NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 86. Zaterdag 24 October 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. PROVINCIALE BERIGHTEN. Plaatselijke berichten. Feuilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 8 maanden f 1.— Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Prinses Helena van Montenegro, de hertog van Genua, als vertegenwoordiger des konings en de prins van Napels heb ben zich Maandag, na aankomst te Bari in een hofrijtuig naar de St. Nicolaaskerk begeven. De stoet werd luide toegejuicht. De vorsten Nikita en Mirko, evenals prinses Anna. zijn mei hun gevolg geble ven aan boord van de Savoya. Ofschoon het weer regenachtig was, toonde de stoet grooten luister; hij be stond uit 40 rijtuigen, waaronder 7 hof- rijtuigen; aan beide zijden van den te volgen weg stonden soldaten geschaard; uit verschillende huizen waren de Mon- tenegrijnsche en Italiaansche vlaggen uit gestoken van verscheiden balcons wer den bloemen op de verloofden neerge worpen. Aan de deur der kerk, welker gevel prachtig versierd was, werden de vorste lijke personen ontvangen door de geeste lijkheid. Bij de plechtige opname van prinses Helena in het Katholieke geloof waren ook tegenwoordig de minister van justitie en de minister van buitenlandsche zaken van Montenegro. De prins vau Napels, de hertog van Genua en de Montenegrijnsche vorsten familie zijn Woensdagavond 10 uur naar Rome vertrokken; de prins van Napels vertrok het eerst per extra trein. Rome was voor de ontvangst prachtig versierd. Reeds van at de eerste mor genuren heerschte er een drukke beweging in de straten, niettegenstaande het weer zich zeer ongunstig liet aanzien. Een groote volksmenigte had zich ver zameld bij hei station en het Quirinaal. Vorst Nikita, de prinsessen Helena en Anna en pnns Mirko zijn om 11 uur aangeko men en weiden aan het station begroet door het koningspaar, den prins van Napels, de overige leden van het vorste lijk huis, de ministers en de overheid. H. H. M. M. de Koninginnen zijn Donderdag-namiddag te 5 uur per Staats- spcor in de residentie aangekomen en hebben zich in gesloten rijtuigen naar bet koninklijk paleis begeven. Overeenkomstig den wensch van HH. MM. waren geen autoriteiten aan hel station ter verwelkoming aanwezig. Naar het U. D. meedeelt, verlaat miss Saxton Winter, de gouvernante van H. M. Koningin Wilhelmina, legen het einde van dit jaar hei Hof en keert naar Engeland terug. Dr. Salverda de Grave heeft j.l. Donderdag met het geven van onderwijs aan de Koningin geëindigd. Bij het afscheid nemen vereerden Hare Majesteiten hem een portret van Koningin Wilhel mina in zilveren lijst met chiffre, en een fraai souvenir in zilver. De Koningin- Regentes benoemde hem lot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Naar aanleiding van het bericht omtrent de geboden som van f20.000 voor een der vijf kinderen van L. Reijer- ke' k te Ottoland meldt de Hollander Aan de bedoelde ouders werd reeds bet vorige jaar f 10.000 geboden voor hetzelfde kind, doch de ouders dachten er niet aan hun zoontje als koopwaar van de hand te doen. Nu is voor enkele weken het bod ver dubbeld, dus op f 20.000 gebracht, om, ware het mogelijk, hen door het zilver te bewegen afstand van hun kind te doen. Of het afstaan van hun kind voor de zen prijs, ten behoeve van een ouderloos echtpaar zal zijn, is misschien wel aan twijfel onderhevig, aangezien de ouders mij zeiven verklaarden volstrekt niet te weten aan wien ze hun kind moesten afstaan; alleen werd hun beloofd, dat zij diiemasl per jaar hun kind mochten zien. De geheele zaak woidt door tusschen- komst van een ander behandeld, die het geschreven contract bij zich had, zoodat de ouders slechts behoefden te teeker.en en het geld was disponibel. Wanneer ik u echter meld, dat het bewuste jongetje met 1 Januaii 1897 twee jaar oud wordt en nu 20 kilo weegt, bovendien aanleg heeft om een breedge- schoudeide reus te worden, ligt het ver moeden voor de hand, dat bedoeld kind aangekocht zou worden om tegen betaling ter bezichtiging gesteld te worden. Gelukkig weigeren de ouders hun kind af te staan, al bood men nog de dub bele som. Door eenige Hollandsrhe heeren is volgens een bericht aan het Haagsche Dagbl. een consortium gevormd tot aankoop en ontginning van woeste gron den in de gemeente Schotel land, ter. einde een productieve werkverschaffing in het leven te roepen. Een en ander moet een gevolg zyn van het bezoek, dat Mr. A. Kerdyk voor eenigen lijd aan die gemeente bracht. De aankoop van grond zal eerstdaags volgen. Te Utrecht is Woensdag-middag in stillen eenvoud, doch o> der toeloop van een breede schare belangstellenden, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den by het spoorwegongeluk te Harderwijk verongelukten pakmeester Gunther. Een aantal spoorweg-autori teiten en collega's van den ontslapene volgden de baar, welke met zes kransen ..as gcdcttt. De Heer Verloop sprak namens de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij en huldigde den ijverigen beambte, die helaas te vroeg aan de ztjneD en aan de Maat schappij was ontvallen. De hoofdconducteur De Rooy, die bij bet déraillement te Harderwijk ernstig werd gewond, neemt langzamerhand in beterschap toe. De weduwe van den pakmeester Gun ther, die het slachtoffer werd van het ongeluk, zal van de Nederlandsche Cen traal Spooiweg-maalschappij een weke- lijksche toelage ontvangen, waardoor zij voldoende in haar onderhoud zal kun nen voorzien. Een der leden heeft in de afdeelin- gen der Tweede Kamer meegedeeld, dal hy uitgerekend had, dal in de laatste vijf jaren, van 1 Oct. '91 tot 30 Sept. '96 ruim duizend Nederlanders werden benoemd in de orde van den Nederland schen Leeuw en van Oranje Nassau. In de daaraan voorafgaande 13 jaren werd een ongeveer gelijk aantal Neder landers in de orden van den Nederland schen Leeuw, van de Eikenkroon en van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd, hoewel onder die 13 jaren één jaar was, dat van het 40-jarig jul-ileum van de troonsbestijging van Koning Willem III, waarin een buitengewoon groot aantal benoemingen plaats vond. Sommige leden achiten deze groote toeneming van benoemingen «beden- kelijk". Hoevelaken. Bij de gehouden ver kiezing van een lid van den Raad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. van Bie- len heeft niemand de volstrekte meer derheid van stemmen gehad. Herstem ming zal plaats hebben tusschen A. Doornekamp eri H. Verschuur. Mejuffrouw G. H. C-. Bekker alhier is door den Raad der gemeente, voor het. jaar 1897 herbenoemd als vroed vrouw. Hoogland. In de vorige week is hier een brutale diefstal met inbraak ge pleegd bij C. v. V. in de Kletersteeg. Op het midden van den dag, terwijl de bewoners allen afwezig waren, is de dief door eene achterdeur naar binnen gekomen. Na een kastje te hebben open gebroken, heeft hy daaruit zeventien gulden ontvreemd, maar een hoi loge en andere voorwerpen van waarde, die in de nabijheid lagen, onaangeroerd gelaten. Den dief of de dieven is men nog niet op het spoor. Gelijk wij reeds in ons vorig num mer mededeelden, mocht Ds. D. P M. Graswinckel Dinsdag den dag herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaar het leeraarsambt aanvaardde hij de Ned. Hervormde Gemeente alhier. Tegen half twaalf vergaderden in de consistoriekamer der St.-Joriskerk deputa- tiën van ambsbroeders, tegenwoordige en vroegere kerkeraadsleden, kerkvoogden en notabelen en gemeenteleden, die den geachten jubilaris een zeer fraai studeer- kamerameublement aanboden, waarbjj van de gemeenteleden een spiegel in ge stoken lijst met lustres en van de offii- ciëele corporation een pendule en stoelen. Zijn leerlingen schonken hem een cadeau in zilver; de ringbroeders-predikanten vereerden hem het prachtwerk «Rem brandt et son oeuvret door Charles Blanc. Ds. Breitsma, emeritus-predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Geieformeerde kerk B. hier. Tot le luitenant bij het 5e regi ment infanterie is bevorderd de 2e lui tenant P. M. Oversluys van het korps. Heden woidt weder een jachtrit gehouden in de -nabijheid van dit garni zoen, nu door de officieren van het le regiment veld-artillerie van hier en uit Utrecht. Bij de j.l. Woensdag gehouden jaarlijksche schietwedstrijd der d.d. schut terij werden de prijzen behaald als volgt: Wedstrijd officieren: le prijs luit.-ad- judant Busquet, 2e prijs kapt. Cioocke- wit, 3e prijs kapt. Lungen, 4e prijs le luit. Prikken, 5e prijs 2e luit. vari der Plank. Wedstiijd kleine stafle prijs adjudant van Gelder, 2e korp. Rieff. 3e pi ijs sergt.- maj. Boode, 4e prijs fourier Woiffel, 5e prijs Sergt. Mansen. Wedstrijd ónderofficieren en manschap pen sergt.-msj. G. Muys, sergt. Okhuizen, fourier. Houpst, sergt. Smit, Sergt. Ram- eelaar, korp. Rimmers, tamb. Wery, schutters Schaap, van Elschot en Laseur. Ter j.l. Dinsdagavond gehouden bijeenkomst, geleid door de kolonel de Petit zijn ongeveer een zeventigtal per sonen toegetreden tot de plaatselijke af- deeling der Alliance Franfaise. De contributie bedraagt f3. waarvan mer, minstensvier malen in een seizoen kan van conférences van MaJme Thei.ard, M. Charles Fuster, M. Roden- bach en andere, terwijl bij genoegzame deelneming tevens een cours de conver sation en de diction wordt geopend onder leiding van een geboren franschman, die tegen betaliDg van f 5. per jaar, elke week gedurende 1uur zulk een cursus houdt. De heeren S. Meijers Co. zijn genoodzaakt geweest hunne machinale 92) Het kwam geen oogenblik bij Lord Ryvendale op, zich te bekennen dat bij zelfs ook maai eenigszins schuldig of misdadig was. Het was «Het noodlot* dat hem gedwarsboomd en teleurgesteld bad; dat het zoet tot bitter veranderde, en hem het leven, dal het zoo gemak kelijk had kunnen zegenen, deed vloeken. Zijn landgoed gaf hem geene vreugde waartoe zoude hij zijn eigendommen ver fraaien, nu hij geen erfgenaam bezat, aan wien het na te latenByna alles zoude overgaan op een verwijderd bloed verwant, iemand, dien hij slechts één maal gezien bad, en toen een ploert had verklaard. Hij was vervuld van het ver langen, dal hel meest den menscli eigen is, het verlangen naar het onmogelijke. Hy was nooit byzonder gehecht geweest aan kinderen tot het jaar te voren toe had hij zich nooit beziggehouden met het denkbeeld, wie hem zoude opvolgen thans werd het een waanzin bij hem; de gedachte dat die verwijderde neef al deze fraaie bunders zoude erven, maakte alleen reeds hun aanblik bittei voor hem. Indien hij gehandeld had, gelijk zijn plicht hem had geboden, en Viva getiouwd had, dan zouden zij, ook al had hun eerstgeborene Ryvendale nooit kunnen erven, toch waarschijnlijk andere kindeien gehad hebben, die even fraai, even vroolyk waren geweest als de knaap, naar wien zijn hart verlangde. Weinig vermoedde hij dat, terwijl hjj met Lord Fairholme over het kind sprak, zijn vriend voortdurend gewoon was er mede te spelen en het te zien. Lord Fairholme begreep te recht dat, indien Alsager eenmaal wist waar Viva en het kind vertoefden, geen enkel gevoel van eer en plicht tegenover zijne vrouw, hem terug zoude houden om althans te trach ten, hen te zien. En hij vroeg het zich met eene smartelijke gewaarwording van ijverzucht af, of Viva, met het wonder vol vermogen van vergevensgezindheid, dat eene vrouw bezit, gereed zoude zijn, het schandelijk onrecht, hetwelk hy haar aangedaan had, te vergeven en te ver geten. Terwijl Alsager duizenden gissingen opperde over de plaats, waar zy toch zijn mocht, luisterde Lord Fairholme zwijgend toe, zich zeer valsch gevoelende, doch levens bewust dat zijne onoprecht heid, indien het zulk mocht zijn, volko men gerechtvaardigd was. Er kon niets goeds ontstaan uit een wederzien van die beiden, en welk eene ellende kon het de ééne berokkenen. HOOFDSTUK XXXIV. Bertie. Mr. Bertie Carlton had de gewoonte om eiken moigen een wandelrit te ma* ken op zyn Shetiandsche poney. Hy werd altijd vergezeld door Fletcher, die naast hem liep, ofschoon Mr. Bertie's waar digheid niet toeliet dat hij den teugel zoude vasthouden. Het was reeds lang beloofd dat de jonge heer hel park mocht ingaan, en daar deze Juni-morgen bij zonder schoon en niet le warm was, werd de belofte ten uitvoer gebracht. Zij treden het binnen aan het Kensing ton hek, en begeven zich langzaan naar Albert-poort. Het is nog vroeg, niet later dan elf ure; het park ziel er daarom eenigszins verlaten uit, en Bei tie is zeer teleurgesteld. «Gij hebt mij verteld dat het hier vol was met heeren en dames te paard,* zegt bij met verontwaardigd verwijl tot zijn lijfknecht. «En zoo zal het ook worden, Sir,* geeft Fletcher ten antwoord. «Zoo gij slechts een oogenblikje wacht, dan zult gij het zien.* Er zitten enkele lieden op banken, en ook eenige wandelen rond. Doch thans treedt hen een heer te gemoet met vlug gen stap, alsof hij, ten minste, de eene of andere bezigheid aan de hand had. Fletcher heeft hem onrustig gadegeslagen, en als hij naderby treedt, ontdekt de knecht plotseling dat Bertie's zadel zijne opmerkzaamheid vereischt. Hii bukt zich zijn gelaat is rood en zyn vingers beven gejaagd. Hij hoort de voetstappen aarzelen en daarop stilhouden; men noemt zijn eigen naam. «Fletcher I* Fletcher keert zich om en brengt werk tuigelijk de hand aan zijn hoed. Maar Lord Ryvendale ziet niet naar hem. Zijn oogen zyn verlangend op het kind ge vestigd. Hij behoeft geen vragen te doen; één blik op het schoone engelen gelaat is voldoende. Bertie's hoed rust achterover op zijn hoofd, en laat de gouden krullen op'zijn voorhoofd onbe dekt; zijn piachtige oogen staan wijd open en zijn met heel de nieuwsgierig heid van een kind op den vreemdeling gevestigd; zijn ronde ledematen zouden een beeldhouwer hebben doen verlangen om hem na te bootsener ligt over het geheel eene gemakkelijke bevalligheid over hem verspreid; eene vermetele, on verschrokken uitdiukking, welke hem waardig maakte een Koningszoon te zyn. Lord Ryvendale's hart klopt snel en hoorbaar; een nevel glijdt hem voor de oogen; daarop buigt hij zich plotseling, zonder een enkel woord, tol hem over, heft den knaap uit het zadel, en drukt hem aan zijn hart. Bertie is niet verschrikt, maar hy is zeer verbaasd, en zoodra hij weder op zijn poney zit, ziet hij naar Fletcher om eene verklaring. Maar Fletcher heeft er geen te geven. «Ik behoef u niet te vragen, in wier dienst gij zyt," spreekt Lord Ryvendale op een toon, die ontzettende ontroering verraadi «Waar woont gij?" «Ik vraag u verschooriing, mylord,* antwoordde Fletcher: «maar ik mag het u niet zeggen.* «Ik moet het weten,* zegt Alsager onstuimig «meent gij dat, nu ik weet dat gij in Londen zijt, ik u niet zal uit vinden? Gij kunt het mij even goed mededeelen.* Hij neemt zijn opschrijfboekje tevoor schijn en begint een bankje van de an dere af te nemen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1