Woudenberg. GEBOREN9 Juli. Wessel Cornelis, z. an Hendrik van den Brink en Maria van den Brink. 12 Juli. Johanna, d. van Jakob Vermeulen en Geertrui Meerbeek. 14 Juli. Cornelis, z. van Jan Jetten en Eliza beth van der Wiel. 17 Juli. Helena, d. vau Cornelis van der Wiel en Gijsbertje de Wit. 19 Juli. Bernard, z. van Herman Reues en Neeltje van der Wiel. ONDERTROUWD: 16 Juli. Jan van den Broek 26 j. en Geurtje van Donselaar 25 j. 23 Juli Elias Geijtenbeek, wedr. van Klaasje vau Dijk 55 j. en Hendrikje Robbertsen 23 j. GEI ROUWD: 11 Juli. Hendrik van Gin- kei 26 j. en Jacomijntje Bouman, wed. van Gerrit van de Glind, 35 j. OVERLEDEN: 22 Juli. Evertje van den Brink, echtg. van Evert Groenewoud 53 j. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van H. BRAUNGART te Gross-Wichtbach. Zwart. ede f g h W'tf. Wit geeft in 2 zetten mat. Stand der stukken. Wit: K. d 7, L. g 7, L. e 2, P. e 4, b 3, c 2, g 2. Zw.K. ii 5, f5, f4, «3. Oplossingen, inzendingen enz. worden inge wacht aan het bureau van dit blad of aan het adres van den redacteur: Damlust te Utrech t. Oplossing van No. 78. D—e 7. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Juli 1896. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f0.— Appelen f 0 00 a f 0.00. Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 00. Zandaardapp. f2.a f2.50 Hoendereieren f3.00 a f3.50 per lOOst. Eenden f0.a f0.Boter f 1.10 a f 1.25 per kilo. Mar garine f 0 af 0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a fl.Kuikens f 0.80 a f 1.25 Piep kuikens 0.30 a f 0.60 Ganzen f0. f0.Eenden f0.60 a f 1.p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.a f0 Tamme f0.30 a fl.Duiven f0.40 a f0.60 paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f25.f35. Biggen f2— a f5.— Schrammen f 9.—a f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 140 heet. Zandaardappelen 26000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee. 25 zeugen 270 biggen en 15 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2