BINNENLAND. CIJFER: 2 THOMSONS TREE. gekregen om bij de kabinetten tegen het bombardement te protesteeren. Deze mededeeling van den minis ter-president werd in de Kamer wel toegejuicht, maar daarom vergaf men aan de regeering nog niet haar hou ding, die men te kalm vond, te weinig vaderlandslievend en eervol. Zoo zelfs ging de oppositie te keer, dat de heer Delyannis ten slotte de quaestie van vertrouwen stelde. Verschillende redenaars van de oppositie merkten op, dat daarvoor geen reden bestond. Zij zeiden, dat de oppositie zich van de stemming over de motie van vertrouwen zou onthouden, en laakten de houding der régeering tegenover Kreta. Het is de wil der natie, zeiden zij, om niet terug te treden. De motie van vertrouwen werd ten slotte aangenomen met 125 tegen 2 stemmen 41 afgevaardigden waar onder twee van de meerderheid, namen geen deel aan de stemming. Ook de ministers onthielden zich Dat alles zegt wel niet veel over de quaestie zelf of over de naaste toekomst, maar men kan er den geest uit opmaken, die nog altijd heerscht in Griekenland, de beslist heid, waarmee men zich zal verzetten tegen een auionomie van Kreta onder Turksche suzereiniteit. Niet onmogelijk spruit daaruit voort de weifelende houding van do mogendheden. Deze weten niet, wat zij moeten. Griekenland en Turkije zetten beiden hun krijgstoerustingen voort en zenden troepen naar de grenzen van Thessalië, de het eerst bedreigde provincie van Griekenland. De kroonprins moet thans ook der waarts vertrokken zijn om zich aan het hoofd van de Grieksche leger macht te plaatsen. Servië en Bulgarije schijnen ook allengs, onmerkbaar, hun troepen te mobiliseeren. Oostenrijk trekt een, nog niet groote, legermacht samen in Bosnië en Her- zegowina, en Rusland moet reeds ontzaglijke troepen massa's hebben staan in het Zuid-westelijke deel van zijn rijk, gereed om óf in Europa óf in Azië te vallen in de Turksche ge westen. Dat zijn misschien onheil spellende teekenen, misschien ook niet rneer dan voorbehoedmiddelen. Dat keizer Frans Jozef naar St. Mar tin is vertrokken en de prins van Wales, die steeds veel belangstelling in de Grieksche zaken heeft getoond, naar Zuid-Frankrijk gaat, kan men geruststellend noemen. liet Kon. Pruisisch 15e Inf. Re giment «Pi ins Frederik der Nederlan den" heelt een krans doen leggen op ile graftombe van den Vorst in den Koninklijken grafkelder te Delft. De attaché van het Kon. Duitsche gezant schap, de le luitenant Von Uckro, heelt zich daartoe Zondag naar Delft begeven. De krans droeg de kleuren van Oranje en Pruisen. Het regiment, dat nog den naam van Prins Frederik draagt, werd door hem in 1816 ge commandeerd. Behalve met dezen werd de graftombe nog versierd met kransen van H. K. H. de Prinses Von Wied en van «Vereerders in Neder land 1815." Aan het monument op het Plein 1813 in den Haag had Zondag een eenvoudige manifestatie plaats, uit gaande van eenige aanzienlijke Haag- sche ingezetenen. Des morgens te dacht Cuthbert). «Zoo zat ik, sir, met twee of drie heeren, die de poli tiek behandelden; zij spraken daarbij ook over u." Cuthbert scheen niet bijzonder ge troffen door dit bewijs voor zijn be roemdheid. Zijn bezoeker vervolgde «Een buitengewoon begaafd man," zeide de een; «Een gladde kerel," verklaarde een ander duid het me niet ten kwade, sir. Ik schonk eerst niet veel aandacht aan het gesprek, daar ik niet veel van de politiek weet. Maar eindelijk zei een derde: «En als men bedenkt, dat hij een arme hulp prediker was met een j aarlijsch trak tement van honderd pond;" «en nu een vermogend man," liet een ander er opvolgen. «Hoe is hij aan dat geld gekomen?" «Een' oude dame, Blatchford genaamd, liet dat geluks kind haar gansche vermogen na, dat een' jaarlijksche rente van tien duizend pond afwerpt I" zeide een ander. Toen begon het m'n belangstelling in te boezemen, Mr. Wrey." Ook Cuthbert begon opmerkzaam 8 uur legden zij aan de voorzijde van het gedenkteeken een grooten lauwer krans, met het opschrift: 179728 Februari1897. Ook de sectoren van het monument werden met kran sen versierd. Door HH. MM de Koningin en de Koningin-Regentes is aan liet voor- loopig hestuur der Protestantsche Vereeniging tot verpleging van lepra- lijders in de kolonie Suriname een gift geschonken ten bedrage van f500 als bijdrage ten behoeve van de slich- tingskosten van de door gemelde ver eeniging gewenschte inrichtingen. Blijkens een bij het departement van buitenlandscho zaken ontvangen bericht van Hr. Ms. gezant te St. Petersburg heeft Z.Exc. de geheim raad de Marlens, aan wien door Z. M. den Keizer aller Russen was op gedragen scheidsrechterlijk te bellis sen in het tusschen de regeeringen van Nederland en van Groot-Brittannië en letland gerezen geschil in zake de gevangenneming en voorloopige gevangenhouding van don gezagvoer der der Cosla Rica Packet, uitspraak gedaan. Volgens deze zal de Nederlandsche Staat gehouden zijn aan den gezag voerder, de bemanning en de eigena ren van gemeld vaartuig uit te kee- ren een totaal bedrag van 8550 pond sterling wegens kosten van het ge ding. St.-Ct Als een niet onbelangrijke over winning voor het Hollandsche element in de Z.-A. Republiek meldt men, dat bij de jongste aldaar gehouden ver kiezingen voor de leden van den Twee den Volksraad,-- zoowel te Johannes burg als te Barberton dus in de beide centra der mijnindustrie per sonen gekozen zijn van Nederlandsche afkomst. Johannesburg vaardigde namelijk den heer A. J. Dieperink af en Bar berton den heer De Witt Hamer, gewezen mijncommissaris aldaar. Daar bij het gebiuik der kilo meterboekjes is gebleken dat zij dik wijls voor een zelfde traject worden gebruikt, heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het plan, boekjes voor vaste reizen in te voeren. Deze boekjes zullen ook 1000 K M. bevatten en een waarborgsom behoeft niet te worden gestort. De vakjes zullen alsdan zijn ingevuld met het af te leggen traject, b. v. Rotter dam-Amsterdam, zoodat de werk zaamheden van het stationpersoneel worden beperkt tot het afstempelen. Deze boekjes worden niet op naam geschreven en op mondelinge aanvraag verstrekt. Alleen de volgende trajecten kun nen afgelegd worden van Rotterdam naar (Jtrecht, Arnhem, Nijmegen, Amersfoort, Dordrecht, Rozendaal en omgekeerdvan Amsterdam naar Arnhem, Amersfoort, Den Haag, Nij megen, Rotterdam, Utrecht, Zutfen, Zeist-Driebergen en omgekeerd van Den Haag naar Arnhem, Amersfoort, Utrecht, Nijmegen, Zeist-Driebergen en omgekeerdvan Utrecht naar Arn hem, Leiden, Nijmegen, Zutlen en omgekeerd. Deze nieuwe regeling treedt met 1 Maart a.s. in werking. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de officieren van het te worden. Een bespottelijke gedachte kwam er in hem op, die even spoedig weêr week, toen hij den spreker wat aandachtiger beschouwde. «Welnu, ga voort," zeide hij. «Zoudt gij me ook kunnen zeggen, sir," vroeg de man eerbiedig, «of die Mrs. Blatchford ooit een zoon had, die Ralph heette? Blatchford is geen algemeene naam, ziet gij." Er waren reeds eenige jaren ver- loopen sedert Cuthbert voor de laatste maal was lastig gevallen geworden door iemand, die aanspraak maakte op den naam Blatchford, maar hij had niet vergeten, hoe hij zich van hem had afgemaakt. «Hoor eens, m'n vrind," zeide hij scherp, «praat er maar niet om heen. Indien je wilt beweren, dat je Ralph Blatchford bent, die al die jaren door onvermijdelijke omstandigheden afwe zig is gebleven, zeg het dan ronduit, en ik zal weten wat me te doen staat." De man keek hem een wijle met open mond verbaasd aan. Daarop begon hij luidkeels te lachen en zeide leger bij het wielrijden een mantel kunnen dragen van het model voor de militaire wielrijders vastgesteld, doch van de kleur hunner overjassen en voorzien van de rangsdistinctieven. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. brandde in de buurt schap Veen onder de gemeente Nij- fcerk af de onbewoonde woning, eigen dom van de wed. T. van de Bunt, aldaar. Het daarbij staande schuurtje en de hooiberg, alsmede de nog in de woning aanwezig zijnde inboedel, toebehoorende aan T. v. d. A., wer den mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekendmen denkt aan kwaadwilligheid. Door de heeren Stuijt, Brantjes Co. te Purmerend zijn de eerste stappen gedaan tot oprichting eener Fabriek van Cylindervaten aldaar. Het gebouw der voormalige Cement fabriek is daarvoor aangewezen. Deze nieuwe industrie zal eenig in Neder land zijn, in aansluiting met de «Cylin der Fass-Fabrik Gesellschaft" te Berlijn. Deze vaten worden gefabriceerd van kruiselings door hydraulische kracht op elkander geperst hout en bestaan uit drie deelen namelijk een cylinder met twee bodems. Zij zijn onover troffen sterk en zelfs, bij langdurig en herhaaldelijk spoortransport, bijna aan geen reparatie onderhevig. De vaten lekken nooit, tanen niet door en zijn aan den invloed der tempera tuur niet onderhevig. Zij zijn geschikt voor alle vloeistoffen en geven daar aan kleur, smaak noch reuk. Als bewijs van soliditeit kan dienen, dat de biervaten beproefd zijn op een druk van 2'/i atmospheer. ünder de verschillende soorten als bier-, olie-, wijn- en spiritusvaten, behoort ook een zoogenaamd pakvat, hetwelk met een losse deksel her metisch gesloten wordt en bijzonder geschikt is voor verzending zoowel van alle droge en dik vloeibare goe deren naar de Indien, als voor alle mogelijke andere emballage en behou den, na gebruik, hunne waarde. Proefzendingen worden nu reeds in alle afmetingen geleverd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In den schietwedstrijd op de vrije baan met buks, in De Arend gehouden door leden van de Schut terijkader Vereeniging, werden de prijzen, alle kunstvoorwerpen behaald als volgt: le prijs seigeant-majoor G. Muijs, 94 punten; 2e pr. sergeant W. B. Srnit, 81 punten3e pr. serg.- majuur R. Meijer, 80 punten; 4e pr. sergeant II. Meursing, 78 punten 5e pr. serg. maj. W. van Achterbergh, 77 punten. Het hoogste aantal punten vóór den kampstrijd bedroeg voor 3 personen 96 punten. Over 't geheel werd mooi geschoten. Donderdagavond te 8 uur ver gadert de liberale kiesvereeniging «de Eendracht" in het hótel «de ver gulde Zwaan" tot vaststelling der statuten. Onze voormalige stadgenoot Mr. L. E. Visser is benoemd tot adjunct commies bij het Departement van Buitenlandsche zaken. Niet velen kunnen terugzien op een tijdvak van vijf en twintig jaar, zoo gelukkig en voorspoedig als de «God bewareme, Sir I Ik ben Ralph Blatchford niet. Welk een slechte kerel ik ook in m'n tijd geweest ben, zou ik er toch niet gaarne een ge weest zijn zooals hij. Maar, hoe slecht hij ook was, Ralph Blatchford zag er altijd uit als een heer, wat met mij niet het geval is. Hij is nu veertien jaar geleden gestorven en begraven." Cuthbert had dit reeds sinds vele jaren vermoed; maar hij vond het toch aangenaam deugdelijke bewijzen van zijn dood te hebben. «Wanneer stierf hij vroeg hij. «Hoe stierf hij Ik heb jarenlang me de grootste moeite gegeven, om aan de weet te komen, wat er van hem geworden was. Welke bewijzen hebt ge voor z'n dood?" De man antwoordde met een' soort schaterlach. «Ik weet niet van bewijzen, sir; maar ik geloof dat als men een kerel met een kogelgat in z'n longen heeft gezien, groot genoeg om er je twee vingers in te steken, men geen bewijs of verlof tot begraven meer noodig beer J. van Vollenhoven, die j.l. Maandag het zilveren feest zijner firma vierde. Bescheiden begonnen, nam zijn zaak, dank zijn onvermoeiden arbeid allengs een reusachtigen om vang aan en is nu niet enkel de grootste op haar gebied in onze gemeente, maar vindt in de geheele provincie hare wedergade niet. Geen wonder dan ook, dat het feest door den patroon zijn personeel bereid van weerszijden met opgewektheid werd gevierd. Het personeel schonk den beminden patroon, die ook van andere zijden als overstelpt werd met blijken van belangstelling en hoogachting, een zeer fraaien hoorn des overvloeds met zilver gemonteerd en vergezeld van een even fraai gebonden als mooi gecalligrapheerd album met de namen der gevers, benevens een reusachtige lijst met photographieën van de verschillende etablissementen. De uitvoering, welke Vrijdagjl. door eenige onderofficieren van het garnizoen Amersfoort, in de concert zaal van Amicitia, met welwillende medewerking van eenige dames en het strijk-orkest van het 5e Regiment Infanterie werd gegeven, is uitmun tend geslaagd. De opbrengst strekt ten voordeele van de Vereeniging tot ondersteuning van onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, die vóór 1877 zijn gepensionneerd. Moest de Commissie in vorige jaren, toen eene dergelijke uitvoering voor hetzelfde doel alhier werd gegeven, tot haar leedwezen mededeelen, dat de opbrengst gering was te noemen, doordat het publiek blijken gaf, wei nig ingenomen te zijn met dat doel, nu kunnen wij met genoegen melden, dat de netto-opbrengst dezer soirée bedraagt f 243.tegen f 220.in 1896 en f187.in 1895. Evenals vorige jaren verstrekten de militaire canlines alhier een totaal bedrag van f125.—, waarvoor de onderofficieren en minderen vrijen toegang hadden op de groote repe titie van deze uitvoering en waren H.H. drukkers, uitgevers en leveran ciers zoo welwillend weinig of niets in rekening te brengen voor hetgeen door hen ten behoeve der uitvoering werd geleverd. De zaal was vrij goed bezet, doch volgens de inteekenlijsten had deze voller kunnen zijn. Onaangenaam deed het de Commissie aan, te ont waren, dat enkele inteekenaren, die vermoedelijk verhinderd waren met hun familie de uitvoering bij te wonen, hunne dienstboden daarheen hadden laten gaan, aangezien dit den lust der executanten zeker niet vermeer dert. Een woord van lof en dank aan do dames en de onderofficieren, die zich zooveel moeite hebben gegeven, om deze uitvoering zóó te doen slagen, vinde hier eene plaats, terwijl wij niet onvermeld mogen laten, dat de heer J. L. Muijs, evenals het vorige jaar, geheel belangeloos het grimee ren en kappen op zich nam. Ten slotte een woord van erkente lijkheid aan allen, die hebben mede gewerkt, om zulk een schoon resul taat te verkrijgen (waarbij de adju- dant-onderoflicier-vaandeldrager Kiepe zeker mag genoemd worden, aange zien deze daarvoor tijd noch moeite heeft ontzien) en een beleefd verzoek van de Commissie, om bij eene vol gende dergelijke uitvoering de entrée- kaarten, waarvoor wordt ingeteekend, heeft." «Je hebt gelijk. Maar zoo je hein hebt zien sterven, vertel me dan al de bijzonderheden ervan." «Er valt niet veel van te vertellen, 't Wordt dezen kerft veertien jaar, dat ik me in San Francisca bevond. Kent gij Frisco, Mr. Wreij Cuthbert schudde het hoofd. O, gij moest Frisco kennen, sir. De grootste stad ter wereld, maar prop vol ongerechtigheid. En geen won der al het schuim van de heele wereld trekt naar Frisco. Misschien is dat de oorzaak dat ik er ook was," liet hij er schier verdrietig op volgen. «Welnu, sir, op zekeren avond trad ik een drink- en speelhol binnen, en dddr zittende, zag ik Raljih Blatchford. Ik kende hem van vroeger, ziet ge. Ik ging naar hem toe en reikte h'm de hand. «Goeien avond, Mr. Blatch ford zeide ik want Dandy Ralph was altijd m'n meerdere in manieren. Hij keek me nijdig aan. «Ik heet geen Blatchford," snauwde hij. «Best!" zeide ik. «Heet voor den niet meer aan dienstpersoneel af te geven. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 26e Februari, is Diik Pril. milicien-plaatsvervanger bij het 5e Regiment infanterie, schul dig verklaard aan: Eerste desertie in tijd van vrede door het als verlof ganger dei Nationale Militie niet vol doen aan eene oproeping tot den wer- kelijken dienst,opgevolgd door arresta tie en veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van eene maand en in de proceskosten. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 27 Februari, is Jacob Horst, milicien-loteling bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aanEerste desertie in tijd van vrede, door het als verlofganger der Nationale Militie, niet voldoen aan eene oproeping tot den werkelijken dienst, opgevolgd door arrestatie en veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van acht dagen en in de proceskosten. De sergeanten van Rossum, Jellinghaus pn de Jong van het 5e Regiment infanterie, door wie bij den gehouden schermwedstrijd te Haarlem op 20 en 21 Februari Eerste prijzen zijn behaald, hebben door tusschen- komst van den Kolonel Regiments commandant van Zijne Excellentie den Luitenant-Generaal Inspecteur der Infanterie, eene tevredenheids betui ging ontvangen en zijn namens dien Opperotficier gelukgewenscht met het behaalde succes. De soldaten A. Macintosch en H. L. Giinderman van het 5e Regiment infanterie zijn door den korpscomman dant bevorderd tot korporaal. De kapitein W. C. Gobius van het 5e Regiment infanterie die wegens ziekte voor de verdere waarneming van den actieven dienst ongeschikt is bevonden zal eerlang met pensioen den dienst verlaten. Gisterenavond hield de heer G. C. Hoogewerff, leeraar M. en H. O. al hier, daartoe uitgenoodigd door de Chr. Jongelingsvereeniging Ps. il9 9, in het gebouw «Volksheil" eene histori sche lezing over «Prins Maurits." Spreker, die van 't begin tot het eind met de meeste aandacht werd aange hoord, schetste deze heldenfiguur uit den bloedigen krijg der vrijheid onzer vaderen met zóó levendige kleuren, dat over menige moeielijke en duistere passage van 's Prinsen leven een hel der licht werd verspreid. Zijne mis slagen werden niet vergeten, echter legde spreker den nadruk op den zegen, dien God ons land in hem heeft gegeven. De lezing werd afge wisseld door een paar nummers koor gezang. Aan 't eind dankte de voorz. der Chr. Jongelingsvereeniging spreker voor zijne boeiende lezing, en sprak den wensch uit, dat het niet de laat ste maal mocht wezen, waarop de heer Hoogewerff voor de Vereeniging optrad met iets zóó leerrijks. Naar aanleiding van het circu- Ieeren van een adres van instemming met de concessie aanvrage der firma Geveke Co. te Amsterdam tot elec- trische verlichting onzer gemeente, achtten wij het niet ondienstig het navolgende onder de aandacht onzer duivel zooals je wil, 't raakt me niet." Toen liet ik hem aan z'n lot over; maar onwillekeurig hield ik hem in het oog. Hij zat namelijk met eenige kerels kaart te spelen. Hij selieen te winnen. Zij speelden encre. Kent gij dat spel, Mr. Wrey?" Cuthbert's opvoeding liet in deze richting te wenschen over. Hij schudde wederom het hoofd. De spreker ging langzaam en na denkend voort, als trachtte hij een wetenschappelijk vraagstuk op te lossen. «Wat nu volgt, is me nog altijd niet recht helder. Ralph Blatchford moet dien dag krankzinnig geweest zijn niettegenstaande we hem altijd voor een duivels wakkeren kerel hiel den hoe kon hij het anders in z'n hoofd krijgen zich met zulk een' oud, versleten loopje aan die kerels te wa gen. Hij moet öf wanhopend zijn geweest, öf zich verbeeld hebben, dat zij niet zouden vermoeden, dat hij hen voor zulke ezels hield. Dan hoe dit ook wezen moge, 't was krank zinnigenwerk." Wordt veroolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2