BINNENLAND. oïïi^liwsliiÈ. De Rijwiel-Miistrie te Amersfoort. tinopel zijn tien officieren van den Türkscten staf naar Thessalië vertrok ken ter afbakening van de nieuwe grens. Men verwacht, dat Donderdag het vredesverdrag zal worden geteekend." De denkbeelden van den nieuwen minister van oorlog over de organi satie van ons leger zijn door hem in 't kort uiteengezet aan het slot van eene vergadering der Verëeniging voor Krijgswetenschap, den 22 Februari 1894 te Amsterdam gehouden. Daaruit bleek dat de heer Eland, met afschaffing der schutterij, ons leger wil brengen op 90,900 a 100,000 man, terwijl de vijfjarige diensttijd (thans feitelijk reeds zevenjarig) op tien jaren zou worden gebracht. Als noudzakelijke eerste oefeningstijden waren door hein vastgesteldvoor de infanterie, de vesting-artillerie en de hospitaalsoldaten 10 maanden (met 3 weken herhalingsoefeningen). Daarbij was geen reserve-divisie tot grondslag genomen en op een vrij aanzienlijk militie-kader gerekend, hetgeen moge lijk was door de invoering van per soonlijken dienstplicht op den voor grond te stellen. De totale begrooting van oorlog zou komen te slaan op 21 millioen. Voor 1894 werd destijds gerekend op 23 millioen zoodat bij het plan van generaal Eland jaarlijks nog 2 millioen zou beschikbaar blijven! Dit bedrag wenschte de generaal te besteden voor de voltooiing der stelling van Amsterdam, te beginnen met de kringstelling, die 4 a 5 jaren arbeids zou kosten tegen 0ton per jaar, terwijl voor de vleugels der stelling jaarlijks '1 mill, zon worden gevorderd, zoodat over de bedoelde 2 millioen nog niet eens beschikt zoude zijn. Eene zoodanige stelling zou. naar schatting, 25 jaren ongewijzigd dienst kunnen doen. Er is zoo veel, zoo oneindig veel te doen, waardoor het leger uit een toestand van gedeeltelijk verval kan worden opgebeurd en waardoor men voor minder geld, meer kan verkrij gen, dat de krachtige hand van gene raal Eland geen oogenblik zal behoe ven te vertragen aan het roer. Naar De Post mee weet te deelen, zal waarschijnlijk mr. H. Pb. de Kanter te Zutfen van liberale zijde candidaat gesteld worden voor de Tweede Kamer ter vervanging van mr. II. Goeman Borgesius, thans minister van binnenlandsche zaken. De wedstrijden, die morgen op de Amst. Wielerbaan worden gehou den, zijn zeker de belangrijkste die dit jaar zullen gegeven worden. Zoo als we weten, wordt de Grand Prix verreden, een wedstrijd van meet ovei 2000 M., waarbij voor de winners de niet onaardige prijzen zijn te ver dienen van f500, f250, f125. De beste buitenlandsche rijders treden hierbij in 't krijt tegen onze beste mannenalles wat Holland als t puikste op wielergebied bezit, zal zich hier meten, met het puikje der buiienlandsche rijders. Als beste rijders van Holland mogen we rekenen Jaap Eden, Henri Meyers, Karei Smits en Kingma; onder de buitenlanders staan ingeschreven en zullen bepaald ook uitkomen: Gougollz; Fischer, welke Protin II. Maandag te Blanken- berghe klopte; Houben, Impens, de houder van den Brassard Lamberyack Bocquillon; Ruiuart, Collomb; de Italianen Eros en Momo, en nog een 20-tal anderen. In den wedstrijd van 50 K.M. met gangmaking komen uit; Witteveen, de St.-Hubert, Collomb en Gougoltz. Oc opening der hazenjacht. De Ned. Jager meldt Uit bijna alle provinciën werden ons van vele jagershandteekeningen voor ziene adressen toegezonden over de opening der hazenjacht op 1 October. Alleen de provinciën Limburg en Fries land lieten niets van zich hooren. In het geheel zijn de requesten door circa 250 houders van de groote jaclit- acte geteekend, terwijl ook enkele jachtvereenigingen zich rechtstreeks tot de bevoegde machtgewend hebben. haar. Ik was er in 't begin jaloerscli over, doch toen ik begreep dat zij het uit medelijden deed, ging dit bij mij over. Op zekeren dag, kwam zij boter bestellen bij onzen buurman en zei: "Hé, waar is Floor gebleven. Wordt vervolgd.) Bovendien ontvingen wij uit Zeeland, Noord-Holland, Groningen en Drente berichten, dat men reeds adressen ver zonden had, terwijl wij uit Enschedé de mededeeling ontvingen, dat reeds enkele jaren achtereen in denzelfden geest aan Ged. Staten van Overijsel een verzoekschrift werd gericht Wij zullen onmiddellijk al deze re questen aan de betrokken Ged. Sta ten inzenden en er een verzoekschrift van ons bijvoegen, waarin er vooral op gewezen wordt hoe in alle provin ciën hetzelfde gevraagd wordt door tal van jagers en daarom ook overal de gevraagde wijziging wenschelijk wordt geacht, omdat men wil komen tot een zelfde regeling voor het ge- heele land. PLAATSELIJKE BERICHTEN. »Het wielrijden heeft menige ver andering ondergaan sinds 1819, toen het berijden van bet «hobby horse" (eene machine met twee wielen, waartusschéh men gezeten was en die, door den grond met de voeten aan te raken, in beweging gebracht werd), eene robuste athletische sport was voor de aristocratische jonge lingschap van dien tijd. Het rijwiel zelf, dat in den loop der jaren alle mogelijke denkbare veranderingen heeft ondergaan, heeft op het oogenblik een vasten vorm, een gewaarborgd model gekregen, dat na al de revolutiën bijna gelijkt op het oorspronkelijk type, want het rijwiel van 1897 bestaat evenals het «hobby horse" van 1819 hoofdzakelijk uit een paar wielen van ongeveer dezelfde grootte. Deze herhaling van vroegere hoe danigheden komt overeen met den maatschappelijke!! toestand van rijders. Wielrijden is op het oogenblik de uitspanning, die het meest in de mode is, evenals dit in 1819 het ge val was met het «hobby horse," dat toen hoofdzakelijk in den smaak viel bij de ai istoci atische sportliefhebbers dier dagen. Dat het wielrijden zich verheugt in den gunst der hoogere klassen is grootendeels te danken aan de moderne wijze van rijwielbouw, die zich meer en meer volmaakt heeft, doch hoofd zakelijk aan de uitvinding van den Dunlop pueumatiscben band in 18,>8. De trilling, en de vermoeienis door de inspanning veroorzaakt en het belachelijke vooroordeel van het vij- andiggezinde publiek, waren de rede nen, dat het «hobby horse" weldra in het vergeetboek geraakte. Eerst 50 jaren later leidde de uit vinding van het hooge, door pedalen gedreven i ij wiel, tot een herleving van wielrijden op een weg. Driewielers en safeties volgden, jaar op jaar zagen nieuwe verbeteringen het licht en hadden eene voortdurende vermeerdering van aanhangers van het wiel ten gevolge. Het was echter eerst in het jaar 1888, dat wielrijden het karakter kreeg van eene aangename uitspanning, vrij van geweldige krachtsinspanning, ter- wijl het onderhevig zijn aan plotse ling in elkaar vallen van de machine, tot een minimum beperkt werd. In het jaar 1896 werd wielrijden algemeen met geestdrift beoefend, zoowel door de élite der maatschappij, als door de middenklasse en ieder, die zich lieden de weelde kan ver oorloven eene machine te koopen, legt zich toe op het edele vermaak van wielrijden." Uit bovenstaand stukje «geschie denis van het rijwiel en het wiel rijden", blijkt welke vlucht een en ander in de laatste jaren genomen heeft. Dat men in de stad onzer inwoning op dit gebied niet achterlijk is, moge uit het navolgende blijken. Dezer dagen werden in onze ge meente een tweetal inrichtingen op het gebied van wielersport geopend, die daarvan ontegensprekelijk getui genis afleggen. Wij bedoelen de fabriek en het magazijn van den heer D. II. Eysink aan den Arnhemschen straatweg en het magazijn aan de Langestraat van den heer J. Nefkens Beide inrichtingen werden door ons bezocht en welwillend werden wij in de gelegenheid gesteld al het beziens waardige in oogenschouw te nemen. In eene ruime, nieuw-gebouwde localiteit bevindt zich het magazijn van den heer Eysink, waarboven de fabriek is gevestigd, terwijl achter het hoofdgebouw nog een bijgebouw- zal verrijzen, waarin wordt geplaatst, een motor van 20 paardenkrachten ten dienste der fabricatie, enz. In het magazijn treft men eene prachtige collectie «Eysink-rijwielën" aan, getuigende van eene zorgzame, hoogstdeskundige behandeling, en ver der nog exemplaren van ander fabri kaat. Als reclame staal voor de groote winkelruit een «dames-Eysink- rijwiel," le klasse, dat we met inge nomenheid, gedurende geruimen tijd bewonderden. Voorts werd ons een «panier" van eigen fabrikaat, op luchtbanden ter bezichtiging aange boden,, sierlijk van vorm en deugdzaam van afwerking. Het voertuig werdt op de in deze maand gehouden tuinbouw-tentoon- stelling op «Randenbroek" geëxpo seerd, trok daar ieders aandacht en wekte veler bewondering. Zooals ieder weet werd de fabriek in lo86 door den heer I). H. Eysink, op zéér bescheiden voet opgericbt;allengs nam zij, door den aftrek diehetfabricaat ondervond, in uitgebreidheid toe, en thans bleek de inrichting aan den Heiligenbergerweg te klein om aan alle aanvragen te kunnen vol doen, zoodat de oprichter genoodzaakt was eene meer omvangrijke fabriek te stichten, die nu aan den Arnhern- sche straatweg is gebouwd, en die, evenals de oude fabriek reeds gedurende geruimen tijd, onder de bekwame leiding staat van den heer A. Eysink, zoon des oprichters, die zijne opleiding in de fabricatie te Londen genoot. Deze heer was het, die ons tot in de kleinste onderdeelen de fabricatie aantoonde, wat door ons, gedurende een paar uren, met groote belangstel ling werd gadegeslagen. Konden wij ons tevoren nimmer een denkbeeld er van vormen, dat een «fiets" zooveel geld kostte, als zij kost, thans, nu wij zagen uit hoeveel onderdeelen zoo'n machine is samengesteld, en welk een ontzettenden arbeid het kost die te bewerken, thans kunnen wij ons voorstellen, dat een rijwiel niet voor «een appel en een ei" kan worden ge leverd. Al die onderdeelen behalve de assen worden in de fabriek bewerkt, en het gebruikte materiaal is van de fijnste kwaliteit. Bij de .bezichtiging daarvan, bleek ons de volkomen gegrondheid der opmerking van den fabricant, dat het verschil in prijs van eene machine alleen komt door de constructie en bewerking van de onderdeelen en verder de geheele afwerking. In het bovenste gedeelte van'tge- bouw treft men een colossaie voor raad onbewerkte onderdeelen aan; houten en stalen sturen zonder naad stalen vellingen die 100 kilo kunnen dragen, van 2 bodems geponsdkruk assen, verbindingstukken, zadels, zeer practische pakketdragers, luchtpom pen, ook de nieuwste voet-luchtpom pen, enz., enz., te veel om hier te noemen, en voorts allerhande benoo- digdheden tot onderhoud van de ma chine, als oliën, kettingsmeer, enz. Vermelden wij nu nog dat aan de fabriek, voor welke een der zoons, de heer D. H Eysink, steeds reist, inrichtingen voor reparatie, emaillee- ren en vernikkelen zijn verbonden, dan zal men zich een denkbeeld kun nen vormen van de uitgebreidheid der fabriek, waarin, ononderbroken van 's morgens 5 tot 's avonds 9 uur wordt gewerkt, om aan alle aanvra gen met gewenschten spoed te kunnen voldoen. De heer J. Nefkens begon nu onge veer een drietal jaren geleden zijn handel in rijwielen in het door hem bewoonde pand aan den Leusderweg en verbond daaraan eene aan alle eischen voldoende reparatie-inrichting. Op bescheiden voet aangevangen, nam de zaak, door de ongemeene werk kracht van den eigenaar, weldra in omvang toe, en thans reeds zag hij zich genoodzaakt een tweede magazijn te openen. Het was gewis eene goede gedachte van hem zulks op het drukste gedeelte der stad te doen, eerstens in het belang der zaak zelve en ten andere doordien daardoor de Lange straat een fraai magazijn rijker is geworden. Het is inderdaad een schoone winkel, die een alleraange- naamsten indruk maakt, en het was dan ook geen wonder, dat, toen hij Zaterdag geopend werd, gedurende den geheelen avond eene massa men- schen zich als 't ware verdrong om 1 hot magazijniuoogenschouwtenemen. Een prachtige voorraad rijwielen was daar tentoongesteld, en, ons dunkt, dat de liefhebbers hun geld in den zak voelden dansen naar den winkel van den heer Nefkens, om daar tegen een rijwiel le worden ingeruild. Niet te vergeefs zou inen daar bepioeven eene keuze te doen: eene keuze die men zich nooit zou berouwen te heb ben gedaan. Machines van verschil lende fabrieken vond men er bijeen. «Mumber"-rijwielen, die in 't huiten- land o.a. door 13 koninklijke personen worden bei eden, in Engeland, België, Italië, Griekenland, Duitschland, enz en in Nederland door een groot aantal mannen en vrouwen van aanzienlijken naam; »Ad!er"-rijwielen, waaraan de hoogste onderscheiding is toegekend op de tentoonstellingen te Chicago, Maagdenburg, Hannover, Mailand, Lübeck, Berlijn, enz.; «Crescent"- cycles; »Cleveland"-bicycIes«Rarn- blex"-bicycles; »Bison"-cycles, enz, benevens het "beste rijwiel voor kin deren «Our little ones". Voorts een groote verscheidenheid onderdeelen, als »Dun!op"-banden, lantarens, onder welke «de unique", enz Het is inderdaad een grootsch ma gazijn, in hetwelk een ieder kan beko men wat op 't gebied van rijwiel: port van zijne gading is. Bij 't primitieve magazijn aan den Leusderweg, behoort eene reparatie inrichting van de eerste klasse, waaraan een emailleer-inrichting is verbonden, beantwoordende in alle opzichten aan de eischen des tijds. Daarin wordt voortdurend met 7 rnan gearbeid, en biedt eene locomobile van 17 paar- dekracht hulp. Voorwaar de heer Nefkens heeft in korten tijd zijne zaak tot bloei weten te brengen. Beide heere i hebben eene uitmun tende wielerbaan ter beschikking, die wij gerust de grootsten in ons land kunnen noemen Wij achten ons gelukkig met het bezit van twee zulke naarstige stad- genooten als de heeren Eysink en Nefkens zijn, en vermenen aller tolk te zijn, wanneer wij den wensch uit spreken, dat hunne inspanning om de eersten te zijn in de rij op 't rijwiel sportgebied, met hel beste succes, dat is met toenemenden bloei hunner zaak, mag worden bekroond. Maandag 2 Augustus zal, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, door de troepen van het garnizoen hier op de gebruikelijke wijze een groote parade worden gehouden. Des avonds half acht concert in Amicilia door het stafmuziekkorps van bet 5e regiment infanterie, direc teur G. K. G. van Aaken, waarbij het volgende programma ten gehoore zal worden gebracht I. Oranje Feest Marsch Van Aaken. 2. Ouverture aDornino noir Auber, 3. »Icli liebe dich," Walzer Waldteufel. 4. Grosze Fantaisie aus derOper »Stradella' Von Flotow. 5. Ouverture »Die lustigen Wei- ber von Windsor" O. Nicolai. (a. »Cavatine" RafT. b. «Valse espagnole" P. D. van Essen. 7. Bénédiction des poignards de l'opéra »Les Huguenots" Meyerbeer. 8. Grand potpourri populaire Renaud. Onze stadgenoot de beer J. W. Boshuizen heelt met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Mid delbaar onderwijs Gymnastiek. Toen de heer Rijks-veearts A. Overbosch Woensdagavond laat van Hoogland huiswaarts keerde, over kwam hem het ongeluk bij het uit wijken voor een ander rijtuig op den Hamschen stiaatweg legen een daar staanden steenen paal te komen, waardoor zijn rijtuigje omsloeg en hij daaruit viel. Aan het hoofd gewond en inwen dig gekneusd werd hij hevig bloedende opgenomen en huiswaarts gebracht, waar de heer Morren hem de eerste hulp verleende. Zijn' toestand is vrij zorgelijk. Aanstaanden Dinsdagavond zal op hel terras van Amicilia een bui tengewone muziekuitvoering plaats hebben, te geven door het «Zeister Harmonie Muziek Gezelschap," dat zich, op uitnoodiging van het Bestuur dier Sociëteit, daartoe welwillend en geheel belangloos heelt bereid ver klaard. Evenals bij de gewone muziekuit voeringen zullen uiterlijk om 2 uur vlaggetjes op den toren worden ge plaatst. Uitslag der aanbesteding voor een sigarenfabriek enz. op het Chiisti- aauspaik alhier onder beheer van dén architect II. Th. Eijsvogel. A. Hartemink, Nijkerk. f12125 D. J. van Wagensveld, Barneveld. 12699. Th H. Jansen, Rumpt. 12800. J. C. II v. Aken, Utrecht. 13725. W. v. Zoelen. 13740. J. v. Dijk, Harmeien. 13749. A. v. d. Wetering, Kampen. 18149. W. v. d. Werf, 18149. H. v. Ülst, 19151. De godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier, zal morgen, Zondag voormiddag, worden geleid door Ds. II. L. Oordt, pred. bij de Rem. ge meente te Utrecht. De sergeanten L. II. Pluim Mentz, J H. Rogge, II. C. Kóremans, G. 1'. Groenhof en D Roelfsma, allen van het leger in Oost-Indië, die met 1 October a.s. tot de lessen van het le studiejaar van den hoofdcursus zijn toegelaten, zijn hier te lande aangekomen, en in afwachting van hunne plaatsing op genoemde in richting bij het 5e regiment infanterie alhier ingedeeld. Tijdens hun verblijf bij voormeld korps is de luit -adjudant Peltzer belast niet het toezicht op en de leiding hunner studiën. De reserve-sergeant H. W.BIeeker van het 5e regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig bij gemeld korps. De reserve-korporaal IU Fischer van het 5e regiment infanterie, is na voldoend afgelegd examen, door den regiments-commandant bevorderd tot reserve-sergeant. De tot kapitein bij het 2e regi ment infanterie benoemden len luite- n int W. F van den Oudendijk I'ieterse van het 5e regiment infanterie, ver trekt den 31 Juli naar 's Hertogeu- bosch om zijne nieuwe functie te 'aanvaarden. De jongelingen H. W. Holsteijn en J. Nieuwenhout hebben eene ver bintenis aangegaan als adspirant- vaandrig voor het reserve-kader bij het 5e regiment infanterie. Aan den militairen wielrijder Ph. J. Stokvis, van het 5e regiment infanterie is, op zijn verzoek, dooi den Minister van Oorlog,een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De militaire wielrijders L). F. van Duijl, J. A. llingman en R. A. Benthem Sijpkens, allen van het 5e regiment infanterie zijn aangewezen om bij voornoemd korps aan de in dit jaar te houden oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie deel te nemen en wel van 19 tot en met 25 Augustus a.s. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 1ste helft der maand Juli '97. 1. Wed. A. Kwast, Amersfoort. 2. Mej. A. Kuhn, Amsterdam. 3. W. v. Eeden, Briefkaart. 1. M. Schuit, 's-llage. Uit het Buitenland. G. Kousen, Eilendorf. Tot candidaten voor den Raad in district HI, in de vacature, ontstaan door het. bedanken van den heer Gerritsen, die in twee districten ge kozen werd, zijn gesteld burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en W. van Schaik, architect. Woensdagavond is in de boven zaal van bet café «Bellevue" eene vergadering gehouden van de schil- dersgezellen-vereeniging «Door een dracht sterk." De opkomst der leden liet, naat ouder gewoonte, wel iets te wenschen over, en dit, niettegen staande er veel in het belang der leden was te bespreken en dan ook besproken werd. Vele gezellen traden dien avond weder als lid van deze broeder-vereeniging toe. Een regle ment werd vastgesteld en een bestuur verkozen, dat als volgt is samenge steldG. J. Drijver, voorzitter, B. van Keulen, secretaris, Ph. Kortus, pen ningmeester. F. L. Blok, bibliotheca ris, .1. Bakker, commissaris van orde. Moge ook deze vakvereeniging in ledental en bloei toenemen Hedenochtend had een ongeval plaats, dat betrekkelijk nog gelukkig is afgeloopen. Van de Kortegracht kwam, in de richting van de Oude Vischtnarkt een door eene Spaken burger vischvrouw voortbewogen hand kar aanrijden, met visch belaan. In tegenoverg. Melde richting dus haar tegemoet reed de vrachtwagen van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2