^binnenlInd. worden genoemd. Yves Guyot, de directeur van de Siècle geeft zijn strijd voor de recht vaardigheid, die hij in de Ureyfus-zaak tegen het grootste gedeelte der Fran- sche natie strijdt, niet op. Na de be langrijke brief, door hem aan Hano- taux geschreven en die door alle anti-Dreyfus-bladen eenvoudig met stilzwijgen is beantwoord, is nu een niet minder belangrijke in de Siècle verschenen gericht aan den oud-minis ter Develle. In dien brief komt Guyot op tegen Develle's verklaring, dat hij generaal Meribel nooit een brief aan een vreem de diplomaat zou hebben gegeven met het post-scriptionCelle canaille de D deuiend Irop exigeant. In let terlijken zin is dat wel waar, maar toch, de minister van oorlog heeft indertijd dien brief aan Develle laten zien en daarom spreekt dan ook Guyot de hoop uit, dat Deville bij het proces- Zola zijn verwondering niet zal ver bergen dat die brief aan de leden van den krijgsraad in raadkamer mee gedeeld de beslissing zon hebben gegeven om kapitein Dreyfus te ver oordeel en. »Wanl," zegt Guyot, »al hebben ook al de leden van den krijgsraad geen methode gehad en zich te goeder trouw niet bekommerd om de onwet tige handeling die zij beginnen, door niet te bedenken, dat eene D kon slaan op alle Durand's en Dupont's in Frankrijk; orn niet te bedenken dat deze beginletter, onder een brief gezet, in geen enkel opzicht een juri disch stuk kan vormen met U, die een uitstekend jurist zijt, is dat het ge val niet geweest. Voor u is deze brief geen beslissend bewijs geweest van Dreyfus' schuld. «Volstrekt niet, integendeel Voor uw vrienden te Bar-le-Duc hebt ge uw twijfel aan den schuld van Dreyfus niet verborgen gehouden. Gij hadt andere argumenten, die ge steldet tegenover de zoogenaamde moreele bewijzen van d'Ormenscheville. Gij kendet de zuster en den broeder van Dreyfus, die gij hadt ontmoet bij den prefect Bret. Gij hebt tijdens uw verkiezingscampagne in zeer ver trouwelijke betrekking gestaan tot den heer K., den zwager van Dreyfus. Gij hebt de vaderlandslievende ge voelens gekend van deze familie en gij hebt haar niet verloochend sedert haar het ongeluk achtervolgt Als oud-minister, als afgevaardigde, als man van de wet, als mensch, moet gij u ten diepste verontwaar digd gevoelen over de wijze, waarop men is gekomen tot Dreyfus' veroor deeling Alle dagen wordt een nieuw bewijs aangevoerd voor de verdorven heid van hen die daaraan schuldig zijn en voor de onwettigheid der met zoo verschrikkelijke lichtzinnigheid door hen die het vonnis hebben uit gesproken, begane daad." De Siècle weet te vertellen, dat graaf Munster, de Duitsche gezant te Parijs, olïiciëel de heer flanotaux, minister van buitenlandsche zaken, in kennis gesteld heeft met de door von Bulow, minister van buitenland- sche zaken in Duitschland, omtrent de Dreyfus-zaak afgelegde verklaring. Het bureau van de Kamer heeft zich uitgesproken tegen het verleenen van machtiging voor een gerechtelijke vervolging van de afgevaardigden graaf de Bernis en Gérault-Richard. De door Zola als getuige opgeroepen officieren hebben, uit eerbied voorde burgerlijke rechtspraak, machtiging felen. Maar wilt gij zoo vriendelijk zijn mij te zeggen, waarom gij zulke verschillende levensbetrekkingen ver volgt. Toen ik u in Londen zag ge loofde ik niet, dat gij u met onder richt geven bezig hield./' "Neen, Sir. Ik geloof u in mijn brief gemeld te hebben, dat het de eerste gouverneursplaats zijn zal, die ik ooit vervuld heb." «Zeer juist. Ik herinner het mij. Maar zijt gij de schrijver van het artikel over het grieksche drama in de X.-IJ. revieu, mr. Oliver zond het mij Arthur bevestigde dit. "Dan zijt gij ongetwijfeld een man van groote beschaving en talenten," zeide de generaal hartelijk, en ver volgde toen: «Gij moet mij niet als indringend beschouwen, wanneer ik u nog vraag, wat gij in Amerika ge daan en waarom gij daar in een orkest gespeeld hebt.» "Gij hebt het volste recht daarnaar te vragen, Sir," antwoordde Arthur met eene kalmte, die met de gewel dige opgewondenheid, die in zijn bin nenste woelde, in groote tegenspraak was. "Ik heb tot mijn vijftiende jaar gekregen om aan de oproeping gehoor te geven; overigens zullen zij zich verschuilen achter het «beroepsge heim" om geen verklaringen af te leggen. Volgens de Matin hebben alle leden van het kabinet-Dupuy besloten, voor bet hof van assises te verschijnen Cavaignac heeft hetzelfde besloten. Een nota van Havas ontkent dat de minister van oorlog van plan is, zich civiele partij te stellen in het proces Zola. De Novosti ontkent ten stelligste, dat Rusland met de Dreyfus-zaak iets te maken zou hebben; nooit heeft Dreyfus Rusland geheime stukken in handen gespeeld. Er bestaat heele- rnaal geen verraad, zegt de Novosti ten slotte en een herziening van het proces is dan ook onvermijdelijk. Eene Jobs-tijding weèr voor de Engelschen uit Indië. Generaal \V?st- macott seint via Calcutta, dat de vierde brigade der Britsch-Indische expeditie tegen de Afridis, in een dei- vele bergpassen in dat land, in eene hinderlaag is gevallen. Vijf officieren en acht man werden gedood en twee officieren en zeventien man gekwetst, terwijl het vreeselijk «vermist" wordt opgegeven van 17 andere manschap pen. De brigade was bezig eene samentrekkende beweging uit te voe ren met de andere brigades, ten einde den vijand te verjagen van de weide plaasten in het Kajuri-dal. De overige brigades zijn bijkans zonder tegen stand geslaagd, maar de ongelukkige vierde werd door dit droevig lot ge troffen. Maandagmiddag brachten H.H. M. M. de Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont, rnet gevolg, een langdurig en belangstel lend bezoek aan de tentoonstelling van den kunstschilder Roelofs in «Pulchri Studio" te 's Gravenhage, waar de heer Tersteeg de vorstelijke bezoekers rondleidde. De oudste zoon van den heer Roelofs, de kunstschil der W. E. Roelofs Jr., werd aan H. II. M. M. voorgesteld. Zondagvoormiddag namen de Koningin-Regentes en prinses Elisa beth in de Duitsch Evangelische kerk deel aan het Heilig avondmaal, be diend door ds. Quandt. Aan het Ruiterstandbeeld in het Noordeinde te 's-Gravcnhage is een lauwerkrans gehecht ter herin nering aan het '250-jarig bestaan van den vrede van Munster. De Politiegids beklaagt er zich over, dat op de zeer lange lijst van militaire en burgerlijke ambtenaren, beambten en werklieden, wier be langen bij de begrootings-debatten in de Tweede Karner in de hoede dei- Ministers werden aanbevolen, de poli tiebeambten schitterden door hun afwezigheid. Minimum-loon en maximum-werk- duur, deze eischen wil men wettig geregeld zien voor alle werklieden, voor mannen, die werken maar geen pleit laat zich hooren schrijft het blad ten bate ook dergenen, die zeker niet minder beroepszorg hebben dan zij. Hooger loon, meerder rust als fanfareklanken worden zij dagelijks uitgestooten en klinken ze ons tegen uit vergaderzalen en persorganen, geen regelmatig onderricht genoten. Mijne pleegouders hadden zoowel hun klein vermogen als de paar duizend p. st. welke mijne moeder bezeten had, door het failissement van den bankier, waar het tegen intrest belegd was, verloren en toen was ik verplicht, daar mijn pleegvader spoedig daarna stierf, geld te verdienen. Mijne ken nis vergun mij bij deze gelegenheid op te merken, dat ik mij voor de post, die ik in uw huis heb aaugeno- men, volkomen geschikt reken heb ik mij zelf verworven." «Geef mij uwe hand, Sir, bij God, ik acht u," luidde het onverwachte antwoord van den generaal. «Ik was een traag scholier in mijne jeugd en ben, ik moet de waarheid bekennen, een recht onwetend man, Verna en Felix kunnen mij in vijf minuten met wetenschappelijke vragen in het nauw brengen en diep beschaamd maken. De arme Harry gelijkt in dat opzicht op zijn vader en ik vrees, gij zult geen brillanten scholier aan hem vinden. Maar al weet ik zelf ook weinig, zoo koester ik toch groote achting voor de wetenschap zelve, en bijzonder voor een man, die zijne kennis onder zulke maar niet voor hen, de politie-be- ambten, wier loon ook een centen rekening is en wier werk de weelde niet kent van een vollen vrijen Zon dag. Lotsverbetering voor vele, een menschwaardig bestaan voor alle arbeiders, zoo hoort men schetteren en krijten. maar niet voor de mannen wier lot bet is dag en nacht op de been tc zijn, inet de kleine rustpoozen en wier bestaan niet is overeenkomstig hun arbeid en hun taak in de maatschappij. Inder daad een vergeten stand in 't evan gelie, dat het evangelie der toekomst heet. Laat ons hopen dat die toekomst rechtvaardiger is, dan die haar willen inleiden met deze door niets gebil lijkte uitsluiting. Laat ons hopen dat de vergeten stand eenmaal z'n eigen woordvoerders heeft in 't parlement, mannen die, z'n nooden en behoeften kennend, zich daarvoor aangorden. Dan zal wellicht ook voor zijn dicnaten verkregen worden, wat hun nu nog wordt onthouden. Dan zal wellicht eenmaal ook de voortdurende en afmattende werk zaamheid der politie beschouwd wor den als een arbeid, en de beambte als een werkman, die op wettige be scherming aanspraak maakt! Maandagmorgen na het hoog watertij kwam, nadat de wind in het Noord-Westen was, veel wrakhout en stukgoederen op onze kust aanspoe len. De strandvonder, door de politie aan het posthuis te Scheveningen verwittigd, liet dadelijk maatregelen nemen om de voorwerpen in veilig heid te brengen. Een veertigtal vaten spiritus en terpentijn en twee vaten hars werden, tusschen het Kurhaus en Wassenaar op ons grondgebied aangespoeld, opgeborgen. Vele bonderden vaten waren op Wassenaars gebied aangekomen. Door den krachtigen wind werd weder het Zuiderzeewater zoo hoog opgestuwd, dat een groot gedeelte der Huizermeent overstroomde. De Huizer visschcrsvloot zeilde Maandag wegens het ruwe weder niet uit. Te Dreumel brak Donderdag in 't midden van den nacht een hevige brand uit in de hofstede van den land bouwer G. van Hoogstraten. Het vuur verbreidde zich zoo snel, dat er aan redden van bel huis en inboedel niet te denken viel. Alles werd een prooi dei- vlammen en bovendien nog Spaarden, 8 stuks vee, varkens,kippen enz. Oor zaak onbekend. Te Amstelveen heeft een veehou der in deaarde, afkomstig van zijn aan deel in de geslechte kracht langs den straatweg naar Amsterdam, een gou den eetlepel gevonden, zoo goed als gaaf. Waarschijnlijk zat het voorwerp reeds in de steigeraarde, waarvan on geveer 63 jaar geleden deze kracht werd aangelegd. Hevig woedt de influenza te Vlissingen. Reeds meer dan 1000 per sonen zijn aangetast. Verscheidene zijn daaraan gestorven. Volgens een door het N. v. d. D uit Batavia ontvangen telegrafisch be richt heeft er te Ambon wederom een aardbeving en zeebeving plaats gehad. De Volkspartij te Deventer koos met 90 van de 95 stemmen totcan- didaat voor de Tweede Kamer ds. J. van Loenen Martinet te Amsterdam. De heer Gerritsen kreeg 5 stemmen. moeielijke omstandigheden verworven heeft, zooals bij u het geval moet geweest zijn. Wat is de reden, dat gij naar Engeland gegaan zijt?» »Ik moet u om verontschuldiging verzoeken, Sir, maar ik kan deze vraag niet goed beantwoorden. Ik moest over familie aangelegenheden spreken, die ik vooralsnog niet wensch aan te roeren,» antwoordde Arthur en vervolgde: «Evenwel wensch ik, dat u in ieder opzicht over mij gerust gesteld zult zijn. Een gentleman in Kearyford, mr. Oliver, de predikant aldaar, kent mijne ge- lieele geschiedenis, en wanneer u, generaal, zich tot hem wilt wenden, zal hij u geloof ik, wat mijne antece denten betreffen volkomen gerust stellen." »Mr. Oliver? Ik wilde u juist naar hem vragen. Hij is toch dezelfde, die binnen kort het rectoraat te West walden zal aanvaarden? Mijn zwager, Sir George Ostwestry, heeft mij de vorige week over hem gesproken. De kerk te Westwalden behoort de Ostwestry's toe. Zij bezitten daar eene kapel en een grafkelder, daarom hebben zij eene beslissende stem bij Dr. J. M. J. Hoog te Terwolde heeft aan de vrijzinnige vereeniging «Deven ter" bericht dat hij geen candidatuur wenscht aan te nemen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer W. A. dn Raadt heeft orn gezondheidsredenen en wegens ge vorderden leeftijd zich verplicht ge zien, ontslag te nemen als Voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den «Nederlandsehen Bond van oud-onder officieren", welk moeilijk ambt hij ge durende vele jaren bekleedde. De afdeeling ziet den algemeen ge- achten ijverigen, tactvollen Voorzitter zeer noode heengaan. Do heer H. Dumolin heeft zich voor- loopig bereid verklaard, het Voorzit terschap te aanvaarden. Naar aanleiding van het in de vorige algemeene vergadering aange nomen voorstel van het bestuur, om f 10.000 toe te staan voor een te 's Gravenhage, ter gelegenheid der inhuldiging van II. M. Koningin Wil- helmina te houden bloemencorso, is inden boezem van den A N. W. B. groote beroering ontstaan. Door een 50-tal leden van den bond is een nieuwe algemeene vergadering ver zocht om op dit besluit terug te komen. Inmiddels worden van beide zijden pogingen aangewend om hun zin door te drijven. Zij die het be stuur van den A. N. W. B. in deze door hunne adhaesie wenschen te steunen, vinden daartoe gelegenheid door het teekenen van een adres, ten huize van den heer J. A. van de Roemer. Langestraat A 13, alhier. Sedert eenige dagen circuleeren te dezer stede lijsten, tot het geven van een Soiree Musicale et amusante, te geven door eenige onderofficieren van het garnizoen, op 11 Februari a.s. in de Concertzaal van Amicitia, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de vereeniging tot verstrekking van onderstand aan mili tairen beneden den rang van officier, die voor de Wet van 1877 zijn ge- pensionneerd en hunne weduwen en weezen. Die vereeniging steunde in 1896/97 850 leden, weduwen en wee zen met een bedrag van f19270. hieronder waren 23 ondersteunden te Amersfoort woonachtig Het streven dier Vereeniging wordt aanbevolen en gesteund door tal van do hoogst geplaatsten iri den lande als de Luitenant-Generaals A Kool, J. Bergansius, respectievelijk chef van den Generalen Staf en Inspecteur der Artillerie, Jhr. A. D. Coenen, lid der Eerste Kamer, Jhr. P. O. II. Gevaerts van Simonshaven, Hofmaarschalk van Wijlen Z. M. de Koning, H. E. Kléin, Raadadviseur bij het Departement van Oorlog, A. M. Tromp van Holst, Ma joor-Commandant der dienstdoende Schutterij te Amersfoort enz. enz. enz. Onder de beschermers belmoren onder meer H.H. M.M. de Koninginnen en verdere leden van het Vorstelijk Huis. Het Algemeen HandelsbladDe Nieuiue Rotterdammer, Het Nieuws van den Dag en andere dagbladen hebben in onderscheidene Hoofdarti kelen de zegenrijke werkzaamheid van bovengenoemde vereeniging geroemd en gesteund. Het getal onzer oudstrijders neemt met den dag af, de oudjej die weleer hun leven waagden en hun bloed veil hadden om onze onafhankelijkheid te bewaren of onze belangen te verde digen mogen niet vau kommer en ge brek omkomen. het bezetten van die post. Zooals ik geloof, heeft mr. Oliver, toen hij voor eenigen tijd deze landstreek bezocht, mijn zwager een bezoek gebracht. Sir George was niet te huis, maar de overige familieleden, die hem zagen, waren zeer met hem ingenomen. Gij kent hem dus?» "Zeer nauwkeurig. Ik heb een vieren- deeljaars in zijn huis geleefd en be schouw hem als mijn besten en liefs ten vriend. Wanneer gij aan hem schrij ft, Sir »Ik zal niets van dien aard doen," viel hem de generaal in de rede. «Ik vind geene aanleiding verdere inlich tingen in te winnen, mr. Harrison. Ik ben volkomen tevreden gesteld, met het zoo eervol getuigschrift, dat mr. Oliver van u gegeven heeft. Overigens vlei ik mij een goed gelaatskarakter- kenner te zijn, en uw gelaat, mr. Har rison, stelt mij volkomen tevreden. Ik moet echter bekennen, dat ik in het eerste oogenblik er getroffen van was, in u dien jongen man terug te vinden, met wien ik in Londen gesproken heb. Maar uwe openhartige bekentenis, de juiste, eerlijke beantwoording mijner vragen, hebben mij volkomen gerust Zij de fiere strijders van weleer, kunnen de hand niet uitstrekken om een aalmoes, liever trekken zij zich terug in hun stulp om te sterven, doch ieder hunner graven zal dan een aanklacht zijn tegen ons, die ben lieten omkomen, omdat wij wel geest drift eischen van anderen, doch geen dankbaarheid willen doen blijken voor betoonde geestdrift. Teekent daarom, stadgenooten, op de lijsten die u worden gepresenteerd. Ge steunt een goed doel; krijgsmakkers vragen uw hulp om oud-krijgsmak kers in bun laatste levensdagen te steunen, wijst ben, die u eene lijst presenteeren niet af, doch teekent tot een bedrag, waartoe uwe middelen u in staat stellen. De soiree die onder leiding van den ie luitenant adjudant Peltzer en den le luitenant jhr. Van de Poll, wordt georganiseerd, belooft naar het programma te oor- deelen, zeer goed te zijn en da moeite waard om deze te gaan bijwonen. Zaterdag werd door de onder officieren van het 5 Reg. inf., leden van de gymnastiek en sehermver- eeniging «Lycurgus", baar jaarlijksch concours gehouden, waarbij behalve de heeren hoofd- en verdere officieren van het garnizoen en de schutterij nog tal van bekenden waren. Met het oog op de groote kosten daaraan verbonden en de a s. inhul digingsfeesten van Hare Majesteit de Koningin, beeft het bestuur der ver eeniging gemeend eene groote uit voering voor ditmaal achterwege te moeten laten Ten half twee 's mid dags vereenigden zich de geïntrodu- ceerden iit de feestelijke versierde concertzaal «de Arend' en nam de wedstrijd, die door Van Aken's kapel werd opgeluisterd, een aanvang; wij waren daar getuigen van een waarlijk belangwekkenden wijdstrijd in de gymnastiek, en waarbij de leden blijken gaven van zeer net en correct te kunnen werken aan en met de verschillende werktuigen De jury samengesteld uit de heeren le luitena it Haak, de directeur sergt.- majoor S. Ozinga en de sergeant A. Erzeij, hadden lang geen gemakkelijke taak om volgens recht en billijkheid, de prijzen bestaande uit kunstvoor werpen, toe te wijzen. Na lang wikken en wegen werden deze toegekend a. Staafoefening, 2 klassen. De winners van een der klasse ieder een prijs, de leider een eereprijs. Leider van de winnende klasse sergeant Slothouwer, medewerkers sergeanten Riegen,Oostmeijer, Spruyt, Garnade en Hafkemeijer. b. Vrije oefeningen. 2 klassen, le klasse sergeant Reudink. 2e klasse sergoant Sprnyt. c. Oefeningen a/h. paard, le prijs sergeant Beukers. 2e prijs sergeant Moonen. d. Oefeningen brug. 2 klassen, le klasse prijs sergeant Kuiper. 2e klasse prijs sergeant Slothouwer. e. Oefeningen rek. 2 klassen. Ie klasse prijs sergeant Loos. 2e klasse prijs sergeant Oostmeijer Eereprijs beschikbaar gesteld door den luitenant Valewink werd door de jury met algemeene stem men toegekend aan den sergeant Loos. Des avonds om 8 uur bij de soirée- musicale et amusante werden de prij zen onder eene gepaste toespraak door den le luitenant J. Haak, aan de prijswinners uitgereikt. Het lang durig applaus bewees dat de jury naar ieders oordeel de prijzen juist had toegekend. Nadat door den president de heer Drayer, den dank der veieeniging was gebracht aan den le luitenant 1 laak voor de vele moeite, die ZWEGestr. zich wel bad willen getroosten en aan den directeur de heer Ozinga, voor zijn goed en degelijk onderricht werd deze plechtigheid besloten met een zeer geannimeerd bal, dat naar ieders genoegen tot laat werd bijge woond. gesteld. Uwe voormalige armoede is immers in het geheel geene schande, en wat uwe familieaangelegenheden betreffen, zoo kan het mij in het ge heel niet invallen, mij daarmede te willen bemoeien. Gij zegt mij, dat de predikant uwe gebeele geschiedenis kent, en dat hij uw beste vriend is, dit voldoet mij des te meer, daar ik in u een beschaafd gentleman zie. Wees over tuigd, dat ik nu, in wat uw persoon betreft, het volste vertrouwen gevoel. Ik zal mijne dochter mededeelen, wat gij mij gezegd hebt, en ons vroeger samentreffen behoeft niet meer ter sprake te komen." Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2