NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. No. 83. Zaterdag 16 Oetober 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VËIISCHIJYT WOENSDAG Ei\ ZATMIDAG. BUITENLAND. F euilleto n. EEN HELD. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Minister van Financiën heeft bij de Kamer ingediend een ontwerp tot veihooging van de begrooting van Financiën voor 1897 met f 3(1,000. Met het oog op de wenschelijkheid om zoo spoedig mogelijk met de herziening van de belastbare op brengst der bebouwde eigendommen te kunnen aanvangen, is noodig, dat reeds op de begrooting voor den loopenden dienst een voldoend be drag voor de noodzakelijke uitgaven in 1897 wordt uitgetrokken. Hoeveel de herziening in het ge heel zal kosten is nog niet te bepalen, nog met eenige juistheid te bereke nen hoeveel de uitgaven in 1897 zullen bedragen. Thans zullen in plaats van 711,000 perceelen ongeveer 900,000 percoelen geschat moeten worden. Met het oog op de omstandigheid o. a. dat het werk in het algemeen vereenvoudigd wordt duor de gege vens welke door de nieuwe wet op de personeele belasting verkregen zijn omtrent de huren rler verhuurde woningen, koint liet hem voor, dal de kosten ditmaal wel niet meer dan f 600,000 zullen behoeven te bedragen. Wegens den tijd die gevorderd wordt voor het verzamelen van de noodige gegevens voor het schattings- werk zal dit wel niet vóór 1898 kunnen aanvangen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om voor den Stoomtramweg Nijkerk overBarneveld naar Ede een renteloos voorschot van ten hoogste 1 152,000 beschikbaar te stellen. Bij beschikking van 5 Nov. 1889 werd aan A. J. Krieger te Gouda, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een locaal spoor weg van Ede over Barneveld naar Nijkerk. Door verschillende omstan digheden kon de ontwerper de ver binding tol heden niet tot stand brengen en wendde hij zich opnieuw tot de regeering tot het verkrijgen van een nieuwe concessie en een sub sidie van rijkswege. Het komt den minister van waterstaat voor dat er voldoende aanleiding bestaat de ver wezenlijking van dit reeds geruimen tijd aanhangige spoorwegplan, door het beschikbaar stellen van een ren teloos voorschot uit 's rijks schatkist mogelijk te maken. Wordt het bovengenoemde rijks- voorschot beschikbaar gesteld, zoo zal nog een bedrag van f '216,0(10 door leening moeten gevonden worden. Blijven de kosten berieden de raming, dan zal bet rijks-voorschot in verband met anderen geldelijke toezeggingen van de Ned. Centraal Spoorweg-Maat schappij en van de provincie, even redig verminderen. Naar men verzekert, heeft de heer Cremer, pas opgetreden Minister van Koloniën, zich reeds uitgelaten dat hij in de politiek van den Gouver neur-Generaal Van iler Wijck vertrou wen stelt en in diens gedragslijn niet wenscht in te grijpen. De bestaande regeling van de een jarige verloven wegens langdurig ver blijf in Indiëschijnen hem echter min der te voldoen dan de vroegere voor- schrilten zoodat het misschien niet onmogelijk zou zijn, dat men naar deze terugkeerde. (Loc.) Geen VU of 3 maar 106 percent. Sedert 1 October bestaat in Den Haag een inrichting, die onder den vriendelijken naam van Voorschot bank" tegen verregaande woekerrente geld leent. Men kan er een zg voorschot van f 10 te leen bekomen, mits een ander (wiens soliditeit door de ondernemer eerst wordt onderzocht) zich borg stelt, en moet dit na een week terug betalen of het verlengen. Ben te wordt niet in rekening ge bracht," zoo heet 't verlokkend in het prospectus. Maar voor «administratie kosten, kantoorhuur, drukwerk enz." betaalt men zoo luidt de voorwaar de, waarop de «philantropische" inrichting geheel renteloos hare hulp verleent «slechts '2 cent van eiken opgenomen gulden," bij voor uitbetaling, telkens per week Van 98 centen «slechts" 2 centen per week Dat is rente van 106 percent sjaars H. U. De toren te Rhenen. Is het Bouwk. Weekbl. goed ingelicht dan bestaat het plan om de spits van den kerktoren te Rhenen niet te restaureeren in den toestand, zooals die voor den brand was. Het plan zou bestaan, om den klokvormigen koepel wederom, hoewel ineenigszins anderen vorm, toe tp passen en daarop een spits te plaatsen, waaromheen een Koningskroon is aangebracht - Naar aanleiding van de vraag wat Patrimonium wenscht te doen bij de Troonsbeklimming van Hare Majesteit de Koningin, oordeelt het Verbondsbestuur, «dat het niet ligt op den weg van Patrimoniumdoor een stoffelijk blijk van hulde bij ge legenheid der kroning uiting te geven aan de gevoelens van trouw en liefde ten opzichte van onze Koningin; dat verdere maatregelen liet be>.t door de afdeelingen met inachtneming van de locale omstandigheden kunnen worden voorbereid en uitgevoerd." Üp de a. s. chrysanthemum-ten toonstelling te Amsterdam zal een wedstrijd voor dames worden gehouden in het smaakvol maken (binden) van een eenvoudigen bouquet. Als prijs zal dienen eene groote zilv. med., uitgeloofd door den heer Dudok de Wil. Elke dame krijgt een half uur tijd. De tweede bouw van het Chr. gesticht voor krankzinnigen op Den nenoord te Zuidlaren is thans vol tooid. Het gebouw is in gebruik ge nomen. De beide paviljoens kosten, buiten den grond, f 300.000. De Gemeenteraad van Baarn heeft aan de IndrustrieeleMaatschappij te Amsterdam concessie verleend tot het gebruiken der gemeentewegen voor den aanleg en de exploitatie van een electrische verlichting der ge meente. Bij het weder levendig opvlammen van de Zweedsch-Noorsche consulaats- quaestie na de viering van het feest des konings, maken de berichten omtrent fortificaties ter verdediging van Zweden een eenigszins veront rustenden indruk. Een commissie is namelijk met het ontwerp van plan nen voor den bouw van vestingwer ken belast en niemand twijfelt eraan, dat lusschen die opdracht en de Zweedsch-Noorsche verhouding een nauw verband bestaat. De commissie bestaat uit 5 gene raals en 5 leden van elk der beide kamers en heeft besloten, dat Farósund tot middenpunt van de verdediging gemaakt moet worden en dat men de veiligheid van de hoodstad Stock holm door een vergrooting van de vesting OskerFrederiksborg en een aantal bijkomende versterkingen ver zekeren kan. Voor Farösund zou 5Vj millioen, voor de bescherming van Stockholm 6 millioen kronen noodig zijn. Voorts zullen '2'/i mil lioen voor de oorlogshaven Karlskrona en misschien voor de bescherming van Gothenburg en voor de verbe tering van de vesting Kalsburg elk 4 millioen bestemd worden. De ver- sterkingskosten in de provincie Norr- iand worden geschat op pl. m. 10 millioen kronen Tamelijk onverwacht is gisteren te Berlijn een z g. «kroonraad" ge houden, dat is een vergadering van alle loden der regeering, gepresideert door den Keizer, 's Morgens werden de oproepingen verzonden en reeds om elf uur kwamen de ministers bij den Keizer. v - Wat er verhandeld is, blijft geheim, maar toch komen de vermoedens daaromtrent door verschillende poli tici geuit, tamelijk wel met elkaar overeen. Zoo schijnt het vast te staan, dat alle pogingen zijn aangewend om het den heer Hohenlohe mogelijk te maken, aan het bewind te blijven zonder dat men natuurlijk weet, of dit gelukken kan. De Berliner Lokal Anzeiger beweert van welonderrichte zijde te weten, dat de marine-voordracht niet gepu bliceerd zal worden Omtrent de her vorming van het militair strafrecht is echter ook dit blad even onzeker als alle andere In Engeland zijn in de laatste jaren veel stemmen opgegaan oin het land leger uit te breiden. Thans wordt daarop zelfs van regeeringswege aan gedrongen. De ouderstaats-secretaris voor oorlog, Brodrick, wees in een rede in Guildford er op. dat het land leger in geen verhouding stond tot de uitbreiding der rijks. Wegens de eischen, die de koloniën stellen, heeft men in Engeland lang geen troepen genoeg. In Groot-Brittanie heeft men thans maar een leger van 56,000 man tegen 78,000 in de koloniën. Volgens een bericht uit Athene zouden gister de oud-minister Stephano en prins Maurocordato naar Konstan- tinopel vertrekken om te onderhande len over liet definitieve vredesverdrag. De Times weet te verzekeren, dat de mogendheden liet nu eens zijn over de autonomie van Kreta. Het is fe hopen. Maar dergelijke berichten zijn al zoo vaak verspreid. Thans zullen Naar het Italiaanseh van E. DE AMIC1S. 4) De soldaat schudde vastberaden het hoofd, en één van de roovers sprong overeind. "Neen, hij is niet bevreesd Welnu, we willen ons overtuigen. Ziet eens hier," ging hij, zich tot zijne makkers richtende, voort, "hij was vermoede lijk op weg met de eene of andere dépêche, welke bijzonderheden omtrent ons behelsde, en we hebben reeds veel te veel kostbaren tijd verloren laten gaan. We deden thans beter, zoo we hem z'n kostbaar geheim lieten ver tellen, of hij dat wil of niet." De soldaat rilde even bij het ver nemen van deze woorden, en vervol gens hief hij uitdagend het hoofd op, als om, te toonen, dat hij hen afwacht te. De drie roovers plaatsten zich vlak vóór hem, en indien zij op dat oogenblik op hun schildwacht gelet hadden, zouden zij gezien hebben, dat deze beefde als een blad en dat zijn gelaat bleek was van angst. Hij wend de het gelaat een weinig af, ten ein de getuige te zijn, van het tooneel maar de kapitein keek toevallig naar hem en herinnerde hem aan zijn post, zoodat hij gedwongen was dien kant uit te kijken. "Welaan dan," zeide de kapitein tot zijn slachtoffer, op een toon, wel ke geene weigering toeliet, «waar kom je van daan? De gevangene fronste de wenkbrau wen, en, den vrager aanziende met een blik welke getuigde van een ijze ren wil, deed hij geen poging om hem te antwoorden. Zonder een woord te zeggen, hief de kapitein zijne gebalde vuist op, en gaf den gevangene een ijzingwekkenden slag op zijn wang. "Zul je antwoorden?" De man boog eene wijle het hoofd, want het bloed liep hem uit den mond, en daarop gaf hij, terwijl hij den roover met onverstoorbare fier heid strak aankeek, een teeken van weigering. De kapitein beet van woede op zijne lippen, en met een ge dwongen glimlach naar zijne manschap pen kijkende, haalde hij een mes uit zijn zak, en zette het koude stalen lemmer op de keel van den gevange ne. Hij sidderde onwillekeurig, en de roover zeide onmeêdoogendO, wees maar niet bang, je hebt niets te vreezen, volstrekt niets Dit zeggende drukte hij op het mes, en trok met de punt over het lichaam van zijn slachtoffer eene streep, waar uit het bloed sijpelde en droppelsge- wijze op den grond viel. "AhNu zullen we eens zien 1" rïep de chef, wreedaardig lachende, en de jonge schildwacht bedekte zijn gelaat met de handen. »Ben je van plan te spreken?" vroeg de kapitein. De soldaat keek naar het bloed, en vervolgens het hoofd weder ophef fende, vestigde hij nogmaals fier en kalm, den blik op den ellendeling, die hem gemarteld had. De drie monsters keken ditmaal el kaar meer verbaasd, dan vertoornd aan. Wensch je te sterven, gek?" brul de de kapitein ten slotte. «Zie je niet, dat je hier in onze macht bent, en geheel alleen, zonder eenige kans, dat iemand een vinger voor je zal ver roeren? We kunnen je hier immers vermoorden, of je als een hond in stukken scheurenWaar vertrouw-je op? Verbeeldt ge je, dat hier iemand zal komen om je te verlossen! Spreek, zeg ik je. Laat ons ten mins te je iets hooren zeggen!" De soldaat bleef stom, en in woede over de teleurstelling hief één der roovers zijn dolk op, om hem dien in het hart te stooten. De kapitein greep zijn arm en zeide: "Neen, dat zou niet aan 't doel be antwoorden. We verlangen dat hij ons vertelt, wat ik hem heb gevraagd. Het monster greep daarop een zwaar geweer, en liet het met de meest mogelijke kracht op den voet van den gevangene vallen, zoodat het de been deren brak. Hij slaakte een kreet van smart, en zijn gelaat trok zich tenge volge van de folterende pijn kramp achtig samen, maar onmiddellijk zich- zelven door eene krachtige inspanning van zijn wil beheerschende, stampte hij met den gewonden voet op den grond, en riep, terwijl hij zijn hoofd ophief, uit: "Neen I» Alle drie de struikroovers wierpen zich toen op hem, en zouden hem in hunne blinde woede zeker aan stuk ken hebbeu gescheurd, zoo de jonge schildwacht, wien de gruwelen, waar van hij zoo juist getuige was geweest stoutmoedig maakten, niet als een bezetene had geschreeuwd: "Vermoordt h'm vermoordth'm, uit barmhartigheidSchiet h'm dood, maar martel h'm, om 's Hemels wil, zoo niet!» De roovers waren zoo verbaasd over de stoutmoedigheid van hun makker, dat zij den gevangene los lieten. Hunne verbazing was evenwel van korten duur; de kapitein stapte naar den vermetelen jongen schild wacht toe, en wierp hem, door een slag in den nek, met het hoofd tegen den rotswand. Half bedwelmd nam hij zijne oude houding weder aan, maar toen hij naar de berghelling keek ontstelde hij, en hield hij, voor over geleund, zijne oogen onafgebro ken gevestigd op hetgeen hij dddr aanschouwde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1