tuitii 2 nionws TM. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. staat enkele cijfers in te vullen, het zij in de kolom van uitgaven voor eens, hetzij in de kolom der jaarlijks wederkeerende uitgaven of besparin gen, zoo noodig met toelichting, en tevens te vermelden of wij bij de verzameling en rangschikking van het te ontvangen materiaal bij de door U gegeven cijfers, indien zulks door ons wenschelijk wordt geacht, Uw naam mogen voegen of niet. Wij stellen ons voor, de uitkomsten in druk bekend te maken en natuur lijk in de eerste plaats aan de Hoo- ge Regeering mede te deelen. Wij vleien ons, dat ook de tegen standers der Droogmaking aan ons verzoek zullen willen voldoen. Het Hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzee Bond, J. Drost, Rotterdam. Voorzitter. P. A. Bos, Gorincfiem. Onder-Voorz. G. A. van Hattem, Sliedrecht. W. Hovy, Amsterdam. P. J. van Limburgh P.zn., Rotterdam. Jos. van Raalte, Vlissingen. 8 J. Vermaes, Leeuwarden. S. M. van Wyck, Renkum. A. D. zur Mühlen, Amsterdam. Mr. Th. Reepmaker, Algemeen Secr.. Rotterdam. Wat is de besparing in de kosten van onderhoud of eersten aanleg van de zeewering van het Water schap bij bet vrij constante peil op bet IJselmeer van 40 c.M. beneden N. A P.? Hoe hoog schat gij voor het Wa terschap of de omliggende streek de vermeerdering der veiligheid door het niet meer voorkomen van storm vloeden Hoe hoog schat gij de schade door overstrooming van de IJsel, bij de thans voorkomende stormvloeden? Hoe hoog schat gij de mindere onderhoudskosten van diephouding der haven, wanneer na verbetering dier haven, deze in het IJselmeer uitkomende, een vrij constanten wa terstand behoudt en voor opslibbing is gevrijwaard Hoe hoog de meerdere bruikbaar heid alsdan van die haven Hoe hoog wordt door U geschat de waarde van verbeterde uitwatering voor de polders, boezems of rivieren in uw distrikt Wat acht gij de waarde van de gelegenheid om het boezemwater met zoetwater te kunnen verwis selen Wat die van de verbetering van landbouw, veeteelt, enz. van eene \oortduiend zoetwater bevattende boezem en het tenslotte zoet worden der geheele bodem Wat onder die omstandigheden die van de verbetering in de zuivel bereiding. bewerking van vlas. enz Hoe hoog schat gij het voordeel, dat in uwe landstreek onder die zelfde omstandigheden industriën zich zullen kunnen ontwikkelen, die nu tengevolge van het gemis aari de noodige hoeveelheid zoet water niet mogelijk zijn Hoe hoog schat gij de besparings- kosten van ontworpen werken voor verbeterde afwatering of in het be lang van de scheepvaart Hoe groot wordt door U geschat de waarde der afsluiting voor de binnenlandsche scheepvaart Hoe hoog schat gij de waarde van eene kortere en gevolgelijk snellere spoorwegverbinding tusschen Friesland en Noord-Holland Hoe boog schat gij de waarde van de vermeerdering der volksge zondheid Wat zal het voordeel zijn (volgens uwe schatting,) dat de boezemstand in drooge tijden nimmer dale beneden het gewenschte peil, dat dus geen gebrek aan drinkwater zijn zal voor het vee, veescheidingen behouden en de kleine vaarten steeds bevaarbaar blijven? Hoe hoog schat gij de waarde van de zoetwatervisscherij op het IJsel meer? Hoe hoog schat gij de waarde van de afsluiting voor de defensie? Wat is de waarde van eene inun datie met zoetwater tegenover een met brakwater Zij die geen staat mochten ontvan gen hebben, kunnen op franco aan vrage aan den Secretaris van het hoofdbestuur kosteloos een exemplaar daarvan bekomen. Koninginnen zullen op 22 en 24 Sep tember des namiddags de internatio nale landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage bezoeken. De heeren K. J. G. baron van Harden broek van Bergambacht, Opper kamerheer van H- M. de koningin, voorzitter, en kolonel C. de Mooy, oud-dirigeerend officier van gezond heid. lid van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, zijn gis- terriamiddag per staatsspoor naar Weenen vertrokken als gedelegeerden der Regeering ter 6e internatoinale conferentie van de Roode Kruisver- eeniging, den 19en dezer aldaar te openen. Mede vertrok daarheen de oud majoor van het Indische leger, de heer W.J. Vervloet, secretaris van gemeld hoofdcomité, die het Neder- lansche Roode Kruis ter conferentie zal vertegenwoordigen. In de tweede helft van Octo ber a. s. zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk dor posterijen en telegrafie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd. Aan de betrekking is verbonden een jaarwedde van t 400, welke tot f 1200, respectievelijk f 1500, kan klimmen. Zij die zich aan dit onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich vóór 27 September a.s. aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, door een op zegel ge schreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Hoe voorzichtig reizigers zijn moeten in den trein uit een zekere vertrouwelijkheid aan onbekenden papieren ter inzage te geven, onder vond een jongmensch, dat uit Saksen met den trein van ruim 8 uur te Zevenaar aankwam. Dit jongmensch wilde in Holland een betrekking zoe ken en was van een reispas voor zien. In een gesprek met een zijner medereizigers liet hij dezen pas zien. doch deze maakte van de gelegen heid, dat het jongmensch bezig was den trein te verlaten, gebruik, om met den hem niet toebehoorenden pas de wijk te nemen. De Arnhemsche tentoonstelling- Naar men verneemt is het houden van feestelijkheden op Sorisbeek door den burgemeester te Arnhem verbo den. De Zutf. Ct. deelt mee dat de ver lotingscommissie nog geen definitief besluit heeft genomen; vermoedelijk zullen geen loten meer worden ver kocht, doch de aangekochte prijzen voor zoover deze opnieuw geleverd kunnen worden onder de houders Ier reeds verkochte loten worden verloot; een partieele verloting dus. In de maand Augustus zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen 97 personen, als: 77 Nederlanders, 12 Duitschers, 6 Belgen, 1 Zwitser en 1 Oostenrijker, en werden van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 47 onder- olficieren en minderen, zoodat het totaal der werving 141 man bedroeg, aan wie f 28,670 aan handgeld en is uitbetaald. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aanstaande Zondag treedt, in de kapel ten paleize op Het Loo op ds Pierson, van Zetten. 1IH. MM. de Door den Minister van Oorlog zijn benoemd tot vaandrig de reserve- sergeanten J. W. van der Valk, A. J. A. Bake en E. Hottinga, allen van het 5e Regiment infanterie. Door den Kolonel, commandant van het 5e Regiment infanterie, zijn na afgelegd examen bevorderd de reserve-korporaals J. W. H. Nicolai, G. F. Merz en A. J. Ultée, tot reserve- sergeant en de adspirant-vaandrig S. S. Gallée tot reserve-korporaal. De korporaal P. Sitter van het 5e Regiment infanterie is wegens dronkenschap en gedragingen den graad van korporaal onwaardig, ge degradeerd en teruggebracht tot sol daat. Op den 21. September e.k. zal met den trein om 7.2 v.m. een deta chement van hetSeRegimentinfanterie naar Oldebroek vertrekken, sterk 3 officieren en 100 onderofficieren en manschappen onder bevel van den kapitein A. J. Ebeling, om deel te nemen aan de practische oefeningen van de 5e Serie Vesting Artillerie, in de legerplaats aldaar aanwezig. Genoemd detachement zal in den avond van denzelfden dag weder naar het garnizoen terugkeeren. In een Donderdagavond gehouden vergadering van ingezetenen wonend aan het Havik werd eene feestcom missie gekozen ter verzorging dei- versiering enz. bij het ophanden kro ningsfeest. De commissie bestaat uit de heeren, Celosse, voorzitter, Dtimou- lin, onder-voorzitter, van Veen, pen- ningm., van Leer, secretaris, Vonk en Ruitenberg Commissarissen Staande de vergadering werd reeds nu een aanzienlijk bedrag toezegging gedaan. In de door het voorloopig Comité uitgeschreven vergadering voor de Hofbewoners alhier, is na breedvoe rige discussie besloten tot versiering van den Hof, etc. Tevens werd het voorloopig bestuur als definitief ge kozen, terwijl de heer J. de liaan, Hof no. 315 als 2e secretaris werd verkozen en deze benoeming aan vaardde. Ook de Bloemendaalsche Bin nenpoort en het Bloemendaal tot aan de Teutstraat heeft zijn (eest commissie bestaande uit de heeren Azijnman, Vreeswijk en Conijn. De najaarsvergadering van het Classicaal Bestuur van Amersfoort zal gehouden worden op Woensdag 29 September, in de consistorie der St Joriskerk hier. Mr. F. D. Graaf Schimmelpen- ninck. Burgemeester dezer gemeente, is van zijn buitenlandse!) verlof terug gekeerd en heeft zijn ambt weer aan vaard. Bij de ten Raadbuize gehouden verpachting van de vier standplaatsen voor carrousels, draaimolens, hippo- dromme's en dergelijke inrichtingen gedurende de jaarmarkt, hier te houden van 20 tot 30 October, is het hoogst ingeschreven voor: draai molen op den Hof door G. Schoen maker, te Amsterdam, voor f 225.25; draaimolen op de Groenmarkt door R. Rotter, te Amsterdam, voor f 87.50; stoomcarrousel op den Hof door A C. Tewe, te Dordrecht, voor f 2000, en hippodrome op de Appelmarkt door G. Wolffs, te Roermond, voor f511. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft van de maand Augustus 1897. Mej. J. de Jong Amsterdam. Nederl. Levensverz. Mij. idem. Mevr. Van Burg Arnhem. J. Laarhuis Boekeloo. Mej. Arendtz 's-Gravenhage. J. J. Molenaar idem. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. De firma Berns Co. eerste Ned. zeeppoederfabriek alhier, is op de Wereld Tentoonstelling te Brussel bekroond met zilver. Vergissen wij ons niet dan is dit de eenigste Neder landsche firma die aldaar en te Dordrecht dit jaar een onderscheiding verwierf, op de tegelijk plaats heb bende Expositiën. Zij bezit nu 3 Medailles die binnen een jaar ver worven zijn. Programma der muziekuitvoering, a. s. Zondagmiddag oin twee uur te geven op het terras van Amicilia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Hochzeitsinarsch aus »Ein Som- Mendelssohn- mernachtstraum" Bartholdy. "2. Ouverture zurn Drama »Harnlet" Niels W. Gade. 3. sLustige Brüder", Walzer Vollstadt. 4. Fantaisie de l'opéra «LaTraviata" Verdi. 5. Ouverture »La Sirène" Auber. (a. Alia Stella Confidenta", 6 Romance Raubaudi. (b. »La Tzigane", Mazurka Ganne. 7. aDie Kaiserparade" Eilenberg. 1 Introduction. Anmarsch der Trup- pen 2 Die Kavallerie 3 Die Artillerie 4Trommler und Pfeifer 5 Die Infanterie. Defilir Marsch 6 An kun ft des Kaisers 7 Parade Marsch. a Infanterie, b Kavallerie und Artillerie. Finale. (Ie uitvoering.) 8. Potpourri aus der Oper »Der VogelhandierZeiler. Donderdag is door den Kolonel, garnizoens-commandant aanbesteed 1. de levering van turfstrooisel over het tijdvak van 1 Nov 1897 31 Oct. 1898, ten behoeve van de paarden der bereden Artillerie te Amersfoort in garnizoen, waarvoor geene inschrijvingen werden ont vangen. 2. de levering van hooi, stroo en haver, over het tijdvak van 1 Nov. 1897—31 Oct. 1898, ten behoeve van de paarden der bereden troepen te Amersfoort in garnizoen. Minste inschrijver de firma H. Gerritsen te Amersfoorthooi 39'/»stroo 34°/» binnenl. haver 73*/ioen buitenl. haver 72*/io ct. per 10 kilogram. Onder 't gewoon voorbehoud is deze leve rantie gegund 355e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 15 en 16 Sept. (1400 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 4541 4931 4982 15006 15015 15051 15148 15175 15219 15221 en 20029. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4514 4538 4762 4783 4790 4910 4940 4973 4976 4988 9581 13304 13307 13333 15012 15068 15071 15085 15116 15141 15156 15165 15190 15224 20045 20056 en 20064. Volgende trekkingen geschieden: 21—24, 27—30 Sept., 4, 5 en 7—9 Oct. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingcblcveii de navolgende prijzen 1 van f 100.000,1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5.000, 1 van f2.000, 3 van f1500, 44 van f 1000, 46 van f 400, 48 van f200, 129 van f100 en 3032 van f70. Turksehe gemoedelijkheid. Een zeer aardig beeld van Ooster- sche holfelijkheid en etiquette deelt ons een schrijver mede, die langen tijd in Konstantinopel heeft gewoond. Hij schrijft o.a. een voorval, dat hij in een Turksch postkantoor zag, al dus; Een oude Turk nadert het loket onder allerlei diepe buigingen en groeten, legt zijn rechterhand op zijn hart en begint: »Moge deze morgen u gelukkig zijn, efiendt". De ambtenaar beantwoord tden groet en vraagt; wat wilt gij?" „Zoudt gij zoo goed willen zijn uwen dienaar een paar postzegels te geven om brieven naar Amerika te zenden? Zoo als gij misschien wel weet, bevindt mijn tweede zoon Abdullah elfend, de glashandelaar uit Ak-Serai zich tegenwoordig in Chicago en zijn fami lie koestert den wensch, zich met hem in verbinding te st Hen, ofschoon ik zelf niet kan schrijven, is de zoon van mijn broeder, de pijpenmaker, daartoe in staatdeze heeft mij be loofd, mij in deze aangelegenheid welwillend bij te staan." »Dat is goed, meneer; hoeveel postzegels wilt gij hebben?" Hoe veel raadt gij mij wel aan er te nemen Een zal wel niet voldoende zijn, daar mijn zoon niet van plan is spoe dig terug te keeren. Geef mij er dus maar twee" «Bestals't u belieft. Mag ik nu zoo vrij zijn 11 vier piasters daarvoor te vragen «Wat zegt gij, mijn waarde heer? Ik heb altijd drie piasters betaald, nooit meer. Zoo was het, toen Abdul lah het vorige jaar in Parijs was, en zelfs in «Gij hebt gelijk, etfendi, maar de prijzen zijn veran derd de postzegels kosten nu meer". «Is 't heusch waar, appel van mijn oog Is dan waarlijk de prijs verhoogd Daarop haalde de Turk een beurs te voorschijn, waar uit hij een hoop papieren geld nam. «Neen, aanbiddenswaardig klei nood", wierp de ambtenaar tegen, «gij moet in zilver betalen, papier nemen wij hier niet aan". «VVat, gij weigert papier aan te nemen, en waarom Is het geen goed geld Garandeert de sultan de geldswaardig heid niet? Nu. als gij 't niet nemen wilt, zal ik u koper geven" «Neen, efiendi, wij nemen ook geen kopergeld aan, gij moet met zilver geld betalen." «Zilver dat heb ik niet. Neem nu. als 't u belieft, dit kopergeld aan, dan krijgt gij er ook wat van." »lk kan het niet doen, elfendi, het is mij verboden." «Nu, dan zult gij zilver hebben, hier is het, het allernieuwste." «Ontvang mijn buitengewonen dank, uitgelezen tortelduif." «Allah zij met u en verlenge uw schaduw." «Leef ge lukkig, elfendi, en moge uw baard buitengewoon lang worden." Betooverd 1 Te Werkendam doet zich een ge val voor van die geheimzinnige kwaal, waarbij, zooals het volk zegt «de kwade hand" in het spel is. Ja, won derlijke dingen gebeuren daar nog. Een jonge vrouw nl. in die ge meente heeft een rat in haar maag. Hoe dat beest daar gekomen is? Het is er in gelooverd, want de kunst gaat ver. Natuurlijk is de tooverdokter uit Gorinchem te hulp geroepen, die na een zorgvuldige diagnose constateer de, dat het feit waar was. Hij zal afdoende middelen geven om de rat te verwijderen en daarmede de be- toovering te doen wijken. Treurig is het geval voor de z.g. heks, die natuurlijk doodonschuldig is, maar nog treuriger is het dat hetpu- bliek aan dergelijken onzin geloof slaat De ooi hangers, die vroeger in de meest verschillende, en dikwijls zeer gioote afmetingen door de dames gedragen werden, zijn reeds lang door velen zoo niet geheel afgeschaft dan toch teruggebracht tot kleine knopjes. Als kleine diamantjes in goud of zil ver gevat, of niet te grooto paarlen bleven zij bij sommige dames een geliefkoosd versiersel en waar zij in deze bescheiden vorm gedragen wor den, staan zij ook werkelijk niet kwaad en herinneren weinig aan de zoo terecht veroordeelde mode om zich de ooien te laten doorsteken ten einde aan de wereld duidelijk te kunnen vertoonen welke schatten men in kostbare steenen bezit. Jam mer dat men zich weer niet langer tevreden schijnt te kunnen stellen met het eenvoudige in dit artikel, wij lezen namelijk in buitenlandsche modetijdschriften dat de oorhangers weer grootere afmetingen beginnen aan te nemen en dat de mode op dit gebied weer allerlei nieuws voor schrijft. Zoo zou het nieuwste zijn voor elk oor een ander versiersel te kiezen en wel liefst op een Japansche wijze van gouddraad vervaardigde be ginletter van den naam der draagster, in het linkeroor die van den voor naam; in het rechter die van den familienaam. Wij hopen dat deze nieuwe mode gril tot het buitenland beperkt zal blijven en onze dames toonen zullen meer smaak te hebben dan het in voeren van dergelijke bijzondere ver sierselen veronderstelt. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboreu9 Sept. Lambartus Arnoldus, z. van Lambartus La 11 gras en Willemiua van den Heuvel. Johanna Henrica Maria, d. van Rijk Riksen en Johanna van Bekhoven. 10 Sept. Jordanus, z. van Jordanus Schut en Aaltje Berg. 12 Sept. Theresia Johanna, d. van Johannes Gerrit van Unen en Theresia Breuer. 14 Sept. Petronella Geertruida, d. van Evert Johannes Mulder en Gerritje Overeem. 1 B Sept. Petir, z. van Pbilippus van der Pol en Susanua Steenbeek. Mat- theus Hendrik, z. van Johannes Adrianus Jochems en Johanna Louisa Wijnstekers. Overleden8 Sept. Hendrika Johanna Mater 47 j. echtg. van Jan Meijsser. 10 Sept. Lambertus Groenestein 11 ra. 11 Sept. Geertruida Maria Haarsma 3 m. 12 Sept. Wijnaud Meijer 34 j. ongeb. Jacobus van do Wakker 73 j. echtg. van JohauDa Maria Pel. Hoogland. Getrouwd: H. Wilgenburg en M. van den Brink. Overleden: Een levenlooze z. van W. Tolboom en M. van den Brink. Leusden. Overleden: 11 Sept. Maas Lagemaat, 52 j. echtgenoot van Aaltje Gerritsen en wedr. van Gerritje van Plaggenhoef. Woudenberg. Geboren: 9 Sept. Tijmen, z. van Jan van Kolfschoten en Klaasje van Ginkel. 11 Sept. Everarda Geertruida. d van Hen drik van Nieuwenhuizen en Geertje van Voskuilen 11 Sept. Evertje, d. van Hen drik van Kolfschoten en Johanna Lodeweegs. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Sept. 1897. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f 0. Appelen f2 a f5.00. Peren f2.00 a f 4.00. Nieuwe aardapp. f0.00af0 00. Zandaardapp. f 1.60 a f200 Hoendereieren f 4 00 a f4.50 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.00 a fl.25 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.60 a f0 80. Kuikens f 1.00 af 1.20 Piep kuikens f 0.20 a f 0.40 Ganzen fO.OO fO.OO Eenden l 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazen f 0.00 a f 0 00 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.30 a f0.80 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f35.f50. Biggen f6.a f 40.Schrammen f 12.a f22. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 120 heet Appelen; 90 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen 11000 stuks Hoen- dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter; kilo Mag&rine; kilo Kaas; stuks Vee 15 zeugen; 30 biggen en 30 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2