J. VAK POELGEEST, Naar Maat. 1 somt SCHOEISEL Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Advertentiën. Assistentie Huislioniing. Ylaarflincsciie Mandei. ONTVANGEN: OUDEJAARSAVONDEEEST. iErraW.VANZALINGEN,! ALLEN tuigd, dat zoowel de matige als de ge heelonthouder geroepen is de volksramp te bestrijden, is zoowel de een als de ander den Volksbond even welkom. Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, te Utrecht, zal den 23n 24n en 25 April aldaar zijn 52e tentoon stelling houden, in de zalen van het Park Tivoli, waarvoor verscheidene gouden zilveren en andere medailles zijn uitge loofd, en wel: voor verzamelingen warme kasplanten, koude kasplanten, orchidieeën (waarvoor de Nederlandsche Orchidophy lenclub een fraaie gouden medaille be schikbaar stelde), rozen, bolgewassen, bou quetten, kransen, tuinmeubelen, enz. In langen tijd is te Utrecht niet een dergelijke groote tentoonstelling gehouden en de verwachting er van is dan ook ditmaal bijzonder groot. X Op den Tweeden Kerstdag hield te Rozendaal (N.-Br.) het Leger des heils voor de eerste maal eene bijeenkomst waarvoor, wegens gebrek aan een geschikt lokaal, een in de haven liggend kolenschip was afgehuurd. De ongewone verschijning bracht de kade in rep en roer en trok een aantal nieuwsgierigen, die allengs tot baldadigheden overgingen. [Jet schip werd als 't ware gebombardeerd; men wierp steenen, graszoden en al wat voor de hand lag in het ruim; zelfs trachtte men aan den achtersten wagen van den stoom tram die langs de haven naar Steenber gen rijdt, de lijn van het schip vast te binden. De geheele politiemacht en twee maréchaussees moesten er bij te pas komen om de Heilsoldaten, waaronder twee vrouwelijke te bevrijden en naar het station te begeleiden. Op het schip werden de ruiten ver brijzeld en tegen den schipper allerlei bedreigingen geuit. Een ruim 81-jarig grijsaard te Voorthuizen (gemeente Barneveld), ging vóór de doleantie steeds bij de herv. gem aldaar ter kerk. In de laatste jaren bezoekt hij echter meermalen het kerk gebouw der geref. gem., tengevolge waarvan hij door eerstgenoemd kerkge nootschap werd geschrapt en daar hij zich niet bij de doleerenden wenschte aan te sluiten door hen ook niet als een der hunnen beschouwd. Dit had ter> gevolge dat toen de man, die geheel onbemiddeld is, niet meer in zijn eigen onderhoud kon voorzien, bij beide kerkgenootschappen te vergeefs om onderstand aanklopte. De kostbaas, bij wien de ongelukkige in huis is, nu van niemand eei.ige vergoeding ontvangende wist geen beter raad dan hem per kar naar Barneveld te vervoeren en voor het raadhuis aldaar af te laden met de boodschap, dat de burgemeester hel nu maar met hem schikken moest. Gelukkig was het hoofd der gemeente hier barmhartiger dan bovengenoemde diaconieën en zeide, behoudens goedkeu ring van den gemeenteraad, den kostbaas eenige vergoeding uit de gemeentekas toe, indien hij zich weder met de ver pleging van den giijsaard wilde belasten. Thans is door den Raad der gemeente Barneveld besloten f 2 kostgeld per week voor den armen verstooteling te betalen. De stiefmoeder van Hendrika Beijer, hel te Amsterdam vermoorde meisje, heeft Zondag l.l. een brief ontvangen, geschre ven door een man, die zich den moorde naar noemt. Hij maakt daarin zijn ver ontschuldigir.gen voor het feit, dat hij haar dochter getroffen heeft. Dit was niet zijn bedoeling geweest. Hij had het uit jaloezie op een ander meisje gemunt. |Men moet niet denken dat hij gek was; rhij wist zeer goed wat hij deed. De .politie zou nog meer van hem hooren, linaar uitkomen zou het nooit, evenmin ials de moord op Hoogsteden, enz. De brief is met een verdraaide hand geschreven. Hij is in handen van de politie gesteld. meester den ontroerden gastheer. »De keizer is woedend schreeuwde hij. «Ik weet het mnar al te zeer,» riep de gouverneur uit. «Maar ik begrijp niet De ander ging heen, een vertoornden blik op hem werpende. Een jong adjudant ontfermde zich ein delijk over den armen gouverneur en fluisterde hem in 'toor: «Excellentie, gij zelf hebt Kamutschin hier gebracht «Ik? Nu, maar die is toch wat al te machtig De gouverneur nam dit zeer kwalijk; £n inderdaad, die scherts was, in den mond van een eenvoudig adjudant, wat al te ongepast. De jonge man hield echter vol en vervolgde: I «Gij hebt hem immers aan gravin Daméruf voorgesteld?» «Maar het was mijn neef, dien ik aan haar presenteerde.» «Uw neef is echler uw neef niet; dat vas Kamutschin! Thans zult gij des eizers toorn begr(jpeluk vinden.» De generaal liet zich op een stoel val- i en riep treurig uit: •O, ik diiedubbele domkop. Ik zag i, 'q-ts al dadelijk niet de minste gelijke- hem.» {'^dans eerst wist men eindelykwie Hoogland. De damesvereeniging «Ar menzorg,» die gewoonlijk - oor hel Kerst feest hare uitdeeling houdt, heeft dit ook nu weder gedaan. Ruim zeventig behoeftige gezinnen zijn bedeeld. De uitdeeling, die bestond uit dekens, hemden, kousen enz. is l.l. Dins dag op het raadhuis gehouden. Hulde aan de dames voor haar loffelijk streven en aan alle gemeentenaren, die door geldelijken steun de vereeniging in staal gesteld hebben, zoovelen, vooral de huiszittende armen, met hare gaven te verblijden. De tweede Kerstdag was voor de kinderen der protestant«che gemeente al hier een ware feestdag. Omstreeks 4 uur des namiddags togen ze met hunne ouders naar het kerkgebouw, waar een prachtigen kerstboom was opgericht. De kleinen werden op chocolade en krentenbroodjes onthaald en ruim bedeeld met kleedingslukken. Hulde en dank aan de edele schenkers en de dames die zich met de uitdeeling I elastten. In de Luthersche Kerk wordt Oude- jaarsavond de Godsdienstoefening ge houden niet om half acht, maar om half zeven uur. In 1897 zal hier een turndag ge houden worden dooi het Middengewest van het iNederlanscli gymnastiek Ver bond. De inspecteur der cavalerie heeft het voornemen, alle van de Militaire Academie herkomstige nieuwbenoemde luitenants van het wapen onmiddelijk na hun aanstelling gedurende een half jaar te detacheeren bij de Ryschool hier. De kapitein paardenarts J. B. H Maubis wordt met 1» Mei a.s. overge plaatst naar Utrecht bij het 1e regiment Veld-artillerie en als docent aan de Rij en Hoefsmidschool alhier vervangen door den paardenarts 2e klasse A. Frederikse. De jongeling F. W. C. de Haas, leerling der Hoogere Burger School te Utrecht, heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e regiment infanterie. De tweede luitenant J. R. L. Jans van het 5e regiment infanterie alhier in garnizoen is overgeplaatst naar het 5e bataljon van genoemd korps te Utrecht. De Minister van Oorlog heeft goed gevonden, den eerste luitenant H.J. von Santen, Ridder der M. W. O., thans op noDactiviteit, weder in actieven dienst te herstellen en wel bij het 5e regiment in fanterie. Genoemde officier is ingedeeld bij het 3e bataljon van gemeld korps alhier in garnizoen. Aan den korporaal C. J. Roomer van het 5e regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken zal op de gebruikelijke wijze aan den belanghebbende voor het front van den troep worden uitgereikt. De jaarlijksche buitengewone ver deling van de Schntlerijkader-Vereeni- ging »Broederschap« alhier zal gehouden worden op Maandag 4 Januari 's avonds te 8 uur in 't Café »de Arend®. Een ijsbaan boven op den Amers- foor tschen berg. 't Is om niet te gelooven. Toch zal de ondernemende eigenaar van het hotel ïde Berg®, de heer Weterings dit tot werkelijkheid maken, wanneer hij de noodige steun ondervindt. Het plan is gereed de teekeuing, door de be kwame hand van den architect Eijsvogel vervaardigd prijkt in een der uitstalkasten van Slothouwer's Boekhandel de kosten beraamd en deze zijn, in aanmerking Kamutschin op het bal van den gou verneur gebracht had maar hem te arresteeren was geen gemakkelijke zaak. Hij was verdwenen en had den door zijn •ooma verschaften gala-rok meegenomen. Evenwel was hij zoo giootmoedig ge weest, in zijne kamer op de tafel een brief te laten liggen, geschreven uit naam van den bewusten neef, zoodat de gouver neur gerechtvaardigd werd. Er werd dadelijk beslag gelegd op den brief, die den keizer ter hand gesteld werd het behaagde Z. M., die de toedracht door grondde, daarom te lachen, want de streek was werkelijk aardig geweest. Maar een keizer zegt niet zooals een gewoon burgermen*chj'ai ri, me voila désarmé. Men zond speurhonden en spi onnen naar alle windstreken uit, maar dacht er eerst aan, ze naar het verban ningsoord te sturen, toen men een vollen dag lang St. Petersburg in alle hoeken en gaten doorzocht had. Toen de politie op den huize Kamut schin aankwam, vond men den prins in het kasteel zijner vaderen, een kop koffie gebruikende en een buitenlandsche Revue lezende. Gij hebt den eerbied, aan uw souve em verschuldigd, uit het oog veiloren,® zeide de commissaris van politie tot hem. •Ik? Waarmee?c genomen dat eene dergelijke onderneming rentegevend zijn moetniet groot. Hopen wij daarom, dat zij tot stand kome. By het gehouden schermconcoui s te 's Hage den 25sten en 26sten dezei heeft de ond. off. Schermvereeniging E. M. M. A. uit Amersfoort zich kranig gehouden. Niet minder dan 18 corpsen dongen mede om den cor psprijs te bemach tigen. Na een harden moeilijken strijd behaalde E. M. M. A. de zege. Zij werd in dien strijd vertegenwoordigt door de ond. off. Jellinghaus, Verheijen en de Jong. Hun komt een woo.'d van lof toe voor hun kranig werken. In den persorieelen wed strijd op degen, in welken 136 deelnemers elkander de zege betwistten; behaalde de sergt. Jellinghaus den len de wachtm. Verheijen den 2en en den sergt. de Jong den 4en prijs. Op 't geweer waarvoor zich 70 lief hebbers hadden doen inschrijven, werd wederom den le. prijs behaald door den sergt. Jellmghaus. Was voor dat wapen nog een 4en pi ijs beschikbaar geweest dan zou die aan den sergt. de Jong zijn ten deel gevallen. De schermv. E. M M. A. hoe Jong ook nog, heeft in dezen Nationalen weustryd hare superioriteit verre weg getoond, en haar naam ge vreesd gemaakt, onder hare zustervei eein- gingen. Een woord van dank zijn dan ook hare leden verschuldigd aan den directeur, den luitenant Knooie, die zijne beste krachten heeft gewijd aan den bioei van deze jonge vereeniging; en van haar heeft gemaakt, wat zij nu geworden is. Lijst van- Blieven, geadresseerd aai. onbekendt-n, verzonden van het Postkan toor te Ameisfoort over de le helft der maand December: 1. Wed. J. Romijn, Amsterdam. 2. Hofman, 3. V. M. Wright, 4. G. Schaap, Hilversum. 5. Wed. VisCouwenhoven, Briefkaart. 1. B. Keiler, Rotterdam. De waarn. Directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier maakt bekend, dat het kantoor den lslen Januari e.k. geopend zal zijn voor alle diensten, als op gewone werkdagen (6.30 v.m.—8.30 n.m.) Gr een wichtijd met uitzondering van den postpakketiienst waarvoor het kan toor op Nieuwjaarsdag gesloten is. Bij Koninklijk Besluit is de instructie voor den inspecteur der cavalerie zoodanig aangevuld, dat evenals de rij- en hoef- smidschool ook voortaan het escadron ordonnansen te Amersfoort direct oude zijne bevelen wordt gesteld. De deiacheering aan de rijschool zal behalve voor de jonge officieren voortaan op 2 jaren worden gebracht; voor deze detacheerin* zullen alleen de luitenants worden aangewezen, die byzon- der veel aanleg hebben om later als instructeur aan eenen rijcursus op te treden. S'r A A TS-LOT 10 8ii.fi Vierde klasse. Trekking van 28 en 29 Dec. (1000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 2306 2314 2513 2519 2531 2536 2666 2677 2693 2710 2713 2727 10787 10799 10>26 10837 10841 11568 11613 11615 12753 12776 12784 12790 12809 en 15066. Te zamen 26 prijzen. Loten of gedeelten zijn.ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 300) nog verkrijgbaar, doorgefoerneei de a f 3.50 en klassikale a f2.85 per Vio- Door uw aanwezigheid op het bal van den gouverneur. Loop naai den duivel! Het is niet edel, een armen balling nog te komen bespotten. Ik zit bier al acht en veertig uur lang en onderwerp mij ongaarne ge noeg aan een harde ballingschap, •Gij hebt uwen gendarmen dronken gemaakt.® Laster! Toen ik ze diep in slaap verzonken zag, begaf ik mij alleen hier heen. Ik vond het een weinig vernede rend, om door gendarmen opgebracht te worden. Gij hebt u bij den gouvei neur-generaal ingedrongen.ee Wie vertelt toch al die sprookjes?® Dertig personen minstens hebben u hei kend. Dertig personen te gelijk? Wel wel! Zou ik op een dubbelganger mogen bogen? Je dertig personen zijn zeker het offer van een zeldzame gelijkenis geweest, want gij kunt luer mformeeien, dat ik die twee dagen geen voet buiten de deur gehad heb.® Onmogelijk,® zei de commissaris, die nu zijn onderzoek begon. En hier is het bevel, u naar St. Petersbuig over te brengen.® Kamutschin keek den commissuris met onverstoorbare kalmte aan en zeide: Een Dreutsclie volksgewoonte. Onder de Dientsche volksgebruiken bekleedt tegen het einde des jaais die van het zoogenaamde •Nieuwjaarskoeken- bakken® eene voorname plaats. In elk huis wordt dit bedrijf op een van de laatste dagen des jaars uitgeoefend. De koeken, die gebakken worden in dusge- noemde yzers bestaande uit twee dunne bladen, en die van roggemeel metstroop bereid woiden, dient men alkander op den eersten dag van het nieuwe jaar menigvuldig toe. Ten bewijze dal die gewoonte reeds lang beslaat, diene dat wij hier van die ijzers aan.sreflen, die blijkens het daarin geplaatste jaartal meer dan 100 jaren oud zijn. Elk ijzer houdt aan de binnen zijde dei bladen behalve de ingesneden ruiten de voorletters der namen van de boer en de boerin®, wier eigeudorn zij zijn, alsmede het jaartal waarin het ijzer gemaakt is, welk een en ander op de koeken te lezen is. De nieuwjaarskoeken gaveo vroeger aanleiding tot een hevigen twist binnen de poorten der oude vestingstad Koevor- den. 't Was in 't jaar 1770, toen de eer waarde kerkeraad dier dagen in overleg met het stadsbestuur besloot, den inge zetenen het uitreiken van nieuwjaarskoe ken aan rondtrekkende lieden en bedelaars te verbieden. Het uitgevaardigd bevel werd zoo onwelkom ontvangen, dat velen zich met hunne koekenijzers naar het stadhuis begaven, waar zij de jassen of deelen der kleedingstukken van de be stuursleden tusschen die heetgemanktc ijzers irachten te vernielen. In een werk; Drenthe door drie poda gristen®, uitgegeven bij D. van der Scheer te Koevorden. 1843, vinden wij daarvan eene fraaie afbeelding. Ook gaf dit op roer aanleiding tot dë verschyning var een »klugtspe)« in 1771, getideld Burger en Overheydsstrijd®, waarvan nog een fragment te vinden is in het werkje: Niew Drentsch Mozaikc, bij v. Gorkura Comp. te Assen in 1878 verschenen. Zoo is het nieuwjaarskoekenoproer te Koevorden aan de vergetelheid ontrukt en het hakken van die koeken irr alle Drentsche dorpen en gehuchten doet nog menigmaal aan de dusgenaamde »dwaes- heyt® van voornoemd stadsbestuur denken Tranen ziju niet uieer in de uiode. Er is geen twijfel aan.... de tranen zijn uit de mode. In de eerste helft dezer eeuw moet het schreien bijzonder populair zijn geweest, voor zooverre de romans uit dien tijd de waarheid bevai- ten. Zoo moest byv. elke beschaafde vrouw een vloed van tranen storten, als zij een liefdesvnrklaring ontving. •Ween niet, mooiste van alle vrouwen!® riep de aanbidder dan uit, op de knieën zin kende. En onder veel tranen beheerschie het beschaamde meisje haar gevoel in zoover, dat zij bekennen kon, dat hij haar niet geheel onverschillig was. Daarna weende zij nog in het stille kamertje, aan den boezem der moeder, der zusters, der vriendinnen, om vervolgens voor hel aliaar en bij het begin der huwelijksreis opnieuw de sluizen te openen. Dat is nu anders geworden. De mo derne vrouw hei ft ontdekt, dat weener eigenlijk leelijk is, dat de mannen tegen woordig niet meer zoo gaarne de tranen hunner geliefde afkussen; zij heeft ook bemerkt, dat zij met lachen rneer dan met schrijen verk'ijgt. Booze, cynische menschen beweren zelfs, dat het wel r oerend is van tranen te lezen, maar dal alleen de vrouw, die het schreien huichelt, levens de kunst verstaal er daarbij goed uit te zien. Zij moet weer te rechter tijd de tranen laten opdrogen, als zij geen gezwollen oogen of zelfs een rood neusje wil hebben.... Maar, niet waar, lezer, dat zijn maar gedachten van ge- voellooze pessimisten? Eeu krankzinnige. Te Anderghem, bij Brussel, is een man plotseling krankzinnig geworden. Hij meende, dat hij onmetelijk rijk was, ging naar verkoopirigen en bood hooge sommen, bestelde kostbare meubelen en richite een groot feestmaal aan. Toen nu de vleeschhouwers, wijnkoopeis, poeliers, pasteibakkers, enz. hun bestellingen be zorgden en tevens de rekeningen aanboden, kreeg hij zulk een hevige crisis, dat hij onmiddellijk moest worden opgesloten. Den volgenden dag overleed hij. Overigens heeft de politie in Brussel en de voorsteden op één der Kerstdagen niet minder dan vijf krankzinnigen moeten opsluiten. Nu wordt de grap Wat al le ver gedre ven! Maar ik zal er mij aan moeten onderwerpen.® Gedurende de terugreis bleef hij de rol van verdrukte onschuld zoo meesterlijk vervullen, dat de sbirren zeiven aan een vergissing begonnen te gelooven. De keizer had gelachen Kamutschin kwam er nu met drie maanden vesting- stiaf af; maar ditmaal niet in het paleis van den gouverneur-generaal, die zijn leven lang boos op hem bleef. Hoe gravin Damérof haar schuld ver effende, daarvan zwijgt de geschiedenis; maar wei zijn wij te weien gekomen, dat zij spoedig in het huwelijk trad. EINDE. Getrouwd D. HEIJMANS VAN DER DOUWE Bii JO II ANNyOPPENHEIM y' Wed. JpzEF Kool, die, mede uamenss^tterzijdsche familie hirtel'fc dank^ércen voor de belang stellingtïTfTun huwelijk ondervonden. Amersfooiit, 24 Dec. '96. Voorbeen "Zeer net ouderloos meisje, van deA ge'goeden /burgerstand, P. G., 18 jsyir oud. go^fl kunnende wollen en linnen natten, mazen en stoppen en met de huishouding bekend, wordt tegeii matig salaris, een passende werking gezocht. Br. "^urea11 van dit blad. 303 hoek Hóf en Zevenhuizen 304. Versche Zëteuwsphe Oesters per 100 ;stuks 1ste soort f 5. Versehe Zeftiwsche Mosselen -0.40 Eugélsche Sprot p. bosje 2 5 st. - 0.1 5 Nieuwe SaVdiiies A l'huile van af per^Wilge -0.26 per flacon enp. st. -0.10 Versche gerookte Paling, Paling in gelei, beste Kastan* Jes, Okkernoten, Cocosuo- tei», Mandarijnen, Sinaas appelen, Citroenen euz^enz. IW En wordt door tujj gele verd Zalm-, Kreeften-: Ansjo vis-, Haring- en Huzaren salade. Berliner of Oiidejaarsavundbollen. Saucijzenbroodjes. Appelbollen. Appelbeignets enz. Vbor geregelde aflevering ge lieve vroegtijdige bestelHjug- h. W£^fs. Conflseur-Cuisiuier. Br. fr. lett. S bureau vau dit blad. VOOR Sade ij zen-Broodjes. Pasteitjes. Kalfsragout-Broodjes. Berliner Bollen. Sneeuwballen. Abrikozenbeignets. Appelbollen. Friese he Ööterd rabbe I koeken. «ij VARKEVSMARkT. REPARATIE TOT BILLIJKE PRIJS. C. HOF F 333. rligd zijn Heet 1897 kantore van te Amersfoort te vorderen kob- of verscknl- van don EK MAN, ge- nersfoort en 96 overleden Januari te doen ten olaris A. N. .1. VOS Franco ditiën --fihder courant. letter opgaaf van con- O. bureau dezer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2