NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Hl v 1 voor slechts 30 coots Een rijke vrouw, BUITENLAND. Gil Amerika Daar Haai'' No. 47. Zaterdag 12 Juni 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers! BINNENLAND. Feuilieto n. Amersfoortsche Courant \r/ V 1 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zoolang de voorraad strekt leveren wij onzen lezers niet meer en niet minder dan oorsp. roman van P. F. Brunings. Men haaste zich dit boeiende boek bij den Uitgever dezer te doen afhalen, daar de voorraad niet groot is. In Noorwegen hebben de paar dagen groote warmte, die men ook daar gehad heeft, groote rampen ver oorzaakt. Üp de hooge rotsen is namelijk de sneeuw te spoedig ge smolten en het water is met donde rend geraas naar beneden gestort. De beek bij Drammen is ver buiten hare oevers getreden en beeft het land overstroomd. Hier en daar ste ken de toppen der dennen boven het water uit. Te Kongsberg is het nog erger. Daar is het water sinds 1879 niet zoo hoog geweest, 't Geheele dal is één meer: akkers, bosschen, wegen liggen onder water. Een groote menigte hout word door den stroom meegevoerd, bruggen zijn vernield en verscheidene fabrieken staan stil. Bovendien heeft eene partij hout zich opgestapeld boven Kongsberg en bedreigd nu ernstig de hoeven en huizen aldaar. Voortdurend stijgt het water en de stemming der bevolking is zeer angstig. Het koren kwam juist op, en nu zijn al de akkers verwoest. Men vraagt zich met angst af wat het einde van dit alles zijn zal. Het verkeer te land is geheel gestremd. Ook de stad Skiën, Ibsens geboor teplaats, wordt door het water be dreigd. De bruggen zijn vernield een gedeelte der stad staat reeds onder water. Ook de stoomvaart hield op, want de hooge golven beletten de schepen het landen. Engelands koningin, Victoria, zal twee of drie dagen na 22 Juni een briefmanifest richten tot het Engelsch sprekende ras in Europa en elders, om te danken voor de sympathie bij haar jubileum en om nog het een en ander meer te zeggen. Op uit drukkelijk verlangen van H.M. zal dit schrijven algemeen en zoo goed koop mogelijk verspreid worden, zoo dat iedereen het zich aanschalTen kan. Zou daar nu geen fondsje voor te vinden zijn geweest om het, althans gedeeltelijk, gratis te doen Londen loopt inmiddels vol van allerlei exotische elementen. Wij spreken nu met van de eerste minis ters der verschillende Australische koloniën, die reeds zijn gearriveerd en op diners of recepties gefêteerd. Waar het publiek vooral schik in heeft, zijn de afdeelingen troepen, uit allerlei koloniën overgekomen, om luister bij te zetten aan den optocht van 22 Juni. Met hunne fraaie uni formen en de vreemdsoortige dieren, welke zij met zich rondleiden, geven zij aan Londen dezer dagen een bij zonder schilderachtig aanzien, vooral in den omtrek der kazernes. Daar ziet met lansiers uit Bengalen met roodzijden tulbanden en golvende met goud en zilver afgezette gewaden, een fanfarecorps der lansiers van Gol- conda, artilleristen uit Canada, ruiters van den Nizain van Hyderabad, dra gonders van Nieuw-Zuid-Wales, een beigbatterij uit Madras, waarvan de stukken elk bespannen zijn met twee olifantenverder troepen van Trini dad, een eskadron keur-ruiterij van Centraal-Indië, Australische vrijwilli gers, lichte infanterie van Mauritius, ruiterij en artilleristen van de Kaap, enz. De Londenaars vechten om deze schitterende gasten, overladen hen op straat met beleefdheden, nemen hen mede naar eet- en drinkhuizen en bewonderen hunne apen, pape gaaien, beren, gazellen, antilopen en makke slangen. Men schrijft uit de Boven-Congo. De expeditie van baron Djanis is totaal mislukt. Alle soldaten ten getale van 1500 maakten oproer, namen de geweren in beslag, bene vens 500 lasten cartouches. (1 last bedraagt 35 kilo) alsmede de bagage van 120 blanken. Van deze blanken zijn er 13 ver moord, de overige bevinden zich te Stanleij Falls in eene versterkte positie. Onder de vermoorden bevinden zich vele hoofdofficieren o. a. de broeder van Baron Dhanis, commandant Leroi, commandant Dupuis, enz. Den 5en Mei vertrokken reeds hulptroepen van Kinshassa en eenige dagen later meerdere troepen ter versterking. Een en ander zal te Brussel geen aangename indruk maken in de hoo- gere staatskringen te meer daar het de Inlandsche troepen zijn, die oproer maakten. Daar de Etat Beige geen andere troepen in de Boven-Congo heeft komt de Regeering in een moeilijk parket Het geheele Etat-leger bestaat nu uit slechts 200 negers te Stanley Falls, afkomstig uit Sierre Leona en Lagos. H. H. M. M. de Koninginnen worden Maandag a.s. omstreeks 4 uur op het Loo terug verwacht. Voor de waarneming van den dienst zullen Maandag a.s. naar het Loo ver trekken: graaf Van Limburg Stirum, kamerheer; jhr. Van den Bosch, adju dant; en jhr. Van Suchtelen van de Haere, ordonnance-officier. De hofmaarschalk en de eerste stalmeester van H. M. de Koningin en de particuliere secretaris van H. M. de Regentes, begeven zich mede naar het Loo, benevens jhr. Vegelin van Claerbergen, referendaris van liet kabinet der Koningin. In de algemeene vergadering van de Nederl. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunde," in Juli te Leeuwarden te houden, zal behan deld worden een tweede rapport der commissie, belast met een onderzoek naar de behoefte aan geneeskundige hulp ten plattelande. Die commissie stelt voor, een rijks commissie te benoemen, »die in last heeft te zorgen, dat waar gebrek aan geneeskundigen li alp bestaat dit wordt opgeheven. De krijgsraad te Haarlem ver klaarde den voortvluchtigen luitenant der artillerie Van Nahuys vervallen van den militairen standen bande hem buiten het grondgebied van den staat. Dezer dagen is kolonel De Bas, die in Engeland vertoeft om, in op dracht onzer Regeering, nasporingen te doen aangaande den slag van Waterloo in de Waterloo-papers der familie Wellington, door de hertogin van Albany in audiëntie ontvangen. De hertogin toonde veel belangstelling in dit onderzoek. Het is van belang er-op te wijzen dat elke Voorzitter van een stem bureauvolgens art. 90 der Kieswet, verplicht is, Dinsdagavond 15 Juni, terstond nadat alle bij zijn bureau ingekomen stembiljetten zijn geopend en vóórdat die verzegeld worden of proces-verbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend te maken het getal der geldig uitgebrachte stemmen, dat in het geheel en dat op elk der can- didalen is uitgebracht. Ongeveer 8 jaar geleden kwam de Dunlop pneumatic tyre Company in Dublin tot stand en in dien tijd is het kapitaal van 25.000 pond ster ling aangegroeid tot de enorme som van 5 millioen pond. Zulk een hooge vlucht is zeldzaam in de handelswereld en pleit wel voor de activiteit der leiders en het succes van het aanstellen van vertegenwoor digers in alle deelen van onzen aard bol. Dépots en fabrieken zijn geves tigd in Engeland, Frankrijk, België, Italië, Nederland, de Vereenig.le Sta ten, Canada, Australië, Zuid-Afrika en elders. De heer Edge, de London directeui der maatschappij, is een énergiek man en hoofdzakelijk onder zijn toezicht werken de talrijke dépots. Van de Dunlopband, die een revo lutie in de wielerwereld bracht en welke het middel is geworden om van menige tocht uit de rookerigt steden een genot te maken, waai voorheen arbeid zoozeer de overhand had, kunnen wij slechts zeggen, dal het woord nDunlop" en de bijzonder heden zoo goed bekend zijn, dat ei weinig van gezegd kan worden, dat de lezers niet reeds weten. Toch zóó groot is de wereld dal er wellicht nog kunnen zijn, dieniel van de Dulopband gehoord hebben en voor hen dient het volgende. Aan het eind van 1888 werd dooi J. B. Dunlop de eerste pneumatic- band uitgevonden en zooals gewoon lijk het geval met groote uitvindinger is, er ging eenigen tijd voorbij, voor dat het publiek de kleine vreemde ling welwillend opnam. De hande verlangde haar standaard frame niel te veranderen en het publiek, dal zoo gemakkelijk te leiden is, were misleid met verzinde verhalen var punctures. Doch ondanks deze oppo sitie, is de band uitsluitend dooi eigen verdienste op den voorgrond gekomen, zoodat de Dunlop-fahriel thans iedere week een 12.000 bander Fidelis usque ad mortem. DOOR BLACK. 4) Zij nam mij op haren schoot en wij reden voort, door de prairie, wel een half uur ver, naar Bluhton. Daar hielden wij voor de stove stil, daar stonden nog drie buggy's en ook eenige andere wagens. De paarden werden aan een paal gebonden en wij stapten binnen. "Zoo, vrouw Larsen, zie ik u ein delijk weer eens, «hoorde ik eene vleiende stem zeggen toen Karin met mij in hare armen binnen trad. Lars volgde met de mand eieren en de boter. "Diggins, hier breng ik 60 eieren en 8 pond boter zei Lars." «Komaan, geef hier, wat moet je er voor in de plaats hebben" antwoordde deze, de boter wegende. »Er is maar 7 pond en 1 onze" zei Diggins. "Mijne vrouw, heeft ze zelve gewogen, zeg ik u, zeide Lars met verheffing van stem, en als die zegt dat er 8 pond is, dan is het ook zoo." »Nu, nu, bedaar man, ja toch er is 8 pond." "Wat moet je nu in de pladts. Wel, geef mij suiker, koffie, een half pond thee, en dan nog voor wat er over schiet, stroop in deze kan." "O, wat een lief hondje, hebt gij daar, vrouw Larsen. Laat eens zien. Meteen wilde hij mij opnemen doch zijne stem be viel mij niet, en ik spartelde om los te komen, 't Was alsof hij dat be merkte want terwijl hij mij neerzette, kneep hij mij geniepig in mijn oor. "Nu, dat zal een baas van een hond worden" zei hij. «Ja, en een mooie ook, hoorde ik eensklaps een luide stem aan het andere eind van den winkel zeggen. Daar zat op een stoel, een groote man, met een langen zwar ten baard, hij had een grooten ge- deukten hoed op, een grijze pantalon, een rood flanellen overhemd en groote kaplaarzen aan. In een geelzijden gordel staken 2e pistolen en een soort dolk of sabel, waarop allerlei steenen flonkerden. Ik hoorde naderhand dat dit een Cowboy, (koeherder) uit Mon tana was, en dat die menschen som tijds zoo veel geld verdienen, dat ze er geen raad meê weten, (van sparen is meestal geen sprake bij hen) en dat ze dan hunne wapenen met aller lei edelgesteenten versieren. "Kom hier, beauty", riep hij zijne hand naar mij uitstrekkende, en mij met zijne donkere oogen strak aan kijkende. Hoewel, die stem grof en ruw was, voelde ik mij tot dien man aangetrokken, en 't was als of ik naar hem toe moest komen, als hij mij zoo doordringend aankeek. «Wel beauty, ik wil je wel dadelijk meene men," zeide hij, mij opnemende. Daarop, toen karin naar mij toekwam, eens klaps opstaande en zijn flambard afne mende, vroeg hijWat moet ik voor dit hondje geven? 't zal een prachtig dier worden." «Die is niet te koop," «hoorde ik Karin met hare lieve stem antwoorden. "De geef dadelijk vier Dollars voor hem." Lars kwam nu nader en keek Karin aan. Deze stond eventjes besluiteloos, doch zeide eens klaps. "Neen, ik wil hem houden." "Neem het aan, vrouw Larsen, hoorde ik eensklaps de vleiende stem van Diggins fluisteren, zoon bod wordt je niet alle dagen gedaan. "Neen, zei Karin, beslist, al boodt gij nog twee maal zoo veel, Dollar is niet te koop." "Zooals gij wilt, Madam, antwoordde de Cowboy beleefd, terwijl hij mij weder op den grond zette. Daarop nam Karin mij weder op, Lars zette de suiker, thee en anderen gekochte waren in de buggy en wij reden weder naar huis terug. Zooals ik die paar dagen beschreven heb, zoo was 't iedere dag en zoo verliepen eenige maanden. Lars en Karin werkten den geheelen j dag, zij altijd vrolijk lachende, hij wat stiller, doch ook steeds opgeruimd. En ik altijd om hen heen. s'avonds zaten wij met ons drieën op het stoepje. Dan zongen zij Deensehe liederen, onder anderen "Rosen Blus ser alt in Dan&s have," (De rozen bloeien reeds in Denemarken's tuin.) Dit zongen zij zoo mooi en vol gevoel, dat ik er zenuwachtig van werd; (want muziek werkt op ons honden soms in hooge mate) dan begon ik te janken. Lars bracht mij dan altijd in de keuken en ik werd daar opge sloten. Langzamerhand wende ik aan hun zingen, ook aan muziek, doch ei bestaat eene soort muziek, die ik niel verdragen kan. En dat is de viool Daarin hoor ik allerlei naars, ik hooi menschen die verdriet hebben, smar telijk weenen, ik hoor hoe ze schreier om verloren geluk, om verloren ge liefde betrekkingen. Ik hoor ongeluk kige honden janken, kortom, die mu ziek doet mij zoo aan, maakt mij zoc ellendig, dat ik reeds uit mij zeiver wegkruip, zoodra er slechts eene viool in aantocht is. Dan de piano, dit kan ik ook niet uitstaan, doch (ii( maakt mij niet weemoedig, maar daai word ik knorrig en boos van, nu dal heb ik met vele menschen gemeen Doch daarover later. Onze dagen waren op dezelfde ma nier stil voortgegaan, 't Werd Oc tober. Ik was nu reeds vrij grool geworden. Ik kreeg reeds een beetjt vleesch of zachte kluifjes, van dal zoogenaamde knarsbeen, want miji baas wilde niet hebben dat ik beentje: kloof, nadat ik eens bijna gestikt wa in een scherpe kippenkluif, een ande maal, at ik zoo gulzig dat er eei varkensbeentje in mijne keel blee zitten, die er met een schaar voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1