hém Cujtis Schouwburg Imicitia. DE ffilPP KUUR J. Tan flattem ie Graaf, Advertentiën. jMp MOED ADELT! GROOT EYPODROM ROSSE FINALE UITVERKOOP Plaatselijke berichten. RIJMANEGE, C. SCHÉOFF-XttmAIRE. P. S. DE GROOT, ARNHEM. Slechts; f 3 5Q bij onze Afrika. stamgenooten Ter gister gehouden vergadering van den gemeenteraad, onder presidium van den bnrgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, en bygewoond door alle leden, behalve de heer A. A. Hamers, die, volgens zijne mededeeling, verhinderd was haar bijtewonen, werden behandeld en zonder discussie vastgesteld de begroo tingen voor 1897 der dienstdoende schut terij op f2600, van het burgerlijk arm bestuur op f 8136.95'/i en van het bur ger-weeshuis, de laatste zonder subsidie uit de gemeentekas, wijl de geraamde inkomsten de te verwachten uitgaven be loven te dekken. Een request van de agenten van politie der 3e klasse óm verhooging van jaar wedde, wenschte de voorzitter in handen van den burgemeester te zien gesteld ter overweging en om daarop aan den raad advies uittebrengen, doch op voorstel van den heer Gerritsen werd z. h. o. besloten het aan B. en W. te renvooieeren, orn praeadvies, ter behandeling in eene vol gende vergadering. Een adres van ingezetenen behelzeude grieven tegen de regeling van het onder wijs aan de scholen le soort (meisjes- en jongensschool) gaf tot eenige discussie aanleiding, doch werd ten slotte voor kennisgeving aangenomen. De heer Hey tigers leidde het debat over deze zaak in, met te wijzen op 't ongewenschte van vereeniging van klassen en op de wen- schelijkheid der voorziening in gymnastiek- ondeiwijs aan de leerlingen, terwijl het hem toescheen dat 't niet van belang ont bloot was de adressanten gelegenheid te geven kennis te nemen van de te dezer zake uitgebrachte adviezen en overge legde statistieken. De heer Van Esveld stelde in 't licht en achtte het wensche- Itjk het in het openbaar uittespreken, dat, in strijd met de meermalen tegen de schoolhoofden vernomen grieven, sinds tal van jaren het lager oriderwys in deze gemeente zoo goed mogelijk is, dank ook de door den raad zoo vrijgevig toegestane belangrijke geldsommen. De scholen le soort alhier behoeven niet onder te doen voor dergelijke in richtingen in andere gemeenten; met uitzondering van een uit Nymegen over genomen leerling, nu kan worden gecon stateerd dat kinderen die in andere grootere gemeenten woonplaats gehad hebben en de scholen komen bezoekeD eerder achterlijk zijn dan vódr bij de leerlingen die ze van stonde aan be zochten. Spr. wyst op den uitslag der loelatings-examens voor de H.B.S. en constateert dat van de 7 meisjes, afkom stig van de meisjesschool, er 6 slaagden, die de lessen aan eerstgenoemde inrich ting hebben gevolgd. Sedert 1890 deden 145 jougens toelatings-examens voor de inrichtingen van middelbaar en liooger onderwijs, waarvan er 32 werden afge wezen, onder welk getal 8 om bijzondere redenen, zoodat er slechts 24 niet slaag den. Dat pleit voor 't gehalte van 't aan de scholen gegeven onderwijs en bewijst tevens dat er goede werkers onder de leerlingen zijn. Genoemd resul taat is echter verkregen door opoffering van het onderwijzend personeel van een groot gedeelte van hun vrijen tijd in den Woensdag- en Zaterdagmiddag, wat ook in Utrecht en Amsterdam wel geschiedt, en eerder te prijzen dan te wraken is, omdat ieder examen ernstige voorberei ding eischt. Wat het onderwijs in gym nastiek betreft, is sprs. meening, dat zulks, zonder te veel tijdopoöering, kan gegeven worden in de daartoe bestemde localen aan de H.B.S. of de school 3e soort aan de Beekstraat. De heer Van Kalken wees er met nadruk op, dat na bet dezer dagen genomen besluit de jon gensscbool niet meer alleen moest wor den beschouwd als eene voorbereidende curcus voor de H.B.S., wijl het onderwijs daar juist was uitgebreid om te grooter toevloed van aspiranten voor laatstge noemde inrichting en splitsing van klas sen te voorkomen; de heer Kleber schaarde zich aan de zijde van den heer Heyligers waar deze adressanten inzage van de stukken wenschte te verschaffen, terwijl de heer van Eek publiciteit daar van door den druk wenschte, ware het dan ook met weglating van delicate uit drukkingen ten opzichte van eenige ouders en leerlingen door de adviseerende amb tenaren gebezigd, om daardoor, kon het, de klachten te doen ophouden, die meer malen worden gehoord zouder dat feilen werden genoemd. De wethouder van onderwijs, dr. Groe- neboom en de burgemeester hadden be zwaar tegen openbaarmaking "der advie zen enz. betrekkelijk deze zaak uitgebracht, en, overeenkomstig het verlangen van laatstgenoemde werd dan ook een daar- «Ik geloof niet dat ik ooit in mijn leven grooter geluk gevoelde," ging Lord Ryvendale voort»dan toen ik heden dien jongen in mijn aimen hield." vlVat!» riep Lord Fairliolme: «hebt gii hern gesproken?* «Waarom niet?< Er heerschte een langdurig stilzwijgen. Wordt vervolgd). in Zuid- 'O® Strekkend voorstel niet ingediend Eerstgenoemde was 't aangenaam te ku nen verklaren dat de lagere scholen hier ter stede goed zijn, dank de door den raad daarvoor toegestane gelden. Sp gaf de verzekering dat combinatie van klassen zoo min mogelijk zou geschieden alwas dat voor enkele vakken niet altijd te vermijden en voor 't onderwijs dan niet schadelijk. Wat 't onderwijs in gym nastiek betreft, daarin kon volgens sprs, meening, niet anders worden voorzien dan door bijbouw van localen, aangezien het geven van dat onderwijs aan de H. B. S. of de school 3e soort in de Beekstaat met veel tijdverlies gepaard gaat, veroorzaakt door 't uit en aanklee- den en herhaalde wijziging van den staat der localen aan de school in de Beekstraat verbonden, die wel voor vrije- en orde oefeningen maar niet voor gijmnastiek onderwijs zijn ingericht, terwijl de toe stand van vroeger, de aanstelling van een leeraar in dat vak ongewenscht is. doordien vele leerlingen zich dan weder aan het gijmnastiek-onderwijs, waarvan Spr. voorstander is, met eene verklaring van een medicus gewapend, zouden onttrekken. Het onderwijs aan de school van de heer van der Nagel gegeven noemde spr. boven zijn lof verheven. Toen daarna de voorzitter er op had gewezen dat van de 100 ouders slechts 15 zich per request over deze zaak tot den raad hadden ge wend en de impressie daardoor verwekt, wel niet zoo groot zou zijn om aanleiding te geven de bescheiden te doen drukke en openbaar maken, waardoor de oprecht heid der adviezen in 't vervolg zeker niet zou worden bevorderd, besloot de raad het request voor kennisgeving aanteue men. Op het verzoek van H. van den Berg, om verlichting van den Bisschops weg werd overeenkomstig 't advies van B. en W., afwijzend bericht. De gemeente-begrooling voorl897 werd vastgesteld op een bedrag van f211728.31 zoo aan inkomsten als uitgaven. Algemeene beschouwingen werden oiet gehouden en slechts enkele artikelen gaven tot discussie aanleiding. Na een uitgebreide gedachtenwisseling werd op voorstel van den heer Gerritsen met 11 teger. 5 stemmen, die van de heeren Celosse, Van Esveld, Van Eek Groenehoom en Tromp van Holst, be sloten, bij Gedeputeerde Staten stappen te doen die de verhooging der jaarwedde van den gemeente-ontvanger van f1500 op f1700 kunnen bevorderen, nadat een voorstel van den heer Van Beek om het op f 1800 te doen brengen met 9 tegen 7 stemmen, die van de heeren Gerritsen Heyligers, Van Beek, Van der Want Garjeanne, Prikken en Van Kalken, was verworpen. Voor tractement van den plaatsvervangenden gemeente-ontvanger, weswege vroeger f200 was toegestaan, werd thans f300 uilgetrokken. Bij het betrekk-lijk begrootings-artikel drong de heer Heyligers op verbetering van het toezicht op vleesch enz. aan, doch de wethouder Groeneboom, zelf daartoe zich niet in staat verklarende, vroeg hem om eene betere regeling aan te geven. Zoolang eene regeling van rijkswege ten opzichte van deze zaak ontbreekt, zou naar Spr. mcening deze materie niet afdoende zijn te regelen, o.a. wordt tegenwoordig vleesch, in de eene gemeente afgekeurd, in eene andere gemeente voor consumptie geschikt ge oordeeld. En hoe controle op den invoer van vee door eene gemeentelijke ver ordening mogelijk was, begreep Spr. even min, die invoer geschiedt namelijk op allerhande manieren, o. m. per spoor in koffers, enz. In Rotterdam bestaat een tamelijk goede verordening op dit stuk en daar wordt dan ook wegens overtreding wei eens proces-verbaal opgemaakt, doch het bedrijf van handelaar in vleesch van inférieure kwaliteit schijnt zoo winstge vend te zijn, dat zulks ook al weinig baat. En om aan zijn betoog, dat rijks regeling noodzakelijk is, kracht bij le zetten, las spr. een uittreksel uit een rapport des heeren Van Esveld, c. s. leeiaren aan 's rijks veeartsenijschool voor, waaruit bleek, welk eene groote hoeveel heid vleesch van de allerslechtste kwali teit haar weg vindt naar de worstfabrie ken te Meppel, Deventer, Wijhe, enz. De voorzitter wees er op, dal de tegen woordige verordening ook nog wel effect sorteert, want in het eerste jaar van zyn burgemeesterschap werden meermalen ter markt aangevoerde hoeveelheden vet afgekeurd, en dat schijnt zoodanig te hebben geholpen, dat men thans var. dergelijke niet meer hoort. Het traktement van den Inspecteur van politie werd, in weerwil van eenige door den heer Prikken geopperde bedenkingen, van f 600 op f 700 gebracht; het aun- vangs-tractement der agenten van politie 2e klasse van f 475 op 500 vastgesteld. Ook het tractement van den gemeente- architect werd met f 100 verhoogd en vastgesteld op f 1200. Bij het onderdeel «onderhoud van straten en wegen", deed de heer Visser het voorstel om de daarbij voorgestelde nieuwe bestrating met Ben-Alun-keien van het gedeelte van het «Smallepad" gelegen tusschen het hotel «Berg- en Spoorzichl" en het station, groot 940 M' f 4 per MJ, dat volgens B. en W. noodzakelyk verbetering behoeft omdat bet haast onbegaanbaar is, uit de be grooting te lichten en den post alzoo met f 3760 te verminderen, omdat sp meende dat, in weerwil van die verbele ring, de weg toch smeerig zou blijven ook door de aanwezige losplaats voor steenkolen, veelading, enz. De heer Gerritsen zou daar liever eerie klinkerbestrating zien aangelegd, die helft der kosten slechts vordert, gemak keiijker voor 't verkeer is en met 't oog op 't verrijzen van een nieuw station al daar voldoende kan worden geacht, ter wijl de heer Kleber eene bestrating veldkeien alsdan voldoende vindt. De wethouders van publieke werken, den heer Celosse, verdedigde krachtig het voorstel van B. en W., tot bestrating met Ben Ahin-keien, waarna dat van de heer Visser in stemming werd gebracht. Daar over slaakten de stemmen, 8 tegen 8, zoodat de zaak onbeslist bleef en de post op de begrooting, behouden met opdracht aan B. en W. om ter deze zake met nadere voorstellen bij den raad te komen Vóór het voorstel van den heer Visser stemden de heeren Kleber, van Beek Garjeanne, Visser, Tromp van Holst Prikken, van Kalken en van Zijst. Bij liet artikel betrefTende het onder houd van 't plantsoen, gaf de heer Hey ligers B. en W. in overweging bij in grijpende maatregelen het advies van een deskundige intewinnen weswege het da gelijksch bestuur toezegging gaf. By de afdeeling «kosten van het lager ouderwijst werd een debat gevoerd, dat minder die kosten betrof, dan wel een paar ambtenaren. Toen de heer Van Eek had gevraagd waarom geen f 50 was uitgetrokken voor verhooging der jaarwedde van een onder wijzer die er, volgens de verordening, op grond van zijn diensttijd recht op heeft en de voorzitter er op had geantwoord dat die verhooging ook uit deze post zou zijn te vinden, nam de heer Van Kalken het woord om te zeggen dat het hier betrof den onderwijzer G. F. Nijland verbonden aan de school 2e soort, hoofd de heer H. W. de Heus. In de afdee lings-vergadering had Spr. over deze zaak gesproken, en toen was door den wet houder van onderwijs, den heer Groene boom gezegdja, ik weet wel wien gij bedoelt, dat is de onderwijzer Nijland maar te diens opzichte is het advies niet gunstig. Nu wensch Spr. te constateeren dat in deze ter sluiks wordt gehandeld want bedoeld schoolhoofd heeft de heer Nijland persoonlijk gezegd gunstig te hebben geadviseerd, en adviseert inder daad ongunstig, wat Spr. onridderlijk noemt en niet te pas komende voor een hoofd van eene school. De heer Groeneboom had dit liever in besloten vergadering behandeld gezien wantkinderen lezen ook couranten en kunnen dan zien waarom hun ondeiwij zer geen tractementsverhooging krijgt Steeds en ook nog iu den laatsten tijd kwamen klachten in over den ambtsijver van den onderwijzer Nijland en daarom heeft de commissie van toezicht op het lager onderwijs niet tot verhooging van jaarwedde durven adviseeren, terwijl het hoofd der school heeft bericht geen aan leiding te kunnen vinden om voor te stellen de verhooging aan den onderwij zer niet le verleenen. De voorbedoelde klachten waren evenwei altijd mondeling en werden nimmer geformuleerd, doch in den laatsten brief van het hoofd spreekt deze de wei.-chelijklieid uit da; de onder wijzer Nijland zijne school verlate, omdat hij hem meer geschikt acht vruchtdragend onderwijs te geven in eene klasse van een 20-tal leerlingen van 14-a 16 jarigen leeftijd. Hij zou dat èn voor den heer Nijland èn voor zijne school gelukkig achten. De heer Kleber daarentegen prijst het onderwijs aan zijne kinderen door den heer Nijland gegeven, en leest eene ver klaring onder aanbod van eed voor van de ondeiwjjzers C. J. F. Prins en P. van den Hooff, ook aan de school van den heer de Heus verbonden, dat deze in hunne tegenwoordigheid heeft verklaard gunstig opzichtens den heer Nijland, te hebben geadviseerd. Ook deze Sp vindt de houding van het schoolhoofd niet goed, terwijl de heer Garjeanne die onmannelijk noemt en er op wijst dat het beter is klachten, waar die er zijn in tedienen, daD daarover slechts te spreken, en dat de eerlijkheid eischt wanneer ge zegd worden gunstig te zullen adviseeren, zulks ook te doen. Nadat nog de heer van Eek er op had gewezen dal het minder goed is, waar schoolopziener en schoolhoofd in gunsli- gen zin adviseeien een tweede advies van de schoolcommissie intewinnen, om daarin aanleiding te kunnen vinden trac tementsverhooging te weigeren, wordt de discussie gesloten en liet artikel aan genomen. De heer Van Kalken kondigde echter een voorstel tot verhooging der aarwedde van den heer Nijland aan. Van de inkomsten gaf alleen het artikel weekmarktgeldt aanleiding tot eenige bespreking. Met liet oog op de concurentie den ingezetenen door marktbezoekers aange- 8 daan, stelde de heer Visser voor B. en VV. uittenoodigen eene wijziging der erordering voortebereiden in dezen zin 1 dat de marktgelden met 50°/o worden verhoogd, welk voorstel met 7 tegen 6 werd verworpen. Vóór stemden de 1 heeren van Esveld, Kleber, Gerritsen, van Eek, van Beek en Visser. I 3, De heeren Gaijeanne en van Kalken waren bij deze stemming met tegei woordigzij hadden te voren de ve gadering verlaten. De gemeentebegrooting werd da.irn: vastgesteld op het liiei bovenvermelde eindcijfer van f211728.31. Een onlwerp-besluit tot veilu>oging d jaarwedde van eenige onderwijzeressen en onderwijzers weid aangenomen, en voorts besloten lot heffing in r897 van 50°/o van het tarief voor het vuur- haven en tongeld. Met intrekkiug van 't besluit waarbij de jaarwedde van leeraren in de natuur wetenschappen Ban de inlichtingen voor middelbaar en liooger ouderwijs op f 1800 is bepaald, werd besloten voor de be staande vacatures eene oproeping van sollicitanten op f 2000 tiaetement te doen aangezien zich er geen op f 1800 hadden aangemeld. Tot regentessen van hel burger-wees huis werden benoemd mevrouw Reijnders mevrouw de Jong-Gerligs en mevrouw Heijligers, en aan den heer dr. P. Bolder man is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.§. op de ineest eervolle wijze ontslag verleend als leeraar in de oude talen aan hel gymnasium. Aan het einde der vergadering be klaagde de heer Gerritsen zich er over dat het hoofd der politie een maatregel heeft genomen, waari ij het sluitingsuui der tapperijen gedurende de kermisweek 3 uur is verlaat, en dit terwijl de dooi zijn arntvoorganger gestelde bepalinzen om op het gewone uur te sluiten zóó gunstig werkten. Naar sprs. meening zullen nu de bachanalen tot na 1 uur 's nachts voortduren. De burgemeester antwoordde hierop dat hij tot dien maat regel was gekomen, omdat de spellen in den regel laat uitgaan en als men daarna dan nog iets wil gebruiken, de inrich tingen die daartoe gelegenheid bieden, zijn gesloten; stelt men het sluitingsuur vroeger dan worden, na ontiuiming der tapperijen, de I aganalen juist op straal vooitgezet, doch mocht het blijken dat zulks thans ook na 1 uur s' nachts ge schiedt, dan zal daarmede een volgend jaar rekening worden gehouden en de verlating van het sluitingsuur worden afgeschaft. Daarna is de vergadering gesloten. De heer A. H. van Hagen, onder wijzer aan de Roomsch Katholieke jon- gensscbocl hier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Leo-school te Utrecht Bij de Zaterdag ten Kaadhuize ge houden aanbesteding van de leveling van omstreeks 1500 Hectoliter goede veile Ruhrkolen gedurende den winter 1896/97 aan de gemeente te leveren, waren in gekomen 6 biljetten van de volgend stadgenootenH. G. Putman, f 0.75% Th. W. Bonte, fU.7U; A. J. Putman, wed. G. Coenen, f0.6S: L. van Achter bergh, f 0.68'/, wed. P. Schimmel Zn. f 0.68L. J. Cohen, f 0.67'/, per Hec toliter. De levering is den minsten inschrijver gegund. Op 31 October worden aan de Rijschool hier gedetacheerd: le luitenant A. L. var. Harpen Kutjper en 2e luite- ar.t E. H. Juckema van Burmama baron Rengers, van het le regiment huzaren; le luitenant J. J. Verkuyl Quakkelaar en 2e luitenant G. J. IJssel de Schepper van het 2e regiment, benevens de 2e luite nants J. R. de Jonch-ere en G. J. Blok huis van hel 3e regiment huzaren. De detacheering van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra wordt alsnog met éen jaar verlengd, terwijl de le lui tenants Buma, Ten KaLe, Simons, jhr. Röell, Kievit en Van Mens op genoemden datum eervol van hun detacheering wor den ontheven en naar hun korpsen terug- keeren. Var. een der aan den Leiisderweg voor rekening van den heer E. in aan bouw zijnde woningen, stortte jl. Zaterdag een der muren in. De opperlieden T. Ouwer- kerk en J. Kooi beiden dicht daarneven werkzaam bekwamen daaibij kneuzingen wonden, die het inroepen van genees kundige hulp raadzaam maakten. O. be kwam een wonde aan het gelaat, doch K. werd geheel bewusteloos met een gapende hoofdwonde onder hel puin weggehaald. Na op het terrein verholl en te zijn, kon hij echter onder geleide huiswaarts keeien. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand October 1896; B Blunkenstijn, F. Vonk, J. Stöver, J. van Lakervel l, U. Wtegeis Knol, H. J. Rozeboom, Wed. J. Jansen, Van Soesterberg, A msterdam. Heemstede. f TWEE VOORSTELLINGEN DOOK DE VEREENIGDE TOONEELISTEN ónder lei^iug van JOS. van LIER, uit Amsterdam. WOENSDAG 28 OCTOBER Oosprónkelijk drama in 4 bedrij ver^ van ROSIER FA ASS EN. Régie J S. van LIER. DONDERDAG 29 OCTOBER LACHEN fLACHEN LACHEN Klucht in 3 bedrijven, vrij bewerkt naar het Spaanscli door A. J. G. Regie: JOS. van LIER. Voorafgegaan door: Tooneelspel in éen bedrijf. F Prijzen der plaatsen: lerangf l. 2e rang f0.75, 8e rang f0.50.J-' Militairen beneden den r Jg van officier betalen op den 2den ra®; f 0.50 en op den 3den tang f 0.3 Plaatsen zijn vanaf hedgffi te bespre ken en kaarten té 'bekomen bij den Kastelein van AMICITIA Aanvang 8 nnr. Standplaats APPELMARKT. OF met 12 wel gedresseerde Russische Paarden, zoowel voor Dames als voor Heeren, zoodat elk; persoon paard >an rijden./ Het établissement is hoogst élégant ingericht en niet zedekwetsend,—zoodat groot en klein deze inrichting kan bezoeken. Gedurende den rit speelt een prachtig Orkest-Orgel, hetwelk de schoonste tonen voortbrengt, terwijl de paarden op de maat .daarvan rond- loopen. Entree ÏO ct.Rijtoer 15 ct. Voor kinderen Entree 5 ct,, Rijtoer IO ct. Hopende in de giinst te mogen deelen van het geachte jia.bliek, Met achting, U£d. Dienaan; Dagelijks geopend van 2/iur 's nam. gedurende dezen maand van al de uoorhanden zijnde arti kelen als. eene groote sorteering kruisbeoldei, hangende eu staande, 46 beelden iiv diverse ^grootte wit en ge kleurd, scMlderijtjeèJ platen, kerkboeken in gewone en fijne lederen banden, devotieboekjes en andere katholieke werkjes. Rozenkransen, dopjes, taschjes, kinder- on gezelschapspelen in doozen. Leesboeken, prentenboeken, schrijfboe ken, doozen met papier en enveloppe Japanscho .-en chineesche artikel^ Comische voordrachten enz. enz. Men profiteeren van deze ge]j heid, daar gen. artikelen voor lage prijzen worde» verkocht 't Zand, AMERSFOORT. lerert prachtige W. de Wit, C. van Dalen, Briefkaart. E. H. H. Veltmaat, Brieven. Buitenland. E. Cristensen, M. Singendor.ck, Frankenhaus, Maarsen. Utrecht. Amsterdam. Keulen. Siucl-elberg. Osnabrück. meJ.dO toonen, open V klavier, twee dilbb^Dbalk, vernikkelde hoeken, Iedere!» raaSen enz. Beter qualiteit 4gulden, stalen stem men 5 guldeuy /e<8 beter qualiteit dan de Westfaalsché Export-huizen hebben geleverd. Zeer fijne qual^eit f 6.2Q|f Alle repdratiénfaorden aangenomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2