NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Officiëele Publicatiën. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 20. Woensdag 10 Maart 1897. Zes-en-twintigste jaargang. Feuilleton. Mrs. BlatctM's uiterste wil. Amersfoortsche Courant j ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. S LOTIIOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Keuring van Dekhengsten in de provincie Utrecht. (Ingevolge provinciaal reglement van 14 November 1896). De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op de kennisgeving van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 4. Maart 1.1. (Provinciaalblad no. 29); Brengt ter kennis van belangheb benden dat bij besluit van genoemde Staten d.d. 4 Maart 1.1. no. 14 is bepaald, dat op Maandag 29 Maart 1897 des voormiddags te 10 uur, op het Vredenburg te Utrecht de keuring zal plaats hebben van alle hengsten die tot dekking in deze provincie tvorden gebezigd. De eigenaars of houders, die hunne hengsten ter keuring wenschen aan te bieden, zijn verplicht ten minste tien dagen voor de keuring schrifte lijk aangifte te doen bij den secretaris der keurings-commissie op biljetten die gratis ten gemuentehuize alhier verkrijgbaar zijn. Aan de geleiders van hengsten, die bij de gewone keuringen ter keuring worden aangeboden, wordt door den Secretaris der Commissie tegen kwijting eene vergoeding uit gereikt, berekend tegen vijf cents per kilometer, door hem met den hengst op den heen- en terugreis afgelegd naar de plaats van keuring. Amersfoort, 8 Maart 1897. De Burgemeester van Amersfoort, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Het antwoord door Griekenland op de nota der mogendheden gegeven was, zooals te verwachten was weige rend. Wij laten hier een resumé er van volgen De Grieksche regeering betreurt het, dat zij de troepen niet van Creta kan terugroepen, uit vrees, dat zich dezelfde incidenten zullen voor doen, welke tot het zenden dier troe pen, aanleiding hebben gegeven. Griekenland erkent, dat de mogend heden het recht hebben wederom een onderzoek in te stellen over de pun ten, welke in haar nota zijn opgeno men, zonder te gaan buiten het kader der geformuleerde beginselen, ten einde een oplossing te vinden, waar door haar voldoening wordt gegeven en de Grieksche regeering in staat wordt gesteld, rekening te houden met den wensch der mogendheden zonder daardoor aanstoot te geven aan de gevoelens der natie. Daarna sprekende over twee hoofd punten in de nota der mogendheden, geeft de Grieksche regeering te ken nen, dat zij haar schepen zal terug trekken, wanneer de mogendheden de verplichting op zich nemen, te beletten, dat door Turkije versterkin gen zullen worden gezonden. De troepen zal zij evenwel niet terug kunnen roepen, zonder op ernstige wijze de veiligheid der Christenen in gevaar te brengen. In dergelijke omstandigheden zou den de mogendheden het rechtvaardig moeten vinden, dat de Grieksche troe pen, in verbinding met die der mogendheden, werden gebruikt om de orde te herstellen. Wat betreft het definitief bestuur op Creta doet de Grieksche regeering een beroep op het rechtvaardigheids gevoel der mogendheden en smeekt haar, dat den Cretenzers de moge lijkheid wordt gegeven, om door een plebisciet zelf uitspraak te doen over hun lot. De openbare meening en de pers keuren ten zeerste den geest, welke in dit antwoord ligt, goed. Allen verlangen, dat Griekenland een waar dige houding blijft aannemen, zelfs al konden daaruit onheilen voort spruiten. De Staatscourant van 6 Maart bevat het Kon. besluit lot uitvoering van artikelen van de Kieswet. Daarin wordt ook de vorm der stembussen tot de geringste bijzonderheden be schreven. Bij de stemming moet voor elk ten volle honderd kiezers éen lessenaar zijn, met minsten twee vast liggende pollooden. De tafel van het stembureau en de lessenaars moeten minstens op twee Meter afstand staan van de voor het publiek bestemde plaats en daarvan gescheiden zijn door een afsluiting ter hoogte van 0.50 tot 1 Meter. Daarop volgt de inschrijving van het stembiljet. Het besluit betreft alleen de ver kiezing van leden der Tweede Kamer en treedt in werking op 1 Mei 1897. Bij het besluit zijn gevoegd de verschillende modellen voor de can- didatenstelling, de candidatenlijst, de oproepingskaart, enz. en de bekende inlichtingen voor de kiezers. Naar wij vernemen, zal binnen kort door den Radicalen Bond en de Nederlandsche Volkspartij worden aangevangen met de uitgifte eener reeks democratische blaadjes, waarin het standpunt der vrijzinnige demo craten bij de aanstaande verkiezing zal worden verklaard en de verschil lende punten van hun verkiezings program nader zullen worden toege licht. Door het centraal bestuur der Nederlandsche volkspartij is aan de afdeelingen de beantwoording verzocht van de navolgende vragen betredende armenzorg, drankbestrijding en leer plicht. 'lo. Hoe zoudt gij bij eene mogelijke verandering der armenwet deze inge richt wenschen. a. ten opzichte van de scheiding tusschen burgerlijke en kerkelijke armbesturen b. ten opzichte van het stelsel, waar door armoede zal te voorkomen zijn c. ten opzichte van het stelsel, waar door armoede moet gelenigd worden 2o. Hoe denkt uw vereeniging over a. Wettelijke maatregelen tot be perking van drankmisbruik door ver scherping der bepalingen onzer tegen woordige drankwet; b. Wettelijk verbod van fabrikatie en handel in alle alcoholische dranken, of alleen van gedistilleerd. c. Plaatselijk verbod, waarbij door volksstemming in eene gemeente of in een kring van gemeenten tot ver bod van verkoop en fabrikatie als in b. bedoeld, kan worden besloten; d. het propageeren der geheel-ont houding van alle alcoholische dranken in en door de afdeelingen en aange sloten vereenigingen. 3o. a Tot welken leeftijd wenscht ge leerplicht ingevoerd te zien? b. Zal daartoe ook verplicht herha- lings-, vak- of landbouw-onderwijs behooren c. Acht ge de bepaling, dat leer middelen en indien gewenscht ook voedsel en kleeding moeten verstrekt worden, noodig? d. Hoe denkt ge over kosteloos onderwijs aan allen of alleen voor hen, die onvermogend zijn? Zondag is te Utrecht de uitge schreven vergadering van het lande lijk comité met de gedelegeerden uit de plaatselijke comités en verspreide vereenigingen gehouden, welke door 158 vereenigingen uit 16 plaatsen en door 17 van de 18 aangesloten organisaties werd bijgewoond. In beginsel werd aangenomen, dat de Staat verplicht is ieder arbei- der(-ster) te pensionneeren, en dat dit pensioen uitsluitend uit de Staats kas wordt bekostigd. De overige punten van het reeds vroeger medegedeelde plan werden wel besproken, maar nog niet vast gesteld. Ten opzichte der agitatie-middelen werd in hoofdzaak besloten te 's Gra- venhage tegen het samenkomen der nieuwe Kamers een nationale meeting te beleggen ter bespreking der Staats- pensionneering, waartoe de afgevaar digden zullen worden uitgenoodigd. Men schrijft uit Drente: Opmerkelijk is in de laatste jaren de uitvoer van oud Drentsche huis meubelen, hoofdzakelijk van kasten en kisten, die voornamelijk in den winter plaats heeft. In oude Drentsche boerenwoningen bestaat het ameu blement tot bergplaatsen van kle dingstukken en kostbaarheden die nende, uitsluitend uit kasten en kisten. De meer nieuwmodische secretaires, commodes, enz., zijn hier zoo goed als onbekend. In don volksmond wordt dan ook al wat tot de uitrus ting onzer boeren en boerinnen be hoort, aangeduid met de uitdrukking »wat in kisten en kasten geborgen wordt." In de laatste jaren hebben die voorwerpen allengs meer plaats moeten maken voor de eikenhouten kabinetten en «linnenkasten," waarin dan het linnen ontbreekt, dat vroe ger bij duizenden ellen in Drentsche kasten gestapeld werd. De beste dier eikenhouten kasten, voorzien van antiek snijwerk, brach ten meermalen f 40 tot f 50 op. Heb ben zij geen -snijwerk of iets, wat oudheidkundige waarde heeft, dan worden zij tot andere doeleinden, als het maken van nieuwe «linnenkas ten" verwerkt en brengen slechts f6 a f7 op. De kisten waren vroeger bij den dienstbaren stand in gebruik. Wij zagen er meermalen met echt antiek snijwerk, met de jaartallen 1670 en 1750, die voor f8 a f 10 verkocht werden. Te Borger is nog eene zeer fraaie antieke kast, die omstreeks 1830 te Veendam voor f 17 werd aangekocht en waarvoor later te vergeefs f 200 geboden werd. Men was hier in het Naab het Enoelsch van HUGH CONWAY. 12) «Welken naam droeg hij, toen gij hem het laatst zaagt!"' vroeg hij. Zijn bezoeker krabde zich het hoofd. »Ja, dat is 't 'm, sir; ik heb onder het herwaarts gaan m'n uiterste best gedaan om 'm me te herinneren. Ik weet, dat ik hem toenmaals hoorde, 't Was een zeer alledaagsehe naam, Wilson, of Johnson of iets dergelijks, maar, zoo waar ik leef, ik kan er niet opkomen." «Hoe kan ik hem aan de weet komen "Het eenige middel, dat ik kan be denken, is dat gij iemand naar Frisco zendt, die déér naar "Daley's Bar" gaat ik weet, dat zij nog bestaat en vraagt, of iemand zich nog een man herinnert, die ddar den 12'l«n September, nu veertien jaar geleden, werd doodgeschoten. Gij kunt er zeker van zijn, dat er déér sinds dien tijd al weder verscheidene anderen zijn doodgeschoten, maar de een of ander zal wel in staat zijn zich den rechten persoon te herinneren." »Ik dank u. Ik zal uw raad op volgen. Hoe heet gij «M'n naam is Richard Dunn. Ik ben op de kaai te Bristol te vinden. Ik zoek als sehepenlosser wat te ver dienen. Ik heb een beetje geld, en wensch in Engeland te blijven als ik kan." Cuthbert schelde, en beval den bin- nentredenden bediende voor Dunn te zorgendaarop wenschte hij hem goe den morgen, verliet door een' zijdeur het huis, en ging, zonder door vrouw of kinderen opgemerkt te zijn, een' eenzame wandeling door de naburige lanen maken, ten einde ongestoord over de zaak na te denken. Het was de slechtste tijding, welke hij bij mogelijkheid kon ontvangen zelfs, zooals hij meende, slechter, dan die van het bestaan van Ralph Blatch- ford. Hij besefte, dat in spijt van de vele jaren, welke er waren verloopen, zijne verplichtingen dezelfde waren. Toch kwam het hem ongerijmd voor, zich geroepen te zien alles over te dra gen aan een' vrouw en een kind, die tot de laagste klasse van menschen behoorden, ja wellicht in misdaad leefden. Bovendien, thans zou hij van meer afstand moeten doen, dan van rijkdom alleenzijne eerzuchtige, ten deele reeds verwezenlijkte plannen moest hij tevens opgeven. Zou hij de kracht bezitten om ditmaal te overwinnen. Hij vreesde van neen. Maar deze vraag moest voor het oogen- blik op den achtergrond geschoven worden. Dan, hoe hij ten slotte ook handelen mocht, het zij hij zich liet leiden door zijn begrip van recht, hetzij hij er toe komen kon zijn ge weten tot zwijgen te brengen, één ding stond vast Ralph Blatchford's weduwe en kind moesten opgespoord worden. Eer er een tweede dag ver loopen was moesten er de noodige stappen daartoe zijn gedaan. Werden zij gevonden, en zag hij zich voor de noodzakelijkheid tot handelen ge plaatst, dan kon hij beslissen wat te doen. Toen hij tot dit besluit geko men was, keerde hij huiswaarts. Ofschoon hij thans oud genoeg was om geleerd te hebben zijne aandoe ningen te verbergen, zag Mrs. Wrey toch, dat er iets was dat hem hin derde. Toen het diner afgeloopen en de avond gevallen was, kwam zij naast hem zitten en keek hem bezorgd in het gelaat. «M'n lieve Cuthbert, je hebt iets dat je hindert. Is het een' staats- aangelegenheid of een' persoonlijke zaak? In het laatste geval kan ik je ten minste den last helpen dragen." Hij trok haar dichter aan zich. Zou hij haar de zaak vertellen!' Het was beter van neen. Waarom zou haar angst aangejaagd worden voor een ramp, welke hen wellicht nimmer treffen zou Zij wist iets van de zede lijke verplichting, waaronder hij het vermogen had aanvaard dat, zoo Ralph Blatchford mocht verschijnen, hij een groot offer zou moeten bren gen maar alle gevaar daarvoor scheen sinds jaren geweken te zijn. Zie ik er dan zoo afgemat uit zeide hij vriendelijk. «Indien het zóó is, schaam ik me over mezelf, daar het eenvoudig een' geldquaestie betreft. Het is mogelijk, dat ik binnen kort een verlies lijd." Zijne houding stelde haar gerust. «Is dat alleszeide zij. «Ik vreesde, dat het iets ergers was." Hij kuste haar op het gelaat, dat zij tot hem ophief, en kon niet nalaten te vragen «Indien ik alles, wat ik in de we reld bezit, verloor, zoudt gij dan toch nog dezelfde voor me zijn, Marion?" Zijn' vrouw vatte zijne beide handen en keek hem ernstig in de oogen. «Denk je tien jaren terug, en be antwoord dan die vraag voor me. Herinner je hoe je, me de eerste

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1