Jonge dames! firma THIES o/d Hof. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertenliën. TE HUUR. V c. DE VEIES, J Vereenipil tot bevordering vai 's Lands WeeriaiM. .aantebesteden VOOpHrtNDEN. C. H. DE JONG, Hof F 333. Nieuwe ScbËsebi! Mm. ifl. Zoiteviscb. ii Ansjovis. firmamiULlS, BAKER" avond 1.1. te Oud-Beierland meedeelde zijn door de zorgen van den toen- maligen notaris van Oud-Beierland reeds eenige jaren huurcontracten tot stand gebracht, waarin voor den grondeigenaar het voordeel bedongen werd, dat uit een eventueele invoe ring van graanrechten zou voort vloeien. AmstCour.) Vreesde men algemeen, dat, tengevolge van de strenge nachtvorsten en het koude weder in de vorige week, de ooftboomen. die veel be loofden erg zouden hebben geleden, thans nu het weder plotseling is om geslagen blijkt, zeer tot vreugde der vele tuinhouders, dat dit gelukkig niet het geval is. De bloesem heeft weinig of niet geleden. Indien een verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk, de twee erfvijanden, mogelijk is, dan heeft keizer Wilhelm II daartoe weer veel bijgedragen door zijn telegram aan president Faure bij gelegenheid van de verschrikkelijke ramp, die Parijs getroffen heeft, door het zich laten vei tegen woordigen hij de begrafenis door Uadziwill, en door een niet 011 belangrijke som (10.000 fr.) te zenden ten behoeve van de vereenigingen, welke door den afgebranden bazar werden gesteund. De Figaro, als boulevard-blad wel iswaar nog al veranderlijk, maar bij haar veranderingen volgend de wisse lende stroomingen in het openbare leven, gaf dezer dagen naar aanleiding van deze feiten een artikel, dat niet zonder beteekenis is. «Men kan," zoo schrijft het bekende Parijsche blad onder meer, «gelijk men bij 't begin zijner regeering ge daan heeft, zijn neiging om zich op den voorgrond te plaatsen en bij alle gebeurtenissen te willen uitblinken, critiseeren, maar het valt toch niet te loochenen, dat de Duitsche keizer een denkende, met een bijna onbe rispelijk gevoel voor de internationale welvoegelijkheid toegeruste persoon lijkheid is. die zich een even eigen aardige als zeer strenge voorstelling heeft gevormd van de plaats, die een monarch behoort in te nemen. Hij is klaarblijkelijk van laak bare oploopendlieid evenmin vrij als van edelmoedige opwellingen, maar zooals hij is, verheft hij zich op een zeer interressante wijs boven de alle- daagschheid der meeste Europeesche vorsten, die óf beheerscht worden door liuu omgeving, óf gehypnotiseerd door hun parlementen." De Figaro roemt verder verschil lende daden van den keizer en ziet niet in, waarom hij in 1000 niet de wereldtentoonstelling te Parijs zou komen bezoeken, indien hij daartoe lust zou mogen gevoelen, liet is inder daad een opmerkelijk artikel. Dat echter nog niet geheel Parijs denkt als de Figaro blijkt wel uit hetgeen La Palrie en Le Jour schrij ven. liet eerste blad geeft den raad voor een eventueel bezoek van keizer Wilhelm aan Parijs rotte appelen op te zamelen, en meldt met vette letters dat de Figaro een Duitsche krant is gewordenHet andere blad meent, dat een bezoek van den Duitschen keizer aan de Fransche hoofdstad niets minder dan een uitdaging zou zijn Van den oorlog tusschen de Grie ken en Turken valt op 't oogenblik niets afdoends mede te deelen. Ter wijl telegrammen berichten van het oorlogsterrein overbrengen, moet men alsnog blijven gissen naar den alloop van de dooi de zes groote mogend heden aangewende pogingen, om voor eerst de vijandelijkheden te staken, en alzoo het einde van den krijg voor te bereiden. De Turksche regeering moet verklaard hebben, dat zij op 't oogenblik niet in het aanzoek, om tot eene wapenschorsing te komen, kan bewilligen. De Porte moet hebben opgemerkt, dat, nu Griekenland zijn Nadat ik licht had ontstoken, keek ik de brieventasch vluchtig door. Zij behelsde aanteekeningen van den on- schuldigsten aard, zooals een bedrijvig ordelievend farmer ze maken zou. Ik vond er ook eenige handelsaanbeve lingen, kaarten van kooplieden uit de omliggende plaatsen in. Anders niet. Wordt vervolgd.) lot in handen van de zes Europeesche mogendheden heeft gesteld, het tot besluit zou kunnen komen, om in Epirus aanvallend op te treden. De Grieken zouden zich achter de mogend heden kunnen verschuilen. Nu de sultan onhandelbaar blijkt, zullen de zes vrienden van Griekenland zich tot de regeering van laatstgenoemd land moeten wenden, om te verkrij gen, dat de Turken in ieder geval rnet rust zullen worden gelaten. Voor den vorm zal dit moeten geschieden, doch de toestand èn van de Grieksche schatkist èn van het Grieksche leger verschaffen de gewenschte zekerheid in vollen mate, dat er van aanvallend optreden hoegenaamd geen sprake zal wezen. Athene, 18 Mei (R. O.) De brigade- Smolenski heeft bevel ontvangen om zich te Nea Mizela in te schepen met bestemming naar Stylis. De terug tocht van het leger van den kroon prins naar het Othrys gebergte ge schiedde in goede orde. De regeering heeft wederom bij de gezanten ge protesteerd tegen den aanval. Gisteren hadden de Grieken 220 dooden en gewonden, de Turken 1000. Athene, 18 Mei(fl.O) De Turken heschen de witte vlag voor Arta Men beschouwt den wapenstilstand als aangenomen. Constan'tinopel, 18 Mei R.O Edhem Pacha heeft de inneming van Domoko naar hier getelegrafeerd. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft den gezanten doen weten, dat de Sultan aan Edhem bevel gegeven heeft, zich in betrekking te stellen met de hoofden van het Grieksche leger, ten behoeve van de staking der vijandelijkheden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gisterenavond vergaderde de liberale kiesvereeniging «Eendracht" in het hotel De Vergulde Zwaan, van den heer G. Schimmel. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter mede de wijze van samen stelling van 't bestuur, uit welke mededeeling bleek dat de functiën van president vcorloopig na her haalden aandrang waren aanvaard door den heer M. Boukamp, die van secretaris door den heer A. Veen en die van penningmeester door den heer A. Schimmel. De keuze van een be stuurslid volgens het convocatiebiljet liet eerst aan de orde, werd, nadat dit door den heer D. Gerritsen in overweging was gegeven, tot eene vol gende vergadering uitgesteld. Daarna was aan de orde de verkiezing van een candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door het be stuur waren op de aanbevelingslijst geplaatst de heeren Mr. Ph. de Kan ter te Haarlem en Mr. II. van Gilse te Rotterdam, die verklaard hadden eene candidatuur der vereeniging te zullen aanvaarden, en de door haar gehuldigde beginselen te onderschrij ven. De voorzitter, dit mededeelende, zeide o.a. dat de strijdleuze thans zou zijn «tegen protectie": dat is tegen allen die het er op toeleggen om de eerste levensbehoeften in prijs te doen stijgen. Graven en baronnen zoo zei hij verder zouden daar van niets bespeurendie zouden 's ochtends, even onbekommeid als thans, hun eitje met beschuit wel nuttigen maar den arbeidei zou door protectie een bete van zijn brood dat liij misschien nu al droog verorbert, nog worden ontnomen. Daarom moest men als één man strijden tegen allen die protectie in hun vaandel schrijven en die te vinden zijn in 't monster verbond van roomschen en anti-revo lutionairen lieden die het volk de schoonste voorspiegelingen hebben ge daan, zonder die tot stand te brengen. Een der aanwezigen de heer Klarenbeek noemde ook de heer A. J. de Beaufort, burgemeester van Leusden en Stoutenburg, maar omdat men niet wist of deze heer met de beginselen der vereeniging medeging, werd die candidatuur niet verder besproken. Daarna gaf de heer L. van Dommelen in overweging ook den heer C. A. Zelvelder te Utrecht, die tot oprichting dezer vereeniging had medegewerkt, op het candidaten gros te brengen, waaraan, na eene warme aanbeveling van den heer D. Gerritsen die er op wees dat men de beginselen van den heer Zelvelder kende en men wist wat men aan hem had, werd voldaan. Bij de stemming werden van de 61 stemmen er 48 op den heer C. A. Zelvelder te Utrecht uitgebracht; 12 op den heer Mr. Ph. de Kan ter te Haarlem en 1 stem op den heer Mr. H. van Gilse te Rotterdam, zoo dat de heer C. .4. Zelvelder te Utrecht tot candidaat werd geproclameerd. Na deze werkzaamheid bracht de vereeniging nog enkele wijzigingen in hare s atuten. Onze stadgenoot de heer J. M. Radersma, is benoemd tot onderwijzer te Hoogland. Tot onderwijzeresin vrouwelijke handwerken aan de school Beekstraat alhier, is benoemd onze stadgenoote Mej. Radersma. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 14 Mei 1897 is H. Gierveld, milicien soldaat bij het 5e regiment infanterie, schuldig verklaard aan: eerste desertie, iu tijd van vrede, door het als verlofganger der nationale militie, niet voldoen aan eene oproe ping tot den werkelijken dienst, zonder vrijwillige aangifte binnen viei weken, en veroordeeld tot eene militaire de tentie voor den tijd van ééne maand alsmede in de proceskosten. Bij het 5e regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com mandant bevorderd, de sergeant-titu lair G. Baron van Utenhove tot sergeant, en de sergeant P. W. Engels tot fourier. De Amers/oorlsche Courant brengt ons het nieuws «dat in eene vergadering van patroons in het tim mervak besloten is het loon der knechts van 14 lot 16 cent per uur te ver- hoogen." Dat bericht is, naar ons wordt medegedeeld, niet geheel juist. Wel is lot verhooging van loon be sloten, maar ingaande 1 Januari 1898, naar het heet omdat het voor de patroons, «met het oog op de af sluiting van hunne boeken" bezwaar opleverde den maatregel dadelijk inte- voeren. Welk dat bezwaar is weten wij niet, maar wel vernamen wij dat de gezellen alles behalve met dat besluit ingenomen zijn en het wordt er geene wijziging ingebracht wel eens kon gebeuren dat zij vandaag of morgen «het hamertje er bij neder legden." 't Is misschien wel gek, maar die gezellen gevoelen nu eenmaal niet erg veel voor administratieve bezwa ren aan de afsluiting van boeken verbonden. En, misschien, zullen er ook wel maatregelen kunnen worden ontdekt om die administratieve be zwaren als zooveel andere, zaliger gedachtenis, op te heffen. De firma H. Gerritsen heeft aan den heer L. Ruitenberg opge dragen, naast haar pakhuis aan den Koppel een nog grooter pakhuis te bouwen, andermaal onder beheer van den architect W. H. Kam. Evenals de vorige maal zijn in het bestek bepalingen opgenomen omtrent minimum-loon en maximum-arbeids tijd. Het loon is vastgesteld op 12 cent voor de opperlieden en 16 cent voor de overigende arbeidstijd op het werk is bepaald op II uur. Tot gecommiteerden bij het eind-examen van het Gymnasium, op 17, 18 en 19 Juni hier te houden, zijn benoemd dr. W. L van Heiten, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen; dr. A. H. C. G. van den Es, buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke-universiteit van Amsterdamen dr. W. Kapteyn, hoogleeraar aan do Rijks-universiteit te Utrecht. Maandagmiddag vermaakte zich een viertal jongelieden met spelevaren, eerst in de binnen grachten en daarna op de Beek. Allen schenen een vrij groot offer aan Bachus te hebben gebracht, wat de oorzaak wellicht was dat men begon met het bootje geweldig heen en weer te schommelen. Achter 't buitengoed ..Randenbroek" kantelde het vaartuigjeallen ge raakten te waterdrie redden zich doch de vierde, Buijs genaamd, ver dronk. Zijn lijk werd korten tijd na 't ongeluk opgevischt en naar het lijkenhuis op de algerneene begraaf plaats vervoerd. Bij de gisteren gehouden her stemming ter verkiezing van 3 leden voor het Kiescollege bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, zijn uitge bracht 362 stemmen. Één briefje was in blanco en twee waren van onwaarden zondat het aantal geldige stemmen dus 359 bedroeg. Hiervan erkregen H. G. van Ginkel 193, Jhr. Mr B. W. H. Sandberg 189, C. Vlaanderen Az. 183, C. van Ouwer- kerk Czn 172. L. Kraan Gzn. 169 en P. M. den llertogh 165 stemmen, zoodat de drie eerst genoemden zijn gekozen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der Maand April. 1. L. W. Jansen. Amsterdam. 2. K. v. Veen, id. 3. Rademaker, Scheveningen. Buitenland. 1. C Prins, Johannesburg. 2. H. J. Timmerman, Duitschland. 354e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 18 Mei. (950 loten). Ten kantore van den coUecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevaUen Prijs van f 1000 op No. 13914. Prijs van f 200 op No. 18893. Prijzen van f 70. 2326 11667 13905 13952 18910 en 18922. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2313 2324 2339 3419 3539 3542 3566 3572 3604 13781 13787 13799 13868 13932 13948 en 18912. Volgende goocheltoeren van David Leendert Bamberg wiens kleinzoon David Thobias nog goochelt volgens de traditiën van het geslacht Bamberg brengt het Nws. in her innering Eens dat David de eer genoot te goochelen voor Z. M. Koning Willem II en uit een fleschje allerlei kleuren van inkt liet komen, verzocht hij Zijne Majesteit ook eens te schrijven. Wat zal ik schrijven, Bamberg? Sire, als het U behage moge, schrijft U dan: «David leendert Bam berg is van af lieden Ilofmechanius." Koning Willem II nam een pen, doopte die bij ieder woord in den inktkoker, schreef het gevraagde, en onderteekende het: «Willem." Ieder woord had een andere kleur. In den volksmond leeft een verhaal voort van een tooverkunst van dezen Bamberg, dat men misschien in zeer oude kranten kar, vinden, in dezer voege beschreven «Gisterenavond heeft onze Ilofme- chanicus David Leendeit Bamberg op Hoog Bevel eene soirée ten hove ge geven. (Iu het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage De voorstelling zoude om 8 uur plaats hebben. Bamberg zou te 7 uur aanwezig zijn. Het was lang over zevenen en Bamberg was nog niet gekomen. De koning en alle hooge gasten waren reeds bijeen Bamberg liet zich steeds wachten. Het slaat 8 uur, Bamberg is er nog niet. De Koning wordt wrevelig. Het gezelschap ongeduldig, üm kwart over achten openen zich de vleugel deuren en Bamberg komt binnen en maakt een prachtig entrée dechambre. De Koning gaat naar hem toe en zegt ontstemd: «Mijnheer Bamberg, waarom zoo laat Ik laat, Sire?! Uwe Majesteit boude mij ten goede Uwe Majesteit vergist zich, het is pas 6 uur. Als het Uwe Majesteit behagen moge op zijn horloge te zien, dan De Koning ziet op zijn horloge. Z.M. ontsteld, wordt bleek het horloge staat op 6 uur. De hovelingen zien insgelijks op hun horloges, worden bleek en ont stellen almede. Ook hun horloge wijst 6 uur aan. Vol verbazing zien ze, dat ook alle pendules op 6 uur staan. Onthutst en bewogen zien allen elkander met bezorgheid en ontzet ting aan. Daar dreunt in hun ontzetting de paleisklok zes zware slagen Bamberg richt zich bij den naklank van den laatsten slag op, fier, het hoofd naar achteren, de rechterhand in de borst en staart zegevierend om zich heen. De Koning nadert hem en zegt «Bamberg, je bent de grootste too- venaar die ooit geboren is. Een Koning in je vak!" De Hofstede «GROOT LOE- VEZIJV' aan het Ileetyeld te LrusDESyl groot ongevéer 28 Hectaren, te aanvaardend Febr. 1898. Inlichtingen te verkrijgen bij Mr. J. «an-riTer LEEUW AmersfooAt Muurhuizen A No. 286. Zij die degelijk onderricht in het Costiium-maatkiiippcn vol gens de fransche Coupe wenschen te leereh, kunnen zich daarvoor aanmelden-dnj-dSfejuffr CenhHMKW Kampstraat 33, Amersfoort. ii. Het bestuur der vereeniging noodigt H.H. Donateurs en leden op eene buitengewone vergadering op Donderdag 20 Mei 1897, des avonds 8Vv-Jlirr, in een der lokalen van «De Keizerskroon. Heeren die nog geen lid zijn en op dien avond wensehejt-töe te treden, worden eveneens be leefd uitgënuriilfgd deze verga dering bij te wonen. HET BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AaiER6Foggx..zjjn voornemens op Zatcrddg 29 Mei 1897, 's voormyfe 11 ure, ten RAAD- HUIZE' openbaar bij inschrijving (voor élk perceel afzonderlijk) I. Het schoonmaken van de Hoogeré Burger school. Het schoonmaken der 4 Openbare Lagere scholen. -— Het leveren en stellen van rasterwerk op de nieuwe Algerneene be graafplaats. y Dè, conditiën, waanWj dag en aanwijzing is vermeld, liggen tèi" vanaf HOOGE LAARZEN f4.50 HEEBÉN-BOTTINES -3.25 PANTOFFELS - 1.60 GEREGEN SCHOENEN 2.50 DAMES KAMGAREN ELASTIEK LAARZEN - 2.75 DAMES KNOOPLAARZ. -3.25 PANTOFFELS van - 0.60, - 0.80 - 1. ENGELSCHE SCHOOLL. - 2.50 Yerder een ruime keuze jjf fijn en grof kinderwerk. N.B. Maatwerk en. Alpara- tien worden spoejlig en billijk gelevënLyöOll stukjes op overleer worden onzichtbaar opgezet. Bij de IIO F, hoek Lavendelstraat. mandjes vindt men .voorhanden in de meest courante kleuren en prijzen bij de firma' Thies op den Hof. Ongeveerde van af 50 centen en gevoerde matures, zeer mooie van'af één gulden. Voorhanden een nïsqie sorteering in gekleurde satinets. -Louotükvoor bed overtrekken van tot breedte. Granaat, groen, geel en wit damast. en groen saai. Groote sortéering in meubel- chits, cretonnes en delenboord. Aanbevelend,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2