GEMENGD NIEUWS. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedi ijl ofbe- beroep, moeten insgelijks daarvan vóór 15 Februari a.s. ter Secre tarie aangifte doen. De modellen der aangiften, waarvan hierboven sprake is, zijn ter Secretarie gratis verkrijgbaar. Verder wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd dat: de kiezers mo< ten zijn mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Neder landers en vóór of op 15 Mei a s. den vijfentwintigjarigen leeftijd hebben bereikt en, voor zoover zij over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart as hebben voldaan Zij die over het volle laatstver- loopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste EEN GULDEN, inde vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, of in de personeele belasting, overeen komstig de bepalingen der Kieswet, zijn viijgesteld van de verplichting tot aangifte, daar hunne plaatsing op de kiezerslijst ambtshalve geschiedt. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 {December 1895 uit 1758b personen, te weten M V 8081 89t)5 1 7586 Vermeerdering in 1890 door M. V. Geboorte 310 302 Vesliging 937 720 1247 1022 9928 9927 Vermindering in 1896 door Overlijden 103 157 Vertrek 895 001 1058 818 8870 9109 Vermeerderd met 189 204 393 Bevolking op I Januari 1897 18997 Nederduitsch-Hervormden 9078 Fransch of Waalsch id. 51 Engelschen of Presbyteriaanschen 2 Anglicaanschen of Episcopalen 2 Evangelisch Luthersciien 135 Hersteld id. 25 Doopsgezinden84 Remonstranten 105 Vrije Gereformeerden 45 Christ. Gereformeerd 90 Gereformeerde kerk A 294 'ui. id. B 410 Rnouwch-Katholieken 7057 Oud-Roonisch of van de Oud- Bisschoppelijke Clerezie 200 Nederduitsch Israëlieten 359 Portugcesch id. 1 Tot geen der genoemde kerk genootschappen behoorende 35 Totaal der bev. op I Jan. 1897, 1/979 Zaterdagochtend ontstond, door het vlamvatten van pik een begin van brand in de kuiperij der Phocnix- brouwerij, die echter door het flinke optreden van eigen personeel in den aanvang kon worden gestuit. Spuit 3, door een paard getrokken, was zeer spoedig ter plaatse, doch behoefde geen water te geven. Mejullrouw J. II. van .Mill, on derwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort (hoofd de heer H. W. de Heus) heeft tegen I April ontslag gevraagd uit haar betrekking. Door de plaatselijke afdeeling van het »Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal van 2123 Juli a.s. eene tentoonstelling worden gehouden op een terrein van ïRandenbroek", daartoe welwillend door den heer Tromp van Holst af gestaan. De tentoonstelling zal om vatten voortbrengselen van tuinbouw en zuivelproducten misschien zal ook gelegenheid gegeven worden tot het inzenden van werktuigen voor zuivel bereiding. Donderdagavond zal in der foyer van Amicitia eene vergadering worden gehouden ter bespreking der mogelijk heid om ook hier ter stede het z.g. Toynbee-werk ingang te doen vinden. andere gemeente, die zijne hulp be hoefde, gegaan zijn, als hij thans naar Mrs. Blatchford ging, die als de rijkste dame van Oversea bekend stond. Hij sprak een enkel vriendelijk woord tot den koetsier, die in zijn overjas als een vorinlooze hoop op den bok zat, en stapte in de brougham, welke on middellijk, zoo snel als dë paarden haar trekken konden, wegreed. Dit was evenwel niet zeer snel, want de weg was steil en de wind nog in zijn volle kracht, zoodat deze meer dan eens dreigde het rijtuig om te werpen. {Wordt vervolgd.) Zij die hierin belangstellen en wen- sehen dio vergadering bij te wonen hebben zich te wenden tot den heer J. C. Pels Rijcken Arnhemschen weg alhier. De Fisk-Jubilee-Singers, die hier het vorig jaar zulk een enorm succes be haalden, zullen Woensdag lOFebr.a.s. wederom een concert geven in Amicitia (zie achterst, annonce;. Daar de vorige maal velen zich met een bescheiden staan plaatsje moesten vergenoegen, zal van de gelegenheid tot plaatsbe spreken, nu aangeboden, zeker een ruim gebruik woiden gemaakt. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Mil. Bond zal Vrijdag 5 Febr. 1897 des avonds ten 8 uur in het te Huis voor Militairen, verga deren, ter behandeling der navol gende punten 1. Verslag van de werkzaamheden der afdeeling 2 Rekening en ver antwoording van den penningmeester. 3. Indiening der begrooting. 4. Ver kiezing van bestuursleden. 5. Ver kiezing van afgevaardigden voor de algemeene vergadering van de Ned. Mil. Bond. Door ilen Kamer vanKoophan- handel alhier is aan den Raad van van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's Gravenhage gericht het navol gend adres: Aan den Baad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's Gravenhage. De kamer van koophandel en fa brieken alhier heeft de eer Uw Col lege de ontvangst te berichten van Uwe missive d.d. 15 Dec. 1896 AI no. 15354 met bijgevoegd gedeelte van een plan van het Emplacement van het te bouwen gemeenschappelijk station alhier, zoomede van Uwe missive d.d. 21 Januari 1897 N no. 957. Wij mochten ditzelfde plan leeds in zijn geheel aanschouwen ongeveer andei half jaar geleden, toen nog plan der H. IJ. S. Al. Het zal niet noodig zijn Uw ge acht College te verzekeren, dat onze kamer met groote belangstelling van Uwe missive heeft kennis genomen over eene zaak van zoo groot belang voor den handel en de nijverheid van deze plaats, en daarom alvorens haar antwoord in te zenden, dit zeer rijpe lijk moest overwegen en verschillende personen moest raadplegen. Naar de kamer meent, is indertijd door de Regeering toezegging gedaan dat alvorens tot het bouwen van het gemeenschappelijk station alhier over te gaan, het Gemeentebestuur en de kamer van koophandel te Amersfoort zouden gehoord worden en ineentde kamer dan ook, het door Uwe col lege, namens Z. Ex. den Mm. van W. 11. en N. gezonden schrijven te mogen beschouwen als eene uitnoo- diging om onze bezwaren aan Z. E. in overweging te geven. In de eerste plaats dan veroor looft zich onze kamer de vrijheid op te merken, dat zij zich voor de ontvangst van uwe missive nog niet had bezig gehouden met de toegangswegen maar zich bepaald had tot de plaatsing van het station zelve. Een en ander zal U blijken uit de adressen door haar gezonden aan de Regeering (aan den Minister van W. II. en N.) op 27 Aug. 1891 no 612 en 29 Mei 1893 no. 659. Afschriften van deze beide adressen gaan hiernevens als bijlage 1 en 2. En namens de belangen van han del en nijverheid meent zij ook thans zoo bepaald te moeten opkomen tegen het plan haar door Uw College gezon den waarbij het te bouwen station op zoo grooten afstand en aan de overzijde van den spoor weg wordt geplaatst. Is het voor eene plaats als onze Gemeente, van welker acht toegangs wegen vijf zeer nabij hare poorten door de spoorwegen gesneden worden, wier haven dooi den spoorweg ge deeltelijk is onbruikbaar gemaakt en die bovendien aan den Nederl&ndschen Centraal Spoorweg nog f50.600 heeft betaald ten einde het station nabij de stad te verkiijgen, öp zich zeit" reeds zeer grievend, wanneer niettegen staande dit alles het te bouwen station op circa '17 minuten afstand wordt gebracht, veel erger wordt de zaak wanneer handel en verkeer daar door zoo groote jaarlijksche lasten worden opgelegd. liet verkeer aan het station te Amersfoort toch levert aan de HolI IJz. Spoorwegmaatschappij blijkens haar verslag over '1895 een bedrag op van f 172.997.9 Is en hoewel het cijfer van de Ned. Cenlr. Spoorweg maatschappij ons niet nauwkeurig bekend is, zullen beide te zamen toch zeker minstens f300.000 bedragen. Men kan daaruit afleiden, dat de meerdere jaarlijksche uitgaven van handel en nijverheid, veroorzaakt dooi den grooteren afstand, zeer belangrijk zullen zijn. Voor het goederen vervoer van circa 65000 ton schat de kamer die op minstens f 10.000. Voor het personenverkeer is dit uit den aard der zaak minder goed onder cijfer te brengen. Wanneer men bovenbedoelde spoor weg inkomsten vergelijkt met die van andeie plaatsen in het aangehaalde verslag, dan mag dit zeker een reden zijn oin te verlangen dat de belangen dezer Gemeente niet geheel en al voorbij gezien zullen worden en dat zij niet worden opgeofferd aan be langen haar geheel vreemd. De kamer neemt daarom de vrijheid als hare meening uit te spreken, dat deze quaestie gemakkelijk op te lossen ware, wanneer men van het plan slechts losmaakte de groote inrichting voor het tranzito goederen verkeer der IIoll IJz. Spoorwegmaatschappij Zij meent dan dat een station, ge plaatst tusschen het snijpunt der lijnen en den Soesterstraatweg en van eene inrichting ongeveer als die van het station te Kesteren, geheel aan de behoeften van het verkeer zoude vol doen en de toegang aan de zijde dei- Stad zou brengen. De brug over den spoorbrug zou dan vervallen en de goederenlos plaats als op het plan behouden kun nen blijven, mits aanleg van een via duct over den spoorw eg in den bestaan- den Soesterstraatweg. Meent de Kamer dus, zich zeer be paald te moeten uitspreken tegen de plaatsing van het station, zij heeft ook nog zeer ernstige bezwaren tegen de geprojecteerde toegangswegen. Door de haar inziens ongemoti veerde plaatsing van de los- en laad plaatsen zoowel van personen als van goederen aan de overzijde van den spoorweg, zijn de toegangswegen zeer lang en bezwaiend geworden. 1'. die voor het personenvervoer waar een e genlijk stationsgebouw op de teekening ontbreekt, zal men de eerste wachtkamer op liet perron wel zoodanig moeten beschouwen en is de weg daarheen nog 360 meter of vijf minuten gaans langer <lhn die naar het tegenwoordige hulpstatiou staatsspoor. Hierbij dient nog gevoegd te worden, dat deze weg reeds van den Soesterstraatweg af begint te rijzen en dus over eene lengte van ongeveer 400 meter zeer hoog boven een vlak terrein is gelegen en dus nergens in Nederland zulk een onaan gename toegangsweg zal zijn te vinden. 2». De toegangsweg tot de goederen los- en laadplaats. Ook bij dezen kan de Kamer zich niet ontveinzen dat men deze moeie- lijk langer had kunnen maken en lag het baars inziens voor de hand orn in plaats van den Soesterstraatweg over zoo grooten afstand om te leggen en dan nog wel met een spoorwegover weg men minstens in het plan had moeten opnemen eene brug over rij en voertuigen over den spoorweg in den Soesterstraatweg met een afrit naar liet terrein inplaats van de voetbrug. Door de veel lagere ligging van den spoorweg dan het niveau van bedoel den straatweg zou eene dergelijke brug aan het verkeer geene bezwaren opleveren Echter zoude handel en nijverheid de voorkeur geven aan een goederen los- en laadplaats op de terreinen van het tegenwoordige Centraalstation. De Kamer meent, dat, daar toch het spoor naar de bierbrouwerij en dat naar de Petroleumtank behouden blijven, daartegen geen bezwaar kan bestaan of wel om eene los- en laadplaats te maken aan het gedeelte van den Staats spoorweg tusschen het bestaande hulpstation en den Utrechtschen straatweg. Op beide welke plaatsen terrein genoeg aanwezig is. Wanneer op deze wijze de los- en laadplaats aan de stadzijde werd ge bracht en dus steeds toegankelijk was, zoude wat het goederenverkeer betreft alle bezwaar zijn opgeheven. De Kamer vleit zich dat de over weging van bovenstaande ernstige bezwaren tegen het plan zullen leiden tot een ander, waarbij de belangen dezer Gemeente niet geheel voorbij gezien zullen worden zooals bij het nu ontvangene. Gaarne zal zij in de gelegenheid gesteld worden een en ander nog nader mondeling toe te lichten. Zij neemt daarom de vrijheid U te verzoeken deze hare bezwaren aan Z.E. den Minister van W. H. en N. wel te willen kenbaar maken. Onder warme aanbeveling van de belangen haar toevertrouwd bij Uw college. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken J. GERd. Kleber, Voorz. Herms. P. vanHasëlen, Secr. Do firma Zeiler en NijholT te Wijk bij Duuistede is door den R. K. Volksbond afdeeling Amersfoort belast met de levering van een aan zienlijke partij timmermansgereed schappen, ten behoeve van de leden dier afdeeling. Maandagavond is de lantaarnop steker Terbeek nabij De Arend aan de Arnhemscheweg door de gladheid gevallen. Hij kwam met zijn keel op een pin van het ijzerenhek aldaar terecht, waardoor hij zeer ernstig werd verwond. Door een politieagent gevonden en naar het bureau gebracht werd hem daar door de geneesheeren Dr. S. en R. H. de eerste geneeskun dige hulp verleend, waarna hij huis waarts werd vervoerd. Op het landgoed »Niminerdor" van den heer van Boetzelaer, staat een Seringenstruik geheel dik in knop. Het jaargetijde in aanmerking genomen, is dit zeker als bijzonder heid wel vermeldenswaard. Omtrent bet Böbmisehe Streich- quartett dat Maandag 8 Febr. te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen eene uitvoering geeft zijn de groote bladen der ver schillende steden, waar zij optraden, eenparig in hun lof. Het N. v. d. Dag schrijft o.a. Er is zekere volmaaktheid in de uitvoering van dit kwartet-gezelschap, zooals men die maar zelden aantreft. In het quartet in D. gr. t. van Mozart kwamen de schoone hoedanig heden van deze vier spelers eveneens heerlijk uit. Yooral de overeenstem ming van klank en rhj'tmus mag men in het bijzonder roemen, in dat op zicht kan men zich moeilijk een groo- tere volmaaktheid voorstellen. Vooral voor de vertolking van Mozart zijn deze hoedanigheden van het grootste gewicht. In Beethoven s quartet traden de beide middendeelen zeer sterk jop den voorgrond tegenover het eerste en laatste deel. Vooral het adagio verdient in hooge mate de aandacht. Zeldzaam schoone klankeffecten en fijne gedétailleerde nuances drukten op dit deel den stempel van volko menheid. In het scherzando vivace (derde deel) moge menigeen te veel slaviseh bloed hebben gevonden, toch mag men de uitvoering van dit zoo gecompli ceerde stuk muziek in hooge mate roemen. In het Allegro tenera- mente (eerste deel) voel ik het tene- ramente meer dan het Allegro. De uitvoerenden schijnen van-.een tegenovergesteld gevoelen, bij hen treedt het Allegro meer op den voorgrond. Zij, die het Boheemsche karakter kennen, zullen zich daarover niet verwonderen. Mijn indrukken samenvattende kom ik tot de conclusie, dat het Boheem sche quartet een virtuoozen-talent ontwikkelt zooals men het zelden in een strijk-kwartet zal vinden, dat in artistiek opzicht zekere soort van nationalen gloed de uitvoering der vier voortreffelijke spelers kenmerkt. Vóór het quartet van Beethoven zou beginnen, zeide mij een onzer best gevoelende musiciennes: «dit werk kan men niet «liooren zonder tranen in de oogen te krijgen." Ik maakte een gekheid, om niet sentimenteel Jte schijnen, maar in mijn binnenste on derschreef ik dat woord. De Telegraaf vat zijn oordeel saam in de navolgende zinsnede. Maar virtuozen zijn ook deze vier en 'van meer dan gewone beteekenis. Dat bleek overal en niet het minst in Beethoven's Es "Quartet" op. 127, dat hoe moeilijk ook met zeldzaam gemak werd uitgevoerd. Het zijn kortom vier muzikale colos- sussen, die men als quartet-spelers met eerbied aanstaart en moet be wonderen. De Groningsche courant schrijft Wat bij deze mannen treft, is niet slechts hunne volmaakte meesterschap over de instrumenten, de zeldzame eenheid, afgerondheid en fijne nuan ceering van hun spel, de verrukke lijke, edele klank hunner instrumenten maar tevens de gloed en warmte, het boheemsche bloed eigen, die hunne voordracht bezielt, die zulk eene eigenaardige bekoring schenkt aan het geheel en die aan het streng klassieke, hoewel volkomen tot zijn recht gebracht, een zeker relief geeft, waardoor zelfs de leek wordt meege sleept en schoon vindt wat hij anders slechts matig zoude bewonderen. Wij hoorden drie kwartetten, een ven Schubert, een van Smetana (Aus ineinem Leben) en een van Beethoven, wat de uitvoering betreft allen even meesterlijk. Wat echter den indruk aangaat, spande Smetana de kroon. Het publiek, dat de groote zaal van het Concerthuis geheel vulde, luisterde in ademlooze spanning en na elke afdeeling volgde een begeister- t h e s applaus. 353e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 2 Februari. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 1083 2322 2662 2736 10843 12799 en 12826. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1055 1088 2302 2312 2333 2353 2507 2515 2647 2686 10795 10839 10853 11556 11564 11600 11602 1280012821 en 15072. Volgende trekkingen geschieden: 36 Febr. Nevens de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of den hoofdprijs, en de premie van f 3000 voor het laast uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen 1 van f 100.000, 10 van f 1000,14 van 400, 12 van f200, 40 van f 100 en vele van f 70. Verbruik van sterken drank. In denjongsten Almanaeh Haeliette vindt men de volgende opgaven om trent bet verbruik van sterken drank bij de verschillende volken poi hoofd en [ier liter: Denemarken 8.85, Duitschland 8 25, Zwitserland 5, Ne derland 4.58, België 4.50, Zweden 4.15, Frankrijk 4 03, Rusland 3 30, Finland 2 66, Engeland en Wurtem- berg 2.50, Beijeren 2.45, Portugal 2.10, Spanje 2 en Italië I liter per hoofd. Goed voor Zondagsjagers. In Oost-Friesland (Pruisen) wemelt het van hazen Voor een betrekkelijk geringe som wordt aldaar aan Neder landers een bewijs uitgereikt, om aan de overzijde der grens te mogen ja gen. Wanneer hovendien vergunning van een pachter of eigenaar van een jachtveld kan worden gekregen is men gereed. Hiervan wordt door jagers in den Oosthoek van Groningen een betrekkelijk druk gebruik gemaakt. De vangst is in den regel groot. Ecu goed vooruitzicht voor smeden. Naar Lc Vélo bericht, gaat de in- geneur Darracq, een vermaard rijwiel- technicus, zich toeleggen op het alge meen maken van de rijwielnijverheid in Frankrijk. Hij mag, volgens zijn contract met de rijwielmaatschaijpij, waaraan hij verbonden is, alleen on derdeden van rijwielen maken, en hij denkt dat te maken tot een der voor naamste takken van nijverheid in Frankrijk, nik zal", zegt hij, »er in connectie treden met de kleinste dorps smeden, en zij zullen dan binnen een paar jaren met zeer primitieve midde len rijwielen maken, zoogoed als zij nu hun smidswerk leveren. De kleinste smid zal in staat zijn, uit de bestand- deelen die ik hern lever, tweewielers te maken, die hij met luchtbanden en al voordeelig kan verkoopen voor 150 francs". Een goed, nieuw rijwiel voor f75! Als dat ideaal, waarover rijwielkenners nu wat ongeloovig glimlachen, wordt vervuld, komt het nieuwe voertuig meer en meer binnen ieders bereik. Het wordt hoe langer hoe minder »chic"; maar de leus van het be kende «Fietslied" wordt steeds meer van kracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2