A. M. JACOBS. BINNENLAND. BUITENLAND. Advertentiën. DAMES. BLEEKEIIM KLERE KOPPEL. liAKAN 1 LN"\ERr.r.iMui.Mi. MAANDAG 22 NOVEMBER CHEDIET-VEHEEMIilNIi op spoorwegen betreft. Dat kan een voudig niet worden opgeheven, even min als men kans zou zien, gedurende een etmaal de aarde haar aswenteling te doen opschorten. Maar dan moet er ook een vergoeding komen, niet in geld doch in rust voor de menschen, die op dezen Zondag ten arbeid zijn geroepen, en gezorgd dat op een vol genden en verdere Zondagen niet wederom dezelfde personen voor den dienst worden aangewezen Dat kan niet op eenmaal door één algemeene regeling worden bereiktvan stap tot stap moet men tot dit doel ge raken. In die richting beweegt zich het op de agenda der vergadering voorkomende voorstel van de atdeeling Haarlem: «De algemeene vergadering drage aan het Hoofdbestuur op Ge meente-, Provinciale en andere bestu ren te verzoeken, om bij het verleeneti van concessies voor tram- en andere voertuigen te bepalen dat het perso neel daarbij in dienst minstens om de 14 dagen een vrijen Zondag heeft, en ditzelfde te willen bepalen wanneer reeds de bestaande concesssies moeten worden verlengd." Van ongeveer gelijke strekking.daar hetkan bijdragen om den toevloed van reizigers en dientengevolge de behoefte aan per soneel eenigszins te verminderen, is het voorstel van de afdeeling Leiden en van den correspondent te Enschedé «Het Hoofdbestuur wende, ter plaatse waar zulks behoort, pogingen aan 0111 te verkrijgen, dat op de spoorwegen alle retourbiljetten, op Zondag vervallende, ook voor den daarop volgenden Maandag geldig worden verklaard." Zooals men ziet, het zijn uiterst kalme middelen, zeer partiëele ver beteringen, waarop do vereeniging de aandacht vestigt. Dat is zoo haar manier, en bij het weinige gerucht dat zij rnaakt, heeft zij reeds veel gedaan gekregen bij verschillende Regeeringen en lagere besturen. Zoo zachtjes aan wint zij veld, al lokt zij geen revolutie uit. Nogmaals vraag ik verschoon ing, voor deze met verscheidenheid werkende vereeniging een oogenblik van be langstelling te hebben ondersteld. W. F. De Engelsche bladen bevatten bij zonderheden omtrent het gevecht, dat de achterhoede der brigade van generaal Kempter heeft gehad in de Tseri-Kandao pas. De vijand, grootendeels bestaande uit Zakha-Khels en Aha-Khels, werd wel is waar verslagen, doch niet, vóór hij den Engelschen troepen ernstige verliezen had toegebracht. De achterhoede, onder kolonel Tra vers, bestond uit het tweede bataillon Gurkha's, een compagnie van Gordon Highlanders, een compagnie van het Dorsetshire regiment, de derde com pagnie Gurkha «scouts" en vijf stuk ken berggeschut. Men verliet het kamp in de Waranvallei om halftien, lang nadat de bagage en de hoofd wacht vertrokken waren. Op dat oogenblik werd weinig last van den vyand ondervonden en al de uit staande posten waren ingetrokken zonder eenig evenement. Kolonel Travers bezette een nieuwe sterke positie, welke hij behield tot één uur des namiddags. Toen hij bemerkte, dat het laatste deel der hoofdwacht den laatsten heuvel be reikt had, rukte hij verder, op den voet gevolgd door den vijand, die hem echter weinig overlast veroorzaakte; alleen op de rechteillank werden de Gurkha's van tijd tot tijd bestookt en werd dezen een vei lies berokkend van drie dooden en drie gewonden De top van den pas werd om 3 uur des middags bereikt. De hoogten werden aan beide zijden bezet door de Sikhs. Tusschen 4 en 5 uur werden deze van de Noordzijde van den pas woe dend aangevallen door de Afridi's, die van de Saran Sar kwamen. In de bosschen welke daar in grooten ge tale zijn, werd moorddadig gevochten. De Sikhs verdedigden zich met kracht an brachten in een charge met de bajonet den vijand een verlies van GO k 70 dooden en gewonden toe. Zij wisten echter niet uit hun positie terug te trekken. Eerst toen meerdere troepen ter Imlp opdaagden, slaagden zij er in hoewel voortdurend bestookt en steeds vechtende, door de pas te trekken. Het was rui bijna donker geworden; de vijand hield evenwel eenige huizen bezet, die op den weg der terugtrek- i kende colonne lagen. Kolonel Haugh- ton liet de huizen met de bajonet bestormen en onder luid gejuich werden de Afridi's op de vlucht gejaagd. De duisternis was nu geheel inge treden, waarom werd besloten den nacht door te brengen in de positie, welke men op dat oogenblik bezet hield. Een halve compagnie van het Dorsethire-regiment voegde zich hier bij hen; de andere helft geraakte ver dwaald en had het hard te verduren. Dertien dooden en elf gewonden vielen als olïers der vijandelijke geweren. Eerst tegen den ochtend kon men de dooden en gewonden verzamelen en hen naar het kamp brengen. De verliezen bedroegen: het Dorsetshire- regiment had aan gesneuvelden 2 officieren en 13 manschappen, gewond 11 manschappen; het 15e Sikhs: 1 officier en 5 man gedood, 20 man gewond; het 36e Sikhs: 4 manschap pen gedood, 2 officieren en G man schappen gewond; het 2e Gurkha's; officier en 3 manschappen gedood, 5 manschappen gewond. Eerstdaags zal worden gepubli ceerd het conceptprogram, opgemaakt door de te Utrecht vergaderd hebben de vrije antirevolutionairen of christe- lijk-historischen. Op de veigadeiing zijn tevens de hoofdlijnen over de organisatie der partij aangenomen. Daarbij zal naar de Ned. meedeelt, worden uitgegaan van het beginsel, dat de districts comité's zelfstandig zijn, en zich tot provinciale comité's met beperkte bevoegdheid zullen ver- eenigen. Deze provinciale comité's zullen een algemeene commissie van advies benoemen, welke in geen ge val bevoegd is besluiten te nemen waaraan de disdricts- of provinciale comité's zijn gebonden. De voorloopige commissie van advies bestaat uit de heeron: B. J. Gerretson JrJ. C. Heesterman, A. J Hoogenbii k, rnr. J. W. H. M. van Idsinga, jlir. nir. A F. De Savornin Lobman, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Llïord, mr. R. van Veen en prof. dr. S. D. van Veen. De heer Quarles treedt in die commis sie op als secretaris. Mejuffrouw Thérèsse Schwartze heeft het portret voltooid, waarvoor het H. M. de Koningin behaagde, dezen nazomer herhaaldelijk voor de Schil deres te poseeren en dat H. M voor stelt ten voeten uit, in volledig kro- ningsornaat. Men mag zich er in verheugen, dat een onzer beste portretschilders deze opdracht ontving, want de photogra- phie schijnt niet in staat te zijn zoo volmaakt, als in dit doek is geschied, de zeer karakteristieke mengeling terug te geven van waardigheid en allerin nemendste jeugdige bevalligheid, onze Koningin eigen Het portret inocht dan ook ten zeerste «Ie goedkeui ing verwerven van H. H. M. M. en haar intiernen kring. De uitgeversfirma Allert de Lange te Amsterdam zal van dit portret eene reproductie doen vervaardigen in pho tochrome lithographie. Deze zal wor den uitgegeven in betrekkelijk gioot formaat en kosten noch moeite zullen worden gespaard, om haar zoo artistiek mogelijk te maken en geheel getrouw aan het origineel. Met voorkennis van H. M. is de uitvoering opgedragen aan de firma L. van Leer Co. Bin nenkort worden nadere mededeelingen gedaan, omtrent formaat en prijs. De bedoeling is niet alleen, de wen- schen te bevredigen der velen, die een artistieke en blijvende herinnering aan dt kroningsfeesten zullen verlan gen, maar tevens te zorgen, dat rijks- en gemeenteinstellingen 111 het bezit kunnen komen eener wezenlijk goede afbeelding onzer geliefde Koningin. Een ou«l zwanrd. In een terp te Wirdum, nabij Leeuwarden, is op ongeveer 2 M. diepte een ijzeren zwaard gevonden, liggen Ie op een geraamte. Het geheele wapen heeft een lengte van ongeveer 1 M.het gevest is zonder handbedekking, de kling is recht 6 a 6!4 c.M. breed, is twee snijdend en loopt puntig toe op enkele plaatsen is hout vastgehecht, ver moedelijk van een houten schede. Het zwaard is waarschijnlijk 400 k 500 jaren oud en heeft vermoedelijk toebehoord aan een hooggeplaatst persoon, omdat velen hunner destijds met hun wapenen werden begraven. Het is ten geschenke gegeven aan het museum van hel Fiiesche Ge nootschap te Leeuwarden. Bij het wapen der inf. ontbre ken thans 374 korporaals; het aantal onder-officieren volgens de organieke sterkte is sedert 1884 voltallig, thans zijn er 114 onderofficieren waaronder 96 den titulairen graad bekleedden, overcompleet. Onder de aanwezige korporaals zijn er 156 die voldoende hebben voor serg of fourier. doch die wegens gebrek aan vacatures niet be vorderd kunnen worden. Treurig voor uitzicht voor de jonge korporaals die toch in dienst kwamen met het doel om het venler te brengen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het bestuur der Garanten-Ver- eeniging zit waarlijk niet stil. Stelde bet j.l. Dinsdag onze stadgcHooten in de gelegenheid kennis te maken met het Ur-komische Udelqnartet, dat hoe uiteenloopend de uieeningen ook ino- gen zijn, toch zeker het hooren waard was, reeds a s. Maandagavond noodigt het ons weder naar «Amicitia" en heelt voor ditmaal niet minder dan de Koninklijke vereeniging «Het Neder- landsch tooneel" geëngageerd. Opge voerd zal worden«Om de Kroon" een drama van den bekenden Fran- sclien dichter Franpois Coppée, waarin de hoofdrollen vervuld worden door mevrouw BrondgeestBouwmeester en den heer Löuis Bouwmeester. Ver dere aanbeveling is zeker overbodig. Men /erge slechts bij tijds een plaatsje te kiijgen, want wij verwachten een uitverkochte zaal. De sociëteit «Vereeniging" uit wendig geheel en van binnen voor een groot gedeelte verbouwd, bood ter gelegenheid van de voltooing der werkzaamheden j.l. Maandag den leden en hunne dames eene soirée aan. Voor eene stampvolle zaal trad de heer Bigot uit Amsterdam als decla mator op en deeden eenige musici van het 5e l eg. infanterie zich hooren Een zeer geanimeerd bal be-loot den hoogst gezelligen avond Donderdag avond werd de kegelbaan, die wal inrichting aangaat wellicht nergens zijn wedergade vindt met een onder ling concours in gebruik genomen. Amersfoort's burgers hebben thans, dank zij de doortastendheid van het tegenwoordig bestuur, eene sociëteit waai op zij trotsch kunnen zijn en die zoo wat de gevel als de inrichting be treft een beter plaats verdiende. Onze stadgenoot de heer A. de Neeling beeft met gunstig gevolg afge legd het derde of laatste gedeelte van het notarieel Staatsexamen. Naar wij vernemen zijn door het Departement van Oorlog een twintigtal luitenants van het leger hier te lande aan den Minister van Koloniën voorgedragen, voor eene detacheering voor 5 jaren hij het leger in Oost-Indië, en waarondei vermeld staan de tweede luitenants N. G. van Gemert, J. .1. Beijerman, E. D. van der Sleesen, 0. J Bruijn, J J. Korndörfler en A. van Willigen, allen van liet 5e Regiment infanterie alhier. De. tweede luitenant A. M. C. Seeuvvcn van het 5e Regiment infan terie, is ter beschikking gesteld van den Hoofdofficier voor het Reserve kader. oin te worden belast met de opleiding van jongelingen die het voornemen hebben eene verbintenis aan te gaan als adspirant-vaandrig. De jongeling A. A. Kramer, heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. De korporaals J. II. Swartjes en J. A. Frontroth van het 5e Regi ment infanterie zijn door den Kolonel Regiments-commandant bevorderd tot sergeant. Een treurig ongeval had Woens dagavond omstreeks 9'/i uur in de infanterie kazerne alhier plaats. De sergeant D. heeft, terwijl hij alleen op zijn kamer was, zich door een geweerschot van het leven beroofd. De oorzaak van deze Ireurige daad moet, volgens een door hem achter gelaten schrijven aan zijn oudeis, vrienden en bekenden gericht, worden toegeschreven aan eene ziekelijke zwaarmoedigheid, en niet aan tegenzin in den dienst. D. leefde zeer gere geld, was een stil en oppassend jong- mensch, echter steeds in zicbzelven gekeerd en achterhoudend, nauwgezet in het waarnemen van zijn dienst, waardoor hij de achting wegdroeg van zijn superieuren en ook bij zijne collega's goed gezien was. Zijn stof felijk oversihot zal met militaire eer ter aarde worden besteld. De zilveren medaille tooi' 24- jarigen trouwen dienst is toegekend aan korporaal C. Boelliouwer, van hel depót-eskadron le reg. huz. alhier 356e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 17 en 18 Nov. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 5330. Prijzen van f 20. 5328 5342 5360 5381 5407 5816 5985 8255 12017 12034 12043 12046 16662 16664 16687 16692 16728 16737 19318 19329 19333 en 19366. Te zamen 23 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: tweede klasse 29, 30 Nov., 1 en 2 Dec. derde klasse 1316 Dec.vierde klasse 2730 Dec; vijfde klasse 1013, 18—21, 24—27, 31 Jan. en 1—4 Febr. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen: 1 van f20.000, 1 van f 5.000, 1 van f2000, 2 van f1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f100 en 1565 van f 30. (Geene nieten.) Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar, doorgefoerneerde d f 3.50 en klassikale a f 0.75 per 'It BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 13 Nov. Elisabeth Cornelia Alijda, d. van Joseph Udiug en Aalbertje van Beek. 14 Nov. Johannes Christiaan z. van Johannes van Meteren en Geertruida Catha rina Massa Hcrmina Geertruida d. van Teunis van Yeenscboten en Geerljo van den Berg. 17 Nov. Gerardus z. van Gorrit Lablans en Alida Arler. Iiermiiia Johanna d vau Johannes Jozeplitis Hamers en Catha rine Heinz. Adriana Catrina d. van Jo hannes van den Berg en Everarda Heromers. Ondertrouwd 11 Nov. Pieter van't Veld en Janna van der Mast. Jan van Rurg- steden on Christina Hendrika Voortman. Gijsbortns van Keken en Hendrika Hooge- vcst, 12 Nov. Lucas Mater en Willempje van Ree. Petrus Beruardus Noteboom en Christina Meijers. Overleden 12 Nov. Peter vau Zijl 13 j. Johann Heinrich Pieper 83 j. echtg vau Helena Christina Louisa Stap Willemijntje Kraan 76 j. ned. van Franciseus Kraan. Abraham van Selm 75 j wed. van Evcrtje Kleuver. 14 Nov. Katliereen Fannv Brijan 55 j. wed. van Henry Abraham Middelburg 15 Nov. Alida Helling 68 j echtg. van van Simon Kortbeek Hendrica Louisa Bosman 86 j. echtg, van Thomas Gouw. Petronella Johanna vau den Dolder 2 in. Hoogland. Geboren: 14 Nov. Hijmen z. van IV. van den Heuvel en K. Brouwer. 15 Nov Ge rardus z. van I. van Laar en W. Beijer. Getrouwd: 18 Nov. A. Huijskes en G. v. der Berg. W. Borsman en G van den Heuvel. Overleden: 15 Nov. Een levenl. zoon v, A. Veltliuizon en A. Blom. Leusden. Overleden: 17 Nov. Willem Veldhuizen 46 j. ongeil. Woudenberg. Ondertrouwd Willem Schimmel, 32 j en Jannetje van Wolfswinkel, 26 j. Levi aangeg Kind mann, gesl. van Gijs- bert van de Haar en Aaltje Berkhof. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der bier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Nov. 1897 Tarwe f0.Kogge f<Jboekweit f0. \ppelen f3 a f5I'eren f3a f4.Nieuwe aardapp f 0.a f 0.Zaudaardapp. f 1.80 a f2 lloendereieren f G.— a l7per lOOst. Eenden I 0 a fO— Boter f 1 00 a M.20 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem kaas 0f0.— Kippen f0.60 a f0 80. Kuikens f 1. - af 1.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.50 Ganzen f0.f0.Kenden 10 60 a f 090 p. st. Jonge f0.— a 10— Hazen f 1 50 a f2.Wilde konijnen f0 40 a f 0.50 Tamrne f 0.80 a f l.Duiven f0.40 a f0 50 paar. Vette Tarkens 10.— f0.— Zeugen f40.— f60.— Biggen f a f 10.Schrammen f 13 a f20 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000 Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 000 heet. Zandaardappelen 5000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter kilo Magarme; kilo Kaas; stuks Vee 3 zeugen; 280 biggen en 10 schrammen. Hartelijk dank voor de talrijke bpwijzen van belangstel ling ey toegenegenheid op Zon dag 7' Nov. B. T. BKEMER. Neh-d?TTJ. BKEMER Van Dkiel. Bi1™611 Amersfoort wprdt f ten spoedigste verlangd een boven de 4(f j aarWein juffrouw) bij een bejfcard Heer; nadere conditiën femcq te bevragen onder letter B, Aan bet Bureau dezer Courant! Al wie een nette en prompte bediening wenscht, neemt een proef op de BÉEEKERIJ van Abonnementsprijs zeer billijk. Tevenaj^ujjja»«Wolien Dekens als nieuw gewassfehen a f 0,40. A. M. JACOBS. Die zich minzaam aanbeveelt. TWEEDE VOORSTELLING in AMICITIA te gevend door de Koninklijke Vereeniging »llet Nederlandséh Tooneel" afdeeling Au^terdam. Opgevoerd zal worden drama jat 5 bedrijven van Frani;ois Coppée metrisch (vertaald door J. L. A. Schut. De hoofdrollen worden vervuld door mevr. BrondgeestBoo w- xtBestek, mevr. HoltropVan Gelder en de heeren Louis Bouwheesteiw'Van Schoonhoven, IsntG enz. Aanvang half acht. Entrée le Rang voor leden der Garanten.-V ereeniging en hunne huisgenooten .fl.25 voor niet leden der Ver eeniging «1.75 2e Rang f1.00 Entreekaapten zijn te bekomen en plaatsen f te bespreken in de Sociëteit AMICITIA op Maandag 'l'i November aanstaande waar het bureau; zitting houdt vau half twaalf terwijlde loting voor de volgorde van het plaatsbespre ken zal geschieden om halfeen; na dien tijd'kunnen nog plaatsen besproken worden bij dett Kas telein van Amicitia. Er bestaat alsnog galfgenheid, op de bepaalde voorgaarden zich als GARANT te doek inschrijven, In dien men htèrtoe zijn verlangen aan het Bestuur schriftelijk wil kenbaar maken (adres Amicitia). T£ AMSTERDAM Opgericht 26 Maart 1853. De Directie bericht, dat de heer H. J. CROOCKEWIT, kassier en commissionair in effecten te Amersfoort, met ingang van 1 Juni 1897 is, aangesteld tot correspondent voor die plaats en omstreken. Gegadigden voor de verkrijging van handelscrfedieten, tot eene tegenwoordige rente yan gemid deld i'lt 'lo, voDr de^laatsing van gelden it deposito, en voor de incasseering jkan handelspapier, gelieven zich fot geitpemden Heer te vervoegen. De depdbitorenlt vergoeding bedraagt thins Deposito met één dag opvfegens 2°/.. maand vast 21/,0/, De Directie, Büchler. Berg. Amsterdam, Mei 1897.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2