1'ÜfEK: 2 TIMSQSTW. GEMENGD NIEUWS. leger juist Duitschei s, Zwitsers, Belgen, enz. het brengen tot sergeant-majoor, tot adjudant-onderofficier. Hij geeft het volgende antwoord «Omdat eenigszins ontwikkelde Ne derlanders liever degelederen van het geleerde proletariaat helpen vullen, liever als minimumlijders op een kan toorkruk of in muffe scholen ver schimmelen, dan de Indische soldaten- unifoi m aantrekken Het is schande!" Ziedaar, waarde verschimmelde collega's-niiiiiniuinlijders. ziedaar uw eenigen uitweg. Hangt den sehool- meestersrok aan den kopstok. verlaat uw muf lokaal, teekent voor 6 jaar en gaat in de luchtige, frissche In dische kazernes het idyllische kolo- nialenleven lijden Het zal u niet alleen een financieel voordeel zijn, ook uw beschaving, uw «christelijke en maatschappelijke deug den" zullen er door den omgang met het Belgische, Duitschë en Zwitsersche uitvaagsel tot eeue schoone ontwikke ling komen. Gaat, en gij brengt het misschien tot sergeant of sergeant-majoor. Mi nimumlijder, is uw verstand uitge breid genoeg, om te vatten wat dat zeggen wil? Sergeant!!? Nog liooger dan korporaal!!. En sergeant-majoor nog hooger dan sergeant't Is om er van te duizelen Gaat en valt onder den klewang van den amokmakenden Atjeher. Dat is veel eervoller dan de beste krach ten uws lichaams en uus geestes Ie wijden aan de opvoeding van de u toevertrouwde jeugd. Derhalve gij, rninimumlijdèrs, gij die misschien droomdet. dat gij een wel niet productieve, dan toch geachte betrekking bekleeddet, en nu tot de conclusie komt, dat de koloniaal oneindig ver boven u staat: Op. in dichte drommen, naar »dat schoone Insulinde, dat zich daar slingert orn den evenaar als een gor del van smaragd 1" Van Harderwijk begint de Victorie Woensdag 18 Aug. a s. zal 'le velddag van het Leger des Heils op Velserbeek bij Velsen gehouden wor den De schoone ligging en uitge strektheid van dat landgoed maken liet bij uitnemendheid voor zulk een feest geschikt. Generaal Booth zal weder de lei ding van de voornaamste samenkom sten hebben. De generaal zal om half 10 uit Londen op bet landgoed aankomen, en daar verwelkomd worden. Om 10 uur zal bij bet groote platform, waarop 400 peisonen kunnen plaats nemen, eene lieiligingsbijeenkomst gehouden worden, geleid door den generaal, bijgestaan door den com mandant. de maréchale col Lawly en den Holiandschen staf. Vervolgens zal om 1 uur een algemeene bidstond gehouden worden. Over het geheele terrein zullen de heilssoldaten, waar zij zijn. bij groepjes of alleen gedu rende een kwartier een bidstond hon den. Voorts om half 2 over liet geheele terrein verschillende open lucht-samenkomsten en om half 3 wederom een samenkomst, geleid door den generaal, bijgestaan door zijn staf. Om kwart over 5 zullen alle officieren, soldaten, muzikanten, enz., zich vereenigen voor den inarsch. daarna de revue door den generaal, en eindelijk, zal om 6 uur deze dag wederom feestelijk gesloten worden door den generaal. Om half 2 zal in de lunchtent, tegen betaling van 60 cent, gelegenheid zijn tot deelname aan eene gemeenschappelijke lunch, waaraan ook de commandant en stal zullen deelnemen. Vier of vijf muziekcorpsen uit ver- vriend, en die ligt hier.) «Ik vind de vivisectie een gemeen iets, zei daarop een jong menseh die nog geen woord gesproken had.« «Ja wel, dat kan wel zijn, antwoordde daarop weer een ander, een medicus, maar de vivisectie is noodig tot heil en nut der mensch- heid. «Daar geloof ik geen lor van, hernam de eerste. Sommige medicij nen werken geheel anders bij dieren dan bij menschen. Wat heeft de facul teit zich daarmee niet vergist bij het gebruik van carbol." Daarover kwam een dispuut, waarvan ik geen woord begreep ze praatten allen te gelijk, ze schreeuwden allen door elkander, doch het jonge menseh die het eerst gesproken had. bleef het laatste aan het woord, hij zei: «En ik herhaal dat het gemeen, laag en menschontee- rend is." «Kom, kom, geen overdrij ving kerel, ik mag ook honden graag, maar jij overdrijft nu, je wilt ze toch niet gelijkstellen met een menseh." (Wordt vervolgd.) schillende plaatsen van ons land zul len spelen Handelstenten, groote kantines,enz zullen opgeslagen worden. De feesttrein naar Velserbeek zal des morgens om 6.56 u (spoortijd) van station Maliebaan te Utrecht vertrekken en om 8.43 u. te Velser beek aankomen. Des avonds vertrekt de trein uit Velserbeek om 7 22 u. In de provincie Utrecht hebben Gedep. Staten de opening van de jacht voor dit jaar bepaald op Zaterdag 4 sept., met zonsondergang met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waar van de openingvolgt op 1 October a. s. De lange jacht zal alleen op Dinsdag en Vrijdag zijn geoorloofd en het jagen in ongernaaid te veld slaand koren, petilvruchte en klaverzaad, welke nog in 1897 moeten worden geoogst, zal verboden zijn even als het jagen in tabakslanden zoolang het best goed niet is geoogst. De correspondent der N. R. Cl seinde gister uit Batavia Woensdag zijn onze troepen weer slaags geweest met de bewoners der kampong Barnhi De vijand had 60 dooden. Aan onze zijde vielen een doode en twaalf gewonden. Luitenant Sehadée is tengevolge v an een zonnesteek overleden. In het Indische leger dienen 3 luits. Sehadée, n.l. de le luit der inf. J. F. A. Sehadée, de le luit. «Ier ge nie W. H. M. Sehadée, en de 2e klit. der inf. H. A. Sehadée. Men verneemt, dat de staats commissie voor de werk lied en pen sioneering in het najaar haar verga deringen zal hervatten. De werkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat althans tot de vaststelling van liet rapport barer overwegingen zal kunnen worden overgegaan. Te Arfihem is op 82-jarige Ie 1- tijd overleden ds. O. S. Adama van Scheltema, die zich vooral bekend heeft gemaakt door zijn strijd tegen het drank-misbruik en zijn pogingen tot verheffing van den volkszang. Een monument, getuigende van zijn groo te liefde voor het volk, is te Amster dam het Koning Willemshuis, dat zoo veel goeds heeft gestichten nog sticht. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij het 5e regiment infanterie zijn door den kolonel-regiments-eom- mandant bevorderd tot sergeant titu lair de korporaals D. van de Roemer, H. J. Visscber, A. Macintosch en 11. E J. van den Broek, en tot reserve korporaal de adspirant-vaandrig J. B re vee. De sergeant C. J. Lebbe van het 5e regiment infanterie die voor 4 jaren gedetacheerd is bij het legei in Oost-lndië, is tengevolge van een te Atje-h bekomen schotwond in het hoofd voor den dienst afgekeurd en bij het korps teruggekeerd. Ilij zal dientengevolge tol pensioen worden voorgedragen. Teneinde aan het incompleet aan officieren te voorzien hij liet 2e, 3e cn 4e bataljon van het 5e regiment infanterie gedurende den tijd dat genoemde bataljons zullen deel nemen aan de manoeuvres in de Nieuwe Ilollaudscbe Waterlinie zijn de luite nants Bruijn, Donk, Van Gemeit, Knoote en Muller, allen van liet le bataljon, aangewezen om bij verschil lende onderdoelen van voormelde bataljons dienst te doen. De miliciens der lichting 1896 van het 5e regiment infanterie zijn op lieden in het genot van groot verlof gesteld. De Langestraat, dc winkelstraat onzer gemeente, is weder een llmk magazijn rijker geworden. De lieer W. F. A. Groenhuizen, horloger, sedert jaren reeds alhier gevestigd en bij de meeste stadgenooteu zeker bekend, beeft om zijne zaak meer uitbreiding te kunnen geven deze van het Havik naar ue Langestraat ver plaatst. In zijn keurig net mgerichten winkel wordt men dan ook naast eene groote keuze in pendules, klokken, regulateurs en zakuurwerken, eene uitgebreide sorleering van optische en chirurgische instrumenten. Men ga eens een kijkje nemen, al licht vindt men er iets van zijn gading. De tentoonstelling van planlen, gekweekt van stekjes door de zoo populaire vereeniging «Floralia" ver- si lekt. zal weder gehouden worden in den tuin van De Arend en wel op Donderdag 26 Augustus, dps mid dags van half twee tot half vijf De planten moeten bezorgd worden Woensdags te voren tnsschen 3 en 5 uur; de prijsnitdecling geschiedt Donderdags om half vijl Muziek zal de feestelijkheid opluisteien. Vrijen toegang hebben de leden van «Floralia" en van de plaatselijke afdeeling van het «Ulrechlsch genoot schap voor landbouw en kruidkunde," met éen dame en hun kinderen, op vertoon van hun diploma, en de inzenders, op vertoon van hun bon. Wie overigens de tentoonstelling zou willen bezoeken, en daardoor een blijk van aanmoediging zou wensclien te geven aan liet Bestuur en de kweekers, kan toegang verkrijgen tegen betaling van 25 cent. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Zondagavond om halt acht te geven op bet terras van Amicitia door het stafmu/.iekkorps van het 5e regiment infanterie, rlirec- teui de lieer G K. G. van Aakon. 1.Marsch der Ber^agliere Eilenberg. 2. Ouverture »La Bohémienne" Balfk 3. »Mein Trauin.' Walzer Waldtlufel 4. Fantaisie de l'opéra »La muette de Portici"Auber. 5 Ouverture zurn Drama iRosa- munde"Fr. Schubert. 6. Drei spanische T'lnze Moszkowski. - (a. sLargo"HaNDEL. (b. »Plappermaulchen" Eilenberg. 8. Grande fantaisie dramatique sur motifs de l'opéra »Faust" Ch Gounod. Openbare verknoping van onroe rende goederen. Notaris A N. .1. VOS te Amersfoort d.d. 12 Augustus 1897. Een perc I hooiland in de Lange Eindsche malen te Soest sectie A no. 7 gioul 1.7020 hectare ver kocht voor1 f4300. Fiu de siècle. Te Baarn ziet men eiken morgen eene keukenmeid op een rijwiel de winkeliers langs rijden om haar in- koopen te doen. In de speelzaal te Monte Carlo heeft een Diiitscher die vee! verloren had aan de speeltafel, zich doodge schoten voor de oogeii van de aan wezige spelers. Hel spel werd echter geen oogenblik gestaakt. De gevolgen van werkstakingen. Over het einde der werkstakingen in den Borinage schrijft liet Hbld v. Ant werpen »De laatste werkstakers zijn in de Borinage tot den arbeid teruggekeerd. Jammerlijk voor de weiklieden bovenal eindigt die staking. Ei laas! niets hebben de ongelukkigen gewonnen alles hebben zii ver speeld. Geen enkele der eischen, van wege de stakers, werd toegestaan; de reglementen zijn en blijven in voege en het klein anderhalf miljoen verlies, in dagloon, blijft drukkend op den armen wroeter wegen, dank zij de socialistische leiders. Ziedaar de weldna.il w uirmee deze hunne verarmde broe.deis begiftigen. Ook de eigenaars hebben aanzien lijke schade geledenhel nadeel a.ui de mijnen door instortingen enz. toegebracht is groot; maar cenige putten hebben den stock kunnen slij ten en over het algemeen wacht ons nu een klimming der prijzen. De handel in den Borinage zal door die dwaze staking een crisis onder gaan on dc faillieten zullen niet ach terblijven. Ziedaar nog een voordeel dal door de roode leiders aan deze steek wordt gegund daargelaten nog de ongelukkig en die voor verschillende baldadigheden tot gevangenis veroordeeld zijn en nog zullen veroordeeld worden En liet volk luistert naar die zoo genaamde redder*, die liet in den af grond stooten en daarna hulpeloos aan zijn lot ovei l.itn Ter genezing van kleine verwondingen. Kleine wonden worden volgens dr Klein te Breinen gemakkelijk ge nezen door behandeling rnel een meng sel van 9 dln. collodiumen 1 d. pei nbal- sem Het na het drogen achterblij vende huidje bezit een Imogen graad van elasticiteit en is daarbij zoo ste- (ig, dat het eenige dagen achtereen aan het wassehen weerstand biedt. Andréc's ballon. Een Deensch scheepskapitein heeft, naar de N. R Cl bericht, verklaard dat hij Andrée's ballon gezien heeft ten Oosten van de Noord kaap. den I3en Juli. te 9 uur 's morgens. Waarschijnlijk is 't alweer niet waar, daar Andrée den I Iden te half drie in den namiddag opgestegen is. Van tijd tot tijd wordt het ver gaan der wereld voorspeld. Tot nog toe zijn die voorspellingen niet ver wezenlijkt. Maar eens moet de eerste en tevens de laatstekeer zijn. Niemand minder dan Falb komt nn met deze voorspelling aan, althans de Figaro, die ons geloof in dc voorspel lingen van den weerprofeet nu juist niet zooveel kracht bijzet, deelt ze aan zijne lezers mede. Deze heeft dezer dagen voorspeld, dat op 3 Nov. 1899 ee i komeet iri botsing zal komen met onze aarde. Zijn becijferingen enz. zijn nog niet ver genoeg gevorderd om le weten, of het geweld van den schok onze planeet uiteen zal doen vliegen dan wel of zij zal worden omringd dooi een vergiftig gas. 't welk den dood van alle levende wezens ten gevolge zal hebben. Dit zal dus de critische dag bij uit nemendheid worden Nu, of wij verpletterd worden of vergiftigd komt hij slot van rekening op hetzelfde neer. Wij zouden echter onzen kleinen ka pitalisten niet durven aanraden, op ge zag van die profetie hun kapitaaltje m ihieën te verdoelen' en van den hoo- gon lioom af te gaan leven. De oudste Nederlander. Men schrijft aan de Mss. Cl uit Groningen in de hoop. dat zijn le vensdraad spoedig moge worden af gesneden, zit de oudste bewoner des lands ingedoken daarneer. Ilij ver langt naar zijn einde, maar vvenscht toch nog gaarne, de intrede van den herfst le bereiken, wanneer de heei G. A. Boomgaard zijn honderd-en negenden verjaardag hoopt te vieren. De nestor der Nederlanders blijft als altijd vasthouden aan den gezet- ten regel: des morgens te half aelit uit het bed, des avonds klokke half negen ter ruste. Nog altijd is de parriarch goed gezond en zijn geest vermogens niet gekrenkt. Met jeugdig vuur verhaalt hij nog zoo gaarne hoe 11ij eenmaal als tam boer legen Napoleons legerscharen optrok; als eene ecliie patriot ver foeit. hij het tijdp'-i I; waarop de leuze: vrijheid, gelijkheid en broederschap illomirie werd gehoord, den tijd en hij beleefde dit zelf madetoen op de Groote Markt alhier do vrijheids boom werd geplant. Hij vindt het gelukkig, dal Napoleon s|ioedig uit ons land den aftocht moest blazen. Het doet den oudsten man daarom dan ook goed, dat H. M de Koningin-Regentes in het bezit is van zijn portret. Als burger heeft de hem Boomgaard een eervolle loopbaan achter zich. Als scheepskapitein heefi hij den han del gediend, en was 60 jaren lid van het zeemanscollege. Wanneer dan ook op den 21®ten Sept. a.s. uit netgebouw van het zeemanscollege te Rotterdam de Ncdeilandsche vlag wappert, is dit een teelten, dut de heer Boomgaard verjaar t Een .scliat gevonden bij Harderwijk. Naar wij vernemen moet ei door een v isscber in de Zuiderzee in de nabij heid van Harderwijk een kist gevon den zijn vol goudstukken, meerendeels afkomstig uit de 13de eeuw. De zaak, die met veel geheimzin nigheid behandeld wordt, moet zich ongeveer aldus hebben toegedragen. Naar men weet is onlangs een zwaar stuk deen, op ongeveer dezelf de hoogte waar de kist gevonden is, uit de Zuiderzee verwijderd. Nabij 11ie plek nn. waar liet water niet hoog slaat, scheurden in den laalsten tijd vele vissoiier® hunne netten, liet net echter van den loorons bedoelden visscber scheen stinker dan de ande- ic. bleef wel haken, maar scheurde niet Onze visscber uu met zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zee een groote houten kist, die bij nader inzien liet omhulsel bleek te zijn van een looden kist. Zij beslo ten de zaak geheim te houden en begaven zich des nacht® met hunne vondst naar huis, alwaar zij notaris N. omboden, bij onderzoek bleek nu, dal de kist gevuld was met goudstuk ken uit de dertiende eeuw. Hoezeer alles geheim gehouden werd, toch lekte ei het een en ander van uit en de zaak wekt veel belangstel ling in Harderwijk, waar de spraak makende gemeente reeds spieekt van een nmillioenen vangst". Hoe men oud wordt. Oude heden mannen zoowel vrou wen en vrouwen zoowel als mannen beweren gewoonlijk een middel !e heb ben dat hen in staat heeft gesteld zulk een hoogo.n leeftijd te bereiken. Vooi' degenen die met de tegen woordige slechte tijden nog lust hebben om oud te worden volgen daarom eenige raadgevingen door de raadgevers zei ven beproefd en probaat bevonden. Vau een antiek mannetje uil Zuid Frankrijk: Drink des morgens en des avonds van je tiende jaar al het sap van een citroen, vermengd met suiker. Te bereiken ouderdom irimstens94 jaar. Van een oud mannetje in Zwit serland sik zweer bij kris en bij kras dat een glas zout water, onmiddellijk na h'-t opstaan gedron ken liet eenige uiiiverseclegeneesmid del is 1 k zou het desnoods onder de Reclames tegen een gulden per regel durven te adverteeren. Want het rendeert Minimum leefijd niet opgegeven. Van een grijsaard in Westbourne- Park (Londen): Eiken morgen een sneetje tarwebrood met boter en belegd met schijfjes wortel en gij wordt m'li stens 87 j iar! Van een boer uit Pommeren Geen beter middel om oud te worden dan varkensvleescti met erwten". Minimum leeftijd tachtig jaar. Van iemand die zijn wereld kent: Wordt met uw vijftigste jaarsoliede, dan kunt ge als ge liet leven moogt be houden het tot onbepaalden leeftijd brengen BURGERLIJKE STANDENT Amersfoort. Geboren 6 Aug. Helena Hendrika, d. van Joannes Wilhelmus Worsteling en Geerdina van Doornik 7 Aug Martinus, z. van Marti ntis Kok en Calrina Elisabeth Hermans. Casper Adam Hendrik, z. van Wouterus Antonius van Mierlo en Gerhnrda Huurde- man. Gerrit Jan. z. van Klaas van Wierin- »en en Wilhelmina Sophia Bunt. 8 Aug. Bernardus Johannes, z. van Douwe Hendriks en Elisabeth Alberts. 9 Aug. Wilhelmina Gerarda, d. van Geurt van Leijeuborsl an C atharina Hazelaar. - Antonius z. vau Willem Leeuwenkamp en Ceciiia Schouten. Alberta Johanna, d van Comelis van Door nik en Alijda Groeoestein. Anna Gijsberlha Wilhelmina. d. van Jan van Dormoieu en Johanna Maria Muijs. Theodorus Alher- tus, z. van Barend de Wilde en Hendrika Hellevoort. Wilhelmina Hendrika d van Jan Gijshertse en Catrina van Diemen. 10 Aug. Evert, z. van Heudrik van Surk- snm en Annetje van de Pol. Everarda, d van Jacob ltiksen en JanDetje Heinen. Rijk, z. van Hendrik van de Kielt en Em- herta Wilhelmina Horsting. 11 Aug Jacoba Autonia, d. van Tjeerd Rosier en Geertruida Johanna van Vreeswijk. Ondertrouwd: 5 Aug. Antonius van Mer- wijk en Petronella Johanna Daems. Arie van der Kamp en Marretje Kreijkamp. Gerard us Brookhuis en Geertruida Jordense. Getrouwd11 Aug. Jan Zeldenrijk en Bertha Mannee. Overleden5 Aug. Cornelia Willemiua Luthof, 10 j. 10 Aug Anna Krijnen, 5 m. 11 Aug. Maria van Moorsselaar, 'ij. Hoogland. Geboren: 5 Aug Evert, z. van J. Smink en G. de Wit. 12 Aug. Heintje, d. van J. van de Pol en N. van de Pol. Ondertrouwd 6 Aug P. vau den Tweel cn R van Hamersveld. Leusden. Geboren: 10 Aug Aaltje, d. van Reijer Puik en Neeltje van Beek. Overleden: 11 Aug. Antonius Adriauus van Daatselaar, 7 d. 13 Aug. Antonius Johannes van Daatselaar, 9 d. Woudenberg. Geboren: 8 Aug Arie Gerard, z. van Jan Versteeg en Hendrika van Doorn. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Aug. 1897. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit (0. Appelen 13 af 4.00. Peren f2.a f3 00 Nieuwe aardapp. tO.OOafOOO. Zandaardapp. f 1.40af2. Hoendereieren f3 50 a f 4.per 100st. Eenden f 0 a f 0 Boter f 1 10 a f 1.30 per kilo. Mar garine l'Oa f 0.Zoetein. kaas 0.f 0. Kippen fO.fiO a f0 90. Kuikens f0 90 a f 1'20 Piep kuikens f 0.25 a f 0.50 Ganzen f 0.00 f 0.00 Eenden 10 60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazen fO.OO a fOOO Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f 0.30 a f 0 70 Duiven f 0.30 a f 0.50 paar. Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f40. Biggen ft.a I 9.Schrammen f 12.afl8 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000 Kalf koeien f 000 i f 000.— Kalfvaarzon f 00.a f 00.Os f 000.a f 000 Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen. 120 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 100 heet. Zandaardappelen 20000 stuks Hoen dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter: kdo Magarme; kilo Kaas: 0 stuks Vee 12 zeugen* 180 higgen en 20 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2