BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. Door de laatste warme dagen zijn de kersen alle te gelijk rijp, en loopt de pluk van Meikersen deze week af, uitgenomen enkele nakomers. z weepers. De prijs valt tegen. Voor Amster dam en Rotterdam 12 a 13 ct. per Kg. De koopers der boomgaarden lijden veel schade door de lage prij zen, terwijl de laatste storm ook veel schade aan de kersen beeft toege bracht. De Köln. Zeit. meent, dat de vrede tusschen Turkije en Griekenland op bet punt staat van gesloten te wor den. De onderhandelingen zijn in de laatste dagen zeer hard vooruitgegaan. Het schijnt verder vast te staan, dat slechts een zeer gering grondgebied door Griekenland aan Turkije zal worden afgestaan, wijl eenige mogend heden meenen, dat zulks niet te ver antwoorden is met haar Christelijk geweten. Maar ook andere zijn er bang voor om nieuwe gedeelten toe te voegen aan Turkije, zoolang dit er niet toe kan besluiten zijn onder danen door werkelijke hervormingen een grootere veiligheid, een betere behandeling te verzekeren. Maar over de grensquestie kan men het zeer licht eens worden meer moeite zal bet kosten om de vraag op te lossen, boe hoog de oorlog schatting moet wezen. De Kö'nische Zeitungnog altijd vijandig tegenover Griekenland, meent dat Turkije recht heelt op een groote schadeloosstel ling, niet alleen, omdat het de kosten moet hebben vergoed voor den oor log, maar omdat het ook billijkerwijze van Griekenland een boete kan vor deren voor den begonnen oorlog. Men ziet, bet is nog altijd de oude wrok, en de oude vriendschapde Grieken zijn de beleedigers, de boosdoeners, de Turken de gekrenkte en de on rechtvaardig behandelde natie! In dit opzicht heeft het Iveulsche blad echter gelijk, dat Griekenland onmogelijk een zeer hooge oorlogs schatting zou kunnen opbrengen, en dat bovendien de mogendheden we zenlijk het hare hebben gedaan, op dat Turkije de zege kon behalen met betrekkelijk geringe olfers. Want het is geen geheim, dat er behalve Grie kenland ook andere kleine staten zijn op het Balkanschiereiland, die steeds speculeeren op het verval van Turkije, en die bij het uitbreken van de ver wikkelingen met Griekenland geen geringen lust toonden, van de niet ongunstige gelegenheid gebruik te maken tot een algemeenen aanval op het rijk van den Sultan. En deze aanval, die bepaald noodlottig voor de Porte had moeten worden, is ver hinderd door de zeer besliste houding van de mogendheden. Deze hebben aan Turkije den grooten dienst ge daan, den oorlog inet Griekenland volkomen ongevaarlijk te maken en het daardoor tot een zeer gemakke lijke overwinning te voeren. Daarom mag de Por te er thans ook niet op tegen hebben, dat de mogendheden een woordje meespreken, en Turkije willen noodzaken om zijn eischen wat lager te stellen. De Köln. Zeil. is er van overtuigd, dat het tot een Europeesche contróle over de Grieksche financiën moet ko men, een contrüle die niet alleen is in het belang van Turkije en de wilde eerst niet loslaten, toen pakte bij mij bij bet vel van mijn nek van achteren, en toen moest ik wel los laten anders zou ik gestikt zijn. Het speet mij dat ik uit moest scheiden met vechten. Ik zag boe de groote bond bloedend wegliep. O wat werd ik nu geprezen, ik werd er bijna trotscb van en voor 't eerst sedert bet vertrek van Lars gevoelde ik mij weer eenigszins vroolijk. Teunis gaf mij een grooten schotel brood met karnemelk en dat ging alles naar binnen. Baas Zoutman, die mij nog nooit had toegesproken, streelde mij even. Ik bad daar mijn vaste werk. Des morgens paste ik op de koeien, als zij in de prairie liepen, ook moest ik zorgen dat er geene schapen in het boscbje kwamen, want die eten de schors van de boomen af en dan sterven de boomen daarvan, dus als ik ze er in zag loopen, bolde ik er heen, om ze weg te jagen. Als zij mij van verre aan zagen komen, lie pen zij er van zelve reeds uit. Zij waren bang van mij, want ik bad er wel eens een in zijn pooten gebeten, 's Avonds was bet mijn grootste pret, schuldeischers der Grieken, maar eveneens in het belang van Grieken land zelf. De linanciën van dezen staat verkeeren 111 haast onhoudbaren toestand; alleen als daarin een gron dige verandering wordt gebracht, kan Griekenland zich weer verhellen, en daar deze verandering zonder een voogdijschap van Europa's kant niet mogelijk is, zijn er nu reeds heel vele Grieken, die zelf deze Europeesche contrcMe wenschen als het eenige hulp middel. Maar dat durven velen niet zeggen in Athene en elders, uit vrees, dat zij voor slechte patriotten worden aangezien. Koningin Victoria's aankomst voor de St. Paulskerk op den dag van haar diamanten feest zal dooi den schilder Gow vereeuwigd worden op een schilderij welke de Heer Henry Clerkc hem besteld heeft voor het museum van de City in de guildhall. Er is ook van de plechtigheid voor de St. Paulskerk een reeks kineto- graphiscbe opnamen gedaan, waarvan een exemplaar in het Britsch Museum zal bewaard worden, om het nage slacht een aanschouwelijke voorstelling te geven van die gedenkwaardige plechtigheid. Een aantal kinderen, in het Britsche rijk op den dag van het feest der Koningin geborejj, zijn door de ouders Victoria of Victor gedoopt Daaron der is een meisje, dat de voornamen Victoria Record heeft gekregen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In hare Maandagavond gehou den vergadering zijn door de voor uitstrevende liberale kiesvereeniging »de Eendracht" de navolgende hee- ren candidaat gesteld bij de a. s. verkiezing voor den gemeenteraad, als in; District I. D. Gerritsen en E. E Visser. District 11 mr. J. C. H. Prikken. District III. D. Gerritsen eu mr J. Heyligers. Voorts is besloten in district II de candidatuur van den heer G, P. A. Garjeanne (r. c.) te steunen. Bij de gisteren gehouden verkie zing voor den gemeenteraad zijn in district II herkozen de aftredende leden, mr. J. C. H. Prikken en W. P. A. Garjeanne. In district I zijn tot candidaten gesteld de heeren E. E. Visser, D. Gerritsen (aftr. leden), IE Koning en D. Ruijs. In district 111 de heeren mr. J. Heyligers, D. Gerrit sen, dr. P. Groeneboom (aftr. leden); D. Ruijs en P. J. F. van Voorst Vader. Voor districten I en II wordt dus eene stemming uitgeschreven. Aanstaanden Zondag 4 Juli zal de godsdienstoefening in de Rem. Keik geleid worden door Ds. L J. Fortuin Droogleever Ned. Herv. predikant te Naarden. Bij Kon. besluit zijn eervol ont heven, respectievelijk van het tijdelijk bevel over de Rij- en Hoefsmid^ehool en van het tijdelijk toezicht over het escadron ordonnansen, ritmeester N. J. Erzey en majoor A. A. graaf van Limburg Stirumen is aangewezen voor het bevel over de Rij- en Hoet- smidschool, de majoor H. F. D. Braams, De paardenarts 2e klasse F. Lainei'is, van het Ie regiment veld- de varkens uit de prairie naar buis te jagen. Zoodra zij op ons land waren, moest ik tot mijn spijt, ophou den met hen te jagen. Dat was mij zoo geleerd. Dan had ik ook een ergen hekel aan »hawks", men noemt ze hier kuikendieven; sinds ik gezien bad, boe bet Karin speet dat een van die roofvogels vijf van hare mooie witte kuikens had weggehaald. Zij nestelden in het boscbje. Nu was de tijd van kuikens wel is waar voorbij, doch zij vlogen altijd over ons land been, en ik met mijn kop in de hoogte liep ben overal achterna. Op zekeren dag liep ik zoo weer zulk een kuiken dief achterna, toen hij eensklaps neer schoot op een jongen baan. Hij bad die reeds in zijne klauwen en wilde er meê in de hoogte stijgen, doch hij had niet op mij gerekend. Ik vloog op hem toe. Hij liet den haan los, die nederviel, flauw van den schrik, boorde ik de touw zeggen, doch hij kwam spoedig weer bij. O wat werd ik weer geprezen en aangehaald. Ik begon mij langzamerhand wat geluk kiger te gevoelen., ofschoon ik des nachts in mijn slaap, Karin nog dik wijls ontmoette, die dan altijd met artillerie hier, wordt 1 Augustus voor den tijd van zes maanden gedeta cheerd te Millmgen. Luitenant P. E. H. V. E. baron Van Boecop, van het Ie regiment huzaren hier, wordt binnenkort be vorderd lot ritmeester. Rij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 28 Juni 1897, is W. Speek, milicien soldaat bij het 5e regiment infanterie, schuldig ver klaard aan het met woorden en ge baren dreigen, en, met woorden be- leedigen van zijn meerderen in rang, en veroordeeld tot eene militaire de tentie voor den tijd van één jaar en in de proceskosten. Het 2e bataljon van het 8e regiment infanterie dat alhier onder bevel van den majoor H. Verploegh, tijdelijk gedetacheerd is lot het hou den van Schietoefeningen, zal den 1 Juli a.s. per extra trein, 's morgens om 6.41 (G. t.) naar het garnizoen Deventer tërugkeeren. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie zal voornoemd bataljon tot aan het station uitgeleide doen. De le luitenant L. W. J. K. Thomson, van het 5e regiment in- lanterie, thans gedetacheerd bij de koloniale-reserve, die lot het volgen van lessen aan de Hoogere Krijgsschool is toegelaten, wordt met ingang van 1 Augustus a.s. van zijne detacheering bij de reserve ontheven, en van af gemelde datum tot het tijdstip waarop de lessen aan voornoemde Krijgsschool aanvangen, 'werkzaam gesteld bij de Topographische Inrichting te 's Gra ven liage. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot vaandrig de reserve onderofficier S. J. E. M. van Schaik van het 5e regiment infanterie. Het practische gedeelte van het examen voor den graad van vaandrig is met gunstiger, uitslag afgelegd dooi den reserve onderofficier C. 11. B. de Koever, van hel 5e regiment in fanterie. Door den kolonel commandant van het 5e regiment infanterie, zijn bevorderd tot sergeant de sergeant- titulair J. F. Wichman, en lot fourier de sergeant M. J. P. de Wilde. De eerste luitenant-kwa tier- meester J. H. Salomon van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de permanente Militaire Spoorweg commissie is tengevolge van ziekte tijdelijk ongeschikt bevonden voor de verdere waarneming van den actieven dienst. De heer E. N. Weber, assistent ten post- en telegraaf kantore alhier is met ingang van I Juli a. s. over geplaatst naar hel bureel van den Inspecteur der Posterijen en Tele- graphie te Utrecht. Aan de fabriek van ziektekiem- vrije melkproducten Amersfortia," directeur J. K. van der Wal. is door den Minister van Oorlog voor den tijd van éen jaar gegund de levering der melk voor het garnizoen hier, tegen den prijs van 7 cent per Liter. Wij wisten het wel, maar we meldden het niet. We lieten de ver melding er van na uit bescheidenheid. Uit bescheidenheid niet onzerzijds zoozeer, maar veeleer om de beschei denheid te eeren van den man dien wij hier op 't oog hebben. Tegen zijn wil is er openbaarheid aan gegeven dat de heer J H. Bosch morgen den dag herdenkt, waarop hij voor twaalf en een halfjaar geleden tot chef van hel station der Nedei landsche Centraal-spooi wegmaatschappij alhier werd aangesteld. Als jongmensch van vijftienjarigen leeftijd kwam hij in betrekking bij die Maatschappij en m onderscheidon funcliën was hij in baai- dienst werkzaam. Toen er in 1881 eene vacature vooi onder-chef aan 't station alhier ontstond, werd de heer Bosch als zoodanig den 22. Sep tember van dat jaar benoemd. En toen. betrekkelijk koit daarna, de chef, de heer Van Asperen, zijne be trekking tegen eenp andere, door hem meer begeerde, verruilde, werd de heer Bosch tot stationschef te Amers- mij speelde en praatte evenals vroeger een paar malen was Lars er ook bij. Het vreemdste was, dat ze op eens verdwenen waren, als ik weer wakker werd. Wordt vervolgd foort benoemd, met ingang van den 1 Januari 1885, op welk tijdstip hij als zoodanig in functie trad» Wij be hoeven er niet aan te herinneren met hoeveel ijver en toewijding de heer Bosch do betrekking van sous-chef vervulde. Dat zou overbodig werk zijn. Maar wel willen wij toch met oen enkel woord in't geheugen terug brengen het feit, dat juist de ijver en toewijding in die betrekking aan den dag gelegd en betoond, de doorslag gaven tot zijne benoeming tot de be trekking die hij thans nog bekleedt. Dat vooral de handel er bij de directie der Maatschappij op aandrong om Bosch tot stationschef te benoemen, mag zeker wel in de eerste plaats een bewijs genoemd worden hoe hoog zijne diensten als ambtenaar door de nijveren in onze gemeente op prijs werden gesteld. En de verwachting in den vluggen, kloeken, voorkomenden, eenvondigen man door den handel gesteld, heeft bij niet, heeft hij nimmer beschaamd. Neen: die is overtroffen, en bij al zijne zorgen voor de belangen der handelaren, vergat hij .zeker nooit die van het reizend publiek. Menigeen, wij zouden haast zeggen allen, die van uit 't station Amersfoort naar elders reisden of dat station van elders uit ooit bereikten, hebben de voorkomendheid, de bereidwilligheid des heeren Bosch ondervonden Meer willen wij niet van hem zeggen, van den flinken ambtenaar, van den een vondigen man. Wij zouden vreezen dan hem te ontstemmen. Maar één werisch moet ons en met ons zeker velen van het hart. En die is dezedat het reizend publiek in 't algemeen en de Amersfoortsche handel in het bijzonder zich nog jarenlang moge verheugen in 't bezit van Bosch als stationschef te Amers foort Programma van de muziekuit voering, hedenavond om half acht te ge en op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur G K. G. van Aaken. 1 »Entre-nous," raarche militaire 4. Ouverture »Ein Morgen, ein Mit- tag, ein Abend in Wien" 3. »Der Kaiser und die Kaiserin," Walzer 4. Potpourri de l'opéra »Les cloches de Corneville," de Planquette 4 Racoczy-Ouverture 6. (a. »Ave Maria," Lied (b. nSérénata" 7. »Wilhelrn's Krönung," Caprice héroique 8. nMeijerbeeriana," grosze Fantaisie No. 4 en 8 eerste uitvoering. De gemeente-veldwachter van Hoogland werd door vele zijner mede- ingezetenen «verdacht" van «iets heel onbehoorlijks" te hebben gedaan. Men vertelde elkander n.l. in de dorps herberg, dat de man der wet bij de laatstgehouden verkiezing voor da Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn stem had uitgebracht op den lieer Zelvelder, candidaat der vooruitstre vende liberale partij Hoe heeft hij 't durven onderstaan zei men. Maar die herberg-praatjes kwamen den veldwachter ter oore, en den «laster" moede, nam hij zijn toevlucht tot «de pers" om zich in het openbaar te verantwoorden. Het Advertentieblad voor Amersfoort van Zaterdag bevit een door den veldwachter «ingezon den stuk" ongeveer van navolgenden inhoud; «Met de laatste stemming op deze gemeente, ging er in omloop dat ik ondergeteekeride mijne stem zou hebben uitgebracht op den heer Zelvelder. Daar ik dat aan niemand uitgelaten had op wien ik mijne stem zou uitbrengen, en alzoo voor ieder geheim bleef, is 't vanzelf groote las ter en verzoek ik in het vervolg van zulke praatjes verschoond te blijven. Hoogland, 26 Juni 1896. G. van de Pol." Of de veldwachter de «laste raars" tot «betere" gedachten ten zijnen opzichte hierdoor heeftgebracht, weten wij niet, maar wel weten wij dat 't geval thans de hoofdschotel voor 't discours niet meer vormt in de eerzame dorpskroeg. Hoevelaken. Bij de gisteren plaats gehad hebbende vei kiezing van leden voor den gemeenteraad zijn de beide aftredenden G. Laseur en G. Co- zijnsen herkozen. A.Een jong radicaal-onderwij zer uit Friesland was te Amsterdam gelogeerd Zijn verlof was nog niet ten einde, doch de groote dag der herstemmingen naderde en de jonge man besloot een gedeelte van zijn vacantie op te offeren, om zijn kies plicht in het district zijner inwoning (Sneek) te vervullen. Hij vertrok dus van Amsterdam om in Friesland zijn stem te gaan uitbrengen op den heer Van Gilse. Denzelfden avond meldde de telegraaf door hetgeheele land, dat de liberaal Van Gilse, met ééne stem meerderheid was gekozen tegenover den antirevolutionairen can didaat den heer Heemskerk. B: Een kiezer uit Sneek bevond zich Donderdag Vöor zaken le Middel burg. Te middernacht waren zijne zaken afgelooperi. Om nog tijdig aan de stemming iii zijn woonplaats te kunnen deelnotineii, hegaf hij zich onmiddellijk per rijtuig naar Vlissin- gen, van waar de sneltrein hern op tijd naar Sneek bracht en hij alzoo gelegenheid had zijn stèin uit te bren gen en wel op den liberalen candidaat, den heer Van Gilse. C: Een ant 'revolutionair te Seek, voornemens zijn stem op mr. Heems kerk uit te biengen, werd ait onmo- u gelijk gemaakt, wijl hij zijn oproepings- kaart verloren had en vermoedelijk ver zuimde bijtijds een andere aan te vra gen. Vrage: Welke °tem bezorgde den heer Van Gilse de meerderheid, die van A., van B. of C.? Bedrogen uitgekomen. Er is vreeselijk gespeculeerd in tri bunes en vensterramen in Londen deze week, maar dat men met die specu latie ook bedrogen kon uitkomen, be wijst de volgende geschiedenis: De heer Maskelyne, goochelaar in de Egyptian Ifall had een oud huis gekocht van St. Paul's Churchyard. had dat geheel laten afbreken en op de plaats een tribune laten bouwen met eenige duizenden zitplaatsen. Doch de zaak viel tegen, de tribune was te laat klaar, en de menschen die betalen konden de plaatsen moesten 20 pd. st. kosten waren groo ten- deels reeds voorzien. Verleden Vrijdag kon het verhuren beginnen. Maar al waren de plaatsen nog zoo mooi, den prijs brachten zij niet op. Voor drie pond moesten zij van de hand gezet worden en op het laatste oogenblik deden ze dat noch niet eens. Maskelyne, die gedacht had 15,000of20,000 pd st. schoon te verdienen verloor schrik kelijk. De plaatsen hadden hem 10 pd st. per stuk gekost. itoschbrand. Zondagmiddag zijn 25 hectaren bosch, gelegen aan den straatweg tusschen Enschedé en Oldenzaal af gebrand. Met veel krachtsinspanning gelukte het met behulp van de toe geschoten arbeiders en boeren door het opwerpen van dammen en het graven van greppels, het vuur te sluiten. Waarschijnlijk is de brand door vonken uit een locomotief ont staan. Een vreeselijk onweer. Een vreeselijk onweer heeft er te Antwerpen gewoed, een onweer, dat zeven uur achtereen duurde. Het ging vergezeld van zeer aanhoudende regens, die loodrecht, in dikke stra len neervielen, en de straten in rivie ren. de pleinen iu meren herschiepen. Tal van kelders 1 iepen onder water, zoodat de menschen naar buiten wer den gedreien. Ondertusschen stond de lucht steeds iu vlammen en rolde de donder onophoudelijk. Om tien uur 's avonds begon het le regenen, en om 5 uur 's morgens regende liet nog Bakkersvuren werden door dien regen uitgedoofd, de flesschen en vaten der wijnhandelaars dreven en sloegen tegen elkaar, en tal er van gingen op die wijze verloren. Op verschil lende plaatsen werd de brandweer geroepen, maar ernstige ongelukken schijnen er niet ontstaan te zijn. Een gelukje. Dc groote prijs der Parijsche Ten- toonstellingsloterij 100,000 francs is gewonnen door twee fabrieks- arheidstfis te Roanne. Een blikslager van Vaise, die bij de uitloling van het Fransche Grond- crediet lot zijn vreugde zag, dat hij een prijs van 100,000 fr. had getrok ken, werd bitter teleurgesteld. Toen hij namelijk zijn obligatie aanbood, bleek, dat de laatste storting daarop was verzuimd, en nu moest rnen hem de uitbetaling van den prijs weigeren, liet hielp niet of hij zich al bereid verklaarde het bedrag alsnog te vol doen. Van Aaken. Von Suppé. Eilenberg. Bicknese. Kéler-Béla. Fr. Schubert. Moszkowsky. De Kontsky. Art. Seidel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2