NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 41. Zaterdag 22 Mei 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ai onze tors! Oorspronkelpe Indische Schetsen BUITENLAND. BINNENL ANIL Feuilleton. DE SPION, Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij dit nummer verzenden wij als Bijvoegsel het eerste vel druks (16 pagina's) van een bundel door Isoiine. Wij raden onzen lezers deze vellen zorgvuldig te bewaren (portefeuilles daartoe 20 cent bij den uitgever verkrijgbaar. Zoodra het werk compleet is zullen nette bandjes verkrijgbaar worden gesteld. De ADimnsTBATiE. Met genoegen vernemen wij, dat de Grieksch-Turksche oorlog feitelijk tot liet verleden behoort. De strijd is, nu de Porte aan haren opperbe velhebber heeft gelast, niet langer aanvallend op te treden, geëindigd De Grieken waren al eenige dagen te voren besloten om geene aanvallen meer te doen. Zij verdedigden zich slechts in zooverre zij zich daartoe zagen gedrongen. Nu komt voor de Europeesche mogendheden de moeie- lijkheid aan, om de onderhandelingen over den vrede tot een goed einde te brengen, 't Is nu maar de zaak, het zoo arme Griekenland tot geene te zware offers te nopen en aan Turkije geen Grieksch grondgebied af te staan Nu had zich de Sultan vóór de oorlog begon, wel verbonden om naar geene uitbreiding van grondgebied te streven, doch te midden van de behaalde zegepralen schijnt tocli bet verlangen naar verb tering der Turkscb-Grieksche grenzen te zijn aangewakkerd. Dezer dagen beeft Engelaud's eerste minister openlijk verzekerd, dat de vereenigde mogend heden niet zullen dulden, dat Christen gemeenten in Thessalië onder de regeering van don Sultan zullen ko men. Hierop afgaande, mag men liet er voor houden, dat de Sultan haar hel streven om de grenzen »te verbeteren" uit de vredesvoorwaarden kan uitwisschen. Te Londen is men voortdurend bezig met liet onderzoek naar het gebeurde in Z.-Afrika, bij den beken den aanval op 't grondgebied der Transvaal. De enquête-Commissie was gedurende de laatstverloopen dagen bezig met een onderzoek der tele grammen, die gedurende de dagen, aan den overval voorafgegaan, tusschen de hoofden der samenzweering zijn ge wisseld. Bedoelde telegrammen waren voor de leden der Commissie afge drukt, maar toen ook afdrukken voor de pers werden gevraagd, werd door den Secretaris verzekerd, dat de voor raad daartoe niet toereikend was. 't Gevolg was, dat de behandeling der zaak voor de vertegenwoordigers van de Koningin der aarde niet was te volgen. In 't geheel verkrijgt men op die wijze den indruk, dat er met groote vooringenomenheid, met verschoo- nende gezindheid jegens de schuldigen wordt gehandeld. Een Engelsch blad schrijft: »Ik ben geneigd te verklaren, dat de geheele zaak mij voorkomt eene erfelijke knoeierij te zijn. De pers heeft soms geheele stapels stukken, zelfs boekdeeleu ontvangen. En nn do telegrammen worden gepubliceerd, die voor een goed begrip zoo dringend noodzakelijk zijn, worden wij in het duister gelaten, en verklaart de Secre taris. dat de afdrukken op zijn, nadat de zeventien leden der Commissie er een ontvangen hebburi Aan de N. R. C. wordt uit Weenen gemeld van den 15n: De Koninginnen zijn goed en wel in Aussee aangekomen, vanwaar zij bij regen en sneeuw naar Alt Aussee gereden zijn. Van den mooien weg door liet Gesiiuse langs Zelzthal en Steinach-Irdning naar Aussee, die eiken toerist in verrukking brengt, zullen de Koninginnen wel niet veel gezien hebben, want hel weer is de lieele maand al bijzonder slecht en in de laatste dagen werd het steeds erger. Vooral op den dag van het vertrek was liet weer zeer ongunstig onophoudelijk regens met lage tem peratuur, zoodat de winterjassen weer te voorschijn zijn gehaald en er weer gestookt wordt. Koningin Willielmina, die zeide dat zij Weenen zoo mooi had gevonden, zou van die stad bij zon en mooi weer nog een heel andere indruk gekregen hebben, want de Vorstinnen zouden dan in de gele genheid geweest zijn om rijtoeren in de mooie omstreken te maken waar van nu geen sprake was. Zoo hadden zij ook het Cobenzl willen bezoeken, een landgoed niet ver van de stad met een kasteel op een heuvel met mooie uitzichten en prachtige bosch- partijen, waar door Hollandsche liee- ren een park met woonhuizen zal worden aangelegd. Blijkens het verslag der Com missie voor Beschermende rechten uit het Landbouvv-Cornité achtte een deel der commissie graanrechten niet het middelpunt om den landbouw gezonder te maken, was één lid voor kunstmatige bescherming en was een vijftal leden voor een schaalrecht, dat den tarweprijs zou brengen op 1 7.50 per Hectoliter. Aan het Land-comité is ten slotte door de commissie voorgesteld een conclusie ten gunste van uitbreiding der staatszorg voor een ontwikkeling van den landbouw en tot herziening van het tarief, zoolang de binnen- landsche producten bij de buitenland- sche achterstaan. Een der coi respondenten van de Tel. geeft de volgende schets hoe de stemmingen plaats hebben »Je krijgt een papiertje en daar staan een stuk of wat nullen op, onder mekaar. Iedere nul heeft zijn eigen naam en die naam staat er achter, b.v. zoode bovenste nul be- teekent de Christelijk Historische, de tweede nul is de doleerende, de derde nul is de Roomsche, de vierde nul is de liberale, en zoo een lieele rij. De nul, die je nu hebben wil maak je zwart met potlood, en die gaat, als ie 't wint, naar de Tweede Kamer, dat is te zeggen, de naam die er achter staat, of eigenlijk de man dan. 't Is heel eenvoudig voor zoover als ik het begrijp, vooral omdat de na men vlak achter de nullen staan. Anders zou het nog al lastig uit elkaar te houden zijn, want de nullen zijn allemaal even groot.". Op een daartoe te Utrecht gehouden vergadering is besloten over te gaan tot oprichting van een Evan gelische Uniewelke zich ten doel stelt de vrijheid van persoonlijke Christelijke belijdenis in de Neder- landsch Hervormde kerk te verdedigen. Een hoofdbestuur zal later gekozen worden. Aangezien kan worden verwacht, dat van den uitslag der stemming in elk onderkiesdistrict, welke op den dag der stemming in den loop van den avond bekend wordt, telegrafisch bericht zal worden gezonden, en meerendeels die berichten de kantoren niet voor den gewonen sluitingstijd kunnen bereiken, is vanwege het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie bepaald, dat op 15 Juni a.s., alle Rijkstelegraafkantoren open blijven tot des avonds 10 ure (Greenwiclitijd) of zooveel langer als de drukte dit noodig maakt. Den volgenden dag sluiten de kan toren met beperkten dagdienst op plaatsen welke als hoofdkiesdistricten zijn aangewezen, in de morgenuren niet, alvorens de olficiéele verkiezings telegrammen van den voorzitter der hoofdstembureaux zijn aangeboden en overgeseind. Voordat de lieer E. D. Tilanus, lid der firma Tilanus Van Griet- huyzen te Pretoria, naar de Zuid- Afrik. Republiek vertrok, verzocht het libld. hem om te willen inlichten, welke kansen jonge mannen van eiken stand daar voor het oogenblik hadden om vooruit te komen. De heer Tilanus schreef nu in een brief dato 24 April »De toestand van alle bezigheid in dit speculatieland, hangt ten nauwste samen met den stand der ellecten- marktis deze hoog dan bloeit alles, en worden er allerhande nieuwe on dernemingen op touw gezet, is de markt laag zoo staat alles stil, dan worden eiken dag in het Hooge ge rechtshof aanzoeken gedaan om fail lietverklaringen, maatschappijen wor den geliquideerd, klerken ontslagen, in een woord overal schade geleden, wat nu het geval is. Tot overmaat van ramp heerscht de runderpest in zoo'n hevige mate, dat het land zeer verarmt en liet boerenbedrijf zoo goed als stil staat. De kantoren van allerlei soort houden ter nauwernood hun klerken aan, zeis werden er verscheidene ont slagen en in Johannesburg loopen honderden zonder werk. Dit alles heeft natuurlijk ten ge- volge, dat de handel gevoelige ver liezen lijdt en nagenoeg stil staat, terwijl nieuwe zaken niet geëntameerd werden, zoodat ook in deze branche geen nieuwe werkkrachten noodig zijn. Ook de bousvwoede neemt sterk af, en de waarde der huizen gaat zeer achteruit, terwijl in Johannesburg vele leegstaan, zoodat liet aan met selaars en timmerlieden af te raden is uit te komen, te meer omdat er velen Italianen uitkomen, die reeds beginnen tegen lager loonen te werken." Met het oog op deze feiten is de heer Tilanus overtuigd, dat de tijd naar het Duitsch van WILHELM BERGER. 9) Ik gaf de brieventascli aan Falk «Beproef jij je geluk; ik vind niets verdachts Falk zeide minachtend: "Een dom bedrogBegrijpt gij dan niet, Overste dat deze brieventascli met opzet zóó is ingericht' opdat haar eigenaar zou schijnen, wat hij niet is? Een werkelijke farmer schrijft zulke doel- looze berekeningen niet op." Laat dat zóó wezen," antwoordde ik. «Deze omstandigheid mag bezwa rend zijn, maar levert geen reden tot veroordeeling op." Falk doorzocht de brieventasch met argusoogen. Op eens slaakte hij een kreet van verrassing. In den potlood houder had hij, na verwijdering van de stift, een opgerold papiertje ont dekt. "Wat zóó verborgen wordt, moet verdacht zijn!" riep hij triomfee- rend uit. Inderdaad behelsde het smalle strookje papier een' beknopte verkla ring, dat de houder ervan, James Douglas, Majoor bij den staf van den Generaal Bragg, den opperbevelhebber van het tegenover ons staande leger der geconfedereerden was. Dit briefje was voldoende. Hij, bij wien het gevonden werd, was een verloren man. De overige papieren waren, zooals was te voorzien, van geen de minste waarde. Een enveloppe, welke ik ein delijk opnam, scheen een' photographie te bevaten. Daar ik daarbij onwille keurig aan Merritt dacht, overhan digde ik ze aan Falk, en zeide"Hier heb ik iets, dat je belang zal inboe zemen Hij nam het portret uit de enveloppe en hield het bij het licht. Nauwelijks zag hij het, of hij onstelde en zijn' hand trilde. "M'n GodZe heeft twee kinderen I" riep hij uit. Er klonk in dien uitroep een toon van ontsteltenis, welken de aanleiding nauwelijks rechtvaardigde. Maar het scheen Falk gegaan te zijn als vele menschen van een gesloten, peinzend karakter, voor wie op het gebied van hun persoonlijk lijden alles onveran derd blijft. Tot op dit oogenblik had hij zich Merritt steeds voorgesteld, zooals hij haar vóór vier of vijfjaren de laatste maal had gezien. Hij kon niet ophouden de groep te beschouwen. Ik keek over zijne schou ders: Mevrouw Merritt Douglas was een' zeer schoone vrouw, en had lieve kinderen, een knaap met donkere oogen, die vastberaden rondkeek, en een meisje, dat haar krullebol innig tegen de horst harer moeder liet rusten, Eindelijk legde Ealk met een diepen zucht het portret neder. Zonder mij aan te zien, reikte hij mij de hand, wenschte mij goeden nacht en verliet de tent. Ik meende te raden, wat er in hem omging. Het ontzettendste in een burgeroorlog is, dat de kogel, welke den vijand treft, maar al te dijkwijls ook hen kwetst, die ons dierbaar zijn Ik wierp mij op mijn veldbed, en blies het licht uit. De vermoeidheid overmeesterde mij spoedig, en ik viel in een diepen slaap. Ik was nauwe lijks eenigszins uitgerust, toen mijn oppasser mij reeds weder wekte, en zonder hem recht te verstaan, vernam ik zijn' mededeeling dat Kapitein Ealk reeds sinds een uur vóór de tent op mij wachtte. Maar terwijl ik mijn' uniform aanschoot, kwam de gevangen spion en de betrekking, waarin Ealk tot hem stond, mij eensklaps weder helder vóór den geest. Het beviel mij volstrekt niet, dat mijn jouge vriend er zoo'n haast mede maakte, om zijn gelukkigen medeminnaar naar de andere wereld te helpen; het zou edeler geweest zijn, zoo hij zich ver ontschuldigd en stil op deu achter grond gehouden had, tot alles was afgeloopen. Ik had ook, op grond van zijn' ontroering bij het aanschou wen van het portret, waarvan ik ge tuige was geweest, niets anders van hem verwacht. Ontstemd door de ervaring, dat de haat ook de besten tot lage hande lingen vervoert, beval ik Falk buiten te wachten, en toen ik eindelijk in de eerste morgenschemering tot hem ging, voegde ik hem knorrig toe: "Kun je je ongeduld dan geen oogen blik bedwingen Staat de arme kerel je zoozeer in den weg, dat je door hem niet eens hebt kunnen slapen?" Hij wierp een zonderlingen blik op mij. "'t Is waar, ik heb niet gesla pen," antwoordde hij met dofFe stem. Nu eerst viel mij zijn ontsteld uiter lijk op. »Wat scheelt je, Falk? Wat is er gebeurd?» riep ik uit, en trok hem op zijde, verschrikt door het vermoe den, dat zich aan mij opdrong, dat hij zich had laten vervoeren, het werk der wrake zelf ter hand te nemen. Ealk antwoordde somber»Ik smeek u, me vóór alles als uw vriend aan te hooren!» Dit verzoek versterkte mij nog in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1