BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Een kolonie van Belgen en Nederlanders zoo luidt La Flandre Libérale zal eerstdaags zich vesti gen in Mexico, op 60 mijlen afstand van Tampico, aan den oever der rivier Panuco, in een zeer gezonde en vruchtbare streek. Een tractatic in 't groot. De heer D. Blooker heeft aange boden orn op den dag der inhuldiging van H. M. de Koningin, aan alle onderofficieren en minderen kosteloos cacao te doen verstrekken en daartoe aan verschillende garnizoenen, zonder kosten voor het Rijk, de noodige suiker en cacao toe te zenden. Dit aanbod is door den Minister van Oorlog aangenomen. Frankrijk is het land der verras singen, en in zekeren zin kan het dus geen verrassing zijn te vernemen, dat Zola ten slotte nog vrij is ge komen. Het gansche proces, dat voor het hof van assises is gevoerd, met zijne stuitende tooneelen van woest opgezweepte hartstochten, moet gelukkig voor Frankrijk! uit de annalen der Fransche rechtsgeschiede nis worden gescheurd, want het punt van uitgang was eene op eene on geldige klacht steunende dagvaarding, en al wat daaruit is voortgevloeid, is van rechtswege nietig. Geen dag vaarding, dus geen vervolging, geen proces, geen ver oordeeling! Wel kan de krijgsraad, het eenige daartoe bevoegde college, nogmaals eene klacht tegen hem indienen, dit maal in wettigen vorm. Maar dan moet men zich daarmede haasten, want Zola's artikel «J'accuse" ver scheen den 12 Januari en de fatale termijn voor de klachte eindigt dus den 12 April. En waarschijnlijk zal rnen zich die moeite wel sparen, want ongeschikter tijd voor eene herhaling van deze procedure, die reeds de vorige maal allen zoo ongelegen kwam, dan de weken, waarin de strijd voor de verkiezing van de nieuwe Kamer moet worden gevoerd, is er moeielijk denkbaar. Men zal dus de verstan digste partij kiezen en de zaak stille tjes laten rusten. En in dit geval blijft de uitwerking van de vervolging, tegen Zola ingesteld, die van een slag in het water. Door dit waarlijk ongedachte einde van het 'proces tegen Zola is dat proces uitgewischtde smet eener veroordeeling kleeft niet meer op zijn naam het leed, dat de uitvoering van het vonnis hem zou berokkenen, behoeft hij niet te ondergaan. Maar blijvend is de machtige indruk, dien zijn kloek optreden voor recht en gerechtigheid in Frankrijk en daar buiten heeft gewekt. En men mag hopen, dat ook voor de zaak van den ongelukkigen veroordeelde, voor wien hij zich in de bres heeft gesteld, zijn optreden niet vruchteloos zal zijn geweest. Forscher dan nog ooit te voren was geschied, is door de debatten in bet thans vernietigde proces en vooral door de pleidooien, de rechtsschennis, die is gepleegd door Dreyfus' veroordeeling, voor de openbare meening gebracht. De tijd zal komen misschien is hij niet zoo ver meer verwijderd dat de stem der beleedigde gerechtigheid ook tot de regeerinskringen zal door dringen. En dan moge men daar het woord van procureur-generaal Magnau in de ziting van het hof van dat niemand er aan gedacht had, mr. Harrison thee te brengen. Hij dwong Arthur om met hem mede naar den anderen vleugel van het slot terug te gaan, om het laatste verzuim ten minste weder goed te maken. Arthur voegde zich in den wensch van den goedhartigen knaap in zoo verre, dat hij zich met hem naar de kleine eet zaal begaf, doch voor de thee be dankte. Een glas wijn en een beschuit waren hem volkomen voldoende, voor hij naar zijne slaapkamer terugging. Slaap echter vond hij in den eersten nacht onder zijn vaders dak zeer weinig. Hij wierp zich onrustig op zijn bed heen en weder, de zaak altijd weder opnieuw en altijd weder op eene andere wijze overwegende. 17 Yijf dagen bleef Arthur op West walden Court. In gezelschap zijner leerlingen, van wie hij nu wist, dat zij zijne neven waren, en met George Ostwestry, zijn halven broeder, wan delde hij over de uitgestrekte bezitting. Wordt vervolgd.) cassatie van verleden Donderdag in dachtig zijn «Wanneer het bewijs, dat Dreyfus veroordeeld is op een geheim stuk, kan worden geleverd, dan zal het de plicht van den minister van justitie zijn de vernietiging van het vonnis te eischen en zal het de eer van het hof van cassatie zijn haar uit te spreken." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vrijdagmiddag zal er op het sportterrein te Oud-Leusden eene hoogst interessante voetbalwedstrijd plaats hebben. Een Haagsch elftal zal op haar tour naar Assen en Gro ningen Amersfoort met een bezoek vereeren om tegen een gecombineerd elftal uit de provincie Utrecht te spelen. Aanvang der wedstrijd half drie. Het Bestuur der Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin, deelt thans officieel mede, dat sinds het aftreden van den heer M. W. Scheltema E.zn., als Directeur secretaris der Maatschappij, de heer J. Woudstra met de waarneming dier functiën is belast. Schoon de Biltsche paarden markt als markt niet veel meer om 'tlijf heeft trekken toch elk jaar op Palmzondag tal van bezoekers naar het vriendelijk gelegen dorpje. Hun aantal is zelfs de laatste jaren, nu de fiets al meer en meer populair wordt, verbazend toegenomen. Ook uit onze gemeente ontmoetten wij er j.l. Zondag velen op den Utrechtschei! straatweg, allen peddelende naar het zelfde doel. Het is dan ook een op wekkend gezicht, die duizenden bij duizenden wandelaars op den gezel- ligen weg van Utrecht naar De Bilt, te midden van de jeugdig groenende weiden en de buitenplaatsen, waar de crocus en de primula zich koester den in de nu en dan schijnende zon. De studenten vroolijkten het ge heel op met hunne met vier paarden a la Daumont bespannen rijtuigen, de jockey's in roode rokken en witte rijbroeken, terwijl ook later op den middag de vereeniging «Tres" (Tres faciunt collegium) verscheen, vooraf gegaan door een rijtuig met muzie kanten, hetwelk echter, door het ver bod om op Zondag muziek te maken in de gemeente De Bilt niets kon doen hooren. Door deze verbodsbe paling gaat veel van het eigenaardige verloren, toch blijft het er gezellig vooral als een voorjaarszonnetje zijn vroolijke levenwekkende stralen kwis tig over hot gewriemel van menscheu en dieren strooit. Een pas in dienst getreden recruut, uit Schoonoord afkomstig, is bij zijne overplaatsing van hier naar Assen weggeloopen en te Schoon oord aangekomen, voorgevende dat hij voor den dienst afgekeurd was. Op last van den burgemeester dier gemeente, die per draad mei zijn verdwijning in kennis was gesteld, is de weggeloopene als deserteur naar Assen getransporteerd. Gevonden Voorwerpen. Omtrent de volgende in Maart ge vonden en nog niet afgehaalde voor werpen, zijn aan het Bureau van Politie alhier inlichtingen te bekomen Een gouden ring met pareltje, een blauw fluweelen werktasch. Krijgen we de crinoline weer Het Engelsche blad Church Review meldt dat de prinses van Wales, toen zij dezer dagen naar het vasteland scheep ging, een crinoline droeg. Zou bet blad wel goed gezien hebben? Kikvorschen als voedsel. Amerika overvleugelt tegenwoordig Frankrijk wat betreft de consumtie van kikvorschen. De Yankees verorberen tweemaal zooveel kikkers per jaar als de Franschen, ni. een miljoen. De kikkersjagers maken daar voor 50.000 dollars; ze brengen 150.000 dollars op bij de liefhebbers, die 't fijne witte zachte en smake lijke vleesch als een groote delicatesse beschouwen Door de bijzondere vraag is het getal kikvorschen in de laatste jaren in Amerika zeer afgenomen en men kweekt ze nu kunstmatig aan. De grootste kweekerij, in Ontario, levert elk jaar 5000 pond bereide kikkerboutjes af en 7000 levende voor de vivisectie. De kikkerkweekerij is zeer loonend, daar 't artikel steeds gevraagd en de productie schier zon der kosten is. want de natuur ver schaft de kikkers alles wat ze noodig hebben. Pooltocht. Nordenskjöld, de beroemde Noord- poolvaarder, wiens naam door bet succes van Nansen, betrekkelijker wijze gesproken, bijna niet meer ge noemd wordt, laat nu ook weer van zich hooren. Hij is te St. Petersburg aangekomen orn daar op aandringen van koning Oscar met de Russische regeering besprekingen te houden omtrent een tocht naar Spitsbergen, waarvan de kosten door Noorwegen en Rusland zullen worden gedragen. De tocht zal drie jaar duren terwijl de kosten op 100 000 roebel zijn ge schat. De Fransche, de Duitsche en de Engelsche vrouw. Een Duitscher vergelijkt de Fransche, Duitsche en Engelsche vrouwen aldus De Frangaise trouwt uit berekening, de Engelsche omdat het zoo behoorl en de Duitsche uit liefde. De Frangaise bemint zoolang de wittebroodsweken duren, de Engelsche levenslang en de Duitsche eeuwig De Frangaise brengt haar dochters op het bal, de Engelsche in de kerk, de Duitsche in de keuken. De Frangaise heeft geest, de Engel sche verstand, de Duitsche gemoed. De Frangaise dost zich smaakvol uit, de Engelsche zonder smaak, de Duit sche kleedt zich. De Frangaise zwetst, de Engelsche spreekt, de Duitsche babbelt. De Frangaise geeft u een roos, de Engelsche een dahlia, de Duitsche een vergeetmijniet. De Fran gaise heeft een tong. de Engelsche een hoofd, de Duitsche een hait. Deze Duitscher is blijkbaar een bij zonder groot vereerder van zijn vrouwelijke landgenooten. Mr. Labori, wiens naam in en buiten Europa sedert eenige weken met onderscheiding genoemd wordt, pleitte eergister te Parijs in een erfenis-proces. Plotseling viel de eischer hem in de rede met de woor den dat hij zich liet betalen om de justitie te bedriegen. De man werd op last van den voorzitter buiten de deur gezet. Echter vond mr. Labori 't wensche- lijk te zeggen: »ik ben hier ten be hoeve mijner beklagenswaardige cliën ten, die geheel zonder middelen zijn en aan wie men een fortuin betwist, waarvan de helft hun wettig toekomt. Ik moet hierbij voegen, dat il< voor deze zaak, evenals voor een andere vrij wat beroemder zaak. geen honora rium ontvang. Kan men in dit land, waar vroeger de edelmoedigheid in- heemsch was, iemand niet meer zijn plicht zien doen zelfs in moeilijke dagen, zonder aanstonds zijn naam met hoon en laster te bekladden?" Een hartlijke ovatie werd den kranigen advokaat na dit waardig protest gebracht. Vrijdagmorgen ten ongeveer 10 ure hebben drie onbekenden in de Torensteeg te Amsterdam zich ge drongen om een bejaarden kantoor- looper die hun handelwijze niet be grijpende, eerst na hun heengaan bemerkte dat hem een aangeteekende brief, even te voren door hem aan het Hoofdpostkantoor alhierontvangen, was ontstolen en nog wel uit de rechterbinnenzak van de overjas. De brief was verzonden uit 's Gra- venhage en gericht aan den heer W. C. de Vlaming, Vondelstraat 48, alhier. De enveloppe was gewoon vierkant, geel, had 5 lakken en droeg het nummer 323. De heer W. Bakker te Beemster heeft een 1-jarigen stier verkocht voor f 500. Het dier is bestemd voor den stal van den heer Paul Krijger, president derTransvaalsche Republiek. In De Ned. Jager wordt gewe zen op den omvang van den handel in vogeleieren, welke door schooljon gens gedreven wordt en op de schade aan de jonge vogels aangericht door katten. Met aandrang wordt de raad gegeven »Ouders, straft uw kinderen, wan neer ze eieren uithalen; straft ze streng! Verbiedt ze om eieren te koopen of te ruilen, ja zelfs ze in hel bezit te hebben. Weet, dat elk eilje, dat uw jongen uithaalt, een diefstal is, aan de natuur gepleegd. «Onderwijzers, belet dien eieren- handel op uw scholen, straft den overtreder. «Eigenaars van tuinen en parken, duldt geen kat op uw grondgebied." Te Zurich is een inbrekersbende in arrest genomen, de leden heeten Endel, Lutz en Mattern en moeten vaak met succes in Nederland, Duitschland en Oostenrijk bun operaties volbracht hebben. Zij waren altijd zeer net gekleed en zorgden steeds na een goeden coup zich snel uit de- voelen te maken. Zij waren bij hun arrestatie in 't bezit van een aanzien lijke geldsom. Eenige visscherlieden van het eiland Urk hebben Donderdag en in den volgenden nacht een niet te ver smaden buitenkansje gehad. Met den haringzegen hebben ze niet minder dan zes last of ruim 300 tal van ge noemde vischjes gevangen. Als men weet, dat de prijs der haringen van f 1.00 tot f 1.25 het tal (200 stuks) bedraagt, kan men nagaan hoe groot dat buitengewoon kansje voor hen is geweest. Ook Vrijdag was de vangst rond dit eiland aanzienlijk. De diertjes trekken in groote scholen naar de kusten om kuit te schieten en worden dan gesnapt. De piijs daalt aan merkelijk. De schatten van Alaric. Zooals bekend is werd Alaric, de koning der West-Gothen toen hij in het jaar 410 stierf, in de rivier de Busento bij Cosenza in Zuid-Italië begraven. Alaric had kort te voren het machtige Rome veroverd en ge plunderd. Hij had daarbij een fabel achtig rijken buit gemaakt en trok daarmee naar het Zuiden om Sicilië en Noord-Afrika aan zich te onder werpen. Doch bij Cosenza werd hij plotseling door den dood overvallen. Om nu te verhinderen dat het graf van hun heldenkoning door de schen dende hand van hebzuchtigen ontwijd werd, damden de Golhen de rivier de Busento af en begroeven den koning met al zijn schatten in de bedding van den stroom. Daarna leidden zij de rivier weer in de oor spronkelijke bedding en doodden alle gevangenen, die dezen arbeid hadden ten uitvoer gebracht opdat niemand de plaats waar Alaric begraven was, zou verraden. Dit voorval heeft zoo als men weet graaf von Platen in zijn schoon gedicht. «Das Grab irn Busenlo" verheerlijkt. De Duitsche geleerde dr. Heinz Westrieder, die in de bibliotheek van het Vaticaan historische studies maakt., heeft nu aan de Italiaansche regeering een interessant plan voor gelegd. Doctor Westrieder is van oordeel, dat de rivier de Busento bij Cosenza zonder veel moeite weer is af te leiden. De Duitsche geleerde meent dat hij, gesteund door oordeel kundige nasporingen en opgravingen door vakkundigen, den schat van Alaric zou moeten vinden, even zoo goed als dr. Schliemann den schat van Priamus in het oude Troje te rugvond. Als zoo meent dr. Westrieder het vuur niet in staat was om de schatten van Priamus te verwoesten, hoeveel minder waar schijnlijk is het dan, dat het water de zware gouden en zilveren voor werpen, op den bodem der rivier liggend, heeft weggespoeld. Het plan van den geleerde is zeker origineel. De Italiaansche regeering heeft zich niet afkeerig betoond van het plan. De minister van onderwijs toch heeft 20,000 lire voor de voorbereidende werkzaamheden bewilligd, de Banca Romana geeft 15,000 lire, het ministerie van waterstaat stelt zijn beste ambtena ren en werklieden ter dispositie terwijl de prefect van de provincie Cosenza door de regecring aangewezen is om het onderzoek dat door den beroem den oudheidkundige Bernabei geleid zal worden, voor de geleerden zoo gemakkelijk mogelijk te maken, door hun alle verlangde inlichtingen te verschallen. Ecu huwelijks-aanbod niet omschrijving. De volgende advertentie komt voor in no. 2105 van het Nieuwsblad ge wijd aan de belangen van de Hoek- sche Waard en IJzelmonde «Wegens huwelijk van zijn eenige dochter verlangt de Heer J G rustend Landbouwer te Barendrecht, Middeldijk, kennis te maken met een fatsoenlijke, welgestelde jonge Doch ter of Weduwe, boven de veertig jaar oud, om na wederzijdsch goed vinden een wettig huwelijk aan te gaan. Geheimhouding op woord van eer verzekerd. Leeftijd van steller dezes negen en vijftig jaar, helder, gezond, fatsoenlijk uiterlijk, vrij van sterken drank, een groot minnaar van een kop koffie. Vermogen tienduizend gulden, te weinig om fatsoenlijk van te leven, bestaande in een nieuwe Landbouw- woning, zes nieuwe Arbeiderswonin gen met veertig bunders Land van verschillende Landeigenaren, verhuurd aan zijn zoon G Gvoor tien jaar, voor drie honderd vijf en zeventig gulden per jaar. Gehuurd een fatsoenlijke rentenierswoning bij het dorp, winterhuis, zomerhuis en kamertje. Ik heb drie kamers vol meubelen, vier bedden met toebe- hooren, kostelijk goed, goud, zilver en juweelen, waarde ruim duizend gulden. Berichten worden ingewacht voor vijftien April. Jonge dochters en weduwen je hebt hier te doen met een heel fatsoenlijk man, die groot staat op zijn eer, met een goed hart voor een fatsoenlijke vrouw. Zonder vermogen onnoodig te schrijven Poging tot ontvoering van een schoonmoeder, dat is zeker wel fin de siècle. En toch maakte zich daaraan, in veree niging met twee helpers, een zekere Z. te Neustettin in Duitschland schul dig, voor welk feit zij ieder tot 14 dagen gevangenisstraf werden ver oordeeld. Bij Z. woonde vroeger zijn schoon moeder, de wed. M. in, in wier on derhoud Z. verplicht was bij overeen komst te voorzien. Wegens slechte behandeling vertrok de weduwe naar haar zoon Friedrich. Daar Z. nu de levensmiddelen, die hij zich verbon den had haar te verschallen, naar het huis Friedrich M. moest expe- dieeien en dit hem op den duur te lastig werd, verzocht hij zij schoon moeder om tot hem terug te keeren. Aangezien zij echter niet vrijwillig terugkomen wilde, vatte hij het plan op haar te schaken. Hij en zijn hel pers trokken naar haar nieuwe wo ning en grepen de oude vrouw op een gunstig oogenblik aan om haar in een rijtuig, dat zij meegebracht hadden, te ontvoeren. Üp het geschreeuw der vrouw kwam haar zoon toegesneld, die de indrin gers op de vlucht joeg, zoodat Z. het voorloopig zonder schoonmoeder zal moeten stellen. Arme man Bekend is reeds lang, dat men in Amerika groote steenen woonhui zen met fondament en al op rollen van de eene plaats naar de andere voortbeweegt. Nu schijnt men nog verder te gaan. Nabij Bulfalo is een spoorwegstation honderd meter verder gerold en in Massachussetts is een geheele fabriek- plaats met 30 M. hoogen schoorsteen, 50,000 K.G. wegend, waterbassin en vijf bijbehoorende woonhuizen, bijna een kilometer verder gerold, natuur lijk door middel van een aantal kunstig samengestelde machines. Water des doods. Tegen brandewijn en andere dran ken, welke den doodelijken alcohol bevatten, zeiden de ouden «aqua vitae« dat is water des levens en de Fran schen spreken nog van «eau de vie«; toch is deze naam geheel verkeerd. Men zou niet moeten spreken van «water des levens«, maar van «water des doods#. De statistieken verkondigen ons, dat er nog steeds veel meer menschen in het kleine jeneverglas sterven dan in de groote zee. Het aantal onge lukkigen, die zich door den sterken drank een vroegtijdigen dood berok kenen, is ontelbaar. Men berekent, dat in ons land alleen jaarlijks ruim 15.000 menschen door den drank of de gevolgen ervan sterven. Doch niet alleen op den mensch maar zelfs op planten en dieren werkt de alcohol doodelijk. Het zaad verliest in den alcohol zijne kiemkracht. Bloemen en plan ten, met alcohol begoten, sterven na eenige dagen zelfs krachtige boomen, wier wortels met alcohol in aanraking gebracht worden, kwijnen weg. De vogels des hemels, de dieren der aarde, de visschen der wateren en de insecten, die over de aarde kruipen, alle worden gehinderd of gedood door dien drank, door den duivel uitgevonden. Alle vluchten en schuwen dien verfoeilijken drank, als hij door een of ander toeval op hun weg komt. Alleen de «beschaafde# mensch gebruikt hem, gebruikt hem, helaas, in groote hoeveelheden en stort niet alleen zich zelf, maar ook vrouw en kinderen in 't verderl. Hoe waar is nog het woord door dr. Guy Patin reeds in de 17e eeuw gesproken en dat met groote letters op de deuren der herbergen zou geschreven moeten worden Indien de jenever degenen doet levendie hem verkoopen, hij doodt degenen, die hem drinken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2