NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 88. Woensdag 3 November 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG E\ ZATERDAG. FKUIL LET 0 N. Toch gevonden! oura ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever t«. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal'berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In Duitscbland is de quaestie der kanseliers-ci isis opgelost. Een der dringendste nationale, eischen, waar van de vervulling reeds zoo vaak is beloofd, zal nu eens weer besproken wordenmen zal trachten voor het Duitsche Rijk een herziening der militaire rechtspraak te erlangen. Zooals men weet, heeft Von Hohen- lohe reeds het vorige jaar een wets ontwerp in dezen zin beloofd, maar de Keizer kantte er zich tegen, en de rijkskanselier kon rilet handelen, zooals hij wilde. Toen heeft hij blijk baar, maar officiëel toekend is dat niet geworden het ultimatum ge steld aan de Kroon; een ontwerp van herziening der militaire straf vordering indienen of aftreden. Von Ilohenlohe is gebleven, heT ontwerp zal dus worden ingediend. Dat weet men, maar meer is er ook al weinig van bekend. Alleen wordt bepaald verzekerd, dal de open baarheid van het rechtsgeding zooals dat reeds lang bestaat in de Beiersche militaire rechtspraak voor het Rijk in beginsel is aange nomen. Trouwens het is nu al he kend, dat er een voorbehoud ver bonden is aan deze concessie. De publiciteit van liet verhoor wordt toegestaan, uitgenomen heet het, in die gevallen, waar zij een gevaar oplevert voor de tucht in het leger. Maar dat zulk een gevaar wel altijd kan worden aangenomen, als men het wenscht. is gemakkelijk te be grijpen. Men zal dan ook goed doen zijn verwachtingen van de hervor mingen niet al te hoog te spannen. Indien het ontwerp, dat tegenwoordig bij den Bondsraad in behandeling is, voldoet aan de eischen van een mo derne rechtspraak, dan zal de ver rassing der liberalen zooveel te blijder zijn. Generaal Weyler heeft zich aan boord van de Alfonso XIII begeven,! waar hij na een samenspreking aan maarschalk Blanco het opperbevel overdroeg. Vervolgens scheepte hij zich in aan boord van de Mont- serrat, die hem naar Spanje terug zal brengen. Maarschalk Blanco heeft een pro clamatie afgekondigd, verklarende, dat hij een politiek van edelmoedig heid en vergevingsgezindheid zal volgen en er naar streven, de wel vaart te herstellen. Daartoe rekent liij op den steun der bevolking. Beschermen zal hij hen, die de wet ten naleven, maar daarentegen met de uiterste gestrengheid de ondank baren straffen, die in hun verzet volharden en den oorlog willen be stendigen. Tijdens zijn ontscheping hief de menigte opgewonden juichkreten aan ter ecre van Blanco, Cuba en Spanje. Generaal Weyler was toeschouwer aan boord van de Montserralten gunste van hem of' de autonomie weerklonk geen enkele kreet. Maar schalk Blanco ontving ten slotte verschillende delegatiën en het hoofd der autonomistische partij. Hij sprak de hoop uit, dat de vrede, dank zij krachtdadige maatregelen en het verieenen van zelfbestuur, spoedig zou worden hersteld, Plianio betuigde hiervoor dank. Tot chef van den generalen staf is Pando benoemd. De lijkdienst voor Henry George is Zondag mei groote praal gevierd. Naar schatting maakten 65000 men- sclien gebiuik van de gelegenheid om nog een laatste hulde te brengen aan den grooten Amerikaan. In het Grand Central Palace was het lijk op een katafalk geplaatst; kist eti katafalk waren zeer eenvoudig. Van het genoemde Palace werd de lijkkist weer naar het huis van den overledene teruggebracht. Des avonds om zeven uur zette de stoet, die den lijkwagen begeleidde zich in beweging Die stoet bestond behalve uit dele gaties mt bijna alle Ainerikaansclie steden, uit' 00.00 iNew-Yorksche werk lieden. Somher eri donker, zondereen fakkel, bewoog de lange stoet zich door de straten, voor en achter den onge- dektcn lijkwagen, die getrokken werd door zestien zwarte hengsten alle onder den man gereden door leden van de eerewueht. Bij de beraadslaging in den Trans- vaalsclie Volksraad over de dynamiet- quaestie. heeft president Kruger een krachtig pleidooi gehouden tegen de afschaffing van het stelsel der con- sessiën Hij vermaande den Volksraad intusschen met grooten aandrang, de onafhankelijkheid en het crediet van het land voor oogen te blijven houden en ried aan eeii afdoend onderzoek naar de zaken der Dynamietmaat- scliappij in te stellen. Blijkt het dan, zeide hij, dat de maatschappij mis bruik heelt gemaakt van bate positie, dan behoort liet contract in andere handen te worden gesteld. De Times verneemt uit Johannes burg dat de heer Schalk Burger vast besloten is als candidaat voor het presidentschap op te treden. Men verwacht, dat president Kruger voor deel zal hebben van deze vei snippe ring van stemmen, tenzij generaal Joubert of de heer Burger zich terug trekken. Namens H. M. de Koningin- Regentes heeft de burgemeestei van Arnhem, jhr. D. J. A. A. van La wiek vail Pabst van Nijevelt, met een zeer vleiend schrijven, een goed gelijkend portret van H. M. de Koningin ont vangen ter herinnering aan het be zoek aan die gemeente op 23 Augus tus 11. Het portret draagt de hand- teekening van Koningin Wilhelmina met hijvoeging van den datum, en is gevat in een sierlijke lijst. Reeds bij de audiëntie, die H.M. de Koningin-Regentes bij het bezoek van 16 dezer aan autoriteiten gaf, ontving de burgemeester, naast de dankbetuiging voor de hartelijke ont vangst van Arnhem's ingezetenen, de toezegging van dit vorstelijk ge schenk. Zaterdagmorgen 10 uur arri veerde aan liet station Apeldoorn Prinses Elisabeth van Waldeck- Pyrmont. H. K H. werd afgehaald door de beide Koninginnen met gevolg, dat bestond uit de dames freule Itengers, gravin van Limburg Stirum en de heeren jhr. Pabst van Bingerden en jhr. van Tets. Even daarna vertrokken de Vorst en Vorstin van Bentheim, die eenige dagen op Hel Loo hebben doorge bracht. De burgemeester van Apeldoorn was aan het station tegenwoordig. De Tweede Kamer zal 9 of 10 November weder bijeenkomen. Te Utrecht heeft Dr. Schaeprnan gesproken over liet drankmisbruik. In die rede, waarin hij ook de geheel onthouding besprak en waardeerde, vergeleek hij de onthouders bij de ridders van St. Jan, die de blijde boodschap brengendoch de geheele wereld was niet geroepen ridders van St. Jan te worden. Na matigheid in alles, ook in het gebruik van wijn en dranken aanbevolen te hobben, bracht spr. ter sprake het indertijd door hem gesprokene in de Staten- Generaal nl. hetgeen hij naar aanlei ding van het gebruik van drank door de werklieden had gezegd. Spr. had zich toen iets laten ont vallen over het gunnen van twee borrels aan den werkman (applaus). Spr. verzocht dit niet toe te juichen daar hij juist van plan was deze uit drukking thans te herroepen. Deze uitdrukking was onvoorzichtig doch men moet mij niet zwarter maken dan ik ben. Ik erken volmondig dat ik beter had gedaan dit woord niet uit te spreken Ik eiken dat in dit woord de gelegenheid ligt tot misbruik. De staatscommissie, welke zich sedert Juli 1895 bezig houdt met een volledig onderzoek betredende pensi- onneering van den ouden werkman inet geldelijke hulp van den Staat, hield Zaterdag j I. hare eerste ver gadering na de zoinervacantie. In deze vergadering werd, naar de N. R. Cl. mededeelt de einduitslag ter ken nis gebracht eener berekening op de basis van ouderdomspensioen, gecom bineerd met invaliditeitspensioen. De vraag werd in stemming ge bracht, of men op de verkregen uit komst zou voortbouwen, ja dan neen. Met het oog echter op de zeer aan zienlijke som gelds, welke de Staat als kapitaal van aanleg zou hebben te storten, beantwoordde de over- groote meerderheid der commissie deze vraag ontkennend. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om de storting van staats wege over een tijdperk van 50 jaren te verdeelen, doch vond geen bijval. Ten slotte zijn nu de wiskundige adviseurs der commissie, de lieer Lamlré en Kluyver, uitgenoodigd een nieuwe berekening le ontwerpen voor ouderdomspensioen alleen ln dit pensioen zuilen betrokken worden de werklieden, wier jaarlijksch inkomen minder dan f 1000 bedraagt, en met deze gelijk te stellen personen. Het aantal der belanghebbenden is geschat op 100.000. De eerste Zuiderzeeharing, ten getale van ruim 8000 stuks, is te Lemmer aangevoerd. De haring was Idein van stuk, doch oogenschijnlijk van beste qualiteit Zij werd betaald met 4 cent per stuk. Oorspronkelijke novelle DOOR MAARTEN YAN 't STICHT. (3 En als ze die allen nu naging, zie dan scheen niemand haar als schoonzoon in spe geschikter dan juist mijnheer Hooper. En waarom hij niet evengoed als' elk ander Me vrouw de Wed. KJeinbole wist, dat Marie een bekoorlijke verschijning was, dat zij alle eigenschappen bezat om een mannenhart te doen ontvlam men 't kwam er nu maar op aan, het daarheen te leiden, dat Marie juist hem verkoos boven een ander, en hij zijnerzijds aan geen enkele zijn hand zou aanbieden dan aan de doch ter zijner hospita. Indien dat laatste nu maar geen beletsel wasMaar als ze zich wel bedacht, dan had mijnheer Hooper zich van tijd tot tijd al eens over Marie uitgelaten had hij haar handigheid bewonderd, haar fraaie leest geprezen. En ze wist 't mijnheer Hooper die een stil man was, zoo'n soort kamergeleerde hij kwam heel weinig met andere dames in aanrakingStil, wie ging daar O, dat was Anna, die 't eten boven- brachtHemel, wat kraakte die trap onder den lompen voet van die meid Dat moet hinderlijk zijn als je studeert! Ze zal dus liever zelf de thee boven brengen ofals ze 't Marie eens liet doen? Welzeker, dat kon! Toen Anna weer beneden kwam riep mevrouw haar. «Je weet, dat 'k dat vreeselijke lawaai op de trap niet kan uitstaan! 'k Heb je nu al zoo dikwijls gezegd den timmerman eens er naar te laten zien. Loop er heen, en vraag hoelang hij' ons nog wachten laat, ook met dat stuk in den vloer je weet wel. Voorts ga je meteen naar de naaister «Maar mevrouw!" zei Anna. »De thee van meneer «Wie draagt hier de zorg?» vroeg de weduwe bits. «Ga, en doe wat ik je zeg. Ik zorg zelf voor de thee!« Anna lachte tersluiks en ging. Toen was de beurt aan Marie, die op haar eigen kamertje bezig was een en ander op orde te brengen. Haar mama schelde haar. «Kindlief,» zei ze, en Marie schrok waarlijk vaD die vriendelijke buiging in de anders altijd even brommerige stem, «kindlief, maak een weinig je toilet. Anna is voor 'n paar dringende boodschappen uit, en ik ben waarlijk zoo moe, dat ik den trap niet op kan. Wees zoo vriendelijk en breng mijn heer Hooper de thee »Goed mama!» zei Marie. »En dan zal ik beneden komen, en u een kopj e inschenken. Dat geeft nog een beetje gezelligheid bij zulk saai weer »Ja, doe dat, lieve. Je schijnt wat opgeruimder dan anders. Pas op,» zei ze, schertsend met den vinger dreigend, «pas op, dat ge niet zoo'n pruilerig gezicht zet, als er ooit 'u man komt, die u tot vrouw begeert »Die tijd is nog ver, moeder,» ant woordde het jonge meisje, maar ze voelde dat ze een kleur kreeg. Mijnheer Hooper, de jonge advocaat, die, zonder familie in D. bijna altijd tehuis was, voor zoover zijn practijk- zaken, nog niet zeer druk, hem niet elders riepen, had, hoewel hij een zeer kalm en weinig enthousiastisch man was, zich niet van Marie's be koorlijken invloed weten vrij te honden. Het argus-oog der weduwe had dit spoedig bespeurd, en ze vermenigvul digde de uitnoodigingen om, »voor de gezelligheid» beneden te komen thee drinken, waaraan mijnheer Hooper gaarne voldeed, omdat hij wel van gezelligheid hield en hij boven dien de tegenwoordigheid der dochter zeer op prijs was gaan stellen. Met innerlijk genoegen en maar nauwelijkseh verborgen voldoening bemerkte de weduwe met hoeveel aandacht mijnheer Hooper naar Marie's bevallige bedrijvigheid kon zitten kijken, en hoe hij maar steeds geneigd was, het theeuurtje wat te rekken, klaarblijkelijk althans der weduwe was het vrij helder met het doel van Marie's bijzijn te genieten. In derdaad was de jonge advocaat dan ook lang niet onverschillig ten op zichte der gevoelens die Marie hem toedroeg, en, na eenigen tijd, een drie maanden misschien, zou hij het wel gewaagd hebben haar te bekennen, dat hij een meer dan ge wone genegenheid voor haar gevoelde indien niet zijn gewone kalme natuur hem had ingefluisterd geen onberaden stappen te doen, en zich liever niet aan een blauwtje te wagen. Hij be sloot na eenig nadenken, eerst een poging bij de moeder te doen, om zich van den stand van zaken eenigs- zins te vergewissen. Mevrouw de wed. Klninbole toonde zich door de eenigszins verlegen ge dane mededeeling van haar huisgenoot hoogst vereerd. Zij had altijd ge hoopt voor haar eenig kind een echt genoot te vinden, zoo degelijk, zoo beminnelijk als mijnheer Hooper, die zij reeds zoo lang de eer had te ken nen 1 En nu welk een gelukEn zeker ze zou Marie gaarne eens van terzijde spreken over een moge lijke verbintenis, en ze moest zich al heel erg vergissen als Marie maar mijnheer moest de zaak nu maar aan de moeder overlaten aan wie zou 't ook beter toevertrouwd zijn Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1