BUITENLAND. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. moet plaatsen, of dat zij die zelve neemt. Het N. v. d. D. beantwoordt deze vraag met er op te wijzen, dat hier te lande een eigenlijke «kroning" niet bestaat. De drie vorige Koningen hebben den eed op de Grondwet afgelegd, eu de Staten-Generaal, als vertegen woordigers van het. Nederlandsche volk, deden den eed aan den Koning. De kroon was wel in de onmiddellijke nabijheid van den troon aanwezig, doch bleef i ustig op haar plaats liggen. Er is geen enkele reden waarom bet thans anders zou geschieden maar het veelal gebruikte woord «kroningsplechtigheid" kan allicht menigeen hieromtrent in de war bren gen. De Grondwet spreekt alleen van huldigen, en niet van kronen. Naar aanleiding hiervan geeft de heer J. W. D. Röell in genoemd blad het volgende denkbeeld: «Wij verkeeren in een buitenge wone omstandigheid. Wij hebben geen Koning, die zich zelf zou moeten kronen. Maar nu zou het m. i. een heerlijk oogenblik zijn voor de Koningin-Re gentes, als zij Haar kind de kroon op het hoofd mocht zetten, als Koningin van Nederland." Blijkens den staat van de ver deeling der kiesdistricten in stem- disuijten zullen bij de a.s. Kamer verkiezingen in Juni niet minderden 1614 stembureelen in het land werk zaam zijn om de stembiljetten in ontvangst te nemen. Het kleinst aantal stemdislricten zal Amsterdam 11 hebben nl. 4, ter wijl het kiesdistrict Sittard het groot ste aantal zal hebben nl. 35. Tus- scl en die beide uitersten varieëren het aantal kiesdistricten en het aan tal stemdistrieten. Amsterdam heeft er in zijn 0 districten 68, Rotterdam in 5 districten 38, Den Haag in 3 districten 27, (nl. Ie district 10, 2e 9 n 3e 8.) Utrecht in zijn 2 distric ten II. Van andere groote steden kunnen genoemd worden Groningen, Arnhem en Haarlem met 7 en Leiden met 8, uitsluitend voor die gemeenten, die tevens kiesdistricten vormen. De overige steden zijn niet op zich zelf kiesdistricten maar met daarbij be- hoorende naburige gemeenten, die volgens do wet ieder een afzonderlijk stemdistrict zijn. Zoowel Griekenland als de mogend heden blijven op Kreta aan het werk, ieder op hunne wijze. Zoo heeft de Giieksciie majoor Constantinadis het fort Voukolies na hevigen tegenstand genomen, waarbij andermaal 250 Turken krijgsgevangen werden ge maakt, een Grieksch soldaat werd gedood en een oflicier zwaar gekwetst. Het Grieksche pantserschip Spetzaii zal verder met eene tweede llotille torpedobooten uit den Piraeus vertrek ken «met eene andere bestemming dan Kreta." Wat de mogendheden betreft, deze hebben thans ook Sitia doen bezetten. Dit is geschied door 60 ftaliaansche, 30 Eransche en 10 Engelsche zeesol daten, terwijl als maatregel van orde zoowel de muzelmansche als de christenbevolking gijzelaars heeft moe ten stellen en van haar de belofte gevorderd is, dat zij alle geschillen ting voor zichzelve. Maar ofschoon de heerlijke droom van grooten rijkdom voor goed was vervlogen, kon Cuthbert zich toch slechts dankbaar gevoelen. Hij kon met een gerust geweten de vijf duizend pond aannemen, welker intresten hem bijna het dubbele zouden opleveren van het inkomen, dat hij thans genoot. Hij kon zich vrijmaken van zijn' sla vernij, en op zijn gemak een nieuw leven beginnen. Hij voelde zich dus zeer dankbaar, en nam zich plechtig voor, de wenschen van zijne overledene vriendin naar zijne beste krachten te vervullen. De gedachte dat Ralph Blatchford gestorven was, kwam geen oogenblik bij hem op. Hij zou waar schijnlijk zijns moeders dood vernemen, en komen opdagen de volgende week, de volgende maand of het vol gende jaar, al naar mate van den afstand der plaats, waar hij op het oogenblik, zijn tent had opgeslagen. Of hij dan waardig zou zijn, dat hem het geld werd toevertrouwd of niet, dat was een' vraag, welke later aan aan den vreemden commandant ter beslechting zal voorleggen. Andermaal zijn voorts twee Griek sche stoombooten de Thessalia en de Hera, die op Kreta vrijwilligers, am munitie en leeftocht voor het Griek sche expeditiecorps zouden ontsche pen, door een Engelsch pantserschip daarin verhinderd en tot terugkeeren genoodzaakt. Maar hoe zal de heele quaestie van de baan raken, zonder dat het tot een oorlog komt. Te oordeelen naar een telegram, Donderdag uit Moskou afgezonden, zouden door Rusland, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije «beslissend e maatregelen" worden genomen. Zal er worden besloten tol een blokkade van de Grieksche havens? Er liep anders al het gerucht, dat aan Kreta autonomie zou worden gegeven, en men voegde er aan toe, dat misschien prins George van Grie kenland tot stadhouder zou worden benoemd. Maar het op z'n loontjes getrapte Duitschland wou daar hoe genaamd niets van weten. De Köl- nische Zeilung heeft een, wellicht geïnspireerd, telegram uit Berlijn, waarin dit zeer duidelijk wordt te kennen gegeven. Autonomie voor Kreta, prins George stadhouder dat waren altemaal maar praatjes, müsziges Gerede dat met den feite- lijken toestand niets te maken had. Naar de meening van Duitschland gold het, in de eerste plaats,de zware, door Griekenland bedreven schending van het volkenrecht te vereffenen. De Duitsche regeering had aan de andere mogendheden duidelijk te ver staan gegeven, dat zij het beneden haar waardigheid achtte, met Grie kenland te onderhandelen, vóór dat de Grieksche troepen het eiland ver laten hadden en de Grieksche sche pen vertrokken waren. Zoolang dit niet gebeurd was, weigerde Duitsch land te onderhandelen over het toe komstige lot van Kreta Van Duitschland, van den Duit- schen keizer naar men wil, is ook het plan uitgegaan, de Grieksche havens te blokkeeren. Maar.... nu is de eenheid van de groote mogend heden absent! Engeland gooit roet in 't Duitsche eten het wil niet mee doen aan de voorgenomen blokkade. Eerst werd het bij geruchte meege deeld, maar de Berliner Neuesten Nachrichten meldt thans als een feit, dat Engeland geweigerd heeft, deel te nemen aan het blokkeeren van den Piraeus. Er wordt bij vermeld, dat dit een heftige woordenwisseling tusschen Salisbury en den gezant graaf Hatzfeld tengevolge gehad zou hebben. De National Zeilung knoopt er al een beschouwing aan vast. Scheidt Engeland zich nu weer af, schrijft het blad, dan wordt daarmee niet al leen opnieuw bewezen, dat een poli tieke gedragslijn, die de belangen van het vasteland van Europa en die van Engeland wil samenvatten, ondoeltref fend is, maar dan wordt ook door Engeland zelf den sluier opgelicht, die den oorsprong omhult van het zoo eigenaardige Grieksche avontuur, waarbij het, volgens de National Zei lung, niet zoozeer te doen was om een aanval op Turkije als om een aanslap op den vrede in Europa. Natuurlijk zal nu spoedig ook door de orde kwam. De beslissing daarom trent zou een' z.aak van groote verant woordelijkheid zijn; maar hij hoopte, na den strijd van den vorigen avond, in staat te wezen een eerlijk oordeel te vellen. Wat hemzelven betrof, hij was thans, met vijfduizend pond, een vrij manen Cuthbert ging dien avond met een dankbaar hart naar de St. Nïcolaas kapel en hield zijn' laatste preek. Na zulk een draai van het rad der fortuin, verbaasde er zich niemand over, dat hij onmiddellijk zijn ambt neerlegde. Aan al de voorschriften der wet de erfenis betreffende werd voldaan, het testament voor rechtsgel dig erkend, eenige ontevredene bloed verwanten, die met verzet dreigden, lieten het bij de bedreiging blijven, en Cuthbert Wrey, die zich tot hiertoe met een hulppredikers-traktement van honderd en twintig pond had moeten vergenoegen, aanvaardde naar alle waarschijnlijkheid een vermogen, dat aan renten een jaarlijks inkomen van minstens vier duizend pond afwierp; andere bladen met verontwaardiging worden gesproken over het trouwe- looze Albion, dat geheel Europa om den tuin heeft geleid. Maar met een weigering van Engeland om mee de Grieksche havens te blokkeeren, is toch nog niet bewezen, dat Grieken land in het geheim door Engeland wordt gesteund; het schijnt, dat ook Italië niet wil meedoen aan een actie tegen Griekenland. Het olTicieuse blad Agenzia Ilaliania verklaart beslist, dat enkele mogendheden zich zullen terugtrekken, indien represaille-maat regelen tegen Griekenland worden genomen. En het laat zich tusschen de regels wel lezen, dat Itailië een van die mogendheden wezen zou. Een ander Italiaansch blad, Italia, dat het orgaan van den minister Di Rudini heet te zijn, meent, dat een oorlog tusschen Griekenland en Turkije steeds waarschijnlijker wordt. Uit Athene heeft de Amsterdainsche Courant een particulier telegram ont vangen. meldende, dat Griekenland reeds zou hebben besloten, den oor log te verklaren, wanneer de mogend heden Griekenland noodzaakten, de troepen van Kreta terug te trekken. In geen der buitenlamische bladen wordt dit bericht weergevonden, der halve zal het naar alle waarschijnlijk heid op zijn minst wel voorbarig zijn. Wel is in de Grieksche kamer door den minister-president Dclyannis ver klaard, dat in den ministerraad was besloten, dat Griekenland moest vol harden in zijn politiek van de daad. Zijn besluit stond vast, maar hij kon dit niet modedeelen. Erkend moet worden, dat deze woorden, wel ge schikt waren, om er een alarmeerend bericht uit te distilleeren. We zullen tot besluit nog het een en ander mededeelen van het onder houd, dat een redacteur van het Berliner Tageblatt gehad heeft met een aanzienlijken, welingelichten Gr iek. waarschijnlijk den Griekschen gezant te Berlijn. De geïnterviewde gelooft, dat de Grieksche troepen niet licht te bewe gen zullen zijn, Kreta te verlaten. «De overste Vassos is een bekwaam oflicier. Op een paar punten na, zal het heele eiland gauw in ons bezit zijn." De Grieken zouden de plaatsen, door de mogendheden bezet, niet aanvallen; maar indien de Grieken werden aangevallen, zouden ze zich verdedigen. Hen met geweld van Kreta te verwijderen, zou niet gemak kelijk gaan. Zou men, vroeg de redacteur, Kreta geen autonomie waarborgen De bladen zijn daar vol van. Een dergelijk voorstel, luidde het antwoord, is Griekenland tot heden door de mogendheden niet gedaan. Vermoedelijk zou Griekenland op zulk een voorstel wel willen ingaan. Maar voordat we weten, wat van Kreta worden zal, als wij er niet meer zijn, kunnen we het eiland niet verlaten. Zouden wij weggaan en Kreta weer prijsgeven aan de vroegere anarchie? De Mohammedanen, die op het eiland wonen, zouden zich even goed met ons bestuur kunnen vereenigen als de Mohammedanen in Thessalié, die zich wel gevoelen onder het Grieksche bestuur en zelfs twee afgevaardigden zenden naar de Grieksche kamer. De Christenen en Mohammedanen op Kreta zijn bovendien uit deuzelfden volksstam gesproten. Voor de rest vreesde de Griek, dat het werkelijk tot een blokkade van den Pyraeus, de hoofdhaven van Grie- en dit zonder dat Ralph Blatchford eenig teeken van leven had gegeven. Op Cuthbert's la9t was het bericht van Mrs Blatchford's dood in de cou ranten van bijna elk beschaafd land geplaatst. Daarop, toen men niets van den zwerver hoorde, was het be richt veranderd in een' advertentie, waarbij Ralph Blatchford werd ver zocht, in briefwisseling te treden met de Heeren Harding Co, procureurs, enz. Verscheidene bedriegers ant woordden er op, en dischten ongeloofe- lijke verhalen op, maar zij werden allen afgewezen. Op die manier verliepen er maanden, en de lezers van nieuws bladen in alle deelen der wereld von den dat de herhaling van dezelfde advertentie eentoonig, ja vervelend begon te worden. Cuthbert woonde intusschen op goedkoope kamers in Londen, en had zich voorgenomen zijne uitgaven te beperken tot de intresten van de som, welke hij als zijn onbetwistbaar eigen dom kon beschouwen. Hij deed zijn best zich niet te laten verleiden tot kenland, en van de haven van Syra, op het eiland Syros, komen zou. Verder zouden dan de Grieksche kusten worden bewaakt. En kwam het tot een blokkade, dan zou Grie kenland zich moeten onderwerpen, omdat men het niet buiten den invoer van graan en vleesch zou kunnen stellen. Ook zou de schade, die de Grieksche handel en industrie zouden lijden van een blokkade, te groot zijn. 't Liefst zou Griekenland willen, dat de mogendheden het vrij lieten op treden tegen Turkije. De Grieken waren niet bang voor de Turken. Ze zouden ook niet alleen staan; Servië en Bulgarije zouden dadelijk Macedonië binnendringen, en dan zou Griekenland baas zijn op zee. Overigens meende de Griek, dat het gevaar voor oorlog niet groot was. Wij zullen zien. Stoutenhurg. Alhier is overleden Evert van Veen, oud-strijder van 1830, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. Dinsdag 2 Maart a. s. zal alhier eene verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad plaats hebben in plaats van den heer J. van de Wetering. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij den gehouden Nationalen Schermwedstrijd, uitgeschreven door de Vereeniging tot verhooging van 's lands weerbaarheid «VoorVaderland en Koning" te Haarlem, ter gelegen heid van haar 30 jarig bestaan, op den 20. en 21. Februari j.l., zijn dooi de onderofficieren, leden van de Scherm vereening E. M. M. A. alhier in garnizoen de navolgende prijzen be haald A. Bij den korpswedstrijd 1. Op het geweer, de le prijs, zijnde een groote bronzen medaille, uitge loofd door Hare Majesteit de Koningin- Weduwe-Regentes, door de sergeanten Van Rossum, Jellinghaus en de Jong van het 5e reg. infanterie. 2. Op den degen, de le prijs, zijnde een zilveren medaille, uitgeloofd door Hare Majesteit de Koningin, door de sergeanten Jellinghaus en de Jong van liet 5e reg. infanterie alsmede door den wachtmeester Verheijen van het le reg. huzaren. B. Bij den personeelen wedstrijd 1. Op het geweer, de le prijs, zijnde een verguld zilveren medaille door den sergeant van Rossum van het 5e reg. infanterie. 2. Op den degen, de 2e prijs, zijnde een zilveren medaille door den serge ant Jellinghaus van het 5e reg. in fanterie. De prijswinners keerden Maandag middag met den trein om 2.47 in het garnizoen terug en werden door de muziek van het 5e reg. infanterie ingehaald en in optocht naar de kazerne geleid, waar hun van de zijde der onderofficieren van de verschil lende wapens eene kernachtige ovatie ten deel is gevallen. Tot het volgen van een cursus in het hoefbeslag, heeft de Minister van Oorlog, met ingang van 1 April a, s., Arjen Visser, te Joure, geplaatst bij het le leg. veld-artill. te Amers foort en M. B. Westerhuis, te Driesum. en D. M. Leistra, te Drachten, bij het 3e reg. veld-art. te 's Hertogen bosch. Van de lotelingen der lichting het botrwen van luchtkasteelen, welke te een of anderer tijd zouden instor ten. Hij was in de rechten gaan stu- deeren, daartoe geleid door de ge dachte, dat de rechterlijke loopbaan het best tot bevrediging van zijn' eerzucht zou leiden. De weinige men sehen, die hem kenden, en bekend waren met den inhoud van het testa ment, verbaasden zich over zijn wijze van leven. Waarom zou een man van zijn vermogen zich moeite geven om zich voor een ambt te bekwamen Hij vertelde niemand, zelfs zijnen procureurs niet, onder welke voor waarde hij de erfenis had aanvaard. Hij werkte hard, want dat was zoo zijn aard, en leefde gedurende een jaar vrij tevreden. Daarop begon hij gaandeweg onrustig te worden. Ralph Blatchford liet niets van zich hooren. Een tweede jaar verliepen toen, eerst toen begon Cuthbert Wrey te denken wellicht te hopen dat Ralph Blatchford niet meer in het land der levenden verkeerde. Wordt vervolgd.) van dit jaar in deze provincie, die door den Militieraad tot den dienst zijn aangewezen, hebben zich 68 in den dienst doen vervangen, en wel 37 door plaatsvervanging en 31 door nummerverwisseling. Door het ongewoon vroeg sluiten van de tweede zitting van den Militie raad in dit jaar heeft zich een aantal lotelingen tot H. M. de Koningin-Re gentes gewend om zich alsnog in den dienst te mogen doen vervangen. De indeeling der miliciens zal plaats hebben op 9 en 10 Maart a.s. Aan het bestuur der Vereeniging «Liefdadigheid" is bij Kon. besluit vergunning verleend tot het houden eener particuliere verloting van voor werpen, door werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd. De Katholieke kring hoopt bin nenkort zijn 10-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Door de muziekvereeniging «Caecilia" werd j.l. Woensdag 17 Febr. in de Arend eene soireé musicale varieé et amusante gegeven. Niet enkel het muzikale gedeelte, doch ook het opgevoerde kluchtspel en de verschillende voordrachten, alles ge schiedde door leden der vereeniging. Wij mogen den volijverigen president de heer M. J. Houpst, die zich zooveel moeite geeft om de vereeniging te doen bloeien een woord van hulde niet onthouden. Een zeer geanimeerd bal besloot de feestavond. Het denkbeeld vandenheerLammers van Bueren om zijn café te doen ver bouwen en vergrooten bleek bij deze gelegenheid practise!) juist te zijn, de zaal toch was te klein om alle be langstellenden te bevatten. Gisteravond ontstond een be gin van brand in de jongensschool aan de Heerenstraat, waardoor een plafond in geringe mate werd be schadigd, een gordijn gedeeltelijk verbrandde en een vijftal glasruiten sprongen. De brand, die schijnt ont staan te zijn in een papiermand, is van geene beteekenis. Geen van de twee brandspuiten, die van de vrijwillige brandweer en no. 3, behoefde dan ook dienst te doen. Het onderwijs is hedenmorgen in de gewone orde aangevangen en voortgezet. Gisteravond werden in het gebouw „Volksheil" door den Heer S. Eendenburg eenige mededeelin- gen gedaan omtrent zijn arbeid, tot uitdeeling van liet evangelie op Soekaboerni verricht. Deze interes sante vertelling werd met groote belangstelling en onverdeelde aan dacht aangehoord. Op twee stallen van den Heer G. Prins Az., veehouder te Nijkerk o/d Veluwe, is onder rundvee tong- blaar uitgebroken. Kostbaar speelgoed. Donderdagmorgen speelde een jon gen in de school te Eerde (N.-Br.) onder de les met een ouden sigaren koker. De onderwijzer vroeg den koker op en had misschien wel zin het ding in de kachel te werpen, doch keek er voorzichtigheidshalve eens in en vondtwee honderd vijf en zeventig gulden aan bankpa pier. De jongen had den koker op straat gevonden en zag in die bank- biljetjes slechts «papierkes met num- merkes" er op. (Noord- Brab.) De pijp van den Shah. De jonge Shall van Perzië, die een groot rooker is, bezit voor buiten gewone gelegenheden een pijp, welke versierd is met prachtige diamanten, robijnen en anderen jnweelen en welke f 125.000 moet kosten. Maar rookt deze pijp lekkerder dan een echte Gouwenaar? Een Hollandsche rooker zal dat niet gauw toegeven. Het zeldzame boek. Een typisch Engelschman, begaafd met al de excentriciteiten der Engel- schen, was de geleerde Maxin Stan hope. Hij had o.a. de manie om oude boeken te verzamelen en oflerde aan deze liefhebberij een groot deel van zijn vermogen op. Hij had ook een werk, waarvan hij meende, dat er geen tweede exemplaar bestond. Toen hoorde hij eens, dat een heer in Parijs hetzelfde werk bezat en dezelfde uit gave. Oogenblikkelijk vulde hij zijn brieventasch met banknoten en ging op reis. Hij schelde bij den heer aan en stelde hem zonder omwegen de vraag, of deze werkelijk het werk bezat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2