BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. CIJliR 2: TH01ISIWS TIME. één geheel uit. Het tegenwoordige orgel was een schoon instrument, waarin het wapen van Paus Adriaan van Utrecht, die vroeger een orgel had ten geschenke gegeven. Omtrent een feit dat reeds kor- teiijk vermeld is in de Jav. Ct. deelt men aan de J. B. de volgende bijzon derheden mede: Den 2en jl. vertoonde zich voor de poort van onze benting te Segli een goed gekleede Atjeher. De schildwacht in den observatietoren meende aan vankelijk te doen te hebben met een zendeling van een der bestuursambte naren, doch later ziende dat de man een klewang bij zich droeg, sommeer de hij bent dat wapen neder te leggen Toen hieraan niet voldaan werd, loste de inmiddels in den toren ge klommen post-commandant een revol verschot op den Atjeher, waardoor deze zeer licht gekwetst werd. Nu stormde de Atjeher plotseling met opgeheven klewang naar de bui tenpoort en stellig zoude het hem gelukt zijn een bloedbad aan te rich ten onder de vrouwen en kinderen welke zich voor de benting bevonden, indien de fuselier Teusseti niet ware toegeschoten en de poort had dicht gemaakt. Genoemde fuselier kreeg daarbij echter drie klewanghouwen. Nu schoten de kanonnier '2e klasse Van den Linden en de korporaal Busscher toe en gingen den Atjeher te lijf. Van den Linden reeg den man aan zijn dolk-bajonet doch de Atjeher rukte zich zoo heftig weder los dat de bajonet geheel verboog. Een schot van Van den Linden, dat den aanrander een arm geheel verbrijzelde, en nog eenige llinke bajonetsteken maakten vervolgens aan het drama een einde. Van den Linden werd wegens zijn held haftig gedrag een paar dagen daarna telegralisch bevorderd tot kanonnier le klasse. Uit een nader onderzoek bleek dat men hier weder te doen had met een door fanatisme opgezweepten Atje her, die zich ten doode had gewijd. De familie had den man behoor lijk uitgeleide gedaan tot op een ge weerschotsafstand van onze verster king en moet nu het plan hebben opgevat den dood van hun bloedver want op officieren of ambtenaren te wreken. Onze dienstboden. Door de Nederlandsche dienstboden- vereeniging Bust nu Arbeid is een brochure uitgegeven, waaraan de vol gende bijzonderheden zijn ontleend. De vereeniging heeft als bestuur: mej. N'. Beevemlorp, presidente; den heer J. v d. Lans, vice-president; mej. F. Vunderink, secretaresse, en mevr. C. Groot-Fgesz, penriingmeesteresse. Zij is gevestigd te Amsterdam Meeren- graclit 219. Het doel der vereeniging is de positie der Nederlandsche dienstboden te verbeteren. Zij wil dit doen door: het bouwen van groote huizen met vrije woning voor dienstboden van minstens 50 jaren, en die gedurende 25 jaren lid der vereeniging zijn ge weest verzekering tegen brandschade; vaststelling van een bepaalden tijd van rust voor de dienstboden en van een behoorlijke Zondagsrust: het kosteloos bezorgen van diensten uitbetaling van het loon op den laatsten dag van elke maand uitloving van prijzen voor degenen, die het meeste geld op de spaarbank belegd hebben het geven van raad bij het beleg gen van gelden (zonder evenwel die gelden zelf in bewaring te nemen) De contributie is bepaald op 5 ets. per week n.l. 2 ets voor het bouwen der genoemde huizen, 2 ct. voor de verzekering, 1 ct. voor colportage en administratie. Men wil voorts in alle groote ste den vergaderingen beleggen, waarop besproken zal w ordenwijziging in de Zondagsrust, werkuren, pen- sionneering, vrije woning, uit legging en vergelijking van vrouwen arbeid in Nederland en in het bui tenland. De vereeniging rekent tot slagen ook op den steun van niet-dienst- boden. de tafel, zijn hoofd lag op zijn armen, en hij kermde bepaald smartelijk." »'t Moet een zonderling soort man geweest zijn," waagde ik op te merken. "Ik wist dat toen ter tijd niet best te verklaren,/» hernam Dr. Hamilton, "maar wat op onze laatste reis voor viel, opende een weinig mijn oogen. t Wordt vervolgd.) Er is een groote gisting in Engelsch- Indië. Op vele plaatsen hebben op standen in 't klein plaats, die, hier gedempt, elders weer opvlammen. Nu wordt weer uit Bombay bericht, dat 1500 opstandelingen den post Balisch- hil hebben aangevallen, en slechts met moeite teruggedrongen zijn. Elders stoken de Indische bladen tegen de Engelsche regeering op. De Afridi's, die uiteen schenen te gaan, blijken zich thans weer te verzamelen en voorwaarts te rukken. De Emir van Afghanistan betuigt wel opnieuw zijn getrouwheid aan Engeland, maar men weet niet, in hoeverre zijn betuigin gen zijn te vertrouwen. Zeer gerust kunnen de Engelschen nog niet zijn omtrent den toestand in Indië. Maar van een andoren kant ont vangt Engeland een vertroosting. In de telegrammen die uit Egyptisch Soedan in Londen aankomen, wordt vau overwinningen gewag gemaakt. Er wordt daarin gemeld, dat Osman- Digma, een der hoofden van de Mah disten, zich heeft teruggetrokken op Metemmeh, tusscheri Berber en Khar toem. Schoon nog niet geheel bevestigd is dit bericht toch zeer geloofwaaidig. Zooals het Fransche blad, de Temps, dat zeker niet in het voordeel der Engelschen zal spreken over de Egyp tische quaestie het terecht doet opmerken reeds in het begin van den veldtocht hebben de Malidisten bewezen, dat zij maar middelmatige soldaten waren, dat zij er op insloe gen links en rechts, maar van orde en tucht weinig wilden weten. Maar zeer moedig zijn ze wel, zij wijken nooit terug, en achter beschermende hoogten geplaatst zijn ze haast onover winnelijk. Osman Digma, die zich vereenigd heeft met den aanvoerder Mahmud, zal thans het fort Metem meh en al de plaatsen op den weg naar Khartoem versterken. Te Londen maakt men het zich met zoo druk over de oorzaken van Osman-Digma's terugtocht. Dat hij teruggetrokken is, schijnt den Britten voldoende, thans kan immers het leger van generaal Kitchener Berber bezetten en arbeiden aan het he: stel van een geregeld verkeer, want nu Oost-Soedan tot zoover ontruimd is, is de weg langs jden Nijl voor een groot deel weer open. Mag rnen de Temps gelooven, dan zal generaal Kitchenej- zich zoo spoe dig mogelijk versterken te Berber, vandaar uit zijn verkenningen zenden naar Metemmeh om desnoods met zijn kanonnen deze plaats te bombar- deeren. In Frankrijk heeft men met al deze handelingen van Engeland niet veel op. De Temps laat duidelijk voelen, dat, «mocht Engeland het werkelijke doel dezer expeditie aan den Khedive zijn verloren provincies terug te geven uit het oog verliezen, dan zullen de andere mogendheden het den Britten begiijpelijk maken, dat deze laatsten niet alleen belang hebben bij de toekomst van Soedan, en dat de oplossing der Egyptische quaestie niet zal worden overgelaten aan de diplomatie van Engeland alleen." Uit het artikel der Temps valt dit op te makende Egyptische quaestie is nog lang niet van de baan, en te Parijs is men niet van plan zich maar kalm te laten verrassen door wat de Engelsche Soedan-politiek van plan is te doen. Er wordt te Parijs verzekerd, zegt een telegram uit Parijs aan de Köl- nische Zeitung, dat de heer Fauie in den ministerraad mededeeling heeft gedaan van een nieuw bezoek des Keizers van Rusland aan Frankrijk. De Keizer zou dan ook vergezeld worden van zijn beide dochte tjes. De datum is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk zou het plaats heb ben in April of Mei. Dan zal ook de troonsopvolger zich aan de Fransche kust bevinden. Het bezoek zal evenwel niet olli- ciëel zijn. PLAATSELIJKE IIERICIITEIV. Gedurende de a. s. winter maanden wordt voor jongelingen van 16 20 jaar, lie militieplichtig zijn of zullen worden en voor hen die het voornemen hebben zich als vrijwilliger voor het Reservekader te verbinden, de gelegenheid open ge steld om kosteloos onderwijs te ont vangen in den wapenhandel. Zij, die aan voormelde oefeningen wenschen deel te nemen, kunnen zich daartoe op eiken werkdag van's mor gens 9 uur tot 's namiddags 5 uur aanmelden op het Bureel van den Kolonel, Commandant van het 5de Regiment Infanterie in de Infanterie- kazerne No. 4. De lijst tot deelneming wordt den ISden September a. s. 's middags otn 5 uur gesloten na dien tijd kunnen geene jongelingen meer worden toegelaten. Aan den Adjudant-Onderofficier P. H. Zaalberg van het 5 Regiment Infanterie is de Zilveren Medaille voor 24 jaren trouwen dienst toe gekend. Het eereteeken is op eene plech tige wijze voor het front van den troep, aan den belanghebbende uit gereikt. De adspiranten Vaandrig A. Q. F. Schmoutziguer en E. F. 11. de Waal van het 5de Regiment Infan terie, zijn bevorderd tot reserve korporaal. De Kolonel, Commandant van het 5de Regiment Infanterie W. L. de Petit, heeft zich buiten garnizoen begeven ten einde als scheidsrechter op te treden bij de groote najaars oefeningen, welke onder leiding van den Generaal Majoor H. J. G. Ben schop, Commandant der 3 Divisie Infanterie van 6 15 September m de provincie Noord-Brabant wor den gehouden. Dinsdag middag om 2'i» stond op het perron van den Ned. Centr. Spoorwegmaatschappij alhier opge steld, eene Eerewacht bestaande uit eene compagnie Infanterie met het vaandel van het regiment en de staf- rnuziek ten einde de voorgeschreven honneurs te bewijzen aan Zijne Majes teit den koning van Siam, die met hoogst deszelfs gevolg een bezoek ging brengen aan onze Koninginnen op het Loo. De eerewacht werd gecommandeerd door den kapitein R. J. Graai Schim- melpeniunck, terwijl daarbij waren ingedeeld de 1 Luitenants Woudstra en Jhr. van Holthe en de 2 Luitenants Jasink en Van der Sleesen. Wijders waren ter begroeting dena- volgende autoriteiten aanwezig Luite nant Kolonel Van Gennep, waarnd. Garnizoens-Commandant met den Kapt plaatselijke Adjudant Geel, de Luitenant Kolonel van Essen waar nemend Commandant van het 5 Regi ment Infanterie met den Kapitein Adjudant Pieter en de Majoor Hel dring Commandant van het 1 bataljon 5 Reg. Infanterie. Ook Achter de Kamp alhier heeft zich eene buurtcommissie ge vormd voor de Kroningsfeesten met de heeren Verschuur en Veen respec tievelijk als voorzitter en secretaris. Wanneer zullen de hoofdstraten onzer gemeente nu eens dit goede voorbeeld volgen. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer, verzocht de heer Van Leer, rijksambtenaar alhier, ons mede te deelon, dat er geen sprake van is, als zoude door hem de koe, na het gebruik van wier vleesch zoovele personen ongesteld werden, door hem zijn gekeurd. Nimmer heeft hij eene aanstelling als plaatsvervangend keurmeester ont vangen en is hij alzoo onbevoegd tot het uitoefenen van geneeskundig toe zicht. Naar wij ons nader informeerden was het voorts niet meer mogelijk de koe hier te keuren, daar zij geslacht in onze gemeente werd ingevoerd. Ter gisterenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn vijf van de nieuwbenoemde leden, de heeren E. L. Visser, mr. J. Heyli- gers, D. Gerritsen, mr. J. C. II. Prik ken en W. P. A. Garjeanne geïnstal leerd. Allen, behalve de heer Ger ritsen, die beloofde, legden zij de gevorderde eeden af, en namen met een gelukwensch van den tijdelijken voorzitter, den wethouder Celosse, zitting. Daarna werd de heer E. L. Visser met algemeene stemmen tot wethouder herbenoemd, welke be noeming hij met dankbetuiging voor 't vertrouwen door zijne medeleden in hem gesteld, verklaarde aan te nemen, op welke verklaring een ge lukwensch van den voorzitter volgde. Up eenige reclames tegen aanslagen in de inkomstenbelasting is overeen komstig het advies der commissie van onderzoek, beschikt. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand is benoemd de heer Visser. Voorstellen van B. en W. tot uitbreiding van het onder wijzend personeel met twee onder wijzers aan de school 3e soort (Beek straat) en van dat aan de school le soort voor jongens met éen onder wijzer, werden aangenomen. Bij de behandeling dier voorstellen werden B. en W. er tamelijk heftig over aangevallen door de heeren Gerritsen, Heyligers, Prikken en Van Esveld, dat eerst nu het voorstel den Raad had bereikt wat betreft de jongens school. Door die te late indiening is de desolate toestand aan de jongens school ontstaan, meenden zij, die er thans heerscht, door het hoofd der school juist en tijdig voorspeld, en die, wanneer onverwijld aan de wen ken van 't schoolhoofd ware gevolg gegeven, zou zijn voorkomen. Met 't oog op de omstandigheid dat de te benoemen onderwijzers eerst op '1 Januari 1898 zouden in functie kunnen treden, stelde de heer Ger ritsen voor onmiddellijk over te gaan tot aanstelling van lijdelijke onder wijzers, en betreffende de verdeeling der klassen en eene aanbouw aan de jongensschool het advies te vragen van de arrondissements- en districts schoolopziener, ter overlegging aan den raad, welke voorstellen na uit voerige bestrijding van den wethouder van onderwijs, werden aangenomen. Deze meende dat de toestand zóó erg niet was en deelde mede dat de arrondissements-schoolopziener, de heer dr. Van Gorkum, in deze mon deling, in de vergadering der com missie van toezicht, was gehoord, en zich met de zienswijze dier commis sie had vereenigdde heer Gerritsen vei klaarde zich met het betoog des wethouders, niet te kunnen veree nigen, wees or nog op dat hij bij een bezoek aan de school in de Beekstraat, een kweekelingetje van 16 a 17 jaren Voor eene talrijk bevolkte klasse had aangetrollen, waardoor 't in plaats van werken, meer spelen was wat er geschiedde, handhaafde zijne voorstellen, die, zoo als we zeiden, weiden aangenomen. De heer Prikken beklaagde er zich over dat een brief van het hoofd der jongensschool, naar welken in een later schrijven wordt verwezen, niet is overgelegd, terwijl hij dien ook niet ter inzage op de Secretarie heeft kunnen krijgen; deze spr. verklaarde de logica niet te begrijpen in de voorstellen vervat, volgens welke de heer van der Horst van klasse-onder- wijs zal worden ontlast en de heer van der Nagel daarmede blijven be last, terwijl hij becijferde dat de jon gensschool slechts f 185 's jaars aan de gemeente kost. Het belasten van het hoofd met klasse-onderwijs aan eene school van 150 leerlingen was heel wat anders dan dat van het hoofd eener school van 565 kinderen, waar dat hoofd met vrij wat meer administratieve werkzaamheden is be last. Maar hoe het ook zij de Raad zal later beslissen als hij het advies van de schoolopzieners kent. Tot lid der commissie van fabricage werd benoemd de heei W. P. A. Garjeanne; tot lid der commissie inzake reclames ten aanzien van de inkomsten-belasting de heer D. Ger ritsen, en tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heer prof J. J. van Tliiel Vervolgens had de loting plaats voor de samenstelling der aldeelingen. met dezen uitslag, dat tot de le af- deeling behooren de heeren Prikken, Tromp van Holst. Kleber, van Kalken, van Esveld, Van derWantenGerritsen, en tot de tweede afdeeling de heeren van Beek, Heyligers, Hamers, Croocke- wit, van Zijst, Garjeanne en van Eek terwijl de eerste atdeehng zal worden gepresideerd door den wethouder Vis ser en de tweede door den wethouder Celosse Bij de gewone rondviaag, aan het einde der vergadering, vroeg de heer Prikken inlichting ten aan zien van de geiuchten omtrent onlangs geschiedden invoer van een ziek rund en of het vleesch daarvan al dan niet en zoo ja door wien was gekeurd. De voorzitter verklaarde daarop, dat de zaak nog in onderzoek is, doch in de geruchten overdreven was. In gekomen is een verzoek van A van Sautbring, verslaggever, om inzage van de door den Raad behandeld wordende stukken te erlangen, die door B. en W. is geweigerd, terwijl een door de gemeente betaald wor dende Utreehlsche verslaggever, ook ten behoeve van een verslag in 't alhier nagenoeg niet gelezen wordend Utrechtsch Dagblad, die inzage wel wordt verstrekt, op grond waarvan adressant zich door B. en W. ach tergesteld acht bij een door Amers foort betaald wordende Utrechtenaar. Het verzoek is aan B. en W. gezon den om advies. Programma der muziekuitvoe ring, hedenavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1Carmen-marsch Bizet. 2. Concert-ouverture H. Hendriks. 3. Bltheinsagen" Walzer, Tongeinalde Nehl. 4. Souvenir de l'opéra »La fille du régiment" De Donizetti Blumentritt. 5. Ouverture »Nabuchodonosor" Verdi. c (a. Gnomentanz r» r> 6' (b. Gavotte D' P°PPer" 7, »Invitation a la valse", introduc tion et rondo Von Weber. 8. Grande fantaisie de l'opéra »Les Dragons de Villars" de Maillart Van Aaken. Bij het tweede Toelatingsexamen van het Gymnasium alhier Maandag en Dinsdag j.l. gehouden, zijn toege laten tot kl. IK. H. E. Grave- meyer te Utrecht, afgewezen twee; voor kl. II. afgewezen éen tot kl. IV. toegelaten: J. de Jonge te Utrecht, tot kl. V. toegelaten: H. E. Grave- meyer te Utrecht, tot kl. VI. toege laten: P. J. Hoedemaker te Amsterdam, D. II Middelburg te Amersfoort, afge wezen twee. PROVINCIALE BERICHTEN. Bunschoten. Door Ds. J. Schotel te Haarlem is bedankt voor het be roep naar de Chr. Geref. gem. alhier. De collecte in de gemeente Bunschoten gehouden voor het Hul deblijk aan te bieden aan H. M. de Koningin-Regentes, heeft opgebracht een totaal van f 113.35. Baarn. De alhier gehouden inschrij ving voor het Nationaal Huldeblijk, in 1898 aan H. M. de Koningin-Re gentes aan te bieden, bedraagt f 1360.22. Leusden. Ds. G. van der Giesen is voornemens 19 September zijn af scheidsrede te houden, om den daar- opvolgendon Zondag te Rotterdam zijn intrede te doen. Vooi de uitdeeling van haring en wittebrood te Leiden op 3 Octo ber hebben zich bij de daartoe zitting houdende, commissie Zaterdagavond ongeveer 3350 vrouwen aangemeld. Ruim 3000 mannen wenschen in aan merking te komen voor bier en tabak op gemelden datum. Turksche Eerlijkheid. Aan een in Spanje zeer beroemde harpspeelster Esmeralda-Cervantes viel de bijzondere gunst teil deel voor den beheerscher der geloovigen in Yildez Kiosk de Konstantinopel te mogen spelen. Zij vertelt over wat zij daar beleefde het volgende: «Ik werd ge leid in de schouwburgzaal van den Sultan, d:e daardoor zich onderscheidt dat het parterre geen zitplaatsen heeft. Niemand mag den Sultan den rug toekeeren; hij zelf zit alleen in een met tralies voorziene loge. De muzi kanten zitten met het gelaat naar hem toe, en wie weggaat, moet dat ruggelings doen. De Sultan liet mij één stuk herhalen. «Na het derde nummer ging ik op staan en boog. Men bood mij verver- schingen aan en 100 goudstukken. De bedienden van het paleis dron gen om mij heen en riepen,,Bak- schisch! Bakschisch!" (Drinkgeld!) Een kamerheer vergezelde mij tot aan het rijtuig buiten de deur. Zijn borst was met ridderorden bedekt. Men verbeelde zich daarom mijn verbazing, toen hij, op het punt mij te verlaten, om een aalmoes vroeg. Nog meer was ik verrast, toen ik bij het leegmaken van de tood zijden beurs bevond, dat daarin maar 75 goudstukken waren, inplaats van 100. Een vierde had men er afgehouden als fooi. De hoofdbron der inkomsten van de gunstelingen in het paleis is het beursspel. Daar zij de besluiten des Sultans kennen en ook de kleine gehei men der gezanten weten, speculeeren zij met goed gevolg. Grieken en Arme niërs zijn voortdurend in beweging tusschen Yildez-Kiosk en de Otto- maansche Bank, en krijgen opdrach ten om te koopen en te verkoopen niet alleen voor rekening van de gun- stellingen in het paleis, maar ook van de met hen samen spelende personen in de stad."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2