nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 10. Woensdag 3 Februari 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aim's! Leest i s.v.p. Landkaart van Nederland, 30 cents. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. Mrs. Blatclrd's uiterste wil. Amersfoortsche Courant ABOSiNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of zij die zich daarop abon- neeren heeft de uitgever tot 1 Maart 1897 de tot den laatsten tijd bijge werkte waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benevens het plan tot Droogmaking van de Zuiderzee, ver krijgbaar gesteld tegen den geringen prijs van slechts Voor niet abonné's is de prijs dezer Landkaart f 1,50. De Landkaart is groot 85 bij 71 cM. Abonné's die de Landkaart verlan gen, gelieven de Bon op de vierde pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan den looper ter hand te stellen of aan het Bureau te doen bezorgen. Zij die de Courant per post ont vangen zenden de ingevulde Bon met I 35 cents aan postzegels aan DEN UITGEVER. Door de politieke moorden, welke in het district van Heraclion zijn geschied, heerscht op liet eiland Creta groote ongerustheidalle gemeenschap tusschen Heraclion en Canea is onder broken. terwijl het grootste deel der Muzelmannen een schuilplaats in de verschillende steden zoekt. Turksche troepen en oorlogsschepen zijn naar de rumoerige steden gezonden, om zooveel mogelijk door machtsvertoon verdere uitbarstingen te voorkomen. Tevens zijn Fransche, Engelsche en Italiaansche oorlogsschepen aangeko men te Canea, waar op dit oogenbhk een betrekkelijke rust heerscht. Dagelijks verlaten troepen gewa pende Mohammedanen Heraclion, om in de omgeving strooptochten te hou den en de door Christenen bewoonde dorpen te plunderen. De Christenen zijn derhalve genoodzaakt zich even eens te wapenen en zij hebben nu reeds alle strategische punten in de buurt bezet. De gouverneur van Creta heeft drie personen, op wier aanstoken de jongste ongeregeldheden geschied zijn, in hechtenis doen nemen. Volgens een telegram uit Konstan- tinopel aan het Berliner Tageblatt neemt de zenuwachtigheid in de Turksche hoofdstad steeds toeeen kleine oneenigheid, een onbeduidende twist of een poging tot moord is reeds voldoende, om van alle kanten een massa politie-agenten te doen toesnellen en alle winkels in de buurt te doen sluiten. De gezanten blijven steeds verga deren en zóó bevreesd is men, dat iets van de gevoerde onderhandelingen bekend zal worden, dat de Fransche gezant, de lieer Cambon, zelf het protocol opmaakt. In Russische maritieme kringen wordt verzekerd, dat een commissie onder admiraal Avalan, chef van den maritiemen staf, binnenkort de Zwarte Zee-vloot zal inspecteeren en dat een deel der commissie vervolgens een bezoek zal brengen aan het Russisch escader in den Piraeus. Men zegt en ditmaal heeft men misschien gelijk dat de commissie zal onderzoeken of de schepen in goeden toestand verkeeren en in staat zijn, op het eerste sein werkdadig te kunnen optreden. De commissie is, zegt dezelfde menin het bezit van verzegelde orders. Zaterdag waren te New-York zeven duizend personen, niet be- hoorende tot het gewone personeel van den reinigingsdienst, bezig met het opruimen der sneeuw. Er boden zich twintig duizend aan, waaronder een aantal klerken en boekhouders. durende deze wintermaanden van mejulfr. Wichers, dochter van wijlen den vice-admiraal, onderwijs in hand werken. De heer Maurits Drukker te Nijmegen heeft van H. M. de Koningin- Regentes een belangrijke opdracht gekregen voor de meubileering van de vertrekken der jonge Koningin op het Loo. Deze zeer belangrijke arbeid is opgedragen aan drie voorname firma's hier te lande, elk voor een gedeelte. Het maatschappelijk kapitaal van den spoorweg (stoomtram met normale spoorwijdte op eigen baan) Nijkerk—BarneveldEde, bepaald op f 100.000, is door inschrijvingen van betrokken gemeente-besturen en par ticulieren bijeengebracht. Thans is ook de koninklijke bewilliging op de statuten der spoorweg-maatschappij »De Veluwe" aangevraagd. De onder handelingen met de regeoring over rijkssubsidie en met de directie der Nederlandsclie Centraal-Spoorweg- maatschappij, de eventueele exploi- tante, maken de uitvoering van dien spoorweg zeer waarschijnlijk. Door de firma C. J. van Houten Zoon, te Weesp, zijn 50 bunders land aangekocht, grenzende aan de terreinen der nieuwe cacao-fabriek tot aan liet Merwedekanaal, met het doel daarop een park te doen aan leggen en daaromheen de woningen voor liet fabriekspersoneel. Zondagmorgen bevonden zich twee treinen, die uit Groningen en die uit Meppel, op dezelfde rails nabij het station Hooghalen. Een der ma chinisten ontdekte dit bijtijds en kon door remmen nog juist eene botsing, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden geweest zijn voorkomen. Omtrent de oorzaak hiervan is niets bekendhet onderzoek daarnaar is in vollen gang. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Burgemeester van Amers foort, Gezien de art. 11, 12 en 13 der KIESWET, Noodigt do mannelijke inwoners der Gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het volle laast- verloopen dienstjaar zijn aangeslagen in een der Rijks directe belastingen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente ot in meer gemeen ten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden, daarvan door over legging van voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den I5den Fe bruari a.s. te doen blijkentevens moeten zij, die aanspraak maken om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens aanslagen in de grondbe lasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, mits het aandeel in dien aanslag minstens éen gulden bedraagt, daarvan onder overlegging van bewijsstukken, waar toe behooren het aanslagbiljet of dooi den ontvanger gewaarmerkt duplicaat, een opgaaf van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze \an liet gemeenschappelijk bezit, vóór 15 Februari a.s. ter Secre tarie aangifte doen. Zij, die vermeenen liet kiesrecht deelachtig te zijn op grond: lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari a.s. sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in de zelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorende grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, teil minste heeft bedragen eene som, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op f 1 50 en liet overige deel op f 1. of krachtens eigendom, vrucht gebruik, ol huur eenzelfde vaar tuig van ten minste 24 kubieke Meter, 2o.dat zij op den 31 sten Januari a.s. sedert den lsten Januari van liet laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare- of bijzondere instelling in dienst betrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een in komen hebben genoten, wat Amersloort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op f 400, en het overige deel op f 300, of dat zij op den lsten Februari a.s. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen, wat Amers foort betreft, van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereisehte bedrag, liet inkomen en het pensioen worden samen geteld. 3o. dat zij op den lsten Februari a s. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schu ld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijks-postspaarbank, 4o. dat zij hebben voldaan aan de eisclien van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van Naae het Engelsch van HUGH CONWAY. HOOFDSTUK I. 2) Zooals hij dddr thans in zijn versle ten armstoel zat, deed hij niet in de eerste plaats aan een geestelijke denken. Zijn lange, zwarte jas was vervangen door een kort, gemakkelijk kleeding- ptuk, een overblijfsel uit de dagen van zijn verblijf te Oxford, dat er verkleurd KSen afgedragen uitzag. Maar hoe welverdiend zijn' rust ook wezen mocht, hij scheen er toch niet teveel van te genieten. Geruimeu tijd H zat hij naar de rookwolken te kijken, [f welke hij uitblies, eu intusschen werd de uitdrukking van ontevredenheid op zijn gelaat voortdurend somberder. Daarop zuchtte hij, en zijn' recht- terhand van achter zijn hoofd weg trekkende, zwaaide hij die op eenigs- zins wanhopige manier in de rondte. Zijn arm was lang, en bij de beweging, welke hij er mede maakte, kwam zijn' hand in aanraking met de preekpor- tefeuille, welke hij op den schoorsteen mantel had neergelegd, en die de leerrede bevatte, welke hij even te voren had uitgesproken voor de kleine schare, die het weder had getrotseerd. Zij viel op den grond, en Cuthbert liet ze, met een glimlach op het ge laat, aan zijne voeten liggen. "Ze is niets waard," zeide hij, naai de mishandelde preek kijkende, en blijkbaar tot deze het woord richtende -ze is niets waard. Hoe kan ik verwachten anderen te zullen overtui gen, als ik mezelf niet kan overtuigen Ik schreef die preek voor mezelf; ik sprak ze uit voor mezelf, niet voor m'n kuddetoch is m'n twijfel grooter geworden. De zware arbeid, de ar moede hinderden me niet, tot ik be gon te leven. Er moet een einde aan komen. Waarom werd ik geestelijke vervolgde hij, wrevelig naar de on schuldige preekportefeuille kijkende. «Waarom werd ik geestelijke Nu, om die vraag te beantwoorden, moet een mensch zichzelf beter kennen, dan dit bij mij het geval is. Ik zag me genoodzaakt het een of ander beroep te kiezen, dat me een middel van be staan verzekerde. Ik was eerzuchtig, en zooals ik meende, ook begaafd. De geestelijke stand, waarin men ge makkelijk wordt opgenomen, scheen me toe een talentvol man de beste gelegenheid aan te bieden, om zich snel een weg te banen. En daarin vergiste ik mij ook niet; want in die dagen geloofde ik, dat ik mijn plicht als geestelijke zou kunnen vervullen. Maar in welk een gemoedstoestand verkeerde ik toen ter tijd!" hier kregen zijne oogen een' treurige uit drukking en zijn' stem daalde. «Mar- garetha was juist gestorven. Zij heeft nooit geweten, dat ik haar beminde; maar ik wist het. En dan Fravers ach Fravers, Fravers, m'n vriend! jij, met je kinderlijk geloof aan elke oude overlevering met je zilveren stem jij bent verantwoordelijk voor m'n dwaling. Die gemeenschappelijke wandelingen, die argumenten van je, die vurige welsprekendheid, waardoor ik zoo geroerd werd, dat ik eenigen tijd alle dingen slechts in het door jou ontstoken licht kon zien! En jij werd, zooals ik hoor, de vorige maand in den schoot der Roomsch Catholieke Kerk opgenomen. Jij zult me bezwaar lijk veroordeelen. Als ik de Kerk verlaat, zal ik zeker niet van zelfzuch tige beweegredenen beschuldigd wor den. Ik heb niets in 't vooruitzicht. Van den anderen kant offer ik ook niets op. Vijftig schillingen per week zijn geen groot inkomen voor een man. Ik zal aan de zaak een einde maken, en den knoop in eens door hakken." «Nu, Mrs. Roberts, wat is er? vroeg hij kregel, toen de huishoudster op de deur tikte, binnentrad, en in een oogenblik aan zijne bepeinzingen een einde maakte. «Iemand van «De Folly", sir, met dit briefje." «Ik veronderstel, dat Mrs. Blatchford erger is," zeide de hulpprediker, het briefje openende. Het behelsde enkele in der haast geschrevene regels van den dokterIk ben bang dat Mrs. B. den nacht niet door zal komen. Zij verlangt u te zien. Kom terstond!" «Arme \touw!" riep Cuthbert uit. «Zij scheen gisteren zooveel beter, en nu stervende." «Inderdaad? arm schepsel!" zeide Mrs. Roberts, met een deelnemend gelaat. «Ja, ik moet er terstond naar toe." Hij trok zijn huisjas uit, ten einde zijn geestelijk gewaad aan te schieten." Ik weet waarlijk niet, hoe ik door dat hondenweer zal komen." «Er staat een rijtuig op u te wach ten, sir." «Ga dan naar beneden, en zeg den koetsier, dat ik binnen een minuut bij hem hen." Cuthberd kleedde zich zoo snel moge lijk aan, stak alles, wat hij voor de toediening van het Avondmaal noo dig had, bij zich, en bereidde zich voor de plechtigheid, welke hem wachtte. «Ik wou wel," zeide hij ernstig, «dat deze heilige plechtig heid verricht moest worden door iemand, die niet naar tabak riekt, zooals ik." Dat hij van het hoekje van den haard geroepen werd, ergerde hem volstrekt niet. Zijn plicht sprak hier duidelijk genoeg, en niet de minste twijfel kwelde hem op dit punt. Hij zou even bereidvaardig naar het arm ste lid van zijne gemeente of van eene

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1