NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. OfSciëele Publicatie. lm ontzettende ODimoetiis. No. 102. Zaterdag 19 December 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 1 S regel» f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bsrekcnd Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ingevolge bet ophan den KERSTFEEST zal Zaterdag 20 December a.s geen miuiiner dezer courant verschij. nen, doch Woensdag 23 Dec. a.s. een DUBBEL NUMMER worden uitgegeven. Advertentien hier. voor gelieve uien tijdig op te geven. DE UITGEVER. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belaru hebbenden dat, blijkens een van den Minister van Bin- nenlandsehe Zaken ontvangen telegra- phisch bericht, met ingang van 18 Decem ber 1996 de Belgische grenzen alleen zyn geopend voor Nederlandsch slacht vee, aangevoerd langs de stations, Es- schen, Selzalte, Achel, Visé, en Hamont. Gedaan te Amersfoort, 18 December 1896. De burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. ïDingaansdag», j.l. Woensdag a!s alge- meene feestdag door de Transvale rs te Krugeisdorp op Paaidekraal gevierd, is de gedenkdag aan de vernietiging van Dingaan's macht, groof-hoofd der Zoeloe's, omtrent 1838 en opvolger van Shaka. Na vele schermutselingen gaf Dintraan in H begin van 1838 aan Piet Retief, toen de leider der voorttrekkende boeren, die zich in kleine kampen Noord-Westelijk van de Drakenbergen ophielden, te ken nen, dat hij vrede wilde maken. Piet Retief begaf zich, ondanks waarschuwin gen van eenigen zijner medeleidei s, over de Drakenbergen in Natal naar Dingaan's kraal. Op het oogenblik dat bier zou rond- geschonken worden om op de vrede te drinken, stond Dingaan op en riep »slaat dood de honden.66 boeren, waaronder Retief zeiven en 30 Hottentotten, hunne trouwe dienaars, werden op de plaats ziel ven of op een naburig kopje met knuppels doodgeslagen. Andries Pretorius nam daarop, na eenige verspreide boe- renkempen bij elkaar gevoegd te hebben, besluit om wraak te nemen. Den 16en December, terwijl men zich in lager (versterkt kamp) zeker waande, viel Dingaan met een overgroot impi, het leger aan. Juist waren de meeste man nen afwezig. De achteigeblevenen, en vooral de vrouwen en kinderen weerden zich dapper. Eindelijk kwam na drie uur gevecht er hulp opdagen. Dingaan werd verslagen en de ZoeJoe's vluchtten, duizende dooden achterlatende. De plaats waar het gevecht plaats had is thans met een gedenkteeken in den vui ni van een kerkje versierd en de rivier, daar langs loopende, kreeg den naam van Bloedrivier. De ouderen van dageD vieren dezen dag met gebed, voor «Ie jongeren zijn na afloop der godsdienstoefeningen ver schillende sportwedstrijden georganiseerd. Omtrent de dezer dagen gedane mededeeling, dat de staatscommissie tot onderzoek van het vraagstuk der pensi- onneering legen invaliditeit en den ouden dag de verplichting tot verzekering zou hebben aangenomen, verneemt de »N. R. Ct.,t dat alleen is uitgemaakt, dat men in de ver plichting op zich zelve geen overwegend bezwaar ziet en daaiom be reid is een stelsel van verplichte verze kering in alle deelen te onderzoeken. Mocht echter later blijken, dat geen aan nemelijke regeling kan worden ontwor pen, dan zou een advies tot invoering van verplichte vei zekering niet te wacli ten zijn. Eene nadere instructie tei uitvoe ring van de nieuwe regeling der perso- neele belasting bepaalt o a., dat het voorschrift, dat op de aanslagen in de belasting over 1896/97 de belasting over de laatste vier maanden ambtshalve af geschreven wordt, algemeen is en der halve ook slaat op aanslagen, voortge vloeid uit bekeuringen. De kosten van schatting, telling en herziening blijven ten volle voor reke ning van oen belastingschuldige. De te verleenen afschrijvingen in het r.ieuwe belastingjaar bedragen voor iederen aan slag: over het volle jaar Va. over 3 kwar talen Va» over 2 kwartalen 2/s van de hoofdsom en alle opcenten. Hierbij is echter ir acht te nemen: 1° dat, indien in i896 eene urdonantie is uitgevaardigd wegens vei mindering van den aanslag, het bedrag dier ver mindering moet worden afgetrokken voor dat de afschrijving wordt berekend 20. dat, indien in 1896 eene ordon nantie is uitgevaardigd wegens onthef fing of kwijtschelding, de belasting (over het volle jaar), waarvan geheele of ge deeltelijke ontheffing of kwijtschelding is veiieend, moet worden afgetrokken voordat de afschrijving wordt berekend. Voor de personeele belasting over de laatste vier maanden van 1896/'97 be hoort met te worden vervolg, al is de afschrijving over dat tijdvak nog niet verleend. De heer F. T. Dekker zal in deze maand in Friesland lezingen houden over het navolgende onderwerp: »De ontcijfe ring van den ophanden zijnden tijd van het vaalpaard, vooistellende de groote gebeurtenissen, de verbazendsie omwen telingen en de vreemdste ver woestingen, alzoo de ondergang van bet Turksche j\jk in 1897, begin van den val van Duitschland én al de tien bedorven we reldmachten in Europa. Het bureau van informatie der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vcreeniging, gevestigd Rokin 60, Amsterdam, deelt mede, dat in den Transvaal voortdurend groote behoefte bestaat aan goede dienst boden, vooral aan zulken die goed kunneu koken. Er woiden flinke loonen betaald, doch zij die uitgaan, hebben gewoonlijk zelve voor de overtocbtskosten te zorgen. Ook werd aan het bureau geschreven, dat een winkelbediende in het rnanufac- turenvak, goed op de hoogte van dit vak, bij een Engelsche firma te Pretoria voor de Hollandsche clientèle kan woiden ge plaatst, flink salaris. Allen, die naar den Transvaal wenschen te emigreeren, doet het bui eau er met den meesten nadruk op wijzen, dat het voor hen gewerischt is inlichtingen te vragen, die kosteloos woiden verstrekt, ten einde teleurstellingen te voorkomen. Het bureau is geopend voor mondelinge inlichtingen eiken Dinsdag en Vrydag van 24 ure en voor schiiftelijke in lichtingen te allen tijde. Met het oog op de a. s. Keistdagen hebben de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Nederl. Centraal Spooiweg Maatschappij den gel digheidsduur der retourkaarten verlengd. Te Rotterdam heeft zich een com missie gevormd tot het bijeenbrengen van de fondsen, benoodigd voor de uit gave van een tweede Katholieke dagblad, dat zou willen streven uaar aansluiting bij de oud-liberale partij. Men verzekert, dat als hoofdredacteur zal optreden een oud lid der Tweede Kamer, die zich se dert eenigen tijd te Rotterdam metter woon heeft gevestigd. Dondeidagavond werd door de provinciale vereeniginc «Utrecht» van de Neder landsclie Nationale Christen- geheelonlhouders-vereeniging eene open bare vergadering gehouden in het kerk gebouw der Evangelisch Luthersche gemeente, die kosteloos toegankelijk was. Als spiekers traden op de heeren ds. Joh. W. Pont, predikant te Utrecht; ds. C. L. van deii Broek, predikant te Schie dam, en prof. dr. J. J. P. Valeton Sr., oud-hoogleeraar, alhier, die, achtereenvol gens, in den breede uiteenzetten den nadeeligen invloed die alcoholische dran ken op den mensch zoowel in physieken als moreelen zin uitoefenen. Vooral de laatstgenoemde spreker, een hoogbejaarde grijsaard met een jeugdig, van liefde en toewijding voor zijne land- genooten vervuld hart, werd met groote aandacht en belangstelling door een dankbaar gehoor gevolgd. De plechtigheid der vergadering werd nog verhoogd door het zangkoor der christelijke zangvereeni- ging «door vriendschap verbonden», dat zeer verdienstelijk eenige toepasselijke liederen tengehoore bracht, onder leiding van den heer T. W. Bulderdijk. In eene j.l. Donderdagavond gehou den vergadering van de R. K. Kiesver- eeniging «Recht en Oide» werd o. m. besloten den heer Dr. Schaepman uitte- noodigen in een vergadering op 6 Januari a.s. als spreker op te treden. De besturen van de R. K. Volksbond, «de Katholieke Kring» en «Recht en Orde» in Commis sie vefeenigdwerden met de voorbe reidende werkzaamheden belast. De jongeling J. N. F. Boeschoten, leerling van de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, alsmede de jongelingen J. W. M. Kamp en C. A. VV. vèn Rooijeü, leerlingen van de Hoogere Burgerschool te Utrecht, hebben eene verbintenis aan gegaan als adspiranl vaandrig voor het reservekader bij het 5e Regiment In fanterie. Bij het 5e Regiment Infanterie zijn bevorderd de Sergeant dienstdoende luitenant te velde C. Bogert tot Sergeant- majoor titulair en de milicien H.KIunder tot korporaal. De Sergeant C. J. Renes van het 5e Regiment Infanterie wordt overge plaatst by het vaste kader van het Algemeen Depót van Discipline, ter ver- vanging van den Sergeant J. D. Meilink van gemeld Depót, aan wie, op zjjn ver zoek, vervroegd ontslag uit den dienst is verleend. De le Luitenant G. K. Muller van het 5e Regiment Infanterie is aangewezen orn met ingang van 1 Januari a.s. op te treden als Officier van Wapening bij het 4e bataljon van gemeld korps, ter vervanging van den len Luitenant F. H. A. A. Wagner, die gedetacheerd wordt bij de Militaire verkenningen te 's Gravenhage. Naar wij vernemen is de kapitein J. Stroeve van het 5e Regiment Infanterie werzens lichaamsgebreken geneeskundig ongeschikt bevonden voor de verdere waarneming van den dienst. Hij is dien tengevolge tot pensioen voorgedragen. Donderdagnamiddag is door eene onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van den tapper G. Kortus, aan de Beestenmarkt, die het huis innerlijk geheel vernielde en het mobilair gedeel telijk in vlammen deed opgaan. Men vermoedt dat de brand is ontstaan ten gevolge van het le heet stoken der kachel, waardooi het behangselpapier of houtwerk in de nabjjheid van den schoorsteen vuur heeft gevat. Terwijl de brand uitbrak, was de woning ontiolkt: noch K., noch een zijner huisgenooten was daarin aan- Ik was alléén naar Parjjs gegaan, en had mijn vrouw thuis gelaten. Of dit voor een echtgenoot edelmoedig, ja ver standig is, laat ik in 't middenin elk geval is 't goedkoop. Men ziet meer, men geniet meer, en betaalt minder. Ik had mij bij een paar vrienden aange sloten overdag bezagen wij samen de bezienswaardigheden, maar 's avonds ging doorgaans elk zijn eigen weg. Een onzer was verzot op de operacomique en was daar eiken avoDd te vindeneen ander hield van opera noch tooneelspel en amu seerde zich op zijn eigen manier; ik voor mij hield er van om alles op zijn beurt te bewonderen en daar ik ook een Boulevard-drame wilde zien en geen der anderen had kunnen meekrijgen, was ik alleen gegaan. Geheel alleen. Nu, ik had wel genoten. Den naam ben ik alweer vergeten; maar er was heel wat afgemoord, geduelleerd, ver- valscht, geschaakt en opgelicht. Nage noeg alle menscbelijke ondeugden waren dien avond ten toon gespreid, en zelfs de sergeant de ville, welke in de zaal aanwezig was ter handhaving van de orde die niet verstoord werd, zells hij stond te huiveren bij zooveel menscbe lijke boosheid. De hoofdpersoon was een bekoorlijke jonge dame, die een masker droeg en moordde flit liefhebberij, uit pure wreedheid. Eigenlijk was 't gruwelijke nonsens; maar de «draak» werd zoo goed afge speeld en alles zoo Daluurlijk voorgesteld, dat ik haast onder den indruk van dat alles geraakte en met hartklopping de ontknooping verbeidde. Het was middernacht, toen de schouw burg uitging en ik mij naar huis spoedde, in waarheid vervuld met al wat ik voor mijn geld genoten had. Een enkele maal zelfs keek ik werktuigelijk om alsof de «traitre» me op de hielen zat. Een donkere, koude htrfsinacht was het en eene fijne motregen deed mij het toeval looven, dat mij een parapluie had doen meenemen. Ik dook in deri kraag van mijn jas en liep met stevige stappen voort; want Jmjjn logement lag op een grooteu afstand van den schouwburg dien ik bezocht had, en ik snakte er naar, om in een warm, gezellig vei trek weer wat op mjjn verhaal te komen. Daar ratelt eensklaps (een Caere mij voorbij op een paar schreden voor me stoot het wiel plotseling teg»n een grooten steen, het breekt, en het rijtuig valt om. Hulpgeschrei klonk uit den wagen; ik snelde toe en vond daarin een jonge, allerliefste vrouw, die van ontsteltenis beefde en nauw een woord spreken kon. Ik ti achtte haar te kalmeeren, hielp haar uit het rijtuig en daar dit volstrekt niet meer in staat was om verder te rjjden, kon ik al weinig anders doen dan oilree- ren, om haar naar hare woning te ge leiden. Zij aaizelde; maar een blik op mijn règenscheim deed haar dankbaar mijn aanbod accepteeren en wij sloegen den weg in, dien zij mij wees, door een aantal straten en straatjes, al verder en verder, totdat ik mij in den donkeren nacht en in dien doolhof van elkaar krui sende straten niet meer wist te oiien- teeren. Ik begon al beducht te worden, dal ik den weg terug niet meer zou kunnen vinden, toen wij aan een hek kwamen, aan welks uiteinde een klein donker huisje stond, Ik was iritusschen doornat geworden, daar ik de jeugdige onbekende met mijn paiapluie beschermd had, en klappertandde van de kou. Zij bleef staan, merkte aan dat zij daar woonde, en toen zij zag hoe de kou mij had aangetast, noodigde zij mij uit na blijkbaar even in tweestrijd ver keerd te hebben om na dien ongezel- ligen grooten omweg even uit te rusten. »De warmte zou rnij goed doen.» Ook ik bedacht mij even. Ik kende die mooie jonge dame in 't geheel niet en was op tamelijk romantische manier aan haar gekomen; daarbij bevond ik mij in een stad als Paiijs, en had vrouw en kinderen thuis maar ook een nat pak opgeloopen. De propositie beviel mij dus wel. «Va banque,» dacht ik «van een klein avontuurtje zult ge niet sterven!» en ik nam de uitnoodiging aan, half en halt ook hopende op een verkwikkende kachel- warmte, die mij zeer zeker geheel met 't geval verzoenen zou. Een oude bediende deed ons open; bet buisje scheen door niemand anders be woond te zijn. Wij gingen een slecht vellichte trap op, naar de eerste verdie ping, traden door een kleine voorkamer lil een elegant gemeubeld vertrek en vervolgens in een bekoorlijk boudoir, waarin het er echter wel een weinigje plantastisch uitzag. Zij verzocht den bediende om spoedig thee te brengen en wees my, met een ongedwongen beweging van de hand, op I een mollige ottomane. Weldra stond bet theegoed met de magische spiritusvlam voor baar op tafel en met een aangename nonchalance nam zij de honneurs waar. Ik wil gaarne be kennen, dat 't mocht daardoor komen of wel een gevolg van de verkwikkelijke warmte zijn ik mij zeer op mijn ge mak gevoelde. Ik was nog geheel ver diept in de veelzijdige gedachten die mij bestorinden, toen zjj het gesprek op de aanleiding tol ons lète a-tète bracht. «Ik hoop toch niet dat ge u bezeerd hebt?» vroeg ik bezorgd. «In 't minst niet; ik ben gelukkig met den schrik vrij gekomen.» «Dan ben ik het toeval dankbaar, dat ratj zulk een onverwachte kennismaking bezorgde.» «Waarlijk, ik moet bekennen, dat er iets romantisch in onze ontmoeting ge legen is, niet waar? Ik moet iels naiefs geantwoord heb ben; want mijn bekoorlyke onbekende lachte er om. Ik was echter heelemaal in de war, en wist niet hoe ik mij goed houden moest; al wat mij omringde nauwkeurig op riemende, had ik door de openstaande deur een doek gezien met bloed bevlekt. En zu'k een schouwspel onder dee'z eigenaardige omstandigheden en na al de afgrijselijkheden, waaraan de avond was gewijd geweest I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1