GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. der Hogerhuizen hebben kunnen en willen gelooven. De tijd zal leeren of rar. T. zijn beschuldiging, in juridischen zin, zal kunnen staven, want er is in de zaak der Hogerhuizen, vooral in en om Beetgum, zooveel gepraat zooveel stelligs gezegd, maar of die woorden op feiten berusten, dat zal degroote vraag zijn. De gerechtelijke instructie tegen den van meineed aangeklaagden Haitsrna, is nog in vollen gang. Ver leden week werd o. m. ds. Klein, predikant bij de hervormde gemeente te Beetgum, welke meermalen in mee tings ten gunste der gebr. H., waar hij als spreker optrad, meedeelde, de ware schuldigen te kennen, gehoord. De beginselen van Tolstoï, waarvan hij belijder is, verboden hem echter de namen dezer schuldigen aan de justitie mede te deelen. Dit is toen door velen en wordt nog gewraakt; wellicht zal ds. K., nu hij door de justitie gevraagd wordt, door »de waarheid en niets dan de waarheid" te zeggen ook nadere mededeelingen doen, opdat er klaarheid kome, in deze zaak, die hoe ook bekeken, hoe ook beredeneerd, altijd nog duister blijft. De heer Charles Boissevain die als lid van het Bureau international des Associations de Presse te Parijs vertoefde heeft dezer dagen het tele gram der 30 Amsterd. journalisten lijk aan Zola overhandigd en daarbij een onderhoud gehad met den groo- ten, in zijn eigen land nu zoo gesrna- den schrijver. Enkele woorden door Zola tijdens dit onderhoud gesproken, volgen hier. Toen de heer Boissevain hem het telegram had voorgelezen zei hij «Indien gij wist welk een goed gij mij doet Wat zijn er in uw land een edel moedige hartenVan geen volk heb ik zulke bewijzen van waardee ring, zulke woorden vol moeden hoop ontvangen, als van het Hollandsche. «Telegram na telegram. Brief na brief, en dat van groot en klein. Oh les peuples libres dont la conscience partei «Ja, ik ben dankbaar voor die sym pathie welke mij steunt, want ik ben in groot gevaar, en toch kan ik niet anders, ik moet getuigen. Frankrijk is op een gevaarlijke hel ling en suit en suit De heer Boissevain eindigt zijn ar tikel met deze woorden Met mijn hand in de zijne zeide bijZeg aan al mijn onbekende vrien den en vriendinnen in Holland, die mij zoo edelmoedig steun en kracht geven, dat ik hun uit het diepste van mijn gemoed dankzeg." «Ge weet wat ik te doen heb, wel ke uren ik beleef. Zeg dat het mij onmogelijk is aan iemand thans te schrijven of iemand dank te zeggen. Maar betere tijden zullen wel weder volgen. Mevrouw Zola wenscht sinds zoolang uw land te zien, votre Hol- lande des héros et des artistes. «Ik weet dat uw huis dan voor mij openstaat. Dan zult gij mij wel ge legenheid geven hun dank te zeggen, die zich mijn vrienden toonden in de moeielijkste crisis van mijn leven!" De aardbeving op Amboina. Uit Batavia wordt geseind: «De aardbeving heeft Timor ge spaard en Banda waarschijnlijk." Een pak van het hartDe meeste vrees bestond voor een verwoesting van de kleine eilanden, die oostelijk ja, zelfs verwant was, met die te West- waldencourt, door wie hij aldaar als rector aangesteld was geworden. Hij ging met vragen voort: En hoever is Westwaldeneourt van Surbetonpark verwijderd? »Per spoor zoo wat vijf en twintig minuten, maar de beide familien leg gen den weg bij verkiezing per eigen rijtuig af. Mr. John was de vorige week met zijn vader in Surbetonpark. Hij is de oudste zoon en erfgenaam van sir George, doch de arme jonge man zal zijn leven lang geen sir John worden. De dood staat hem duidelijk op zijn gezicht geschreven. Beiden, hij en zijn vader, gaan van den winter naar Algiers geloof ik, waar het zeer warm is, het ligt geloof ik in Afrika. Dat zal den armen, jongen gentleman wel weer een beetje op de been helpen, maar het zal niet helpen, en dan is het master George, een prachtige, slimme jongen, die eenmaal heer en meester van Westwaldeneourt zal worden." «Is dit Surbetonpark vroeg Arthur in het rijtuig opstaande, om een beter overzicht over den landstreek te heb ben, waar op eenigen afstand een schoon van Amboina liggen, terwijl Banda, waar zooveel Europeanen, zijn en waar Coenong Apie den grond schier dagelijks doet schudden, in de tweede plaats genoemd werd, als een streek die op 6 Januari wel eens vreeselijk geteisterd kon zijn. Weids waar meldt ons telegram niet met^ekerheid, dat Banda gespaard bleef, maar het spreekt er de waarschijnlijkheid van uit, en die waarschijnlijkheid zal wel zéér groot zijn. Immers de gouvernements- stoomer «De Arend" was er heen om zich op de hoogte te stellen. Dit stoomschip had vermoedelijk reeds te Makasser terug kunnen zijn. Uit het feit, dat nog geen telegrammen zijn ontvangen men weet dat te Ma kasser het naaste telegraafkantoor is meent men nu veilig te mogen afleiden, dat Banda door geen aard beving getroffen zal zijn immers ware dit wél het geval, dan zou de «Arend" onverwijld teruggekeerd zijn om te Makasser per telegraaf hulp te ont bieden, «Timor" bleef gespaard, seint onze berichtgever. Wij vragen ons af of «Ceram" bedoeld kan zijn en het tele gram op den verren weg dermate werd verminkt. Ceram, het zooveel grootere, ook vulkanische eiland, ligt onmiddelijk ten noorden van Amboina. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Staatscourant van Vrijdag bevat o. a. de Wet van 31 December 1897 tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Utrecht. Volgens deze wet zullen ten behoeve van de provincie Utrecht mogen worden geheven Zes opcenten op de hoofdsom dei- Grondbelasting over 1898. Zes opcenten op de hoofdsom dei- belasting op het Personeel over den dienst 1898. In een bij de wet gevoegden staat worden aangegeven de behoeften, tot welker dekking deze provinciale be lastingen moeten dienen. Ter algemeene vergadering van de bewoners van Varkenmarkt en Langestraat tot de Oude Vischmarkt is van de ingekomen plannen voor de versiering het plan van den heer W. C. Kroes, mr. schilder hier, be kroond met den eersten prijs terwijl hem de uitvoering van het werk is opgedragen. Door de commissie tot versiering der Langestraat (gedeelte oude Visch markt tot Kamperbinnenpoort) daar toe uitgenoodigd, zullen een aantal handelaren in verlichtings- en versie- rings artikelen op het terras der sociëteit «Amicitia", door het bestuur belangeloos ter beschikking gesteld, den 3e Februari a.s. gelegenheid geven met hunne verschillende arti kelen kennis te maken. Handelaren in bovengenoemde artikelen, die onverhoopt mochten zijn overgeslagen en alsnog wenschen deel te nemen gelieven daarvan mededeeling te doen aan den heer J. H. A. E. Visser, secretaris dier commissie. Men verzoekt ons mede te deelen, dat bij de Bijbellezing Vrijdag 28 dezer in het lokaal de Zaaier de voor 250 jaren gesloten Munstersche vrede zal herdacht en besproken worden. De gemeenteraad hield gisteren eene vergadering, onder voorzitter schap van den Burgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Er werd ten eerste besloten tot wijziging der ver- ordeningen op Je tapperijen, omtrent villa achtig gebouw zichtbaar werd. »Dat Surbetonpark, Sir Neen, waar achtig niet. Dat is Jubo Lodge, waar- Misstr. Saville woont," "Wie is misstr. Saville?" vroeg Arthur. "De andere zuster van Sir George en onze overledene misstress." «Dus de schoonzuster van den ge neraal Dalrijmple?" "Ja, Sir. Is het geen mooie tuin "Zeker, en goed aangelegd en on derhouden," antwoordde Arthur, ter wijl hij weder ging zitten. »Ik zie er eene dame in wandelen, wie is dat n O, dat is miss Saville, eene nicht van onze jonge dame. Daar is ook een zoon, kapitein Saville, doch hij is nu niet tehuis. Cicely, het kamermeisje van onze miss Yerna, heeft mij gezegd, dat hij tegen het einde dezer maand terug komt. Hij is al sedert een maand met zijn regiment in de nabijheid van Londen. Cicely denkt, dat het iets tusschen hem en onze jonge miss geven zal, maar. »Ik geloof," viel Arthur den koet sier in de rede, "dat het beter is, dat gij mij niets daarvan vertelt. Ik wensch niets over de privaat aangelegenheden de openbare orde, die, houdende voor schriften op het rijden en omtrent de straatpolitie: wijzigingen van wei nig belangrijken aard, als men niet mede rekent het verbod dat nu in de verordening op de openbare orde is opgenomen om luidkeels, hetzij alleen, hetzij in vereeniging, couran ten, gedrukte of geschreven stukken op den openbaren weg te koop of om niet aan te bieden en het verbod in de verordening op de straatpolitie om vee te slachten, zóó dat dit van den openbaren weg zichtbaar is. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond met het plan tot het maken van een stopplaats aan de «Kleine Koppel," voor het spoorwegvervoer, werd aangenomen. Voor het daartoe te bestemmen terrein, dat gelegen is langs het smalle pad en grenst aan de spoorwegbrug en de broodfabriek, zal aan het Roomsch- Katholiek kerkbestuur zes duizend gulden moeten worden betaald. Vóór dat de beslissing hierover viel, beraad slaagde de Raad gedurende geruimen tijd in geheime vergadering. Het voorstel van den heer mr. J. C. H. Prikken tot wijziging der verordening voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs, hoofd zakelijk met de bedoeling om een der leden van het dagelijksch bestuur niet meer zooals tot nu toe geschiedt, als zoodanig lid en voorzitter dier Commissie te doen zijn, werd met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Het verzoek van de muziekvereeniging «Caecilia" om verhooging van de haar toegekende subsidie van f 50 tot f 150, werd afgewezen, terwijl, volgens den voorzitter, ook onover komelijke bezwaren bestonden om haar, wat de heer Ivleber in overwe ging gaf, een locaal van de school in de Koningstraat ten gebruike af te staan. Voorts werd het 2e aanvul lingskohier der inkomstenbelasting, dienst 1897, vastgesteld op een be drag van f 163.28. De behandeling van het rapport der Commissie op het request der leeraren aan de in richtingen voor hooger en middelbaar onderwijs, aangaande de pensionee ring, werd tot eene volgende ver gadering aangehouden. Tot leeraar in de plant- en dierkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool werd benoemd de heer dr. M. J. Croockewit, nadat met 10 tegen 6 stemmen, een voorstel van den heer Prikken, die de bevoegdheid van den heer Croockewit voor de waarneming der genoemde betrekking betwiste, was verworpen. De heer Gerritsen had te voren nog gewezen op het ongewenschte er van om de betrekking van gemeente-geneesheer met die van leeraar te combineeren, waartegen, naar des voorzitters meening geen overwegend bezwaar bestaat. De jaarwedde van mejulTrouw Van Lessen, hoofd der meisjesschool, werd van f 1500 tot f1700 verhoogd, die van den heer Van Veen, hoofd der school in de Koningstraat, van f 1100 tot f 1200 en aan den heer Van der Nagel, hoofd der jongens school, werd eene personeele toelage van f 200 's jaars verleend. Van de ingekomen stukken vermel den wij een verzoek van den heer A. J. Krieger, om concessie tot aan leg en exploitatie van een paardentram in de gemeente, een verzoek van be woners van den Utrechtschen straat weg om uitbreiding van de gasverlich- ting aldaar,een vei zoek van deomlheid- der familie te weten. Zijn wij spoedig aan oord en plaats «Ja, sir, binnen een paar minuten zijn wij aan het parkhek," antwoordde de koetsier, door de vriendelijketerecht- zetting in het geheel niet beleedigd. Het rijtuig boog om een hoek van daar door het parkhek reed het langs eene prachtige oprijlaan naar het sta tige Slot toe, welks aanblik Arthurs hart iets sneller deed kloppen. Een blik in den smaakvol aangeleg- den tuin was hem al voldoende de schoonheid daarvan op te merken. Daar waren terassen door bloembed- denomgeven,alle wedijverden in pracht en verscheidenheid van kleuren en welriekende geuren, afgewisseld door malsche en frisch groene grasperken, een vijver, waar zich middenin een bekoorlijk eilandje bevond en onder de boomen van het lommerrijke park, vertoonde zich nu en dan het edele wild. Het slot was in florintijnsche stijl gebouwd, groot, vierhoekig uit wit steen, met eene balustrade, die rondom het dak liep en twee elegante torens. Het was een edele en statige bouw, en voor Arthurs ongeoefend oog verscheen het buitengewoon prachtig. Wordt vervolgd.) kundige vereeniging «Flehité" om verhooging van het gemeente-subsidie, en een verzoek van de Kamer van Koophandel orn de pogingen der Com missie van beheer van de Eembrug te ondersteunen, om met rijks- en provinciale subsidie, eene verbreeding van doorvaartruimte voor die brug te bewerkstelligen tot een breedte van ongeveer 10 Meter. Een en ander werd om advies aan B. en W. verzonden De kamer van Koophandel had in hare vergadering van Zaterdagavond de wenschelijkheid van die verbreedmg voor de scheep vaart op Amersfoort erkend. Aan het einde der vergadering vroeg de heer Gerritsen hoe het stond met den toestand aan de school van den heer van dei' Nagel, die in de raads vergadering van den 7en September 1897 was geschetst en besproken, welke vraag door den voorzitter in de volgende vergadering zal worden be antwoord. 356e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 2425 Jan. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevaRen Prijs van f 100 op No. 14842. Prijzen van f 70. 5336 5338 5340 5375 5867 5990 12066 16618 16656 16669 16752 16754 16767 16783 en 16799. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 207 222 245 5339 5348 5349 5356 5382 5384 5389 5398 5417 5422 5841 5849 5870 12008 12011 12031 12047 12061 12062 12073148341485414862 14872 14875 16624 16628 16637 16647 16682 16744 16762 16771 16788 16791 16792 16802 16806 16822 16828 16829 19324 19330 19340 19342 en 19370. Aspictiotus perniciosus. Naar in eenige vakbladen wordt meegedeeld, wordt de ooftbouw in geheel Europa bedreigd door een ge vaarlijken vijand uit Noord-Amerika. Deze vijand is een klein insect, dat sedert een 10 tal jaren in Amerika bekend is en zich heeft doen kennen al zeergevaarlijk voorde vruchtboomen. Het heet Aspictiotus perniciosus, is ongeveer zoo groot als een spelde- knop en leeft niet slechts op één soort van vruchtboomen, maar valt een groote menigte aan, als peren, appe len, perziken, abrikozen, pruimen, kersen, bessen, frambozen, linden, iepen, wilgen, acacia's enz. Deze dier tjes zijn bijzonder viuchtbaar; pet- jaar ontwikkelen zich 3, of zelfs 5 generatiën volkomen, liet kleine roof- diertje aast niet alleen op den bast van den stam en de takken, maar ook de bladeren en de vruchten ver smaadt het niet. De invoer kan ge schieden door planten, maar ook door de stof die voor emballage dient. Prof. Ritzema Bos is reeds door den heer Sickesz, den aanstaanden directeur-Generaal van landbouw, om advies gevraagd in deze quaestie. Waarschijnlijk zal de invoer van ooft en ooftboomen uit Amerika verboden worden. De Minister zal zich om in lichtingen wenden tot het hoofdbe stuur der Maatschappij van Landbouw. Desinfecteerende nachtpitten. Deze worden tegenwoordig door een Engelsche firma in den handel gebracht en moeten in ziekenkamers van teringlijders van werkelijk nut zijn. Uiterlijk gelijken deze pitjes veel op de gewone en worden op dezelfde wijze gebruikt. De was evenwel is een phenol-verbinding, welke met het vet in de pit wordt opgezogen en bij het verbranden een deel van het daari gebonden carbolzuur afgeeft. Nadat het pitje ongeveer een uur ge brand heeft is de kamer met een lichte carbollucht doortrokken. Een deel van het carbolzuur gaat evenwel bij de verbranding verloren. Wien de reuk van carbol onaangenaam is, kan ook andere pitten krijgen, die hetzelf de gevolg hebben, maar met een ander desinfectie-middel gedrenkt zijn. Influenza. Blijkens het Bulletin de la statis- tique municipale van de stad Parijs heerscht daar weder zeer ernstig de influenza. In de laatste week van December 1897 stierven tien perso nen aan «aandoening der ademhalings werktuigen", een gevolg van de in fluenza. In de eerste week van Janu ari steeg dit cijfer tot 24; en het is sedert niet afgenomen. Ook te Londen heeischt, volgens het Britsh medical journal de influenza. In vier weken van 15 December 1897 15 Januari 1898 bedroeg het aan tal sterfgevallen resp 13. 15. 29 en 43. Van deze 43 personen waren er 5 beneden 5 jaren, 14 van 2060 jaar en 24 van meer dan 60 jaren. Hieruit blijkt, zegt het blad, dat de influenza vooral noodlottig is voor ouden van dagen. Door arenden aangevallen. De postbode van Saint Bonnet in Zwitserland is onlangs onderweg door arenden aangevallen. Er woei een sneeuwstorm en de bode ging even aan den kant van den weg zitten om de storm te laten voorbij trekken. Plotseling schoten twee groote aren den op hem af, die hem met hun snavels aanvielen. De bode poogde ze met zijn ijzer beklagen stok op een afstand te houden. Maar de roofvogels kregen versterking van twee andere arenden en de in 't nauw gebrachte bode werd dooi hare krach tige vleugelslagen op den grond ge worpen. Eerst na een kwartier uur vechtens gelukte het den bode, ten koste van talrijke schrammen en kwetsuren de uitgehongerde roofvogels te verjagen. Middel tegen muizen. In de gevulde korenschuren komen vaak tal van muizen voor, die de graanprovisie gaandeweg verslinden of doen bederven. Tal van middelen zijn reeds door de landbouwers be proefd om deze ware plaag te be strijden. De Revue Scientifique gaf voor eeuigeri tijd een nieuw, zeer eenvoudig middel, dat wel in ruimer kring verdient bekend te worden. Het is namelijk gebleken, dat de muizen niet tegen den geur van de wilde krui/cuinunt of peperrnuntplant kunnen. Legt men dus tusschen het graan hier en daar een handvol bladeren en stengels dezer plant, dan zullen de knaagdiertjes de vlucht nemen en op eene andere plaats hunne tenten gaan opslaan. Indien men geen peper- muntplanten bij de hand heeft, maakt men met hetzelfde succes gebruik van pepermuntextract of sterk verdunde pepermuntolie, waarmede men de ge wone loopplaatsen der muizen be sprenkelt. Ook kaas en andere levensmiddelen kan men door hetzelfde middel voor de aanvallen der muizen beveiligen. Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid. Enkele Berichtjes. Nu het plan, het doel en de ge dachte van handewijs der Tentoon stelling hoe langer hoe meer veld wint en voet voor voet, maar zeker, en met meer vastheid 't land verovert, 't land der sympathie, zal 't velen welkom zijn te weten dat de regeering openlijk hare medewerking heeft ge toond door het schenken eener sub- sudie van vijl duizend gulden. De gemeente 's-Gravenhage heeft een subsidie toegezegd van vijftienhonderd guldendoch voorwaardelijk, d. w. z. als achterdeurtje. Blijkt het dat de Tentoonstelling op fmantieel gebied niet het succes heeft wat het zal hebben op moreel gebied, dan zal de gemeente de helpende hand toesteken. De vereenigingen Arbeid Adeld en Tesselschade vroegen ruimte aan ter expositie, zoodat dunkt ons wel blijkt hieruit, hoe velen willen meehelpen tot welslagen der daad waar die voort spruit uit zoo schoon eene Gedachte Menig wandelaar richt in den Haag zijn schrede naar het terrein der a. s. tentoonstelling waar menschen bezig zijn de gebouwen op te trekken. Veler belangstellend oog volgt dat werk. Wilt ge er ook wat van weten Richt uwe schreden naar de winkel van den heer Slothouwer, en gij zult aan schouwen in de vitrine 't plan der gebouwen op papier. Maar het zal u toch een aardig denkbeeld geven van het geheel. Hebt ge gelezen dat de smaakvolle gevel van 't eerste plan helaas moet wegvallen om de kosten? Werd er wat meer gegeven, nut en kunst konden hier te samen gaan Het oog wil ook wat hebben. Het is erg jammerO, die stijf gesloten beurzen E. C. DE WIJS— v. i>. Mandele. A'foort, Jan '98.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2