BINNENLAND. CIJFER 2: THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. dan verwijs ik u naar de Delftsche distilleerderij, gist- en spiritusfabriek. Ziedaar de prachtige omgeving. De arbeiders wonen allen in het Agneta- park, in flinke, gezonde, naar den eisch des tijds ingerichte woningen. Men heeft een eigen school, men heeft een uit arbeiders dier fabriek bestaand, lang niet onbekend muziek corps, in één woord, alles geeft den indruk van eensgezindheid. Nog een verblijdend teeken op dit gebied, is de overeenkomst, gesloten door de firma Diepenbrock en Reigers van de Ulftsche ijzergieterij met de Natio nale Levensverzekering-Bank te Rot terdam, waarbij de firma zich voor stelt, telkens als de winst het toelaat, een zeker percent te besteden voor verzekering van pensioen. Elk lid van 't personeel ontvangt een op zijn naam gesteld boekje, waarin aantee- kening wordt gehouden van de gedane stortingen en waarin tabellen voor komen, waaruit de verzekerde kapi talen en pensioenen blijken. Elke werkman kan dus telkens zien op welke uitkeering in eens en op welke wekelijksche uitkeering hij op den leeftijd van zestig jaren aanspraak zal kunnen maken. Hij verliest die aanspraak niet. wanneer hij op eer volle wijze den dienst der firma ver laat. Bij overlijden zijn de uitkeerin- gen geheel of gedeeltelijk ten bate der weduwen en nagelaten kinderen. Door deze verzorging voor den ouden dag wordt er bij de werklieden be langstelling en ijver opgewekt, de band tusschen patroon en personeel hech ter en 't algemeen belang op vrede lievende wijze bevorderd. Wanneer patroons en werklieden dergelijke voorbeelden volgden, zou werkstaking langzamerhand tot het verleden gaan behooren, en zou een goed werk worden verricht. Op den laatste der maand Juli waren in de stichting «Hoogland" aanwezig 46 personen. De aanvraag tot opneming gedurende deze maand was zoo groot dat wanneer het «Hoog land driemaal zoo groot ware als thans, toch alle plaatsen reeds bezet zouden zijn geweest. Voor alle deze menschen is op het »Hoogeland" werk te viuden, daar honderden ja duizenden H.A. goede heidegronden te Beekbergen liggen, die met eenigc inspanning en kennis van den bodem in vruchtbare korenvelden of weiland kunnen herschapen worden. Aldus meldt ten minste het orgaan der Vereeniging. In de zaak der gebroeders Hoger huis is naast het adres aan de Tweede Kamer thans een adres aan den mi nister van justitie verzonden, onder teekend door Gerrit Roitsma en Pieter Wassenaar, beiden te Bochum. Zij verklaren daarin»dat zij 5 Februari jl. een onderhoud hebben gehad met Klaas Stienstra en diens moeder te Beetgum, die de pertinente verkla ring gegeven hebben, dat niet de ge broeders Hogerhuis de schuldigen zijn van de inbraak te Biitsum bij G. Hoitsma, maar dat de daders zijn Paulus Van Dijk, Allard Dijkstra en Sijbout Albarda, en dat de verklaring van Tjeerd Stienstra (thans in Ame rika) de zuivere waarheid is." Even voordat een batterij veld artillerie, terugkeerende van de ma noeuvres op de Veluwe, het dorp Barneveld binnen reed, geraakten van een kudde schapen verscheidene beesten onder de kanonnen. Voor dat de berijders konden stilhouden, waren reeds vier dieren overreden, waarvan er een was gedood, terwijl de andere zoo zwaar waren gewond dat zij dadelijk moesten worden afge maakt. De eigenaar, een zekere S nam het ongeluk nog al kalm op, daar hem verzekerd werd dat de schade zou worden vergoed. Removing in den trein. Onlangs maakten wij melding van de zenuwachtige Haagsche juffer, die in den trein van Amsterdam naar de Residentie bestolen heette te zijn. De eenarmige man, die den dader moest wezen werd gevat, doch weer op vrije voeten gesteld. Ziehier nu de ervaringen van dien zoogenaamden dader, die zijn lotge vallen aan iemand van het N. v. d. D. heeft meegedeeld. Hij was uit Amsterdam gekomen, doch was te Haarlem even uit zijn waggon gestapt. In zijn haast orn nog intijds weer in den trein te komen, was hij bij vergissing in een andere coupé terechtgekomen. In die coupé aldus zegt hij zat eene juffrouw alleen. Zoodra de trein in beweging was, maakte deze jullrouw vreemde manoeuvres, welke mij deden vermoeden, dat zij iets verlo ren had, althans ik begreep dat zij iets zoekende was. Op mijne vraag of zij iets miste, kreeg ik een niet dui delijk antwoord. Teneinde haar behulpzaam te zijn, ontstak ik een paar lucifers en keek onder de zitplaatsen, doch vond niets. Bij die gelegenheid kwam ik tot de overtuiging, dat de jufirouw in »ken- nelijken staat" was. Zij wilde de noodrem in beweging brengen, het geen ik haar ontried. Ik gevoelde mij met die «dame» alleen niet op mijn gemak en nam mij voor te Leiden van coupé te ver anderen, waaraan ik bij aankomst aldaar gevolg gaf; zij volgde mij en stootte zich bij die gelegenheid aan de stijlen van het portier. In Den Haag aangekomen werd ik minder aangenaam verrast: ik werd verzocht den trein te verlaten en naar het politie-bureau gebracht. Aldaar werd ik gefouilleerdde gelden, ongeveer '24 gulden, welke ik bij mij had, moest ik overgeven. Den geheelen nacht verbleef ik aan het politie-bureau's morgens 10 uur werd ik voor den commissaris ge bracht, die mij allerlei vragen deed en ook de herkomst vroeg der bij mij gevonden geldenhierop kon ik gereedelijk antwoorden, daar mijn broer te Amsterdam mij geld had medegeven als een cadeautje voor de kinderen en overigensom eenigecom missies te doen voor hem in Vlaar- dingen, als het aankoopen van keelen, lippen en haring. (Deze commissies zijn intusschen uitgevoerd geworden.) De commissaris gaf mij spoedig daarna de gelden en mijne vrijheid terug. Mijne vrouw had den geheelen nacht in groote ongerustheid verkeerd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De maandelijksche Zendingsbid stond zal Dinsdag 14 September en 's avonds te 8 uren gehouden worden in het Lokaal »de Zaaier." De Godsdienstoefening in de Rem. kerk zal morgen Zondagvoor middag worden geleid door den Heer Dr. H. Oort, hoogleeraar te Leiden. Aan het alhier onder het vee heerschend mond- en klauwzeer is een rund van den heer v. G. alhier, gestorven. Na onbruikbaarmaking is het vleesch in den grond gestopt. Nu begint het langzamerhand meenens te worden met het vieren van het Kroningsfeest in onze ge meente. Gisterenavond vergaderden de be woners van «den Hof' ter bespreking van dat doel en werden tot leden der buurt-commissie gekozen de heeren II. J. Bonnier, G. P. Ittmann, R. Cruyff en J. A. Houbaer. Afgaande op de namen gelooven wij iets goeds te mogen verwachten. Op de Woensdag gehouden zit ting van het Kantongerecht alhier, deed zich een geval voor, dat geluk kig zeer zelden voorkomt. Van 't ver- koopen van sterken drank in het klein beschuldigd, stond terecht zekere bierhuishoudster alhier, die ter harer ontlasting drie getuigen had mede gebracht. Als getuigen tegen haar werden gehoord T. v. D., alhier wonende, uit andere hoofde gedeti neerd te Utrecht, die herwaarts was gebracht door rijksveldwachters, en diens vrouw, die ten laste van be klaagde een getuigenis aflegden, ge heel en al in strijd met de verklarin gen der getuigen a décharge en met die van twee politieagenten, die de zaak hadden onderzocht. Herhaalde lijk door den Kantonrechter met grooten ernst daarop en op de ge volgen die eene valsche verklaring onder eede na zich sleept, gewezen, volhardden zij evenwel bij het een maal door hun afgelegd getuigenis, en maakten geen gebruik van de ge boden gelegenheid om daarop terug te komen, wat oorzaak was, dat tegen T. v. D. en vrouw proces-verbaal werd opgemaakt, als verdacht van meineed. Bij het hervatten van de lessen der Ifoogere Burgerschool zijn nog als leerlingen toegelaten D. Schulman tot de IV, J. W. Putman Cramer tot de III, J. E. A. Oltmans en A. C. Pliester tot de II klasse, en als toehoorderes Maria Boekelman tot de II klasse. Eén candidaat voor de V klasse werd afgewezende 2'2 her-examens hadden op éen na alle een gunstig gevolg. Het aantal leerlingen en toehoor ders der school bedraagt thans 121. Aan een twintigtal candidaten uit omliggende gemeenten is wegens te late aangifte niet vergund geworden aan het admissie-examen deel te nemen. Programma van het te geven concert op Woensdag 15 Sept des middags te 3 uur, op het terras van »Amicitia", door het muziekcorps van het 5e Regiment Infanterie, directeur den heer G. K. G. van Aaken. 1. »Echtes Wienerblut" Marsch KomzSck. 2. Ouverture «Athalia" Mendelssohn-Bartholdy. 3. «Frühlingskinder" Walzer Waldteufel. 4. Grosze Fantaisie aus der Oper »Figaro's Hochzeit"Mozart. 5. Ouverture »Pique Dame" Von Suppé. 6. Aria aus »Stabat Mater" Rosslsi. 7. Intermezzo et Farandolle de •l'Arlésienne"Bizet. 8. Potpourri aus der Oper »Der Obersteiger"Zeller. Het nut van azijn In den laatsten tijd is door het ge bruik van veel sterker, doch dikwijls vaarlijke, ontsmettingsmiddelen, de waarde van azijn eenigszins over het hoofd gezien. Tegen verschillendezwak- tetoestanden worden rugwasschingen met azijn aanbevolen, terwijl azijn met water een uitstekend mondwa ter is, waardoor allerlei stoffen uit mond-en keelholte worden verwijderd die allicht tot ontstekingen aanlei ding kunnen geven; diphterie en heeschheid worden daardoor voorko men. Azijndampen reinigen de lucht. Azijn, tot de helft met water ver dund is een verkoelend waschmiddel bij koortsen. Ingeval van onmacht en hoofdpijn werken azijnomslagen zeer goed. Azijnwater werkt desinfecteerend als waschwater na aanraking van smetstoffen. In vele streken drinken de veldar- beiders in den zomer water, waarin azijn met suiker (1 eetlepel azijn op i liter water). Wanneer men onpas selijkheid na chloroformnarcose wil voorkomen, houdt men den patiënt een in azijn gedrenkten doek voor 't gezicht, zoodat alleen azijndampen worden ingeademd; dit moet worden voortgezet, totdat de adèm niet meer naar cloroform riekt. Azijn is ook een tegengift bij ver giftiging door soda, potasch, opium, nicotine, enz., alsook bij vergiftiging door 't gebruik van bedorven worst, vleesch, en visch en door een aantal planten vergiften, zooals scheerling, tijdeloos en nieswortel. Om een erfenis. Men schrijft uit Barneveld: Donderdag bevond zich op de markt alhier de familie B., bestaande uit verscheidene broers en zusters, in hun kwaliteit van eierenhandelaars. Niet lang duurde het of er ontstond twist tusschen de vrouwelijke leden, die wegens eene erfenisquaestie reeds eenigen tijd niet op al te besten voet stonden. Van woorden kwam het tot daden en aanstonds vloeide bloed, en nog nauwelijks was deze strijd geëindigd of hij brandde opnieuw los tusschen zuster en broer, die weldra zoo hevig was, dat het vrouwelijke lid tegen den grond geslagen was. Nauwelijks was zusje echter weer ter been, of zij greep opnieuw haar broer aan. Gelukkig kwam nu de politie, die aan den familiestrijd een einde maakte, en even later waren zuster en broe der weer bezig met den eierenhandel, alsof er niets gebeurd was. De heer Hill, een van de grootste bakkers van Londen, heeft zijne mee ning omtrent de oorzaken van het stijgen der broodprijzen in Engeland te kennen gegeven. Hij ziet den toestand niet zoo erg donker in, ofschoon hij toegeeft, dat de prijs van een brood waarschijnlijk van zijn normalen stand van 25 cent tot 35 cent stijgen zal. De statistiek bewijst, dat de geheele wereld onge veer 20 millioen mud graan meer noodig heeft, dan het zich aan laat zien dat de oogst voor het volgend jaar zal geven. Rusland is bijkans het eenige land, dat graan uit zal kunnen voeren en dat zal net genoeg zijn voor Duitschland, België en Neder land. De 73 millioen mud die Enge land, Italië en Frankrijk noodig heb ben, moeten dus uit Amerika en Canada getrokken worden, hoewel Amerika maar zeer weinig uit zal kunnen voeren. Het Amerikaansche vasteland zal te zamen ongeveer 52 millioen mud graan kunnen leveren, zoodat er een tekort van 20 millioen mud overblijft. Hij zegt dat het gebrek, dat daar door geleden zal worden, niet zoo heel groot zal zijn, terwijl de hoogere broodprijzen den werkman niet meer dan 30 cent per week uit den zak zullen kloppen. Het is zeer te betreuren, dat het weer zoo slecht blijft, daar een groot deel van den Engelschen oogst nu ongeschikt voor den bakker wordt. Hoe langer het regenachtige weer aanhoudt, hoe meer de prijzen van het graan zullen stijgen. Dalziel meldt, dat te Parijs de prijzen weer gestegen zijn tot 45 centimes voor een brood van 2 K.G. Marie Seebach. Toen Marie Seebach voor de eerste maal in Amerika zou optreden, was natuurlijk de reclamentrommel op ongehoorde wijze geroerd, zoodat de Faust-voorstelling voor een stampvol huis plaats had Maar de heeren Amerikanen verveelden zich vreese- lijk, toen in 't begin reeds slechts de langbaardige Fausl en de roode Mephisto verschenen, en in 't geheel geen Gretchen 1 »Er is heelemaal geen Ssibetschü zoo klonk het door de zaal. Eerst gemor, toen geroep en ten laatste een stampen dat de muren dreunden. «Humbug", «Humbug", «Zwendel!" Ssibetsch!" Geld terug", Daartusschen fluiten, joelen, stampen, zoodat het gordijn midden in het bedrijf zakken moest. Faust was in New-York gevallen en de voorstelling zou gewelddadig geëindigd zijn, als niet de impressario op een reddende gedachte gekomen was. Hij trad naar voren en hield on geveer de volgende korte toespaak in zijn mooiste EngelschMyladies and gentlemen Favst is een beroemd dramatisch dichtwerk van den grooten dichter Goethe. Het vangt aan met een uitvoerige ontwikkeling van het Faustkarakter, daarna begint de dui vel Mephisto zijn werk en ten laatste begint het eigenlijke Gretchen-drama, waarvoor we nu staan. Ik geef mijn eerewoordalswaarachtigAmerikaansch handelsman, dat binnen vijf minuten mevr. Seebach voor u verschijnen zal. Gebeurt dat niet, dan verbind ik mij hieimede u allen het geld terug te betalen 1" Een geweldige bijval beloonde deze opheldering. De impressario hield woord. Vijf minuten nadat hij zijn rede geëindigd had, verscheen Marie Seebach op de plan ken bin weder Fraülein, weder schön, kann ongeleitet nacli Hause gelTn", Met het Gretchendrama be gon ook de belangstelling van de Amerikanen voor het werk. Het gejuich groeide aan, het succes van mevr. Seebach was buitengewoon. Den volgenden dag waren de bladen vol lof over de Duitsche kunstenares en verklaarden hunne lezers de Faust wat zakelijker, dan de «snater impressario het kon. Twee dagen later liet zich 's mor gens vroeg een heer bij mevr. See bach aanmelden, zekere kolonel Smith. Daar hielp geen afwijzen aanhij moest de kunstenares spreken, ver klaarde de kolonel Mijn naam is kolonel Smith. Ik ben de vertegen woordiger van een der grootste naai- machinefabrieken van de wereld. Ik heb u eergisteren als een groote kunstenares ieeren kennen en wil nu zien of gij ook vrouw van zaken zijt. Wilt gij veel geld verdienen «O, daartegen heb ik in 't geheel geen bezwaar, als het op eerlijke wijze kan geschieden «Natuurlijk, op de eer lijkste manier van de wereld. Ik bied u rond en goed 10.000 dollars «En wat moet ik daarvoor gaandoen «Feitelijk niets.a «Ja, maar «Ik heb de eer, u te doen opmerken, dat ik de vertegenwoordiger van een der grootste tiaaimachinefabrieken van de wereld ben. Het eenige, wat ik van u voor die 10 000 dollars ver lang, is, dat gij als Gretchen in de spinnewielscène een naaimachine voor u hebt slaan en die op de gewone wijze in beweging brengt. Wij zul len van de galerij af biljetten in de zaal strooien, waarop gezegd wordt: de naaimachine, waaraan de beroemde Marie Seebach haar Gretchen speelt, is van de firma X X «Tien duizend dollars», mompelde Marie Seebach geheel verward, «meer dan 13,000 thaler De verleiding was groot, de eerbied voor Goethe's tragedie echter ten slotte toch nog grooter, en met een bezwaard hart wees Marie Seebach het voorstel van den vertegenwoor diger der naaimachinefabriek af. «We zullen met uw Gretchen in Amerika nog dollars genoeg verdienen, ook zonder naaimachine«, troostte haar later de impressario. En hij had gelijk. Nu, Gretchen aan een naai machine, es warzu schön gewesen. Andrées ballon. Dr. Wilhelm Meyer heeft Sverdrup, den gewezencommandantvan Nansen's Framom zijn meening gevraagd omtrent den afloop van het waagstuk van Andrée. Sverdrup ziet de zaken niet zoo donker in als de meesten, en is vast overtuigd, dat de tocht van Andrée goed is afgeloopen. Volgens de wetten der winden in de Poolstreken moet de oorspronkelijke zuidelijke wind, op den weg dien Andée's ballon genomen heeft, naar het Westen zijn gedraaid. Dat stemt overeen met wat de Fram op hetzelfde traject heeft ondervonden. Te Spitsbergen is de wind de volgende dagen ook gaan di aaien tot de wind Noord was Ondertusschen zou echter Andée reeds den tijd hebben gehad om het land ten Westen van Groen land te bereiken dat door de beroemde Franklin-expeditie is bezocht. Daar zijn proviand-stations en is overvoed van wild, zoodat hij geen honger behoeft te lijden. Men kan echter voor het midden van den volgenden zomer geen tijding van Andrée verwachten. Sverdrup gevoel t groote achting voor het weldoordachte plan van den lucht reiziger en ziet in het gedeeltelijk verhezen der sleeptouwen geen vol doenden grond om vrees voor mis lukken te koesteren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren30 Aug. Gerritje, d. vau Jo- hanuee Engel en Maria van de Klashorst. 3 Sept. Jobanna, d van Johannes Zeggelaar en Willeraijntje van den Berg. Johanna Maria, d. van Tomas .Tomassen en Maria Kleinboven. Maria Alice Wilhelmina, d. van Petrus Gerardus Verbaart en Jozebne Maria Elisabeth van de Wijnpersse. 4 Sept. Gerrit, z. van Gerard vau Beek en Grietje van den Heugel. 5 Sept. Sietse, z. van Willem Hendrik van Amerongen en Grietje vau der Weij. Hendrik, z. van Breunis Lagerweij en Jansje Budrliogh. 6 Sept. Coenradina, d. van Jan van der Pol en Christina van Nimwegen. Jacob Fre- derik, z. van Jan Frederik de Hoop eu Cor nelia Laugras 7 Sept. Adriana, d. van Fredericns Jacobus A mout en Gerritje van Setten. Cato Sophia, d. van Hermanus van Bekkum en Catrina Pot Jacoba, d. van Johannes Damsteek en Johauna Hen- drika Stilting. Ondertrouwd 2 Sept. Jacobus Harmannus Boelens en Willerapje van Moorsclaar. Johnnnes Kouwendal en Wilhelmina Heijmes- kamp. Johannes Kerkhof!' en Aleida Mod- derraau. Getrouwd: 7 Sept. Leen den Houdijker en Maria van den Heuvel. S Sept Ao- dries WageDaar en Helena van Ijken. Hendrikus Elschot en Klaasje Brouwer Willem van Eek en Gerritje van Beek. Overleden: 2 Sept. Johanua Maria Heore 5 m. 3 Sept. Maria Johanna Hommers 6 m. Hendrika Johanna Vrielink 26 j. echtg. van Lucas van Berkum. 5 Sept. Abazuerus van der Reijden B m. Teunis van de Hovenkamp 58 j. ivedr. van Dirkje Koster. Jaanlje de Vries 1 m Een levenl. aang. kd. vr. g. van Bartholomeus Hendrikus Lensing en Hendrika van Wan delen. 7 Sept. Hermijntje Heilijgers 37 j. echtg van Hendrik van Beek. Hoogland. Geboren2 Sept. Jacob, z. van J. van Dijk en J. Brouwer. 3 Sept. Regiua, d. van W. Pasker en R. den Ouden. 9 Sept. Aleijda, d. van G. van den Hoven en A. van de Raapkamp. Woudenberg. Geboren: 4 Sept. Lena, d. vau Hermanus van Ede en Gerrigje Schoonhoven. Overleden B Sept. Lena van Ede, I d. 6 Sept. Teuntje Veeoendaal, 48 j. ongehd. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Sept. 1897. Tarwe 10.Rogge f0.Boekweit f 0. 4 ppelen 12 af 5.0O. Peren f 2.00 a f 4.00. Nieuwe aardapp. f0.00af0 00. Zandaardapp. f l.40af170 Hoendereieren f 3 00 a 1 4.10 per 100 at. Eenden f 0 a f 0 Boter f 1 00 a f 1.25 per kilo. Mar garine 10a f0.Zoetem kaas 0.f0.— Kippen fOCO a flOO. Kuikens IJ 90 a f t 20 Piep kuiken* f 020 a f 0.40 Ganzen fOOOfOOO Eenden I 0 60 a f O 80 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 H azen fOUO a f 0 00 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00 l'ainine f 0.20 a f 0 80 Duiven f 0.30 a f 0 40 paar. Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f40. Biggen fCa f 10.Schrammen 112a f20 Vette koeien f 00O.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.Kalf koeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000 Aangevoerd warpn ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 80 liect. Appelen; 200 heet. Peren; 0 heet. Kteiaardappe- len. 200 heet. Zandaardappelen 14000 stuks Iloen- dereieren; 0000 stuks Eendeneieren 1200 kilo Bo ter kilo Magarute; kilo Kaas; 0 stuks Vee 15 zeugen; 270 biggen en 30 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2