BINNENLAND. CIJFER: 2 TBC'S THEE. GEMENGD NIEUWS. om hersteld te worden. Wat de snel heid der Fransche kruisers aangaat, die bedraagt volgens Lockry hoog stens 16 a 18 knoopen, terwijl de oorlogsschepen van andere mogend heden een veel grootere snelheid hebben. »En ons Noordzee-eskader is niet veel meer waard!... En met zulk een vloot wil onze diplomatie ant woorden op de uitdagingen van En geland?" zegt Lockroy. 01 het zoo erg zal wezen? Mis schien komt er wel een beetje partij haat bij! De piins van Wales heeft bekend gemaakt dat de koningin, als nationaal huldeblijk ter gelegenheid van het OOjarig jubileum barer troonbestijging, het liefst de stichting van een fonds voor de Londensche hospitalen zien zou. Door vrijwillige bijdragen van minstens 1 shilling zal dan, naar men verwacht, een som van 100.000 tot 150.000 pond voor dat doel bij een gebracht kunnen worden. De werkstaking der dokwerkeiste Hamburgdie ruim 11 weken ge duurd heelt, is eindelijk geëindigd. Dij de gehouden stemming verklaarden zich 65 percent der werkstakers voor het hervatten van den aibeid, over eenkomstig den raad hun door de gemachtigden der sociaaldemocra tische partij gegeven. De ondersteu niugskas was uitgeput; wellicht zou den de werklieden morgen nog 4 mark ontvangen, maar voor den vol genden Dinsdag was er geen geld meer aanwezig. De werkstaking is ten nadeele van de stakers geëindigd. Door de hoofd commissie is wel gezegd, dat dit niet het geval was, omdat men in de naaste toekomst in 'l algemeen op een verbetering van den toestand zou kunnen rekenen, maar hun princi- peele eisclimet de werkgevers te ondei handelen vóórdat zij het werk zouden hervatten, is niet ingewilligd geworden. Op een duurzamen vrede tusschen werkgever en werkman valt, meent de Frank/ Zeitungna dezen afloop te Hamburg niet te hopen. De over winning van de wei kgevers meent zij een Pyirhus-zege te mogen noemen. De hecren C. J. Sickesz, D. Bauduin en 11. F. Bultman, van oor deel, dat het wenschelijk is, om bij de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer de belangen van den landbouw in zijn vollen om vang d. i. dus veeteelt, akker- en tuin- en boschbouw) niet uit het oog te verliezen, liepen onlangs te's-Gra- venliage eene vergadering bijeen, waartoe zij uit iedere provincie twee personen hadden uitgenoodigd, om met hen deze wenschelijkheid te be spreken, bij bevestigende beantwoor ding, tevens eene lijst vast te stellen van datgene, wat in hel belang van den landbouw voor de naaste toe komst van de legeering en de volks vertegenwoordiging in hoofdzaak moet worden verlangd. Van de uitgenoodigden namen aan de beraadslagingen deel de volgende heeren: dr. G. W. Bruinsma te Steen bergen, nir. P. C. J. Hennequin, te Aardenburg, J. .1. van Weel te Wolf- aartsdijk, rar. P. H. A. Tijdeman te Tiet, .1. L. T. Groneman te Wierin- gerwaard, R. Dojes te Uithuizen, P. Heidema Sr. te Groningen, D. van Konijnenburg te Leeuwarden, P. J. A. ile Bruine te Zwijndrecht, P. F. L. Waldeck te Loosduinen. Nadat allen de bovenbedoelde wen schelijkheid hadden erkend, werd zulk eene lijst opgemaakt. Deze lijst wenschte men daarna aan een aantal belanghebbenden bij- en belangstel lenden in den Nederl. landbouw toe te zenden, met verzoek, er hunne handteekening onder te willen plaat sen, teneinde er daaina zooveel moge lijk openbaarheid aan te geven door toezending aan een aantal bladen en kiesvereenigingen, van verschillende politieke richting in ons land. Gevolg gevende aan dat besluit werd deze circulaire aan de beide Kamers der Staten-Generaal, de leden der Staten in de verschillende ge westen, aan de leden van het Neder- landsch Landbouw-Comilé, aan de leden van de Hoofdbesturen der Maat schappijen en Verceiiigiiigen van Land en Tuinbouw en voor zoover bekend aan de voorzitters harer Afdeelingen toegezonden. Naar ons thans gemeld wordt, ont vingen bovengenoemde heeren het ingezonden stuk van 250 mannen van verschillende richting geteekend terug. Er is een eerste verkiezings strooibiljet verschenen, geteekend Mar- nix, het wendt zich tot de Protestan ten in Nederland, en is gericht tegen de Roomsche kerk. Het is te Rot terdam verschenen, en is blijkbaar het begin eener reeks, want er staat boven «Nederlandsche blaadjes, no. 1. Iemand te Haarlem heeft be wezen er wel wat voor over te heb ben om kiezers op de kiezerslijst te brengen. Hij heeft bij den ontvan ger der rijksbelastingen de aanslag betaald van 7 personen, die daar toe niet bij machte waren en daar door niet op de kiezerslijsten geplaatst zouden zijn. Aan de verkiezing voor twee leden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is deelgenomen door 131 departementen, samen uitbren gende 432 stemmen. Uitgebracht werden voor de eerste vacature op mr. M. W. F. Treup 398 stemmen, op mr. J. Kruseman 34 st. voor de tweede vacature op D W. Stork 423 st. en op dr. P. van Geer 9 stemmen. Zoodat tot leden van het hoofdbestuur gekozen zijn mr. M. W. F. Treub te Amsterdam en D. W. Stork te Hengeloo. Beide heeren hebben de benoeming aangenomen. De Noordpool-reiziger Andrée, die het vorige jaar getracht heelt met een luchtballon de Noordpool te bereiken, gaat thans opnieuw van dat plan zwanger voor het volgende jaarhij is volgens een telegram uit Stockholm bezig met een reor ganisatie van zijn expeditie. Koning Oscar treedt daarbij op als zijn beschermheer hij heeft ter beschikking van Andrée een kanon neerboot gesteld, die de leden der nieuwe expeditie en de instrumenten naar Spitsbergen zal brengen. Meer en méér wordt ook in ons land de aandacht gevestigd op de nadeelige gevolgen van den overdreven zit- en leerdwang, waaronder de schooljeugd lijdt, van het te veel huis zittende leven van hen, die de school banken reeds hebben vei laten, zoowel van ouileien als jongeren van beiderlei kunne. De groote meerderheid brengt het leven door tusschen de vier muren van fabriek, kantoor, winkel, school, huis- of studeerkamer enz., meestal geestelijk ingespannen en lichamelijk bewegingloos, bovendien nog versloken van licht en lucht. Het vaak oiule- mannetjesachtige, dikwijls rnin of meer ziekelijke der kinderen, het bleeke, lustelooze, het lichamelijk en geeste lijk niet geheel en al opgewekte, frissche, gezonde der ouderen, vooral der stadbewoners is grootendeels daaraan te wijten. Wij allen, groot en klein, moeten meer naar buiten onder den vrijen hemel en in de frissche lucht vooral om ons te be wegen o.a. door 't beoefenen van allerlei spelen, maar ook om ons te ontspannen anders er. beter dan door kaarten, biljarten enz. in de bedorven atmosfeer van het koffiehuis. Daarom doet de «Vereeniging ter bevordering der lichaamsbeweging in de buiten lucht", opgericht in den loop van 't jaar 1896, met klem en aandrang tot U allen, die dit leest, den oproep haar te steunen in haar streven en U bij haar aan te sluiten tot heil van ons gansche volk. Zondag 14 Febr. zal er te Utrecht in 't llaagsche koffiehuis, 's namiddags te half twee o.a. besproken worden, wat er voorloopig kan worden gedaan. Een ieder wordt tot die vergadering uitgenoodigd. De aangifte als lid kan geschieden schriftelijk bij den secretaris van 't voorloopig bestuur W. Jansen J.Hzn. Graaf van Burenst. 13 Deventer en mondeling op de vergadering van Zondag 14 Febr. Bij den uitgever N. J. Boon te Amsterdam, verschijnt voor het jaar 1898 Kroningsjaareen Scheurka lender, met het portret van H. M. de Koningin in hermelijnen diadeem. Ongetwijfeld zal deze kalender enoim veel gevraagd worden met het oog op de a.s. plechtigheid. Het komt ons voor dat de uitvoering in alle opzichten goed geslaagd en alles tot j zelfs in de onderdeelen met zorg is l gekozen. Naar wij vernamen zijn er reeds belangrijke orders op dezen kalender ingekomende zeer lage prijs, 39 cents, brengt dien dan ook onder ieders bereik. Het laat zich aanzien, dat de oplage, hoewel buitengewoon groot, spoedig zal zijn uitverkocht. PLAATSELIJKE BERICHTEN'. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, omtrent de in «Amicitia" gehouden meeting, zond ons het bestuur der dien avond op gerichte Kiesvereeniging Eendracht een afschrift van haar program, dat wij hieronder laten volgen, met de bemerking, dat de vereeniging vol strekt geen radicale beginselen is toegedaan en lang niet in alles rnede- gaat met het progiam der Liberale Unie. Hoofddoel der vereeniging is een zoo groot mogelijk tegenwicht te vormen tegen de aaneengesloten clericalen. Onzer inziens had de ver eeniging het dan best zonder het nu vastgestelde programma kunnen doen en had beter gedaan een meer gematigd spreker uit te noodigen. Haar succes zoude dan zeker volko men zijn geweest. Nu traden ongeveer een 150-tal personen toe uit alle rangen en stan- deh. Hei bestuur is samengesteld uit de heeren G. F. Mezger, vooizit- ter, Ds. C. Raseh, vice-voorzitter, J. C. Schrijver, secretaris, M. Boukamp, penningmeester, B. A. van Ruyven, H. E. van Sweden, A. Veen, J. H Ph. Verschoor en A. Schimmel. Het programma luidt als volgt. De Kiesvereeniging «Eendracht" te Amersfoort, overtuigd, data. de zede lijkheid, b. het onderwijs, c. de maat schappelijke verhoudingen lot een hooger dan het thans bestaande peil moeten opgevoerd worden om de wel vaart van Staat en burger duurzaam te ontwikkelen, spreekt uit als haar programma, dat zij streven wil naar A. 1e. Gelijkstelling der vrouw voor de wet, waar zulks nog niet het geval is; 2e. Opheffing van het verbod om onderzoek naar het vaderschap in te stellen; 3e. het ontzetten van onwaardige ouders uit de ouderlijke macht; 4e. krachtiger bestrijding van het drankmisbruik B. 5e. grooter zorg voor de opleiding en hoogere bezoldiging der on derwijzers 6e.leerplicht tot het 14e jaar; 7e. betere volksscholen, zoo door ruime lokaliteiten, goede leer middelen, als vooral door. uit breiding van het onderwijzend personeel 8e. Stichting of ondersteuning door Staatssubsidie van ambachts scholen C. 9e. het van Rijkswege verzekeren tegen invaliditeit, ongelukken en ouderdom van arbeiders en werk lieden. 10e. maatregelen welke kunnen te gengaan alle bevoorrechting van kapitaal tegen den arbeid 11e. het door den Staat pension nee- ren van alle weduwen en Rijks ambtenaren (ook die van mili tairen) alsmede die van onder wijzers 12e. schadeloosstelling bij onschuldig gebleken preventieve hechtenis; 13e. geheele herziening van de wet op de krankzinnigengestichten; 14e. arbeiderscontract, enz. 15e. persoonlijke dienstplicht, D. En waar de kosten van zulk een wetgeving het evenwicht der Staatsfinanciën zouden ver storen, worde dit hersteld door 16e. Vermindering van het budget van Oorlog, wat betreft de doode weermiddelen; 17e. een verdere hervorming van ons belastingstelsel in de richting van progesieve inkomstenbe lasting; 18e. maar in geen geval door eenige protectie, wel allerminst door belasting of verliooging der be lastingen op de eerste levens behoeften 12e. instelling van een afzonderlijk kabinet voor Landbouw. De maandelijksche Zendings bidstond zal gehouden worden Dins dag den 16en Februari e. k. des avonds te 8 uren in het lokaal «de Zaaier." De 1e luit. G. J. A. baron van Hardeubroek van Ayrimerstol, sedert 25 Augustus 1894 gedetacheerd bij de cavalerie in O.-I., keert, onder eervolle ontheffing van die tetachee- ring, tegen Augustus a.s. in Neder land terug en wordt alsdan weder ingedeeld bij een der regimenten huzaren. Tot zuivel-consulent voor de provincie Utrecht is benoemd de heer E Swierstra, te Weidum. Door het bestuur der Vereeni ging tot uitdceling van spijs aan be- hoeftigen zijn in 1896 gedurende dertien weken 20880 portiën spijs aan behoeftigen uitgereikt, waaronder be grepen zijn 1895 portiën door de loge «Jacob van Campen" aan behoeftige schoolkinderen verstrekt, waarvooreen bedrag van f551.90 is ontvangen. In de vacature, onstaan door het overlijden van den heer W. van Eeden, werd voorzien door de be noeming van den heer H. W. Vale- wink, terwijl aan den heer I. ter Schuur het secretariaat weid opge dragen. Ten overstaan van den notaris A. N. J. Vos is gistermorgen in het koffiehuis «het Valkje" geveild het in de gemeenfe Soest staande Caié, ge naamd «Het Amsterdamscli koffie huis", bestaande in huizinge met schuur en verdere getimmerten, staande op- mitsgaders het recht van erfpacht om f 2 50 's jaars tot 1 Januari 1917 een perceelgrond aan den Veenhuizerweg 14 aren, 40 centiaren, in eigen gebruik bij den heer J. D. Woldenberg. In koop toe gewezen aan D. van Esveld te Bar- neveld, voor f 4990 Naar wij uit goede bron verne men trachten de peisonen C. S. en II. J. houders van een berucht huis op het Visschersplein te Utrecht, in Amersfoort een woning te hui en om daar hun schandelijk bedrijf uit te oefenen. Laten alle huiseigenaren op hunne hoede zijn. Men zal wellicht trachten onder een anderen naam te huren, te meer daar eenige lichtzinnige jongelieden zich niet schamen deze lieden in hun opzet te stijven en voort te helpen. Bij de beschrijving voor de per- soneele-belasting wordt geklaagd over de gecompliceerde wijknummeringder pereeelen in de buitenwijken, en zeker niet ten onrechte: in wijken G. en I. wemelt liet van bis, abis, abisl, aa, bbJ. enz., waardoor een waar doolhof wordt gevormd, terwijl in die en de overige wijken de nummers op de pereeelen voor het meerendeel in zulk een slechten staat verkeeren, dat ze of geheel of nagenoeg onleesbaar zijn. Dat is geen wonder, want er zijn er zeer velen onder die er in 1856, dus 40 jaren geleden, werden opgezet. Voorziening in deze is, dunkt ons, niet alleen wenschelijk, maar nood- zakekehjk. Bij de Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen tot voorganger de heer A. M. Schuurman te Alphen aan de Rijn. De zakdoek bij de oude volkeren. De oude Grieken en Romeinen had den geen «zakdoek", zooals wij dien kennenwel hadden zij een zooge naamd sudorium (zweetdoek), waar mee ze zich het zweet van 't gelaat wischten. Deze doek werd gewoonlijk gedragen in een plooi van de tunica (het overkleed) of los om den hals gebonden. De Atheensche en Romein- selie fatten brachten later in de mode een zoo'n doek in de hand, een ande ren in den gordel te dragen. Maar men denke niet, dat zij die doeken gebruikten voor hetdoel, waar voor wij onze zakdoeken hebben Geen quaestie van! Het snuiten van den neus gold in dien tijd voor zeer onfatsoenlijk en alleen aan kinderen en heel oude lieden was het toege staan zich in het publiek den neus schoon te maken. Een man van de wereld, die dat deed, beging daarmee een groote zonde jegens de goede zeden. Een dame, die openlijk behoefte toonde, haar neus te snuiten, zou allo achting hebben verloren. De om standigheid, dat een vrouw dikwijls een zakdoek noodig had, kon zelfs een reden wezen tot echtscheiding. In Rome vergewiste een jonge man, als hij betrekkingen met een jong meisje trachtte aan te knoopen, zich eerst, of zijn aangebedene ook last had van verkoudheid. Hoe zou onze snuivende en verkoude wereld met zulke denkbeelden kunnen bestaan Het schadelijke der koffie. Voor hartstochtelijke liefhebbers van koffie komt een zeer onaange naam bericht uit Marokko Een ge neesheer daar heeft op grond van jarenlange onderzoekingen vastgesteld, dat de Mooren, die heel veel houden van een sterk kop koffie, door het overdreven gebruik daarvan op 40- a 45-jarigen leeftijd aan gezichts zwakte beginnen te lijden, en op 50-jarigen leeftijd veelal ongeneeslijk blind worden. Dit lot treft vooral de kooplieden in de bazaars, die altijd met hun klanten koffie zitten te drin ken. Maar een feit is het, dat men in geen land ter wereld zoovele blin den ziet als in Marokko. Eeu bootwerkersiuaii ..in bonis." Op het oogenblik is, naar De Mor- genpost meedeelt, de ontknuoping hangende van een romannetje, dat een dertigtal jaren geleden is aange vangen. Destijds verscheen op een goeden dag een naar uiterlijk, kleeding en manieren te oordeelen voornaam jonkman te Rotterdam in een winkel van dameshoeden, en vroeg daar naar 'n hoedje, Gegiegel onder de winkel juffrouwen. «Ik zie dat u 't een beetje zot vindt, sprak de kooper dat ik om een dameshoed vraag, maar de zaak is dezeIk heb een zuster, die over een paar dagen jarig is, en nu wilde ik haar verrassen met 'n lief hoedje. Mijn zuster gelijkt veel op u, juffrouw hier richtte het jong- mensch zich tot een der winkeljuffrou wen zoodat ik u verzoek zoo vriendelijk te willen zijn een van deze hoedjes te willen oppassen. Staat het u, dan weet ik zeker dat de keuze uitstekend is". Nu geen gegiegel meer, maar eenige paren half verbaasde, half jaloersche oogen, en één ietwat verlegen gezichtje, dat van de juffrouw, die op de zuster van den baron geleek. De proeve met een der hoedjes genomen viel best uit, het hoedje stond allersnoeperigst, nog te meer, nu een vleiend complimentje van den eleganten jonkman en zijn bewonde rende blik een blosje van verlegenheid op het aardige gezichtje te voorschijn riepen. «Hoor eens, juffrouw", sprak de jonkman, «dat hoedje is zoo heelemaal voor u geknipt, dat ik u verzoek mij toe te staan het u aari te bieden." Natuurlijk eenige bedenking van de zijde der gelukkige, maar voor den vriendelijken aandrang van den jonk man bezweek ze eindelijk, wellicht begrijpend, dat het praatje omtient een zuster slechts een voorwendsel was geweest om met haar in aanra king te komen, en derhalve droomend van wie weet welke rozenroode toe komst. Die droom ging werkelijk in vervulling. De jonkman ontpopte zich als baron en wel als verliefde baron. Ofschoon zijn bedoelingen eerlijk waren, ondervonden de twee jongelie den ernstig verzet niet alleen van den kant der ouders van den edelman, maar ook van den kant der ouders van het meisje, die óf de verklaringen van den baron omtrent zijn beslist voornemen, hun dochter te huwen, niet vertrouwden, öf bevreesd waren dat zij, hun dochter afstaande aan een baron, wegens het groote verschil van stand, voorgoed afëcheid namen van hun kind. Het einde was dat de baron het meisje schaakte en in den vreemde met haar trouwde. Sedert heelt men niets meer van het echtpaar gehoord tot korten tijd geleden, toen informatiën werden ingewonnen omtrent de fami lieleden van het voor dertig jaren geschaakte meisje, voor het in ont vangst nemen van een belangrijke erfenis, daar de baron en zijn echtge- noote, te Brussel wonende, beiden waren overleden. Een bootwerker van Rotterdam, tot de erfgenamen be- hoorend öf eenige erfgenaam, is thans in een voornaam hótel te Brussel gelogeerd, in afwachting dat aan de laatste formaliteiten tot het verkrijgen van (ien «aap" is voldaan. De man is nu overgelukkig. Of hij het blijven zal, of er niet ooit een tijd zal komen dat hij het betreurt van bootwerker een man «in bonis" te zijn geworden? BURGELIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren; 3 Febr. Abe, z. van Pieter Anema en Hendrikje Meester. August Wilhelm, z. van Johannes Wilhelmus Ising en Maria Johanna Blommers. Johannes Bartholomeus, z. van Willem Eversen en Berdina

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2