Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. SCHAAKAFDEELING. PROVINCIALE BERICHTEN. Plaatselijke berichten. Probleem No. 84. vischte men dag en j niemand wind gunstig nacht op het zaad, ofschoon daarvoor toestemming had. Daardoor heerschte er op de Schelde nabij Walsoorden eenige dagen eene heele levendigheid, totdat gisteren-morgen het vaartuig der politie opdaagde. Toen was het een algemeen «sauve qui peut" Een prachtig gezicht leverde die jacht op: een 30 k 40-tal min of meer geladen vaartigen, achtervolgd door het politie- vaartuig. De meesten wisten natuurlijk te ontsnappen, doch enkelen liepen pro- ces-verbaal op. De schuldeischers van mr D. M. Koen, kassier te Hoogezand, zijn door de heeren J. J. Soer, procureur te Veen- dam en mr. A. W. Romkes. advocaat en procureur te Groningen, uitgenoodigd, om op Zaterdag 5 dezer, voorm. 11 uur, te verschijnen in hotel «De Unie" te Hooge zand, ten einde het verslag omtrent den stand van den boedel aan te hooren, en de iinancieele aangelegenheden teiegelen door het treilen van een accoord. Naar wij vernemen zullen o. a. de volgende bjjdragen in het najaar te ver schijnen, Amsterdamsch Jaarboekje voor 1897, worden opgenomen E. W. Moes, De blijde inkomst van Prins Willem van Oranje binnen Amster dam in 1580. A. J. M. Brouwer Ancher, Een paar aanteekeningen betreffende de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Dr. W. Zuidema, Soldatenleven Schuttersmoed in 1650. J. G. Fredertks, Oome Jan en zjjn nakomelingen. Amsterdamsche prijzen in 1548. E. W. Moes, De Montrans uit het Cla rissen-klooster, met plaat. Dr. Joh. C. Breen, Een tweetal berich ten van Laurens Jacobszoon Reael. Martin Kalff, Roosenburgh. A. J. M. Brouwer Ancher, De Hal op de Westermarkt. H. Italië, De emancipatie der Joden in 1796. jan F. M. Sterk, Vrouwe Bilderdijk [Odilde] en mr. Jan Knuppel, met por tret. W. Croockewit, Het Geslacht Over- lander. Hoevelaken. Door den Raad dezer gemeente is de heer T. C. Hoolsen, on derwijzer te Geld. Veenendaal, benoemd tot hoofd der openbare school. De Heer H. van Manen is herko zen als Wethouder. Sckerpenzeel. In de op heden ge houden raadsvergadering werd herbe noemd tot Wethouder de Heer Jb. van Wolfswinkel. De begrooting dezer gemeente sluit in ontvangst en uitgaaf met f8266.72. De volgende cjjfers zijn er aan ontleend. Inkomsten; 4/5 opbrengst pers. belasting f2073.06'. Hoofd, omslag f2600, hon denbelasting f 116. Schoolgelden f 366.25. Vergoeding rijk, kosten lager onderwijs f 900, tegemoetkoming id. f 600. Uit gaven Jaarwedden verschillende ge meente-ambtenaren f2995, id. onderwij- zeis f2500, huur schoollocalen en onderw. woning f200, renten kapitalen f134, aflossing 4 pet. schuld f400. Onvoorziene uitgaven f 134.84. tVondeuberg. In de raadsvergade ring van 1 Sept. II. is als wethouder herbenoemd de heer A. van Egdom, en is de begrooting voor 1897 vastgesteld op f 15,134.91' aan inkomsten en uit gaven. Door notabelen alhier is den 31 Aug. II. als kerkvoogd benoemd de heer H. van Ravenhorst, notabele, in plaats van den heer C. van Ekeris Kz. overle den. Er zal dus een notabele moeten worden gekozen, welke verkiezing bepaald is op Dinsdag den 3 Nov. a. s. Soesterberg. Donderdagjl. heerschte in ons dorp algemeene feestvreugde ter gelegenheid van het huwelijk van Jhr. C. Roëll, burgemeester van Eemnes met Jonkvrouwe Rutgers van Rozenburg. In het dorp prjjkte een fraaie eerepoort, terwijl algemeen werd gevlagd. Eene ovatie werd gebracht door de school kinderen, die door het bruidspaar ruim werden onthaald. Hij was kieskeurig op de vrouwen, waar mede hij leefde; hij wilde ze bevallig, goed gekleed zien, en dat zjj indruk zouden maken, zoowel door hare ver schijning als baar gesprek. Geen man had Vtva ooit gezien, zonder Alsager's goeden smaak hulde te doen door haar betooverend te vinden. En het feit viel niet te ontkennen dat Osyth niets wist of gaf om de aantrekkelijkheden van het tollet en dat zij, ofschoon zij de kost bare kleedingstukken droeg, waarop hjj gesteld was, geheel buiten staat was ze goed te dragen. Zij zag er altijd uit als eene vrouw van geboot te, maar er was niets dal haar deed opvallen. En Lord Ryvendaie was iemand, die, voor alle dingen, zjjne vrouw gaarne koningin hun ner wereld had gezien. (Wordt vervolgt). De bataljons van het 5e Regiment infanterie die den 7. September a.s. hel garnizoen verlaten om aan de najaars oefeningen in Drente en Overijsel deel te nemen, zullen met twee extra treinen van den N. C. S. naar het oefeningster rein worden overgebracht en wel de staf en het 3e en 4e bataljon, per extra trein om 6 uur 's morgens en het le en bataljon per extra trein om 7 u. 's morgens. Voornoemd regiment wordt vervoerd naar Dalfsen en moet vandaar marchee ren naar Ommen. Het 3e en 4e bataljon betrekt al dade lijk het tenten-bivak ten N. en O. van Ommen, terwijl het le en 2e bataljon in en om Ommen wordt ingekwartierd. Bij bet 5e Regiment infanterie zijn bevorderd: de reserve korporaals J. Lancée en A. van Zanten tot reserve onderoffi cier en adspirant vaandrigs J. J. Hoon stra en W. F. L. Schmidt tot Reserve korporaal. De Kapitein J. F. Bekkers wordt tijdens den duur der najaarsoefeningen belast met het bevel over het detache ment van het 5e Reg. Inf., dat in het garnizoen zal achterblijven voor het be waken van de Kazernes en de verdere militaire gebouwen. De Kolonel W. L. de Petit, com mandant van het 5e Reg. Inf. is aange wezen om tijdens de manoeuvres van 7 11 September a.s. het bevel te voeren over de 2e Brigade. Aan den Luit. Kolonel G. van Essen commandant van het 3e bataljon wordt in "erband daarmede gedurende dat tijd perk het bevel over voormeld Korps op gedragen. Genoemde Hoofdofficier wordt in zijn bevel over het bataljon vervangen door den Luitenant Kolonel J. M. Buffart commandant van hel Depot bataljon van genoemd Korps. Aan den Sergeant-majoor J. H. Daamen van het 5e Regiment infanterie is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst toegekend. Voormeld eereteeken zal op den 7. September a.s. op eene plechtige wijze aan den belang hebbende worden uitgereikt. De Sergeanten P. A. Roozendaal en A. J. M. Verspijck leerlingen van den Hoofdcursus, en behoorende tot het 5e bataljon van liet 5e Reg. Inf. in garni zoen te Utrecht, zijn aangewezen om aan de najaarsoefeningen van de bataljons alhier deel te nemen en in verband daar mede tjjdelijk gedetacheerd respectieve lijk bij het 2e en 3e bataljon. Op het bureel van den comman deerenden officier van het 5e Regiment Infanterie hebben zich 20 jongelingen aangemeld om gedurende de a. s. winter maanden onderricht te ontvangen in de Vrijwillige oefeningen in den wapen handel en waaronder één die het voor nemen heeft te kennen gegeven oin daarna eene verbintenis aan te gaan bij het Reserve-Kader. De Inspecteur der infanterie heeft bepaald dat na afloop van de najaars oefeningen 5 soldalen van het 2 Regi ment infanterie, uit de garnizoenen 's Hertogenbosch, Nijmegen, Maastricht, Roermond en Venlo te Amersfoort zullen worden gedetacheerd, om gedurende eene maand onderricht te ontvangen in de verbeterde wijze van bereiding van het eten, van den soldaat van het 5e Regi ment infanterie die eene cursus aan den Huishoudschool te Amsterdam heeft ge volgd. In eene gisterenavond gehouden vergadering van het Kiescollege is tot predikant bij de Nederl. Hervormde Kei k alhier beroepen Ds. Mausvelt predikant te Scherpenzeel. Onze vroegere stadgenoot jonkheer W. van Holthe, le luit. der inf. bij het leger in O.-I. is bevordert tot kapitein. Door het schichtig worden van het paard, gespannen voor een wagen van den heer V. viel de rijknecht F. v. E. van de wagen, waardoor hij beide wielen over het lichaam kreeg. Een voorbijganger die hern in deerniswaardigen toestand vond, ging spoedig hulp halen, waarna hij bij Broekhuizen te Leusbroek werd ingedragen, en eeuigen tijd later per brancard naar zijn woning alhier over gebracht, alwaar hem heelkundige hulp werd verleend. Naar wij vernemen is uit de Eem tegenover Coelhorst door schippers het lijk van een vrouw opgehaald. Met ingang van 1 September is ten Post- en Telegraafkantorc hier werkzaam gesteld de commies der telegrafie 3e klasse G. J. de Jong, van Gouda. Volgens de Amersf. courant, zal, in verband met de restauratie van «Dool- om-berg", van de hand des heeren C. van de Ven, te Heiligenberg, eerlang in Eigen Haard een monographie over Everard Meyster en zijn dwaaltuin ver schijnen, waarin ook een en ander zal voorkomen over de »Amersfoortsche Key- treckinghe". In ons verslag omtrent het Wel dadigheidsfeest verzuimden wij lot on leedwezen te vermelden, dat de zangver eeniging «Door Vriendschap verbonden,' den tweeden dag van het feest geheel belangeloos medewerkteen eenige keurig nummers ten beste gaf. Men verzocht ons dat verzuim te herstellen en hiervan alsnog te willen melding maken, waar bij deze aan wordt voldaan. 352®te 8TAATM.UTKKI.I Vierde Klasse. Trekking van 2 en 3 Sept. (600 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen; Prijzen van f 65. 48 50 55 1339 1344 1357 1649 10584 10592 10596 10615 1173' 11747 11827 11834 2u794 20836 20840 20847 20868. Tezamen 20 prijzen Volgende trekkingen geschieden: 5e klasse 14—16, 18, 22—25, 29, 30 Sept. 1, 2, 6—10 Oct. De vijfde klasse bevat, behalve de pre mie van f30.000 voor den laatst uitko menden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000, voor het laatst uitge trokken lot de navolgende prijzen: 1 van 100.000, 1 van f50.000, 1 van f25.000 1 >an f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 vair f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3756 van f70. Loten zjjn nog verkrijgbaar. Amerlkaausche studenten. Vijf studenten uit Philadelphia bezoch ten dezer dagen Delft, waar zij allen een paar klompen kochten en daarmee de stad rondwandelden. Verschillende be zienswaardigheden werden bezocht, zoo ook de toren van de Nieuwe Kerk be klommen, alles op klompen. Het was juist kermis en de heeren werden door de menigte als de grootste bijzonderheid daarvan beschouwd. Scliooltucht. Het Oberverwaltungsgericht in Pruisen heeft onlangs de volgende beslissing ge nomen «De onderwijzer is tot het geven van lichamelijke straffen, zoowel bij leerlingen van andere als van zijn eigen klasse ten volle bevoegd Daar het gedrag van den leerling, ook buiten de school, aan de schooltucht onderworpen is, mag de straf, door den onderwijzer opgelegd, ook bui ten de schooi gegeven worden. t Zelfde recht heeft de geestelijke, als onderwijzer in den godsdienst. Deze straffen kunnen eerst dan tot een gerech telijke vervolging aanleiding geven, als de leerling verwond wordt, en wel zóó, dat leven of gezondheid hierdoor in ge vaar gebracht wordt; blauwe plekken of striemen behooren niet onder wonden, waDt zij zijn het gevolg van elke licha melijke straf." Zou de baldadigheid der jeugd daar minder zijn dan bij ons? vraagt de Koerier. Een nieuw Goudland. Op New-Foundland, nabij Kaap Bragle, 40 mijlen ten Zui len van St. John's, is goud ontdekt. Deze ontdekking heeft een ware goudkoorts doen ontstaan op het iland en er komen veel aanvragen voor concessies in. Hondenmode. Te Parijs heerscht tegenwoordig, voor namelijk in de dameswereld, het denk beeld, dat het van een min goede opvoe ding getuigt, wanneer tnen zich met een ongekleeden hond op straat vertoont I Men heeft zelfs speciale hondenkleerma kers, die met kunst en behendigheid van een hond een wezen weteo te maken, dat goed gelijkt op een wandelend spel denkussen. Schatten gelds worden aan het hondentoilet verknoeid. Guy Tomel deelt in de Monde illustré eenige staaltjes meê betreffende deze hondenmode. Hel uitzet van een «tamelijk welgestelden hond bestaat uit: halsb. m. simili-diamanten aan fr. 6. 1 bracelet 9 9 4.— 1/2 dozijn hemdjes 9 30.— 1/2 dozijn zakdoeken 9 3 2 paar bottines 9 9 7.50 1 négligé-cosluum 1 9 7.50 1 badcostuum 9 9 7.50 1 wandelcostuum 9 15.— 1 galacostuum 9 9 25.— 1 reiscostuum 9 9 12.50 1 winterjas met bont 9 9 17.50 Totaal fr. 135.50 Het nieuwste op het gebied der wielersport is een quindecuplet, een rij wiel voor 15 personen. Deze nieuwe uitvinding bestaat nog alleen in de ver beelding van den genialen Amerikaan het spreekt van zelf, dat 'teen Ame rikaan is die het uitgedacht heeft. De fabrikant, tot wieu de ondernemende wielrijder zich gewend heeft verklaarde dat zulk een rijwiel zeer goed kon ge maakt worden eu wel voor een prijs van f870. De nieuwe machine werd besteld en zal binnen een maand klaar zijn. Ze heeft voorop een zetel voor den sluui man en daarachter zeven paar zetels voor de overige rijders, die naast elkaar zitten De quindecuplet zal gegeaid zijn op 168 zoodat elke omwenteling van de ped den de machine 46 voet en 8 inches vooruit doet gaan. Splritns-gloeiliclit. De proeven om hel Spiritus-gloeilicht meer algemeen ingevoerd te krijgen, schij nen tot dusver nog af te stuiten op den hoogen prjjs van de lampen. Volgens het Zeitschrift /ür Spiritus industrie zijn verscheidene eigenaren van brandei ijen met kleine steden in Oost-Pruisen en Saksen in onderhandeling getreden om de straatverlichting door midel van spiritus (in plaats van petroleum) lot stand te brengen. Voorst verneemt men, dat de sphinx- lamp in een deel van den koninklijken tuin van Sanssouci, in het Nieuwe Paleis en in het slot Pion in groot aantal brandt De gasgloeilichtmaatschappij «Helios» neemt op de Berlijnsche Gewerbeaussle! lung proeven op groote schaal met ver schillende vormen van spiritus gloeilam pen en heeft eenige logementen van Treptow van een spirilus-gloeilicbt-instal- latie voorzien. Op het stations-emplacement van de stads- en ceintuurbaan te Berlijn branden met groot succes een aantal sphinxlampen. Verder verzekert genoemd tijdschrift, dat deze lampen wat betreft vastheid en helderheid van licht en bedrijfs- en on derhoudskosten verre te verkiezen zijn boven elk soort Petroleumverlichting. Daarentegen liet tot dusver de veiligheid te wenschen over, daar van 17 proef- lampen 3 door ontploffing vernield wer den. Men is nu bezig, door wijziging in de details van de lamp daarin verbetering te brengen. Nijverheid Een sleclit liegin. Een jong paartje, dat zich Vrijdag te Zevenbergen in het huwelijk wenschte te begeven, moest onverrichter zake van het gemeentehuis terugkeeren, aangezien noch de bruid noch de bruidegom over een som van f0.85 kon beschikken, welke ten raadhuize nog moest worden voldaan voor het verschaffen van een der huwe lijksbescheiden. Het weer in Zwitserland. Nooit is het in het laatst van Augustus zoo koud geweest in Zwitserland als thans in de laatste dagen. Op den 28 en 29 Augustus daalde de thermometer plotse ling 15° in verschillend kantons, de hemel werd met grijze wolken bedekt, waaruit eerst fijne koude regen en later sneeuw neerviel. In de Jura, het Berner Ober land, Engadin viel 20 tot 40 cM. sneeuw. Te Zermalt daalde de thermometer tot 0°. In het Oberland, te Grindelwald, Murren en op andere plaatsen stookt men duchtig de kachels. Bij massa's verlaten de touristen het land, in sommige stations 'heeft een opeenhooping van reizigers en bagage plaats. Maar op enkele plaatsen kunnen zelfs de treinen niet loopen. Bovendien is het hooi op de Alpenweiden nog niet ingezameld en zijn de kudden nog boven. Gewoonlijk valt de eerste sneeuw in het laatst van September. De lage temperatuur van dit jaar is over het geheel tamelijk algemeen in het berglandook in Tyrol Leeft het gesneeuwd tot in den omtrek van Innsbruck. He automatische gedaclitenlezer. Zoodanig toestel de psychograsf is door den Duilschen professor Sommer bedacht en op het psychologisch congies le Munchen vertooi I. De uitvinder merkt op dat het gedachten-leren berust op het waarnemen van nauw merkbare bewe gingen; vooi al de handen van den mensch maken allerlei bewegingen, die oveieen- komen met wat de mensch denkt. De ge dachtebewegingen kennen drieërlei rich ting: druk, sloot en zijwaarlsche schom meling. Het apparaat nu bestaat uit een soot t uiterst gevoelige schaal, waar iemand de hand op legt; door een naald wordt elke beweging der hand op een iol a(- geteekend. Denkt iemand sterk aan een zeker getal, en noemt een ander dat cijfer, dan zal men zien dat de lijn, door de registreerende naald getrokken, plol- eling een afwijking vei toont. Hiermee zoo zegt men voor het auto matisch gedachtenlezen de grondslag ge legd. Muziek. De muziek is altijd een oppermachtig geneesmiddel geweest tegen de nooden en bezwaren van het merischelijk leven. Wanneer aaidsche wanklanken ons hart bedroefd of onze verbeelding ge schokt hebben, wenden wij ons tot de muziek om den balsem harer melodiën; wanneer hel gemoed door een smarte lijke of verpletterende werkelijkheid be zwaard is, keeren wij ons tot haar, om een uur lang alles te vergeten en dus verlichting te vinden. Dat kleine stomme peeltuig wordt bij zekere gelegenheden de teederste, de trouwste der vrienden en vertrouwden. BDRGEIilJHE STANDEN. Auiersloort. GEBOREN26 Aug. Petronella, d. van Evert August Bosch en Lubbertje Vonhof. 27 Aug. Willem, z. van Lubbartus van de Biezenbos en Catbarina de Graaf. Willem, z. van Hendrik de Kruiff eu Willeinijntje Vervat. Antje, d. van Tieleman Willem de Wilde en Jansje Antoinette van Eist. 28 Aug. Gerrit, z. van Heudrik Brons en Elisabeth Gerritsen. Catharina YVilhelinina, d. van Gerrit van Leyenhorst en Catharina Hazelaar. 29 Aug. Martha, d. van Johan nes Zeggelaar en Wiliemijntje vau den Berg. Johannes, z. van Jan van Dijkhuizen en Susanna Polbout. Jacobus Johannes, z. van Lubbert van deu Berg en Jannetje van Beek. Antonius Hendrikus, z. van Jan Scheer en Cornelia de Groot. 81 Aug. Albertus, z. vau Albertus Empelen en Catha rina van Wandelen Johanna, d. van Jacobus van Wageningen en Wilhelmina van Someren. 1 Sept. Antonius, z. van Gerrit Snijders en Maria Petronella Meijer. Wil- lempje Geesje, d. van Geurt Henclriks en Petronella Jacoba Koning. GETROUWD2 Sept. Joost Peeman en Geertruida Heere. Hendrik van de Steenhoven en Hendrika van der Last. Hendrik de Gans en Teuuisje van den Brink. OVERLEDEN: 25 Aug. Klaas van IJken 10 m. 26 Aug. Willem van de Boom 62 j. echt. van Roeuolda Verheuvel Arie Berends 3 j. 27 Aug Adriana van Heil 3 j. 31 Aug. Hendrikus Joseph Huur- deman 4 m. 1 Sept. Willem de Vries 16 d. Alijda Hendrika de Vrij 2 j. 2 Sop. Catrina Theodora Hazelaar 1 m. Lensden. GEBOREN28 Aug. Rika, d. van Hen drik Rijnders en Rika van de Ladijk. 2 Sept. Johanna Wilhelmina, d. van Louis Jean Babtist Posthouwer en Johanna Wil helmina Ruijters. GETROUWD: 3 Sept. Johan Cristof Beitler eu Teuntje Hoenderdaal. Woudenberg. GEBOREN30 Aug Gerrit, z. van Evert Moesbergen en Jacoba van Voskuijlen. Kostelooze-Iiieiitiug. De Buigemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134); Brengen ter algemeene kennis, dat voor een ieder de gelegenheid tot koste- looze inenting wordt gegeven op Maandag 24 en 28 September 1896, telkens des namiddags le drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen aan de Bree- destraat wijk F, no. 133. Amersfoort, 3 September 1896. Burgemeester'en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, GROENEBOOM, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van S. LOYD te New-York. Zwart. 8 7 Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Stand der stukken Wit: K. a 2, D. d 4, T. b 6, P. d 6. Zw.K. a 5, D. b 5, T. a 7, R. c 7, a 4. Oplossingen, inzendingen enz. worden inge wacht aan het bureau van dit blad of aan het adres van den redacteur: Damlust te Utrecht. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 September 1896. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0. Appelen f3 af 7.00. Peren f 4.a f 8.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 00. Zandaardapp. f 1.10 a f 1.50 Hoendereieren f3.50 a f 4.per lOOst. Eenden f0.a f0.Boter f0.95 a f 1.15 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.60 a fl.00 Kuikens f 1.00 af 1.25 Piep kuikens 0.30 a f0.50 Ganzen f0. f0.Eenden f0.60 a f 1.p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.30 afl.Duiven f0.40 a f0.60 paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f40 Biggen f3.a f6.Schrammen f 8.a f 13. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 20 heet. Appelen; 30 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 13000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee. 20 zeugen210 biggen en 20 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2