BINNENLAND. schijnlijk zal het naar Portorico gaan. Van Cuba zelf berichten ofliciëele Spaansche mededeelingen uit Havana van goed geslaagde operaties in het Oostelijk deel van het eiland in het gebied van Sierra Maestra. Verschil lende regimenten met artillerie-bewa pening bij zich verlieten de havenstad Manzanillo op den lOen Maart onder bevel van den overste Guelpe en werden gesteund door het stoomschip Beitia de los Angeles. De Spanjaar den versloegen de opstandelingen en namen een aantal stellingen in. Het verlies der Spanjaarden bleef beperkt tot drie dooden en twaalf gewonden. Een aantal familien van opstandelingen onderwierpen zich vrijwillig. Generaal Pando wenschte de troepen geluk. Intusschen hebben ook de man schappen van de kruisers Benadilo en Reina de los Angeles niet stil ge zeten zij wierpen de opstandelingen tusschen de Camarino-rivier en de plaats hunner ontscheping terug, ter wijl andere kolommen van Talma uit het kamp der opstandelingen bij Solis verwoestten. Ten slotte moet de divisie Bernal Zondag Baire genomen hebben. De zaak-Dreyfus. De Minister van Koloniën, de heer Lebon heeft van Mevrouw Lucie Dreyfus, de echtgenoote van den banneling op het Duivelseiland de volgende brief ontvangen. »ln alle brieven die mijn man mij van het Duivelseiland heeft gezonden heeft hij mij ondanks zijn vurig ver langen om tot hem te gaan geschre ven hier te blijven en alles te doen wat ik kon om licht te verspreiden over de verschrikkelijke gerechtelijke dwaling, waarvan hij het slachtoffer is. «Verleden zomer schreef hij mij nog in een brief waarvan het origi neel in uwe handen is: «Gij moet dit doel bereiken als goede en dappere Franschen die de marteling ondergaan, maar die geen van allen, hoe grievend en bitter ook de beleedigingen waren, ooit een oogenblik hun plichten jegens het vaderland hebben vergeten." «Maar ik meen dat het nu mijn plicht is het lot vari mijn man te gaan deelen op het eiland, waarheen hij gedeporteerd is. Hij is ziek ge weest. Hij gaat langzaam ten gronde onder den afschuw van een onver diende strafondanks zijn geestkracht en zijn heldenmoed gelukt het hem niet altijd voor mij verborgen te hou den wat hij lijdt. «Ik smeek u mij verlof te geven hem te gaan opzoeken in zijn ver banningsoord hem weer te zien. «Dit verlof dat uwe voorgangers mij niet hebben toegestaan, weigert de wet niet aan de vrouwen van werkelijke misdadigeis; ik doe een beroep op de wet, ik doe een beroep op uw medelijden. «Wat hebt gij te vreezen van mijn tegenwoordigheid bij mijn echtgenoot, op dit afgelegen eiland Ik onderwerp mij bij voorbaat aan de maatregelen die op hem zullen worden toegepast, ik zal met hem de volle gestrengheid er van deelen." De minister heeft evenwel, evenals zijn voorgangers, dit verzoek geweigerd. Ter gelegenheid der a.s. Kro ningsfeesten zal in Van Creveld en Co.'s boekhandel te Amsterdam ver schijnen een fraai uitgevoerd gedenk boek. bewerkt door den weleerw. heer T. Tal, Opperrabijn te's Gravenhage, onder den titel«Oranjebloesems uit de gedenkbladen van Xeerlands Israel". De prospectus van het werk zal eerstdaags verspreid worden. Naar van goed ingelichte zijde verluidt, schrijft het Hbld, zou de directeur-generaal der posterijen en telegraphie, de heer J. P. Havelaar, die reeds zooveel op het gebied van posterijen en telegraphie in de weinige jaren dat hij aan het hoofd dier af- deeling staat, heeft tot stand gebracht, eene reorganisatie bij de korpsen, wier chef hij is, hebbert voorgesteld, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat een einde woidt gemaakt aan ongelijke bedeeling van gelijk be voegden en gelijk gerechtigden. Daarbij wordt uitgegaan van de overtuiging, dat de tegenwoordige regeling ten gevolge van den verleden jaar dooi den zij door de deur waardoor lady Ostwestry vroeger te voorschijn ge treden was, in eene kamer met eene donker houten lamhrizeering, waar een groot hoekvenster op den tuin uitzicht gaf. (Wordt vervolgd.) het rijk overgenomen en in exploitatie gebrachten intercommunalen tele- phoondienst en de uitbreiding van dien tak van dienst, welke hiervan het gevolg is, hoe langer hoe meer onhoudbaar blijkt te worden. Er is een regeling noodig, die een einde maakt aan den halfslachtigen en meer onzuiveren toestand, waarin vele post- en telegraafambtenaren verkeeren, als gevolg der vereeniging sedert 1871. Met de flesschentrekkers heeft de heer J. H. Jonas, kachelfabrikant te Groningen, weer een ervaring op gedaan, die door genoemden heer ons terecht ter publicatie wordt toege zonden. De heer Jonas ontving dezer dagen van een Brusselsche firma een ver zoek om prijsopgaaf van zijn «zui nigheidskookkachels." Hij zendt die met verzoek om opgaaf van referen ties van de Belgische firma, die on middellijk definitief bestelt en een firma in Amsterdam en een in Brus sel voor referenties opgeeft. De Groninger fabrikant drijft de voorzichtigheid zóó ver, dat hij naar alle drie de firma's gaat informeeren en het blijkt, dat het een bekend trio van ilesschentrekkers is. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Baarn Bij het onderzoek der justitie om trent de administratie van den ge schorsten gemeente-ontvanger is o a. gebleken, dat de heer B. in 't begin van Januari een bedrag van omstreeks f 1000 had geïnd en niet verantwoord. Tot deze ontdekking waren B. en W. ook reeds gekomen en de ontvanger wist daaromtrent geen verklaring te geven. Ook de kassen der waterschappen de Pijnenburger Grift en de Drie Zielen, waarvan de heer B. penning meester was en die eveneens in de gemeentelijke brandkast waren be waard, zijn verdwenenHet eerste waterschap lijdt daardoor een schade van f1150 en het tweede eene van f200. Ook feestvreugde. Op het programma voor de inhul digingsfeesten te Maarsbergen komt volgens het Ulr. Nbl. o a. het vol gende voor: «Een os te slachten en die onder de armen der gemeente verdéelen. Op den dag van het feest zal die os worden versierd en op het terrein worden rondgeleid en zoo kunnen deelen in de algemeene /eeslvreugde." PLAATSELIJKE BERICHTEN?"' Onze stadgenooten mej. A G. Heinink en A. L. Nieuwstad hebben te Utrecht met gunstig gevolg afge legd het examen voor de acte Nuttige handwerken. Er is een nieuw plan ontwor pen voor de bebouwing van «Beeken- stein," dat thans ook definitief is aangenomen. Het fraaie landhuis blijft met een flink deel van het park, ter grootte van omstreeks 75 Aren, in den bestaanden toestand, doch het overige van het uitgestrekte terrein wordt veranderd in een villa-park naar een door den eigenaar rnr. J. G. Kruimel goedgekeurd ontwerp van den makelaar P. H. van Haselen. Het nieuwe plan is te zien op een bord aan den ingang der Korte Beek straat. Binnen weinige weken zal de uitgebreide prospectus en prijzenlijst verschijnen der loterij door de Ver eeniging voor Landbouw- Handel en Nijverheid dit jaar onder hare leden te houden. De kiesvereeniging «Eendracht" hield gisteravond eene algemeene vergadering, die zeer slecht was be zocht. Slechts ongeveer 30 leden waren er aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, las de ijverige secretaris, de heer A. Veen, het verslag van den toestand der vereeniging over 1897, waaruit o.a. bleek dat 76 leden de vereeniging hebben vei laten en 8 personen als lid zijn toegetreden. Voor dat nauwkeurig verslag, dat de geschiedenis van de eenjarige veree niging vermeldde, werd den In-er Veen door de vergadering dank ge bracht, die hij inderdaad heeft ver diend. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 't afgeloopen jaar werd nagezien en goedgekeurd. Een nadeelig saldo wijst zij aan van f 35,74'/,dat echter door ontvangsten over het loopende jaar ruimschoots is gedekt, zoodat iu dat opzicht voor het voortbestaan der vereeniging geen vrees behoeft te bestaan. Onder de ontvangsten, ad f294, is begrepen f 100 als bijdrage in de propagandakosten ter gelegen heid der verkiezingen in 1897 van de «Liberale Unie" ontvangen. Bij de in dit jaar te houden ver kiezingen voor de provinciale staten zal de vereeniging zich, ook met 't oog op de financiën, onthouden, vooral omdat, zoo de voorzitter, de heer Boukamp zeide, men met te ageeren tegen den burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, vrijwel den wil zou uiten met het hoofd door den muur te willen. Tot die onthouding werd echter niet eer der besloten, dan nadat met kracht en klem er op was gewezen, dat deze houding der kiesvereeniging en de vrijzinnige partij geen goed zal doen, doch alles stuitte af op het motief dat er geen genoegzame dubbeltjes voor beschikbaar waren. Tot bestuursleden werden herbe noemd de heeren \V. van Schaik en C. J. F. Prins, en benoemd in de plaats van den heer G. J. Sasbach, die bedankt heeft, de heer I. Hooij- kaas, die de benoeming aannam Voor de vervulling van twee andere vacatures in het bestuur werd bij herhaling gestemd, en toen de heeren P. Boks en G. van Nieuwenhuizen waren verkozen, verklaarden zij bei den de benoeming niet te kunnen aanvaarden. De benoeming werd toen tot eene volgende vergadering uit gesteld, waarbij de heer Prins gele genheid vond om den wensch ken baar te maken, dat ook een werkman als bestuurslid worde verkozen. Daarna deed de voorzitter verslag van hetgeen op de vergadering van de «Liberale Uniett verleden jaar ge houden, was voorgevallen, en daarmede was de agenda afgehandeld. Vrijwel bij verrassing werd toen door het bestuur een concept adres voorgesteld aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin adhaesie wordt betuigt aan de beweging om «persoonlijken dienstplicht" en «leer plicht" intevoeren. Een der leden verklaarde zich daartegen, omdat er geen, enkel woord van toelichting was bijgevoegd, ter wijl hij zich op enkele gronden tegenstander van invoering van leerplicht verklaarde een plicht die vele oudei's zwaar zal druk ken, zoolang geen maatregelen zijn ge troffen om hen stolfelijk in de gele genheid te stellen, behoorlijk aan die plicht te voldoen. Bovendien meende dat lid dat een volksvertegenwoordiging weinig waarde aan dat adres kan hechten, als zij weet dat 't de uiting is van 20 personen, en 't geheel onvoorbereid, inderhaastis vastgesteld. Hij meende voorts, dat niet allen, evenmin als hijzelf, voldoende op de hoogte waren van die vraagstukken doch een jeugdig onderwijzer, vurig voorstander van leerplicht, betoogde, dat na al het courantengeschrijf daarover iedereen op de hoogte gebracht moest geacht worden te zijn hoezeer hij zelf begeerde daarover eene lezing te doen honden op eene mee ting, door het Tweede kamerlid Kete laar. De vergaderden, op één na, schenen echter voldoende op de hoogte en alzoo werd het adres vastgesteld en besloten tot verzending aan de volksvertegen woordiging. Door de hoofdadministratie is gister beproefd aantebesteden het weiden der paarden van het escadron ordonnansen, de rij- en de hoefsmids- school en van het depót-escadron huzaren, gedurende het jaar 1898. Er was echter geen enkele inschrijving ingekomen. Van de hand van onze vorige stadgenoot mejulfr. H. M. Schermer is een «Treurzang" verschenen «op het graf van den ontslapen inen- schenvriend A. C. Wertheim" op muziek gebracht door M. J.J. Relim. Het werkelijk zeer melodieus stuk kost slechts 75 cents en is voorhanden bij den uitgever dezer. Bij de in «de Arend" gehouden muziek- en zanguitvoering door weezen van Neerbosch, werd aan programma's ontvangen voor f131,25; de collecte bracht op de som van f34.98. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Donderdagavond eene vergadering. Eerstelijk werd behan deld eene missive der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der nijverheid, ïnforineerende naar de ge negenheid van fabrikanten om hunne artikelen in Japan tentoontestellen, teneinde den Japanners gelegenheid te geven die na te maken voor den verkoop in Japan en voor export. Daartegen werden door de heeren Visser en Sinnige bezwaren ontwik keld, vooral met hel oog op de toe komst, waarin wellicht der Neder- •landsche industrie geweldige concur rentie zal worden aangedaan door de Japanners, die over zeer goedkoope werkkrachten beschikken, uithoofde dat [volk weinige behoeften heeft en do blijvende nadeelen daarvan zouden de zeer tijdelijke voordeelen die het voldoen aan het verzoek van de Japaneezen tengevolge zouden hebben, verre overtreffen. De voorzitter was echter van meening dat do Kamer in dezen geen oordeel had uit te spreken en alleen het intermediair moest zijn tusschen de maatschappij voor nijverheid en die fabrikanten, en op zijn voorstel werd dan ook besloten den secretaris de opdracht te doen den betrokken fabrikanten de vraag voor te leggen en eerst na bekomen antwoord de genoemde maatschappij bericht te geven Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek der Kamer te Heerenveen om ondersteuning van haar adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om wijziging van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, in dezer voege, dat de spoorwegmaatschappijen aan sprakelijk zouden worden gesteld voor de schade aan goederen tijdens het vervoer ontstaan, speciaal van breek bare voorwerpen. De Kamer achtte dien maatregel practise!) onuitvoer baar, hoewel zij mede als hare mee ning uitsprak, dat 't wenschelijk zou zijn den Minister te verzoeken te willen bevorderen, dat niet zoo wild als thans geschiedt, bij het lossen van goederen wordt gehandeld, en waardoor dikwijls niet geringe schade ontstaat. Naar aanleiding eener missive van den «Oranjebom! van orde" waarin advies wordt gevraagd omtrent de uitgave van een courant «de Arbeids beurs" werd besloten eene vergade ring te houden met de besturen der hier bestaande werkmansvereenigin- gen, teneinde dienaangaande inlich tingen intewinnen. De behandeling van een verzoek van «Maatschappelijk Belang" om ondersteuning van een nader door dien bond aan de regee- ring gericht adres om wijziging van de wet op de coöperatie, werd tot eene volgende vergadering opge houden, en zal inmiddels met het vorige adres en het advies dei kamer daarop, aan de leden ter lezing wor den rondgezonden. Mede ter behandeling in eene volgende vergadering werden aange boden eene missive van den R.-K. Gildebond en de Leo-vereeniging om ondersteuning van hun adres aan de regeering, waarin verzocht woidt tegen tegaan den arbeid in gevangenissen, zooals die thans ge regeld isen eene missive van de Kamer te Vlissingen, om onder steuning van haar verzoek aan den minister van financiën, om postzegels ook als plak- en telegramzegels te mogen gebruiken. Ten slotte werd ter tafel gebracht het verslag der Commissie adlioc, omtrent de reor ganisatie der Kamer van koophandel, met een schema, die nieuwe orga nisatie betredende. Het zal ter kennisneming aan de leden worden gezonder, en in April a.s. zal de Kamer vergaderen om dat schema te behandelen. 357e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 16 en 17 Maart. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 17849. Prijzen van f 20. 1002 4240 4260 4285 7612 14806 16312 17864 17874 17877 20364 20365 20383 20403 20416 en 20439. Te zamen 17 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 2831 Maart. De tweede klasse bevat de navol gende prijzen1 van f 20.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f100 en 1565 van 30. (Geene nieten). Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrij gbaar, doorgefoerneerde h f 3.50 en klassikale h f 1.35 per 'lm. GEMENGD NIEUWS. Een verhaal, hetwelk herinneit aan de historie van Klein Duimpje. Een oud man uit de omgeving van Posa-revaz, in Servië, ging met zijn achtjarig kleinzoontje naar de markt om verscheidene schapen te verkoo- pen. Bij zijn terugkeer gaf hij, uit vrees van door roovers overvallen te worden, het geld aan het jongetje, dat het in zijn gordel stak. De vrees van den grijsaard bleek gewettigd te zijn; in een bosch werd hij dooreen roover aangevallen en gedood De knaap echter ontvluchtte en doolde den geheelen dag in het bosch rond tot hij eindelijk uitgehongerd en stijf van de kou aan een huis kwam. Hij bad de vrouw hem te helpen, vertelde haar hoe zijn groot vader vermoord was, hoe hij door het bosch gezworven had, maar over het geld sprak hij niet. Het toeval wilde, dat het arme jongetje zich juist in de woning van den moordenaar be vond. Deze kwam kort daarna thuis en vertelde vloekend hoe hij den ouden man voor niemendal gedood had omdat die kleine bengel het geld bij zich had gehad. De knaap, die zich in een aangren zende kamer bevond, hoorde deze woorden en sloop door de keukendeur weg. Toen «Ie roover van zijn vrouw vernam, dat het kind, hetwelk hij gezocht had, iri de andere kamer sliep, narn hij een bijl, snelde naar het bed en doodde met twee woeste slagen zijn eigen zoontje, dat daar lag te slapen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 9 1G Maart. Maria Cornelia, d. san H. Elborsu en M. de Groot. Grietje, d. van II. van Jagteuberp en J. van 't Hof. Bertha, d. van B. Elfrink en van Ham. Tennis, z. van H ae Gans en W. E A. Schouten. Maria Coenradi .a, d. van W. F. N. von Hombraeht en J. Aeekerlin Elisabeth, d. van H. Snijders en M. van Dijk. Johanna, d. van J. Rroekluiijseu en E. van den Berg. Jan, 7.. van 1. Hoovkaas n E. M. Faber. Johanna GeraTda. d. van J B. C'ornelis-e en H. van Someren. Apolouia Johanna, d. vac H. J. Vcrlooij en J. C. Kool. Hendrikns Loden ijk. z. van P. van de. Zui dewind en M van Bekknin. Theodorus Chrisliaan z. van E. de 1!niter en H. E van Bnriuk. Jan, z. van H. J. de Vries en P. den Enting. Johannes Jacobus, z van \Y. Boierenbrcod en H. van den Berg. Carel, z. van W. Blombergen en H. Meerink. Alevda Catharina Theodora d. van I,. Kort beek en C. Kekers. Laiubertus Jozef, z. van P. Oelp en D. Buon. O verleden Wilhelmiua Everarda Bekker, d. van II. Bekker en Maria van Bekknm, I 7 m. Maria de Veen, d van J. de Veen en A. van de Pouvv, 50 j. Johannes vau Korl.iur, z. vau J. van Korlaar en Gijs- berije van Lookhorst, 14 m. Johannes vau den Akker, ecbtg van A. Morre, 53 j. Slefanns Mo-smg, ecbtg. van Grietje Wijn tjes, 38 j Clasina de Goede, wed. van N. Schoonderbeek, 78 j Jau van den Boseli, cchtg van A. C. Itosbacb, 72 j. Catharina Maria Biom, wed. T. Heijdeman, 50 j. Sophia Oostveen, d. van P. Oosl- veen en E. van der Scholft. 2 m. Gehuwd: J. S. Cosier es 11 M. van Beek. J van Hoeijeu en H. vau Asch R. Heere en J. Muller. H. van Beek eu A. C. Huisman. J. de Bakker en G. van Eist. \Y. G. Bo-mnn en F Heere. D. de Groot en H. W. Rotzor F. E. Kuoote en R. L. van Lanschot Hubrecht. Hoogland. Geboren: 11 Maart. Wouter, z van H. Smink en A. van Drie. 13 Maart. A n- tonia, d. van J. Huvskes en E van den Berg 14 Maart. Johanna Catharina, d. van B. Kerkhof en M. van de Brug 16 Maart. Gijsbertn Maria, d. san P. van Zeldert on H. Kraau. Overleden: 10 Maart J. van de Broek, 67 j., wedr. van II. Kaals. 13 Maart. Hendrik Blom, 63 j.. ecbtg van E Rouweu- dal. 12 Maart. Een levenl. d. van A. van Bekkutn en N. vaa Zeldert. 16 Maart. J. van den Brug, 20 j ongeb. Leusden. Geboren16 Maart. Gijsbertha, d. van Aart Berendse en Johanna van Reede. Stoutenburg. Geboren: 13 Maart Willem, z. vau Jan Bieshaar en Maagje Doornenbal. Ondertrouwd: 18 Maart. Roelof van Ee cn Jannetje Massenbroek. Overleden: Alijda Kleinveld, 3 j. Woudenberg. Geboren: 16 Maart. Gijsbertje, d. van Jochem van Dooru en Gerritje van 't Net. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Maart 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 14 af 6Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. 10.afOZandaardapp. f 2.20 a f 2 60 Hoendereieren f2 80 a f 3 20 per 100st. Eenden (0 a f0.— Boler ft.a f 1.20 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoctein kaas 0.f0.— Kippen f060 a fi.— Kuikens f0 00 a f000 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f0.f0.Eenden I 0 60 a f 0.90 p st. Jonge f 0.a f 0.H azen fO.OO a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.80 a fl 50 Duiven f0.60 a f0.70 paar. Magere varkens f 12 f 20.Zeugen f 40.f 60. Biggen f 6.a f 11.Schrammen l 00.— a f 00

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2