CIJFER: 2 THOMSiTmÉ. GEMENGD NIEUWS. op de wijze als nu geschiedt ook met dit voorstel, staat het te bezien of de wet, of liever zij die ze zullen moeten toepassen en gehoorzamen, er beter aan toe zullen zijn, wanneer zij wordt uitgevoerd. Als het geoorloofd is groote dingen met kleine te vergelijken zouden wij willen herinneren aan het volgende voorval. Eene vereeniging van letterkundi gen, waarvan de uitnemendsten lid waren, zou een prospectus öntwerpen voor een nieuw tijdschrift. Een van hen ontwierp een schema. Dit werd overwogen en besproken en tal van wijzigingen werden er in gebracht. Toen bet prospectus in het licht ver scheen was men algemeen verbaasd, dat eene vereeniging van erkend knappe menschen zóó iets in het licht kon geven. Jhr. mr. T. van Asch van Wijk zal op 11 Maart in het Amalia-Hotel te Baarn eene lezing houden over Suriname. In hel jongste nonimer van het tijdschrift Eigen Haard, worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent het landgoed Hohenheim, aan den straatweg van Apeldoorn naar Deven ter, bij wijze van bijschrift bij eene fraaie al beelding van de buitenplaats en hel portret van haren stichter mr. J. I'. G. Morrees. Vóór 50 jaren was er op de plek, waar men nu Hohenheim te midden van 1 GO hectaren prachtige land- bouwen en bosschen aantreft, niets dan kale heidegrond en moeras. In de lente van '47 werd de eerste spade in den grond gestoken om die streek te ontginnen en ondanks velerlei te genspoed is het den wakkeren onder nemer gelukt, zich in Hohenheim een monument te stichten, dat in drukwekkender en heerlijker dan me taal of marmer zouden kunnen doen, ons een beeld geeft van den man, die vijftig jaren lang gearbeid heeft aan deze levenstaak. Slechts één ding is jammer, nam. dat men niet wordt ingelicht omtrent hel kapitaal dat aan dit landgoed is ten koste gelegd. Dat de heide kan ontgonnen worden, ja, dat leert ons de geheele omgeving van Arnhem maar om die ontginning te onderne men behoort er meer toe dan wils kracht en volharding. Stoutenrcrg. Bij de j.l. Dinsdag gehouden vei kiezing van een lid van den Raad dezer gemeente, vacature .1. van de Wetering, werden uitge bracht 53 stemmen, waarvan '27 op Jan Lagerwey en 25 op Joh. Kuyt, zoodat eerstgenoemde is gekozen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Maandagavond zal ten Raad- huize eene vergadering worden ge houden ten einde eene commissie te vormen met het doel gelden bijeen te zamelen voor het huldeblijk aan II.M. de Koningin-Regentes. In de Donderdagavond gehouden vergadei ing van de kiesvereeniging »de Eendracht" weiden de statuten met algemeene stemmen vastgesteld. Het ledental is reeds gestegen tot 214. Lang en breed werd gediscu teerd over het bericht, dat in enkele bladen de ronde had gedaan, als zoude «Ik bevond me diep in het woud; maar ik nam de moeite een brief te schrijven, en gaf dien aan een kameraad mede naar het naastbijzijnde postkantoor. Van den man werd nooit meer iets gehoord. Ik veronderstel dat hij vermoord werd, of in het woud verdwaalde." «Je weet dus niets omtrent zijn' vrouw en kind?" «Niet het geringste, sir. Ik had de geheele geschiedenis bijna verge ten. Maar toen ik dat gesprek over Mrs. Blatchford's vermogen hoorde, kwamen de laatste woorden van haar zoon me weder voor den geest, en ik voelde zoo iets van gewetenswroeging, en nam het besluit u op te zoeken en ze u mede te deelen. Dat is alles, wat ik u te zeggen heb, sir." Cuthbert dacht een oogenblik na. Hoe kwam het, dat de weduwe zich nooit met de bede om hulp tot de oude dame had gewend? Waarom had zij van de advertenties aan het adres van haar overleden echtgenoot nooit notitie genomen? Zij was öf dood, óf buiten medeweten van het bestuur zijn bekend gemaakt, dat de kiesver eeniging zich niet had aangesloten bij de Liberale Unie. Ten slotte bleek, dat dit bericht wel degelijk van een der bestuursleden afkomstig was. Een voorstel om tot de L. U. toe te treden werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Door den aartsbisschop van Utrecht mgr. G. Gul zullen Zaterdag 13 Maart in de kapel van het Semina rium der Oud-Bisschoppelijke Klerezie de heeren sub-diaken B. van der Steen en C. Wijker tot diaken woiden ge wijd, eerstgenoemde Zondag 14 Maart tevens lot priester. Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned Hervormde gemeente hier, is beroepen te Scheveningen. Tot schatters van het meubilair voor de Personeele belastig zijn te Amersfoort benoemd de heeren J. van Bottenbuig Hz. en J. C. Kleber. Bij de te Utrecht gehouden examens voor de acte nuttige hand werken zijn geslaagd onzestadgenooten de dames A. G. van Eybergen en G. J. H. Foituin. Dat het ontbreken van eene definitie, wat moet worden verstaan onder gebreken in en door den mili tairen dienst ontstaan, aanleiding kan geven, tot veel onaangenaamheden, heeft de milicien Dijksma uit Nieuwe- horne ondervonden. Als milicien dei- lichting 1895 ingedeeld bij de infan terie alhier in garnizoen, nam hij, na pas ziek geweest te zijn, deel aan eene oefening in den looppas, 't Viel hem te zwaar, maar op de vriend schappelijke opmerking van een ser geant, dat men er spoedig was, hield hij zich kranig. 't Bleek echter dat hij te \eel van zijne klachten gevergd had, althans hij moest in het hospitaal worden opgenomen, waar hij inet goed gevolg eene gevaarlijke operatie onderging. T Bleek later noodig dat hij nogmaals geopereerd werd en hij werd toen naar het hospitaal te Utrecht vervoerd, waar hij wederom eene operatie onder ging, doch ditmaal ging 't niet zoo goed. Het slot was dat hij, niet meer tot werken in staat, gepasporteerd werd met een gratificatie van f 30. Deze gratificatie werd door hem geweigerd en hij verzocht om pensioen. Op dit verzoek werd hem te kennen gegeven dat de wet de pensionneering wegens gebreken in den dienst ontstaan niet toeliet. Het gevolg is geweest, dat Dijksma thans niet tot werken in staat is. Daar bovendien zijn dienst niet als volbrachten broederdienst in aanmer king kwam, moet zijn broeder ook dienen Deze is dan ook al ingelijfd. Dijksma heeft zich thans opnieuw tot H. M. gewend met verzoek om een nader onderzoek naar de vraag of hij niet geacht moet worden in en door den dienst gebreken, die hem recht op pensionneering geven, te hebben bekomen. Bij de deze week gehouden ten toonstelling van Pluimgedierte door de Ned. Postduivenveieenigmg «De Coerier" te Bussum gehouden, ver wierven in de afdeel ing Hoenders onze stadgenooten de Heeren A. C. van Wainelen en J. van der Linde elk een tweeden prijs, bestaande in een zilveren medaillevoor wak» ogels behaalde de Heer J. K. H. de Beaufort te Woudenberg mede een tweeden prijs, (zilveren medaille) en een eei- volle vermelding. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde deze week H. Venhorst alhier tot 6 weken gevangenisstraf, wegens het plegen van diefstal van een zilveren horloge ten nadeele van A. ile V. aan de Langestraat. De storm. Evenals hier te lande heeft ook elders, vooral op de Noordzee, een heftige storm gewoed. Tal van sche pen hebben in nood verkeerdvan ongelukken echter heeft men tot nog toe betrekkelijk weinig vernomen. Bij Fécamp in Frankrijk heeft men een barkschip met man en muis zien ver gaan. Te Boulogne-Sur-Mer liepen kende den waren naam en de maat schappelijke positie van haar man niet; allerwaarschijnlijkst was het laatste het geval. i Wordt vervolgd de meeste straten onder water. Ook daar verging een klein schip, van onbekenden oorsprong. Te Londen moeten minstens 12 menschen door den storm zijn omgekomen, doch vol ledige berichten heeft men er nog niet. Natuurlijk wordt er verteld van talrijke afgewaaide schoorsteenen, omgerukteboomen, telegraafpalen enz. Bijtijds gevat. De rijkspolitie heeft te Rozendaal twee jongelieden, oud 16 en 18 jaar, in hechtenis genomen, terwijl zij van plan waren naar Parijs te vertrekken. De politie vond bij hen revolvers, dolken en allerlei inbrekerswerktui gen. De jongelingen gaven vooreen reis te willen maken door Frankrijk en Italië; zij waren afkomstig uit Groningen. Bij onderzoek bleek, dat zij zich aan verschillende diefstallen met braak schuldig gemaakt hadden. Beiden zijn geboeid naar de gevan genis te Groningen overgebracht. Een bondgenoot van Keizer Maxi- iniliaaii van Mexico. Generaal J. Shelby is in Adrian, in een Noord-Amerikaanschen Staat Michigan, gestorven. Indertijd wilde hij den ongelukkigen keizer van Mexico te hulp snellen. Shelby was een slavenhouder, toen de quaestie der slavernij in Amerika een brandend vraagstuk werd. Toen nu de oorlog ten gevolge daarvan uitbarstte tus- schen Noord en Zuid. wierf Shelby een Compagnie Cavallerie aan voor het leger der rebellen en werd daarop tot overste benoemd. Zijn compagnie was als de nShelby'sche bi igade" wijd en zijd bekend en gevreesd. Toen hel zuidelijke hoofdleger capituleerde, ontwierp Shelbv hel plan tot een avontuurlijken tocht naar Mexico, waar hij zich met zijn korps wilde aansluiten bij Keizer Maximiliaan. Met 40.000 tnan trok hij Mexico bin nen. Keizer Maximiliaan was even wel van wantrouwen tegen de Ame rikanen vervuld en wilde van zijn diensten niets weten. Toen werd de Shelby'sche brigade ontbonden. Shelby zelf keerde in le07 naar de Vereenigde Staten terug. De verlichte 19de eeuw. Vrouw v. D., wonende te Wage- ningeu in de. Mênnonietenbuurt, kwam op het politiebureau klagen, dat men haar telkens beleedigde en uitschold voor beest, varken, tooverhëks en andere fraaiigheden, de kinderen uit de buurt waien bang voor haar, liepen voor haar weg en schreeuwden haar na. Uit het verhoor bij den commis saris bleek, dat er bij S. een kind ziek was en dat vrouw v. Ddie daar geregeld met koopwaren aan de deur kwam, verdacht werd het kind te hebben betooverd. De moeder van het kind verklaar»fe, dat de kleine al 14 dagen ziek was eri niets deed dan schreeuwen en trappen en dat de dokter er niets aan kon doen. Op aanraden der buren heeft men toen het kussen geopend, waarop het kind sliep, en men heeft daarin ge vonden: eenige bewerkte roosjes en een veter met roosjes van veeren. Men had toen terstond gezegd »Zie je wel, het kind is door de kwade hand aangeraakt." Haar man had 's avonds de roosjes in de kachel gedaan en ook hij had, toen hij de kransen zag, gezegd, dat het iets bovennatuurlijks was. Vrouw S. ontkent, dat zij vrouw v. D. openlijk heeft beschuldigd het kind te hebben betooverd, maar zij heeft er lang den naam van. Sedert die kransen uit het kussen zijn verwijderd, heeft het kind een paar nachten beter geslapen. Vrouw v. D. blijft er op aandringen, dat men hen, die haar beleedigden, zal vervolgen. Bij S. is zij niet meer in huis geweest, omdat zij van een der buren weet, dat er een talhout voor haar klaar staat om haar af te ran selen. zoodra zij er in huis koinl. De commissaris van politie heeft haar een nader onderzoek beloofd. Aanhouden van het Nederlandsch stoomschip „Castor." In een particuliere correspondentie, voorkomende in l>c Gooi- en Eem- lander, lezen wij het volgende: »Wij waren met de Castor 12 Februari, 's middags om 1'2 uur van Samos vertrokken, waar wij wijn had den geladen, en moesten van daar naar Nauplia, om tabak in te nemen. Tegen den avond passeerden wij de Piel H'in. een Np lei land*ch nnrlous- scliip, 'lat tegelijk niet ons op Smii na was. De Piet Hein dreef, zoodat wij, officieren daaruit opmaakten, dat hij naar Kreta moest en daar zeker met den dag wilde aankomen. De tweede officier en ik hadden dien nacht van 4 tot 7'/> uur de wacht 't Was heerlijk weer, de zee was kalm, de lucht helder en toch was het zeer donker, niettegenstaande de maan een half uur geleden was ondergegaan. Om 5 uur in den morgen passeerden wij Paros en waren toen buiten de Cycladen. liet zal zoowat 5'/i uur geweest zijn, toen wij op eens een schot hoor den, maar waar 't van daan kwam, konden we niet gewaar worden. «Daar schiet zich een dood," riep de roerganger verschrikt uit. «Waar?" vroeg de tweede officier. «Dat weet ik niet, maar ik heb een schot gehoord." Daar viel een tweede schot. «Daar heb ik het vuur gezien", riep ik en duidde hem de richting aan. Ik dacht, dat het schipbreuke lingen waren, die op die manier de aandacht tot zich wilden trekken. Door de kijkers bemerkten wij een zwarte massa, die ons zeer snel van achteren opliep. Er viel weder een schot, dat gevolgd werd door een vierde. Nu werd ons van 't zwarte voorwerp toegeroepen, dat we stoppen moesten. De kapitein was juist een uur gele den naar de kaarthut gegaan, om wat te slapen. De tweede officier ging hem roepen en liet daarna stoppen. Om het schip spoedig te doen stil liggen lieten wij volle kracht achter uitslaan en gaven daarbij drie stooten op de stoomfluit (het sein dat men volle kracht achteruitslaat). Maar jawel, weder een schot, en daar werd weder geroepen«Stop! captain, stop Wij stopten toen en antwoordden: A1' stopping, sir". Toen stoomde het zwarte voorwerp voor oris over en kwam aan stuur boord voor ons langs. «Where from, Sir captain?" «Sarnos, Sir", was ons antwoord. «Where bound to?" «Nauplia". «The name of the ship?" Castor. «The country?" «Holland." «Your paper?" «Zet de sloep uit," beval de kapi tein. en tegen den tweeden officier: «Ga jij in de sloep, ik zal de papie ren halen, en zich daarna tot den bootsman wendende: «Laat uit- porren." Maar 't meerendeel der b :- manning was reeds aan dek. 't Was nu een drukte, een geloop, een ge roep en «laarhij een uitzingen van hen, die de sloep heschen. De een vroeg dit, de ander dat. Ja. men ging zelfs zoover, dat men beweerde, dat het de Piet Hein was. »Nu" zei een ander, «dan is hij toch zeker gekrompen." Twee man in de sloep," riep de eerste officier en spoedig daarop was de sloep van boon! afgestoken. Toen de sloep het zwarte vooi werp genaderd was, vroeg de kapitein den tweeden officier wat het voor lands man was. «Een Griek, kapitein: het is een kleine Grieksche man of war". Een half uur later was de sloep weer aan boord en toen hoorden wij 't volgende Het was een klein Grieksch oorlogs schip. De commandant had gevraagd of wij Turksche troepen ofammuniiie aan boord hadden, waar de officier ontkennend op geantwoord had. Daarna had hij den zeebrief en de papieren nagezien en ons toen verlof gegeven door te stoom-n. Toen wij op Nauplia aankwamen, hooiden wij, dat de Grieken geland waren op Kreta, maar dat zij gewaaischuwd waren door de andere mogendheden om terug te trekken. Ook hoorden wij, dat een Grieksch oorlogsschip op een Turksch oorlogsschip had geschoten, maar dat het Turksche ooilogsschip was doorgestoomd, zonder iets terug te doen. Het meerendeel der bezet ting van Nauplia, die daar is ter be waking van de staatsgevangenen, was naar Kreta vertrokken. (Nauplia is de staatsgevangenis van Griekenland.) Schiedam gaat achteruit. Er zal, zegt de Haagsche Cl. wel dra geen aanleiding meer bestaan, om «sluiting van Schiedam" te eischen. Het brandersbedrijf aldaar gaat vooit- durend achteruit. Nu men in Januari in België begonnen is, gist te fabri- ceeren, is de uitvoer van dit artikel naar dat land zeer verminderd en daardoor den branders een gevoelige slag tnpgehrar.ht, terwijl voorna- melijk «loor de concurrentie van Delft ook de uitvoer naar Engeland in de laatste jaren aanmerkelijk vermin dert. De eene branderij na de andere wordt dan ook uit eigen beweging gesloten. Onderstaand versje ontleenen wij aan de Amsterd. Court.: Met z'n allen tegen een, Da's gemeen! Zou een flinke jongen zeggen. Neen, Wil je er eens klop op leggen, Vecht dan één man tegen één. En de groote mogendheden Doen slechts kinderachtigheden, Als ze allen hand in hand Vechten tegen Griekenland. Maar wat weet zoo'n jonge vent Ook van politiek!? Geen cent! Barend Schutter. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 24Febr. Barbara, d. van Jan Rijnders en Barbara van Seijl. Geertruida, d. van Hendrik Arler en Johanna Venhorst. Cornelia Her- mina, d. van Herbert de Gans en Willemina Elisa Adriana Schouten. 25 Febr. Maria Johanna, d. van Jo annes Rommers en Anna Margrietha Querforth. 26 Febr. Arnoldus, z. van Aart van Doornik en Alberta van der Geld. Adriana, d. van Jacob Mijnten en Lubbertje Berkloo.Aartje Hendrika, d. van Willem Boterenbrood en Hilletje van den Berg. 27 Febr. Francisca Marianna, d. van Theodorus Eller en Antonia Gouw. Elisabeth Catrina, d. van Willem Binneveld en Johanna Catrina Gouw. 28 Febr. Adriana Helena, d. van Cornelis Gerth en Leentje Krul. Joannes Joseph, z. van Peter de Wilde en Alijda van der Linden. 1 Mrt. Vrouwtje, d. van Levie Hilversum en Branca Na- barro. Hermanus Johannes, z. van Hendrik Voortman en Maria de Boer, Sara Maria Petronella, d. van Jacobus Matthias Boom en Hendrika Clasina van Staal. 2 Mrt. Nicolaas, z. van Gerardus van Keeken en Evertje van de Kuilen. Ondertrouwd: 25 Febr. Hendrik Wijnaendts en Wilhelmina Johanna Henrika Keetell. Valentijn Schmitt- mann en Geertj e van Beek. Teunis van Daal en Johanna Everarda Kraan. Getrouwd: 3 Mrt. Jan Gijsbertse en Catrina van Diemen. Hendrikus van de Pol en Maria Louisa Johanna van de Mast. Overleden: 24 Febr. August Wil helm Ising 20 d. 26 Febr. Cornelis van den Brink 7 d. Willem van 't Net 84 j. echtg. van Aartje Budding. 27 Febr. Hendrikus van Korlaar70j. echtg. van Barbara Jansen. Aalbert Meester 61 j. echtg. van Gerarda Bos. 28 Febr. Aartje Hendrika Boteren brood 2d. 1 Mrt. Marinus van den Brink 10 d. 2 Mrt. Johannes de Greef 81 j. wedr. van Cornelia Catharina van de Beek. Hoogland. Geboren: 4 Mrt. Hendrika, d. van E. Smink en C. Hooi. Leusden. Geboren: 2 Mrt. Hendrica, d. van Cornelis van Daatselaar en Aalberta Gijtenbeek. Woudenberg. Geboren: 26 Febr. Jantje, d. van Wilhelmus Jacobus Sakkers en Rensje Walgast. Willem, z. van Jan Blaauwendraad en Janna Wolswinkel. 27 Febr. Jantje, d. van Jan Kramer en Clasina Johanna de Kat. Getrouwd: 4 Mrt. Teunis Lage- maat 23 j. en Geertruida Donselaar 21 j- Overleden26 Febr. Dirk Jetten 6 m. 28 Febr. Teuntje Hendriksen 4 m. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Maart 1897. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0. Appelen f 6a f8 00. Peren f0.a f0 00 Klei- aardapp. f0.afOOO. Zandaardapp. f 1.40 k f1,60 Uoendereieren f2.50 a f3.25 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.20 a f i .45 per kilo. kfar- gariuc f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0 60 a fi.00 Kuikens f 1.00 af 1.25 Piep kuikens 0.00 a f 0.00 Ganzen fO.OO fO.OO Eenden f0.60 a f 0.' 0 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazen f0 00 a fOOO Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamine f0.60 a f 1 10 Duiven f0.50 a f0.70 paar Vette varkens f0f0.Zeugen f30.f.35 Biggen f6i f9.—Schrammen f 12 af 18. Vette koeien f 000 af 000.Guste koeien f 00.— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinks tieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 15 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. KleiaarJappe len90 heet. Zandaardappelen 10000 stuks Hoen dereieren; «tuks Eendeneieren; 1100 kilo Bo ter: kilo Mugarine; kilo Kaas: 0 «tuks Ve« 30 zeut-en 230 hijgen en 50 sclirvuimeu.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2