NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. No. 81. Zaterdag 9 Oetober 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers! Feuilleton. EEN IIELD. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËNi Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nu het bundeltje oorspronkelijke Indische Schetsen J door 1SOLINE, hetwelk wij successie velijk als bijvoegsel bij onze Courant gaven, COMPLEET is, stellen wij daarvoor 11 verkrijgbaar a 25 cents. Eventueel zoekgeraakte vellen zijn mede te bekomen a 5 cents per vel. Bestellingen worden spoedig inge wacht bij Den Uitgever. Omtrent de vergadering der anti-revolutionairen die niet gediend zijn van dr. Kuyper's leiding, deelt de Nederl. (van Lobman) het volgende mee De vraag of voor die anti-revolutio nairen, die zich niet bij de georgani seerde partij onder dr Kuyper wen- schen aan te sluiten, eigen organisa tie gewenscht is, was, na de houding welke de georganiseerde partij tijdens de verkiezingen tegenover de vrij - antirevolutionairen heeft aangenomen, nauwelijks een vraag meer. Opgeroepen ter vergadering waren »die anti-revolutionairen die wel staan op den grondslag der anti-revolutio naire beginselen neergelegd in het program van 1878, maar zich niet wenschen aan te sluiten bij de anti revolutionaire partij zooals die thans optreedt onder leiding van dr. Kuyper". De vergadering, die vrij talrijk be zocht was, besloot met unanieme stem men tot het vormen van een eigen organisatie. Hoewel niet een der aan wezigen eenig bezwaar opperde tegen het program van '1878 als zoodanig, was toch de overgroote meerderheid van meening, dat het vormen van een eigen organisatie ten gevolge moest hebben een nieuwe formuleering van de sinds 1878 beleden beginselen, omdat een program kan beschouwd worden als het eigendom te zijn eener partij. Het ontwerpen van zulk een program met het doel om dit later aan de kiesvereeriigingen voor te leggen, is opgedragen aan een commissie. Het Haagsche Dagbl. weet mee te deelen, dat de vergadering werd bij gewoond o.a. door de Kamerleden jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, benevens de heeren J. D. baron Van Wassenaar van Rosande en prof. dr. S. D. van Veen. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat bij de Regeering het voor nemen om den vroeger bestaan heb benden vijfjarigen duur van militai ren dienstplicht' die reeds herhaalde lijk met twee jaren verlengd is en thans door de wet tijdelijk, namelijk tot 1 Mei 1898, op zeven jaren is bepaald, andermaal na dien datum met twee jaren te verlengen en op zeven te doen vaststellen, en wel ge durende drie jaren, dus tot 1901. Dit zou dan geschieden onafhankelijk van de in de Troonrede uitgesproken voor nemens, tot afschaffing van de plaats vervanging. Men mag, zegt genoemd blad, dus een indiening van de voor die ver lenging noodige wetsvoordracht wel haast tegemoet zien Door de politie te Barneveld is proces-verhaal opgemaakt tegen den boerenknecht A. B. die, terwijl hij bij den landbouwer J. B. aldaar in dienst was de leidsels en de strengen van het paardentuig bijna had door gesneden, met het doel, zooals hij aan de politie bekende, zijn meester, wanneer die mocht gaan rijden, een ongeluk te bezorgen. Gelijkheid voor de wet. Toen de Minister van waterstaat onlangs een bezoek bracht aan Dren- te's Z.-O hoek, logeerde hij o. m. ook in het hótel-Meijer te Emmen. Van hier uit reed hij in den nammiddag naar Odoorn. Aldaar vroeger aanko mende dan hij verwacht had, of wel eerder afgedaan hebbende, wilde hij, naar de N. Gr. Ct meedeelt, per tele- phoon aan den heer Meijer melden, dat hij niet om 5 uur, zooals besteld was, maar om 4 uur wenschte te dineeren. Up de vraag aan de vrouw van den brievengaarder daar, of er van de telefoon gebruik gemaakt kon worden, werd ten antwoord gegeven, dat de brievengaarder niet thuis en 't kantoor gesloten was. Dit was geen bezwaar, meende, Z. Ex. want hij kon zelf wel telefoneeren. De vrouw echter beduidde den heeren, dat 's lands wetten dit verboden. Toen haar daarop werd gezegd, dat zij den Minister van Waterstaat voor zich had, luidde het antwoord: »Dat kan wel wezen, maar hij komt er niet aan". Praten hielp niet en Z. Ex. moest zich getroosten tot 5 uur te wachten met zijn diner. Hij nam 't echter niet zwaar op en vertelde het later als een leuke mop. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 12 October 1897, des avonds 7 uur. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening tot wijzi ging der Verordening op de Inkom stenbelasting. 2. Eerste aanvullings-kohier van de Inkomstenbelasting, dienst 1897. 3. Ontwei p-besluit tot vaststelling der jaarwedden van onderwijzers. 4. Ontwerp-besluit tot af- en over schrijving van posten op de Begroo ting der Schutterij, dienst 1897. 5. Verzoek van dr. A. J. A. Prange om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor Hooger- en Middel baar onderwijs. 6. Request van A. van Santbrink om inzage van stukken, met advies van Burg. en Weth. 7. Verzoek van de Vereeniging »Caecilia," met advies van Burg. en Weth. 8. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. 9. Benoeming van oen lid der Open bare gezondheidscommissie. Ds. G. Mansveld, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Apeldoorn bedankt. Tot lid van de Provinciale Sta ten van Utrecht is in het district Amerongen bij herstemming gekozen de heer G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek. Van de 4572 kiezers kwamen 3349 op, die 3295 geldige stemmen uit brachten. Dr. M. de Haas, pas sedert 1 September leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de H. B. School en het Gymnasium alhier, heeft in verband met zijn benoeming tot leeraar aan de Polytechnische school tegen 18 October ontslag gevraagd. Bij Kon besl. is M. van Heioma benoemd tot burgemeester der ge meente Hoevelaken. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school 1. soort, voor jongens, hoofd de heer C. J. van der Nagel, is aan gesteld de heer W. J. J. Weijtkamp uit Zwolle en aan de school 3e soort, Beekstraat hoofd de heer J. van der Horst, als tijdelijk onderwijzer de heer R. Rappard en als onderwijzeres Mej. Coert. De uitslag der aanbesteding in détail en in massa voor den bouw van een Bondslokaal voor den Roomsch Katholieken Volksbond, het verande ren eener bestaande woning en verdere werken, op een terrein aan de Lieve- Vrouwestraat alhier, alles onder be heer van den architect H. T. Eijsvogel, is als volgt: W. van Achterbergh, te Amersfoort voor het veranderen van het bestaand gebouw f1149, dezelfde voor het Bondslokaal, f9174, dezelfde voorde massa f 10.300; G. Wassing, aldaar, voor de massa f 9500H. M. Verheij, aldaar, voor het schilderwerk van het Bondslokaal f246; J. Groenhuizen, aldaar, voor idem f 392, dezelfde voor het schilderen van het bestaand ge bouw f239.50; J. van Keulen, aldaar, voor het metselwerk in massa f 2750; H. J. Fijnen berg, aldaar, voor het timmerwerk Bondslokaal f 4360, de zelfde voor het timmerwerk bestaand gebouw f1044; J. H. Brom, aldaar, voor het loodgieterswerk massa f 608 J. Hulst, aldaar, voor het stukadoors werk Bondslokaal f 1075, dezelfde voor het stukadoorswerk bestaand gebouw f 175 J A. Gijsbertse, aldaar, stukadoorswerk Bondslokaal f 997, dezelfde stukadoorswerk bestaand ge bouw 1 175; Th. H. Jansen, teRumpt, Bondslokaal f 9990, dezelfde massa f 11.290. Woensdagavond werd in Café »Bellevue« van den heer W. [Maters, eene algemeene vergadering gehouden door de schildersgezellen-vereeniging «Door Eendracht Sterk«, die niet zeer druk was bezocht, waarover de secretaris Van Keulen zijn groot leed wezen uitsprak, betoogde dat 't plicht was, vooral voor gehuwden, om beter voor hun huisgezin te strijden, zich te vereenigen, en op aaneen sluiting aandrong. In deze vergade ring kwam de mededeeling in, dat, naar aanleiding van het verzoek der gezellen om loonsverhooging met 3 ct. per uur, van de 15 patroons 5 voor een uurloon van 15 ct., 8 voor een van 14 en 1 voor een van 16 ct. zich hadden verklaard. Waar nu bleek dat de meerderheid der patroons was Naar het Italiaansch van E. DE AMIC1S. 3) De tronies, welke hij aanschouwde, oordeelde hij zeker de plaats waardig, wadr zij zich ophielden, en het be drijf, dat zij uitoefenden. De chef was een man van om de veertig j aren, kort en gespierd, met schouders, welke bijna tot zijne ooren reikten, en kromme beenen. Hij was, alles te zamen genomen, een breed gebouwd man met een krachtig uiterlijk, en zijne breedte vergoedde, wat hem ontbrak in lengte. Hij had zwart haar en een ruigen baard, en zijn gelaat was inderdaad zoo met haar bedekt, dat slechts een klein gedeelte van zijn voorhoofd en de toppen van zijne wangen zichtbaar waren. De beide anderen leken broeders zij hadden hetzelfde smalle voorhoofd, vossenoogen, een mond met dunne, onmeêdoogende lippen en eene pun tige kin. Beiden waren klein, tenger en gespierd. Zij hadden ook, evenals hun chef, eene sluwe, valsche, duivel- sche uitdrukking in hunne oogen eene soort mengeling van bijgeloof en wreedheid, van vermetele stout moedigheid en ellendige lafheid. Zij droegen hoeden in de vorm van sui- kerbrooden, wijde, opene buizen, en daaronder een ruim hemd, dat met een breeden, blauwen gordel om hun middel sloot. De vierde roover zag er jonger uit, dan de anderen, en had een meer menschelijk gelaat. Hij was zeer klein, en had geen baard. «Welaan," zeide de kapitein, toen hij de beurs geledigd had, "dat hem nu z'n plunje afgenomen worde, en dan zullen we, als we een hapje van het een of ander gegeten hebben, zien wat er verder gedaan moet worden." De twee broeders naderden den gevangene, en terwijl de een zijne handen losmaakte, hield de ander hem een dolk op de keel. Toen zijne armen vrij waren vielen zij even krachteloos als de ledematen van een lijk langs zijne zijden. «Trek uit je uniform I" gelastte één der roovers. De soldaat scheen een oogenblik te aarzelen, en beet zich, terwijl hij onheilspellend de wenkbrauwen fronste, op de lippen. De jongste van de roovers keek hem medelijdend aan en de kapitein schreeuwde: «Wat jou betreft, ga jij naar je post!" en de jonge man, alsof hij dit bevel verwacht had, klom de trappen naar de schildwacht-post op, en bleef dddr, met de ellebogen op de rots geleund en met het gezicht tusschen de twee hooge steenblokken gedrukt, onbewegelijk als een standbeeld staan. "Trek je uniform uit!" schreeuwde één van de roovers, zijne hand ophef fende als om den gevangene te slaan, terwijl de kapitein riep: Omtzie hem niet zoo hij koppig is De soldaat sidderde als een gewonde, die vreest dat men hem zal aanraken, en daarop zich aan het onvermijdelijke onderwerpende, trok hij zelf zijn rok uit. De roovers onderzochten de zak ken en betastten de voeringvervolgens haalden zij de broekzakken van den gevangene uit, maar blijkbaar zonder succes, want één hunner riep op woord te richten. "Zeg, heb je dat teleurgestelden toon uit: gehoord? Nu, je kunt zeker wezen, "Hoegenaamd nietsdat we zullen betalen wat we schul- "Doe hem de boeien aan," zeide de dig zijn. Maak je maar niet ongerust, kapitein, en de twee roovers grepen de dag zal aanbreken, waarop men den ongelukkige, bonden zijne han- aan eiken boom in het land het lijk den weêr samen op zijn rug en keten- van een Piëmontees zal zien bengelen I" den hem aan een sterken ring, welke Daarop ledigde hij zijn glas, en de in één van de rotswanden was gesla- andere roover begon: gen. Hij was zoo bleek als een lijk. i "Kijkt eens naar onzen gevangene," En zijne tanden klapperden tegen zeide hij op spottenden toon; "hij zijn wil. De roovers haalden daarop staat in gedachten verzonken het een en ander uit hun voorraad "Waar sta je over te soezen?" vroeg van levensmiddelen voor den dag, en de kapitein, zijn snor opstrijkende, gingen zitten eten, gedurende welken "Hij denkt aan z'n moeder." tijd zij nu en dan een enkel woord "Wéér liet je haar achter?" met elkander wisselden, alsof zij aan Alle drie draaiden zich lachende hun maaltijd vooral hunne aandacht naar hem om, en de beklagenswaar- schonken. dige man keek met verwilderde, wijd "En ze zijn bij Cevignola zoo aan opgespalkte oogen recht vóór zich 't schermutselen geweest?" zeide één uit naar de bergen. De roovers hunner. lachten hartelijk om zijne smart. "Ja; Salvator Codipiétro en de "'t Fraaiste van het geval is, dat hij Piëmontees. Onze vrienden werden geen woord uit. Wat denkt jelui overvallen zeven zijn er gevangen nou, dat dat beduidt Is het trotsch genomen. «En doodgeschoten?" De roover knikte toestemmend. "Madonna!" riep de ander, zich omdraaiende, om tot den soldaat het "Neen, neen, 't is bedeesdheid!" "Of vrees?" opperde de chef. Wordt, vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1