CIJFER 2: THOMSON'S THEE. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. lossing van sociale vraagstukken heeft getoond te bezitten, weldra in een zelfstandig adres aan regeering en vertegenwoordiging datgene zal ken baar maken, wat zij in deze in 't be lang der samenleving noodig acht. En dat zij haar pogingen dan m> t succes mag zien bekroond, is onze hartgrondige wensch. Een portret der Koningin. Men schrijft uit Den Haag »Zooals bekend is, was de grijze kunstschilder David Bles, wiens talen ten, men mag wel zeggen met zijn hoogen leeftijd geklommen zijn, in de afgeloopen maanden bezig het portret te schilderen onzer jeugdige Vorstin, een schilderij dat behoort tot de geschenken, die aan de Regen tes op haar verjaardag aangeboden werden. Het jongste kunstwerk van den hoogbejaarden, steeds met jeugdigen kunstenaarsgloed bezielden meester is nu gereed en was gisteren voor enkele genoodigden in het zoo typisch schildersatelier van Bles te bezichtigen. «Onze vermaarde genre-schilder mag trotsch zijn op zijn werk. »Het portret dat door Bles, die daartoe herhaalde malen naar het Loo geweest is naar het leven is vervaardigd, stelt H. M. voor in het vorstelijk toilet en de rnajestueuse houding, die men dezer dagen op de in den handel verschenen photogra- phische afbeeldingen der vorstin heeft kunnen aanschouwen »Bles heeft zijn gaven als beeld schilder op de voordeeligste wijze aangewend om aan de rijzige gestalte kleur en relief te schenken. Met zijn ontwikkeld kunstenaarsgevoel, zijn scherp oog, zijn talent van ver zorging der détails, is hij er voortref felijk in geslaagd het beeld dei- jeugdige koningin in al haar jonk vrouwelijke schoonheid op het doek te brengen. Hoe glanzend is het lichtgroene satijn van het kleed weergegevenhoe keurig nagebootst is het kantwerk, zijn de linten en strikken van het corsage, hoe natuur lijk sieren de paarlen dit laag aan den hals uitgesneden kleedingstuk en welk een schitterende omlijsting geeft de diadeem aan het hoogopge- werkte kapsel van blonde krullen op het voorhoofd. «Even voortreffelijk is de artist geslaagd in het weergeven van die vriendelijke, lachende, bekoorlijke en jeugdig vrouwelijke uitdrukking, die it Hr. Ms. gelaat gewoonlijk spreekt en zoo aangenaam treft, en welke lieftallige trekken nog beter uitkomen tegen het lichtbruine fond, dat de kunstenaar op zoo gelukkige wijze wist aan te brengen. «Met de verzorging der accessoires heeft Bles zijn roem ook ten opzichte van dit onderdeel van zijn vak ge handhaafd. »Het is alsof de zijden, fluweelen en andere stollen er in natura op het doek gelegd zijn. Alles is even keurig geacheveerd. »Het portret is dus uitnemend ge slaagd en de hoogst vereerende opdracht die den artist gegeven is, mag worden beschouwd als een be wijs dat de degelijke kunst en hare beoefenaars nog in eere gehouden worden, gelijk er mede een groote voldoening in ligl voor den meester, die zich op zijn ouden dag nog met zulk een belangrijken en moeilijken arbeid belast zag«. De algemeene vergadering van den Volksbond. Verceniging tegen drankmisbruik, zal den 8 September, 's morgens te 10 uur, in Krasnapolsky gehouden worden. In behandeling komen o. a. het rapport over de herziening der drank wet, voorstellen (van Amsterdam) tot het uitlokken van wettelijke maat regelen tegen uitbetaling van loonen in drankhuizen; en om de afdeelingen uit te noodigen dit misbruik tegen te gaan; het wetsontwerp op de ouderlijke macht; openbaarmaken van het onderzoek over het alcohol gehalte van bieren (Groningen); het uitgeven van een plaat over de ellendige gevolgen van drankmisbruik (Alkmaar); wettelijke regeling van het bouwen en onbewoonbaar ver klaren van huizen (Utrecht) en regie- men ts-wijzigingen. Van de Veluwe schrijft men Niet alleen in de allerlaagste deeleri van ons land, maar ook in de min der lage gedeelh n wordt over den chronischen regen van de laatste we ken geklaagd. Zelfs in Gelderland 't Is trouwens van algemeene bekend heid, dat de laudbouwstand erg licht tot klagen geneigd is. Toen hel een tijdlang droogde, klaagden onze Veluw- sche boertjes steen en been, dat er „niks van de boeket en van de eerepels terecht zou kommen", dat „de boeket en de rog zouen verdreugen" enz. En we hadden nog geen week re gen gehad, of de klacht begon op nieuw. Maar nu over de vochtigheid. Toch moet erkend, dat er thans grond voor klagen is. Want in 't Westelijk gedeelte van de Veluwe hoeft men niet ver te loopen, of men ruikt den onaangenamen geur, dien de. aardappels sinds het jaar'46 ieder- en herfst in meerdere of mindere mate verspreiden. Er zijn zelfs enke le stukken land, die niet eens zoo veel aardappels teruggeven, als er in 't voorjaar in gepoot zijn. Die weet welk een rol de aardappels in het noodzakelijke voedsel van de Veluw- naars vervullen, kan begrijpen, welk een schade door den regen wordt toegebracht aan onze boeren. En de boekweit en haver krijgen het ook te kwaad. Als het weer niet spoedig veran dert, komt daar weinig van terecht want het «uitloopen" is reeds begon nen, en neemt zeer snel toe. In den nacht van Vrijdag op Zater dag jl omstreeks half 2 uur, ontstond in de buurtschap Bijstel en onder Putten bij den landbouwer Bessel v. d. Ha- zal een begin van brand in de schuur, waarin zich een 9-tal paarden bevon den van de bij hem in kwartier zijnde huzaren. De brand, die veroor zaakt werd door een paard, dat de aan den wand hangende petroleum- lantaarn er af sloeg, werd gelukkig door de aanwezige manschappen en de bewoners spoedig gebluscht. Er kon echter niet worden voorkomen, dat een 4-tal paarden brandwonden bekwamen, waarvan 2 ernstig door de vlammen werden aangetast. Aan de schuur zelf is niet het minste beschadigd. In de schuur ver brandde alleen het ligstroo van de paarden en eenige dokken onder de pannen. Het mag een wonder heeten dat een en ander betrekkelijk goed is afgeloopen, was de brand niet spoe dig ontdekt en oogenblikkelijk niet zooveel hulp verleend, het ongeval zou ongetwijfeld ernstige gevolgen hebben gehad. Zaterdagmorgen zijn de 4 paaiden, die brandwonden hadden bekomen, naar Amersfoort getransporteerd, waarvan één naar alle waarschijnlijk heid zal afgemaakt worden. De Oostersche quaestie begint lang zamerhand een ander, een min of meer onrustbarend aanzien te krijgen. Schier eiken dag wordt er een nieuw voorstel gedaande mogendheden putten zich uit in vergeefsche beraadslagingen. Zij ondervinden tegenstand zoowel in Griekenland als in Turkeije. De Europeesche diplomatie iseven machte loos als indertijd in de Kreta-quaestie, en deze machteloosheid heeft weer tot oorzaak één enkel punt waarover de mogendheden het niet eens kon den worden. Het punt is thans het artikel 6 van de vredespreliminairen, het artikel omtrent de ontruiming van Thessalië. Wij weten, dat het eerste voorstel om tot den vrede te komen, door Salisbury gedaan, niet is aangenomen door de mogendheden omdat Grie kenland zich er tegen verzette. Dit heeft echter den Engelschen premier niet verhinderd, om een tweeden voorstel in te dienen volgens het welk de Grieksche schulden gegaran deerd werden door Engeland, Frank rijk en Rusland, onder voorwaarde, dat er dan ook door deze mogend heden contróle zou worden uitgeoefend over de financiën maar dit voor stel is evenmin aangenomen, nu niet door de mogendheden, hier Duitsch- larid en Oostenrijk, die verlangen, dat de actie van het Europeesch concert door al de groote Staten wordt uit geoefend. Ook waren deze mogend heden wel een beetje huiverig om aan bovengenoemd drietal contróle toe te staan op de Grieksche financiën. Thans komt Italië met een derde voorstel voor den dag. Italië bewan delt den gulden middenweg. Half wendt het zich tot Engeland, half komt het Duitschland tegemoet in zijn wen- schen. Het onderzoek naar de bron nen van inkomsten der Grieken zou door al de mogendheden gezamenlijk warden ingesteld, en deze zouden tevens om de ontruiming te verhaas ten, een enquête houden in Thessalië, ten einde den Turken het bewijs te leve ren, dat de bewoners van dit gewest Grieksch wenschen te blijven en geen Turken te worden. Misschien zal DuilschUnd zich nu inschikkelijker betoonen, wijl dit voor stel aan zijn wenschen tegemoet treedt en wijl het afkomstig is van een be vriende en verbonden mogendheid. Wat Engeland betreft, dit zal onge twijfeld met Italië meegaan, daar lord Salisbury er niet op mag hopen, dat hij zijn eigen voorstellen, geheel in Britschen geest, zal zien aangenomen. Maar men stelle zich daarom nog niet te veel voor van deze nieuwe proposi tie. De Oostersche politiek is steeds vol verrassingen en wat vandaag zeker schijnt, lijkt morgen een onmogelijk heid. En intusschen wordt de toe stand steeds ernstiger. De mogendhe den hebben inlichtingen gevraagd omtrent de bronnen, waarover Grie kenland kan beschikken voor de be taling van zijn oorlogsschatting. Maar het antwoord op deze vraag wilde de regeering te Athene niet geven, voordat zij van de Kamer een motie van vertrouwen heeft ontvangen, want men weet, dat de partij van Delyannis zich sinds eenige dagen weer roert. Reeds was de Kamer tegen jl. Zaterdag bijeen geroepen, maar daar het vereischte aantal leden niet tegenwoordig was, moest de ver gadering worden uitgesteld. Gister heeft nu die vergadering der Grieksche Kamer plaats gehad. De oppositie onder aanvoering van Delyannis zelf gaf toe, dat de aan wezigheid van vreemde troepen op den vaderlandschen bodem door geen Helleen mocht worden vergeten. Elke scheuring zou noodlottig zijn, en daarom moet men de maatregelen der regeering goedkeuren, en in haar een volmaakt vertrouwen stellen. De i egeering kreeg dus het votum van vertrouwen, dat zij verlangt. Dat is eigenlijk meer dan Ralli verwachtte. Voor een deel heeft hij dit aan zijn vastberadenheid te dan ken, waarmede hij, ondanks de straat- betoogingen, zich verklaarde voor Europeesche contróle, overtuigd dat daardoor alleen de vrede was te er langen Zal Duitschland thans tevreden zijn? Het wil een strenger controle dan de overige mogendheden, in het belang vooral der oude schuldeischers van Griekenland, terwijl dit toezicht alleen ziet op de nieuwe leeners. In elk geval zou het voor Duitschland ge raden zijn om de belangen der Duit- sche schuldeischers ten achter te stellen voor het oogenblik bij het algemeen belang. Want Griekenland zoowel als Turkije zijn moe van (ie maandenlange overwegingen, worden gedrukt door de vreeselijke lasten die deze gewapende vrede oplegt, en zullen ten slotte liever weer naar de wapenen grijpen, dan langer te wach ten. In Athene zoowel als in Kon- stantinopel kan men spreken van een oorlogspartij. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den kolonel commandant van het 5e regiment infanterie, zijn na voldoend afgelegd examen bevor derd tot reserve-sergeant, de reserve korporaals S. P. Nicolai, I. J. Dermout, D Horseling, H. L. Pieterse en H. J. C. Temmink en tot reserve-korpo raal de adspirant-vaandrigs C. Tjebbes, G. J. Post van der Burg en H. Espeet. De korporaal W. H. L. Th. Verkerk, van het 5o regiment infan terie is door den kolonel regiments commandant bevorderd tot sergeant. De reserve-sergeanten J. W. van der Valk, E. Hottinga en A. J. A. Bake, van het 5e regiment infanterie hebben met gunstigen uitslag het theoretisch en practisch examen afge legd voor den graad van vaandrig, en zullen tot eene benoeming als zoodanig aan den Minister van Oorlog worden voorgedragen. De soldaat G J. Meilink van het 5e regiment infanterie, is door den inspecteur van het wapen aan gewezen om met ingang van 1 Sep tember eene cuisus bij te wonen aan de Amsterdamsche huishoudschool ter opleiding van kok. De tweede luitenant-kwartier meester S. .1. Hommes van het 8e regiment infanteiie die gedurende de fortmanoevres is gedetacheerd geweest bij het 2e bataljon van het 5e regi ment infanterie zul den 2 September а.s. weder naar zijn garnizoen Arnhem terugkeeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de Vermogens belasting in Utrecht jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, te Utrecht De werkende leden van de Amersfoortsche Toynbee-vereeniging »Ons Huis" zijn opgeroepen tot een algemeene vergadering op Vrijdag 3 September, te half negen, in het lokaal aan de Koestraat o.a. tot het vaststellen van den Rooster. De lokalen worden 15 September weder geopend. Wie nog zou willen deelnemen aan een der cursussen, kan zich daartoe mits vóór Vrijdagmiddag aanmelden bij den Secre taris der cursus-commissie, den heer 1'. J. Erederiks, Kortegracht 56. Ter Post- en Telegraafkantore hier wordt met ingang van 1 Septem ber werkzaam geste.ld de commies 3e klasse der Telegraphie G. E. de Groot, thans te Rotterdam. Programma der muziekuitvoe ring, a.s. Woensdagavond om half acht te geven op het terras van AmicUia door het staf muziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Oranje-Feest-Marsch Van Aaken. 2. Ouverture »Maritana"WalaCE. 3. oMorgenblatter", Walzer Jon. Strauss. 4. Grande fantaisie de l'opéra »Hérodiade"Massenet. 5 Jubel-ouverture C. M. von "VVkber. Czardas aus der Oper »Dcr Geist des Wojwoden" Grossmann. 7. Die Mühle im Schwarzwald Ein IdyllArth. Seiukl. 8. Meyerbeenana grosse Pot pourri A. Sf.idl. Meldde een der plaatselijke bladen dat aan de bewoners der Arnhem- schestraat de eer toekwam, het eerst alhier een vereeniging te hebben op gericht voor eene versiering enz. voor de kroningsfeesten, thans komt men ons mededeelen, dat die eer de Teut straat toekomt, want reeds 26 Juli werd daar een commissie benoemd, bestaande uit de bewoners G. Jagten- berg, W. de Gans, Y. Heereen T. Meyer, en wordt van af dien datum wekelijks een paar centen gecontribueerd. Koninginnedag werd gister opgewekt, geestdriftig gevierd. In den vroegen mor gen liet het wèer zich slecht aanzien, doch weldra werd het beter, zelfs schoon, zoodat alle voorgenomen festiviteiten door konden gaan. Allereerst vermelden wij dat er groote parade gehouden werd door de schutterij en het garnizoen. Dat mili tair schouwspel werd door honderden ingezetenen der gemeente en inwoners van omliggende plaatsen, bijgewoond. De parade, waaraan, wat 't garnizoen be treft, deelnamen, twee bataljons infanterie, de batterijen veldartillerie en 't escadron ordonnancen, werd gecommandeerd door den luitenant-kolonel Van Essen, en ge ïnspecteerd door den kolonel De Petit, voor wien de troepen na de inspectie defileerden. In den namiddag hadden wedstrijden plaats voor militairen in mast- klimmen, boegsprietloopen, zakloopen, enz. op het terrein achter de infanterie-kazer- nes om aardige prijzen, waaraan, mede met opgewektheid, werd deelgenomen. Ten slotte werd door de muziek vereeni ging „Caecilia" een concert gegeven op den Hof, dat door honderden belangstel lenden werd bijgewoond, terwijl de uit voering door zeer velen werd geprezen. Zeer jammer vonden wij het, dat het den leden der vereeniging „Caecilia" werd lastig gemaakt door omstanders die, ge lukkig niet zooals verleden jaar met klin kers, maar met begaalsche lucifers en ander vuurwerk smeten in de tent, die op zich zelf geen al te gunstige getuige nis aflegde van de aesthetische, van de artistieke smaak van den burgemeester. De tent geleek volmaakt een „oliekoeken- kraam" op een stel, gereedstaande om rondgereden te worden. En 't armoedig aanzicht werd verhoogd door een zeil doek dat, in weerwil van de omstandig heid dat 't zwaar geworden was door den regen, er boven en er langs wapperde en zwabberde, als wilde 'talie goede voor nemens der leden van „Caecilia" om zich aan de muze der muziek te wijden, ver hinderen. Dubbel jammer, waar 't, zoo als hier, jongelui betreft, die in stede van hunne vrije uren in de kroeg te slijten, die besteden om zich meer te beschaven door zich te wijden aan de toonkunst. Allerwege werd gevlagd, er heerschte den geheelen dag een zeer opgewekten prettigen geest en vooral daardoor gaven Amersfoorts ingezetenen weder blijk van hunne liefde tot en verknochtheid aan het roemrijke Huis van Oranje in 't alge meen en van hunne gehechtheid aan onze zeergeliefde Koningin Wilhelmina in 't bijzonder. De orde werd uitmuntend door onze politie gehandhaafd, terwijl ook de mili taire patrouille met tact en bedaardheid, maar niettemin flink optrad daar waar 't behoorde. Door den majoor-commandant der d.d. Schutterij den heer A. M. Tromp van Holst, werd gister, ter gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin, den officieren dier Schutterij een diner aan geboden op den huize „Randenbroek." De arbeider Rijk Veldhuizen had gister 't ongeluk, terwijl hfj bezig was de muildieren te voederen, door den zolder te vallen van den stal waarin ze waren geplaatst. De eigenaar van de dieren, de heer Tromp van Holst, liet den arbeider onmiddellijk door dr. Schreuder heelkun dige hulp verleenen. Bij Koninklijk besluit is aan den élève muzikant van 't 5e regiment infanterie P. J. A. Smeels. de eere medaille der orde van Oranje-Nassau jn brons geschonken. Veiling van vaste goederen op Zaterdag, 28 Augustus, in »'t Valkje." A. Notaris C. A. van Blaricum. In de gemeente Amersfoort: I. Het huis wijk G. 42 van ouds genaamd »Het Halve Maantje" waarin koffiehuis met vergunning en winkel- affaire, benevens erf en bouwland, groot 31 aren, 60 centiaren, aan den Woudenbergschen straatweg. Verhuurd aan J. van Ginkel tot 1 November 1898, voor f 190.'sjaars. II. Een perceel tuin en bouwland, groot 22 aren. 70 centiaren, naast het eerste perceel, waarvan de opstal behoort aan de weduwe en erven van Gerrit Stikvoort. Verhuurd aan de weduwe Cornells Stikvoort levens lang voor f 20.'s jaars. III. Het woonhuis G 44, met bak kerij, erf, bouwland en houtwallen te zamen grout 64 aren, 10 centiaren, naast het tweede perceel. Verhuurd het woonhuis met bakkerij erf en grond, aan Arie van Ooik tot 15 September 1906, voor f 130. 's jaars en het bouwland aan diversen voor f26.75. IV. Het dominium directum van een perceel grond, groot 35 aren, 95 centiaren, achter de perceelen 1, 2 en 3, in erfpacht bezeten door de weduwe en kinderen van Gerrit Stikvoort tot 1 November 1911, legen eene canon van f30— 'sjaars. En voorts een perceel houtwal en bouw land ten westen van den Woestijger- weg en overigens ten noorden en zuiden om voorschrevenerfpachtsgrond gelegen, groot 17 aren, 30 centiaren. In massa toegewezen aan den heer J. Pothoven te Leusbroek voor 16120. B. Notaris A. II. Drijfhout van Hooff: I. Een heerenhuis met grooten tuin te Amersfoort, buiten de Groote Koppelpoorl aan de Haven, wijk II. no. 9, groot circa 7'/» aren, bewoond door mevr. wed Meijers. II Een pakhuis of schuur en daar voor gelegen open terrein naast per ceel I, groot ongeveer 2 aren. Ver huurd aan de heeren Bakker en Van Schaik, voor f 75 per jaar. In massa opgehouden voor f3856. 355e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 30 en 31 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 4507 4537 4540 4560 4776 4897 4916 4934 4956 9568 9575 9579 13312 13340 15021 15078 15087 15132 15143 15155 15167 15191 15207 20008 20015 20068 en 20074. Te zamen 27 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Een Kamper ui. Kampen en verstand van ouds zijn dat twee onvereenigbare begrippen. Er zijn Kampenaars die er tegen protesteeren, dat hun stad- genooten voor zoo aartsdom worden versleten door al wat Nederlander is 't is, zeggen ze, in Kampen heusch niet erger, dan ergens anders. Moeielijk is dat echter te gelooven als men staaltjes van Kampensch ver nuft hoort als het volgende: Een Kampenaar uit de hoogste kringen der stad had dezer dagen een valsche rijksdaalder ontvangen. Hij besefte dat zijn plicht hem gebood, die op te zenden naar de Rijksmunt te Utrecht wat hij dan ook onmiddellijk deedper postwissel!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2