NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. \ui\m a 35 CENT. No. 81. Woensdag 7 October 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. Wat moet iederen Wielrijder onvoorwaardelijk weten BINNENLAND. F euilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Por S maanden f 1.j Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Gisteren betraden de Tsaar en de Tsa rina van Rusland, den bodem der Fran- 8che republiek. Wij weten, welk eene schitterende ontvangst de Franschen hun bereiden, en hoe zij reeds lang bezig zijn met hunne hoofstad, het eenige Parijs, als een jonge maagd op te sieren. Tot op zekere hoogte heeft de staat Frankrijk gelijk, het feit van het bezoek des Tsaren te beschouwen als een be langrijke gebeurtenis. Het is de eerste maal, dat een vreemde Vorst officiëel en plechtig wordt ontvangen door de Fran- sche republiek, de eerste maal na het ongelukkige jaar 1870. Zeker hebben, 6edert dat jaar verschil lende souvereinen vettoefd te Parijs of eenigen tijd doorgebiachi op Fransch grondgebied. Koning Alexander van Ser vië, de Koning van Zweden, de Koning van Griekenland, de Keizer van Oosten rijk, Koningin Victoria, Koning Leopold II van België maar geen enkele van dezen is het voorwerp geweest van een plechtige ontvangst, geen enkele is naar Par\js gegaan met het voornemen om de regeering der Republiek zijn opwachting te maken. Het is zeker geen alledaagscb feit, dat de eerste, die met deze monarchale tra ditie breekt, juist de machtigste monaich van Europa is, de eenige absolute vorst daar, de Tsaar aller Russen. Zijn verblijf in Frankrijk draagt daarom een dubbel karakter; het is niet alleen een nieuwe bevestiging van de nauwe vriendschap, die beide landen verbindt, maar er ligt tevens in een plechtige wijding en aan neming der republikeinsche instellingen van Frankrijk, juist door hem, die van al de souvereinen van Europa zeker het laatst er toe moest komen als gelijke om te gaan met den president eener repu bliek. Met het oog hierop kan men het zeker den Franschen niet ten kwade duiden, dat zjj de komst van den Tsaar vieren als een nationaal feest. Want dit bezoek aan Frankrijk geeft een zeker relief aan de rol, die dit land speelt in het Euro peeech concert. Niemand zal ontkennen dal Frankrijk in 1870/71 wel een beetje van zijn invloed heeft ingeboet in de Europeesche politiek, en al heeft een ver standige staatkunde van 25 jaren het al lengs weer wat vertrouwen doen winnen bij de andere mogendheden, het bezoek van den Tsaar plaatst Frankrijk eerst bijna op zijn vorige hoogte onder de Staten. In de eerste plaats schgnt de Repu bliek thans een rol te zullen meespelen ïd de Oostersche quaestie. Met enkele woorden is er ieeds melding gemaakt van een eventueel Drievoudig Verbond tusschen Rusland, Frankrijk en Engeland, en dat gerucht verspreidt zich in steeds wijder kring, en neemt een steeds dui delijker vorm aan. Te Londen hebben steeds weer bijeenkomsten plaats van lord Salisbury met den Russischen gezant, van lord Salisbury met den Franschen gezant, van den Franschen met den Russischen gezant. In officieele kringen in Londen gelooft men stellig aan een samengaan van Engeland, Rusland en Frankrijk. Om twee uur ongeveer Maandagmid dag is het keizerlijke jacht, de Poolster, te Cherbourg aangekomen, midden in iwee lange reeksen Engelsche oorlogs schepen, die zich dicht bjj de Fransche haven tei ugtrokken. Doch toen lag daar het Fransche eskader gererd, dat zich in twee lange vleugels zijwaarts uilbreidde, zoodat het het keizerlijk vaartuig in zijn midden opnam, dat nu tusschen twee rijen Fransche oorlogsschepen de haven binnenkwam. Dat moet een heerlijk ge zicht zjjn geweest. Dadelijk bij aankomst der stoomboot liep de Poolster tegen de landingsbrug, waarvan een gedeelte werd vernield. Een slecht voorteeken zouden weer de byge- loovigen zeggen. Doch die waren er blijkbaar niet in Cherbourg. Oogen blikkelijk werd de schade hersteld en precies om drie uur stapien de Russische Souvereinen aan wal. Onbeschrijfelijk was de geestdrift; de lucht weerklonk van de kreten: «Leve de Tsaar I Leve Rusland I* Terwijl het des morgens had geregend, brak juist bjj de aankomst van de Tsaar de zon door de wolken. De Tsaar was gekleed in de marine uniform en de Franschen merkten met blijdschap op, at hij het lint droeg van het Grootkruis van 't Legioen van Eer. Toen Faure de Souvereinen begroette, kuste hij eerst de hand der Tsarina en reikte toen de zijne aan den Tsaar, die haar met warmte drukte en vasthield, terwijl hij luisterde naar de woorden van welkom, die de president dn Republiek tot hem richtte. Aan de Tsarina wer den drie manden met bloemen aange boden. Het eerste bedrijf van de hulde aan den Russischen Vorst was daarmee afge- loopen; het tweede vormde een revue der vloot. Daar de overtocht over het Kanaal nog al onstuimig was geweest en de Tsaritsa zeer vermoeid was, stelde men voor, dat zij geen deel zou nemen aan deze revue, maar de Vorstin ant woordde daarop, dat zij verlangde den voet te zetten op een Fransch schip. De revue liep zonder eenig incident af; na tuurlijk werden verschillende autoriteiten der Fransche marine door den Tsaar aangesproken. van Dr. C. FRESSEL, Voorhanden in Om half zeven had er een diner plaats, waaraan de Tsaritsa geen deel nam. Voor dat diner is de president der Re publiek, vergezeld van de presidenten der Kamers, den voorzitter van den minister raad, en verder van admiraals en gene raals den Tsaar aan boord van de Pool ster gaan halen. D. w. z. de president der Republiek begaf zich alleen aan boord. Daarna ontscheping, I)e Tsaar kwam met Faure de eetzaal binnen, ver volgens de andere gasten. De president der Republiek stelde een dronk in op de Russische Souvereinen. Het is zeide hij met groote vreugde, dat ik heden, vergezeld van de presiden ten van Kamer en Senaat, Uwe Keizer lijke Majesteit en Hare Majesteit de Tsaritsa heb ontvangen. De president der republiek verklaarde zeker te zijn overeenkomstig het gevoelen der gansche natie te handelen, waar hij zich tot tolk maakte vsd de algemeene zegenwenschen die Frankrijk vormt voor de keizerlijke familie, voor de glorie van des Tsaren regeering en voor het geluk van Rusland. Morgen te Parijs zullen Uwe Majes teiten het hart van het Fransche Volk voelen kloppen en de ontvangst aan Uwe Majesteiten bereid, zal de oprechtheid van onze vriendschap bewijzen. Uwe Majesteit heeft in Frankrijk willen aankomen, vergezeld van een onzer eska ders. De Fransche marine is daar dank baar voor. Zij herinnert zich met trots de vele blijken van sympathie, waarmede zij door Üiv Doorluchtigen Vader werd omgeven en het deel dat zij heeft mogen nemen aan de betoogingen van Kronstadt en Toulon. Uwe Majesteiten welkom heetend op het grondgebied der Fransche Republiek, hef ik het glas op ter eere van Uwe Keizerljjke Majesteiten. De muziek speelde het Russische volks lied. De Tsaar antwoordde Ik ben getroffen door de sympathie en welgemeende ont vangst die ons hier te Cherbourg ten deel valt. Het eskader dat ons heeft begeleid heb ik zeer bewonderd evenals de Amiral Hoche. Komend op het grond gebied van een bevriende natie, deel ik de gevoelens, waai aan zooeven uiting is gegeven door u, Meneer de President Ik hef mijn glas op ter eere van de Fransche vloot en van de moedige man nen der marine, en ik dank u Meneer de President voor de gevoelens door u uit gesproken. Weer speelde de muziek het Russische volkslied en daarop de Marseillaise. Te half negen is de trein met den Tsaar, kwartier vóór negenen de trein met den President der Republiek ver trokken. En nu volgen de feestelijkheden in Parijs. De Koningin-Regentes zal Vrijdag 9 October een bezoek brengen aan den Vorst en de Vorstin van Benlheim Steinfurt te Burgsteinfurt. De hofdame Baronesse van Ittersum en de kamerheer Baron Taets van Amerongen zullen Hare Majesteit vergezellen. In de Koninklijke Hof kapel van het Paleis Het Loo is Zondagochtend eene godsdienstoefening gehouden voor de Koninginnen, het gevolg en genoodigden. Ds. H. V. J. Hogerzeil, uit Amsterdam, predikte over II Cor. IV6. Te rekenen van Woensdag 14 October e.k. zal de te Genua op de stoomschepen der Maatschappij «Neder land* in te schepen mail voor Ned. Oost- Indië verzonden worden des Woensdag om de 14 dagen met den trein van 6,20 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting aldaar op een trein over Keulen en Basel naar Genua, en niet meer des Dinsdags om de 14 dagen met den trein van 6.10 av. uit Amsterdam over Parijs. St.-Ct. Zondag maakten een aantal leden van de afdeeling Utrecht van deSociaal- Democratische Arbeiderspartij met mr. Troelstra een propagandatocht naar Doorn. Wetende, dat de socialisten door de bevolking aldaar niet gewenscht werden, was de brigadier-majoor der rijksveld- wacht, Van de Wetering, met eenige manschappen op den bepaalden tijd, kwart voor 4 uur op het Dorpsplein, de plaats van samenkomst, per strooibil jet bekend gemaakt, aanwezig. Daar de propagandisten echter niet op 't Dorpsplein kwamen, vermoedde men, dat zij zich bij een troep volk hadden bevonden, die vaderlandsche liederen zin gende, op eenigen afstand een zijweg was ingeslagen en men ging toen langs een anderen weg den troep tegemoet, doch vernam onder weg reeds, dat een aantal ruiten in de herberg van Meer- dir.k, waar de socialisten thans met ge sloten blinden binnen waren, waren in geworpen en dat een hunner met een steen aan het hoofd was verwond en door den dokter werd verbonden. Onder bescherming der rijks-veldwach ters hebben de propagandisten den te rugtocht aangenomen; anders ware het zeker niet goed met hen afgeloopen, daar de houding der bevolking zeer dreigend was. U. D. 87) «Misschien dat dit de zaak verandert,c antwoordt Lord Fairholme, die niet wenscht in bijzonderheden te treden «En dus zjjt gij ontvlucht, en hebt gij den armen Desmond verlaten. Ik zie volstrekt niet in dat bij te veroordee- len is.c «Maar ik wel,* spreekt Riette, haar lippen op elkander klemmende: »Wilt gij nu iets voor mij doen?* vervolgt zij, terwijl zij hem smeekend aanziet. «Zeker wil ik dat, zoo het slechts niet is om Desmond dood te schieten, of de dame over haar gedrag te onderhouden.* »Zult gij mij niet brutaal vinden 7* vraagt z\j blozend en aarzelende. «Daarvan ben ik overtuigd van niet,* geeft hij hartelijk ten antwoord. «Deze wals is nog niet gedaan. Eindig haar met mij.* Hjj springt levendig op. Eene minuut later zweven zij te zamen over de gepo lijste planken, en gedurende één geluk kig oogenblik vergeet Riette haar onrecht. Maar als de muziek zwijgt, keert het met verdubbelde hevigheid terug. Otto staat op den drempel op haar te wachten. Indien haar metgezel iemand anders geweest ware als Lord Fairholme, dan zoude hij met de meeste hoffelijkheid zijn verontschuldigingen en leedwezen te kennen hebben kunnen geven, maar thans is hij ontstemd en is zijne houdiDg zeer stijf. «Mag ik de eer hebben u een oogen blik te spreken, Miss Sartoris?* vraagt hjj, als zij voorbijgaat. Riette richt zich op en klemt zich aan Lord Fairholmes arm vast, alsof zij op het punt stond met geweld aan hem ontrukt te worden. «Neen!* zegt zij, en dat is het eeDige woord dat zij hem schenkt. Otto is woedend. Op die wijze be handeld te worden voor zijn mededinger, zooals hij gelooft dat Lord Fairholme is; dat is te ergI Zonder twjjfel verheugd de ander zich in zijne ongenade. Otto is volkomen onbewust van Riettes gevoel omtrent Mrs. Fairstar; in zijne verontwaardiging en jaloezie verkiest hjj te gelooven dat zij maar al te blijde ge weest was om van hem af te komen, ten einde met Lord Fairholme te dansen. «Waarljjltl* spreekt de laatste tot Riette als zij de gang doortreden: «ik geloof dal gij te hard voor Desmond zijt. Hij kon niet helpen dat de dame die vraag deed. Het is niet hetzelfde, alsof hij u daar alleen had laten staan, en met haar was vertrokken. Ik zie waar lijk niet in dat hij op eenlgerlei wijze te veroordeelen is.* «Niet?* merkt Riette veelbeteekenend aan«welnu het zij zoo laat ons niet meer over hem spreken.* «Maar ik zoude gaarne nog een oogen blik over hem spreken,* zegt de jonge man vriendelijk. «Laat ons hier gaan zitten. Weet gij,* vervolgt hij zeer ern stig, «ik heb menschen gekend, die hun geheele leven bedierven door zich dwaze gedachten in het hoofd te halen, en diensvolgens te handelen. Desmond is een zeer goed menschgij zijt oude vriendeo, dat weet ik; waarom ter we reld zoudt gij met hem kibbelen over zulk eene dwaasheid?" «Ik heb hem mijn heele leven gekend,* zegt Riette bijna weenende «en ik zoude het nooit van hem hebben willem ge looven I «Wat gelooven?* «Dat hij zoo slecht kon z\jn,< geeft Riette met afgewend gelaat ten ant woord. «Slecht, mjjn lieve kind? Wat ter we reld bedoelt gij?* «Indien het een meisje ware, zoude ik verrukt zijn; er is niets dat ik zoo gaarne zoude willen, als om hem geluk kig gehuwd te zien wij zijn allen aan hem gehecht,* zegt Riette, zeer snel sprekende, en niet geheel getrcuw aan de waarheid blijvende«maar om iemand lief te hebben, die getrouwd is, dat is te vreeselijk, te afgrijselijk om over te denken.* Lord Fairholme is ten einde raad. Men kan eene hofmakerij met eene ge trouwde vrouw niet verontschuldigen bij een jong, onschuldig meisje, en indien het gerucht waarheid bevat, dan heeft Sir Otto zich daaraan ten zeerste schul dig gemaakt met de schoone vrouw in sprake. Neen! hij mag haar zeer zeker niet vertellen dat zulke zaken zich dage lijks voordoen, en niemand er (den man althans) een harer slechter om rekent, zoolang er slechts geen schandaal bestaan heeft. Hij weet niet dat Sir Otto Riette heeft willen trouwen, en indien hij geen ernstige plannen voor haar koestert, zoude het jammer wezen om valsche hoop in het hart van het meisje te doen ontstaan. Zijn eenige uitweg is om Otto te verdedigen, tegen de meening, dat hij Mrs. Fairstar lief zou hebben. «Lief te hebben I* herhaalt hij na een korte pauze: «dat is eene zeer krachtige uitdrukking voor de oplettendheden van een man tegenover eene dame.* «Oplettendheden I* herhaalt zij toor nig: «gaat een man overal met iemand mede? is hij altijd onder haar oog, of gehoor? kijkt hij naar haar, en fluistert hij haar toe, zooals een man, wanneer hij verloofd is met een jong meisje? en zijn dat slechts gewone oplettendheden? Zie hierl* fluistert zij, terwijl zij plotse ling de stem laat dalen. Op dit ongelukkige oogenblik treedt Mrs. Fairstar, op Otto's arm geleund, binnen. Zij kijkt op naar zijn gelaat en er ligt voorzeker veel uitdrukking in zijn oogen, als hij den blik beantwoordt. Het zoude een leek zeer goed te vergeven zijn, wanneer hij hem zeer betooverd door haar geloofde, ofschoon Lord Fair holme die gevolgtrekking niet maakt. Het is hem voorheen meer dan eens over komen om veel meer met de oogen en lippen tot eene schoone vrouw te zeggen, dan waarvoor zijn harte gaarne aanspra kelijk wore geweest. De twee paren hebben elkander ge zien, en drie van het viertal beginnen terstond ter wille der anderen hun rol te spelen. Laura wenscht de zooge naamde minnaars tegen elkander op te hitsen; Oito is besloten Riette te toonen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1