1120° BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. j. Van der leeuw. Schouwliurg Amiciiia. Hollandse! Tooneelpzelschap VRIJDAG 8 JANUARI 1897. e| opvoering van r i DE F' Echte FrankldPtOF Mooi per 5 ons 6 ct. JAN MEIJER, Assistentie-Hiti Voor elke voet met welke gebreken ook GEKAXKKUffiK SCHOENEN. C. H. bE JONG, A. Ten R., op het gezegde van R. Sch., «schiet maar", terstond zijn geweer op laatsgenoemde afschoot. Het schot viel in den nek van R. Sch., die onmiddellijk dood ter aarde stortte. Een groot aantal personen hebben zich op Nieuwjaarsdag naar de wo ning van den president der Zuid- Afrikaansche republiek begeven, om het hoofd van den Staat hun geluk- wenschen aan te bieden bij de intrede van het nieuwe jaar. De heer Jorissen, rechter, richtte een toespraak tot den president, waarin hij uiting gaf aan het gevoel van dankbaarheid, dat de burgers bezielde, nu de regeering met zoo veel gevolg het hoofd had weten te bieden aan de gevaren, welke het land in den aanvang van het vorige jaar hadden bedreigd. Maar tevens gaf hij uitdrukking aan den angst, dien de bevolking koesterde voor de toekomst. De heer Jorissen veroordeelde ein delijk scherp de feestelijke ontvangst, welke den heer Rhodes overal ten deel was gevallen; want menscheen den vroegeren minister-president der Kaapkolonie niet alleen te vieren als den held van heden, maar ook als den held van morgen. De heer Kruger moet door de woorden des heeren Jorissen diep getroffen zijn geweest. Hij heeft echter op diens rede niet geantwoord. In de laatste dagen wordt in St. Petersburg veel gesproken over het voornemen des keizers, om een «Op perste Raad" te vormen. Deze Raad zou zijn de tusschenpersoon tusschen de ministers en den vorst, die zich allengs eenigszins wenscht te ontdoen van den vermoeienden arbeid welke thans ten zijnen laste komt. Het direkte verkeer tusschen de ministers en den keizer zou dan grootendeels ophouden te bestaan want alleen de meest dringende aan gelegenheden zullen indien deze raad werkelijk wordt gevormd, in het ver volg door de ministers aan den keizer zelf worden voorgelegd. Als vermoedelijk voorzitter van dezen raad wordt genoemd de groot vorst Konstantin Konstantinowitsch, die bekend is om zijn groote ont wikkeling en algemeen wordt geacht. Een paar Spaansche bladen bren gen onthullingen over knoeierijen in de administratie van het leger op Cuba. Het geld voor medicijnen, kleeding en voeding moet grootendeels door de superieuren zijn verdonkere maand en de soldaten worden geheel verwaarloosd Tengevolge van deze onthullingen is de positie van generaal Weyler zeer geschokt. De Impartial dringt er op aan, dat de minister van oorlog Azcaraya met het opperbevel op Cuba zal worden belast. Het ministerie van oorlog spreekt de sensatieberichten echter tegen. De Impartial en een ander blad, waarin de onthullingen voorkomen, zijn deswege in beslag genomen. Een ander bericht betreffende Cuba vinger. Maar eensklaps zag ik ook de vleescliwonde aan het gewricht, wJdr zij van den arm gescheiden was. Zij was waarschijnlijk door een gra naatsplinter afgescheurd, weggeslin gerd geworden, en nu op de ééne of andere manier aan de ruwe schors van den boom blijven hangen. Ik vond het gezicht zoo verschrik kelijk, dat ik mijn paard de sporen gaf, om er maar zoo gauw mogelijk voorbij te komen. En nu spreke men van den "Hinken, vroolijken" oorlog.! De vreeselijkste zijden van den oor log zijn evenwel niet de gruwelen en verwoestingen der slagvelden, maar de barbaarschheden tegen de bewo ners, welke hij met zich brengt, de wijl in zulke tijden niets geldt, dan de vraagwat is noodig om de over winning te waarborgen? In het tweede gedeelte van den veldtocht voerde ik een tijd lang, als eenig officier, het bevel over het eska dron. De Ritmeester was wegens een val, welke hem ongeschikt maakte om paard te rijden, naar huis gezon den. De eerste Luitenant had de typhus en lag in het hospitaal. meldt, dat de weduwe vari den op standeling kolonel Mirabel, die te Key West, in Florida is aangekomen, beweert, dat generaal Maceo niet dood is, doch gewond ligt in het kamp der opstandelingen, waar hij met de grootste zorg wordt verpleegd. Mevrouw Mirabel verklaart evenwel, dat zij zelf den Cubaanschen bevel hebber niet heeft gezien, doch haar inlichtingen heeft ontvangen van een lid van Maceo's staf. Genoemde dame beweert verder, dat dr. Zertucha Maceo verraden heeft tegen een vergoeding van 50,000 dollars en zelf op hem geschoten heeft. Dr. Zertucha is, zoo men zich herinneren zal, de man, die het roe rende verhaal heeft opgedischt, dat hij bij het lijk van Maceo heeft ge zworen, nooit een anderen leider te zullen gehoorzamen. Hij had, arm en van zijn grootste illusie beroofd, zijn vaderland verlaten. En nu dit bericht. We beleven pleizier van de Cubaansche geschiedenis. Dat Maceo nu ook weer, voor de zooveelste maal, uit den doode is opgestaanSenora Mirabel vertelt, dat hij thans wordt opgepast door vier doctoren, die allen vast gelooven in zijn herstel, ofschoon zij vreezen, dat het nog langen tijd zal duren voor hij in staat zal zijn het com mando weer op zich te nemen. En eindelijk verklaart de dame, dat de Spanjaarden zekeren Gosin, correspon dent van een New-Yoi'ksch blad, in stukken hebben gehakt. De Polilische Correspondenz deelt mede, dat de sultan van Turkije alles in het werk stelt om de bemoeizucht der mogendheden in 's rijks financiën te ontgaan, en dat daarom voorden eersten keer er naar gestreefd wordtom een degelijke begrooting der inkom sten en uitgaven samen te stellen. Op wensch van den sultan zal dit budget, alvorens door hem bekrachtigd te worden, aan het oordeel van den directeur der Ottomaansche Bank worden onderworpen. Het is de vrees om in een positie te komen als de khedive van Egypte, welke Abdul-Hamid er toe drijft om zich den schijn te geven orde in de financiën te willen maken. Tot de bezuinigingsmaatregelen behoort ook het plan om het leger aanzienlijk te vermindei en en het te beperken tot op 15u,0U0 man in tijd van vrede. De sultan heeft de rekenkamer weer opgericht en deze met de controle op de uitgaven en met een onder zoek naar 's lands middelen belast. Deze wijzigingen en een zuivering onder het ambtenaarspersoneel zouden veel tot de verbetering der toestanden in Turkije bijdragen. De sultan die, om de tinanciëele controle te ontgaan, zich haast om de mogendheden voor een fait ac compli te stellen, moet aan Nelidof gezegd hebben, dat het mogelijk is dat hij de laatste khalief zal zijn, miaar dat hij nooit een tweede khedive zal worden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Kon. Besl. is aan den heer Mr. J. W. A. Immink op zijn ver zoek eervol ontslag verleend, als Ie luitenant bij de d.d. Schutterij, alhier. Dr. J. J. Richard emeritus pre dikant vroeger predikant bij de Wij hadden van kwartier gewisseld, en ik kwam met mijne manschappen eerst tamelijk laat in den namiddig in on nieuwe kwartier aan. Saint-Julien-en Chevalet heet het dorp, waarin wij tot den volgenden morgen zouden vertoeven. De plaats was klein, maar bekoorlijk, voor zoo verre men daarover ten minste, in weerwil van het dikke sneeuwkleed, dat het bedekte, kon oordeelen. Ik was met den wachtmeester en een twintig paarden op het slot on der dak gebracht. Op het "G'Mtiau", zooals de boeren het noemden. Vluch tig nam ik het «Chatiau", dat eigen lijk eer den naam van een villa ver diende, in oogenschouw en ging daarop naar het dorp, om naar mijne ruiters te kijken. Toen ik na verloop van een half uur ongeveer terugkeerde, vond ik op de plaats nergens een levend we zen. De huzaren waren bezig met hunne paarden, en in den gang ver toonde zich geen mensch. Ik moest toch ergens blijven: Ik ging derhalve naar binnen, en deed mijn sabel zooveel mogelijk kletteren, in de hoop dat men daardoor mijne Herv. gemeente te Hoogland, is op 73-jarigen leeftijd te Velp bij Arnhem overleden. De Ie luitenants F. H. A. A. Wagner en P. M. Oversluijs, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, zijn in de residentie aangekomen, om daar gedurende een jaar werkzaam te zijn onder de bevelen van den directeur der militaire verkenningen. liet besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht tot verhooging der jaarwedde van den heer Ontvan ger der Gemeente Amersfoort tot f 1700 is thans goedgekeurd bij Kon. besluit. Door Burgemeester en Wet houders is aan den heer G. J. Buijs, directeur-leeraar der Hoogere Burger school hier, opgedragen het onder zoek naar de lichtsterkte en de druk king van het gas, hetgeen vroeger geschiedde door dr. Borgesius. Het onderzoek naar de zuiverheid bleef opgedragen aan dr. Prange. De Amersfoortsche Voetbal Club «Quick" zal 17 dezer te Utrecht een match houden tegen «Hercules". Als scheidsrechter zal daarbij op treden de heer F. H. van Leeuwen, te Utrecht. Omtrent het reeds beknopt in ons vorig nummer vermelde spoorweg ongeluk deelt het U. D. nog het volgende mede De locaaltrein van den Ilollandschen spoorwegmaatschappij op weg naar Hilversum was juist genaderd aan het kruispunt nabij het dorp Blauw kapel, toen tegelijkertijd van de Cen- traalspoorwegmaatschappij trein 519 aan kwam stoornen. liet gevolg laat zich denken. De locomotief van den Ilollandschen locaaltrein, die den naam Isegrim droeg, werd uit de rails en geheel op zijde geworpen, terwijl door den schok de buffers braken en van den daarachter gekoppelden wa gen het onderstel raderen uitgescho ven werd. Van de locomotief van trein 519 brak de schoorsteenpijp stuk, terwijl ook deze machine uit het spoor liep. Zij bleek echter niet zoo erg gehavend. Persoonlijke ongelukken zijn geluk kig niet te betreuren, alleen moet een passagier een wondje aan het hoofd bekomen hebben. Uit dit oogpunt is dus het ongeval niet zoo heel ernstig. Dit had het wel kunnen zijn, indien een der trei nen iets later ware geweest, een seconde slechts, want dan ware de locomotief des eenen zeer bepaald in een der rijtuigen van een der met het oog op den Utrechtschen markt dag druk bezette personentreinen gereden. De materieele schade is echter belangrijk; vooral uit het oogpunt van den dienst is het geval ernstig, daar vier wegen versperd waren, zoodat de reizigers en goederen van vier richtingen daar telkens moesten overgebracht worden naar wachtende treinen, die trouwens van alle vier de punten merkwaardig spoedig waren aangevoerd. Tal van autoriteiten en vele werk lieden waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Direct wer den de noodige maatregelen tot ont ruiming genomen. Ten half drie uur stonden alreeds twee treinen van de Centraalspoor klaar, de Craton en de Limburg. Ten half vier uur werd door het aanwezig zijnde treinpersoneel de Isegrim door middel van dommekrach ten in de rails gebracht. De lijn van de Hollandsche spoor kon ten drie uur reeds bereden wor den. Waaraan het ongeluk is toe te schrijven, is nog onbekend. In hoever de zware mist rnede de oorzaak is van 't ongeval zal een nader onderzoek moeten uitmaken. Een later bericht meldt: Trein 513 van de Hollandsche Maatschappij, van Utrecht, had, als gewoonlijk, aan den kruisweg Blauw kapel te kruisen met den van Amers foort komenden Centraaltrein. Het punt is door 3 signalen aan weerszij den gedekt, en heden bovendien nog door mistsignalen (knalschoten). De Hollandsche locaaltrein vond daar tegenwoordigheid zou opmerken. Een deur in den gang ging open, en een oude bediende in eenvoudige, zwarte livrei zeide tot mij «Monsieur le comte vous prie d'entrer ici dans cette p i c e." {Wordt vervolgd.) ter plaatse veilig, dus had recht om door te rijden. De trein Centraal spoor daarentegen had onveilig, doch stoomde ook door. 35.3e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Volgende trekkingen geschieden 5e klasse 11—14, 19—22, 26—29 Jan. en 26 Febr. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1.000 ofboo- ger en de premie van f 3.000 voor bet laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f 100.000,1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5.000, 1 van f2.000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore van den collecteur te Amersfoort (Breedestraat wijk E. 350) nog verkrijgbaar it f3.50 per V». Zal deze winter koud zijn of niet? Wij hebben meegedeeld, hoe Falb denkt over liet wêer in het volgende halfjaar, ten minste, hoe hij veron derstelde, dat het weer zou zijn. Verschillende andere meteorologen hebben nu beproefd op grond van andere veronderstellingen het weer in dezen winter tot aan April te voorspellen. Hun voorspellingen zijn natuurlijk maar vermoedens, doordat men uit de ondervindingen der laatste jaren besluiten trekt. Zoo blijkt uit een statistiek der laatste 53 jaren, die in Greenwich gemaakt werd, dat in het laatste kwartaal van 24 jaren meer koude dagen (dagen, waarop de thermometer beneden nul stond) voorkwamen dan het gemiddelde en dat daarentegen 26 jaren in dat laat ste kwartaal minder koude dagen hadden dan men gemiddeld mocht verwachten er waren dus driejaren, waarin het laatste kwartaal het ge middelde aantal koude dagen had. M. a. w. wil dat zeggen, dat van deze 53 jaren 24 een koud laatste kwartaal hadden, 26 een zacht en 3 een gemiddeld. Op deze 24 koude laatste kwar talen volgden '16 koude kwartalen in het nieuwe jaar, 7 warme, 1 gemid deld op de 26 zachte kwartalen volgden 19 warme, 6 koude en 1 gemiddeld kwartaal. Volgens deze statistiek is het dus waarschijnlijk, dat, als de maanden October tot December koud zijn, ook de maanden Januari tot Maart koud zullen zijn, en zijn de maanden van October tot December warm, dan kan men vrij wel rekenen op een zachten winter. Daar nu de drie laatste maanden van 1896 zacht zijn te noemen, is het waarschijnlijk, dat ook het eerste kwartaal van 1897 zacht zal zijn, evenals Falb ook beweert in zijn Prognosen maar het blijft altijd een waarschijnlijkheid en eerst in April zal men weten, of deze waar schijnlijkheid een waarheid is ge worden. Een kostbare nieuwjaarskaart. De kostbaarste aller nieuwjaarskaar ten was zeker die, welke voor eenige jaren in opdracht van een Indischen vorst, den Gaikwar van Baroda, in Calcutta, werd vervaardigd door een Engelsche firma. De kaart bestond uit elpenbeen en was 12 duim lang en 10 duim breed. Veertig olifanten moesten hun slagtanden prijsgeven voordat men een stuk elpenbeen vond, dat zonder gebrek en zonder vlekken was en de vereischte afmetingen had. Aan vier bijzonder bekwame invoor- snijders werd liet werk toevertrouwd, om liet kostbare voorwerp te versie ren met allerlei figuren. Ieder van dezen wendde al zijn kunstvaardigheid aan bij het bearbeiden van het hem toevertrouwde vierde deel en bezigde daarvoor bijna onafgebroken zes maan den. Toeii hun taak afgedaan was, had het gezicht van ieder van het iertal zeer geleden en een van hen werd zelfs korten tijd daarna.volkomen blind. Het snijwerk op het kleine stuk ivoor stelde 10,000 tooneelen voor uit het leven en de gedaante verwisselingen van Boedha. Als om lijsting van het kunstwerk werden 44 diamanten gebezigd, zoo groot als hazelnoten. De waarde van dit zeldzame werk werd op ongeveer f 6,000,000 geschat en het werkelijk vorstelijk geschenk was bestemd voor een Europeesche dame van hoogen rang, voor wie de Gaikwar een innige genegenheid gevoelde. Diegenen die vorderingen heb ben ten laste van de onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van wij len den Heer J. .31. F. WEIJERS, in leven Coiffeur ep?.., alhier en 19 December Ul96 overleden, worden verzoehJ-Raarvan opgave te doen vóór 20 Januari a. s. ten kantore van 3Ir. J. "van DER LEEIW alhier, hjhurhui- zen wijk A no. .286. f Betalingen kunnen geschieden ten huize van de Well. J. F. M. WEIJERS geli. .Mijller. Lange- straat wijk B Np'. 41, die met bekwame hulp d^ zaak zal voort zetten en zic-h-aanbeveelt. AMERSFOORT, 4 Januari 1897. Eén enkele buitengewone VOORSTELLING door het van het Grand Théatre van Amsterdam, DirectieA. VAN LIER. (Optreden van Mevrouw BUDERMAN—VAN DIJK en den heer KREEFT). j Kluchtspel met zang, dans quodlibets, coupletten, enz. in 4 bedrijven of 7 tafereelen door A. Reijding. Muziek gearrangeerd door F. W. Timmner en Sol. J. Kinsbergen. Costumes van W. N. Mulder. Mise-en-scène van Isouard van Lier. Met uitbundigen bijval opgevoerd te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Leiden, Haarlem, Arn hem, Nijmegen, enz. In het le, 3e en 5e tafereel optreden van het beroemde En gelsche zang- en dansquartet De vier zuster LYRIC van het Empire Theatre te Londen. Orkest van het Grand théatre te Amsterdam. Prijzen der plaatsen: le rang fl.25, 2e rang f0.75, <3e rang f 0.50. Plaatsen zijn te M&preken en kaarten te bekplhpn bij den kastelein van u-AMICITIA". Aanvahg HALF acht Pbecies. Tekstboekjes zijn i» 25 cent verkrijgbaar bij den kastelein. x jj jj jy jj ZUURKOOL ~öok" per fust ver krijgbaar Tnj St. ANDRIESSTRAAT. Voor jtin zeer net ouderloos meisje, ban den gegoeden bur- gerstaijd, P. G., 18 jaar ond, goed kjmnendq, wollenden linnen- naaieif, mazen eh~5foppen en met de htüshonding bekend, wordt tegen "ujatig salaris, een passende werkkrïbg gezocht. Br. fr. Nu. 33 bureau,.wem' dit blad. uiaak ik HOF F 333.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2