CIJFEU2 THOM'S Til Eli. Dan zouden vertegenwoordigers der arbeiders niet behoeven te wurmen om een plaatsje te krijgen en dan zouden niet mannen als De Beaufort en Pijnappel, misschien ook Kerdijk en Ilartogh, uit de Kamer worden geweerd. Algemeen is dc indruk, zegt de Stan daarddat dusver de verkiezingen een betrekkelijk kalm verloop hebben. En die kalmte is, volgens het blad, dan ook te begrijpen. Wie het binnen druk heeft, vindt geen tijd zegt het om veel zwier op stoep te gaan maken; en allo partijen, en fracties van partijen, hebben zooveel in eigen binnenkamer te stellen, dat er voor het buitenwerk haast geen tijd overschiet. Daar komt dan bij, dat meer dan èèn partij eigenlijk niet recht weet, op wat deun ze zal zingen. De kiezers zijn niet meer de oude bekende massa, maar voor de grootste helft een onbekende grootheid ge worden, Wie onhandig zijn spel inzet, kan dus licht afstooten wie hij juist lokken wil. Eerst bij de herstemmingen zal de toon beslister zijn. Aangezien het toelatingsexamen tot het Reservekader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aan dacht er bij deze nog eens op ge vestigd, dat zij, die dit jaar aan ge noemd examen wenschen deel te nemen, vóór den 2lslen Juni a.s. ten bureele van den Hoofdofficier voor het Reservekader, te Leiden, moeten hebben ingezonden eene «Kennisge- ving model A," met bijbehoorende stukken, van welke bescheiden de for mulieren op aanvrage zijn te bekomen ten bureele van den Hoofdofficier, voornoemd. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor zoover zulks slechst eenigszins met belangen van den dienst is overeen te brengen, de militairen, die kiesgerechtigd zijn,i op den dag eener stemming, eventueel door het verleener, van het daartoe noodige verlof in de gelegenheid mosten wor den gesteld, dat recht uit te oefenen. De kersen en bessen hebben in de OverBetuwe prachtig gebloeid, doch zullen niet geheel beantwoorden aan de verwachtingen. Dit is voorna melijk toe te schrijven aan het on gunstige weder der laatste weken. De vooruitzichten voor appelen en peren zijn daarentegen zeer gunstig en men kan bijna zeker aannemen, indien het weder gunstig blijft, dat deze een buitengewonen oogst zullen opleveren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot agent van politie 2e klasse, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter, hier. is aangesteld, in plaats van agent A. Lenstra wien op zijn ver zoek eervol ontslag werd verleend, N. Bunks. De heer C. A. Zelvelder, can- didaat voor de Tweede Kamer van de Kiesvereeniging «Eendracht" zal aanstaanden Woensdagavond in Hotel Velaars optreden voor de kiezers te Baarn. De paardenarts 3e klasse F. Laméris, van het Ie regiment veld artillerie hier, is bevorderd tot paar denarts 2e klasse. Bij Kon. besluit zijn benoemd; tot hoogheemraden van het Hoog heemraadschap «de Bunschoter Veen- en Veldendijk," voor het le district E. van de Kolk, Ezn., en voor het 2de district mr. A. J. de Beaufort en A. Kuijer Azn. tot heemraden van het Heemraad schap «de rivier de Eem, beken en aankleven van dien," voor het tweede en het derde district de heeren A. M. Tromp van Holst en dr. M. C. Ver Loren van Themaet. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, terwijl alle leden tegenwoordig waren. Een staat van Yet is toch nooit goed voor honden. Geef hem vooreerst melk met brood, doch karnemelk is nog beter, als gij dat straks hebt. Geef hem ook om ven anderen dag een lepeltje bloem dan zwafel in zijn eten dan krijgt hij denkelijk de hondenziekte in 't geheel niet of in zeer lichten graad. Wordt vervolgd.) oninbare posten inzake do plaatselijke direc.te-belasting naar bet inkomen, dienst 1896, werd vastgesteld tot een bedrag van f 425.17. Wat in geen twintig jaren geschied was, geschiedde thans: de bepaling van art. 178 der gemeentewet werd nageleefddoor de bij dat artikel bedoelde verordening vasttestellen, vermeldende de verorde ningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Wij bleken de gelukkige bezitters te zijn van twintig verorde ningen die ons met geldboete of hechtenis bedreigen, wanneer we niet of anders doen als daarin is voor geschreven dat men doen of laten moet. Het voorstel van B. en W. tot het aanleggen van een riool naai de rivier de Èem, werd aangenomen. Uit de inlichtingen aan den heer Van Esveld door den voorzitter gegeven, bleek dat dit riool zal worden aange legd ten behoeve der afwatering van de gronden, bestemd voor den bouw der gasfabriek en van die waarop o.a. door den heer Gerritsen pakhuizen zijn gebouwden niet tot afwate ring van «het Sasje," zooals de heer Heyligers abusievelijk meende. Be sloten werd voorts tot onderhandsche verhuring van gronden buiten de Kleine Koppel tot Kerstmis 1897. Welke gronden 't zijn werd in den Raad niet gezegd, maar wij vermoe den, dat 'l de perceelen zijn, die, zooals wij onlangs mededeelden, geheel conditieloos, goedgunstig in gebruik waren gegeven door B. en W. aan een tweetal personen. Verder werden de kiesdistricten voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad vastgesteld en de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stem- bureaux voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal benoemd. Over het voorstel van den heer D. Gerritsen beraad slaagde de Raad bijkans een uur in geheime vergadering. Nadat de zitting heropend was, werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren van Eek, Prikken, Gerritsen, Kleber, Van Esveld, Van Kalken en Visser. Tegen de heeren Garjeanne, Van Reek, Hamers (die vroeger vóór het inwinnen van nadere inlichtingen van de schoolautoriteiten stemden). Tromp van Holst, Croockewit, Van der Want, Van Zijst, Groeneboom, Celosse en Heyligers. De verwerping van het voorstel geschiedde voorname lijk op gron van een formeel bezwaar aan art 8 der betrekkelijke verorde ning ontleend, dat voorschrijft dat de verhooging op voorstel van D. en W. wordt toegekend. Het advies van den schoolopziener luidde gunstig dat van de commissie van toezicht minder gunstig, en als men een hond wil slaan, is lichtelijk een stok te vinden. Ingekomen waren goedkeuring der verhooging van jaarwedde voor den commissaris van politie, ingaande 1 Januari 1898; beschikkingen van Gedeputeerde .Staten op reclames in zake de inkomsten-belasting, goed keuring op de tijdelijke geldleening en op verrichte af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1896, rekest van belanghebbenden tot rio- leering van de Bergstraat dat om praeadvies aan B. en W. is gezonden, en welk praeadvies, op aandrang van den heer Van Esveld, in de volgende vergadering zal inkomen en behandeld worden. De heer Van Esveld, herin nerde er aan dat een dergelijk ver zoek reeds in Februari 1896 is inge komen, dat in September 1896 naar de afdeelingen is verzonden en waar, van sedert niet meer werd gehoord. De toestand in de Bergstraat, waar door het uitstorten van den inhoud van zinkputten, een verpestende stank wordt veroorzaakt, eischt dringend voorziening. Amersfoort zal, wordt in dit euvel niet voorzien, niet in goeden naam komen bij de vele vreemdelingen die daar passeeren en ook de gezondheidstoestand loopt ge vaar. De voorzitter gaf de toezegging dat 't praeadvies in de volgende ver gadering ter behandeling zou worden ingebracht, maar verhaalde den uit slag niet van de correspondentie onder dagteekening van 18 Januari 1897 onder no. 61, door B. en W. gevoerd inet belanghebbenden, waarvan de inhoud is als volgt «Door den gemeenteraad werd om praeadvies m onze handen gesteld een request van eigenaren van huizen gelegen aan de Bergstraat tot het aanleggen van riolen. Aangezien die aanleg onzes inziens rneer ten doel heeft aan de eigenaren van huizen eene gelegenheid te verschaffen om door aansluiting aan de riolen met hunne woningen het menagewater te kunnen loozen, wordt er door ons prijs op gesteld, alvorens deze zaak bij den gemeenteraad tot een punt van behandeling te maken, met het aantal werkelijk belanghebbenden be kend te zijn, hetwelk naar onze meening zou moeten blijken uit eene toezegging (sic!) om bij eventueele aanleg van riolen het menagewater daarop te doen loozen, en daarvoor, behalve de verplichting om bij even tueele heffing eener recognitie voor aansluiting aan riolen in het algemeen, in de kosten daarvan f 20 voor elk perceel bijtedragen. Wij nemen de vrijheid u te verzoeken, indien op bovengestelde voorwaarde aansluiting wordt verlangd, ons binnen veertien dagen na heden daarmede in kennis te stellen, met opgaaf van het aantal perceelen." Hoeveel maal veertien dagen zijn nu reeds sedert 18 Januari 1897 verloopen? Vlug gaat de zaak inder- daat niet. Voorts waren ingekomenrekest van ingezetenen om verlichting van den Leusderweg, voorbij de kazerne hoofdpoort, als ougezegeld ter/ijde gelegd; rekest van den 11. C. Volks bond om aankoop van een gedeelte van het «Kinderhuis" en het rapport der commissie ad hoe betreflende de aanvrage om concessie van H. Geveke te Amsterdam, voor electrische ver lichting der gemeente. liet adres der Bergstraat be woners, waarvan in het gemeente- raadsverslag in dit nummer sprake is, luidt in zijn geheel als volgt; Edel Achtbare Heeren Met al den verschuldigden eerbied hoogachtend uw helangelooze zorgen voor de belangen der gemeente, kornen ondergeteekenden, allen bewoners der (Lange) Bergstraat, u beleefd doch dringend verzoeken aan den tegen- woordigen onhoudbaren en zeer ge vaarlijken toestand in die straat een einde te maken door er ten spoedigste tot rioleering over te gaan.. Den toestand noemen wij onhoud baar. Immers 1'. Gelijk voor alle voorbijgangers is te zien blijft nu reeds weken achter een een groenig-grijze plas, een 40 M. langs het grindpad en op één plaats (voor pand G 146a) over de geheele breedte van de straat ook bij aan houdende droogte, harden wind en feilen zonneschijn staan. Deze in de volle zon verdampende en altijd aan gevuld wordende plas is van, uit een zinkput opgeboireiend rioolwater! 2t. Eenige keeren 's weeks is te zien of te ruiken dat op de een of andere plaats in de Bergstraat een zinkput geopend wordt en beetje voor beetje leeggescheptdat de inhoud dan in een open ton op een krui wagen klotsend en spattend vervoerd wordt naareen grasveld of herm vlak in de buurt (b.v. 't driehoekig grasveldje hoek Bergstraat en Utrecht- sche straat) daar uitgestort om er deels in den grond te trekken en den bodem te verontreinigen, deels te ver dampen en de lucht te verpesten hel ïsgeen overdrijving als wij zeggen, dat de halve Bergstraat dikwijls dagen lang verplicht is aan de voorzijde alle ramen gesloten te houden en dus aan die zijde de kamers niet verfris- schen kan. 3°. Na zware regens kan men er zich van overtuigen, dat. de straat nog uren later blank staat en dat men van enkele stoepen planken moet leg gen oin de woningen bereikbaar te maken, terwijl, wat erger is. de anders voldoende zinkputten dan ook hun water met vettig, rottende, stinkende bestanddeelen naar boven zenden over de tuinen en wegen, ja in de kelders en gangen soms. 4°. Gelijk ons uit schriftelijke mededeelingen gebleken is wordt hier elke week de zinkput geledigd met al 't ongerief, daaraan verbonden, slaat daar de geheele beneden verdieping uit van schimmel, doet ginds een kelder geregeld gedwongen dienst als zinkput, is bij vélen de kelder on bruikbaar als bewaarplaats van vic tualiën, terwijl elders champignons in de benedenverdieping vooi twoekeren. En zeer gevaarlijk noemen wij den toestand, omdat de leemlaag in den bodem aanwezig, het doordringen van het vuile water naar de diepere lagen beslist verhindert en er daardoor aan de oppervlakte een aardmassa ont staat, die bij een eventueele epidemie van typhus of diphtheritis de meest geschikte bodem voor de vorming van de smetstoffen levert. 2°. Doch behalve in tijden van epidemie is ook nu de toestand zeer gevaarlijk te noemen, daar vele be woners klagen over koortsen en dit is toegenomen naarmate de afvoer van het vuile water slechter werd. Met zorg groote zorg zien wij den zomer tegemoet, wanneer die altijd schadelijke uitwasemingen zooveel te gevaarlijker worden. En ook met schaamte zien wij da gelijks de menschen omloopen voor of springen over de poelen in een onzer voornaamste straten. Behoeven wij op de rioleering zelve niet bij U aan te dringen, omdat daartoe, naar wij vernamen in begin sel reeds besloten werdmet allen klem, met vriendelijken en beleefden doch tevens met zeer beslisten en dringende nadruk smeeken wij U maakt spoed met 't werk. De toestand is onhoudbaar, on waar dig en gevaarlijklaat onze gezind heid niet onnoodig door talmen be dreigd en wellicht min of meer ver woest worden; wacht vooral niet tot wintervorst het werken in den grond onmogelijk maakt. Wacht niet, als 't eenigszins kan, tot de lelie hitte, typhus of erger onder ons en zoo onder alle andere bewoners van Amersfoort doet woeden. Periculum in mora. Gevaar bij gemaar 't Welk doende Volgen 34 handteekeningen. Gisteravond trad in het bene denlokaal van »de Keizerskroon" de heer J. K. de Waal Malefijt, burge meester van Westbroek en Achttien- hoven, voor antirevolutionaire kiezers en andere belangstellenden op, ter blootlegging der beginselen der anti revolutionaire partij (beginselen die wij zóó dikwijls reeds hebben vermeld, dat wij mogen veronderstellen, dat die nu genoegzaam bekend zijn); en ter verdediging van de door die partij voorgestane meening, dat 't belang van land en volk medebrengt om «beschermende graanrechten" te hef fen. Een groot aantal citaten werden door spr. voorgelezen om kracht aan zijn betoog bij te zetten. Aan «den landbouw" komende, riep spr. uit «De landbouw is de ruggegraat van ons volksbestaan," eene uitdrukking die niet zou doen vermoeden dat ze van protectionistische zijde zou wor den gebezigd, waar men door de heffing van beschermende 'graanrech ten den ondergang van den kleinen boer voor oogen ziet. En dat spr. op 't behoud van een flinken boeren stand toch prijs stelt, bewijzen ook de gezegdenwat zou er van ons woiden als wij onze boerenjongens niet hadden en wat zou er van het leger worden zonder onze boerenjon gens? wat echter algemeenheden zijn, waartegenover staat; wat zouden de boerenjongens beginnen, als er geen andere wezens dan boerenjongens be stonden Als de zaak niet zoo ernstig was als ze is, zouden wij geneigd zijn te antwoordenwel als wij geen boeren jongens hadden, dan dronken we maar brandewijn zonder rozijnen, terwijl wanneer er geen boerenjongens in 't leger waren, de massa die het vormt uit minder geestelijk onontwikkelde individuen zou bestaan dan thans. De zaal bevatte 100 a 150 hoor ders, die zeker even ongaarne als wij den broodprijs zullen zien verhoogen, wat door de helling van den grooten grondbezitter beschermende graan rechten' onvermijdelijk moet gebeuren. „Wat is dat voor een herrie?" vroeg ik Dinsdagmiddag aan eene vrouw die voor hare woning stond achter de Hoogere Burgerschool, „Och, mijnheer," was 't antwoord „een dronkenrnansboel, die al van, van ochtend af duurt. Sinds de kaartleg ster hier is komen wonen, is 't dag in dag uit herrie in de buurt." Met een „nou 't is wat" ging ik mijn weg. Toevallig kwam ik 's avonds tegen 1 l uur weder nabij die buurt, en toen ving mijn oor het geroep van moord, moooord, moooordd! op. Dat is de kaartlegster dacht ik en, toen ik eens ging kijken, werd mijn vermoeden be vestigd. Schreeuwende als een heiden, in 't rond slaande als een wilde, stond daar de beklagenswaardige vrouw, Netje Miouw, of zoo iets, geheeten, een toonbeeld van de ellende ver oorzaakt. door misbruik van sterken- drank. Een boel volk tehoop en ein delijk verscheen een politieagent, die „Netje" in beslag nam en haar „op borg." Een joelende, onmeedoogende menigte deed de rampzalige uitge leide uit de buurt, besprak daarna, lachende, de zaak nog eens, trok vervolgens af in huisen de rust was weder gekeerd. Arme kaart legster, dacht ik. Door het Kiescollegio der Ned. Ilerv. gemeente alhier zijn op 4 Juni herkozen de ouderlingen, D van der Wert, Mr. F. D. graaf Schimmelpen ninck, J. A. Bronsdijk en in plaats van den Heer J. Blom die bedankt heeft Mr. J. R. graaf Schimmelpen ninck. Tot diakenen de Heer B. van 't Eind, en in plaats van den Heer J. W. Put man Cramer, die bedankt heeft de Heer N. Vels-Heijn. Tot scheidsrechter bij de groote manoeuvres der 3e divisie in de pro vincie Noord-Brabant, is o.a. benoemd kolonel W. L. de Petit, van het 5e de reg. inf. alhier. Scherpenzeel 2 Juni. De op heden gehouden collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, hee't opge bracht de som van f 20.85. Tot predikant bij de Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. Harthoorn te Opijnen. 35Je Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 24 Juni. (2100 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 13792. Prijs van f 100 op No. 13976. Prijzen van f 70. 3495 3562 3577 3587 11634 11658 11660 13871 13944 13992 18869 en 18921. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2297 2307 2311 2323 2335 3414 3424 3429 3431 3448 3452 3497 3506 3509 3533 3547 3564 3575 3597 3630 11637 11661 11665 11673 11676 13797 13819 13827 13833 13835 13836 13839 13845 13849 13857 13863 13896 13904 13913 13916 13933 13941 13957 14000 18863 18864 18872 18890 18899 18904 18906 18911 18918 18920 en 18925. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 27 Mei Hendrik, r. van Hen drik van Drie en Hauna van de Blanke voort 28 Mei. Willem Hendrik, z. van Jacob Gerardus Lablaus en Catharina van Naarden. Antonie, z. van Elbert Machiel van den Ham en Johanna van de Raap- kamp. 30 Mei. Maria Geerlruida, d. van Johannes Termaten en Alydn van Ruiten beek. 31 Mei. Aaltien. d. van Jan Hendrik Mulder en Hillegien van den Berg. Everarda, d. van Jan staal en Mina Buisman. Ondertrouwd2S Mei. Harm Doosje en Aalbertje van Hennckelen. Getrouwd: 2 Juni. Antonie Gerrit Hie- nekamp en Janneije van Schooiihorst Overleden: 2 6 Mei. Antonie Hendrika Malestein, 4 m. Simon Hubert van der Poelen, 74 j. ongehuwd. 28 Mei. Hen- dricus Bijtelaar, 81 j wedn. vaD Gerrilje Veldwijk. 30 Mei Jeannette Lamberla Gerarda Vermolen, 5 m. Margaretha van Vulpen, 81 j. wed van Johannes Water- voort Nicolaas Snoek, 3 j. 1 Juni. Adriana Gouw, 19 m Geert Struik, 19 j. ongehuwd. Hoogland. Ondertrouwd: 3 Juni, J. van Esveld en P. van de Hoef. Overleden levenloos aangegeven dochter van A. Blom en W. M. van Riesen. Hoevelaken. Geboren: 29 Mei. Jacob, z. van A. B. de Vries en D. Laseur. Evert, z. van H. van Meer.eld en C. van Leijenhorst. l Juni. Janneije, d. van Jao Heinten en A. van de Buut. OverledeuGerrit van der Wal, 23 j. ongeh. Leusden. Geboren: 2 Juni. Gerard Johan, z. van Tennis Kamerbeek en Rijntje vau Nieuwen- huizen. Stoutenburg. Overleden: 2 Juni. Jan Woulers, oud 11 w. Alyda van Batonburg, 77 j., wed. van Rik van den Broek eu eebtg. van Jan Lieftink. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Juin 1897. Tai we 10.Rogge f0Roek weit f 0. Appelen 10a 10 00. Peren f0.a f000. Klei- aurdupp l 0.a f 0 00 Z.uula tnlapp. f 1.80a f200 lloeudereieren 12.10 a 12.75 per 100 sl. Eenden 10a f0Boter f0 75 a f0 95 per kilo. Mar garine ffa füZoctem kaas 0.— f 0. Kippen fO.GO a ft.10. KuikeusfOOO afOOOPiep- kuikeus 0.70 a f 1.00 Ganzen f0 00 f0.00 Eenden 1 0 60 a f O Op. st. Jonge f 0.00 a f 0 H azen f O.IJO a f0 00 Wilde konijnen f O.00 i f 0.00 Tamme fO.iO a f0 90 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Vette varkens f0f0.Zeugen f30.f45. Biggen ff,— a f 9.00. Schrammen (12.a f 18 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien 1 00.a f 000.Kalf koeien f 000 a f 000.- Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heel. Boekweit; 0 heet. Appelen; heet. Peren. 0 heet. Kleiaardappe- len: 160 heet. Zandatrdappeleu 45000 stuks Hoen- dereieren 0000 stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo. ter; kilo Magarme; kilo Kaas. 0 stuks Vee 20 zeugen 180 biggen en 30 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2