BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Desgelijks moet het gaan met de gedwongen gaven, die omstreeks Nieuwjaar worden afgeperst. Als één gemeentebestuur voorgaat, zullen an dere volgen. Particuliere onderne mingen, die het «wenschen oogluikend toelaten of mogelijk wel aanmoedigen, zouden denzelfden weg opgaan. Ten slotte zou de afsehaffiing slechts een quae=tie van korten tijd wezen. Doch de Nieuwjaarsdag is voor bij, en daarmede de aanleiding om aan dat misbruik te denken Andere dingen komen de aandacht vragen, en zoo blijft alles bij het oude. Met deze zaak zal het gaan als met zoo vele andere. er is even over ge sproken en dat is voorhands genoeg, Zullen wij daarom, in aanmerking genomen het gering succès, er voor taan maar niet meer over praten? Dat zou mijns inziens niet goed zijn stil berusten in iets verkeerds is een halve goedkeuring. En deze moet men zich althans niet kunnen ver wijten. rHet heeft aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, be haagd met ingang van 15 Januari a.s. te benoemen tot Minister van Marine, den gepensionneerden vice-admiraal, oud-commandant der zeemacht in Nederlandsch Oost Indië, jhr. J. A. Roëll, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Ko ningin den Minister van Oorlog, generaal- majoor K. Eland, eervol te onthelfen van het hem tijdelijk opgedragen be heer van het Departement van Ma rine, met dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Een der berichtgevers van het N. v. d. D. in het buitenland seinde gister Ik verneem uit de beste bron, dat alle gezanten een schrijven vanwege H. M. de Koningin ontvingen, waarin hun verzocht werd aan de hoven kennis te geven, dat II. M. geen vreem de vorsten wenscht te ontvangen. De inhuldigingsplechtigheid zal even een voudig zijn als die van wijlen Koning Willem III. Het plan, om bij gelegenheid der inhuldiging versierde vaartuigen naar Amsterdam te zenden, uit ver schillende plaatsen bij de binnenvaart betrokken, zal verwezenlijkt worden. Door een genoegzaam aantal gemeen ten is haar medewerking toegezegd Op den 6en Januari is de stad Amboina door een vreeselijke aardbe ving geteisterd, waarbij alle gouver- nements- en particuliere gebouwen ingestort zijn, ook de vesting. De in woners vluchtten, doch een groot aan tal Europeanen werd ernstig gewond GO inlanders werden gedood, terwijl 200 hunner ernstig gewond werden.' Naar hot Hbld. verneemt zal de uitgifte van de nieuwe muntbil jetten op rameh-papier, in het begin der volgende maand aanvangen. Een ongehuwde vrouw uit Rijs wijk, die gisterenavond met den stoom tram van Delft te Den Haag aankwam, werd op 't Huijgensplein door een haar onbekenden man onverhoeds van achter aangevallen. Hij bracht haar met een scherp voorwerp een steek in de zijde toe, waardoor alleen de kleederen beschadigd werden. De aan rander had zich ijlings verwijderd. De aangevallene gaf op het politie bureau het signalement op; van het gebeurde in proces-verbaal opgemaakt Volgens de Westminster Gazette zal koningin Victoria zich bij de inhul diging van II. M. de Koningin laten vertegenwoordigen door den prins en de prinses van Wales. Bovendien zou het Engelsehe hof nog een bijzondere zending afvaardigen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Executeuren vau het testament van wijlen den heer C. Scheltus Iz. hebben benoemd tot Regenten van het hier opgerichte Gereformeerd «Tehuis voor Dames" de heerends. M. J. Bouwman, te Utrecht, presi dent: P. van der Want J. Mz secre taris W. L. Scheltus, D. Hubers en A. van Apeldoorn, allen alhier; en tot Directrice, gelijk we indertijd meedeelden, mejuflrouw J. Batz. Aan de le luitenants J. H. Boeye en A. C. de Vos, leeraren aan den Cursus var. het 5e Regiment infanterie hier, is vergund om tijde lijk les te geven in de Meetkunde en de Stelkunde aan de Hoogere Bur gerschool, ter voorziening in de lessen door een vacature bij die school ont staan. De bouw eener kerk met pas torie voor de Gereformeerde gemeente A aan de Langegracht, waarvan we den uitslag der aanbesteding in een vorig nummer reeds meedeelden, is gegund aan den heer A. van Gende- ren, te Nijmegen, voor f13 380; het stukadoorswerk aan den heer A. A. Abeling, te Utrecht, voor f950; het schilderwerk aan den heer Ph. Smit, hier, voor f1077; het smidswerk aan den heer W. Brouwer, hier, voor f1103. De Minister van Oorlog heeft aan de Eerste luitenants A. C. de Vos en J. H. Boeije van het 5e Regiment infanterie de vergunning verleend, om tijdelijk eenige lessen in de meetkunde op zich te nemen aan de Hoogere Burgerschool alhier, De tot Generaal-Majoor Com mandant der 2e Divisie Infanterie benoemde Kolonel G. L. Langgu heeft aan zijne onderhoorige Korps commandanten kennis gegeven dat hij het bevel over de Divisie heeft aanvaard. Wegens langdurigen dienst in zijn' tegenwoordigen rang is, ingevolge de bepalingen van het daaromtrent bestaande Koninklijk Besluit, aan den Kapitein D. Cheriex van het 5e Regiment infanterie een verhoogd jaarlijksch tractement toegekend. De sergeant C. van Gelder, van het 5e Regiment infanterie, had Vrijdagmorgen het ongeluk om bij de oefeningen in het springen op de hindernisbaan achter de kazerne No. 2, zijn rechter \oet ernstig te kneuzen. Hij moest per brancard naar het Militair Hospitaal worden vervoerd De reserve-korporaal, J. Busquet v/h 5e Reg. inf. is na voldoend afge legd examen, door den Kolonel Regiments commandant bevorderd tot reserve-sergeant. Bij Koninklijk Besluit is aan den korporaal D. Redder, van het 5e Regiment infanterie, die wegens lichaamsgebreken onder toekenning van eene geldelijke tegemoetkoming voor eens, met paspoort uit den dienst werd ontslagen, als nog nader een tijdelijk pensioen toegekend voor een jaar tot een bedrag van f 250. In de concertzaal van »de Arend" werd Donderdagavond de soiree varié gegeven door de vereeniging van hee ren musici van het 5e regiment infan terie «de Vriendenclub" ten voordeele van de vrouw en het kind van den zoo noodlottig om hef leven gekomen loodgietersknecht Cornelis van Minnen, die, zooals men weet, op 5 Dec. j.l. uit een dakgoot viel en eenige uren daarna overleed. Hoe groot de wel dadigheidszin van onzen stadgenooten is, bleek ook nu weer; de zaal was propvol en meer dan honderd perso nen moesten teruggaan, omdat geen plaatsen meer beschikbaar waren. Ongeveer 150 uitgegeven en treekaarterr werden niet ingenomen en daarom zal de vereeniging a.s. Maandag eene tweede uitvoering geven. De soirée zelf besprekende, getui gen we dat die in alle opzichten ieder die aanwezig was ten zeerste heeft voldaan. De vereeniging telt krachten die zeer te waardeeren zijn. De oprich ters, de heeren Bregonje, Klaassen, Bak, Kradolfer en Smeels, hebben eer van hun werk ingeoogst door deze eerste uitvoering. Het muzikale ge deelte van het program werd hoogst verdienstelijk uitgevoerd, zooals we dat van de leden van onze kapel ge woon zijn, en de voordracht der soli voor piston door den heer van Houten en voor trombone door den heer Jochems waren zeer schoon, hoeiden allen ten zeerste en lokten bewijzen .an algemeene waardeering uit. Het overige deel van 't programma was ter uitvoering aan zeer bekwame handen toevertrouwd. De heer Klaas sen schijnt ons toe een onverbeter- lijken komiek-declamatoi te zijn. Voor elke voordracht ontving hij den dank van het publiek in den vorm van een applaudissement, waar aan schier geen einde scheen te komen. Het kluchtspel «Stotteraars in sdorten" werd mede verdienstelijk gespeeld. Steven Stotter, de heer Klaassen; von Humbug, de heer Bak en Pillenheuvel, de heer Rauh, wer den zeer toegejuicht, en terecht, want hun samenspel hield ononderbroken de lachspieren in beweging. Die nog niet heeft geprofiteerd, verzuime niet van de Maandagavond geboden wor dende gelegenheid gebruik te maken Wij geven de verzekering dat hij of zij den avond hoogstgenotvol zal doorbrengen. De zaal was, zooals reeds gemeld is, kosteloos ten gebruike afgestaan door den heer Lammerts van Bueren terwijl al het drukwerk, programma' entréekaarten enz. kosteloos werd geleverd door de firma Van Cleefl Van deze gelegenheid willen wij tevens gebruik maken om een mis verstand dat er bestaat, tengevolge van »praatjes« weg te nemen. Zooals men weet was de boven genoemde Van Minnen door zijn patroons, de gebrs. Van Nieuwen huizen, tegen de geldelijke nadeelige gevolgen van ongelukken verzekerd De verzekeringssom is blijkens mede deeling in de plaatselijke bladen door de betrokken maatschappij uitbetaal aan en is nog onder berusting van de heeren van Nieuwenhuizen, die voor de vrouw, van verschillende ver eenigingen en particulieren bazen nog ongeveer 1100 ontving. Met volkomen instemming van de weduwe beheeren de heeren G. van Nieuwenhuizen en N. van Veen voor loopig die gelden. Sedert het ongeluk plaats had, is aan de weduwe weke lijks een bedrag van f 8.75 uitgekeerd gelijkstaande met het weekloon dat haar man verdiende, en dat zal niet voortduren totdat een bedrag van f100 is .bereikt zooals een slecht in gelichte, onhandige correspondent van het Utrechtsch Dagblad berichtte, en wiens schuld 't waarschijnlijk is dat de «praatjes" in de wereld kwamen doch met de uitkeering zal worden voortgegaan tot dat eene gunstige gelegenheid zich voordoet om voor de weduwe een goede nering, over le nemen of te vestigen, waarvoor dan het resteerend kapitaal zal worden aangesproken. Om verschillende redenen er zijn immers altijd speculanten verkoos de wed. van Minnen zelf dat gehan deld werd, zooals gehandeld wordt en verdienen de heeren Van Nieuwen huizen zeker den dank van de wedu wen en van ieder weldenkende voor al de moeiten en zorgen die zij ziel in deze zaak getroostten en nog met liefde getroosten. Op ons verzoek was de heer G. van Nieuwenhuizen dadelijk bereid inzage van bescheiden te geven, en daaruit putten wij hetgeen hierboven is ver meld, dat, naar wij vertrouwen, vol doende is om de door een ondoor dachte in de wereld gezonden «praatjes" den kop in te drukken. 356e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 12 en 13 Jan. (1400 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 16636. Prijzen van f 70. 5362 8265 8298 12036 16630 16759 16768 19327 en 19354. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 224 233 5327 5351 5361 5369 5373 5390 5391 5399 5826 5948 8254 8259 8268 12005 12039 12056 12070 12074 14849 14852 16625 1667416678 16686 16709 16733 16772 16773 16796 16807 en 19349. Volgende trekkingen geschieden: 18—21, 24—27, 31 Jan. en 1—4 Pebr. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f5.000, 1 van f2000, 2 van f1500, 48 van f 1000, 54 van f 400, 60 van f200, 141 van f100 en 3010 van f70. De hertogin van Teek, die voor eenigen tijd overleden is, heeft een aardig kapitaaltje aan schul den nagelaten n.l f360.000. Daily Chronicle deelt daaromtrent eenige bijzonderheden mede: De huishouding van de hertogin was op bescheiden voet ingerichtdaarvoor had zij slechts te beschikken over 5000 pd. St. (het bagatel van 1 60.000)1 Haar jaariijk- sche uitgaven overschreden die som echter met ongeveer 2000 pd. St. De hertogin was een groote weldoen ster en trad als zoodanig dikwijls voor de bejaarde koningin Victoria op. Haar schulden heeft zij meest gemaakt ten behoeve van de huis houding. «Hoe zullen die worden af betaald?" vraagt Daily Chronicle. «Men denkt er aan om de bezittingen der hertogin in White Lodge te ver koopen. Waarschijnlijk blijft er niets anders over, want de middelen van den hertog van Teek zijn niet toe reikend. De hertog zal zich in White Lodge in zijn uitgaven moeten be krimpen. Maar misschien zal de re geering zich in deze pijnlijke quaestie tot het Parlement wenden. Spoorweg-ongeluk. Bij het station Brehna in Saksen heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. Een harmonicatrein liep in volle vaart dwars in een stil- staanden goederentrein. Twaalf goe derenwagens weiden verbrijzeld, de beide eerste waggons van den D.trein een post- en een restauratiewagen zwaar beschadigd en de locomotief omvergeworpen. Het personeel van den goederentrein kon zich bijtijds redden, drie reizigers en drie beamb ten van den D-trein werden gekwetst Buiten verantwoording der Redactu Ecue terechtwijzing. 26 Mei a. p. werd ik verrast door een artikel in het Nieuwsblad voor Nederland, getiteld «het wapen der Koningin." We lezen daar: «Er is werk in het zicht voor onze decoratie schilders: het koninklijk wapen deugt niet meer. Onder de regeering van wijlen koning Willem III is dit ook eens beweerd; toen werd, indien wij ons goed herinneren, o. a. betuigd, dat zich boven het wapenschild twee trompen moesten verheffen en dat gaf tot heel wat geschrijf en gewrijf onder de mannen van het vak aanleiding totdat ten leste bleek, dat het een «aardigheid' was geweest van iemand die wel van een grapje houdt. Thans is het echter anders gesteld enz.' 27 Mei zond ik aan genoemd blad het yolgende dat in het No van 7 Juni is geplaatst »'t Verheugt mij, dat het koninklijk wapen weer ter sprake is gekomen, wijl ik mij zelf reeds meermalen de vraag heb voorgelegdZal bij de troonsbestijging van H. M. Wiihelmina het oude desbetreffende koninklijk besluit in zijn onvol ledigheid gehandhaafd blijven? 't Doet mij echter pijnlijk aan in den aanhef van uw artikel te lezen, dat de vertoogen over het koninklijk wapen, geschreven tijdens het leven van Z. M. Willem III, zijn uitgelokt door »een aardigheid van een grappenmaker." De heer J. A. de Bergh was, meen ik, de eerste die bepleitte, dat het wapenschild niet met de Koninklijke Kroon, maar met de open gouden helm (ook teeken van koninklijke waardigheid) gedekt moest zijn en dat tot helmteeken gevoerd moest worden de zittende leeuw tusschen twee olifantstrompen. Nu is mijn gevoelen, dat de heer de B. in die bewering wat eenzijdig was. 't Is te verdedigen, Een schild mag gedekt zijn door den helm met zijn helmteeken, enz., maar is 't bepaald ver- eischte, zonder te zondigen tegen de regelen der wapenkunde? In «Conrad Grünenberg's Wappen- buch" uit 1483, dus nog in den bloeitijd der Heraldiek komen reeds kronen, gesloten met diademen, voor, waarmee het schild is gedekt, Maar afgescheiden hiervan, ik geloofde en ge loof nog dat de Heer de B. de zaak ernstig op vatte en naar verbetering streefde en ik verkeer in de meening dat de hierbedoelde kwestie over het Koninklijk wapen meer is doodgebloed dan opgelost. Dwaal ik dan zult U mij zeer verplich ten mij hierin terecht te wijzen." Enz. Dan volgen eenige opmerkingen over het ontwerp van den Heer Wildeman, die hier, als niet ter zake dienende, kunnen achterblijven. Eene terechtwijzing dat ik dwaalde heb ik van het N. v. N. niet ontvangen. De «grappen maker" is eenvoudig door het blad ter zijde gezet, zonder meer! Mocht ik hieruit besluiten dat ik gelijk had, dezer dagen bleek mij dit bij de beschouwing van een kunstwerkje: de Oranje- kalender, vervaardigd door den heer F. van der Laars en uitgegeven door het N. v. d. I). Neen, de velen die indertijd poogden de Heraldiek in ons land te verbeteren waren geen grappenmakers en bezigden haar niet om er mee te sollen! Zij hebben niet vergeefs gewerkt! Boven allen uit blinkt de naarn van den Heer J. A. Koopmans. De zaden door hem en anderen twintig jaren terug uitgestrooid, ze dragen reeds schitterende vruchten; de Oranje-Kalender is daar om dit te bewijzen. Ook in 1896 mocht ik dit ontwaren. De reclameplaat der ridder- hofspelen te Utrecht, vervaardigd door den heer .Vnth. Grolleman bewees, dat er in ons land beoefenaren der Heraldiek gevonden worden, die begrijpen wat zij is en hoe haar als decora tieve kunst eene eereplaats toekomt- Mag ik den heer van der Laars mijnen dank aanbieden voor het kunstgenot dat mij zijn werk verschaft en der directie van het N. v.d. D. die mij in staat stelde, in zoo keurigen vorm voor slechts eenige stuivers een exemplaar van prachtwerkje mijn eigendom te mogen dit noemen? En een woord van dankbare erkenning, aan den heer Ivooprnans voor het vele dat hij voor de Wapenkunde heeft gedaan, hem toewen- schende dat zij mag worden wat ze moet zijn gemeen goed voor allen, die gerechtigd zijn een wapen te voeren. Dan zullen de slechte wapen- produkten meer en meer verdwijnen, wijl de vervaardigers gehouden zullen zijn goed, ge stileerd werk te leveren. S. J. VAN DUINEN. Amersfoort, 14 Januari 1898. Do A. IV. W. B. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoeken wij U opname van onderstaand stukje in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Naar aanleiding van het op de alge meene vergadering, te Utrecht, door den »A. N. W. B genomen besluit, om 10.000 gulden (zegge tien duizend gulden) uit te trekken tot hel houden van een bloemencorso te 'sGraven- hage, tijdens de kroningsfeesten, mee- nen de ondergeteekenden het bestuur van genoemden Bond opmerkzaam te moeten maken, vooral met het oog op de belangrijkheid van het genomen besluit, op het geringe aantal leden dat aldaar aanwezig kon zijn. Daar, waar nog zooveel ter bevor dering van het rij wiel verkeer kan ge daan worden, oordeelen wij bovenge noemde uitgave voor een «plaatselijk" feest te hoog. Aangezien over en tegen dit besluit reeds door verschillende leden uit voerig is geschreven, achten wij verdere uil weiding onnoodig, doch willen alle hondsleden opwekken, hunne meening in deze aan onderstaande adressen te willen mededeelen ten einde even tueel tot een algemeene stemming te kunnen geraken. No 5493. D. Colaqo Osorio Jr., 20 P. C. Hooftstr. Amsterdam. No 2909. D. Proost, Parkweg 1, Amsterdam, No. 8045. N. Gronert, Singel 364, Amsterdam. No. 5017. D. Spanjaard, Boothstraat 10, Utrecht. Andere bladen worden beleefd ver zocht bovengenoemd stukje over te nemen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 6 Jan. Jacoba en Alida Elisa beth, twee d. van Jacob van Spengen en Johanna Leeflaug. 7 Jau. Antouius Gijs- bertus, z. vau Elias Johannes vau Nimwegen en Maria Magdalcna Hendriks Chris tina, d. van Fredorik Gerardus Kraaijkamp en Catharina Abelman. Johauna Ê'rede- rika, d. van Jacobus Wilhelmus vau Diest en Johauna Tuitkof. 8 Jan. Anna Clara Margrietta, d. van Hendrikus Vrodeling en Ad na Clara Margrietlia de Bree. Marcu9, z. van Aart van Plateringeu en Anthonia Vahstal. 9 Jan. Paulus Everardus, z. van Carol us Lorijn en Hendrika Maria Zonne veld. 10 Jan. Wilhelmus Johannes, z. van Gerrit Stikvoort en Johauna van den Eshof. Getrouwd: 12 Jan. lienger Weh en Jo hauna Maria Bouwland. Lambertus Sik- king en Maria Disco. Hendrik van Asch en Reiniera de Gooijer. Overleden: 5 Jan. Frans de Kruijlf 53 j. wed. van Adriana Pothoven. Elisabeth Johanna van Doorn 2 j. 7 Jan. Elisa beth Boerwinkel 60 j. echlg. van Pieter Koniug. Geertrui Lena van den Ham 11 10 Jan. Ernst Veer 10 m. Hoogland. Geboren: 6 Jan. Wulfert, z. van H. Fraa en R. Houtveen. 11 Jan. Hendrikus Gerardus z. van W. Tomassen en J. Pasker. Overleden9 Jau. W. M. van den Hengel oud 9 m. 10 Jan. H. Kaats oud 70 j. echtg. van J. van de Broek. Woudenberg. Geboren: 5 Jan. Teuntje, d. van Andrie9 Hendrikse en Matilda Veenendaal. 7 Jan. Teuncs, z, van Hendrik van Westerveld en Clara de Kruiff. 6 Jan. Marinus, z. vau Teunis van den Broek en Johanna van de Haar. Ondertrouwd: 13 Jan. Gerrit van Maanen, 34 j en Cornelia vau VoorthnizeD, 37 j. Cornelis Gerrit Harthoorn, 23 j., en Gerritje van Donkelaar, 22 j. Getrouwd: 6 Jan. Dirk van Kolfschoten, 3 j., en Cornelia Elizabeth van Lunteren, 36 j. Overledeu 31 Dec. Tonnis Martinus Jetten, m. 1 Jan. Zwaantje van Ravenhorst, eduwe van Hendrik Veenendaal, 83 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 14 Jan. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen f3 af 5Peren f3.a f4Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp. f 1.80 af2 Hoendereieren f3.50 a t 5.per 100st. Eenden I 0.a f 0.Boter fl.20 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0a 10.Zoetem. kaas 0.f0.— (ippen f0.60 a f0 90. Kuikens fl.— af 1.20 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.f0.Eenden t 0.60 a f 0 90 p. st. Jonge f0.a f0.flazèn f0 00 a 10— Wilde konijnen f0.40 a f 0.50 Tamme f0.80 afl.Duiven f0.30 a f0.50 paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f40.f50. Biggen f G.a f 10.Schrammen f 42 a f i 8 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 50 heet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 80 heet. Zandaardappelen 9000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 zeugen; 300 biggen en 90 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2