iXIffll: 2 IHHSliD Hifi GEMENGD NIEUWS. land der oudheden langen tijd zeer gehecht aan die «oudheden," doch de kansen der handelaren om iets te koopen, wat vroeger niet te koop was neemt langzamerhand toe, vooral wanneer die voorwerpen bij aanra king bijna uiteen vallen en dus repa ratie noodig hebben. Ook de kisten worden onder de dienstbaren zeld zaam, hetgeen tot den uitvoer door opkoopers zeker bijdraagt. Door den heer J. Hendrik van Dalen te Helder wordt het denkbeeld opgeworpen orn een «Bond voor Volks opvoeding" op te richten, die zich ten doel stelt het gratis verstrekken van onderwijs in de meest uitgebreide heteekenis, aan hen, die dat beter onderwijs niet kunnen betalen. Dat doel te bereiken door lo. het ver strekken van gewoon lager onderwijs aan allen voor wie op de scholen geen plaats is; 2o. het verstrekken van ambachtsonderwijs aan alle toekom stige ambachtslieden, voor zoover mogelijk3o. het verstrekken van meer uitgehreid lager, middelbaar en honger onderwijs aan allen, die daar voor aanleg betoonen en wien liet aan de middelen ontbreekt, voor zoo ver mogelijk. Wie met het denkbeeld van den heer Van Balen sympathiseert, zende hem een kaartje. De Nederlandsche «hooggeleerde" wereld is weder met een vreemdeling binnen zeven jaren de vierde reeds! verrijkt: de Staatscourant meldde de benoeming van dr. A. Doderleiu, buitengewoon hoogleeraar te Leipzig, tot professor in de ver loskunde en de vrouwenziekten aan de Universiteit te Groningen. Ook al lijdt men niet aan chau vinisme dan moet men zich toch, zachtst genomen, ver bazen, dat minister Van Houten voor de vervulling van den lioogleeraarzetel leentje-buur in den vreemde heeft gespeeld. In ons kleine landje hebben wij tal van uitnemende beoefenaars der wetenschap, die professer Döderlein zal doceerenwij denken aan dr. Nijholl te Amsterdam, dr. Vroesom de Haan te Rotterdam, dr. Doorman te Leiden, enz. Zijn die allen zooveel minder be kwaam of geschikt dan dr. Döderlein? Och kom Wellicht zijn zij echter gepolst en hebben zij verzocht niet in aanmer king te komen. Dan zou men in de benoeming moeten berustenmaar anders heeft de minister een daad verricht, die elk Nederlander hem euvel mag duiden. Door mr. P. G. H. Dop, advo caat te Utrecht, mr. P. J. F. 11. van de Rivière, advocaat te Dordrecht en 1'. de Graalf, hoofd eener school te Groningen, te zamen uitmakende het bestuur van den «Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Neder land" is ingevolge besluit der bonds vergadering van 12 December 1896 aan de Tweede Kamer der Stateu- Genei aal een request gezonden, waarin zij aandringen op verwerping van het wetsontwerp op de rijvvielbelasting. Adressanten wijzen op de geringe bate voor het Rijk, die uit de op brengst der rijvvielbelasting te ver wachten is en de lastige bezwaren voor het vreemdelingenverkeer, daar uit voortvloeiende. Verder verwachten adressanten, dat de lastige belasting-formaliteiten vele wielrijders zullen terughouden van een bezoek aan ons land, voorname- keer zaagt hoe je me uit een' af hankelijke positie tot je ophieft, en me liefde, vertrouwen en alles schonkt, wat aan het leven waarde geeft. O, m'n echtvriend, hoe goed ben je voor me geweest Marion Wrey sprak de waarheid. Cuthbert had, toen hij zijn leven aan het hare verbond, geen schitterend huwelijk gesloten. Zij bracht hem noch rijkdom, noch invloed. Tien jaar geleden had hij haar in de wo ning van een vriend, den Predikant Mr. Mayne ontmoet. Zij was een bleek, somber, maar schoon meisje, dat terstond zijn' belangstelling had gewekt. Zij was sinds eenigen tijd bij zijn vriend als gouvernante zijner kinderen in betrekking. Een' flauwe gelijkenis met de eerste vrouw, die Cuthbert ooit had lief gehad, had zijn belangstelling gewekt; en nadat hij haar eenige keeren had ontmoet, was die belangstelling overgegaan in bewondering, en de bewondering had zich ontwikkeld tot liefde. Hij was er de man niet naar om lang beslui- lijk uit de aan onze grenzen gelegen grootere vreemde plaatsen. Zooals in de Staatscourant wordt medegedeeld, heeft Prof. De Martens ons land in het ongelijk ge steld in de zaak van de Costa RicaPacket. Wij herinneren dat dit geschil onstaan is door de bewering van den heer Carpenter, dat hij en zijn stoom boot onwettig in Ned Indië waren aangehouden. Van een beladen piauw, die aan een Nederlandse!) onderdaan behoorde, en onbeheerd in zee was gedreven, had de bemanning van die stoomboot zich meester gemaakt en de lading ten eigen bate verkocht, zonder dat aangifte was gedaan van het vinden der prauw. Daarom werd op de stoomboot beslag gelegd en de kapitein, toen hij zich later in Indië vertoonde, in voorloopige hech tenis gesteld. Daar echter niet kon worden uit gemaakt of de bemachtiging van de prauw al dan niet binnen Nederlandsch gebied de territoriale zee had plaats gehad, verklaarde de Indische rechter zich onbevoegd en daarom morst de verdachte kapitein in vrij heid gesteld en liet schip vrijgegeven. De vermoedens, dat de onwettige toeèigening had plaats gehad, waren echter bijzonder sterk, en in allen gevalle had de Justitie in Ned. Indië de bestaande wetten toegepast. Daarom weigerde onze Regeering de vereischte schadevergoeding van pd. st. 30.000 te betalen, ook toen de reeders der «Packet" die door tus- schenkomst der Britsche Regeering vorderde. Beide Regeeiingen besloten toen den Czaar (Alexander III), tot scheids rechte! te benoemen en deze droeg met beider toestemming de beslissing op aan Prof. De Marlens. Na een onderzoek, dat een paar jaar geduurd heeft, is nu de uitspraak gevallen, waarbij de eischende partij in het gelijk is gesteld. De vergoeding is echter bepaald op nog geen derde gedeelte der geëisclite som. De be weegredenen dezer uitspraak zijn nog niet bekend gemaakt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In eene Maandagavond ten Raadhuize, op uitnoodiging van den burgemeester gehouden bijeenkomst, werd eene plaatselijke commissie ge constitueerd voor liet huldeblijk H. M. de Koningin-weduwe aan te bieden, bij het nederleggen van Haar regent schap. Tot voorzitter werd gekozen de burgemeester Mr. F. D. Graaf Schim- melpenninck, terwijl de heeren jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg en E. L. II. van Larischot Ilubrecht respectie velijk het secretariaat en penning meesterschap werd opgedragen. De commissie bestaat voor het overige uit de navolgende heerenG. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol, Mr. H. Croockewit, Kolonel W. L. de Petit, Overste J. G. van Gennep, majoor A. A. Graat van Limburg Stirum, A. M. Tromp van Holst, Ds. D. P. M. Graswinckel, M. L. Celosse, .1. J. van Thiel, P. Methorst, Dr. J. 11. Moll, G. J. Buys, .1. Gerd. Kleber, G. van Ede, P. J. Frederiks, J. Sclnil- man, G. J. Slothouwer, J. R Schuuring, N. Broers, J. E. Huurdeman, F. Boer winkel en D. P. Hamers. teloos te dralen. Op zekeren dag bracht hij haar een bezoek en ver klaarde haar zijn' liefde; hij smeekte haar zoo ernstig om wederliefde, dat het haar niet mogelijk was aan zijne oprecht innige genegenheid te twij felen. Toch aarzelde het meisje. Zij maakte geen geheim van het feit, dat zij hem lief had, maar verzocht hem een paar dagen van beraad. Eenigs- zins teleurgesteld, maar vol hoop ver liet hij haar, en keerde terug op den tijd door haar bepaald, om haar ant woord te vernemen. Marion vatte zijn' hand. "Ik heb nagedacht en nagedacht," zeide zij, «maar ik kan niet tot een besluit komen. Wilt gij me nemen zooals ik ben precies zooals gij me vindt zonder één' vraag naar m'n verle den zonder één' zinspeling er op? M'n leven is rijk aan bittere erva ringen; en zoo ik uw' vrouw word, laat me dan het verleden begraven en geheel uitwisschen. Wilt gij, kunt gij dat doen?" Met de onstuimigheid van een min- Bij liet Zaterdag te Utrecht gehouden examen voor de acte nuttige handwerken is o.a. geslaagd onze stadgenoote mej. A. M. Kerkhoff. Door majoor A. M. Tromp van Holst, commandant der dienstdoende schutterij hier, is vergunning gevraagd om de in dit jaar te houden zomer- oefeningen van het fie regiment in fanterie te mogen bijwonen. Hedenmorgen vertrokken per spoor van hier naar Utrecht de lote- lingen voor de lichting 1897, om hij de verschillende korpsen te worden ingelijfd. Een hoog honorarium. Keizerin Katharina II van Rusland betaalde aan den Engelschen arts Dunsdale, die zij aan haar hof had geroepen om zich te laten inenten, een honorarium van f 120.000 en bovendien f 24 000 reiskosten. Ver der verkreeg Dunsdale het portret der Keizerin, den titel van baron en staatsraad, en een levenslang pen sioen van f 6 000. Dit is wel het grootste honorarium, dat ooit een arts ontving. De gevaren van slecht gemaakte valschc tamlen. Te Londen js in het Bartholomew's hospitaal iemand gestorven aan ver- hloeding, veroorzaakt door het inslik ken van een kunstgebit gedurende een flauwte, die hem ongeveer negen maanden geleden overvallen was. Meermalen gebeurt het, dat het in slikken van kunsttanden doodelijke gevolgen heeft. Behoorlijk gezette en bevestigde kunsttanden leveren niet het minste gevaar op; dit bestaat alleen wanneer men kleine, loszit tende gebitten draagt, want dan kun nen deze bij een hoestbui, flauwte, of zelfs bij het drinken, verschuiven, en zoo ingeslikt worden. Doet zich zulk een ongeval voor, dan dient onverwijld geneeskundige hulp inge roepen te worden Aiiicrikaausche weddenschappen. Tegen den dag, waarop iu November van verleden jaar tie uitslag der ver kiezing van den president der Ver- eenigde Staten bekend zou worden, had de Evening Telegram te New- York een prijskamp uitgeschreven voor het raden naar het getal stem men meerderheid, dat de overwinnaar zou bekomen. Zekere William Taylor, te New- York, is nu gebleken de gelukkige winner te zijnhij ried 597,397 stemmen meerderheid voor Mac Kin- ley, dus slechts negen stemmen meer dan de door Mac Kinley inderdaad over Bryan behaalde meerderheid. De aan Taylor toegekende prijs be staat in een reis rond de wereld, te betalen door de Evening Telegram naar Japan, Formosa, China, de Filip pijnen, Indië, Egypte, de landen aan de Middellandsche Zee, Frankrijk, Engeland en terug naar New-York. Bovendien heeft het genoemde blad aan vijftig mededingers ieder een prijs geschonken, bestaande in een uit stapje naar Washington, alle kosten door het blad te dragen, bij gelegen heid van de inhuldiging van den nieuwen president der Vereenigde Staten. Aardappelen. In het zuiden van Gelderland blij- naar beloofde bij, dat hij noch nu, noch later iets zou wenschen of trach ten te -weten, behalve dit ééne, dat zij hem lief had; en toen hare hel dere, opene oogen de zijne ontmoet ten, wist hij, dat die belofte hem nimmer zou berouwen en hij ze even min immer zou wenschen te verbreken. "Indien," zeide zij na een' pauze "indien ge denkt dat ik te veel van u verlang, wend u dan tot Mr. Mayne hij kent m'n geschiedenis. Zij is zeer treurig zoo treurig, dat ik maar liever had, dat gij ze nimmer hoordet." Maar Cuthbert verkoos volkomen vertrouwen in haar te stellen, en hield, als man van eer, zijn' belofte. Had zij verdriet gehad, dan moest het voor eeuwig begraven worden. Marion gelukkig te doen zijn was voortaan zijn eenig streven. Zij waren bijna onmiddellijk ge trouwd, en van dat oogenblik ver dween elk spoor van verdriet van Marion's gelaat. Haar echtgenoot vond, dat zij bij den dag schooner werd. Zij was zes en twintig jaar ven de aardappelen gelijk reeds in hel begin van den winter verwacht werd voortdurend laag in prijs, en de voorraad is nog steeds groot. Voor de fijnste soorten wordt niet hooger dan f2.50 per H. L. besteed voor mindere soorten o.a. voor blauwe, welke zeer goed van smaak zijn van f 1.25 tot f 1.40. Van de/.e laatste soort werden voor eenige dagen eenige waggons opgekocht met bestemming naar de fabrieksplaatsen in Rijnland en Westfalen. Hier en daar zijn reeds nieuwe aardappelen gepoot. In den trein. A. Waarom staat in elke coupé Ie klasse de letter A, in de 2e klasse de letter B en in de 3e klasse de letter C B. Wel, A beteekent aristocratie, B bourgeoisie en C canaille. Heeren- eu dameshoeden. Een interessant proces is thans aan hangig voor een der Parijsche recht banken. In een schouwburg der voorsteden hield een heer zijn cylinderhoed op, ofschoon het gordijn reeds was opge haald. De gewone uitroepen van Cliapeau-planI weerklonken weldra van verschillende kanten, inaar de man met den hoed op deed, alsof hem dat niet aanging. Toen kwam een inspecteur van politie op hern toe, en verzocht hom vriendelijk zijn hoed af te nemen, maar de lieer antwoordde droogjes, dat twee daines voor hem veel hooger hoeden ophad den en hem hinderden in het gezicht op het tooneel. Zoolang men de beide dames niet dwong om haar hoeden af te zetten, zou hij den zijnen ook ophouden als om te protesteeren. Daar de inspecteur langs minnelijken weg niets meiden man kon uitrichten, dreigde hij hem er door de agenten te doen uitzetten, en nu verliet de bezoeker de zaal oin bij de kas zijn geld terug te vragen. Maar daarvan wilde de administrateur natuurlijk niets weten, en de heer liet zich van diens weigering een schriftelijk bewijs geven. Thans heeft hij echter den directeur van den schouwburg aangeklaagd tot terug betaling van 7 ires. voor zijn biljet en tot 50 fres. schadevergoeding voor het verstoorde genot en den open lijken smaad. Hij doet zijn aanklacht steunen op het feit, dat ten eerste geen voorschrift den mannen verbiedt om in den schouwburg de hoeden op te houden, dat de hooge hoeden der heeren minder hinderen dan de kolos sale dameshoeden, dat de heeren, veelvuldig aan kaalhoofdigheid lijdend, meer reden hebben om in den schouw burg den hoed op te houden. De moedige klager, die zich opoffert voor het welzijn zijner tijdgenooten, wil alleen het proces om tot een be sliste uitspraak te komen. Vit oude vriendschap. Zaterdagavond ontmoeLe te Utrecht een buitenman een vroegeren kame raad v. B. genaamd, met wien hij eenigen tijd had gediend en dien hij in lang niet had gezien. Daar zij elkander veel hadden te vertellen en zulks moeielijk op een droogje kon geschieden, gingen zij de eerste tap- peiij de beste binnen, waar zij gerui- men tijd tertoefden en onder gezelligen kout menig glaasje ledigden. Zoo langzamerhand was echter vooral de buitenman beschonken geraakt waarom oud, toen Cuthbert haar trouwde en thans, tien jaren later, was zij een' schoone, gelouterde deftige vrouw, die zich in het aanzienlijkste gezel schap kon bewegen, en, zelfs tegenover voorname gasten, steeds met beval ligheid en waardigheid de eer van haar huis wist op te houden. Hoe innig lief zij haar echtgenoot ook had, en hoezeer zij ook op zijn voort durend gezelschap gesteld was, be toonde zij zich toch niet onverschillig omtrent het succes zijner eerzucht. Zijne wenschen waren de hare, en zij was in staat elk offer te brengen ten einde te bevorderen, wat hem ter harte ging. Geen man en vrouw konden beter bij elkander passen, noch elkander meer liefhebben. Toch besloot Cuthbert, haar het doel van Mr. Dunn's bezoek niet mede te deelen, vóór er iets meer beslists aan het licht was gekomen. Den vol genden dag ging hij naar Londen, begaf zich dóór naar een bekend Informatie-bureau, droeg dit op on middellijk iemand naar San Francisco hij dan ook, toen het sluitingsuur had geslagen, het aanbod van zijn vriend, hem een goed logies te zullen bezor gen, gretig aannam en dezen gewil lig volgde. Waar dat logies was, kwam de man echter niet te weten, daar v. B. hem op eens in den steek liet en in het plantsoen verliet. Hierdoor kwaad vermoeden krijgende tastte hij onwil lekeurig in zijn zak en bemerkte toen met schrik dat zijn goed gevulde por- temonnaie daaruit was verdwenen. Een politieagent wien hij kort daarop zijn wedervaren mededeelde hielp liern zoeken en had v. B. weldra gevon den, die met den buit, die hij nog in zijn bezit had, naar het politie-bureau werd overgebracht. U. D. De macht der annonce. Engelschen en Amerikanen weten liet best liet groote voordeel van het adverteeren te waardeeren. De erva ring heeft hun geleerd, dat de groote sommen, die zij voor dat doel uitgp- ven, veelvoudige renten afwerpen. Er zijn ondernemingen, die alleen door de uitgebreidste reclame de grootste resultaten bereikt hebben. Eenige jaren geleden werd de onderneming van Pear's zeep in een naaml. vennootschap omgezet en aan deze omstandigheid heeft men het te danken, dat men uit de jaarlijksche balans nauwkeurig de verhouding tusschen de uitgaven voor annonces en de zuivere winst heeft leeren kennen. In 1885 had Pear voor aan kondigingen het bedrag van 31.159 p. st. uitgegeven en de winst bedroeg 95.106 p. st. In 1886 waren de advertentiekosten 58.881 p., de winst 117.565 p.; in 1887 bedroegen deze cijfers respectie velijk 8'2.312 p. en 128.109 p; in 1888 86.491 p. en 133 706 p, in 1889 119.902 p. en 149 770 p.; in 1890 126.994 p. en 165.355 p. Voor het jaar 1891 werden de reclame kosten op 103.596 p. berekend en de winst op 175.920 p. Pear heeft derhalve in den loop van 7 jaar meer dan 7 millioen gulden uitgegeven en meer dan 10 millioen zuivere winst behaald. Tijdtchrv. Nijv.) Een kostbaar standaardwerk. Er zal wel nooit een kostbaarder boek zijn uitgegeven dan de «Ge schiedenis van den Burgeroorlog", die door de zorgen der Amerikaan- sche regeering in het licht komt. Tot nog toe heeft de uitgave 447,000 dollars gekost, waarvan alleen 236.858 dollars voor uitgaven van drukken en binden. Het overige der uitge geven som werd besteed aan hono raria, schrijfmaterialen en den aan koop voor documenten. Het zal nog drie jaar duren, voor het werk gereed is, en de totale uitgave zal wel niet veel onder 600.0U0 dollars (ol f 1,500,000) blijven. In 't geheel zal het werk 112 deelen groot worden, waarbij een inhoudsregister, een atlas met 178 kaarten en plannen, en tal rijke fotografieën van belangrijke personen, plaatsen en gebeurtenissen. Totnogtoe werden 51.000 exemplaren van dit reusachtige werk verkocht. Van vroeg opstaan. «Morgenstond heeft goud in den mond," luidt het bekende spreek woord; duizenden jaren was men van mee ning, dat vroeg opstaan, in verband natuurlijk met vroeg naar bed gaan, zeer gezond was. Nu komt er iemand, die dit krachtig tegenspreekt. Een beroemde Engelsche krankzinnigenarts beweert nl., dat menschen, die zeer vroeg het bed verlaten om hun dag wei k te beginnen, veel eerder gees telijk ziek worden, dan anderen die in de eerste morgenuren nog eens rustig uitslapen. De arts steunt zijn bewering op de veelvuldige gevallen van krankzinnigheid bij menschen, die aan landbouw doen en overigens zeer gezond zijn. Deze bewering staat nog al op zwakke voeten. Maar dat de landlieden zoo gezond zijn zal, dunk ons ook, wel niet alleen liggen aan het vroege opstaan, maar ook aan de irissche lucht, die zij bij massa happen. te zenden, ten einde dódr zoo moge lijk eenige informatie in te winnen omtrent een man, wiens naam men niet wist, die veertien jaren geleden in een speelhuis als een hond was doodgeschoten. Daarop trachtte hij zich de geheele zaak uit het hoofd te zetten, en keerde huiswaarts om zoo goed mogelijk van zijn' vacantie te genieten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2