CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. «Ja, generaalofof ze of ze Toekoe Oemar al gepakt heb ben Algemeene hilariteit. Maar de ge neraal klopte hem op den schouder en zei guitig lachend «Zoodra ze 'm hebben, zal ik het je laten weten, hoor." Zoo eindigde het gesprek. NR. Cl.) Bunschoten. Door de gebr. Muijs alhier is Vrij dag j.l. in 't gat. verleden winter in den Slaagschendijk geslagen, een goede vangst gedaan van zoetwater- visch. Een wagenvracht werd naar Amersfoort gevoerd, terwijl de rest nog een hondekar vulde. Is de spieringvangst nog niet groot er is dan toch gelukkig een begin. Zaterdagmorgen brachten de sleden gemiddeld 400 stuks aan. De Engelsche regeering deed reeds eene verzameling bescheiden een zoogenaamd «blauwboek'' het licht zien, betrekking hebbende op de onderhandelingen, laatstelijk dooi' de mogendheden gevoerd over de Oostersche quaestie. Daaruit blijkt, dat Engeland, na overleg met Oostenrijk-I longaiije, in October des vorigen jaars het initia tief nam tot een voorstel aan de mogendheden om te Konstantinopel een hervormings-plan in te dienen, onder toepassing van dwang bij wei gering. Alleen Rusland had aanvankelijk tegen dat laatste bezwaar, maar legde zich er ten slotte bij neder, «voor het geval de Sultan zijn gewone tac tiek mocht toepassen en zich verschui len achter uitvluchten". Frankrijk stelde de ongeschonden handhaving des Turkschen rijks en een voortdurend gezamenlijk optreden der mogendheden als voorwaarden voor zijne medewerking. liet beginsel van dwang is door de mogendheden goedgekeurd, zooveel blijkt met zekerheid. Hoever men evenwel nog van de aanwending daar van verwijderd is, komen wij niet te weten en kan eerst de tijd leeren. De Dunvegan Castle, met Cecil John Rhodes aan boord, den otul- uiinisiei-president der Britschë Kaap kolonie, 'lie onder zware verdenking ligt met dr. Jameson diens bcruchten verraderlijken inval in de Transvaal beraamd te hebben, en die nu des wege te elfder ure naar Engeland ter verantwoording werd geroepen dat schip dan is met dien man, den «groolen hond, dien men vrij laat loslooperi, terwijl ik de kleine kelfors heb ingerekend" - heeft President Kruger gezegd te Ply mouth aangekomen. Den sneeuwstorm ten trots, had eene aanzienlijke volksmenigte post gevat op de kaden, blijkbaar om den man van het brutaal succès eeniger- lei ovatie te bereiden in den geest van die aan Jameson. Maar een vleugje van bescheidenheid, of moge lijk ook van schaamte, schijnt toch in het gezicht der Ihitsche kust over zich ten slotte bepaald aan mij vast en overstelpte mij met hare gebeden. Het jonge meisje vond geene woor den. Zij leunde tegen den muur en beet krampachtig op haar zakdoek, terwijl hare groote donkere oogen mij somber aanstaarden. Ik rukte mij van de Gravin los en riep .Mevrouw de Gravin, ik heb gast vrijheid in uw huis genoten; het is de treurigste plicht mijns levens, wel ken ik te vervullen heb, maar ik moet hem vervullen." Eensklaps week de Gravin achter uit. Zij gilde, alsof zij thans eerst tot het vermoeden van de waarheid gekomen was. »Gij wilt hem dooden Ik antwoordde niet. Daarop wankelde de oude dame en viel, eer haar iemand te hulp snellen kon, in onmacht op den grond. Het jonge meisje trad evenwel hardvochtig op mij toe, keek mij met onuitsprekelijke verachting aan en spuwde mij eensklaps vóór de voeten. Ik draaide mij om en trad weder in de kamer van den Graaf. Daér beval ik den wachtmeester, Graaf de Rhodes te zijn gekomen en zoo be sloot hij niet aan wal te gaan, maar zich met een stoombootje naar Londen te laten brengen. Daar wacht hem, schreef//. N. v.d. D. Chamberlain.de orchideënman, wegens deze liefhebberij door hem, den groo- ten daden-mensch, ze mogen dan zijn zooals zij zijn, bespot. Maar in deze ideeën-quaestie mogen ze dan ver schillen, op Transvaalsch gebied, vree zen we, zullen de denkbeelden van deze twee wel niet ver uit elkander lbopen. Verklaarde niet nog Cham berlain in het Lagerhuis voor het summun van schuld, door de Johan- nesburgers begaan, dat er «mogelijk is gedwaald" en dat daarvoor reeds «zeer gestrengelijk is geboet", terwijl feitelijk van Engelsche zijde nog niets is gedaan dan een krokodillen-traan gestort, en dan nog niet eens van berouw, maar van spijt, dat het opzet niet gelukt is. Nög al niet werd door het Lager huis een besluit genomen in zake de al of niet herbenoeming der commissiie van onderzoek naar de geschiedenis van den raid, «al zoo lang geleden". Wel verklaarde Chamberlain namens de regeering eene rnededeeling aan het Transvaalsche Gouvernement ge zonden te hebben ter zake van de nieuwe, door den Volksraad aange nomen vieemdelingenwet. De hierop betrekking hebbende briefwisseling zal worden overgelegd, zoodra zij is afgeloopen voegde phush/ull Joe er bij dus men kan zich weer vast voorbereiden op eenige wijsneuzig heden eerste klasse. De Engelsche officieren kapitein Welby en luitenant Malcolm zijn in December uit Britsch-Indië te Peking, na acht maanden onderweg te zijn geweest, aangekomen. Zij verlieten Leh, in Ladakh, in de maand April en hebben op hun tocht vele ontbe ringen doorstaan. Van de twaalf bedienden en 39 muilezels hebben slechts drie bedienden en drie muil ezels het tot Peking kunnen brengen, al de anderen bezweken, en rnet eiken ezel moesten veel bagage, voedsel, instrumenten enz. in Tibet worden achtergelaten. Op de grens van Tibet en China waren de reizigers in groote moeilijkheid, door gebrek aan geld doch zij werden geholpen door een Nederlandsch zendeling, den heer Reinhart, die hen vervolgens op hun reis in noordelijk-China vergezelde en, zooals de officieren verklaarden, onschatbare diensten bewees. De reizigers spraken met ingenomenheid over de gastvrijheid der Mongoolsche stammen. Waarschijnlijk zullen zij hun dagboek uitgeven, dat belangrijke bijzonderheden aan 't licht kan bren gen; ze ontdekten een van de bron nen der Jangtsze-rivier, die ze zeven dagen lang hebben gevolgd. De Duitsche keizer kan blijkbaar van alles. Hij kan legers en vloten aanvoeren; hij kan preeken, schilde ren, componeeren, dichten, lezingen houden over wetenschappelijke onder werpen, enz. enz. Men zou kunnen zeggen, wat kan Z. M. niet? Ten minste er is nu weder iets nieuws waar de keizer ook al verstand van schijnt te hebben. Men had Z. M. eene teekening van eene protestant sclie kerk, welke te Jeruzalem gebouwd zal worden, ter goedkeuring voorge legd. Keizer Wilhelm heeft nu de Brissac naar het binnenplein te laten voeren. Met gebonden handen, zon der hoed, enkel met zijn kamerrok aan, ging hij naar buiten. De Gravin en hare dochter waren verdwenen. Ik liet ze in haar kamer opsluiten. Onder het naar heneden gaan dacht ik nog eens over de gebeurtenissen van dezen nacht na. Ik had aan den disch van dezen man gegeten, onder één dak met hem geslapen, en, in weerwil van de vijandschap tusschen beide volken, in hem den edelman, den welgemanierden, goeden gezel schapper gevonden. Wij waren hof felijk jegens elkander geweest, alsof wij niet als overwinnaars en overwon nenen tegenover elkander stonden. En thans was deze man een moor denaar, en ik ging hem laten dood schieten Wij stónden op het binnenplein. Ik liet vier karabijnen laden, en de huzaren plaatsten zich naast elkan der. De gevangene werd tegen den stalmuur geplaatst, naast den ver moorden huzaar. De nee-korporaal, die het lijk van den huzaar Groeber gevonden had, toren geheel en al veranderd. De kosten zullen w. i. w. 113,000 p. St. meer bedragen, maar welke toren mag zich in een keizerlijk architect verheugen Tot president van het Pruisisch Heerenhuis is benoemd vorst Wilhelm Zu Wied, onzen lamlgenooten welbe kend door zijn huwelijk met prinses Marie, de dochter van wijlen prins Frederik. De vorst, een goede vijf tiger, is generaal in Pruisischen dienst en eershalve doctor in de wijsbegeerte, eene onderscheiding, hem wegens zijne verdiensten tegenover de Rijn-pro vincie, door de universiteit te Bonn verleend. De vorst is gekozen met 118 stem men. Op den katholieken hertog Von Ratibor waren er 94 uitgebracht. De gezondheid der Russische kei zerin moet te wenschen overlaten. De Berhjnsche correspondent van de Daily Mail seint daaromtrent: «De ongelukkige gebeurtenis die den wen schen van den czaar op het spoedig bezit van een erfgenaam den bodem insloeg, had een week of zes geleden plaats, op een tijdstip dal volgens het Russische bijgeloof ongeluk voor spelt Ik heb uit gezaghebbende bron vernomen, dat de czarina eenige maanden geleden zenuwachtig was en zich angstig maakte over de veilig heid van haar gemaal en dit moet de oorzaak zijn geweest van de on gelukkige gebeurtenis, waarvan ik zoo even waagde. Men hoopt echter dat de kalmte en de rust van Livadia der keizerin spoedig haar vroegere goede gezondheid zullen teiuggeven." PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Commissie, door eene Ver gadering van ingezetenen der gemeente Amersfoort benoemd, oin zooveel dienstig en mogelijk werkzaam te zijn tot verbetering van het ontwerp, in zake het nieuw te bouwen Spoorweg station c. a. en de richting der daar heen leidende toegangswegen, door den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten aan den Raad dezer ge meente medegedeeld, heeft onderstaand adres van adheasie voorzien van ruim 200 handteekeningen van ingezetenen, aan den Gemeenteraad van Amersfoort, gezonden naar aanleiding van het besluit door hem genomen in de Ver gadering van 12 dezer tot het benoe men van eene Commissie uit zijn midden tot onderzoek van dat ontwerp: Amersfoort, 19 Januari 1897. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. In Uwe vergadering van 12 dezer is gebracht een schrijven van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten, met eene schetsteekening be treilende de plaatsing van het nieuwe station c. a. en de richting van de daarheen leidende toegangs wegen. Uwe belangstelling heeft zich reeds geuit door de benoeming van eene commissie uit uw midden tot onder zoek in deze gewichtige zaak. Zwijgen en berusten in hetgeen verder door bet Gemeente bestuur in dezo zaak zal worden verricht, zou werkelijk blijk geven van een groot vertrouwen, hetwelk uwen Raad toekomt, maar ook zou het kunnen toegeschreven worden aan zekere onverschilligheid en aan gemis van wilde de voeten van den Graaf bij elkander binden, maar deze schudde bet hoofd en zeide tot mij "Je ne suis pas un laehe. Ne craignez pas que je me sauve! Monsieur, je ne vous en v e u x pas. Vous faites votre devoir." De huzaren legden aan. Rechtop, fier, een' aclitingafdringende verschij ning in weerwil van den kamerrok, dien hij aanhad, stond de kleine, oude Heer déar. Toen de wachtmeester zijn «Vuur!" kommandeerde, riep hij luide: "Vive la France!" De schoten knalden. De gevangene viel onmiddellijk voorover, en bleef met het gezicht in de sneeuw liggen. Graaf de Brissac was niet meer. Op hetzelfde oogenblik weerklonk er evenwel uit het "Chatiau" een' schelle, zieldoordringende kreet Ziet gij, Mijne heeren, dat is ont zettender, dan de gruwel en verwoes ting der slagvelden En zóó, Mijnheer von Wagen, is de "flinke, vroolijke" oorlog!" krachtig burgerleven in eene kwestie, welke dit leven zoo nauw raakt. Daarom voelen de ondergetee- kenden, allen ingezetenen dezer ge meente, zich gedrongen U te verklaren, dat zij met groote voldoening kennis hebben genomen van Uw besluit om Amersfoorts belangen werkdadig voor te staan en te verdedigen opdat de plaatsing van het Station c. a en de richting van de daarheen lei dende toegangswegen mogen voldoen aan de rechtmatige verlangens van de ingezetenen dezer Gemeente, van haren handel en hare nijverheid. Met verschuldigde hoogachting tee kenen Volgen handteekeningen De overplaatsing van den heer A. L. van Leer, kommies 2e klasse bij de Rijksbelastingen, van Amersfoort naar Sloterdijk is op zijn verzoek weder ingetrokken. De off. v. gez. Ie kl. J, F. Tuinstra van het korps torpedisten te Brielle, wordt met 1 Mei a.s. over geplaatst bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. 353e STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Derde week. Trekking van 26 Jan. (975 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 2339 2501 en 10791. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2337 2344 2355 2526 2641 2669 2700 2707 10789 10798 10803 1082511555 11572 11573 1158312736 1276012788 12789 12792 15067 en 15095. Volgende trekkingen geschieden: 2729 Jan. en 2-6 Febr. Nevens de premiën van f 30.000 en f3000 zijn ingebleven de hoofdprij zen van f 100.000, f50.000, f25.000, f 15.000, 10.000, f 2.000, 1500, 29 van f 1000, enz. Smokkelen. Bij Emmerik houden de Duitsche douanen sedert de laatste dagen scherp toezicht op de smokkelarij, zoodat daar van twee uit Holland komende schepen een aantal goede ren en tabak wegens smokkelarij in beslag werden genomen. Be pest te Bombay. Meer en meer neemt de vrees toe, vooral in Zuid-Europa, dat de pest van Indié zal overslaan naar ons werelddeel. Er wordt naar middelen gezocht ons voor deze vreeselijke ziekte te vrijwaren, en overal wint men de meening in van geneesheereri. Er zal thans een internationale pest-conferentie te Venetië worden gehouden. Het denkbeeld daarvan ging oorspronkelijk uit van Oostenrijk, maar daar Venetië zoo gunstig is gelegen, zal de conferentie daar bij eenkomen en is de leiding er van opgedragen aan de Italiaansche regee ring. Ook Engeland moet, na eenig tegenstreven, hebben toegestemd tot deelneming. Dit tegenstreven is karak teristiek, maar daaruit te verklaren, dat Engeland zich, ondanks de leven dige handelsbetrekkingen met Indië, tamelijk veilig gevoelt, doch daaren tegen het eerst van allen getroffen zal worden door de invoering van maatregelen van voorzichtigheid, dooi de quarantaine, door het verbod van invoer van zekere artikelen, enz. en Engeland is natuurlijk voor niets zoo bang als voor het beuadeelen der Britsehe handelsbelangen. Het is daarom zeer goed mogelijk, dat Enge land zich tegen dc maatregelen, door Duitschland, Oostenrijk en Italië voor te stellen, zal verzetten, onder voor wendsel, dat die geen practische waarde hebben. Een verslaggever der Neue Freie Presse had een onderhoud met den heer dr. Alexander Marmorek, chef van het laboratorium van het Insti tuut-Pasteur te Parijs. Dr. Marmorek had veel vertrouwen op het serum van dr. Yersing, vroeger verbonden aan het genoemde instituut en thans terug in Parijs van een reis naar Azië, waarheen hij, en wel naar Bom bay, weldra denkt terug te gaan met een groote hoeveelheid van zijn serum tegen de pest. Op een vraag over het verloop der pestziekte bij menschen, vertelt dr. Marmorek, volgens berichten van dr. Gersany, die buitengewoon tal rijke gevallen heeft nagegaan „hl de meeste gevallen begint plotseling de mensch, dien de ziekte overvalt, te klagen over onpasselijheid, huive ringen, loomheid en hoofdpijn meestal wordt men reeds na een half uur, na hevige koorts, bewus teloos en is men in vier a vijf uur dood. Op sommige plaatsen, in de okselholten vooral, vertoonen zich groote builen. In sommige gevallen, die echter minder talrijk zijn, heeft de ziekte niet zoo'n snel verloop, maar duurt zij drie ii vier dagen Jn de weinige gevallen, vijf ten honderd, dat de pestlijdeis genezen, sukkelen dezen vier a vijf weken lang en blijven ook nog lang in een toestand van groote zwakte. Het is een der vreeselijkste ziekten, die er bestaan, zij laat zich slechts vergelijken met de snelst ver- loopende cholera-gevallen. liet is te begiijpen, dat een schier bijgeloovige vrees de menschen, zelfs de meer ont wikkelde, bevangt. De Chineezen, bij wie de pest bijna inheemsch is, ken nen maar één middel daartegende zieken worden aan zich zelf overge laten, alle familiebanden worden ver broken. «Zou de pest ook naar Europa kunnen worden overgebracht?" vroeg de verslaggever der Nette Freie Presse verder. «Dat is moeilijk te zeggen", ant woordde dr. Marmorek. «Europa heeft een groot voordeel, doordat alle sche pen, die van Indië komen, door het Suez-kanaal moeten gaan, aan welks einde zich de Quarantaine bevindt. Maar het gevaar mag daarom niet gering geacht worden, want de pest, die reeds lang Perzië, Afghanistan, Beludschistan en China teistert, wint in de laatste twee jaren steeds meer voet in Azië. Te gevaarlijker kan hel bijeenkomen van duizenden en duizenden Mahomedanen in Mekka worden. De pest kan zich vandaar te lande verbreiden. Voor den laatsten keer brak in Europa de pest uit in het Russische dorp Westjanka, kort na den Russisch-Turkschen oorlog, in 1879. Toen werd aangenomen, dat de ziekte was overgebracht door een sjaal, die een Russisch soldaat in Klein-Azië buit had gemaakt. Hij had hem aan zijn bruid gegeven, deze droeg hem, werd ziek en stak het geheele dorp aan. De Russische regeering bestreed toen de epidemie door de plaats te omringen met een cordon van kozakken. liet dorp stierf uit, maar Europa kon de Rus sische regeering niet genoeg dank baar zijn voor de buitengewone energie, die zij toen ten toon spreidde. Aan de Redactie. Ter voldoening aan beloften, gedaan bij onze reeds door verscheidene bladen gepubliceerde verklaring „dat nimmer door ons iemand „noch te Arnhem noch elders om „godsdienstige gezindheid uit on- „zen dienst werd ontslagen of „ontslagen zal worden," hebben wij thans de eer U eene lijst der namen en adressen onzer niet roomsch-katholieke Chefs, Coupeurs, Bedienden, Werklieden enz., thans nog in onzen dienst te doen toekomen. Aan deze 328 niet roomsch-katho lieke employés werd door ons in het jaar 1896, dus in 12 maanden, aan salarissen en loonen uitbetaald een bedrag van Twee honderd vijftien duizend een honderd zes en negentig gulden, twee en zeventig cent, zegge f 215.196.72 d. i. per werkdag f 717.—. Gaarne stellen wij deze lijst ter dispositie van belangstellenden, waar toe exemplaren aan al onze magazijnen aanwezig zijn. terwijl wij de gelegen heid openstellen tot vergelijking dezer lijst, met de origineele loonboe- k e n, die daarvoor aan ons hoofdkan toor te Utrecht tot einde Januari a.s. ter beschikking zullen zijn. Terwijl wij hiermede de onwaarheid van het bericht in de Protestant van 1 Januari afdoende meenen te hebben aangetoond, kunnen wij niet nalaten hieraan nog toe te voegen dat het o. i. beter en in het belang der Vaderlandsche Industrie zou zijn, bij het aanschaffen van klee- dingstukken de vraag te stellen: „is het stuk door een Nederlandsch „werkman gemaakt"? Wij verzoeken U beleefd den inhoud van dit schrijven in Uw blad te willen opnemen en teekenen onder dankzeg ging voor de opname, Hoogachtend PEEK CLOPPEN' Bl'RG.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2