Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. 14 gouden heeren- en dameshorlogeket- tiiigen, 15 zilveren horlogekettingen, 5 gouden dames medaillons, 2 gouden hee ren medaillons (boekvorm), 7 gouden boekkoipjes, 7 zilveren broches (zeeuw- sche knoopen), 14 gouden tonnen voor halskettingen, ongeveer ter waarde van f 1000. Eene lade, waarin zilveren lepels en vorken heeft men onaangeroerd ge laten; of van het zich daarin bevindende reparatiewerk vermist woidt, is nog niet bekend. Men is zeer sluw te werk ge gaan, daar men de klepel uit de bei heeft gehaald met het oog op eventueel schellen. De eigenaar, een weduwnaar, was al leen in huis, daar zijn huishoudster voor eenige dagen uit de stad was. Op de zelfde wijze als ze gekomen zijn, zijn de dieven ook weder vertrokken;'s morgens vond men het houten hek iD de poort open, met den sleutel aan de buitenzijde in het slot gestoken. Dat de diefstal en inbraak moet zijn geschied, terwijl het nog donker was, blijkt uit de lucifers, die men in de keuken vond liggen. Toen de bestolene Zondagmorgen be neden kwam en de trapdeur niet open kon krijgen bemerkte hij dat er iets gaande was geweest; na het openwerken der deur zag hij zijn hondje met afge sneden hals. Onmiddeljjk gaf hij kennis van den diefstal aan de politie, en de commissaris stelde zelf dade.'jjk een zeer nauwkeurig onderzoek in. Naar verschillende plaatsen werd aanstonds geseind. Reeds zijn Maan dagmorgen verschillende personen ge hoord. Uit de wijze waarop de dief of dieven Ie werk zijn gegaan, maakt men op, dat zij bekend moeten geweest zijn met den localen toestand van het huis. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 13 October, te 9'/, uur, zitting houden te Rotterdam, in het ge bouw der Loge. In de aanvraag om toegelaten te wor den, welke den voorzitter den heer J. H. P. E. Kniphorst te 's Gravenhage, vddr 6 October portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboorte-bewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: Groote of Kleine, voor welk diploma: Zeil of Stoom en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te wor den. Men zie verder de Staats-Ct. no 223. Uit Zalt-Bomme! schrijft men aan de Tel. Heden waren we in de gelegenheid kennis te maken met zeer interessante personen. De heer Rudolf Kauder van Linz aan den Donau en echtgenoote, die een weddenschap hebben aangegaan om te voet de reis om de wereld te maken en de voor de reis noodige onkosten zelf te verdienen door liet geven van voorstel lingen en gedachtenlezen, kunsten met kaarten, enz., bereikten onze gemeente. Heden vertrekken ze naar Rotterdam en vandaar naar Londen. De reis is begon nen in Maart en zal in twee jaar zijn volbracht. Het bedrag der weddenschap is f100,000. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat voor de Veld-Arlillerie de chacot is afge schaft. Zij wor It vervangen door een talpa van zwart zeehondenvel, ter hoogte van twaalf centimeter; voorzien van een kokarde-pompon van roode wol, twee gekruiste kanonnen met kroon en storm ketting met dl ie leeuwenkoppen van tom- bakin groote tenue bovendien versierd met een staande pluim van rood geverfd paardenhaar, lang twaalf centimeter, de peer van de pluim omvlochten metroode koordsaai. De officieren van de Veld-Artillerie dragen eene talpa van gelijke grondstof doch van fijner qualiteit. Uit den Haag wordt gemeld De Koninginnen zijn voornemens begin November 3 weken te verblijven te Pugny stilhoudt aan de deur van No. Eaton Square. In spijt van Mrs. Fairstar heeft hij de laatste twee of drie dagen veel aan Riette gedacht, en verlangd met haar te babbelen over den goeden, ouden tijd, althans over het aangenaam gedeelte daarvan. Hij is niet weinig verbaasd, als de jonge dame hem bij het binnentreden van het salon, den koelsten groet terug geeft, en zich terstond opnieuw tot Lord Fairholme wendt, die naast haar staat. Otto is niet gewoon om onvriendelijk be jegend te worden, en welke reden ter wereld kan Riette hebben om zich aldus jegens hem te gedragen I Hij is verre van hare handelwjjze met Mrs. Fairstar te verbinden. In de eerste plaats is hij zich in het minst geen schuldgevoel be wust met betrekking tot die dame, en ten tweede komt hij niet eens op de gedachte dat Riette ook zelfs maar haar naam kan hebben vernomen. Met een recht vertoornd gevoel, keert hij zich van haar af en wijdt zich voor de rest van den avond geheel en al aan Miss Court- land. Zij neemt zijne oplettendheden op geheel verschillende wijzen aan; glim lacht hem toe, en wendt haar geringe krachten om een gesprek te voeren ten ijverigste aan, en daar Olto zeer spraak zaam is, vorderen zij waarlijk uiterst les Corbieres bij Aix les Bains om daarna de voornaamste steden van Noord-Italië te bezoeken of wel te verblijven aan de Italiaansche meren. Atjeh. De laatste tijdingen van het oorlogs- terrein zijn Op den 20en dezer marcheerde het 14e bataljon naar Lamkoenjit en kwam zonder eenig verlies terug, het afgesneden hoofd van een Atjeher medevoerende. T. Panglima Polim heeft een brief ge schreven, dat hij over een maand zijne opwachting zou maken bij het Bestuur. Toekoe Baïd heeft 14 dagen bedenktijd bekomen om zich met zijne 12 Imams aan het Bestuur te komen onderwerpen. Morgen of overmoreen zou eene kolonne uitrukken naar Indrapoeri. Deli-Ct ScUerpeuzvel 23 Sept. Onze ge achte burgemeester de heer D. Pool, geniet heden het voorrecht zijn 80ste verjaardag te mogen viereu. Dal de waardige man nog lang voor de gemeente moge gespaard blijven, is zeker aller wensch. Het verslag omtrent de fees telijke viering van liet vijfen twintig jarig jnbilec der H. B. School moet, tot ons leedwezen, wegens plaatsgebrek tot een vol gend nummer blijven liggen. Bij Sententie van het Hoog Militair Gerechtshof der Nederlanden, uitgespro ken den 21 September 1896, gewezen in appel van het vonnis van den krijgs raad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem tegen A. Kei en G. J. Mei link beiden soldaten van het 5e Regi ment infanterie schuldig verklaard: A. Ket aan diefstal en G. J. Meilink aau medeplichtigheid der diefstal, en ver oordeeld tot gevangenisstraf, Ket vooi den tijd van 3 maanden en Meilink voor den tijd van 14 dagen, beiden in de proceskosten. Op den 24 September a.s. zal er een detachement sterk 3 officieren en 100 onderofficieren en mi-.deren van het 5e Regiment infanterie naar Oldebroek vertrekken onder bevel van den kapitein van Leeuwen, teneinde deel te nemen aan de praclische oefeningen van de Ves ting-Artillerie in genoemde Legerplaats. Voormeld detachement zal denzelfden dag weder naar het garnizoen terdg- keeren. Bij Koninklijk Besluit is de Majoor C. H. ter Beek van het 5e Regiment be vorderd tot Luitenant-Kolonel bij het le Regiment infanterie, terwijl bij het 5e Regiment infanterie is benoemd tot Majoor de Kapitein F. B. A. van Steen- hardt Carré van het Regiment Grenadiers en Jagers. Voorts is door den Minister van Oor log bepaald dat de Luitenant-Kolonel ter Beek, zal worden belast met het bevel over het 4e bataljon in garnizoen te Assen, en aan de Majoor van Steenhardt Carré het bevel wordt opgedragen ovei het 2e bataljon alhier in garnizoen. De luitenants L. Schutte en M. Tijdeman van het 5e Regiment infanterie zijn aangewezen om den Gymnastiek-, Scherm-en Zwemcursus, die van 1 Octo ber 1896 tot de 15. Januuri 1897 bij de Normaal Schietschool te 's-Gi avenliage zal worden gehouden, bij te wonen. De luitenant-kwartiermeesters F. van I aer en J. Veenei.daal die gedurende de najaarsoefeningen bij het 5e Reg. Inf. zijn gedetacheerd geweest lot het waar nemen van den udministratieveu dienst resp. bij liet 2e en 3e bataljon van voor noemd corps, keeren op den 24. Septem ber naar hun garnizoen te 's Gravenhage terug. goed. Riette slaat hen van tijd tot tijd van ter zijde gade, en haar hart is van verontwaardiging vervuld. Het is zeer verkeerd van Alice, zoo denkt zij, om zijne oplettendheden aan te moedigen en er zoo verheugd mede te schijnen, als zjj weet, hoe schuldig hij is met betrekking tot Mrs. Fairstar. Elk flink meisje moest hem door hare houding jegens hem toonen wat zij van zijn gedrag denkt. Ik vrees dat, zoo het hart der arme kleine Riette ontleed kon worden, er boven en nevens hare rechtmatige verontwaardiging een beslist gevoel van ijverzucht zoude worden onl dekt. Zij zoude het voor niets ter wereld aan zichzelve bekend hebben, en was dien avond, toen zij hare vriendin koeltjes goeden nacht wenschte en de haarborste- I ar ij zitting afsloeg onder voorwendsel van vermoeienis, volkomen overtuigd dat al, wat zij gevoelde, ergernis was, dat Alice zulk een gebrek aan eigenwaarde had om Otto's oplettendheden met iemand als Mrs. Fairstar te willen deelen. Otto, van zjjne zijde was zeer misnoegd bij het zien van Rielte's opgewektheid en hare vertrouwelijkheid met Lord Fair holme. Hij verklaarde bij zichzelven dat zij zich waarljjk naar het hoofd van dien jongen man wierp, en dat het hem wer- keljjk speet om zulk een lief, bescheiden Van de 268 Sollicitanten, die zich hadden aangemeld ter vervulling van het binnenbesluur in hel Ambachts-kinder- liuis en de Fundatie van de Vrijvrouwen van Renswoude, te Utrecht, zijn benoemd de Heer Van der Meulen, adjudant-on derofficier alhier in garnizoen, en diens echtgenoote. Bij Koninklijk besluit is aau den adjudant-onderofficier A. van der Meulen, van het 5e regiment infanterie alhier, ter zake van lichaamsgebreken een voort durend pensioen toegekend van f484. 's jaars. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd en aangesteld: sergeant-majoor E. H. Neven tot adjudant-onderofficier, sergeant dd. luit. te velde H. J P. Ver schoor tot sergeant-majoor, sergeant C. Bruens tot sergeant dd. luitenant te velde, korporaal J. P. van Maslrigt tot sergeant, seigeant-litulair C. W. Pape tot s-rgeant, reserve-korporaal M. van der Horst tot Reserve-onderofficier en de adspirant- vaaudrigs A. Tol en P J. Bol tot reserve korporaal. De ruim 50-jarige G. ter Burg te Leusbroek heeft zich gisteren ten zijnen huize, door middel van ophanging van het leven beroofd. Belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Herhalings school op Maandag 5 October a.s. weder een aanvang neemt in de openbare lagere school in de Beekstraat. Om toegelaten te worden is noodig. dat de leerlingen goed onderwijs genoten hebben. De Utrechlsche rechtbank veroor deelde Maandag een vrouw uit Scherpen- zeel wegens i et te Amersfoort le vonde ling leggen van een kind heneden den leeftijd van zeven jaar. Aan beklaagde was door haar dochter opgedragen het kind uit te besteden. De grootmoeder deed dit echter niet, maar legde het kind neer nabij het station alhier, waar het gevonden werd. Tegen de vrouw, die bekende, weid 1 jaar gevangenisstraf geêischt. S52st<? AATS-I.OTKKI.I. Vijfde of laatste Klasse. Tweede week. Trekking van 22 Sept. (950 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 1551. Prijzen van f 70. 64 1333 1353 1651 1661 1082 10573 10613 11739 11740 en 11763. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 49 76 1305 1636 1640 1725 1733 10599 10606 il 755 11779 11788 11805 11829 14419 20809 en 20826. Kostelooze waarschuwing. Iiikonis teil-belasting. De Gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de belasting schul digen, die de op 30 September vervallen vier betalingstermijnen, namelijk het twee derde deel van hunnen sanslag over 1896 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft der maand October tot eene vervolging moet worden overgegaan. Het indienen van eene reclame ontheft niet van de verplichting tot voortbetaling van de verschenen termijnen. Van het teveel betaald bedrag geschiedt teruggave. Amersfoort, den 23. September 1896. De ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. schepseltje als zij was, opgegroeid te zien tot zulk eene schaamtelooze coquette. Beiden waren zoo verontwaardigd over elkander, dat zij elkander bepaald met vlammende blikken aanzagen, toen zij afscheid namen. Riette wilde ter nauwernood hare hand geven Otto scheen weinig lust te gevoe len, deze aan te nemen, zij lieten haar beiden bijna zakken. Sir Otto zond zijn rijtuig weg en wandelde huiswaarts, heel den weg over op Riette brommende. Riette keerde, zooals wij zagen, Alice den rug toe en borstelde haar lokken in woede alleen uit, van tijd tot tijd gevoelende, alsof haar hoofd dat van Otto was en zij het naar die mate strafte. Hoe lief was Lord Fairholme toch I zij wenschte bijna dat hij geene ongelukkige liefde had; in waarheid, Alice was een meisje zonder een zweem van flinkheid, zonder twijfel zoude zij Olto trouwen, indien hij haar vroeg, iets, dat toch on mogelijk was voor een rechtgeaard meisje, en wat Otto betreft (zoo dacht zij met ergernis) zijne onbeschaamdheid was al te vermetel; ol hoe anders was hij als de aardige, lieve Otto van voorheen, van wien zij zooveel gehouden had. Hij mag mooier zijn, en daaraan bestaat geen twyfel, maar wat zegt het uiterlijk in 30 millioen lialve centen. De Haagsche sprokkelaar van het U. D., het verslag over den toestand der Nederlandsche posterijen besprekend, geeft zijn voldoening te kennen over het feit, dat die tak van dienst hel sommetje van bijna anderhalf millioen gulden zui vere winst per jnar afwerpt. Niet zoozeer, dus schrijft hij, om die guldens; want als die er niet waren, dan zou 's lands regeering eenige overbodige uitgaven achterwege laten, of indien zoodanige overbodigheden niet bestaan en alles even dringend noodig is, zou de minister van Gnanciën er wel in slagen om dat geld op een andere manier te maken, door vermenigvuldiging b.v. van belastingvrije huurwaarde met quotient van armenzorg, gedeeld door militaiie-manoeuvre-kosten of een dergelijke formule uit de hoogere fiscale algebra. Maar ik zal li zeggen, waarom 't mij zoo'n pleizier doet: ik vermoed nl. »dat de minister, die met de handhaving van de eer der «Koninklijke posterijen" is belast, nu wel tot de slotsom komen zal, dat van anderhalf millioen zonder eenig bezwaar de 30 millioen halve centen (d.i. juist anderhalve ton) afkan, die de Staat... zou ontvangen boven de 2'/, cent port der brief kaai tin indien die kaarten tegen woordig niet grootendeels door de par ticuliere industrie werden geleverd tegen 5 voor een cent. Natuurlijk gun ik van harte aan den kleinhandel het winstje, dat er zit op dat kaarten-debiet. Maar 't lijkt mii zóó klein, zóó min, dat de Staat tracht, een extraatje van 30 centen op de 100 brief kaarten te maken, dat ik daarom van harte hoop, 't nog eens te beleven dat een flinke postover^te die op-halve-centjes royaal afschaft en, evenals andere rijken, die briefkaarten levert met het karton er bij. Zwijgen ia goud. Onder de jaarlijksche onkosten van de speelbank te Monaco behooren volgens de Toss. Ze it 1,600,000 frs. als «Schweig- gelder" voor de Fransche pers. Eenige der meest verspreide Fransche bladen krijgen van Monaco n.l. jaarlijks een gratificatie, waarvoor zij verzwijgen al de zelfmoorden, de wanhopige daden van geruïneerde spelers enz.; daarentegen nemen zij getrouw alles op, wat de daar gehouden tooneel- en opera-voorstellingen betreft, 's Winters bovendien dagelijks een weerbericht. De Figaro int uit dien hoofde 3000 frs. maandelijks I Wat een keizer overkwam op een Gets. De Tsaar, die een groot liefhebber is van wielrijden, heeft te Kopenhagen een eigenaardig avontuur gehad. Op een tochtje per rijwiel in de omstreken van het kasteel «Berristoiff," geraakte hij de prinsen Waldemar en Christiaan vooruit en reed in een woud, waar hij in het Deensch iemand naar den weg vroeg. Groot was zijn verbazing toen het ant woord hem in 't Russisch gegeven werd. Hij vroeg dadelijk hoe het kwam dat de man zoo goed Russisch sprak en vernam toen dat hij een Russisch detective tegen over zich zag, die met het waken over zijn veiligheid belast was. Daar men den Tsaar niet per rijwiel kon volgen, waren overal in den omtrek agenten gezonden en vooral in het bosch. Men zegt dat de Tsaar de nauwgezette bewaking, waar van hij het voorwerp is, allesbehalve aangenaam vindt. Vliegend ballet. In Miinchen is als nieuwigheid een vliegend ballet vertoond, waar':y de zeven danseressen in het luchtiuim schijnen le zweven. De illusie schijnt volkomen te zijn, daar de aan de ruggen bevestigde koorden zelfs met een binocle bijna niet te zien zijn. vergelijking met andere, edeler hoedanig heden I Dus oordeelt Miss Riette in toor nige stemming. Ik geloof dat zij een paar tranen liet bij haar verloochening van Olto, maar dat alleen uit zusterlijke smal t. Twee dagen later bevond zich de familie Courtland iu de Opera. Wie zoude er komen in de loge recht tegenover hen? Wie anders als Mrs. Fairstar? Mrs. Fairstar, die er allerliefst uitzag, geheel in wit was gehuld en vergezeld was door Otto. Wel is waar, was er nog eene dame bij hem, maar door de wijze, waarop zij van af het eerste oogenblik hare aandacht op het tooneel vestigde, was het volko men duidelijk wat het doel harer tegen woordigheid was. Sir Otto zag in het eerst de Court- lands niet, maar ook al had hij zulks gedaan, dan ware het zeer onwaarschijn lijk geweest dat hij een zijner gewone oplettendheden voor de schoone Laura zou hebben laten varen, haar minder zorgvuldig den mantel hadde afgenomen of minder bezorgd ware geweest over haar voetenbank en haar binocle. Lady Courtland, hare dochter en Riette zaten vooraan in de loge; Sir John en Lord Ryvendale bevonden zich achter hen: men verwachtte Lord Fairholme. Lady Courtland, die haar eigen doch- Onaangenaanr. Een niet zeer prettig avontuur over kwam den heer Cuitis, bibliothecaris van het congres der Vereenigde Staten, die in Zwitseiland reisde. Te Grindelwaid werd hij in hechtenis genomen door twee detectives omdat men hem aanzag voor een zekeren Rubinowski, een handelaar in blanke slavinnen. Ondanks zijn pro test werd de heer Curtis naar Interlaken gebracht, waar de vergissing bleek. Maar aan het station te Genève werd de heer Curtis opnieuw gearresteerd, en nu riep hij de tusschenkomst van den Ameri- kaanschen vertegenwoordiger te Bern tegen de vergissingen van de Zwitser- sche politie in. Middel tegen drankgebruik. Een fabribant te Gladbach heeft een aardig middel bedacht om zijn werklieden van het drinken af te houden. Elk werk man boven 16 jaren, die zich geheel onthoudt van sterken drank ontvangt per maand een mark extra. En de controle bestaat eenvoudig hieiin, dat de werkman op den laatste van elke maand een briefje onderteekent van den volgenden inhoud »Ik, ondergeteekende verklaar op mijn woord van eer, dat ik in de afgeloopen maand geen brandewijn, bitter enz., noch eenige andere gestookte drank heb ge- biuiktt. Deze briefjes woiden in een bus geworpen en nagezien door den fa brikant, den mee terknecht en twee werklieden. Het middel wordt reeds eenige juten toegepast en moet uitstekend weiken. Miliciens poëzie. bezer dagen zijn de miliciens van het vierde regiment infanterie die onder de wapenen geroepen waren om in de be handeling van het nieuwe geweer te worden geoefend, weder met verlof naar huis gegaan. Eenigen van hen reden te Haarlem rond iu een grooten Jan Pleizier, met een schild, waarop het opschrift: Hulde aan het nieuwe geweer, De lichting 1892 zien ze niet meer. Een reusachtig bétel. Een reus onder de hötels is zeker het Hotel Cecil in Londen, dat behalve de eet-, lees- en andere zalen, duizend ka mers bevat en 15 miljoen gulden gekost heeft. Dit hotel heeft reeds een merk waardige geschiedenis. Het vormt één deel van de reusachtige bouwspeculatie, die onder den naam van «Liberator- maatschappijt, zulk een treurige beroemd heid kreeg, duizenden gezinnen tot den bedelstaf bracht en bijna een oorlog deed ontstaan tusschen Engeland en Argentinië over de uitlevering van Jabez Balfour, die zich ten laatste toch liet snappen en nu tot 9 jaar tuchthuisstraf is veroor deeld. Jabez Balfour was ook de stichter van het Hotel Cecil, maar zelfs de cura toren van het faillissement moesten toe geven, dat de bouw daarvan een geluk kige gedachte was geweest en het werd voor rekening der schuldeischers voltooid. Het hotel staal op geschiedkundigen bodem, op de plek, waar voor 300jaren naast andeie kasteelen van Engeland's edellieden, het slot der Cecil's stond, de stamvaders van de Salisbury's en lord Salisbury aan wien de geheele straat behoorde, ontving voor de tereinen alleen bijna 8'/] miljoen. Daar het teriein aan de zuidzijde 30 voet lager ligt dan aan de noordzijde, heeft men het san de Theemszijde op hooge bogen gebouwd, waaronder ruimte is voor 150 rijtuigen. Daarop rust gedeeltelijk het reusachtige gebouw, dertien verdiepingen hoog en met een koepel in het midden. ters niet zocht uit te huwelijken, was zeer vriendelijk en bezorgd voor andere meisjes, en ziende dat Lord Fairholme klaarblijkelijk gaarne in Rietles bijzjjn vertoefde, verschafte zij hem voortdurend gelegenheid om haar te ontmoeten. En de jonge man, die iets zeer frisch en betooverends in de wilde landroos vond, en zijn eergevoel gerustgesteld had door haar zijne hopelooze gehechtheid voor een andere toe te vertrouwen, was al tijd verheugd zich in hare tegenwoordig heid te bevinden. Riette had zich voorgenomen niet in de richting van Otto en Mrs. Fairstar te kijken, maar er was iets krachtigers dan haar wil, dat misschien geschreven kan worden op rekening der aantrekkings kracht. Zij kon niet helpen dat zij ijver zuchtig moest opmerken, hoe het schoone hoofd veel meer van het tooneel af dan er naar toegewend was, en dat Otto zelf in het minst geene oplettendheid aan de voorstelling scheen te wijden. De nabijheid van de witte mouw bij de zwarte ergerde haar gevoel van betame lijkheid; ééns zelfs had zij bijna kunnen zweren, eene welgevormde mannenhand naar eene kleine, blanke hand zonder handschoen en bedekt met juweelen te zien sluipen. Tegen het slot der eerste acte traden twee of drie heeren de loge binnen, en verliet Otto haar om de Courtlands te gaan aanspreken. Daar hij vele zaken had gehad om over te denken, had hij zijne veete tegen Riette bijna vergeten. Maar met de jonge dame was zulks het geval niet. Zij had tijd tot nadenken gehad, en haar toom was er niet beter op geworden. (Wordt vervolgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2