BUITENLAND. Officiëele Publicatie. Naar aan het U. D. uit betrouw bare bron wordt medegedeeld, is voor eenigen tijd prof. W. J. de Louter aangezocht geworden lid te worden van den Raad van State, welk aan zoek echter, hoe eervol ook, door hem van de hand gewezen is. Na de vele zware verliezen welke onze Universi teit in den laatsten tijd geleden heeft, zegt het U. D., is het zeker een groote reden tot blijdschap, dat een man als prof. De Louter voor haar bewaard gebleven is. Wij verheugen ons er van harte in. Torgelegenheivan de inhuldiging van 11. M. onze beminde Koningin Wilhelmina, zullen te Utrecht, nadat de inhuldigingsfoeslen te Amsterdam en te VGravenluige zullen hebben plaats gehad, dus hoogstwaarschijnlijk in de tweede week van September 1898, ondoi leiding van bet Centraal Comité voor de viering van nationale feestdagen, gedurende een drietal dagen luistei rijke feesten gegeven worden. Behalve de feestelijkheden, welke van wegc het gemeentebestuur zullen plaats hebben, zullen de bovenbe doelde feesten bestaan in versiering der straten en huizen, illuminatie, ui tvoering eener cantate voor gemengd koor, solisten en orchest, uitvoering eener kinder-can late, optocht van Utrechtsche zang-, tooneel-, en mu- ziek-gezelschappen, vakvereenigingen, enz. (zooveel mogelijk gecostumeerd), gondelvaart, vuurwerk, enz. enz. De vereeniging »het Utrechtsch Dilettanten-Orchest" noodigt bij die gelegenheid al hare zusterverenigin gen in den lande, met name alle Nederlandsche harmonie- en fanfare gezelschappen uit tot een tweedaagsch nationaal festival, ten doel hebbende de voor ons vaderland zoo gewichtige gebeurtenis, de troonsbestijging van onze zoo geliefde Koningin Wilhel mina, op de meest broederlijke en feestelijke wijze met elkander te her denken. Het bedoeld festival zal plaats heb ben op den tweedpn en derden dag van de te houden inhuldigingsfeesten, volgens onderstaand programma. Eerste dag van het festival. a. 121/» uur nam, in Tivoli, ontvangst der gezelschappen, welkom, uitvoe ring van den inhuldigingsmarsch door de afdeeling «Symphonie" van «liet Utrechtsch 'Dilettanten Or chest," aanbieding va i den eerewijn. b. 1 uur nam. in Tivoli, repetitie van de oivhestnummers, welke door de gezamenlijke gezelschappen zullen worden uitgevoerd. c. 3 uur nam., optocht, en daarna uitvoering van enkele orchestnum- mers door de gezamenlijke gezel schappen. d. 5uur nam. in Tivoli, kameraad schappelijke maaltijd. (De prijs hiervoor zal zeer billijk gesteld worden.) e. Th uur 's avonds iu Tivoli, herha ling der ensemble-nummers, en verder groot concert niet mede werking van het Utrechtsch Stede lijk Orchest en een groot aantal zangei s. f. 9'/i a 10 uur 's avonds, groote tap toe door de stad, door de gezamen lijke gezelschappen. Tweede dag van het festival. a. 10 uur voormréunie der gezel schappen op de Neudemuzikale wandelingen en muziekuitvoeringen (op verschillende punten der stad en in de platsoenen zullen daarvoor muziektenten worden geplaatst) door de gezelschappen, welke zich daartoe bereid verklaren. n Daarin bewaarde ik," zeide de zieke, »de documenten uwer moeder, als: de trouwacte, de geboorteactes uwer ouders en de uwe, benevens twee miniatuurportretjes, de afbeeldingen uwer ouders en een Cachet met het adellijke wapen van uw vader. Al deze voorwerpen kunnen u bij het opsporen van veel dienst zijn." Arthur had bijna de laatste woor den niet verstaan, zoo was zijne ge dachte met de miniatuurportretjes vervuld. Dit waren dus de afbeeldin gen zijner ouders, die hij nooit gekend en gezien had. Welk een edel gelaat was dat van zijn vader en welk eene schoone vrouw was zijne moeder ge weest! Had hij zijn eigen gelaat goed kunnen zien, dan zou hij er eene sprekende gelijkenis met dat van zijn vader in opgemerkt hebben. Wordt vervolgd.) b. 12 uur 's miudags, samenkomst in Tivoli; 2e ontbijt. c. 2 uur nam., aanvang van den groo- ten optocht, te houden door ver schillende corporatiën, enz. van Utrecht. Aan dezen optocht kunnen de gezelschappen, welke daartoe bereid zijn, deelnemen. d. Th uur nam. in Tivoli, groot con cert met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orchest en de gezelschappen die afzonderlijk enkele nummers ten gehoore willen brengenuitreiking van de herinne- rings-medailles in de pauze; vuur werk, enz. Voorts deelen wij ten opzichte van het voorgenomen festival nog het volgende mede. lo. voor de gezamelijk uittevoeren nummers (waaronder eenlnhuldigings- marsch door den Directeur van «het Utrechtsch Dillettanten-Orchest" te componeeren zullen de partituren en stemmen gratis en franco worden toegezonden aan de deelnemende ge zelschappen gezelschappen, die, niettegenstaande de gedane toezegging, door omstan digheden verhinderd worden deel te nemen, zijn echter verplicht de par tituren en stemmen terug te zenden, of een daarvoor nader vast testellen bedrag te vergoeden 2o. elk gezelschap dat deelneemt, ontvangt een herinneringsmedaille voor zijne bannier 3o, voor eene heusche en luister rijke ontvangst, zoomede voor een zeer aangenaam verblijf alhier, goed koop en goed logies, zal de meeste zorg worden gedragen 4o. aan de spoorwegmaatschappijen reductie voor reiskosten worden aan gevraagd ten behoeve der deelnemers 5o. de data waarop het festival zal plaats vinden zullen zooveel mogelijk zoodanig worden gekozen, dat zij niet gelijk vallen met feestelijkheden op groote schaal in andere plaatsen. Vertrouwende dat Uwe vereeniging wel gevolg zal willen geven aan deze uitnoodiging, en daardoor zal willen medewerken tot het doen slagen van een schitterend feest, H. M. Koningin Wilhelmina ter eere, verklaren wij ons gaarne bereid U desgewenscht nadere inlichtingen te verstrekken. Hoogachtend, De Regelings-Commissie voornoemd Bestuur van »het Utrechtsche Di lettanten-Orchest", tevens dagelijksch bestuur der Regelings-Commissie. C. KOSSEN, President (en verte genwoordiger van het Centraal Comité voor de viering van nationale feest dagen) H. DE HAAN, Vice-President. C. KRAIJENHOFF SLOOT, Secretaris. H. C. VAN MANS VELT, Penningmeester. J. C. CARON, Bibliothecaris. J. N. W. C. A. RUIJGROK, Directeur. Commissarissen voor de zangers. Corn. A. GALESLOOT. S. SCHELLINK. Corn. B. WIESMAN. Gedelegeerden uit het Bestuur van de Veieeniging sliet Utrechtsch Ste delijk Orchest«. H OORTMAN GERLTNGS. Mr. D RAGAY. Gedelegeerden uit het Bestuur van de Maatschappij tot exploitatie van het Park Tivoli te Utrecht. B. A. VERHEUL. C. P. J. VERHOESEN. Gedelegeerden uit het Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer xvoor Utrecht en omstreken. W. E. L. K. ANDRAU. L VERBEEK VAN DER SANDE. I>e zaak-I>reyfiis. Wonderlijk is dit feit in de zaak- Dreyfus: terwijl zij, naar het uiterlijk, steeds op dezelfde hoogte blijft en even geheimzinnig, verslapt toch de belangstelling van het publiek niet. Er is in alle bladen, van allerlei rich ting, op zeer verschillende wijze ge redeneerd over de zaak er is tegen en er is voor gesproken, en weken lang duurt leeds de agitatie, niet temin zijn wij even ver, weten wij er evenveel van als voor drie, vier weken. De stand van de zaak zooals zij nu is, schijnt saamgevat te kunnen wor den op de volgende wijze: Generaal Pellieux heeft, in een ondeihoud met Scheurer-Kestner, te I kennen gegeven dat het nieuwe feit dat generaal Saussier voorgelegd zou moeten worden, en dat alléén aanlei ding zou kunnen geven tot revisie van het proces, zijns inziens niet aan 't licht is gekomen. Scheurer-Kestncr antwoordt dat zulk een nieuw feit z. i. gelegen zou zijn iu het bewijs, dat Esterhazy de schrijver is van het borderel, een dei bewijsstukken tegen Dreyfus. Maar daarop heeft generaal Pellieux, de rnan die de enquête moet leiden omtrent de schuld van Esterhazy en de onschuld van Dreyfus geantwoord: »Ik heb mij niet bezig te houden met het borderelDreyfus is officieel veroordeeld, omdat hij dit borderel heet te hebben geschreven, hij blijft veroordeeld en te bewijzen heeft men hier alleen, of óók Estei hazy schuldig is, niet of de banneling van hel Dui velseiland onschuldig is Het is inderdaad verbazingwekkend, en de Figaro heeft werkelijk, toen het blad vernam dat het fameuse borderel niet eens bij de stukken voor het onder zoek gevoegd was, het recht om te vragen «Waartoe dan het onderzoek Ie openen? Wie heeft de bevoegdheid van den rechter in dezen beperkt? En wie beschermt eigenlijk Esterhazy? Wie heeft er belang bij, dat niet het volle licht kome uit het kabinet van den onderzoekenden magistraat? Wie toch?" De Figaromen ziet het, staat nog altijd in de Dreyfus-zaak, aan de zijde van Scheurer-Kestner, tegenover Es terhazy. Dat bewijst ook het nieuwe artikel van Zola in dat blad, getiteld »het syndicaat", en waarin de groote romanschrijver beweert, dat er een complot bestaat, een syndicaat, dat zich ten doel stelt, door alle middelen, tot allen prijs, Dreyfus schuld staande te houden, hem te doen blijven in zijn verbanningsoord. Zola vindt dat vree- selijk, het denkbeeld laat hem niet met rust. Maar nu zijn er anderen, zegt de sclir., die ook de familie Drey fus lastig vallen, wijl zij haar geld opolTert om een liarer leden vi ij te kiijgen van de verbanning, waarin hij, naar men meent, onschuldig zucht In welk een tijd leven we dan toch? vraagt Zola, dat men zoo iets kwalijk kan nemen, dat men Mathieu Drey fus smadelijk aanduidt als »de broe der van Dreyfus". De familie heeft het recht, en dat is een heilig recht, om haar laatste goudstuk te besteden ten einde een lid er van onschuldig te zien verklaard. En nu durft men deze menschen, deze leden eener familie een «syndi caals te noemen! roept de schrijver uit. Een syndicaat, waartoe eeist al de verwanten van Dreyfus belmoren en vervolgens Forzinetti, en Picquard, en Scheurer-Kestner, en Monod, en nu, nadat ik deze artikelen heb geschreven ongetwijfeld ook ik. Men heeft den advocaat Leblois er ook wel toe gerekend. Zola beweert, dat er geen sprake kan zijn van een stelselmatige bewe ging ten gunste van Dreyfus, omdat al diens verdedigers begonnen zijn met op zichzelf te werken, geïsoleerd, ver van elkaar af. Eerst later heb ben zij elkaar ontmoet, toen zij «elk langs een anderen weg, stilzwijgend, voortschreden naar het doel, op zeke ren dag op hetzelfde punt aankwa men. Zoo moesten allen wel hand in hand komen te staan, op dien kruis weg der Waarheid, het \erzanielpunt der Gerechtigheid. PLAATSEUJKEBERICIlfiS! De maandelijksche Zendings bidstond zal gehouden worden Dinsdag den 7den December 's avonds te 8 uren in het lokaal de Zaaier. De reserve-korporaal D. Boeke, van het 5e regiment infanterie is door den kolonel regirnents-cornmandant bevorderd tot reserve-sergeant De jongeling J. G. Rutgors, heeft eene verbintenis aangegaan als adspi- rant-vaandrig vooi het reservekader bij het 5e regiment infanterie, Bij hel 5e regiment infanterie zijn 13 miliciens van de lichting van 1897 bevorderd tot mihcien-korporaal- wielrijders. Aan den Sergeant II. C. Klem van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De Sergeant-titulair W. Soe- lerik van het 5e Regiment infanterie is wegens lichaamsgebreken voorden dienst afgekeurd en is deswege ontslag verleend onder toekenning van eene gratificatie voor eens ten hedrage van f 25.1)0. Tot het beoefenen van het wiel- rijden is door de onderofficieren van het 5e Regiment infanterie alhier een wielrijdersclub opgericht, waarbij voor- loopig 25 onderofficieren als lid zijn toegetreden. Het bestuur bestaat uit de Heeren J. C. van Aken voorzitter. R. van der Heijde secretaris en K. Boersema penningmeester. De tweede luitenant C. S. Gomm v. h. 5 Regiment infanterie heeft verzocht om voor 5 jaren gedetacheerd te worden bij het Leger in Oost lndie Genoemde officier is opgeroepen om den 6 December a. s. voor de Commissie te verschijnen ten einde het vereischte geneeskundig onderzoek te ondergaan. De tweede luitenant M Tijdemann van genoemd regiment die reeds vroeger verzocht heeft om bij het Leger in Oost lndie te worden gede tacheerd, heeft nu het verzoek gedaan om daar niet voor meer in aanmer king te komen. Bij het 5e Regiment infanterie is het bericht ontvangen dat het muziekkorps van het regiment, is aangewezen om bij de Kroningsfeesten van Hare Majesteit de Koningin in 1898, te Amsterdam dienst te doen. Bij kon. besluit is aan den Majoor H. T. Chappnis, van het 1de regiment- infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder 3de klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Keizer van Duilsch- land, Koning van Pruisen geschonken bij kon. besluit is de tweede-luitenant D. P. Brondgeest, van het 5de reg. inf., op non-activiteit gesteld. De generaal-majoor Romer, in specteur der cavalerie, maakte donder dag inspectie over de troepen van dat wapen alhier in garnizoen. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat de lotelingen van de lichting van 1898 die vóór hunne inlijving bij de militie met gunstig gevolg een examen afleggen, volgens onderstaand pro gramma, voor zoover zij daartoe ge schikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zullen kunnen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Het programma van examen is vast gesteld als volgt le. Het schrijven van een goede leesbare hand. 2e De kennis van de gronden dei- spelling van <le Nederlandsche taal, welke blijken rnoet uit een te ver vaardigen opstel. 3e. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen. 4e. De kennis van het Nederland sche stelsel van maten en gewichten 5e. Eenige bekendheid met de Vaderlandsche Geschiedenis. 6e. Voldoende kennis der aar drijkskunde van Nederland. Het examen wordt gehouden hij het 5e Regiment infanterie te Amers foort. De lotelingen die tot het examen wenschen te worden toegelaten, be lmoren zich daartoe vóór 20 Januari 1898, schriftelijk te wenden tot den Kolonel commandant van voornoemd regiment. In de schriftelijke aanvrage behooren de lotelingen te vermelden hunnen naam, hunne voornamen, hunne woon plaatsen, alsmede het wapen of het korps waarbij en het garnizoen of de garnizoenen waarin zij bij voorkeur hunne militieplicht wenschen te volbrengen. Verzoeken om deelneming aan het examen die na gemeld tijdstip wor den ingezonden kunnen niet ineer worden aangenomen. De Christelijke Jongelings-Ver- eeniging «Psalm 119:9" zal dezer dagen met het oog op de uitdeehrig op hare Zondagschool de jaarlijksche Kerstcollecte houden. Van harte gaarne bevelen wij deze inzameling van liefde gaven onzen lezers aan, overtuigd daardoor de kinderen der armsten onder de armen op het Kerstfeest eenige vreugde te verschaffen. 356e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 1 en 2 Dec. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 247 5352 5370 5813 5814 5837 5850 5952 5954 8266 12004 12035 12057 16623 16657 16700 16701 16702 1670 16748 16770 19304 19309 19341 e 19344. Te zamen 25 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e klasse 1316 Dec.; 4e klass 2730 Dec.; vijfde klasse 101! 18—21, 2427, 31 Jan. en 1—4 Feb: De derde klasse bevat de navolgend prijzen1 van f 25.000, 1 van f 5.00( 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 va f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 1 van f 100 en 1565 van f 45. (Geen nieten.) Loten of gedeelten zijn ten vooi melden kantore (Breedestraat, wij E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoei neerde it f 3.50 en klassikale J f 2.0 per Vm. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 24 Nov. Aaltje, d. van Koel van do Kamp en Heintje Hop 2 5 No' Hendrik z van Martinus Gnirrep en Mar Sophia Lansmig Alberta Maria, d. va Pieter Wellerd en Catrina Kuijer. 26 No Maria Henrietta, d. van Cornelia Jolianm Diederik van Eek en Wiihelmiua van Ec: 27 Nov. Gerritje Eniza Victoiro Alexandria d. van Simon van Heulen en Coenradii Adriana Schut Jnsephiua Anna, d. va Hermann Oscar Bauer en Anna Vux - 28 Nov Hendrik lohan, z van Gerardi van de Ridder en Maurtje Johanna vs 't Hoenderei.ml. lVtrouclla, d. van Dij Kraandijk cn Barta Heek. Johannt Eluard, z. van Johannes van der 1 aan e Hendrika Willemiua Beek .lansje, d. va Jan Jochem van Doorn en Hertnina va Vonuo Onderiround: 26 Nov LeonurdusErancisci Veihocf en Afberdina van den Helt. Getrouwd: 1 Dec Lucas Maller e Willempje van Ree. Pieter van 't Ye en Janna van der M.ist Overleden25 Nov. Een lev. aane. k< m. g. van Coenraad Eijkclhonm en Evert de Graaf. 2 6 Nov. Elberta Maria vu Voorthuizen, 75 j., ongeil. Marti Golden ijk, 79 j., ongrh 28 No Lamberius de Wilde, 6U j., eclitg van Bart!: Tondeur. Willem Mertz, 14 j. Hoogland. Geboren: 25 Nov. Cornclis z. van Steenbeek en A van de Brug. Orerleden: 25 Nov. Een levenl. kd. v.i het mannelijk geel van W. van Hameravel en J van ïloeijen. 30 Nov. Maria va der Veer, 70 j., wed. van J. Kok. Leusden. Geboren: 29 Nov. Cornells zoon va Cornelis van Ginkel en Jannigje Brink. Overleden 29 Nov. Johannes Keize: oud 25 j., ongeb. 2 Dec Willem Beuke: oud 8 w. Woudenberg. Geboren 26 Nov. Cornelis. 7.. vau Gerr ter Maaten en Neeltje Schimmel. 2 Nov. Jan, z van Willem van Dijk e Lammcrtje van den Bergh. 28 Nor Geurtje, d. van Jan van den Broek e Geurtje van Donselaar. Gehuwd 2 Dee., Willem Schimmel 32 en Jannetje van Wolfswinkel 2 5 j. Overleden: 26 Nov. Evcrtje Versteeg geli. met Evert Brouwer, 22 j. Kostelooze-iuenting. De Burgemeester en Wethouder: van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der wet var 4 December 187'2 (Staatsblad no 134); Brengen ter algetneene kennis, dal voor een ieder de gelegenheid tol kostelooze inenting wordt gegever op Maandag. 20 en 27 Decembei 1897, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteil gelegen aan de Breedestraat wijk F, no. 133. Amersfoort, 2 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. marktuericht. amersfoort, 3 Dec. 1897. Tarwe f0.Rogge föBoekweit f 0. Appelen f3 a f 5Peren f3.a f 5.Nieuwe aardapp f0.afOZandaardapp. f 1.80 a f2 10 Hoendereieren f6 50 a f 7 50 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1 00 a f 1.15 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem kaas 0.f 0. Kippen f0 60 a f0 80. Kuikens fl.— a M.25 Piep kuikens f 0.30 a f 0.50 Ganzen f 0.f0.Eenden 10 60 a f 0 90 p st. Jonge f0.a f0.Hazen f 1.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f0.80 a fl.Duiven f0.30 a f0 50 paar. Vette varkens f 0.f 0 Zeugen f 40.f 60. Biggen f 0.a f9.50 Schrammen 12.a f20 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000 Kalf koeien f000 a fOOO Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 20 heet Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 100 heet. Zandaardappelen 5000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter kilo Ma?arine; kilo Kaas; stuks Vee 8 zeugen; 27(J biggen ec 50 sohrnmmen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2