GEMENGD NIEUWS. geen 70 jaar worden." Vandaar dat ons volk er zoo'n goede daghuur verdienen kan. Er zijn gevallen, zelfs die onze hooge verbazing moeten wekken. Zoo gebeurde het vooreeni gen tijd nog, dat een timmermans- gezel, eigenlijk een stumper, die hier amper per uur 8 ct. verdienen kon, aan de overzijde werk vond tegen 3'/j mark dagelijks. 't Was vroeger, zooals velen nog goed heugt, een heel andere tijd. Toen stroomden ze uit Pruisen bij hoopen naar deze streken. Het lijke Holland was het land van belofte. Menigeen kwam met een hiep, een soort van mars, op den rug hierheen en werd later een gezeten koopman. Uit Munsterland kwam het werk volk op klompen aangewandeld. Hein- rieh Zoo en Heinrich Zus, allerlei ambachten vertegenwoordigend. Maar vaak was het er ook na. Vooral de timmerlui ol die zich daarvoor uit gaven, met nieuw gereedschap, kreeg men spoedig in de gaten. Wat waren t dikwijls stumpers in hun vak Een staaltjeHaas T. te Oostwold (de man oefent nog zijn vak uit) zond er eens zijn Heinrich naar de pastorie, om een deur te maken. Het aller- noodigst ontbrak onzen maat: een maatstok. Hij vond echter de volgende afmeting voor de hoogtedrei kalk bakken. und ein triilfel, und ein voug- spieker, und ein handspan en ein vinger en dan was hij er »ten naosten bie.« De historie meldt niet, hoe goed de deur werd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De sergeant K. F. Heijlen van het 5e Regiment Infanterie is bij het vaste kader van het Koloniaal Werf depot gedetacheerd, ter vervanging van den sergeant F. Ortmeijer die verzocht heeft naar het korps terug te mogen keeren. Aan den sergeant G. Hooft van het 5e Regiment infanterie is op zijn daartoe gedaan verzoek, een ver vroegd ontslag uit den dienst ver leend. De korporaal J. van Doornum van het 5e Regiment Infanterie die met gunstig gevolg het examen heeft afgelegd voor den graad van sergeant, is op zijn verzoek, met een nieuwe verbintenis voor zes jaren als sergeant overgeplaatst bij het Leger in Oost- Indië. Naar wij vernemen hebben de onderofficieren van het 5e Regiment Infanterie het plan gevormd om ter gelegenheid van de kroningsfeesten van Hare Majesteit de Koningin in Augustus 1898, het terrein voor de infanterie kazerne op een passeerde wijze te versieren en 's avonds te illumineeren. De kosten daaraan verbonden zullen door alle onderofficieren die de kazerne bewonen alsmede door de vrijwilligej dienende korporaals, welke zich bij de onderofficieren hebben aangesloten, uit vrijwillige bijdragen worden be streden. Ook de bewoners van de Rijkswoningen nabij de Kazerne heb ben zich vereenigd, om bij die gele genheid uit eigen middelen het ter rein nabij hunne woningen een fees telijk aanzien te geven. Onderstaand bericht ontvingen wij te laat om nog in ons vorig num mer te kunnen worden opgenomen Zaterdagochtend had de zooge naamde winteruitkeering plaats van de Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger aan leden en aan weduwen van militairen vóór de wet van 1877 gepensionneerd. In tegenwoordigheid van den eere voorzitter, majoor Trornp van Holst, en het bestuur der afdeeling Amers foort, de heeren J. Busquet en J. R. Schuuring, respectievelijk voorzitter en secretaris-penningmeester, waarbij waren uitgenoodigd correspondenten en eereleden der Vereeniging, werden, ingevolge besluit van het Hoofdbe stuur, de volgende uitkeeringen uitbe taald aan 3 gepensionneerden onder officieren en minderen, boven de 75 jaren, ieder f 27.50aan 2 gepension neerden, beneden dien leeftijd ieder f 22.50aan 2 weduwen van gepen sionneerden, die gehuwd waren tijdens hun echtgenooten in dienst waren, ieder f22 50; aan 1 weduwe, welke na dien tijd is gehuwd, f 15. Tot notabelen der Ned. Her vormde gemeente hier zijn herkozen de aftredende leden, de heeren mi. F. D. graaf Schimmelpenmnck, N. van Veen, I. Terschuur, en verkozen, ter voorziening in de vacaturen ont staan door het bedanken van de heeren mr. J. van der Leeuw en jhr. mr. A. M. C. Sandberg, die verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen en den heer F. Wesseling, wegens zijn benoeming tot kerkvoogd, de heeren J. van Botlenburg Hz., jhr. mr. B. W. Th. Sandberg en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Door het kerkbestuur der Gere formeerde gemeente A, hier, is met liet bestuur der sociëteit Amicilia overeengekomen om, tijdens de ver bouwing van haar kerkgebouw, des Zondags haar godsdienstoefeningen te houden in de groote zaal van die sociëteit. Voor de betrekking van leeraar in de natuurwetenschappen, voor namelijk in natuur- en scheikunde, aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs hier, hebben zich 2 sollicitanten aangemeld en voor die van leeraar aan dezelfde inlich tingen, meer speciaal in natuurlijke historie eveneens 2 sollicitanten, ter wijl éen sollicitant zich heeft aange meld als leeraar in natuur-, wis- en werktuigkunde uitsluitend aan de in richtingen voor Middelbaar onderwijs. Zondag 7 Nov. vierde de ver eeniging «de Kath. Kring" alhier haar tienjarig bestaan. De feestelijkheden namen ten 12 ure een aanvang, met de reünie, in de door den heer L. Kortbeek versierde zaal van »de Keizerskroon." De President van de feestcommissie, de heer H. M. Vorhey, sprak een woord van welkom tot de leden en gasten, waarna de secretaris het ont staan en de geschiedenis van den »Kath. Kring" weergaf De president, de heer A F. Hogenboom, hield een toespraak tot zijne mede-oprichters en tot de aanwezigen en gaf daarna het woord aan den feestredenaar, den heer C. van der Hurk, die in eene schitterende rede de daden van de vereeniging besprak, waarna men nog eenigen tijd bijeen bleef. Te 4 ure was er algemeen diner, voor leden, donateurs en gasten. Na de officieele toosten op Z. H. Leo XIII en op H. M. de Koningin, uitgesproken door den ceremonie meester, den heer A. II van Kalken, zond men een telegram van hulde aan H. M. de Koningin-Regentes, waarop men een telegram van dank terug ontving. De president benoemde zijn mede-oprichters der vereeniging, de heeren Th. Verhaar en C. Roode- stein, tot eerelid, alsook de heer C. van der Hurk als oudlid, daarna werd nog door een aantal leden het woord gevoerd, en werd de feestdag geëin digd met een gezelligen avond. Zondag 14 November was het feest- uitvoering bestaande in een snirée- amusantevoor leden met huisge- nooten, tot de familie behoorende. en hiermede werden de feestelijkheden van het tienjarig bestaan van den «Kath. Kring" besloten "356e STAATSLOTERLL Eerste kla9se. Trekking van 15 en 16 Nov. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 202 205 208 240 244 5387 5408 5426 5811 5824 5836 5951 5976 8281 12033 12055 12065 14831 14855 16667 16694 16742 16763 16794168201930319336 19338 en 19345. Te zamen 29 prijzen. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar, doorgefoerneerde i, f 3.50 en klassikale f 0.75 per Kwakzalverij. Dat 't peil van ontwikkeling van de groote massa nog zeer laag is, niettegenstaande meerdere, ik zeg niet genoegzame zorgen voor volksonder wijs, wie, die 't niet weet. Op markten, kermissen, bij elke openbare feeste lijkheid, bij 't venten langs de straten, 't houden van buurpraatjes, bij 't geven van raad enz. is 't elk oogen- blik merkbaar en niet T minst toont zich dat gebrek aan ontwikkeling in tijden van ziekte, van grootere of kleinere ongesteldheden en van onge lukken. Of liever men zou haast ge neigd zijn te gelooven, dat 't beoor- deelen van ziekten en ziekteverschijn selen en 't geven van geneesmiddelen eene even gemakkelijke zaak is, als 't beoordeelen van onderwijs, onder wijzers en beider belangen. Onderwijs en ziekte, 't zijn ongelukkig beider belangen. Onderwijs en ziekte, 't zijn ongelukkig beide zaken, waar ieder een verstand van meent hebben. Jan Rap en z'n inaat! Maar juist daar bij varen belangstellenden niet wel Integendeel. Vooral ten opzichte van ziekten en geneesmiddelen in 't'n lust, als't niet zoo treurig was, den kwakzalver op markten en kermissen zijn waren te hooren aanprijzen tegen verschillende kwalen. Geen ongesteldheden zijn er denkbaai of zijne geneesmiddelen zijn er voor geschikt. Hij staat op 'n stoel of klein bankje, naast zich 'n klein tafeltje met verschillende lleschjes en doosjes eri gedrukte getuigschrif ten met namen, die nergens bekend zijn, een bel in de hand en wacht z'n publiek af dat al spoedig toeneemt, want 't is 'n bekende Met een over tuiging. een woordenschat, eene vloe iende reden rijkheid en eene stemver heffing, eene betere zaak waardig, prijst hij z'n waar aan en 't kost geen geld, haast geen geld maar 'n paar centenIn minder dan geen tijd is 't tafeltje leeg verkocht en als de koopman de volgende markt weei komt, vindt hij nieuwe koopers, ja dezelfde slachtoffers. Hier wordt in verschillende bladen en op verschil lende markten het «Volta-kruis" aan geprezen met de grootste brutaliteit en met de grootste onbeschaamdheid, als geschikt tegen alle kwalen; en is 't 'n middel tegen kaalhoofdigheid, bij welks gebruik soms de ongeluk kigste gevolgen niet zijn to overzien. Op een andei dorp is het 'n goed mid del tegen dauwworm, terwijl de bakker in die stad een probaat recept heeft tegen alle maagkwalen. Gewetenloos van den eenen kant en zorgeloos van den anderen wordt alles verkocht, zonder maar in 't minst na te denken over de schadelijke gevolgen niet alleen, maar ook tegelijk zonder maar in 't minst n.t te denken over de dub beltjes, die op andere wijze zooveel nuttiger konden besteed worden. En de wet, of liever de handhavers van de wet laten dat onverschillig toe. Want, al moge de wet daarin tot nog toe niet genoegzaam kunnen voorzien, zeker is 't, dat er meer tegen gewaakt kan worden, dan tot nu toe geschiedt. Hoog tijd wordt 't daarom ook, dat de wetgeving beter daarin voorzie niet alleen, maar de overheid ook beter toezicht boude op de handhaving dier wetten. (Nederl. Werkman.) Ecu zunderlluge vcrutngeriu^ir- ltii nr. In 't algemeen hebben zwaarlijvige personen, die zich deswege onder geneeskundige behandeling stellen, goeden eetlust, zijn gezond en sterk. Hetgeen zij het meest noodig hebben, is lichaamsoefening, maar dat vinden zij juist lastiger dan elk andere zaak Hoe gewillig zij overigens zijn, de gegeven adviezen van den dokter op te volgen, mits zij zichzelven daartoe geen dwang behoeven op te leggen, daarvan verhaald dr. Zwangwell het volgende staaltje. Een buitengewoon dikke jonge dame kwam bij een genees heer, ten einde door het ondergaan van een kuur, althans een gedeelte van haar overtollig vet kwijt te raken, Hij sein eet haar daarop een dieet voor gekookt mager vleesch, droog geroos terd brood, enz en verzocht haar over een maand terug te komen Na een maand kon zij ter nauwernood de deur van 's dokters kamer binnen. Hij keek verbaasd op. «Hebt ge gegeten, wat ik u voorgeschreven heb?" «Met de giootsie nauwgezetheid." De dok ter fronste zijn wenkbrauwen, toen hij plotseling een inval kreeg. «Nog iets anders gegeten?" vroeg hij. «Mijn gewone maaltijden I" was het antwoord. Een zware reis. Het Zaterdag van Archangel te IJmuiden binnengekomen schip Co- lumba had op do reis met zeer zwaar weer te kampen. Nadat het stoomschip bij het ver trek aan den grond had gezeten, werd op de reis wegens hevigen storm een groot deel der deklast over boord geworpen en ontkwam het schip ter nauwernood aan geheelen ondergang. De reis, die in gewone omstandighe den slechts 11 dagen lang is, duurde thans 21 dagen. Bijna alle proviand is dan ook verbruikt, zoodat de voe ding der equipage zeer schraal is geweest in de laatste dagen en deze bij aankomst zeer was uitgeput. Fricsche turf. De aftrek van turf in de Opster- landsche venen is niet zooals die wel gewenscht wordt en noodig is, terwijl de prijzen laag zijn. De groote hoe veelheid turf in 1897 gemaakt, is reeds een der voornaamste oorzaken van den dalenden prijs; het aanbod is grooter dan de vraag. Daarbij komt dat vele verveners in de maand Novem ber de slikgelderi en de termijnen koopsom moeten aanzuiveren en daarom tegen bijna eiken prijs ver- koopen om geld te maken bovendien is het gebruik van turf hier en daar sterk verminderd, door het meer en meer in gebruik nemen van pretro- leumstellen, pctioleumkachels en der gelijke, zoomede door het stoken van briquetten, cokes, steenkolen etc. als brandstof. De machinale turf, wel niet in eene groote hoeveelheid gemaakt, is zeer gewild, omdat ze uitstekend voldoet in het gebruik, terwijl de prijs niet bovenmatig hoog iszeer waar schijnlijk zal zij op den duurdeniet- machinale verdringen, omdat ook het oog het zijne wil hebben. Als een bewijs dat de prijzen thans niet bizon der hoog zijn, kan dienen, dat in het veen voor f2.50 per duizend, goede soort baggelaar is te bekomen, voor f 3.50 de eerste soort sponturf, voor f 3.25 zeer goede, de mindere kwali teit naar verhouding. Door de ver veners wordt verlangend naar eenige. vorhoöging van prijs uitgezien. Een oud man. Een buitengewoon geval van een lang leven is dat van een grijsaard van 117 jaar en 10 maanden, een zekere Nicolaas Iwanow die in 1780 te Konstantinopel geboren, zijn vader was een Turk, zijn moeder een Griekin thans in Bakow woont in den Caucasus. Na tot aan 1828 ui de gelederen in het Tuiksche leger ge diend te hebben, en tegen de Russen gevochten te hebben, werd hij gevan gen genomen en naar Tiflisgebracht; daar ging hij over tot de orthodoxe kerk, en verwierf daardoor de begun stiging om in het Russische leger te treden. In 1835 kreeg hij een burge- lijke betrekking, die hij vervulde tot aan zijn pensioneering, waarna hij zijn intrek nam bij een zijner zoons, zelf een man van 60 jaren. Gedurende zijn lang leven is Iwanow vijlrnaal gehuwd geweest, hij heeft verscheidene kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen gehad. Hij ziet er nu nog krachtig uit, behalve dat hij niet zoo vlug meer kan loopen en eenigsziris hardhoorig wordt. Zijn haren zijn geheel wit, hij leunt onder 't loopen op een stok, ook is zijn geheugen wat zwak, doch vooral waar het betrnft dingen uit de laatste jarendaaren tegen weet hij met de grootste nauw keurigheid verhalen te doen uit zijn jeugd en jongemannen-leven, uit de heele eerste helft dezer eeuw. Hij ver telt ook heel graag uit dien tijd. maar men moet hem niet in de reden vallen, als hij spreekt, want dan verliest hij den draad van het gesprek. Hij ver telt vooral gaarne van zijn militaire herrinneringen. Zijn hooge leeftijd moet te meer verwondering baren, wijl hij in zijn jeugd een zeer stormachtig leven leid de en in de oorlog verscheidene won den ontving, waaronder zeer ernstige; zoo wérd hij eens zwaar aan 't hoofd gekwetst, ontving hij een gapende wond in den buik, brak hij eens zijn been en later drie ribben. Bijna elk jaar bezocht hij St. Petersburg en onlangs heeft hij een pelgrimstocht naar Jeruzalem gedaan. Een flesscheuti-ekker in de val geloopen. Men schrijft uit Zwolle In de maand Mei jl. werd door den commissaris van politie te Zwolle de aandacht gevestigd o m. op den min derjarigen slager J A. van der Vegt, die met zijne stokdoove inoeder uit Kampen te Zwolle was komen wonen aan de Deventerstraat L 410 en die er zijn werk van maakte orn bij ver schillende kooplieden diverse koop waren te bestellen, zonder die te betalen en wanneer die onder rem bours weiden gezonden (waaronder ook vélocipèdes) ze niet accepteerde. Wanneer de crediteuren zich ten zijnen huize vervoegen is hij gewoon lijk niet thuis, terwijl zijne doove moeder niemand verstaat en nergens van af weet. Dezer dagen bestelde hij eu ontving van den koopman K. uit Meppel een vaatje met vet lot een bedrag van f 8. J. A. van der Vegt was zoo be leefd per briefkaart aan K. de goede ontvangst van het vaatje vet te mel den en verzocht tevens hem per ommegaande te willen melden of hij nog meer van datzelfde vet voorradig had, daar hij er aardig wat van ge bruiken kon en hem prijsopgave te zenden van p. m. 300 pond vet ge zouten spek. Gisteren kwam K. uit Meppel eens naar de soliditeit vari zijn nieuwen afnemer informeeren en toen hij daaromtrent goed was ingelicht, stapte hij den winkel van J. A. van der Vegt binnen, en zonder zich dadelijk bekend te maken, kocht hij eene hoeveelheid spek en worst tot een bedrag van f8 07». Het gekochte werd netjes ingepakt en aan K. overhandigd, die zich daarop als de leverancier van het vaatje vet bekend maakte en het door hem ge- koehto betaalde met zeven en een halve cent en met de kwitantie van Int gekochte vet. J. van der Vegt eischte het door hem verkochte en geleverde spek en worst terug en beloofde de f8 morgen aan K. te zullen zenden. K. antwoordde hem dat hij die moeite wel kon besparen en nam zijn gekochte spek en worst mede. Een houd die domino speelt. Een rijke Erigelsehman heeft een hond afgericht voor het domino-spel. Als dit verstandige dier met zijn meester zal spelen wordt het aan een talel geplaatst, op een stoel, tegen over zijn meester. Elk speler krijgt zes domino-steenen, de hond neeint een «dubbelen" in den mond en zet dien midden op de tafel, waarop de andere speler er een naast zet, zoo wordt hot spel voortgezet, tot de steenen alle gezel zijn Daarna wordt een nieuwe partij begonnen en als de heer met opzet een verkeerden "teen zet, kijkt de hond hem aan en begint tegen hem te blaffen. Als ondanks dat protest de verkeerde steen niet verwijderd wordt schuift hij dien weg met zijn poot. De hond wint meestal een der partijen, of schoon de heer al zijn best doet. Hongersnood te Rusland. Evenals in '1881 is in Rusland weer een zware hongeisnood uitgebroken, ditmaal onder de Kalmukken in de Noordelijke provinciën, in het gouver nement Archangel vooral. Reeds is de honger-tijphus er uitgebarsten welke talrijke oilers eischt. De ongelukkigen, die nog leven, zien er verschrikkelijk uit; zij lijken wel levende geraamten, waarvan alleen de hoofden eene buiten gewone grootte hebben aangenomen. Nu de winter voor de deur staat is de toestand er niet te overzien. Er zijn talrijke gezinnen, die dagen achter een leven van thee. Oplichting. Donderdagavond arriveerden in het Hótel Lühneman te Roermond twee Duitschers, deftig gekleed, genaamd, volgens eigen mededeeling, Hugo Kromberg en P.iul Prolscli, resp. wonende te Barmen en te Berlijn, alwaar zij een lijn souper en eene kamer voor nachtverblijf bestelden. Toen echter de brigadier der politie Dubben de logementrogisters kwam nazien, deelde de hotelhouder hem het bezoek van de twee heeren mede en maakte de opmerking, dat deze heul verdacht voorkwamen. Bij onderzoek bleek dan ook, dat beiden geen hal ven cent bezaten «cl verklaarden zij, dat zij's Vrijdags geld zouden ontvangen, welke verkla ring zij la'er terugnamen. Zij worden echter gearresteerd en in den zougenaauiden «bakn gestopt, waar hun giatis logies werd verschaft. Dure eieren. Met de stoomboot George W. Elder die naar Dyca ui Alaska, liet goudland, is vertrokken, heeft een New-Yorksche koopman Charles Vert 4600 dozijn eieren en ongeveer anderhalf honderd tonnen met gevogelte en versch vleesch verzonden. Door middel van honden- sleden hoopt hij de geheele zending vóór Kerstmis nog in de goudstad Dowson City te brengen. Met deze speculatie denkt hij f 250.000 te ver dienen. O.a. zal hij, naar hij meent, voor het dozijn eieren minstens 35 dollars, f87.50 ontvangen. Voor den tocht met hondensleden over den Chilkost-pas heeft de heer Vert 28 groote honden afgericht. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2