BIJVOEGSEL CHOUWBURG De Kinderen der Visschersweduwe S'AVONDS IN DE MAAN. to Cent per nummer. De adellijke Klompenmaker SLOTflOÜMH s BOEKHANDEL. tóe Kleiaardappelen II Nieuwe kersfooMeCora a 35 0 EN T. KERMIS TE AMERSFOORT. Woensdag 28 Octoberl896 BINNENLAND. Plaatselijke berichten. WIJNAND WOLFF Co. Commissiounairs in Effecten. Wat moet Meren Wielrijder onvoorwaardelijk weten Advertentiën. WEEKBLAD ÖAMSS. Goedkoopste modeblad onze Kleine Vertrooster GEOOTE Directie WILLEM HART Co. BEESTENMARKT. DONDERDAG 29 OCTOBER 1896 II II TOT SLOT: VRIJDAG 30 OCTOBER Een eerste huwelijksmaand. AANVANG 8 UUR. BEHOOBENDE BIJ DE I kolonel C. O. van Resteren die daarmede ijdel ijk werd belast. VAN De eerste deelneming van H. M de KoDiDgin aan het Heilig Avondmaal in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage had Zondag vele belangstellenden gelokt. Hare Majesteiten begaven zich per gala-rijtuig van het paleis naar de kerk; de Konin ginnen waren geheel in het zwart gekleed. De plechtigheid ving aan met orgelspel van den heer J. A. de Zwaar, waarna de voorlezer de Tien Geboden las en ds. Van der Flier den kansel betrad. Na voorlezing van Rom. 8 28 ver- eenigde da. v. d. Flier de schare in het gebed, waarin hij den zegen des Aller- hoogsten afsmeekte voor onze geliefde Koningin en haar moeder in deze onver getelijke ure. Daarna werd Psalm 43 3 en 4 gezon gen wederom door het orgel met een schoone introductie ingezet. Hierop las de hofprediker het formulier van het Heilig Avondmaal voor en werd de algemeene geloofsbelijdenis afgelegd. Vervolgens verlieten HH. MM. met de in de loge aanwezige leden der hofhou ding haar plaatsen en begaven zich door de kerk naar de tafel om deel te nemen aan het H. Avondmaal. H. M. de Koningin-Regentes nam plaats recht tegenover ds. Van der Flier. Ter rechterzijde van de Regentes zat Koningin Wilhelmina en ter linkerzijde de president kerkvoogd, graef Van Hogendorp. Naast Koningin Wilhelmina zaten ver volgens de dames en heeren van de De commissie benoemd om de doel matigheid tot invoeiing van het stelsel van kazernering bij de zeemacht te onderzoeken en bestaande uit de heeren Stokhuijzen, kapitein ter zee, chef van den Marine-staf, voorzitter, Loder Direc teur van scheepsbouw, Ellis, kapitein ter zee, en baron Van Asbeck, luitenant ter zee le klasse, leden, zijn gisteren middag alhier aangekomen om kennis te nemen en zich op de hoogte te stellen van de inrichting der infanterie-kazernes alhier. De commissie werd bjj het bezichtigen der gebouwen begeleid door den kolonel commandant van het 5e Regiment Infan terie en is denzelfden dag weder naar 's Gravenhage vertrokken. De sergeant P. H. Koster van het 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek voor 4 jaren gedetacheerd bij het Leger in Oost-Indië De sergeant L. F. G. Ortmeijer van het 5e Regiment infanterie is gedetacheerd bij het vaste kader van liet Koloniaal werfdepot le Harderwijk. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevorderd De korporaal J. Wolf tot sergeant en de soldaten H. W. de Blank en W. B. Verschuur lot korporaal. Aan het toelatingsexamen tot het bjjwonen van de voorbereidingsklasse voor hen die zich tot het examen wen- schen te bekwamen voor het le studie jaar van den cursus bij het 5e Regiment nfanterie, hebben voldaan, de sergeanten Jansen, Bulte, Schotman, Jas, Roebel, Kosman, Eggink, Robijn, van Mastrigt, Wutrich en Garnade, benevens de korpo raals Wicbman, Meonen en den Daas. Met het geven van onderricht aan de onderofficieren en korporaals bij het 5e Regiment infanterie, van de voorbe- dienstdoende hofhouding, terwijl aan dereidingsklasse, die zich wenschen te be overzijde van de tafel de verdere hof- dignitarissen hadden plaats genomen links van den hofprediker. Ter rechterzijde van den predikant werden de plaatsen aan tafel bezet, be halve door leden van het kerkbestuur en diakenen, door vele kerkelijke autoriteiten en hooggeplaatste personen. Toen allen gezeten waren, ontblootte ds. Van der Flier de schalen met brood en de bekers met wijn, waarna de hof prediker een gebed uitsprak. Het eerst reikte hij daarna het brood en den wjjn aan de Koningin toe en daarna aan de Regentes, die vervolgens de schaal en den beker aan de naast Haar zittende personen overgaf. Nadat het Avondmaal gebruikt was, richtte ds. Van der Flier het woord tot de dischgenooten en inzonderheid tot de Koninginnen. De grondgedachte van de korte rede was vertrouwen in te boeze men op den Allerhoogste, door steeds het oog op Hem gericht te houden, daar Hij immer het oog gericht houdt op allen die Hem dienen en liefhebben. Na een kort gebed in de loge verheten Hare Majesteiten het kerkgebouw en keerden in de rijtuigen naar het paleis terug. Des avonds te zes uur woonden Hare Majesteiten in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. Van der Flier de dank zegging voor het Heilig Avondmaal by Te Ede zal, naast de stoomzuivel- fabriek van den Heer J. P. Knuttel, al daar, voor diens rekening eene slachteiij gebouwd worden voor verzending van varkens (schrammen) naar Engeland. Onze stadgenoot de Heer A. van der Linde, onderwijzer aan de openbare school in de Beekstraat, komt voor op de voordrachten voor Hoofd der school te Alblasserdam en te Oost-Vorne. Zekere G. W. stoker aan de fabriek van de firma Gebrs. Visser, die gedurende de 26 jaar aldaar werkzaam, steeds het vertrouwen zyner patroons genoot en meermalen hunne goede gezindheid jegens hem mocht ondervinden, werd dezer dagen op diefstal ten nadeele zjjner patroons betrapt. Hij heeft zijn misdrijf reeds aan de politie bekend, waarbij tevens aan het licht kwam, dat het niet de eerste maal was, dat bij zijn weldoeners bestal. G. W. zoowel als den opkooper-heler zekere W. de G. zullen hun gerechte straf niet ontgaan. De Generaal-Majoor F. C. Bloem, commandant der 2e divisie Infanterie, die wegens ziekte tijdelyk ontheven is e A 'Sl Van het comma" lo, is van ziekt- hersteld, en heeft het bevel over de divisie weder overgenomen van den I kwamen voor het toelatingsexamen van het le Studiejaar van den cursus, zyn belast: de tweede luitenant Jasink, voor de letterkundige en de tweede luitenant van Willigen voor de wiskundige vakken. Elf van de 84 predikanten, welke de Ned. Hervormde gemeente te Amers foort tot dusver geteld heeft, mochten het voorrecht genieten, te midder der ge meente gedachtenis te vieren van hun 25 jarige werkzaumheid alhier. Doch nie mand kan dit gedaan hebben onder warmer belangstelling dan Ds. D. P. M. Graswinckel in de godsdienstoefening van II. Zondagmorgen. In grooten getale waren de gemeenteleden opgekomen om zijne herinneringsrede aan te hooren, waarbij in hoofdtrekken een kwart eeuw gemeenteleven, met zijn lief en leed, treffend de revue passeerde; menig aan doenlijk moment opleverend, doch waarbij een danktoon alles overstemmen mocht. Een feestviering als deze geweest is, kan niet nalaten leeraar en gemeente nog nader aan elkander te vei binden; zij moet ten goede komen aan alle be langen, welke de kerk, zoo in zedelijken als stoffelijken zin, raken. In de rij der verdienstelijke predikan ten van Amersfoort, uit vroeger en later tijd, bekleedt de heer Graswinckel wel een der eerste plaatsen; geliefd bij zijn gemeenteleden, geacht en geëerd door zijn roedeburgers, van welke gezindte ook, vond hij het terrein van zijn werkzaamheid op menigerlei gebied, in eiken kring. Zoouls zijn ambt dit bij uitnemendheid medebrengen kan, leefde hij belangstellend het leven der gemeente mee: voorgaand waar dit pas kon geven zwakken steun en bedrukten troost ver schaffend; eenig vooral in het catechetisch onderwijs der jeugd, zeker wel zijn liefste werk, inzonderheid ook bij de militairen. Over de duizend lidmaten deden hier by hem belijdenis; voor meer dan drie vierden zijn deze thans reeds over haast alle landen van den aardbol verspreid. Ook heeft ons Gymnasium aan hem als President-Curator byzondere verplich ting. Nemo ignavia factus immortalis (niemand is door werkeloosheid onster felijk geworden) ziedaar de zinspreuk onder het geslachts wapen der familie Giaswinckel; men mag zeggen, dat ook deze afstammeling van den «Delftschen wonderdoctor» hetschoone devies der voorzaten geheel zijn leven lang heeft geëerd en hoog gehouden. Geljjk bekend, was de beroemde genees kundige, dien mevrouw BosboomTous- saint in bedoelden uitstekenden roman vereeuwigde, Jacob Janszoon Grasivinckel. Deze was te Delft geboren in 15o6 en is er op 88-jarigen leeftijd in lü24 over leden. Gok dier.s zoon Dirk Graswinckel, overleden te Meubelen In I6b6, door Venetie, orn zijn verdienste als rechts geleerde, verheven tot ridder van Sint Marco en o.a. door Johan de Witt hoog gewaardeerd als staathuishoudkundige gold onder de uitstekende mannen van zijn lijd. Het is nu 35 jaren geleden, dat de heer D. P. M. Graswinckel, zijn studiën te Lelden voltooid hebbende, toen 25 jaren oud, te Zeik, nabij Kampen, het predik-ambt aanvaardde. Na 6jaren daar gestaan te hebber., verwisselde hy Zalk met Zierikzee, vanwaar hij 4 jaar later als vertegenwoordiger der evangelische richting, naar Amersfoort trok. Hier wisselde herhaaldelijk het personeel zijner ambtsbroeders; één jaar zelfs, in 1874, stond hij voor de destijds vier predikants plaatsen geheel alleen. Voor een beroeping naar Leeuwarden werd, tot groote blijdschap der gemeente alhier, indertijd door hem bedankt, gelijk ook voor de aanbieding van eene naar de Protestantsche Gemeente te Sint. Petersburg, terwyl andere meermalen door hem werden afgeslagen. Hij gevoelde zich met zijn talryk gezin gehecht aan Amersfoort, waar hij nog steeds met onverzwakten ijver, gelijk voor vijfentwintig jaar, zijn dienstwerk vervult. Moge het zijn voor nog tal van jaren, onveranderd, in mannelijke zelf standigheid met altijd jeugdige kracht. Wij waren gisteienavond in de gelegenheid in den schouwburg van den heer W. Hart de opvoering bij te wonen van »Het gebed der schipbreukelingen of de dorst naar goud» een naar hetFransch bewerkt drama, en wij hebben onzen avond niet betreurd. Niet enkel de hoofdrollen door de heeren J. D. Blaaser, F. L. Hart, Joh. de Boer en Mevr. Hait vervuld waren in goede handen, ook op het spel der andere medewerkenden, viel niet veel aan te merken. Sober, eenvoudig, zonder theatrale overdrijving werden de ver schillende rollen vervuld. Voegen wy daarbij, dat van het decoratief in dezen schouwburg zeer veel werk is gemaakt, dar, komen wij tot een werkelijk zeer goed geheel, waarom wij dan ook onzen lezers een bezoek ten sterkste aanbevelen. Hedenavond gaat: «Kleine Jacques», drama in 9 tafereelen naar het Fransch van Boesnac. proevingstijd zooveel doenlijk verlicht heeft en gaat dus ten slotte toch naar Parijs maar op zijn huwelijksreis! Men ziet, de intrigue is nog al eenvou dig, maar het stuk is zoo aardig in elkaar gezet en wordt zoo vlug afgespeeld, dat wij, een ieder, zelfs wel jonge meisjes, durven raden het te gaan zien. Sedert gisterenmorgen doet het carillon op Onze Lieve Vrouwe toren bij 't heel uur hooren nEutsagunp van Men delsohn," en bij 'l hnIf uur het welbe kende oud Hollandsche Wiegelied: »'t Wordt duister mijn roosje" enz. Te Hoogland (Utr.) is een bejaard echtpnar, de bakker Schouten en echt- genoote, Maandagmorgen dood gevonden, in hun slaap gestikt door inademing van kolendamp. De oude lieden kenden blijk baar niet het gevaar van het hebben van vuur in eene afgesloten ruimte. KORTEGRACHT, A 368 AMERS FOORT. 'fe]ë]>boouii|iiuiner 10. I ,*>1 Koopqn en vei knopen Effecten, Caii|iwis, budSnlandsch Bank papier en .11 initapeciën tot den meest vot/t'deeligen koers. Sluiten Prolongation en Be- leeningen, ;I>iacoiiteeren en verschaffen wissels op alhs bank- plaatsen, zoowél Kinnen-éls Bui tenland, eriz., enz. Het Kantoor, is geo uur. d van O3 BELANGRIJK is de geluksaankondiging van Samuel 1 Hecksclier Seur., Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilswijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezets aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Schoon ons de ruimte voor de traditio- neele kermiswandeling ditmaal ontbreekt kunnen wij toch niet nalaten met een paar woorden van enkele oude hekenden te gewagen. Voorop gaat natuurlijk hij die de oud ste rechten heeft en niemand zal ons betwisten, dal deze toekomen aan W. Dek kers die reeds langer dan 60 jaren onze kennis bezoekt. Zou zijn hooge leeftijd ook in verband staan met de uitstekende kwaliteit zijner poffertjes? Je kunt het nooit weten. Een vooral niet minder nuttig en noodig tnensch is de heer G. J. Lauwers de bij oud en jong be kende gezichlkundige. Voorts vinden wij de wafelkraam van W. Loggen firma P. Boukamp en de poffertjeskraam van de firma Wagendrever op hunne oude welbekende plaatsen en Bonefnng met zijn Salon de tir, Spork's Wassen beeldenspel en last not least Tewe's stoomcai oussel eveneens weder gearri veerd, terwijl Xhaflaire's groot hypodroom de gelegenheid aanbied, de voorbereidende studiën voor zandruiters te hervatten. In Amicitia voert het tooneelgezel- schap van Lier morgenavond »de Kneipp- kuur» op een naar het Spaansch bewerkte klucht. De korte inhoud laten wij hier volgen Een jong student in de hoofdstad heeft schulden gemaakt en weet geen ander middel om die te betalen, dan zijnen op een Geldersch dorp wonenden oom en tante in den waan te brengen, dat hij ernstig ziek is en zich te Parijs onder geneeskundige behandeling moet stellen. Met het geld dat zijne met zijn lot be kommerde betrekkingen hem stellig daar voor zullen geven, hoopt hij zijne ver warde financiën in orde te brengen. De gewaande zieke komt op de villa van zijn oom, wordt daar door den huisdokter op dieet gesteld, door zijn oom en tante vreeselijk Vertroeteld, en zal ook volgens de Kneipp-melhode behandeld worden. Wordt reeds dit geheele geval uiterst kluchtig voorgesteld nog grappiger wordt de zaak, als een Amslerdamsch woekeraar den jeugdigen losbol achter volgt en, door de familie voor een be roemd geneesheer aangezien, met alle mogelijke égards wordt behandeld. Die pseudodokter loopt echter ten slotte in den val en ontvangt de eerste Kneipp- douche uit de waterleiding die voor den neef bestemd was maar tevens ook het bedrag zijner wisseltjes van den goedharligen oom, die in 't idee blijft dat dit 's mans honorarium als genees heer is voor de behandeling van den quasi zieken jongeling. Deze wordt op zijn beurt de gelukkige verloofde van een aardig nichtje, dat in het geheim zijnde, hem den korten be- van bh CgFRESSEL, Voorhanden iif - Bij JX 'VAN DE WE- TERIX© Wz 'op „de Kamp" te Woudenberg zijn te verkrijgen VOOR Eenigxte mode weekblad in N e <1 e r I u ïi d. -<> geknipte patronen op de natuurlijke grootte jaatlijks gratis. A bonne ment prijs per kwartaal 1.30. Men abonneert zich bij alle soliede boekhandelaren. Proeftiummëls Git4TI.S, bij de Uit. lifijr- VIVAT', Zwanenburgerstraat 19. Amsterdam. tegen concurreerende prijzen. Ieder lezer bestelle: I Chftst. Scheurkalender voor 1897, veükrijgbcièr met of zonder pretpi^plaat. Öe Olijftak kost slechts I t O.•45, de prèydeplaat, Huis zegeki voor kappers vaiyÓe O lij Hak i n p 1 a ara <y 1,25 xooi" f 0,85 zoolang de voor raad strekt, Met medewerking ran den keer J. D. BLAASER, ex-Di- reeteur der Nieuwe Rotterdauiscke Scbouwburgmaat- scliappij, en den keer JOH. DE BOER, Touneelspeler van de Gebr. A. van Lier, Staande met zijn welingerichte Schouwburg op de OPVOERING VAN Tooneelspel met zaugjiu 4 bedrijven Operette in 1 acte. OF Operette in 4 bedrijven. Prijzen der plaaten. Parterre^lste Rang-fT, Loge 2e Rang f0.75, Am phitheater 3de Rang f 0.50, Galerij 4e Rang f0.30. Plaatsen te bespreken aan 't Bureau a 10 Ct. extra van 113 uur Verwacht WOENSDAG 28 OCTOBER, des namiddags 2 uur PROGRAMMA'S met Rolverdeeling 5 Cent.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 6