GEMENGD NIEUWS. Ingezonden. te beoordeelen, welke wenschen en welken vorm zij het best achten. Onder de bedoelde eischen hoopt de Heer d. B., dat die om in onze armenwet staatsbedeeling op te nemen als hoofdbeginsel niet zal worden geuit; wél dat zij zullen leiden tot maatrege len, welke den onvermogenden kunnen vrijwaren tegen ziekte en ongeschikt heid tot arbeid, waarin zwakie en ouderdom hem dompelen. De dringend noodige veranderingen in het burgerlijk recht, de handhaving van het vrijhandelstelsel, een belasting stelsel met draagkracht naar vermo gen, de regeling der levende strijd krachten, de ontwikkeling der ko loniën, de verbetering van het middelbaar onderwijs, van het am- bachtsonderwijs en tal van andere zaken, zullen den liberalen kiezers zeker zeer ter harte gaan. Voor hun uitspraak zullen zij, naar de schrijver vertrouwt, een doelmatiger vorm vin den dan de Liberale Unie. Geen overbodige eischen en geen splitsing. De Heer Dc Beaufort eindigt aldus: »Een staatkundige partij moet doen wat de liberale partij in Nederland in haar beste dagen heeft gedaan. Zij moet er naar streven om den grooten stroom onder de kiezers te leiden. Van de liberale partij kan evenmin als van eenige andere partij gezegd worden, dat zij uitsluitend nationaal is. Elke partij vertegen woordigt slechts de staatkundige denk beelden van een deel der natie, als is zij er natuurlijk voor zichzelve van overtuigd, dat zij beter dan eenige andere het welzijn der geheele natie behartigt. Maar de liberale partij in Nederland heeft dit voorricht, dat zij meer dan eenige andere partij kan wijzen op wat zij in het belang der natie heeft verricht. Zij behoeft niet uitsluitend beoordeeld te worden naar haar beloften voor de toekomstieder een kan nagaan niet alleen wat zij gewild, maar ook wat zij verricht heeft. Zeer zeker ontleent zij aan deze omstandigheid allerminst het recht om een hooghartig stilzwijgen te bewaren tegenover de kiezers en hen met Thorbecke's«Wacht op onze daden" af te schepen maar wel mag zij hun toeroepen, tegenover de verblindende voorspiegelingen van haar belagers, die slechts op de toe komst kunnen wijzenZiet terug op onze daden". PLAATSELIJKE BERICHTEN. volgden, terwijl een niet gering getal er van als leden der genoemde kies- vereeniging toetraden. De roerende en Onroerende Goederen Handelmaatschappij te Am sterdam, zal op 12 Mei a. s. (ver vroeging voorbehouden) een verloting houden, waarvan de in dit blad voor komende advertentie nadere bijzon derheden meldt. De hoofdprijs bestaat uit een buitenplaats met stalling, koets huis, tuin enz. en mag, huurprijs en ligging in aanmerking genomen, min stens f 15000 waard geschat worden. Verder heeft men bij deze verloting de kans op duizende kostbare voor werpen en een premie van bijna 1100. De le luit. der cav. G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstol keert in Juli van dit jaar van zijne driejarige delacheering bij het O.-I. leger naar Nederland terug. De Generaal Majoor C. O. van Resteren commandant der 2e Divisie Infanterie, vergezeld van zijn adjudant de Kapitein van den Generalen Staf D. L. Hoogkamer, zijn Donderdag avond alhier aangekomen en afge stapt in het Hotel Schwemmer, tot het bijwonen van tactische oefeningen op de kaart, welke op Vrijdag en Zaterdag hebben plaats gehad onder leiding van den Kolonel W. L. de Petit. Aan deze oefeningen hebben deel genomen alle Hoold officieren bene vens de Kapitein adjudant G. H. Pieter en de Kapiteins J. F. H. D. W. Baak en J. S. Wernas van het 5e Regiment infanterie als mede de Ritmeester M. van Kuyk, van het eskadron Ordonnansen en D. En schede, van het le Regiment Huzaren en de Kapiteins Baron P. G. L. Quarles de Quarles en J. M. Brants van het le Regiment Veld-Artillerie. De Heeren J. J. Reijnders, S. S. Galleé en N. Muller allen te Utrecht woonachtig hebben eene verbintenis aangegaan als Vrijwilliger voor het Reserve kader bij het 5e Regiment in fanterie. Bij Koninklijk Besluit van den 6 Januari 1897 No. 5, is aan den sergeant H. Kroeze van het 5e Re giment infanterie, ter zake van lichaamsgebreken, ontstaan in en dooi den dienst, een tijdelijk pensioen voor één jaar toegekend, tot een bedrag van f360. »de Keizerskroon" in veiling gebracht: De kapitale 'boerenhofstede «Hooger- horst," onder de gemeente Hoogland gelegen, aan de rivier de Eem, be staande in boerenhuizinge met bak huis en ruim achterhuis waarin stalling voor 4 paarden en 35 stuks hoornvee, wagenschuur, 1 vijfroedige en 1 vierroedige hooiberg en uitmun tend wei- en hooiland, ter grootte van 23,5160 hectaren. Verhuurd voor f 1800 's jaars. Opbrengst in diverse perceelen en massa's f 37750. Wij lezen in het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal over hoofdstuk IX der Staats- begrooting voor 1897 afdceling D. spoorwegen art137. «Nu overeenstemming verkregen is met de Holl: "IJz: Spoorw. Maat schappij omtrent de plannen voor het nieuwe station te Amersfoort, meenden eenige leden op eene spoe dige uitvoering te moeten aandringen." Volgens achterstaande adver tentie zal den 2den Februari a.s. door den heer G. K. G. van Aaken, met medewerking van mej Alida Vlieger, concertzangeres uit Amsterdam, den heer Leonard J. van Loenen, pianist uit Baarn, en den heer Eduard Fer- rée, violoncellist uit Utrecht, in Ami- citia alhier een groot concert worden gegeven. Hier iets ter aanbeveling te zeggen achten wij onnoodig. Goede wijn behoeft geen krans. Toch mee- nen wij er op te moeten wijzen, dat dit concert alleen bij voldoende deel neming zal plaats hebben. Eenieder zorge dus dat de intee- kenlijst, die dezer dagen zal circu- leeren, hem niet ontga en een alge- meene deelname toone den wakkeren concertgever, dat zijn pogen om onze gemeente degelijk muzikaal genot te bezorgen, op den waren prijs wordt gesteld. In de plaatselijke afdeeling van den N. Schutterijkader-bond zijn voor zitter en penningmeester herkozen en is tot secretaris aangewezen de serg. A. P. Houtzager. Tot commissaris werd benoemd W. B. Smit. De uitslag van den huishoudelijken wedstrijd in November en December, is als volgt: le pr. G. Muys, serg.-maj. 4il p.; 2e pr. J. W. van Achterbergh Jr., serg.-maj. 4U1 p.3e pr. J. D. Lam- merts van Bueren, serg. 396 p. 4e pr. H. van Gelder, adj.-onderoff. 393 p.; 5e pr. J. Houbst, fourier; 6e pr. F. H. van Hamersveld, serg. 7e pr. W. B. Smit, serg.8e pr. A. P. Houtzager, serg. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort gedurende de tweede helft der Maand December. 1 J. Maer, Amsterdam. 2 J. ten Hoeve, id. 3 P. van Heiten, Baarn. 4 Wed. J. B. v. Loon, 's Gravenhage. 5 Wed. Carbasius, Haarlem. 6 Stadtfeld, Middelburg. Buitenland. 1 L. Kestell, Kotta Radja. 353c STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 13 en 14 Jan. (1400 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 2335. Prijzen van f70. 1042 2350 2533 2676 10867 11558 11592 12762 12803 en 15091. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1051 2307 2348 2546 2645 2692 2717 2739 10874 11591 12735 12747 12756 12757 12759 12782 12812 12825 15089 15099 en 15106. Volgende trekkingen geschieden: 1922, 2629 Jan. en 26 Febr. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn iiigcbleven de navolgende prijzen: 1 van f 100.000, 1 van f50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 46 van f 1000, 54 van f 400, 53 van f 200, 143 van f100 en 3010 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar f 3.50 per '/io- Hoogland. Wegens het heerschen der mazelen in deze gemeente, ook ir. het gezin van het Hoofd der school, is de openbare school veertien dagen gesloten geweest. a.s. Maandag 18 dezer zullen de lessen hervat worden. Op de ijsbaan „de Maat" is het alle dagen buitengewoon druk. Het is dan ook waarlijk geen wonder, dat alle liefhebbers van het ijsver maak uit Amersfoort en omstreken naar hier komen, daar in den ge- heelen omtrek zoo'n schoone baan niet bestaat. Twee borrels (Laags. «Twee borrels per dag en een half [pintje bier," Zoo zeide Klaas Janssen de smid «Een enk'le sigaar en een pijpje drie, [vier, «Dat is voor den werkman het eenigst, [plezier, «Véél heeft-i niet licht heeft-i dit Maar Mietje, zijn vrouw, die zoo straks [had gebromd Op Klaas wen hij kwam uit 't café, Zij antwoordde niet, maar ze vatte zijn [hand En bracht hem bij 't wiegje, waar rustte [hun pand, Hun kindje, zoo kalm en levreè. «Zie Klaas," zeide Mietje: «twee borrels [per dag, «Dat zijn er precies twee te veel! «Een enk'le sigaar en een half pintje [bier, «En een pijpje tabak, 'k gun het jou [met pleizier. «Maar wat is van weelde mijn deel «Laat jij nu die borrels en houd er [je bier, «Sigaar en je pijpje tabak. «En voor de tien centen per dag dan [bespaard, «Wordt voor onzen Karei een uitzet [vergaard. «Dan voelen we 't niet in onz' zak." »'k Zag laatst het tarief der Verzeke ringsbank, «En 'k dacht aan je borrels, mijn vrind. «Tien centen per dag aan jenever be- [steed «Ze doen jou geen goed en mij baren [ze leed «Kom, geef nu dat geld aan ons kind?!'' «Top, vrouwtje!" zei Janssen, Klaas Janssen de sinid «Top, wijfje, jij hebt je verstand!" Hij kuste zijn Mieke en pakte zijn [knaap, Hij droomde des nachts in een wel- [doenden slaap Van een guldene toekomstland Tegen de gladheid. Menschen, die niet goed ter been zijn en genoodzaakt 's winters vroeg uit te gaan, kunnen zich, door het volgende eenvoudig voorschrift op te volgen, voor een val behoeden. Men neemt5 gram dikke ter pentijn, 15 gram colophonium, 5 gram benzine en '20 gram wijngeest. Al deze ingrediënten doet men in en tlesch, welke men op een warme plaats laat staan totdat alles gesmolten is. Met deze oplossing smeert men de zolen der schoenen in, herhaalt dit eenige keeren en laat dan drogen. Door dit procédé verkrijgt het leder levens een groot weerstandsver mogen. (Mbl. t. d. verv Eerst Soesterweg tot aan de spoorlijn dan weer schuin links, naar de zijde der Utrechtscche weg oin van den spoorweg de nieuwe Ylasakkerweg te bereiken en zoo naar het plaats bureau, vervolgens ca. 50 nieter brug trap en ca. 100 nieter perron, ein delijk in de eerste wachtkamer aan te landen. En voor het goederenverkeer: dit fraai uitgedachte omgelegde Soester- straatweg met spoorwegovergang er eenige honderden meters langs hel spoorwegterrein. En dit alles bij eene stad wie: voornaamste toegangswegen, zeer nabi hare muren, door de spoorwegen wor den afgesloten, en die, N.B., f 50,001 subsidie aan de Centraal Sp. Mij heeft gegeven op voorwaarde dat lie station nabij de stad zoude aangeleg( worden. Lijkt dus het stationsplan niet zee: veel op een kaakslag aan de gemeenti Amersfoort, met haar belangrijk spoor wegverkeer Haniiki, en Nijverheid. (Wordt vervolgd). BURGELIJ KE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 6 Jan. Catrina Johanna d. van Dirk van Daal en Catrina vai Eek. 7 Jan. Gerarda, d. van Aar van Weel-horst en Jannetje van dei Heuvel. 8 Jan. Hubert Jan Gis bert, z. van Jacob Gerard Krijnei en Johanna Collet. Karei, z. vai Pieter Ouwerkerk en Engelina IJlstri 9 Jan. David Izak, z. van Izak Abra ham de Yries en Helena Vecht. - Petronella Johanna Maria, d. va Mattheus Antonius Mol en Petronell Hondijk. 10 Jan. Antonie, z. va Christiaan Maas en Dirkje Perton. - Teuntje Antonia, d. van Gerrit van d Klashorst en Teuntje Antonia de Graa 11 Jan. Hendrik, z. van Hendri Priem en Geertruida Albarta va 't Hof. Albertine Carolina Elisabetl d. van Albertus Joannus Scholte e Elisabeth Bauling. Johannes G( rardus Wilhelmus, z. van Willem va Gemert en Theodora Teunissen. - 12 Jan. Maria, d. van Jan Pater e Sophia van Boeijen. Ondertrouwd: 7 Jan. Herbei de Gans en Willemina Elisa Adriar Schouten. Jan van Beek en Mar: van den Berg. Getrouwd: 12 Jan. Cornelis i Rijk en Bartha Maria van Loo. - 13 Jan. Jacob Hendrik de Vries Wij nipje Malestein. Overleden: 5 Jan. Hendrika Ho] rijs 73 j., echtg. van Hendrik va Bekkum. Gerard Verkuil 4 j. - 7 Jan. Elbertus van Nieuwenhuizf 2 j. 8 Jan. Hendrik van den Bei 8 m. Geertruida Bierman 53 ongeh. 10 Jan. Anna Catharii AVandelen 82 j., ongeh. Griet; Buis 14 m. 11 Jan. Geertruif Spierings 8 m. Willems Kooi 23 m. Hoevelaken. Geboren: 10 Jan. Hendrikus, van Aalt Hop en Dirkje Hendrikse Johanna Christina, d. van Ern Sigmund Beitler en Aaltje Veldhu zen. Jan, z. van Gerrit Buijtenhu en van Adriana Gerritsen. 13 Ja Beertje, d. van Steven van den Ha en van Hendrika Tiggelaven. Leusde». Geboren: 8 Jan. Cornelia, d. va Jan Egbert de Vries en Cornelia Bruin. Stoutenburg. Ondertrouwd: 8 Jan. Elberti Herder met Jannetje Beijer, wed. vt Petrus van Esveld. Woudenberg- Daartoe door de antirevolu tionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" alhier uitgenoodigd, hield, de heer Jb. van Oversteeg, van Amsterdam, in een der localen van het calé «de Arend" voor tegenwoor dige en toekomstige kiezers en be langstellenden gisteravond eene voor dracht over de nieuwe kieswet. De bijeenkomst werd door der. voorzitter der kiesvereeniging, den heer H. Koning, met gebed geopend, en daarna nam de spreker het woord om eerst uit een te zetten de beteekenis van het kiesrecht, dat in hoofdzaak is de stiijd om het gezag; vervolgens de beteekenis van gezag, waarbij hij in het licht stelde dat de antirevolu tionairen geen ander gezag zich den ken dan dat ontleend is aan de bron van alle gezag, dat is aan God, dat ook in bet staatkundig leven hen tot richtsnoer strekt. Verder gaf hij op onderhoudende, zeer populaire wijze inlichtingen ten aanzien van de eischen die de wet stelt om kiezer te kunnen zijn en opzichtens de formaliteiten die door verschillende categoriën van personen in acht moeten worden ge nomen om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Van de gelegenheid tot debat werd door een der aanwezigen, een niet- inwoner van Amersfoort, gebruik gemaakt die den spr. er een grief van maakte, dat deze verschil lende zaken, als: regeling van den arbeid, enz. niet had aangeroerd, doch, o. i. terecht, repliceerde sp. dat deze bijeenkomst niet was belegd tot be spreking van onderwerpen van actueel belang maar alleen om de antirevo lutionaire beginselen bloot te leggen en inlichtingen omtrent de nieuwe kieswet te verstrekken. De bijeen komst weril door een zeer groot aantal ingezetenen bijgewoond, die de voor dracht met onverdeelde aandacht op Napoleon, en boe langer hij rede neerde, hoe meer hij scheen te ver geten, dat hij sprak tot een officier van de legers, die als vijanden in het land stonden. Wordt vervolgd.) De korporaal M. J. P. de Wilde, van het oe Regiment infanterie is bevorderd tot sergeant, en de adspi- rant vaandrig P. J. F. H. Vermeulen van gezegd Korps tot Reserve kor poraal. Donderdagavond hadden wij het genoegen, het instrumentaal-vocaal concert, door het gezelschap Willstedt- Poppelsdorf gegeven, bij te wonen. De verschillende nummers werden vlug na elkaar gespeeld en vooral aan verscheidenheid ontbrak het niet. De techniek der optredenden was wer kelijk heel goedde nummers werden dan ook warm door het aanwezige publiek toegejuicht. Jammer dat de moeite zoo slecht beloond is geworden, want, mocht het muzikaal gehalte (al niet dat zijn, 't welk men volgens voorafgaande beoordeelingen zou kunnen verwach ten), toch had hun optreden meer waardeering en steun van de zijde van het publiek verdiend en hadden wij hun gaarne een goed gevulde zaal toegewenscht. De maandelijksche Zendings bidstond zal Dinsdag den 19den Januari e.k. des avond te 8 uren ge houden worden in het lokaal d e Zaaier. De 4e luit. L. J. Kuyck, van het 3e reg. veld-art., thans wegens zijne aanstaande benoeming tot kapi tein gedetacheerd bij de vest.-art., is overgeplaatst bij het le reg. veld-art te Amersfoort. Donderdagavond hield de R. K Kiesvereeniging «Recht en Orde" eene vergadering, waarin in beginsel be sloten werd, wegens de toenemende werkzaamheden in zake de Kiesver eeniging, het Bestuur met twee leden uit te breiden. Tevens werd aan het Bestuur de bevoegdheid verleend eene commissie van bijstand te vormen, om het bij zijne omvangrijke bezig heden nu reeds behulpzaam te zijn. Ten overslaan van den notaris A. N. J. Vos is gisteren in het café Het Station. Geachte Redacteur Met ingenomenheid nam ik kennis van het Hoofdartikel in het No. uwer courant van 9 Januari over de plaat sing van het te bouwen Station, met het tot opheldering daarbij gevoegd kaart je en zij het mij vergund daaraan nog enkele opmerkingen te wijden. Vooraf echter een woord van dank voor de moeite en kosten U getroost, die toonen dat uw hart warm klopt voor de belangen onzer stad en bur- geri-i- Bedoelde opmerkingen zijn de vol gende 1». De aanvang van het Station (het midden en einde is op de kaart niet te zien) komt op zeer verren af stand van de stad, ten bate van het rangeer-station der H. IJ. S. Mij. Het personen- zoowel als het goe derenverkeer heeft men gebracht niet aan de stad zijde, maar aan den overkant. Om die beide plaatsen te bereiken heeft men niet den korsten weg ge kozen maar een omweg zoo groot mogelijk. Bijv. Personenstation Geboren: 10 Jan. Jannetje, d. va Albertus Ederveen en Sophia va Roekei. Overleden: 8 Jan. Jannigje va 't Voort, geh. met Gerrit van Har kamp, 71 j. 9 Hubertus Car Windt, geh. met Ernestina Willie mina Wijnnabel, 49 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Januari 1897. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit fó. Appelen f3 a fO.OO. Peren f0.a fO.OO KI aardapp. f0.afOOO. Zandaardapp. f 1.20a f 1. lloendereieren f4.50 a f5 50 per 100 st. Eend f 0.a f 0.Boter f 1.15 a f 1.30 per kilo. Mi garine f0.a f0.Zoetein. kaas 0.f0. Kippen f0.80 a fl.OO Kuikens f 1.00 a f 1.20 Pi< kuikens 0.50 a f 0.80 Ganzen fl.20 fl.08 Eend f0.60 a f 0 90 p. st. Jonge fO.OO a f0.Ha2 f 0.00 a f 0 00 Wilde konijnen f 0.40 a f 0. Tarnme fl.OO a fl.20 Duiven f0.50 a f0.80 ps Vette >arkens f0.f0.Zeugen f30.f40, Biggen f4 a f7.00 Schrammen f 10.a f 14, Vette koeien f 000.a f 000.Guste koei f 00.- a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000. f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarv heet. Roggeheet. Boekweit25 he Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardap] len; 30 heet. Zandaardappelen 7000 stuks Ho< dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo 1 ter; kilo Magarine; kilo Kaas; 0 stuks V 8 zeugen 230 biggen en 12 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2