EÉa Nachttreinen Palen en ïlagpslokken OOSTERMEIJER I Co., HollaojMe IJnereo Spoopp-Maatschappij GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. 25-jaqp MtKïe&urt ZATERDAG 6 NOVEMBER 1897, WIJNAND WQLEF Co. Comissipairs in Effecten. Niettegenstaande November aange broken is, schijnt nog zeer weinig haring in de Zuiderzee aanwezig te zijn. Door de «Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van Sterken drank" is in 't licht gegeven een ge schriftje, getiteld: Alcoholisme en Onthouding, door Louis F. G. Joret, ambtenaar der Staatsspoorwegen. De prijs is slechts 2'/i ets.25 ex. f 0.60, 100 exemplaren f 1 75. De prijs be hoeft dus de drankbestrijders niet te weerhouden dit brochuretje, in blauwen omslag, onder 't volk te verspreiden. Het is verschenen bij J. Kuiken Jz., te St. Anna Parochie. Als een blijk hoe zacht de vorige week het weder is geweest, wordt aan het weekblad De Betuwe gemeld, dat bij den landbouwer Van der Assen, buurtschap Reeth, een seringenstruik voor de tweede rnaal in dit jaar in bloei staat. In den tuin van den Heer Wester- veld, te Arigerloo. is een vogelnestje, waarin vier jongen zijn, uitgebroed. De Vereeniging tegen het mis handelen van Dieren, te Haarlem, wil ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan in 1898 in het be gin van Mei a.s. aldaar een Nationaal Congres houden. De te behandelen punten zijn 1. Kinderbonden en humanitarisme, door Mej. Marie Jungius, te 's-Gra- venhage. 2. De wijzen van dooden van huis zoogdieren, niet voor consumptie be stemd, door den Heer M. J. Henge- veld, districts-veearts te Haarlem. 3. Het dooden van slachtvee, dooi den Heer D. F. van Esveld, leeraar aan 's Rijks veeartsenijschool. 4. Is de hond geschikt om als trekdier te worden gebruikt op de wijze, waarop zulks hier te lande plaats vindt? door Jhr. L J. Quarles van UlTord, te 's-Gravenhage. 5. Zijn de bestaande wettelijke bepalingen voldoende tot bereiking van ons doel? door Mr.* H. Ph. de Kanter, te Haarlem. Ook heeft Dr. E. Laurillard, te Amsterdam, zijne medewerking toe gezegd. Als een merkwaardig feit in onzen tegenwoordigen tijd mag ver meld worden, dat op Schiermonnikoog in 3 dagen tijds door eenige jagers uit Friesland, 150 stuks hazen en ongeveer 75 stuks fazanten zijn buit gemaakt. dit is naar gissing slechts één vijfde gedeelte van het aantal dat hier in legio rondzwerft. De lagers houden nu de lange jacht met honden. Iet» uit Kaïnpen. Voor een drietal vacatures van onderwijzer te Kampen, waren tegen het schitterend salaris van f 500 onderwijzers opgeroepen. En heel groot-scheeps er zouden proeflessen gehouden worden, waarbij de burge meester de lakens uitdeelde. Ziehier welke vragen hij stelde le. Verklaring van een versje; 2e Uitleggfen van een spreekwoord 3e. Een versje zingen voor de klasse; 4e. Eén der volgende onderwerpen behandelen: staatsloterij, postwezen, waterstaat, geld, bank van leening, nationale militie, staatsschuld, levens verzekering, spoorwegen, steenkolen, thermometer macht der Koningin, vergelijking iusschen de vorige en tegenwoordige kieswet en hoe komt in ons land een wet tot stand. Men mocht uit deze onderwerpen niet kiezenmaar aan ieder werd een onderwerp ter behandeling op gegeven. Hierover moest men een inprovi- satie houden, en mochten daarbij de leerlingen geen vragen stellen. De burgemeester ontzag zich niet, zoo nu en dan een kind recht te zetten, of vragen te doen aan den j improvisator, en werd zoodoende de oorzaak, dat van een geregeld verhaal geen sprake kon zijn. Wanneer z'n meening niet strookte met die van den onderwijzer, schroomde hij niet, daarvan openlijk te doen blijken. En dat alles voor nog geen f 10 in de week Als het met het oog op de vra gen onder 4 nog een Kamerlid gegolden had Dr. Cl. j De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal hare algemeene vergadering houden te Amsterdam. In de middagvergadering zullen j verschillende voorstellen in behande ling komen. Het hoofdbestuur stelt voor om nogmaals terug te komen op het verzoek aan de Regeering om een commissie te benoemen, aan welke een onderzoek naar den Zon- dagsarbeid wordt opgedragen, om zoo te komen tot geleidelijke uit vaardiging van wettelijke voorschrif ten ter bevordering van Zondagsrust. De afd. 's-Gravenhage doet een voorstel om de bemiddeling van het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring in te roepen, ten einde te verkrijgen, dat des Zondags geen nieuwsbladen worden uitgegeven of bewerkt of althans de Zondags edities tot een ochtendblad op Zondag worden beperkt. Haarlem stelt voor om pogingen aan te wenden ten einde bij het verleenen van concessies voor trams en andere vervoermiddelen te bepalen, dat het personeel, daarbij in dienst, om de 14 dagen een vrijen Zondag heeft. Leiden wenscht te verkrijgen, dat op de spoorwegen alle retourbiljetten, op Zondag vervallende, ook voor den daarop volgenden dag geldig worden verklaard. De afd. Utrecht wil het hoofdbe stuur nogmaals doen onderzoeken naar de oorzaken van de klacht, dat in sommige garnizoensplaatsen door mili taire autoriteiten te weinig rekening wordt gehouden met den eisch van Zondagsrust. In de avondvergadering welke samenkomst zal worden opgeluisterd door het mannenzangkoor «Kunst door oefening" zullen als sprekers optre den de heeren Dr. P. H. Ritter en A. P. Obermeyer. Te Haarlem wenschte dezer dagen iemand f 100 in de postspaar bank te beleggen. Bij het overhan digen van het bankbiljet bleek dit echter vaisch te zijn, en de man ver klaarde dat hij het ongeveer 3 jaar geleden op straat gevonden had. Hij deed toen van die vondst aangifte bij de politie, zonder het biljet af te geven, maar aangezien in die jaren niemand zich als de eigenaar had aangemeld, meende hij het buiten kansje thans wel op de spaarbank te mogen zetten. Het bleek, dat de man waarheid gesproken had. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij vernemen is op het eerlang bij den heer Jos. Hamers alhier te verschijnen werk van den archivaris W. F. N. van Rootselaar door H. M. de Koningin regentes voor een exemplaar geteekend. Bij vonnis van den krijgsraad in het 5e Militaire arrondissement ter standplaats Leeuwarden van den 29 October 1897, is K. Joosten, milicien rnet groot verlof van de lichting van 1894 en behoorende tot het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaard aan mishandeling, gepleegd terwijl hij in uniform gekleed zijnde opge roepen was om inspectie te maken voor den Militie-commissaris, en ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen, alsmede in de proces kosten. De reserve-sergeant F. B. M. B. Schiphorst van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig bij voornoemd korps. De le luitenant C. E. Nardten van het 5e Regiment infanterie is aangewezen tot het bijwonen van den ballislischencurcus, die van 16 Decem ber e.k. tot ultimo Februari 1898 bij de Normaal Schietschool te 's-Gra venhage zal worden gehouden. Bij Koninklijk Besluit is de tweede luitenant-kwartiermeester L. J. H. Heijman, van het 5e Regiment infanterie, met ingang van 1 Novem ber benoemd tot eerste luitenant- kwartiermeester bij zijn tegenwoordig korps. De sergeant-majoor E. A. Koo- rernan, schrijver op het bureel van den Heer Kolonel-Commandant van het 5e Regiment infanterie is bevorderd tot adjudant-onderofficier schrijver. De korporaals A. P. A. Eskins en H. J. Juta van het 5e regiment infanterie, zijn door de regiments commandant bevorderd tot sergeant- titulair, alsmede de adspiraut-vaan- drig J. van der Beek tot reserve- korporaal. Bij Koninklijk besluit is de eerste luitenant J. Dorré van het 5e regiment infanterie, thans gedeta cheerd bij de koloniale-reserve. aan gewezen om voor den tijd van 5 jaren te worden gedetacheerd hij bet leger in Oost-Indië, met bepaling dat genoemden officier op een nader te bepalen data, in den loop van dit jaar naar Indië zal vertrekken. De le luitenant-adjudanten van der Moer en Peltzer van het 5e Regi ment infanterie, zijn gedurende, den a.s. winter belast met de opleiding van de onderofficieren die het ver langen hebben te kennen gegeven om tot bevordering in aanmerking te mogen komen Aan die opleidingsklasse zullen deelnemen Voor den graad van sergeant dienstdoend luitenant te velde 7 ser geanten en fouriers; voor sergeant- majoor-admiiiistrateur 5 sergeanten en fouriers; en voor adjudant-onder- officier 3 sergeant-niajoois en 1 fourier. Naar wij vernemen, worden de collectanten der liefdadige instellingen hier ter stede voorzien van een kaart in de kleuren der gemeente, rood en wit, en houdende een verklaring van Bur gemeester en Wethouders, dat deze instelling van Weldadigheid alhier is gevestigd. Collectanten, die niet van zoodanige kaart voorzien zijn, kunnen dus ge acht worden, voor elders te collec teeren. Het plaatselijk Departement van de «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" zal zijn eerste vergadering inet dames in dit seizoen houden aanstaanden Donderdagavond te 8 uur in Amicilia Als spreker zal daarin optreden de heer C. P. T. Bigot, de bekende declamator uit Amsterdam. Het gebruik van pulpe al» veevoeder. Men schrijft aan de telegraaf: Nu de tijd weer aanbreekt, dat de landbouwers bij de suikerlabrikanteii groote hoeveelheden pulpe aankoopen voor 'de voedering van hun vee, is het wellicht niet ondienstig er aan te herinneren, dat men met het gebruik van pulpe als veevoeder zekere voor zichtigheid moet inachtnemen. Pulpe wordt gewoonlijk slechts in den win ter gebruikt, als het ander veevoeder verre op begint te geraken. Nu weid in 1895 in Frankrijk eene vreemde ziekte waargenomen bij ossen, die in eene groote suikerfabriek onder meer met pulpe gemest werden. De dieren, die door deze ziekte werden aangetast, werden als bij tooverslag verlamd, namen weinig of geen voed sel meer en stierven meestal den derden dag. Het onderzoek bewees, dat de ossen gestorven waren door de werking van schadelijke bacteriën, welke ook in goede pulpe voorkomen, maar die zich soms ontzettend ver menigvuldigen in natte, ingekuilde pulpe. De schadelijke werking kan men verminderen door de pulpe rijkelijk rnet zout te vermengen. Aan te raden is verder, vooral in het laatst van het seizoen naar beter voedsel voor het vee uit te zien; terwijl pulpe, die in den kuil zeer nat en waterig geworden is, beter op den mesthoop dan in den veestal thuis behoort, wijl juist in deze pulp de schadelijke bacte riën in groote hoeveelheden voor komen. Er is in Berlijn een nieuw soort schrijfmachine uitgevonden. telescripteur genaamd, die men om ze te doen werken aan de telefoon vastmaakt, een toestel aan de zijde van den afzender en een aan die van den ontvanger van een bericht. Slaat men nu op het eene toestel de toetsen aan, dan werkt gelijk tijdig het toestel aan het andere einde van den telefoondraad bevestigd, zoodat men, ook al was men bij het opbellen niet tehuis, toch de tijding op een strookje papier in buis krijgt. Van groot gemak kan dit toestel worden voor de overbrenging van telegrammen per telefoon. Uitvinder is de Oostenrijksche ingeneur Hoil man n, terwijl de firma Siemens en Halske te Berlijn den verkoop voor Duitschland heeft verkregen. Een socialc-model»tad. Over een zonderling plan op sociaal gebied, wordt uit Gladbach aan een Duitscb blad geschreven Professor Philipp Handen heefteen rondschi ijven verzonden aan de Neder- rijnsche pers en aan vele particuliere personen, waarin hij meedeelt, dat hij bij het Relgische stadje Lanklear, aan liet Maaskanaal, op een groot landgoed een modelstad wil stichten, met modelhuizen, modelstraten werkplaatsen en vakvereenigingen De inwoners van deze stad moeten op zich riemen om zekere waren te verkoopen. of zekere producten te leveren; daarentegen staat prof. Dan sen, als directeur, er dan voor in, dat geen ander inwoner, dezelfde waren verkoopt of hetzelfde voort brengt. Als waarborg, dat de deel nemers aan deze onderneming hun verplichtingen vervullen en goed werk zullen leveren, is ieder op pociie van boete verplicht alwat bij noodig heelt in de modelstad te koopen. De leden mogen alleen fatsoenlijke, christelijke bedienden houden en moeten dezen zoo beloonen, dat zij «een mensch- waardig bestaan kunnen leiden." Op de vraag iu een der dagbladen, wat er met de kinderen zou gebeuren, die later toch ook een beroep moe ten kiezen, zeide de heer Hansen, dat hij hoopte op zulk een grooten bloei der stad, dat ook liet opgroeiend geslacht er zijn biood zou vinden. Door de sneeuw ingesloten. Koning Humbert van Italië gaat in den herfst gaarne jagen in de Alpen dalen van Piemont. Ook dit jaar begaf hij zich, vergezeld van den kroon prins naar zijn jachtslot Vaghotta in Val di Gesse. Een vreeselijk onweer barstte los, toen de beide vorstelijke personen pas waren aangekomen. Daarom werd besloten om naar Monza terug te keeren, maar dat bleek on mogelijk. De sneeuw lag een halven meter hoog, een lawine had den weg naar Valdieri, den eemgen, die naar Vaglietta voert, versperd. De drijvers waren in het gebergte door een sneeuw storm overvallen en het had niet veel gescheeld of zij waren allen *200 dood gevroren. De gemsen, die in die streek zeer talrijk zijn, en steeds Victor Emanuel hierheen lokken, hadden den keten der drijvers doorgebroken en aan een jacht was niet meer te den ken. De koning en de prins van Napels wilden, in weerwil van het bonze weer, met fakkels naar Valdieri vertrekken, daar de kroonprins tot geen prijs den eersten verjaardag vari zijn huwelijk, den 21sten October ver van zijn jonge gemalin in de sneeuw der Alpen wil de doorbrengen. Maar de storm blusch- te de fakkels uit en zij moesten onikee- ren, wijl de voortzetting van den tocht iu den donkeren nacht met groote gevaren was verbonden. Eerst laat in den a' ond van den volgenden dag kwamen de koning en de kroonprins weer in Monza aan, zonder te hebben gejaagd. Een verdwenen luchtvaarder. Houdt Andrée thans met zijn ballontocht naar 't Noorden aller be langstelling bezig, voor ongeveer vijftig jaren, vroeg men zoo be richt men uit St. Petersburg wekeri achtereenWaar mag Lede zijn Lede, een toen ter tijde zeer bekende luchtschipper steeg in September 1847 op in den tuin van de Cadettenschool te St. Petersburg, twee uren daarna reeds werd geseind, dat de verlaten ballon op drie honderd werst afstands gevonden was aan het Ladoga-meer. Het schuitje was nog in volmaakte orde evenals de ballon, maar Lede was en bleef veidwenen. Nooit heeft men weerkeen spoor van hem gevonden. De te Chicago overleden fabri kant van slaapwagens, Pullman, heeft zooveel vijanden achtergelaten, dal zijn verwanten vreezen, dat zijn lijk gestolen zou kunnen worden. Voor 20 jaar is dit ook gebeurd met het lijk van den New-Yorkschen million- nair Steward. Men heeft daarom de doodkist laten zetten in een omhulsel van cementijzer, dat 13 voet lang is en 9 voet breed. Hieromheen zijn traliën aangebracht, terwijl het geheel be dekt is met een laag asphalt. Blijkens zijn thans bekend gewor den testament heeft Pullman zijn beide zoons ze krijgen slechts een jaargeld van 3000 dollars onterfd, orndat hij hen niet geschikt achtte meesters van zijn millioenen te zijn. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckseher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant hevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Zaterdag 6 No vein- yti bei a.s. hopen onze ge- liefde ouders SESRIT VEENENDAAL. EN>' C ;Y ANT0NIA V, D. KLASHÖflST S .berdenken. Huniiidankbarekinderen. Amersfoort, 3 Nov. 1897. .ïf* *V* Y/JÓrspoedig Bevallen van een welgeschapen ZÓÓN J H.^Jr-SMÖLDERS— Luykx. Met het oog op het aanstaande kronings feest vestigen ondergeteekenden de aandacht op hun voorraad welke zij thans tegen zeer concurreej-eiulc prijzen kun nen aanbiedep. Daar 4e nieuwe aanvoer vlag- gestokkên niet,.vóór Juni 1898 komt en de pry2pti dan aanmer kelijk -liooger zullen worden, is het zeer gewenscht, zich zoo spoedig mogelijk van deze arti kelen le voorzien. VlaggeAlokken in lengte van 20 totv8(U_voeL»w* Palen in lengde van 15 tot 40 voet. HOUTHANDEL, Hoogland bij Amersfoort. van Amsterdam naar Weesp, Bu&sum, Hilversum, Baarn en Amersfoort, elke week gedu rende. de maanden November enj Decern ber. 1897. eerste van deze extra- treinéh zal .van Amsterdam C. S. vertrekken óp s des avonds ten 11.55. Zie verder de strooi- eiu'aan- plakbilj etten. De Raad van Administratie, Het Gedelegeerd Lid, R. VAN HASSELT. Kortegracht A 368, AMERSFOORT. Tèlepiioonnuiunier 10. Koppen en verkoopen Effecten, Coupons, buitenlandsch Bank- papiér, en Muntspeciën tot dejt* mees* voordeeligen koers. Sluike n Prolongation eg"ïle- leeuinghu, Disconteeryr en ver schaffen op He bank- plaatsen, zoowéfBinneii- als Bui- teulaud, enz. enz. Het Kantoor is geopend alle werkdagen van 93 uur. /tAmer stort ia. - Faliriek van ziektekiemvrije Melkproducten blijft de aandacht op zijge uitmuntende producten- vestigt». Boter fl.20 per kjg." Room -^kwaliteit ^*t^eterd prijs vcrlaaJtdttïfTö.50 p. Liter. Nieuwe Melkleveranciers wor den thans weder aangenomen»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2