BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. tramweg in de gemeente, werd gun stig beschikt. De concessie is ver leend voor den tijd van 2 jaren in gaande den len April aanstaande, terwijl de raad zich heeft voorbehouden de daaraan te verbinden voorwaarden later vast te stellen. De oudheidkundige vereeniging «Flehité" had aanvrage gedaan om verhooging van de subsidie dat zij uit de gemeentekas geniet en op voorstel van B. en W. werd door den raad besloten, de subsidie van f 150 op f300 'sjaars te verhoogen. Aan genoemde vereeniging »Flehité" is, op haar verzoek, vergunning ver leend tot het leggen van een brugje over de Westsingelgracht, toegang gevende aan de achterzijde van het gebouw tot haar museum. Die ver gunning werd verleend onder den zelfde voorwaarden als voor het hebben van andere particuliere brugjes vastgesteld en tegen betaling eener recognitie van f2.50 'sjaars. Vervolgens werd zonder hoofdelijke omvraag aangenomen een voorstel van B. en W. om de school le soort voor jongens aan de lleerenstraat door bijbouw uit te breiden, in ver band daarmede eene gedeelte van den tuin van den heer J. H. Kleber, tegen f4 per M' aan te koopen en 3 onder wijzers nog aan te stellen, van wie 2 met de bevoegdheid om onderwijs te geven in vreemde talen. De bijbouw zal ongeveer volgens mededeeling van den voorzitter f17730 kosten, terwijl uit de discussiën verder bleek, dat de meerdere kosten van het onderwijs dan thans, f2600 zullen beloopen. Die meerdere kosten wilde de heer van Beek door de ouders der betrokken leerlingen laten betalen en gaf daarom in overweging om het schoolgeld te verhoogen, welk denk beeld de heer Hamers ondersteunde. Maar de Wethouder van onderwijs, de heer Celosse betoogde, alhoewel hij overweging toezeide, dat zulks niet wel opging en antwoordde op eene vraag van den heer Kleber, dat de uitbreiding van het schoolgebouw niet was te verkrijgen door er eene bovenverdieping op te bouwen, wijl, volgens opgave van den gemeente- architect het .gebouw er niet op is ingericht om dien bovenbouw te kun nen. dragen, dus voor een groot ge deelte zou bioeten worden afgebroken, hetgeen ook groote kosten zou ver oorzaken, terwijl het hebben van een bovenverdieping bovendien niet bevor- delijk is aan de gewenschte rustigheid in het gebouw. De Wethouder ver klaarde het eens te zijn met den heer van Zijst, dat aan het Hoofd van deze school ontheffing werd ver leend van het geven van klasse- onderwijs en hij alzoo in de gelegen heid werd gesteld om een overzicht over den geheelen gang van zaken te hebben, terwijl hij den heer Ger ritsen, die op spoedige aanstelling van eenen tijdelijken onderwijzer bij de scheiding van de 3e en 4e klasse aandrong, de verzekering gaf, dat voor de zeer spoedige voorziening in onderwijskrachten zal worden zorgge dragen. Om voormelde en andere kosten te dekken besloot de raad tot het aangaan eener geldleening van f 45000, tegen een interest van 37i°/o. Het 3e aanvullings kohier van de inkomsten-belasting dienst 1897, werd vastgesteld op f 54,70 en het oorspronkelijk kohier dier belasting voor het dienstjaar 1898 op f62916,60. Op eenige reclames in zake de inkomsten-belasting over la97 werd, overeenkomstig het advies der betr ok ken commissie, beschikt en voorts afschrijving verleend op aanslagen in meergenoemde belasting over 1897, wegens vertrek en overlijden. Tot Directeur der op te richten gemeente-gasfabriek werd, met ingang van 1 Mei a.s., benoemd, bij her stemming, de heer R. Zijlstra te IJ urmerend met 13 stemmen tegen 4 op den heer C. .f. van der Plank alhier, uitgebracht. En de heer H. H. E. Morren Sr. werd met algemeene stemmen tot gemeente-geneesheer herbenoemd. Van mejuffrouw M. van Lessen, hoofd der meisjesschool, en de heeren C. J. van der Nagel, hoofd der jongensschool en N. van Veen, hoofd der school 3e soort in de Ko- monieelen kus op het voorhoofd drukte, die eerder op een sneeuwvlok, dan op eene warme liefkoozing geleek. Toen zij zich echter tot George wendde, begonnen hare blauwe oogen teeder- lijk te schitteren, en zij drukte hem opgewonden aan haar hart, zijn gezicht en blond haar met een regen van kussen bedekkende. (Wordt vervolgd.) ningstraat, was eene dankbetuiging ingekomen voor de verhooging van hun tractement. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen de goedkeuring op het raadsbesluit tot aankoop van grond voor de spoorwegstopplaats buiten de Kleine Koppel en een be richt dat zij afwijzend hadden be schikt op de reclame van J. Eekhoudt tegen zijn aanslag in de inkomsten belasting over 1897, terwijl voorts ter tafel werd gebracht het Konink lijk besluit waarbij de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris nader zijn geregeld. Al deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. De levensgroote buste van II.M. de Koningin, vervaardigd in de «Ne- derlandsche Fabriek van Monumen tale Ornamenten en Kunstwerken" van de Heeren Van Hasselt en Co. te 's-Gravenhage, waarvan deze firma het belangrijk boetseerwerk opdroeg aan den beeldhouwer, den heer Char les van Wijk, is geëxposeerd in Slot- houwer's Boek-Kunsthandel alhier. Het in ivoorgietstof vervaardigde borstbeeld komt temidden vanjfrisch groen en onder een breeden palmtak, prachtig uit. In haar streven om het Nederland- sche volk ter gelegenheid der aan staande inhuldigingsfeesten een artis tiek bewerkte buste te kunnen aan bieden, is de firma ongetwijfeld geslaagd. De plastiek is uiterst fijn en geache veerd. En de gelijkenis van het gelaat valt hoofdzakelijk in het oog, wanneer men het kunstwerk van ter zijde be schouwt. Zooals men weet, behaagde het H..M. de Koningin-Regentes, op ver zoek der Heeren Van Hasselt, den beeldhouwer ten paleize Het Loo in staat te stellen, zijn werk naar het leven te voltooien. Behalve de buste zijn ook enkele afgietsels van het hoofd onzer jeug dige Koningin in reliefmedaillon ter bezichtiging gesteld. De kiesvereeniging «Eendracht" zal op Vrijdag 18 Maart, 's avonds 8 uur, in »De Vergulde Zwaan" ver gaderen ter behandeling der navol gende punten Verslag van den Secretaris over het verloopen jaar. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Verkiezing Provinciale Staten. Verkiezing van 6 leden in het be stuur (3 wegens periodieke aftreding, 3 nieuwe Verslag van de Vergadering der Liberale Unie. Den leden wordt verzocht bij het bestuur tijdig schriftelijk persoons namen op te geven van hen, die men voor bestuurslid wenscht voor te stellen. 35Ge STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 14 en 15 Maart. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 5000 op No. 19411 (in 'It, 'lm en 'lm). Prijs van f 1000 op No. 2228. Prijzen van f 20. 2206 2209 2239 4255 4266 7204 7209 7221 7225 7239 7582 7597 7652 14835 14848 14865 14872 16296 16297 16319 16327 17806 17832 17845 19353 19370 19373 19385 19413 19418 19433 194-56 20386 20392 20395 20402 20409 20426 20443 20448 en 20449. Te zamen 43 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde :i f 3.50 en klassikale a f 0.75 per 'Ito. Picquart heeft geweigerd in te gaan op het voorstel van Esterhazy's ge tuigen, om een raad van eer te be noemen, die zal beslissen tusschen hem en Esterhazy. Esterhazy heeft dit, in. een brief aan zijn getuigen, genoemd een bewdjs van vrees en zijn weigering om te duelleeren een bewijs van lafheid. Een redacteur van de Temps heeft naar aanleiding van dezen brief Picquart bezocht. Deze zei tot zijn interviewer »Ik ben boven de beleedigingen en de bedreigingen van Esterhazy ver heven. Men zal weten wat die waarj zijn, zoodra de geheele waarheid be kend zal zijn. En die dag is dichter bij dan men meent, dat verzeker ik n." Omtrent de teraardebestelling van het stoffelijk overschot der bij de ramp te Amboina omgekomen Europeesche militairen, meldt een ooggetuige aan de Loc. het volgende. Den dag na de ramp. 7 Jan. des namiddags om vijf uur werden de doode militairen begravenhet was evenwel geen stoet, die uitblonk door fraaie militaire uniformen, en toch was de begrafenis zeer indruk wekkend. Aan het hoofd marcheerde do kapitein der artillerie Baermeyer Van Barienkhoven op bloote voeten, in een opgestroopte slaapbroek en de beenen bedekt met wondenzij die verder hun kameraden de laatste eer gingen bewijzen, liepen met om wonden hoofden, armen of beenen, want de meesten hunner hadden min of meer belangrijke wonden bekomen. De een was gekleed in eene vuile witte broek en gescheurd hemd, door weekt van regen en modder; een ander weder droeg een gescheurde uniform-jas en een oonooglijk been bekleedsel; een derde had een oude stroohoed op het hoofd, terwijl zijn schamele kleeding nauwelijks vol doende was zijn lichaam behoorlijk te bedekken enz. enz. Maar toch liep vooraan in den stoet een militair een forsche artillerist, met een in der haast saamgevlochten bloemkrans in de hand, om die uit naam der kame raden en ook der in Europa ver toevende familiebetrekkingen op het graf der arme slachtoffers neder te leggen. Toen op het commando «voorwaarts, marschde sombere stoet zich in beweging zette bleef geen oog droog; het was een hart roerende gang. In de geopende groeve werden de acht dooden op een rij naast elkander gelegd; de kapitein sprak enkele krachtige, indrukwek kende woorden om de overledenen in de herinnering hunner overleven de kameraden aan te bevelen maar lang kon men aan het graf niet ver toeven, er was nog zooveel te doen, zoo velen moesten nog geholpen worden De voorjaarsexamens voor de praktijk ter vervanging van die, tot nog toe gehouden door de vereeniging «Vooruit," zullen bij voldoende deel neming op 20 en 21 April a.s. te Amsteidam worden afgenomen; in het boekhouden door de heeren C. Knapper Ivzn. en C. J. Theunisse, voor de Nederlandsche en Fransche taal door den heer C. J. Voortman en voor de Duitsche taal door den heer Dr. C E. Poser. Prospectussen zijn verkrijgbaar bij den heer W. C. de Graaff, 2e Jan Steenstraat No 107 te Amsterdam, bij wien men tot 10 April a.s. zich voor het examen kan aangeven. Naar wij van het Bestuur ver nemen zal het feest van de Vereeni ging: Christelijk Nationaal Zendings- feest D. V. worden gehouden op het landgoed Noord-llouderingen" nabij het station de Bildt, op Woensdag den 6 Juli a.s. Vogels als weerprofeten. In Friesland zijn nog maar zeer weinig kieviten aangekomen. Men maakt hieruit de gevolgtrek king dat men er nog vorst te wachten heeft. Als tegenhanger van het boven staande berichtje omtrent de kieviten het volgende Dezer dagen arriveerde te Velp weder een ooievaar, om zijn verblijf weer in te richten op een boorn in den hof bij de Eerw. Paters Capu- cijnen. 't Is wel wat vroeg, meent men. Uit de aankomst van dien lentebode, ook elders zich reeds vertoond heb bende, wil men afleiden, dat de lieve lente zich nu ook niet lang meer zal laten wachten, 'tls bekend, dat Maart reeds 9 zomersche dagen moet op leveren. Men hoopt dat ze door meer dere zullen worden gevolgd. De vraag is nu maar wie gelijk zal krijgen, de kievit of de ooievaar. Voor 20,000 jaren heeft, volgens den Amerikaanschen arcbaeoloog Walters een groote veld slag plaats gehad in Arkansas tus schen Holbewoners en den stam der Mayas, waarbij minstens 75,000 krijgs lieden moeten zijn omgekomen. Tot deze merkwaardige conclusie is professor Walters gekomen door zijn nauwkeurige onderzoekingen van voorhistorische graven in het gebied der Choctow-Indianen, die, zooals hij ontdekte, een uitgestrektheid van 30 acres beslaan. De opmerkzaamheid van den geleerde was gaande gemaakt door het groote aantal skeletdeelen en afzonderlijke beenderen van men- schen welke daar ter plaatse gevon den werden, toen men de spoorlijn welke Arkansas City, Pittsburg en Gulf verbindt, had verlengd. Bij het opwerpen van een spoor- wegdijk brachten rle gravers kolossale hoeveelheden menschenbeenderen te voorschijn, alsmede een groot aantal ruwe oorlogswapenen. Professor Wal ters besloot daarop een wetenschap pelijk onderzoeic in te stellen. Hoe groot was zijn verbazing toen hij een geheel district als het ware on dermijnd vond met skeletdeelen van een vergeten menschenras. Duizenden schedels waren door lans- of pijlpun ten doorboord; in sommige staken zelfs 10 tot 13 dier voorwerpen van agaatsteen vervaardigd. Uit dit feit laat zich zoo goed als zeker het be wijs putten dat deze schedels afkom stig zijn van in den strijd gevallen krijgslieden. Boven deze voorwerpen hadden zich twee van elkaar scherp gescheiden lagen gedurende meerdere geologische perioden gevormd. Deze gegevens stelden prof. Wal ters in staat bij benadering het tijd perk te bepalen, waann de slag moet hebben plaats gehad. Daarna ver geleek hij de resultaten van zijn on derzoek met die welke hij had ver kregen bij zijn 17 jaren lang voort gezette studiën omtrent de zooge naamde Holbewoners. Hij stelde de theorie op, dat bovenvermelde slag een schakel in de lange keten van bloedige botsingen tusschen de mys- terieuse Holbewoners en de Mayas geweest is, welke laatste stam uit Centraal- en Zuid-Amerika gekomen zou zijn om zich in het bezit te stel len van Noord-Amerika. De geschiedenis van een miljonair van Klondyke. In het hótel Cecil te Londen ver toeft op het oogenblik een gelukkige sterveling, een Amerikaan, Frederik Stevens genaamd, die in het sprook jesachtige goudland een vermogen a la Monte Christo heeft verworven. Op zijn 17e jaar was Stevens in het be zit van een kapitaaltje van 50 dollars, waarmede hij zijn vaderstad Lincoln in den staat Nebraska verliet en de wijde wereld introk. Zijn vrienden rieden hem aan zijn schoolkennis practisch te gebruiken en een beroep te kiezen, maar hij besloot, daar het sommetje geld snel wegsmolt, niet langer zijn tijd met studeeren door te brengen, maar eenvoudig de wereld in te gaan en »to make money". «Ik hoorde" aldus luidt zijn eigen verhaal «dat de reis naai de zilverstad Denver in Colorado veel meer kostte dan ik betalen kon. Ik had mijn koffer ter betaling mijner rekening in een hotel moeten ach terlaten en in mijn vertwijfeling vroeg ik den machinist van een goederen trein, of ik mijn overtocht door wer ken kon verdienen. «Geef ons maar een dollar," luidde het antwoord, «en spring op de locomotief." Dit deed ik en zoo kwam ik van het eene ge deelte der lijn naar het andere, nu een dollar, dan weer een halven be talend, tot ik ten slotte met nog geen dollar in Denver aankwam. Hier verhuurde ik mij als schaapherder. Weldra evenwel was mijn geduld ten einde, ik trok met mijn spaarpennin gen verder en begon goud te zoeken. Nu volgde een romantisch tijdperk. Ik had mij aangesloten bij een gezel schap, dat een berg in Colorado be klom en trof daarbij aan een senator van genoemden Staat, meneer Flet cher en zijn mooie dochter. Plotse ling op een aanzienlijke hoogte, viel de laatste, ten gevolge van de ijlheid der lucht in zwijm en kon niet weer tot bewustzijn worden gebracht. De gids en haar vader, die niet verder durfden gaan, noch in het donker dorsten te dalen, waren ten einde raadkort besloten nam ik de jonge dame op mijn schouders en droeg haar naar het naaste dorp, waar zij spoedig tot haar bewustzijn kwam. Haar vader kon toen niet genoeg voor mij doen, en nam mij in zijn zaak, maar uit begeerte naar zelfstandigheid verliet ik hem weer spoedig en werkte zoo jaren lang in de nabijheid van Klondyke. Eerst in de laatste acht maanden heb ik geluk gehad. Niemand kan in Klondyke succes verwachten als hij het land niet uitstekend kent. Gelukkig bleek het eerste stuk grond, dat ik in Klon dyke kocht, goed te zijn. Ik verkocht het en kreeg er andere stukken voor, die de beste zijn welke er bestaan. De waarde er van bedraagt nu op zijn minst 5 miljoen dollars. Genezing van drankzucht. Wat al de onthouders- en matig heidsgenootschappen van de wereld niet kunnen bereiken, doet de justitie van den Staat Manitoba te Canada. Zij geneest n.l. op zeer origineele wijze de verstokte dronkaards van hun zondig gebrek. In plaats van ze op te sluiten, zooals men dat in Europa doet, waar men hen na hun opslui ting weer aan hun hartstocht over levert, voorziet men de dronkaards van een koperen halsband, die zij moeten dragen, zoolang hel de jus titie behaagt. Aan zulk een individu, mag op groote straffe, geen druppel sterken drank geschonken worden. Daarbij waagt hij het niet, uit vrees voor spot, op straat te komen en als het tijdstip aangebroken is, dat hij zijn lastigen halsband mag afleggen, dan is hij in den regel de soliedste mensch van de wereld geworden. De vrees voor den koperen band is zoo groot, dat hg, die eenmaal tot het dragen daarvan veroordeeld is ge weest, nooit meer een glaasje te veel drinkt. Deze geneeswijze vinden wij wel wat al te origineel, om er maar dadelijk geloof aan te slaan niette min zou het een te probeeren maat regel zijn, die heel wat schrik zou brengen onder onze jolige drinkebroers, indien wij die geneeswijze toepasten. Russische officieren en Zola. Een juweliers-firma te Moskou heeft in opdracht van de officieren van Orel een reusachtige verguld zilveren met email versierde vaas vervaardigd welke in oud-Russischen stijl is uit gevoerd en aan Zola zal worden ge zonden. Ook meerdere groot-grond eigenaren hebben daarvoor hun bij dragen gezonden. De vaas draagt tot opschrift: «Leve Zola! Leve het recht en de waarheid Zij zal ver gezeld gaan van een adres van sym pathie aan den veroordeelden schrijver. Dit zal zeker een bittere pil zijn voor de Fransche «broeders" om te slikken. De korenschuur van Europa noemde men in de Oudheid dat deel van Egypte dat het stoomgebied van den Nijl uitmaakt. De oorlogen welke op den inval der Mahomedanen-stam men volgden, verwoestten het land en deden in een woestenjj veranderen, wat vroeger vruchtbaar land was geweest. Tfians wordt deze streek onder Engelsch bestuur langzamer hand weer ontgonnen. Reeds zijn er uitgebreidestukkengronds met katoen struiken beplant, die jaarlijks reeds miljoenen winst afwerpen. Na aanleg van de geprojecteerde stuwwerken aan den boven Nijl en van kolossale waterbekkens, welke dienen moeten om het buiten de oevers getreden water van den Nijl te verzamelen, zal men over een enorme uitgebreid heid het land kunnen bevloeien en vruchtbaar maken. Men hoopt ge heel Nubië in een reusachtig katoen- veld te veranderen, terwijl men in die streken, welke voor den katoen- bouw minder geschikt zijn, tarwe wil verbouwen. Of Egypte nog eenmaal als in den tijd der Pharao's, de koren schuur van Europa zal worden De gustibus non est disputandum. Een zeer gezochte lekkernij in China is de milhie. De milhie, waar op de smulpapen van het Hemelsche rijk dol zijn, bestaat uit jonge mui zen, die levend worden opgedischt. Ze worden dan door de gasten in een beker met honig gedoopt, en langzaam een voor een opgepeuzeld. Bij de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van den tegenwoordigen keizer van China gegeven, werden meer dan 50,000 van die kleine dier tjes verorberd. Ieder zijn meug, zei de boer enz. en ook wij zouden liever vijgen eten. Branden. Te 's Gravenhage is een brood- en banketbakkerij in de Korte Hout straat grootendeels uitgebrand. Door den ouderwetschen bouwtrant had de brandweer een zware taak. Da win kel zelf bleef bewaard een kind van twee jaar werd juist bijtijds door een der huisgenooten gered. Te Arnemuiden is een boerenhof stede tot den grond afgebrand zeven stuks vee kwamen in de vlammen om.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2