AFBRAAK, R.SGHOENSTEDTSC Aanbesteding. verhuren: BUITENLAND. BINNENLAND. Gevraagd De BOUW-, WEI- HOOILANDEN INGEZONDEN. Advertentiën. DÜISBIM Ril. Dt Dtrratler D. C. PRINS VERKOOPEN aanbesteden A. H. DRIJFHOUT VAN HOOEF Papieren Rozen ter versiering WIJNAND WOLFF Co. issionnairs in ZONDAGSRUST. Terwijl de regeering der Vereenigde Staten slip ving met haar bod van 30 millioen lire voor het Italiaansche pantserschip eerste klasse «San bon dat de regeering van Italië zelf 25 millioen heeft gekost, werden in Spanje alle krachten ingespannen om de vloot in goeden staat te brengen, waarbij de regeering krachtigen steun onder vond van het volk zelf en van de vroegere koloniën. Een Spanjaard in Mexico bijvoorbeeld heeft aan de re geering 100,000 peseta's geschonken de bisschop van Madrid houdt inzame lingen voor den aankoop van een oorlogsschip; schouwburgen geven voorstellingen voor hetzelfde doel. Hoe groot de offervaardigheid der Spanjaarden is, zeggen de prijzen, welke besteed worden voor een voor stelling in den Koninklijken Schouw burg. Voor een loge wordt gemid deld vijf-duizend peseta's betaald, zoor een plaats in de stalles vijf honderd. De maikies de Villamejor heeft voor zijn loge zelfs niet minder dan 250,000 peseta's gegeven. De Amerikaansche afgevaardigde Dingley, bekend om het nieuwe tarief van invoerrechten, is juist gereed ge komen met een wetsvoorstel ter in voering van een dusgenaamde oorlogs belasting, waardoor zouden getroffen worden de artikelen van dagelijksch gebruik, thee, koffie en bier, met een totaal opbrengst van 60 millioen dollars. Het rapport der Spaansche com missie inzake de ramp der Maine," concludeert met even groote beslist heid tot een inwendige ontploffing als oorzaak, als het rapport der Amerikaansche commissie tot een inwerking van buiten. De pantser platen der «Maine zijn naar buiten omgebogengeen waterzuil schoot bij de ontploffing omhoog en het water bleef kalm aldus beweren de leden der Spaansche commissie ter vaststelling van hun overtuiging en zonder overbodige uitwijdingen, doch beslist, constateeren de leden der Amerikaansche commissie, dat er een mijn buiten het schip ontploft is. Waarom nu geen onderzoek opge dragen aan een der zeemogendheden van Europa: er is immers evenveel reden voor de veronderstelling dat de Amerikanen partijdig zijn te werk gegaan als de Spanjaarden Waarom dan niet getracht naar zekerheid? Nog is 't niet te laat: het wrak der «Maine" ligt nog vóór Havanna het zonderling klinkende verzoek 'van de Vereenigde Staten tot vernietiging ten spijt! Wél heeft Amerika's eisch tot ondersteuning der noodlijdgnden op Cuba de «Maine"- quaestie min of meer op den achter grond geschoven, doch van de baan is dit mocielijke en teere vraagstuk geenszins Mevrouw Parnell, de hoogbejaarde moeder van wijlen den vermaarden Ierschen volksleider, is in het familie huis te Avondale, lersch graafschap Wicklow. overleden aan wonden, welke zij bekwam door in brand raken van hare kleederen, terwijl zij voor het vuur zat. Zij was de dochter van den Iersch- Amerikaanschen kapitein, later admi raal, Stewart, die in den Amerikaan- schen vrijheidsoorlog zoo dapper tegen de Engelschen streed, en zij had zich, na haar huwelijk met Sir John Henry Parnell, geheel aan de belangen van het lersche volk gewijd, waarvoor zij al hare kinderen vooral haren vierden zoon Charles liefde en toewijding inboezemde. sten, met geweld terugdringen. Bij zijn stormachtig op en neder loopen door de zaal, viel Arthurs blik plotse ling op een boven den schoorsteen hangend beeltenis. Vandaar schenen een paar oogen den zijne met een kouden vragenden blik te ont moeten en het was hem, als speelde om die lippen een Cynisch spottend lachen. Eene koude huivering ging Arthur door de leden en hij bleef stil staan, zich de woorden van Harry herin nerende; «In de bibliotheek is nog een portret van oom George, een uit lateren tijd." Dit alzoo was nu het beeld zijn vaders? Hoe verschillend scheen het bij 't zonnige, jeugdige gezicht in de galerij boven, hoe geheel anders dan dat, hetgeen hem door het minia tuur portret lief was geworden. Het jonge gezicht trok hem machtig aan, dit hier voor hem, stootte hem af. Wordt vervolgd.) Bismarck, die reeds zeer langen tijd de gewoonte beeft, op eiken lsten April jarig te zijn, was het ook weer gisteren en wie weet, hoe dik wijls de krasse grijsaard bet nog zal doen. Hij werd 83 jaar, maar viert geen feest en blijft in engen familie- en vriendenkring. Van de zware ziekte, die hij in den afgeloopen winter heeft doorstaan, begint hij zich al vlugger en vlugger te herstellen, de pijnen zijn wegge bleven en hij hoopt, dat het voorjaar hem weer geheel en al de gezondheid zal teruggeven. Alle voorname bladen van Duitsch- land wijdden een artikeltje aan den grooten landgenoot. Men schrijft uit Lisse: Was door 't vorstvrije voorjaar het vooruitzicht dat de bloei der hyacinthen met Paschen reeds grootendeels ge heel voorbij zou zijn geweest, zoo is door de koude van den laatsten tijd hierin groote verandering gekomen, en zoo April ons in 't begin eenige mooie zachte dagen geeft, dan zijn met Paschen alle hyacinthen in haar volle pracht, en daar Lisse, doorsne den met breede harde wegen, waar langs de zeer uitgestrekte bloemvel den liggen, zich bijzonder voor wan delaars en wielrijders eigent, zoo zal geen stedeling zich beklagen, een bezoek te brengen aan deze prachtige streek, in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem gelegen. De sneeuw der laatste dagen is den hyacinthen niet schadelijk geweest en heeft tot haar lateren bloei veel bijge dragen. Van de vroegste soorten zijn reeds eenige half open trossen naar Engeland verzonden, welke ver zending zeer zeker tegen de a.s. feest dagen een groote vlucht zal nemen. Toen Donderdagmiddag te 12 uur een aantal meisjes onder geleide van een der onderwijzeressen der school van mevr. BoumanBuisman aan de W.-Zeedijk te Rotterdam, terugkeerde van de gymnastiekles van het schoolgebouw aan de van Brakel- straat, werd een der meisjes, de 13 jarige R., die in het achterste gelid liep, plotseling aangegrepen en door twee manspersonen in een rijtuig getild, waarin ook een dame zat. In vliegende ren verwijderde het rijtuig zich, dat bespannen was met een roskleurig paard. Groot was de ontsteltenis, die zich van de onderwijzeres en de meisjes meester maakte. Een onderzoek bij de stalhouders is ingesteld en overal is heengeseind om aanhouding en bericht. PLAATSELIJKE BERICHTENT De Minister van Oorlog heeft hepaald dat de tot Majoor bij het 5e Regiment infanterie benoemden Kapitein H. A. Le Bron de Vexela, van het Regiment Grenadiers en Jagers, zal worden belast met het bevel over het 5e bataljon van eerst genoemd Regiment in garnizoen te Utrecht De tot Kapitein bij het 5e Regiment infanterie benoemden Eerste luitenant F. H. Boissevain van het 7e Regiment infanterie wordt belast met het bevel over de 2e Compagnie 2e bataljon van eerstgenoemd regiment alhier in garnizoen. Aan den sergeant-majoor-litulair J. W. Harthoorn van het 4e bataljon 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor twaalf jaren trouwen dienst toegekend. Het eereteeken wei dden 31 en Maart, op eene plechtige wijze voor het front van den troep aan hem uitge reikt. De adspirant-vaandrig J. J. Reinders van het 5e Regiment infanterie is door den Kolonel Regi ments-commandant bevorderd lot Reserve-korporaal. De tweede luitenant E. D. van der Sleesen van het 5e Regiment infan terie die bij Koninklijk Besluit voor den lijd van vijf jaren bij het Leger in Nederlandsch indië wordt gedeta cheerd vertrekt den 4en April naar Harderwijk om zich ter beschikking te stellen van den Commandant van het Koloniaal Werfdepot. De tweede luitenant F. E. Knoote van het 5 Regiment infanterie is, ter vervanging van den tweede luite nant Van der Sleesen. die bij het Leger in Oost Indie wordt gedeta cheerd, belast met de opleiding en voiming van de miliciens die tot indiciën wielrijder worden opgeleid. De majoor L. Brender a Brandis. aan wien verlof is verleend tot het bezoeken van de schietschool te Parma (Italië) is bestemd om op te treden als directeur van de Normaal Schiet school te 's-Hage waartoe hij van het 5e reg. inf. te Amersfoort, bij den staf van het wapen in de Resi dentie wordt overgeplaatst en zulks ter vervanging van den kolonel J. E. H. Hanckar die is bestemd om op te treden als directeur van het schiet kamp bij Ede. Woensdagavond a.s. te half acht zal door den Wereldkampioen E. Lasker in de L'trechtsche Schaakclub (Hotel: Kasteel van Antwerpen) eene simultaanvoorstelling gegeven worden. Amersfoortsche Schaakliefhebbers die mochten wenschen mede te spelen, gelieven daarvan vóór a.s. Maandag mededeeling te doen aan den heer E. L. Olland, Poortstraat 27l>'s te Utrecht. De heer Mr. H. Smeenge zal as. Woensdagavond in eene openbare vergadering der plaatselijke afdeeling van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, spreken over: vakonder wijs voor ambachtslieden, welk onder werp ook kortelings geleden door hem op eene vergadering der kies- vereeniging «Eendracht" alhier is be handeld. Aan J H. Hartgers, smid te Vroomshoop, is door den Minister van Oorlog vergunning verleend tot het volgen van een cursus aan de hoefsmidschool alhier. Onze gemeente herbergt op het oogenblik een groot aantal polder jongens en andere grondwerkers, die sedert eenige dagen een aanvang hebben gemaakt met de aardewerken ten behoeve van het nieuwe stations emplacement alhier 357e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 30 en 31 Maart. (600 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 2246 4254 7206 7230 7243 7244 7257 619 14802 14858 14879 16307 16310 16323 17855 19372 19398 19427 19439 20382 en 20389. Te zamen 21 prijzen. V olgende trekkingen geschieden 12—14 April. De derde klasse bevat de navolgende prijzen1 van f 25.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100, en 1565 van f 45. (Geene nieten.) Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde A f 3.50 en klassikale A f 2.05 per 'lio. Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van hetgeen de Oude Amersfoortsche Courant ons heeft opgedischt omtrent de laatste uitvoering der Zangvereeniging, ver zoek ik U beleefd eenige plaatsruimte. Aan de hoogstverdienstelijke accom- pagnatrice is door den Voorzitter het eerelidmaatschap der Afdeeling opge dragen terwijl aan II.Ed. hiervan een iploma werd uitgereikt, geteekend door den Heer D. de Lange, Alg. Secr. der Mij. t. B. d. Toonkunst. De heer Haak is geen commissaris eene betrekking die reeds lang niet meer vervuld wordt als zijnde geheel overbodig'doch bibliothecaris Ier afd. en deze overhandigde als gewoon koorlid den heer Petri een lauwerkrans. Verder beweert de ver slaggever reeds een vorige maal een overzicht van de schoone woorden gegeven te hebben: ik las dit over zicht het eerst in uw blad, terwijl dit merkbaar aan het verschil in stijl uit eene andere pen moet gevloeid zijn. Maar het vermakelijkste is dat men, misschien wel met het oog op 1 April, getracht heeft met de lezers een loopje te nemen door verslag te geven van eene uitvoering voor gemengd koor, zonder het werk bestudeerd, zonder zelfs de partituur gezien te hebben. De heer Van Veen die de tenorpartij verdienstelijk vertolkte, kon geen aanleiding geven om het koor in verwarring te brengen daar voor het zoo gewraakte Web, Weh, eerst le bas nog eenige maten te zingen had. En dit koor, waarbij Schumann zoo juist de schrik en de ontzetting weer geeft, klonk den criticus valsch of onjuist hoewel de d. fis. gevolgd door g. b. d. fis. en g. b. cis. e zeer juist weergegeven werd. Ook zonder partituur en zonder het werk te kennen kon een beoordeelaar een bevoegde besluiten dat het juist was, daar de tenoren en bassen met den inzet dit laatste accoord van de sopranen en alten zeer juist over namen. De sopraansolo werd zeer goed weergegeven, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat Mej. H. voor het eerst in het publiek optrad kan men haar verder nog veel succes voorspellen. En niettegenstaande de heer Van Veen, die ter elfder ure voor den heer Andreoli was ingeval len niet met de drie andere solisten had gezongen, was de samenwerking van de vier dames en heeren onver beterlijk en kon men, tot zelfs in de kleine fout bij de uitspraak van de ii die alle vier op dezelfde vreemde wijze uitspreken, duidelijk hooien dat zij leerlingen van denzelfden onder wijzer zijn. Nogmaals onzen dank voor den schoonen avond door hunne welwillende medewerking aan de leden der Afdeeling geschonken. Debjb. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Gelioreo: 24 30 Maart Sybrandus, 7.. ran J de Jager en W. Arlar. Butgcrus, z. vau UHeere en A. van 't Wel. Simou. 7. van S. van Dijk en G. Heesters. Hen dnk Albertus, z. van C. M. van Beek, en E. E. Corporaal. Maria Alida Petroneila, d. van C Bogert en M. E. van Triet. Johanna Joeoba. d. van J. van den Bedeni en A. Eouwendal. Jan. z. van H. J. van Barreveld en C. van der Heijden. Her manus Johannes, z. van H. J. Ilarmsen eu J. B. X isseher. Johannes (.'ornelis, z van G. van Uolderen en G. van de Bcok. OndertrouwdG. van West en H. T Keetell. Getrouwd: H de Kruid en A. van Dijk G. J. Podt en O. Biaakostein. Overleden Jacobus Johannes van Zuilen, 39 j. ongehuwd. Antouia van Willigen* burg, IU j Adriauus Kraan, 70 j echtg. ran J. Bekbergen Gijsbertlin Agalha van Wageningen, 62 j eehtg. van J. Thien. Tetje Dijker, 57 j. eehtg van J. G Joor. Hendrik van den Bongaard, 11 m. Bart vau den Hengel 15 j. Woudenberg. Geboren: 25 M. Dirk Coruelis z. van Gerhardus Fredenk van Voorst eu Jannetje de K ru ij tl'. 27 M. Evertje d. van Bessel Geiten beek en Bartje van den Heuvel. Overleden: 31 M. Headrikje de Bree, gehuwd, met Jan van Domselaar. 62 j Stoutenburg. Gehuwd31 Mrt. Koelof van Ee met Janneije Mastenbroek Overleden: 30 Mrt. Hendrik Kolleroudl7 maanden. .MARKTBERICHT. AMERSFOORT, t April 1898. Tal we f 0.Rogge f 0Roek weit f 0. \ppelen 10 afO—.Peren f0.afO.Nieuwe aardapp. f0.afOZandaardapp. f 3 00 a f3 50 Hoendereieren f3 00 a 13 50 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.90 a f 1.10 per kilo. Mar- varine f0a f0.ZooLein kaas 0.f0.— Kippen f0.60 a ft.— Kuikens f O 00 afO.OO Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f0.f0.Eenden I 0.6O a f 0.90 p st. Jonge f0.a f0Hazen fOOO a f0Wilde konijnen frta f 0. Tainine f0.80 a ft 40 Duiven f0.50 a f0 70 paar. Magere rarkens f 12.f 20 Zeugen f 50.f 70. Biggen f6 a f 11Schrammen I 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000 Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kteiaardappe- len; 800 heet. Zandaardappelen 10000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren 1400 kilo Be- ter kilo Maganne; kilo Kaas: stuks Vee: 20 magere varkens, 300 luggen en 20 zengen. De Heer en Mevrouw HOÓYKAASFabek, betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij dp geboorte van hun ZOON ondervonden. Kraamvisites, worden afgewacht Dinsdag 5 en Donderdag 7 April. out direct in dienst te treden, een met enkele en kruisgetouwen volkomen pp de hoogte zijnde en van goede aanbevelingen voorziene alsmede geoefende tegen hoog loon, door te Amersfoort, is voornemens om op Woensdag, 6 April 1898, des middags ten 12 ure, aan de Zuid-Singel, nabij de Varkens- markt aldaar, om Contant geld, in het openbaar te Eeue groote.pi art ij waaronder Balken, Planken, Palen, Latten, Luiken, Ramen, Deuren, Kozijns, Slijpsteen met Bak, ongeveer 1500 Dakpannen, partij Straatklinkers, Brandhout, divers Yzerwerjc en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. 's Morgens voor den, verkoop genommerd te zien; - De architect IIERM. KROES zal namens het Bestuur der oudheidkundige vereen i- ging «Flehite" te Amersfoort, op Donderdag 14 April 1898, 's morgens ten 11 uur in het koffiehuis van dén heer W. B. SCHWEMMER- aldaar Het verbouwen en ver- grooten van het bestaande Museuuigebouw, het bouwen vau een Conciërgewoning en het maken van eene brug over de Westsingelgraeht. Aanwijzing wordt gehouden op Dinsdag 12 April 1898, 's morgens ten 11 uur aau het Museumgebouw. Bestek met 2 teekeningen zrjn van 2 April 1898 af A f 1.50 per stel verkrijgbaar bijéén voor noemden archjtect..en'Iiggen van dien datum af ter inzage in het koffiehuis voornoemd. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Woensdag O April 1898, 's voorm. 10 uur, in het koffiehuis «DEN AREND aldaar, publiek voor 0 jaren, aangevangen 1 Jan. j.l. EN behoorende tot de hofstede «het Hek« gelegen in de gemeente Leusden ter wederzijden van den Heiligenbergerweg, omvattende ongeveer 7'/z Hectaren BOUW LAND en 12 Hectaren WEI- en HOOILAND. In diverse perceelen omschre ven op de aanplakbiljetten. Aanwijzer C. v. NIMWEGEN a/h. boschhuisje bij den Heiligen berg. tegen billijken prijs. Lett. V. K. bureau van dit blad. Kortegracht A 368, AMERSFOORT. Telephooniiummer 10. Koopen en verkoopen Effecten, Coupons, buitenlandsch Bank papier, en Muntspeciën tot den meest vpordeeligen koers. Sluitpp Prolongation en Bc- Iceniiigeii, Disconteeren en ver schaffen wissels op alle bapk- plaatsen, zoowel Binnen- als Bui tenland, enz, enz. Het Kantoof" is,~^ê*opend alle werkdagen van 93 uur. Indien gij voor Zondag nog huishoudelijke benoodigdheden hebt in te koopen, wilt dit dan nog heden ZATERDAGAVOND doen. Waartoe zoudt gij, geheel noo- deloos de Zondagsrust van ande ren storen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2