"gemengdnmjwsT de Westkust of wel naar Pedir, naar verkiezing. Laat ons hopen dat hij maar voor korten tijd genoegen zal beleven van het strategisch voordeel dat hij op ons heeft behaald. Door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie is het per soneel der posterijen geïnstrueerd, dat, indien voortaan bij bestelling van een niet-aangeteekend expresse stuk, waarvoor geen kosten zijn in te vorderen, aan de woning van den geadresseerde niemand wordt thuis getroffen, nochtans het stuk zoo mo gelijk aldaar moet worden achterge laten. PLAATSELIJKE BERICHTEN. - Door ongesteldheid van den predikant Ds. Rasch is a.s. Zondag morgen in de Luthersche kerk geen dienst, doch zal daarentegen des avonds te half zeven eene godsdienstoefening gehouden worden geleid door Ds. D. P. M. Graswinckel. Deze godsdienstoefening, ter viering van den 250-jarigen gedenkdag van het sluiten van den Vrede te Munster, op 30 Januari 1648, zal door koor gezang van de zangvereeniging«Door Vriendschap Verbonden" worden op geluisterd. Ds. A. M. A. Reijnders, Remon strantse!) predikant te Alkmaar, hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. De maandelijksche Zendings bidstond zal gehouden worden Dins dag 1 Februari 4898 's avonds te 8 uren in het lokaal de Zaaier. Op de door de commissie voor de opstelling der Amersfoortsche kei uitgeschreven prijsvraag, zijn diverse plannen ingekomen waarvan aan dat ingezonden door den architect W. van Sehaïk alhier als beste en meest artistieke der uitgeloofde som van twintig gulden is toegekend. Ter retificatie van vroegere be richten kunnen wij mededeelen, dat in het onlangs bij den Gemeenteraad alhier ingekomen adres, ter zake eener tram, alleen de beide eindpunten (voormalige Kamper-buitenpoort en hoofdingang van het nieuw te bouwen station Amersfoort) van dit verkeers middel werden aangegeven. De rich ting en de te bezigen beweegkracht zullen punten van nader onderzoek en overweging uitmaken Op maandag den 31 en Januari a.s zal uit Deventer, per trein om 9tt 58 voormiddag, alhier aankomen de le en '2e compagnie 2e bataljon van hel 8e Regiment infanterie om dagelijks Schietoefeningen te houden op de Leusdenerheide. De troep zal tot den 2en Februari d.a.v. alhier verblijven en gehuisvest worden bij iiet 5e Regiment infanterie in de kazerne No. 1. De tot Majoor-commandant van het le bataljon 6e Regiment infan terie, benoemde kapitein D. Cheriex van het 5e Regiment infanterie alhier, vertrekt den den Februari e.k. naar Breda om zijne nieuwe functie te aanvaarden. De sergeanten D. J. van Kuik en A. C. N. van de Stadt van het 5e Regiment infanterie, zijn aangewezen om van I Februari e.k. tot den 15en Mei d.a.v. de gymnastiek- scherm- en zwemcurcus bij te wonen, die bij de uiterlijk iets te wenschen over. Wat de gelijkenis met oom George betreft, zoo is die ongetwijfeld voorhanden, hoewel ook niet zoo buitengewoon als uwe arme moeder het scheen te vinden. A, daar komen de j ongens Aan hen geen woord over de zaak. Ik zal uw raad opvolgen, kind, en hem na tafel vrijmoedig ondervragen. Kan hij geene bevredigende uitkomst geven, welnu, dan is licht een uitweg in deze onaangename positie te vinden. 6 De verrassende ontdekking had Arthur's gedachten geheel in de war gebracht. Hij volgde den bediende, die hem zijne kamer zou aanwijzen, als een droomende. Aan het einde van den gang sloeg Arthur's geleider een tweeden in, waar hij eene deur opende met de woorden: "Deze, sir, is uwe kamer." Hoewel tot de een voudigste van het slot behoorende, was zij toch met smaak en elegance inarericht. De nv "gordijnen bestonden uit helder biau.ve stof, een vroolijk behangsel bedekte de wanden, waar tegen sehoone Engelsche gravures Normaal Schietschool te 's Gravenhage zal worden gehouden. De korporaals B. E. Haars en L. Oosterhagen van het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel Regiments-commandant bevorderd tot sergeant-titulair. De sergeant E. van Ackooij van het 5e Regiment infanterie is van eene detacheering voor 4 jaren bij het leger in Oost-Indië in Nederland teruggekeert en weder bij het 2e bataljon van genoemd regiment ingedeeld. De le luitenant L. W. C. G. van der Garden van het 5e Regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Februari a.s. in de plaats van den tot Majoor benoemden kapitein D. Cheriex, tijdelijk belast met het be vel over de 2e compagnie 2e bataljon van genoemd regiment. In de plaats van den le luitenant J. Woudstra, die daarmee tijdelijk was belast, zal de le luitenant N. G. van Gemert van het 5e Regiment infanterie optreden als officier van wapening bij het le bataljon van voormeld korps. L.l. Donderdagmiddag arriveerde aan de Koppel eene partij spiering, door een Volendamsch visscher te. Schokland gekocht en alhier ter markt gebracht. De lading bedroeg niet minder dan 1600 oude ponden, een zeldzaamheid, die zich sedert een reeks van jaren alhier niet heeft voorgedaan. Gisterenavond te half acht ge raakte aan het Havik tegenover de Lavendelstraat eene met steenkolen beladen wagen te water. De voerman wist er nog tijdig af te springen, doch het paard werd mede in de gracht getrokken en eerst na veel moeite en getob aan den stijger tegenover de Vijver er uit gehaald. Dat dit ongeval een groot aantal kijkers lokte behoeft wel niet gezegd. "ill (Te^STAATS LOTER IJ." Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 26 en 27 Jan. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 242 5354 5359 5424 5428 5823 5989 8256 8276 8286 14845 14851 en 19357. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 201 220 221 222 236 239 5341 5419 5427 5815 5817 5832 5833 5847 5869 5943 8253 8261 8275 8280 8288 8291 8297 12044 12050 12078 12079 14841 14860 14876 14880 1661916622 16653 16670 16677 16727 16741 16749 16755 16757 16812 16814 en 19322. V olgende trekkingen geschieden 31 Jan. en 1-4 Febr. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f 50.000, 24 van f 1000, 9 van f 400, 23 van f 200, 49 van f 100 en 1052 van f 70. Hoogland. Als een bewijs van zeldzaamheid kan gemeld worden, dat de landbouwer Hendrik van de Heu vel Jz. al jonge kuikens heelt, die voor 3 weken geleden al zijn uitge broed. Soest. De Minister van W. H. en N. heeft bepaald, dat het station van den locaal spoor weg Soesterberg-Baarn, in deze gemeente, nabij de kerke- hingen, vervolgens een spiegel, een paar kastjes, eene groote tafel met zes stoelen met trijpe zittingen, aan het venster een elegant schrijfbureau en achter tegen den muur bevond zich eene kleine elegante, rood be- kleede canapé, terwijl de vensters het uitzicht op den bloementuin aanboden, Eene openstaande zijdeur het in de aangrenzende slaapkamer zien, waarin een ruim bed stond met lichtbruine gordijnen, eene sierlijke waschtafel, rijkelijk met waschbenoodigdheden van fijn porcelein en andere daarbij behoorende voorwerpen voorzien. Toen Arthur zich alleen bevond, liet hij zich in een leunstoel neder- zinken. De verdoving, waarin hem de zoo verrassende ontmoeting met den generaal Dalrymple gebracht had, begon van lieverlede te wijken, en eerst bij nader nadenken, viel hem het voorgevallene toch niet meer zoo wonderbaar op, als het hem in het eerste oogenblik geschenen had. Hij had altijd aangenomen, dat de familie, die hij toenmaals in Londen ontmoet had, uit Amerika afkomstig was. Dit ongegrond vermoeden had hem de ontmoeting hier des te verrassender buurt den naam zal dragen van Soest en de halte in deze gemeente, aan den Rijksstraatweg nabij het Raadhuis en het post- en telegraafkantoor, den naam van Soestdijk, en dat met ingang van 1 Mei 1898 de naam van het station Soest-Soesterberg van den Centraal wordt vervangen iloot dien van Soesterberg. Alfred Capus van de Figaro vond in de vechtpartijen in de Fransche Kamer een welkome aanleiding tot een boutade. Mevrouw vraagt aan haar rnan die naar de zitting gaat, of hij bij zijn plan blijft eene redevoering te hou den. Ja zeker, zegt hij, waarop zij antwoordt; wacht dan even, en de dienstbode roept. «Keetje", zegt mevrouw, «meneer wil naar de Kamer 0111 er 't woord te voeren." «Heel goed, mevrouw,"is'tan twoord, «dan zal ik 't even halen." «Wat heeft de dienstbode met mijn redevoering te maken?" viaagt de- verbaasde heer des huizes Maar reeds komt Keetje terug en overhandigt mevrouw een doos, die zij open maakt. «Kijk, manlief, hier is liquor styp- ticus, dat is bloedstelpend. Hier is een flescbje boorzuur, als ze je soms een blauw oog slaan. In dit vakje is phenyl-zuur en daar naast vindt je pluksel. Als je onze huis-apotheek bij je hebt, bon ik gerust." «Je bent een engel," zegt meneer, haar omhelzende. «Men moet vrouw zijn om zulke teedere attenties te hebben." «Nu adieu, schat," zegt mevrouw «en zorg dat je de doos onder je bereik houdt, als je aan 't spreken bent." Een (ijne boel. Het Hongaarsche plaatsje, Hodnezo- Vasarhely dat reeds een Europeesche beruchtheid heeft verworven, door de sensatiewekkende vergiftigingen, die daar in de laatste twaalf jaren voor kwamen en waarvan de schuldigen deels tot levenslange vrijheidsstrallen weiden veroordeeld, deels zich het leven benamen en deels ongestraft bleven doordien in den loop der reus achtige straf procedure ook de presi dent van het gerechtshof op onver klaarbare wijze vergiftigd werd, is thans opnieuw het middelpunt van groote schandalen. Er zijn namelijk, crorme, sinds vele jaren door officieele personen oogluikend toegelaten frau des in het financieel beheer der ge meente ontdekt. Verscheidene hoog geplaatste ambtenaren zijn in hun betrekking geschorst. De burge meester Poka en de commissaris van politie Gosztonyi, die bij deze ont dekkingen ernstig gecompromitteerd werden, hebben zich doodgeschoten. De rooverhoofdman Athanasius gevangen. Velen zullen zich nog den brutalen treinroof herinneren die in het jaar 1891 grootopzien verwekte. Den31sten Mei van dal jaar liet een rooverben- de, onder aanvoering van Athanasius, bij het station Tscherkeskoi, op eeni- ge mijlen afstands van Konstantino- pelden internatioalen ex prestreinnaar Weenen ontsporen. Een gezelschap Duitschers en een Engelschman, dte zich in den trein bevonden, werden uitgeplunderd en daarna als gevange nen der bende meegevoerd. Later lieten zij de meeste gevangenen weer vrij, met uitzondering van vier Duit- doen voorkomen. Het waren Engel- schen, of volgens den naam te oor- deelen, Ierlanders, die zich in Engeland gevestigd hadden. Dit alles kalm overwegende, scheen het samentreffen nu toch niet zoo buitengewoon ver wonderlijk, als het Arthur in het eerste oogenblik ondervonden had. Evenwel was hij niet in staat het volkomen onverschillig van zich af te zetten, vooral wanneer hij dacht aan de woorden, die de generaal in Lon den tot hem gesproken had: "Mijne vrouw vindt, dat gij op een harer bloedverwanten merkwaardig gelijkt." Het was menigmaal alsof hem die weder in de ooren klonken. Hoe menigmaal had hij sedert dien tijd zich die woorden herinnerd, er over nagedacht, er droomen en verwach tingen aan verbonden, en ook weder ernstig overwogen, of zij tot eene werkelijke beteekenis recht gaven. Nu zou hij het te weten komen of dit zoo was. In het binnenste van zijn hart vroeg Arthur zich af: «zou het mogelijk zijn, dat zich nu, daar ik alle hoop heb opgegeven, hier een spoor zou vinden, om tot mijn doel te geraken." De herinnering, dat het sellers, terwijl zij een anderen Duit- seher naar Konstantinopel zonden, om daar aan de regeering mee te deelen, dat men de gevangenen dooden zou als er geen 200,000 francs losgeld voor hen werd betaald. Door tusschen- komst van de Duitsche regeering be taalde de Porte het losgeld en wer den de gevangenen vrijgelaten. Van de rooverbende werden later en kele leden gegrepen doch eerst nu heeft men den kapitein Athanasius kunnen arresteeren. Hij is nl. te Kus- lowitza in Bulgarije, waar hij van zijn rentjes leefde en veel weldeed gevangen genomen en onder een sterk escorte van politie naar Sofia overge bracht. Een 200-tal bewoners van Kuslowitza lipbben een telegram aan vorst Ferdinand gezonden om te be werken, dat «de weldoener van hun dorp" in vrijheid wordt gesteld. Influenza. «Nu zoovele menschen door de in fluenza zijn aangetast of de naweeën dier ziekte nog onder de leden voelen, is het niet ondienstig de lezers van dit blad te herinneren aan het een voudige middel, dat voor een vijftal jaren, toen die ziekte zooveel slacht offers eischte, met succès is aangewend om de zoo noodige transpiratie van liet geheele lichaam te bevorderen. Velen mochten daarbij baat vinden en werden van de pijnen en de loom heid in armen en beenen bevrijd. Het middel bestaat in het wikkelen van het geheele lichaam, met uitzon dering natuurlijk van liet hoofd, in een laken, dat met lauw water voch tig is gemaakt. Het vocht zal de poriën der huid openen en het zweeten bevorderen, dat gaande gehouden wordt door over dit laken een wollen deken te wikke len zoodat de patiënt ingebakerd is als een pasgeboren kind. Deze kuur, de eerste mag niet lan ger duren dan één uur, kan de lijder bij herhaling langer genieten en de weldadige werking zal niet uitblijven. liet spreekt van zelf, dat de zweet- kuurdooreeneflinke afwassching moet gevolgd worden." Wij zouden echter toch den raad willen geven, deze kuur slechts toe te passen in overleg met een kundig geneesheer. Mark Twain. I11 een brief uit Weenen, waar Mark Twain dezen winter doorbrengt, be klaagt hij zich tegenover een vriend te New-York, dal er zooveel valsche gei uchten over hem zijn verbreid «Er werd bericht, dat ik ernstig ziek was het was iemand anders toen heette het 'dat ik op sterven lag weer iemand anders, toen, dat ik dood was, weer iemand anders. Daarna werd bericht, dat ik een er fenis had gekregen weer was liet een ander; eindelijk heette het, dat ik al mijn schulden betaald had nog eens een ander. Nu zegt men. dat ik een nieuw boek schrijf ik weet er niets van. Wat men niet van mij verteld heeft, is dat ik Oostenrijker zou zijn geworden. Maar dat doe ik al daarom niet omdat de spraakver warring dan nog grooter zou worden." Op een telegrafische vraag uit Ame rika of het bericht van Mark Twain's dood waar was, antwoordde de grap penmaker zelf: «Berichten over mijn dood sterk overdreven." Voor vischliefhebbers. Van Duitsche zijde zullen in den Rijn worden gezet niet minder dan etensuur al zoo nabij was, wekte liem uit zijne droomerijen op, en opstaande verwisselde hij zoo snel mogelijk van kleeding. Eerst, toen hij zijn toilet bijna ge heel voltooid had, viel hem de vraag in, waaraan hij in de pijnlijke opge wondenheid, waarin hem de verrassing gebracht had, nog in het geheel niet gedacht had: zou de generaal hem herkend hebben zooals hij had opge merkt had deze hem met eene in het oogloopende nieuwsgierigheid be schouwd. En zou miss Dalrymple hem herkennen, en welke gevolgen zoude zulk eene herkenning te weeg kunnen brengen Was het waarschijn lijk, dat deze statige heer, die hem als slecht gekleed muzikant had ge kend, hem nu als gouverneur zijner zoons, in zijnen familiekring zou bin nenleiden? Hoewel uiterlijk kalm, maar toch zeer zenuwachtig opge wonden, liep Arthur de trap af, waar aan den voet James wachtte, om hem den weg te wijzen. In de schitterend verlichte eetkamer vond hij eerst een paar bedienden. Doch slechts een paar minuten en de generaal Dalrymple verscheen met eene jonge dame aan een half milloen makreelen van een zeer fijne soort. Men verwacht dat deze vischsoort zich, evenals met den snoekbaars gebeurd is, zal acclimati- seeren. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 19 Jan. Everarda, d. van Evert Fiuit eo Beertje Bunt. Jan, z. van Albert van Leijenliorst en Aalije van der Leeuw. 20 Jan. Willem, z. van Aiiazverus Vaneveid en Hendrika Vrijdag. Johannes, z. van Klaas van Dijkhuizen en Woutcra Jagtenberg. Aart, z. van Marcus van Plateringeu en Johanna Vouhof. Jan, 7. vau Jan van Ginkel en Francina v.iu Donselaar. 22 Jan. Wilbelmina Gerarda, d van Gijsbert van Hartrn en Willénipje Koot 23 Jan. Johan Gijsbertus, z van Eutgerus Wijntjes en Gijsbertha van Isselt. 24 Jau. Elisa beth, d van Jan Tommel en Alijda van der Linden. 25 Jan. Louisa en Caroliua, tuee d. van Karei Jauobus Kerling en Grada Christina van der Heiden 26 Jan .Mietje, d. van Albertus Jaarsveld en Maria VVille- roina Scbreur. Ondertrouwd20 Jan. Johan Bakker en Jacoba van Dorsseu. Wouter van den Eshof en Maria Cornelia Jacoba van Leuuwen. Hendrikus Theodorus Jordeus en Cornelia Petronella Damsteek. Getrouwd: 26 Jan Jan Voeteeen Helena Maria van Nieuwenhuizen. Overleden 19 Jan. Kijkje van Goor 66 j. echtg. van Dirk Malesteiu. Carolina Maria Jagers 28 j. ongeh. 20 Jan Geertje Vial 13 m. Everart Pieter Boode 75 j. wedr. van Maria Hendrika van Zeijst. 21 Jan. Niesje van Brienen 86 j. wed. van Jan Vetkamp. Aart van Flateriogen 1 dag. Johannes Bartholomeus Ever-en 11 m 22 Jan. Joannes Paulus EdouarJ Muller 5 m. Dirk Malestein 73 j. wedr. van Rijkje van Goor. 23 Jan. Alijda van Eeden 14 m. Anna Alberta van Wettum 68 j. wed. van Hendrik van Henne- keler. 24 Jan. Gerrit van Wessum 45 j. ongeh. Hoogland. Geboren: 20 Jau. Cristiua Alijda, d. van W. Schoonderbeek en M. Smink. 26 Jan. Frans z. van E. de Bruiu en G. M. van Burk. Ondertrouwd: 27 Jan. W. Dorrenstijn en A. Kuijen. Stoutenburg. Geboren: 22 Jan. Willem, z. van Hen drik van Donkelaar en Aaltje ter Horst. Leusden. Gehuwd: 27 Jan. Hendrik, Kuijt met Ali- da van Egdom. Woudenberg. Gebaren: '23 Jan. Aaltje, d. van Andries van Lunteren en Teuuisje Koudijs. 25 Jan. Jannetje, d. van Herman Renes en Neeltje van der Wiel. Gehuwd: 27 Jan. Gerrit van Maanen, 34 j. en Cornelia van Voorihuizeu. 37 j. Overleden: 26 Jau. Gerrit lïozeboom, 29 j. ongeh. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 Jan. 1898. Tarwe f 0.Rogge föBoekweit f 0. Appelen 13 afö.Peren f0.a f0.Nieuwe aardapp. f0.itfOZanijaardapp. f 1.80 a f2 Hoendcreieren f 4 00 a 15.— per 100st. Eenden f 0.a f 0 Boler f 1 20 a f 1.40 per kilo. Mar garine fO— a ro.—Zoetein. kaas 0.f0.— Kippen fO.GO a f0.90 Kuikens fl.— a f 1.20 Piep kuikens f 0.a f0.— Ganzen f0.f0.Eenden I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.a f 0.H azen f 0.00 a f 0 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.80 a f150 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Vette varkens f 0.f 0.Zeugen f 40.f 50. Biggen f G.a f 10.Schrammen f 12.a f20 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a fOOO.— Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pmkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 100 heet. Zandaardappelen 9000 stuks Hoen. dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarme; kilo Kaas; stuks Vee 6 zeugen: 280 biggen en 40 schrammen. den arm. Deze was in den halfjarigen rouw en droeg eene witte roos voor de borst en eene andere in het weel derige donkere haar. "Dit is mr. Arthur Harrison, Verua mijne dochter, miss Dalrymple. Arthur hoog zich gedurende deze voorstelling diep, en eene geweldige innerlijke opgewondenheid kleurde zijne wangen hoog rood. Het was hem, toen hij dit sehoone gelaat aan zag, alsof hij het eerst gisteren gezien had, en zooals bij zijn eersten aanblik, boeide het hem ook nu ontzaggelijk. Eene volkomen vlekkelooze schoon heid is zulk eene zeldzame verschij ning, dat de indruk daarvan onver getelijk blijft. Dit ondervond Arthur ook. Het was hetzelfde beeld, zooals hij het van haar sedert bijna twee jaren met zich omgedragen had. Hoe schoon en aanminnig hare trekken ook waren, de oogen, de zoo groote, donkere, oosterseh zachte en tevens gloeiende oogen, vormden toch hare voornaamste bekoring. De vurige blik stond in zeldzame en merkwaardige tegenspraak tot de uitdrukking van haar gezicht. In dit oogenblik echter scheen die blik iets hoogmoedig uit- vorschend op hem te rusten. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2