BINNENLAND. CIJFEI12 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. willen uitstellen. Zij rekent, dat ieder vier-en-twintig uren gewonnen is, en zij ziet er niet tegen op om daarvoor de mogendheden zelfs een beetje voor den gek te houden. Zoo weet de Times mee te deelen, dat Zaterdag, toen de gezanten in Tophane bijeen kwamen om daar over den vrede te beraadslagen met Tewfik-pacha en de Turksche militaire commissie, noch de eerste, noch de laatste verschenen. De gezanten gingen daarop naar de Oostenrijksche ambassade, waar dan ook ten slotte Tewfik-pacha kwam, en meedeelde, dat de Sultan hem en de militaire commissie hadopgehouden. De gezanten, altijd toegevend, namen genoegen met deze verontschuldiging en daarop zou men dan eindelijk over gaan tot de zaken- Maar nu begon Tewfik-pacha dadelijk met mede te deelen, dat de Sultan de maarschalken Zekki en Saaddedin-pacha benoemd had tot gedelegeerden bij de vredes onderhandelingen. Maar eenstemmig en beslist weigerden de ambassadeurs om deze gedelegeerden toe te laten bij de besprekingen, en Zekki, die reeds in de voorkamer wachtte, kon heengaan, doch de vergadering ging eveneens uiteen zonder verdere be spreking, en aan Tewfik-pacha werd overgelaten om den tijd vooreen nieuwe bijeenkomst te bepalen. Gister hebben de gezanten weer een beraadslaging gehouden in Buyukdere, maar het resultaat daarvan is nog niet bekend, als er althans eenig resultaat is geweest. Zoo houdt Turkije de zes mogend heden op sleeptouw en dat kan zij nog wel eenigen tijd volhouden. Volgens de Daily Telegraph moet een hooggeplaatst Berlijnsch diplo maat zich niet heel hoopvol hebben geuit over het uitstel der vredesonder handelingen dat kon nog wel eenigen tijd zoo duren; de geruchten omtrent dwangmaatregelen van den kant van Rusland, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk-Hongarije ontbeerden voor- loopig allen grond. Alleen zouden stappen van dien aard geen tegenstand vinden bij de mogendheden want deze waren eenstemmig, maar niemand wilde het eerste woord in dezen spreken. Bij het aanvaarden van zijn lucht reis naar de Noordpool heeft, naar thans blijkt, André een telegram van dankbetuiging aan den Koning van Zweden en aan Aftnnbladel een be richt gezonden. Daarin meldde hij. dat de ballon waarschijnlijk eerst in Noord-Noord-Oostelijke richting zou diijven, maar dat hij hoopte op een gunstigen wind in de hoogere lucht lagen. Van Spitsbergen wordt heden be richt, dat André met zijn 2 metge zellen, Friinekel en Strindberg, precies half 3 in het schuitje stapten, na een hartelijk afscheid van alle aanwezigen. Zij sneden daar staande de lijnen door. André telde 12, 3 daar werden de laatste touwen losgelaten en de ballon, die „de Adelaar" is ge doopt, steeg door den opengemaak- ten Noordwand van zijn huis statig omhoog. Behalve de Zweedsche vlag, voerde hij een wit zijden vlag met een blauw anker der Hoop. André zag opgewekt en vol ver trouwen op de achterblijvenden neer. AUen liepen naar het strand en daar had rnen een angstig oogenblik. De ballon dreef naar een vooruitste kende rots aan de Oostzijde van den Smeerenburgsond heen en dreigde daar tegen aan te stooten. Maar plotseling kwam door de Sond een Zuid-Oostelijke wind, die hem in Noord- Westelijke richting heendreef en hem zoo van boven trof, dat het schuitje eenige seconden in het water kwam. Men wierp echter eenige zakken bal last uit en toen, weinige minuten na de opstijging, dreef de ballon, zooals André had gehoopt, regelrecht naar het Noorden. Aan den Noordrand van den Smeerenburgsond werd hij nog wel even door een Zuid-Westelijken luchtstroom aangegrepen en schijn baar tegen de klip van Vogelsang aangedreven, maar door de kijkers kon men zien, dat hij eenige meters er boven voortdreef en weder recht naar het Noorden ging. wurgd te hebben. Nu wordt het in Amerika zeer euvel opgenomen als men eene vtouw mishandelt. Mijn meester zei: «O Jones, zoo iets had ik van u nooit gedacht." Jones lachte eventjes verachtelijk en verhaalde toen, hoe het geval zich had toegedragen. Eefje Reinders het mishandelde meisje, de aanklaagster getuigde tegen hem. Wordt vervolgd.) Het was juist 3 uur toen hij aan den Noordelijken horizon verdween. Wij vernémen dat IIH. MM. de Koninginnen een bijdrage van f 1000 hebben geschonken aan de commissie ter inzameling van giften voor de slachtoffers bij de jongste ramp te Scheveningen. De bijdrage werd namens HH. MM. met een begeleidend schrijven ge zonden aan het lid dier commissie den heer B. L. Loeff, lid van den Gemeenteraad, die haar in handen stelde van den Directeur-Generaal der Maatschappij ZeebadScheveningen. Men meldt aan de Zw. Ct. dat het leggen van den telephoonkabel van Urk over Schokland naar de boverdanden van de Kamperketel met goeden uilslag heeft plaats gehad. De verdere aansluiting van Kampen zal spoedig haar beslag krijgen. Aan de officieren van de bere den wapens zal vergund worden het dragen van eeri muts bij de veldoefe- ningen en in de kazerne. Het hoofd deksel, vervaardigd naar het model, gemaakt door den heer L. Kuipers, in militaire equipementen te 's Gra- venhage, heeft den vorm van den vroegeren officierspet zonder klep en voert op de voorzijde een granaat van zilverdraad. De Heer H. Pyttersen, te 's Gra- venhage, heeft de hem door de libe rale kiesvereeniging te Leeuwarden aangeboden candidatuur aangenomen In de Vechtstreek wordt de droogte dreigend, althans op de hooger gelegen landerijen. Het gras op de afgemaaide velden gaat dood en in het weiland is weinig meer te eten. Het kan niet lang meer duren, of men zal hier en daar hooi moeten gaan voeren. Gelukkig, dat er veel gewonnen en de prijs billijk is. De Juli aflevering van het tijd schrift voor toegepaste scheikunde en hygiène behelst: Onze tabaksarbeiders, door V. Wink ler Prins. Over mikrofotografie en hare toepassing op het onderzoek van voedingsmiddelen, door Dr. L. Th. Reicher. (Slot). Eene bladzijde uil de warenkennis onzer gewichtigste voedingsmiddelen, door Dr. G. H. Leignes Bakhoven. (Vervolg). - De bereiding van dextrine, door Dr. B. v. D. Eene nieuwe methode orn te steriliseeren door verwarming onder druk. Mededeelingen. V ragen- rubriek. Boekaankondiging. Getraind voor een reis om de wereld. Het volgende ingezonden stukje in bet Rotlerdamsch Nieuwsblad is zoo merkwaardig en van zoo'n merkwaar- digen man, die zich echter alleen N. teekent, dat wij het in zijn ge heel overnemen "Gaarne wilde ik door deze, over het volgende beleefd LEd. advies vra gen. Zou er kans van slagen bestaan, iemand te vinden, die genegen en geschikt zou zijn, om een reis om de wereld te maken te voet, (natuurlijk moet men ook gebruik maken van schepen en kameelen, voor zoover dat niet vermeden kan worden) in gezel schap van een ander persoon; in dit geval met mij zelf Al bijna drie jaar heb ik het plan gehad om een der gelijke reis te ondernemen en mij ge durende al dien tijd geoefend, groote afstanden af te leggen, mij te harden tegen honger, dorst en vermoeienis sen, schieten, talen, geneeskunst, ver banden aan te leggen, enz. te leeren Tevens ben ik beslist geheelonthouder en gebruik anders niet dan water of soms melk, rooken heb ik geheel af gewend, en ik ben in staat om 48 uren lang zonder eten of drinken (en dan nog in dien tijd 36 uren loopen) te blijven, Met sterrekunde en aardrijks kunde ben ik eenigszins op de hoogte, ook met verschillende daarop betrek king hebbende instrumenten. Wie zou mij nu het best inlichtingen kunnen geven, over de uitrusting voor een dergelijke reis, bijv. wat de beste kleeding, voorwerpen en instrumenten zijn, en waar goede landkaarten enz. zijn te bekomen voor dit doel geschikt Bestaan er personen of vereenigingen enz. die belang in een dergelijke reis stellen? Op bovenstaande ontving ik gaarne advies". PLAATSELIJKE BERICHTEN. Hedennacht ontlastte zich boven onze gemeente een hevig on weder, vergezeld van regen en hagel. Ei- vielen slagen, die ieder met angst en vrees vervulden, dat ze hadden getroffen. En dit is gebleken geen ongegronde vrees te zijn ten huize van De Vrij, aan den Amersfoortschen Berg sloeg de bliksem in den schoorsteen, ver nielde dien gedeeltelijk en schroeide eenig behangselpapier; aan den Woe- stijgerweg werden van eene woning eenige dakpannen geslagen; en ook aan eene woning «achter Luiaard« werd eenige schade toegebracht. Per soonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Toen de elementen weder tot rust waren gekomen, was de lucht heerlijk afgekoeld, na gedurende vele dagen van snikhitte; mensclr en dier en plant zijn er door bekomen, 't On- weder was zóó erg, het weerlichtte zóó fel, als wij in geen jaren ons her inneren te hebben waargenomen. Het hield ongeveer een uur aan. Wij vernemen, dat, behalve onze stadgenoot en de Hilversummer, dien wij noemden, nog ongeveer 10 andere personen door den Ainsterdainschen blinden-nijverheidbeschermer-fles- schentrekker zijn opgelicht. Een zijner eigen stadgenooten kwam er nog 't slechts van allen af. Hij stortte zijn f 500 en ontving niets daarvoor in r uil. Dan is onze stad genoot er althans nog beter zegge met zóó slecht afgekomenhij ont ving tenminste een paar weken trac- tement en eenige snorrepijperijen van luttele waarde. Is 't waar wat men ons zegt, dat er een 40 personen zijn ingeloopen, dan bezit de bhndenbe- schermer een kapitaaltje van i f 20000. Niet verwerpelijk voor waar; maar in deze enkel niet ver werpelijk voor lui wien 't niet scheelt hoe ze er aan komen. Onze bedoelde stadgenoot verhaalde ons, dat de bedrogen Amsterdammer plan heeft om tegen den bedrieger bij den officier van justitie te Amsterdam eene aanklacht wegens oplichting intedienen. Hij kon daarbij zeker op Amersfoortsche en Hilversumsche hulp rekenen! De bij het 2e reg. inf. benoemde kapt. W. F. van den Oudendijk Pie- terse is ingedeeld te 's Herlogenbosch. Luitenant F. de Bidder-, van het le reg. veld-art. te Amersfoort, thans gekampeerd in de legerplaats bij Oldenbroek, heeft daar bij een val den hals gebroken, zoodat tie dood onmiddellijk intrad. De overledene was eerst vier jaar officier. Het 1ste bataljon van het 6e reg. inf. te Breda, commandant de majoor jhr. Bloys van Treslong, ver trekt op morgen naar de legerplaats bij Zeist tot liet houden van schiet oefeningen met het geweer M. '95. Maandagmorgen werd door den Genenal-majoor van Kesteren eene inspectie gehouden over de alhier in garnizoen zijnde bataljons infanterie. Met de muziek aan de spits, trok men daartoe naar de Leusderheide. En toen rrien daar aankwam, was de uni form van den troep nagenoeg wit van de stof, die er op den Leusder- weg was opgestoven. De Generaal zou wel gedacht hebben wat vuile soldaten, wanneer hij den troep was voorgegaan en op den heide dien op gewacht had of eenigen tijd laier (laar- was verschenen dan de bataljons. Maar nu Z.II.Ed.G. met den troep uitrukte en terugkeerde, heeft hij natuurlijk ook de oorzaak van de «witte uniformen" leeren kennen, en hij zal dan ook »het kranige5e" niet van veronachtzaming lan «proper beid" hebben beschuldigd. Trouwens van de flinkheid en netheid van de mili tairen heeft hij zich vóór den afmarsch kunnen overtuigen. Dinsdagmorgen trokken »de kerels" er weder op uit tot 't houden van eene manoeuvre op de Leusderheide, en toen kon men ze weder «door een ringetje halen.<t Maar, o waai, toen ze. terugkeerden. ,t Waren weer meelmuizen geworden I De troep en de troep niet alleen verlangt hard naar bestrating van den Leusderweg, die 's zomers 't aan zien en de hoedanigheden heeft van een woestijn en 's winters volmaakte over eenkomst met een onzer kleine r ivie ren, die men tegenwoordig aan 't ver beteren is: modder en water namelijk. De Commissaris der Koningin in deze provincie zal 28 Juli, verge zeld van den Grillier der Staten, een rondreis door dit gewest maken, en de gemeenten Maarn en Woudenberg bezoeken. Tot gemeente-geneesheer te Bunschoten is benoemd de heer Van der Weijden, te Leiden. Een particulier bericht ons de navolgende tijding: Akelig nieuws heb ik u medete- deelen. De tentoonstelling van Gelder- sche Nijverheid staat in brand. Het gebouw van »de Klok" (de entrée) enz. Er werken veel spuiten, maar 't is nog niet afgeloopen. Vandaag is het hier regen en onweer en er- is weer een bui in 't zicht. Arnhem, 's avonds halfelf." Wij weten 't niet, maar trekken uit't slot van 't schrijven deze gevolgtrekking, dat de bliksem aarr dat onheil niet onschuldig is. 355e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 19 en 20 Juli. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 9556. Prijzen van f 100 op No. 4978 en 15067. Prijzen van f 20. 4406 4550 4556 4900 4912 4930 4939 4942 4963 4967 4995 9541 9551 9552 9553 9563 9587 13294 13329 13332 15030 15040 15073 15080 15133 15199 15202 15204 20012 20046 20050 en 20066. Te zamen 35 prijzen. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog ver krijgbaar, doorgefoerneerde it f 3.50 en klassikale éi f 0.75 per Naar van oflicieele zijde wordt gemeld, is de crisis in den rijwiel handel ten volle uitgebroken. In Engeland heerscht, zoo wordt aan het Berl. Tagebl geschreven, thans een ware rijwielcrisis. De markt is overladen en men heeft de prijzen veel lager moeten stellen, zooals de Amerikanen reeds hebben gedaan, die aldus in Australië de Engelsche rijwielen van de markt hebben ver dreven. De rijwielen van 30 kun nen niet op dien prijs blijven; men zal ongetwijfeld op 10 moeten koinen als gewonen prijs. Reeds hebben eenige fabrieken hun prijzen lager gesteld en andere hebben een deel van hun werkvolk moeten afdan ken en den werktijd verkorten. In Amerika zijn al vier groote rijwiel maatschappijen te gronde gegaan men voorspelt dat in Engeland menigeen zal volgen. Nieuw luirldel tegen mond- en klauwzeer! Uit Silezië wordt gemeld, dat men daar aan deze ziekte lijdende runde ren binnen korten tijd geneest, door ze een afkooksel te laten drinken van gewone heide. Een handvol heide op een emmer water, zoo zegt men, is hiervoor voldoende. Er wordt ook nog gemeld, dat koeien dit afkooksel zeer gaarne drinken. Binnen drie dagen zouden ze dan volkomen zijn genezen Nog meer: 't zou ook een voorbe hoedmiddel tegen de ziekte zijn, zoodat rle runderen, zelfs in besmette koppels, aan wie tijdig hiervan te drinken wordt gegeven, van de ziekte ver schoond blijven. Aldus deelt de Vdpst. mede, welk blad voor de waarheid van het bericht niet kan instaan. Eelt instorting. Een ijzeren spoorwegbrug over de Adour, bij Tarbes. die het verkeer tusschen deze stad en Toulouse moest herstellen, dat door de laatste over stroomingen was verbroken, is Zater dag ingestort. De brug was Vrijdag door de genie gelegd en wer d Zaterdagochtend twee keer- beproefd. Om zes uur liet men er een leegen trein over gaan, die een half uur staan bleef op de brug. Dat ging goed. Maar de tweede proef met een trein met twee locomotieven en eenige zwaar beladen wagens mislukte. Toen de eerste locomotief er over heen was, zakte het raidden der brug in en de waggons en de twee machines stortten in de rivier. Ongeveer vijfentwintig menschen wer den meegesleept in het water. Zes er van werden ernstig gekwetst, drie daaronder zelfs levensgevaarlijk. Eene rijke gemeente. De correspondent van 't Handels bladdie onlangs aan 't Pers-congres te Stockholm deelnam, deelt in't ver haal van zijne reis door Zweden o. a. het volgende mèe omtrent het plaatsje Orsa, in het hartje van Noord-Dale- carlië gelegen. De gemeentekas ver heugt zich daar zoo verzekert de schrijver van het reisverhaal in een zoodanigen bloei, dat uit haar het onderhoud der wegen, der school en der zeer weinig armlastigen met ruime hand betaald kan worden; zelfs het spoorweglijntje, dat do gemeente aan het groote net verbindt, is uit de gemeentekas betaald. Bovendien zorgt de gemeente voor gratis genees middelen, en niet alleen dat zij daar voor van «Ie gemeentenaren geen pen ning belasting heft, maar zij is ook nog wel zóó vriendelijk, uit eigen middelen in hunne plaats de rijksbe lasting te voldoen. De gemeente is tot dezen onge- kenden r ijkdom, welken de bewoners van alle Èuropeesche hoofdsteden aan die van Orsa benijden zullen, als zij hunne belasting-biljetten ontvangen, gekomen door de exploitatie der wouden. In het hout ligt Zweden's rijkdom, en Orsa bezit als gemeen schappelijk gemeente-eigendom een van de prachtigste bosschen der wereld. Het heeft daarvan den hout kap van een gedeelte voor den tijd van 10 jaie i verpacht voor 7 millioen kronen, en de noodige voorzorgen genomen, dat alleen de boomen, die 5 voet boven den grond minstens 13 Engelsche duimen middellijn heb ben, gekapt inogen worden, zoodat, dank zij de geregelde nieuwe aan planting, het grondkapitaal niet ver loren gaat. De opbrengst der ver pachting is rentegevend belegd, en door die combinatie ziet de gemeente haar kapitaal voortdurend groeien, terwijl zij tevens als rijkaard leeft. Bij de mededeeling van 't boven staande dringt zich bij ons de wensch op: «Och mocht ook de gemeente Amersfoort in zoo gunstige positie verkeeren Geboorten, huwelijken en sterfte. Per duizendtal ber ekend, klimt het aantal geboorten het hoogst in Rus land, zijnde ongeveer 49 's jaars dan volgt Hongar ije met 45Saksen als nummer drie, met 42 daar na komen Italië en Oostenrijk aan de beurt met 38 Pruisen met 37 Australië met 35 Engeland en Schotland met 33, terwijl Ierland het laagste cijfer aan wijst, namelijk 24. In alle landen is het aantal geboorten dei' jongens grooter dan dat der meisjes in Engeland is de verhouding per duizend geboorten: 511 jongens en 489 meisjes, welke cijfers voor an dere landen geen groote verschillen opleveren. Het hoogere geboortecijfer der jongens weegt evenwel op tegen hun grootere sterfte. In Rusland duren de huwelijken ge middeld het langst, namelijk 30 jaar dan volgt Engeland met gemiddeld 27 jaar. Alle overige landen, waar omtrent de statistiek kon geraadpleegd worden, blijven beneden dit cijfer. Te dien opzichte komt het record toe aan Aggerhus in Noorwegen, waar bij een telling bleek dat 160 paren langer dan 80 jaar gehuwd waren In Engeland treedt de vrouw ge middeld op haar 26e jaar in het huwelijkin Pruisen en Noorwegen op haar 27e, en in België, Nederland en Zweden op haar 28e jaar. In Rusland is die leeftijd slechts 21 jaar. Van de duizend vrouwen die voor de eeiste maal huwen, zijn er in Engeland 19 boven de 50 en in Schotland slechts 9 wier leeftijd daar boven is. Rusland maakt aanspraak op het grootste aantal jonge bruidjes, want van de 1000 zijn slechts 6 boven de 50 en niet minder dan 573 die haar 21e jaar nog niet bereikt hebben. Zijn eigen grootvader geworden. Het wordt zoo ongeveer komkommer tijd, voor velen een periode, dat men zich min of meer verveelt en met het oog daarop kom ikzoo schrijft een correspondent der Arnh. Ct. met een Californisch vraagstuk op de vlakte, hoe iemand zijn eigen grootvader kan zijn. Het ingewikkeld geslachtsrekenkun- dig vraagstuk luidt als volgt Ik huwde een weduwe, die een stief dochter had. Mijn vader trouwde met de stief dochter. Zoodat mijn vrouw de schoonmoeder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2