IjNBOEDEL, Kastelein. STRIJKGURSUS. A. N. J. VOS GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. Toynke-Veraipe ,.0ns Huis". INGEZONDEN. VERKOOPEN: Voor liet bijwonen van prac- tische schietoefeningen en najaars- manoevres zullen bij bet le regiment veld-artillerie de miliciens-verlofgan gers van de licliting 1895 dit jaar onder de wapenen worden geroepen. 357e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 13 en 14 April. (850 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1500 op No. 4250. Prijzen van f 45. 1050 2215 2230 2242 2244 4251 4269 4282 4283 7220 7258 7573 7599 7603 7618 7671 16306 16314 17810 17870 19379 19381 19417 19435 20371 20376 20390 20394 20412 en 20446. Te zamen 31 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 24—28 April. De vierde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f5.000, 1 van f 2000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f 200, 15 van f 100 en 1565 van f 65 (Geene nieten). Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde h f 3.50 en klassikale f 2.85 per '/jo. Ilyacintlicii en tulpen worden thans in groote massa's uit Haarlem's omstreken naar Berlijn ver zonden. Zij komen, in vlakke bonten kisten verpakt, daar in zulk een uit stekenden toestand aan, dat zij, vooral de hyacinthen, dagen lang frisch blijven en hun geur behouden. Zij worden te Berlijn op de straat gevent. Schadelijke vogels. Daar sommige vogels, vooral mus- scben, zeer veel kwaad doen aan de graanvelden, is bet wenscbelijk geoor deeld, dat ook tot bet schieten met geweer op deze vogels machtigingen worden verleend. Pistoolschoten heb ben alleen tengevolge een voortdurend opjagen en zieli wederom neerzetten, waardoor de schade nog grooter wordt. Alleen van bet schieten met geweer wordt afdoend heil verwacht. Daarom heeft de minister van Justitie de commissarissen der Koningin ge machtigd, buitengewone machtigingen af te geven tot het schieten met ge weer op schadelijke vogels in geval len waarin de noodzakelijkheid daar toe zal blijken. Overleden: Christina Sterk, 71 j. wed. van A. M. Meijer. Arie Everardus Ver hoef, 1 m. Hendvina Koeleveld, 75 j. ongeh. Adriaan Christiaan de Graaf, 40 j. ongeh. Hoogland. Geboren9 April, Maria, d. van G. Her der en J. Schouten. Gehuwd: 14 April, H. Morsing en G. Beijer. P. van Middelaar en M. van Zuilen. Leusden. Geboren: 6 April. Evert, z. van Dirk van Garderen en Alida Osnabrugge. 9 April. Wilhelmina Johanna, d. van Cor nells Stalenhoef en Anna van den Breemer. Ondertrouwd: 14 April. Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Jan Aartsen en Niesje Peut. Stoutcnburg. Geboren: 3 April. Willempje, d. van Melis van Dijk en Fijtje van de Lange- meen. 9 April. Antonius, z. van Gerar- dus van Daatselaar en Luitje Smit. Overleden: 2 April. Jan van Valken goed, oud 73 j., wed. van Cecilia Schoon- derbeek. Woudenberg. Overleden10 April. Everarda Geer- truida van Nieuwenhuizen oud 6 maanden. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 April 18'J8. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen 10 af 0Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2 50 a f3.00 Hoendereieren f2.50 a 13 00 per lOOst. Eenden f0a f 0.Boter f0 85 a f 1.00 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen fO.GO a fl.— Kuikens f0 00 af 0.00 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganren f0.f0.Eenden 10.00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0.00 a f 0 IVilde konijnen f 0.a f 0. Tainme f0.80 a f 1.10 Duiven f0.40 a f 0 GO paar. Magere rarkens f 12.f20.Zeugen f50.f GO. Biggen f6 af 10.Schrammen 1 00 a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000. Ka! f vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pmkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 10000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 0000 kilo Bo ter; kilo Magarine: kilo Kaas; stuks Vee: 20 magere varkens, 400 biggen en 15 zeugen. Wordt gevraagd een Kastelein voor de sociëteitDeVeeeeniging Aanvankelijk 6alaris f 500 met vrije woning, vuur en licht. Franco brieven met volledige referentiën aan den secretaris L. HOUBAER, Langestraat F 32, voor 20 April a.s. Christiaan van Denemarken met de hertogin Alexandrine van Mecklen burgSchwerin zullen bijwonen. «Parijs" zoo eindigt het bericht «Parijs zal den beiden Koninginnen de meest eerbiedige sympathie be tuigen, zich herinnerend de deugden en de zeldzame verdiensten der Ko ningin-Regentes en de verwachting, die heel een volk geplaatst heeft op het verstand en het hart der jeugdige erfgename van de Oranje Nassau's. «Koningin Wilhelmina spreekt vloeiend en heel zuiver Fransch. Engelsch en Duitsch. Zij spreekt bijna evengoed llaliaansch en Rus sisch. Zij toont een zeer levendigen smaak in letteren en kunsten en ..heeft niets verwaarloosd van wat Haar geest kon ontvankelijk maken voor de dingen van Haar tijd. Zij is ook dol op allerlei sport (une fer vente de tous les sport") en een der elegantste amazones. «Maar Haar toekomstige onder danen zijn vooral verheugd over Haar aangeboren goedheid en Haar ge hechtheid aan de belangen van Haar land." H.H. M.M. de Koninginnen zullen na terugkeer in Juni te Soestdijk daar tot de laatste dagen van Augus tus verblijven. Dientengevolge zal de verjaardag van H. M. de Koningin door H.H. M.M. te 's-Gravenhage worden doorgebracht, maar H.M. de Koningin wenscht, dat alle feestelijk heden op 31 Augustus te 's-Graven hage achterwege blijven, opdat deze voor Hare Majesteit zoo hoogst ge wichtige dag in alle opzichten een ernstig karakter dragen. Hare Majes teit heeft in dien geest een verzoek doen richten tot het gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Bij informatie aan de best in gelichte bron is gebleken, dat het verhaal, als zou op den a.s. verjaardag van Koningin Wilhelmina hare ver loving worden openbaar gemaakt met den tweeden Prins van Saksen-Wei- mar, geheel verzonnen is en dat zelfs geen schijn van waarheid daaraan ten grondslag ligt. Te Baarn is na een kortston dige ziekte overleden jhr. L. D. Rut gers van Rozenburg, eigenaar van het groote landgoed de Ilooge Vuur- sche. Sinds jaren was hij lid van den Raad en tot vóór enkele maanden ook wethouder van genoemde ge meente. H.H. M.M. de Koninginnen heb ben f 150 aan de Zeil- en roeivereeni- ging Be Gomvzee gezonden als bijdrage voor de aanschaffing van haringfuiken \oor de huisvaders te Monnikendam, wier fuiken door den storm van 25 Maart jl. verloren gingen. In de buskruitfabriek De Krijgs man te Muiden heeft een ontploffing plaats gehad. In een der bijgebouwen, waar rookvrij buskruit tusschen twee zware walsen, door stoom gedreven, gerold en geperst wordt, is een be trekkelijk kleine hoeveelheid kruit, 5 a 8 kilogram, ontploft. Op dat oogenblik waren twee werklieden, J. Kersten en J. de Graaf, in dit bijgebouw aanwezig en werden door de vlam getroffen. De eerste, gehuwd en vader van vijf kindei en, was on middellijk dood, en de andere bekwam ernstige brandwonden, aan de gevol gen waarvan hij spoedig daarna over leed. Door de ontploffing zijn de zware stalen cylinders van het walswerk geheel uit elkander geslagen, ook het gebouwtje waarin die wals geplaatst schermutseling bepaald, dat Arthur als huisleeraar te Surbitonpark zou blijven, en dat niemand van zijne bloedverwantschap er iets van verne men zou, voor dat bij zich aan zijn vader bekend bad gemaakt. «En nu," meende de generaal, na bet ongeveer nog een half uur lang gevoerde gesprek, «nu denk ik, zou bet tijd worden naar bed te gaan, en een weinig rust te nemen, boewei wij 'toch niet slapen kunnen, maar eerst moeten wij nog op de gezondheid van den nieuwen baronet drinken. Daar al de bedienden al ter rust zijn gegaan, zal ik zelf in den kelder gaan en een fijnen flesch balen, die waardig is dien dronk te bezegelen," De generaal verhief zich, om zijn voornemen uittevoeren, en hoewel geen der jonge lieden ook bet ge ringste om den wijn gaf, zoo verzette zich to'eb geen van beiden tegen zijn wéggaan. {Wordt vervolgd.) j was, werd zwaar beschadigd. Dank zij de inrichting der fabriek, waar elke afdeeling die onmiddellijk gevaar oplevert, in een afzonderlijk gebouw gevestigd is, welke gebouwen alle van gegolfd plaatijzer vervaardigd zijn, heeft de ramp maar twee slacht offers geëischt. De werklieden, die in een andere afdeeling van het gebouw waar de ontploffing geschiedde, bij een walswerk bezig waren, bleven ongedeerd. De aangebrachte schade bedraagt f16.000 waarvan f 10 000 aan de machine. Bij Kon. Besluit is de Commis saris der Koningin in Utrecht gemach tigd tot liet bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering in de maand Mei '1898, om dan te behandelen een voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de verpleging van armlastige krank zinnigen uit dat gewest in een nieuw daartoe op te richten gesticht, buiten de gemeente Utrecht, doch binnen die provincie. (St.-Cl.J PLAATSELIJKE BERICHTEN. Dat aan de droogmaking der Zuiderzee ook voor onze gemeente zoo vele en zoo groote plaatselijke belangen verbonden zijn, was zeker wel eene der redenen, waarom de heer W. J. Beekman, die gisterenavond in «Amicitiac namens den Zuiderzeebond deze quaestie besprak een zoo groot en laat ons het er tegelijkertijd aan toevoegen, zoo dankbaar auditorium vond. Op eenvoudige door duidelijk heid uitmuntende en daardoor voor eenieder bevattelijke wijze behandelde spreker achtereenvolgens: het ont staan der Zuiderzee uit het reeds ten tijde der Romeinen bekende meer Flevo, de verschillende plannen sedert een aantal jaren gemaakt tol algeheele of gedeeltelijke drooglegging, om ein delijk meer uitvoering stil te staan bij het laatste plan door de Staats commissie gemaakt en dit uitvoerig toe te lichten. In een tweetal hoofdartikelen be handelden wij vroeger reeds de beide door den Nationalen Zuiderzee-Bond, over bedoeld plan in het licht gege ven brochures, eu daar sprekers rede in hoofdzaak daarmede overeenkomt, is het zeker onnoodig deze hier nog maals uitvoerig weer te geven Meer dan een tegenstander zal, na gehoord te hebben de groote economische voordeelen aan dit bij uitstek nationale werk verbonden, in een voorstander zijn veranderd. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren J. Gerd. Kleber, Celosse, Kames, Keete en D. Gerritsen, wier bezwaren legen de droogmaking ingebracht, door spreker grootendeels werden weerlegd of althans in uitzicht gesteld, dat daaraan bij de uitvoering zou worden te gemoet gekomen. De heer T. Wesseling, die spreker ook inleidde, dankte hem ten slotte voor zijne leerzame voordracht en eindigde met hem, mocht eerlang tot de uitvoering van het grootsche plan worden over gegaan en ZEd. als een der meest zaakkundige leden van den Zuider zeehond lot de leiders belmoren, hem de belangen der plaats onzer inwoning in 't bijzonder op 't hart te binden. Voor de talrijke opgekomen leden der Afdeeling Amersfoort van den Christelijk Nationalen Werkmans bond trad Woensdagavond 1.1. in het lokaal van de Diakonieschool der Her vormde gemeente de oud-Hoogleeraar dr. J. J. P. Valeton op, om in hun midden een lezing te houden. ZHgel. bepaalde de aandacht zijner hoorders bij Czaar Peter den Groote van Rusland. Werden eerst zijn persoon en om geving geschetst, de toestand van den tijd waarin hij leefde, de invloed door hem uitgeoefend ook door zijn ver blijf in Holland, waarvan de spoien nog in het land der Czarcn te vinden zijnhet tweede deel der belang rijke rede bedoelde voornamelijk de volharding te schetsen van den man, die het ruiterstandbeeld van den grooten Keizer te St. Petersburg ont wierp en vervaardigde, den beroem den Franschen bouwkundige Falconet, door Katharina II uit zijn vader land ontboden, en die geen be zwaren te groot achtte, om zijn doel te bereiken. Met een opwekking om niet naar een vergankelijke, maar naar een onvergankelijke kroon te streven, besloot de Hoogleeraar zijn boeiende en leerzame lezing. En voorzeker sprak de voorzitter der vergadering uit het hart van al de aanwezigen, toen hij ten slotte den hooggeschat- ten spreker den hartelijksten dank toebracht voor den genotvollen avond door hem aan zijn hoordeis verschaft. Het Uitvoerend Comité der Internationale Tentoonstelling van Bakkerij, Maalderij en kookkunst en aanverwante vakken welke, onder llooge Bescherming van II. M. de Koningin-Regentes en nnder Eere- Voorzitterschap van den Burgemeester van 's-Gravenhage, van tien 4enJuli, tot den 2en Augustus a.s. in den Dierentuin te 's-Gravenhage zal ge houden worden, heeft o.a. tot corres- pondeerende leden alhier benoemd, de H.H. R de Haas, W. H. MeursingJr., en J. van Zalmgen. Dokter J Damsté, arts te Hoevelaken, zal einde April zich te Nijkerk vestigen, waar hij tie prak tijk overneemt tan dr. W. Rolvink, die zich elders vestigt. Ds. J. van Loeiien Martinet, rustend predikant te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Rernonstransche kerk alhier. Door de activiteit van onze politie, tlie reeds meermalen blijken heeft gegeven in dergelijke zaken, een goed doorzicht te hebben is het gelukt, den dader van de brutale aanranding van Donderdag 7 April, op te sporen. De Hoofdagent De Jager werd j.l. Donderdag op last van den Heer Commissaris van Politie, alhier, naar Driebergen gezonden, om daar onderzoek te doen naar liet verleden van een daar wonend persoon, wiens signalement overeenkomst had, met dat, van den onbekende, die verleden week de vrachtrijder v. d. Biezenbos, zoo ernstig verwond heeft, en die gerekend kon worden tot zulk een daad in staat te zijn. Bij dat onderzoek rezen meer en meer kwade vermoedens tegen dien persoon, die dientengevolge door de Jager tc Driebergen werd aangehou den, en, geassisteerd door den Rijks veldwachter Denisse, aldaar, werd overgebracht naar Amersfoort. Hij gaf op te zijn Jan Apeldoorn, oud 22 jaar-, op het politiebureau legde hij aan den lieer Commissaris van Politie eene volledige bekentenis, af, na door v. d. Biezenbos. naar wiens woning hij vooraf was over gebracht, als jle dader te zijn herkend. De man maakte meermalen met de gevangenis kennis, waaruit hij den 23. Maart jl. pas werd ontslagen. Op de eergisteren alhier gehou den paardenmarkt waren aangevoerd 190 stuks, waaronder 40 hitten en 10 veulens. Men besteedde voor paai den van f 70.tot f 400.voor hitten f 60.tot f 150.voor veulens f 80.tot f 200. De handel was tamelijk flauw. Door den Minister van Oorlog is aan den heer N. W. Gerlings, 2e luitenant bij de rl d. Schutterij te Utrecht toegestaan de manoeuvres in de a.s zomer door het 5e regiment infanterie te houden, mede te maken en zal ZEd.gestr. daartoe bij een der compagniën worden ingedeeld. De sergeant G. Veldman, van het 5e Regiment infanterie, welke als tijdelijk schrijver werkzaam is bij het Departement van Oorlog, is be noemd tot wachtmeester-schrijver bij liet 3e Regiment huzaren en zal als zoodanig werkzaam worden gesteld ten bureele van den Inspecteur der cavalerie. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel Regiments-com mandant bevorderd tot sergeant-titu lair de korporaal P. Muijs van de Moer, en tot reserve-korporaal de adspirant vaandrig H. W Holsteijn. De Minister van Ooi log heeft bepaald, dat de cursussen ter opleiding van officieren van wapening hij de w'erkplaaten voor draagbare wapenen, welke sedert 1895 zijn gestaakt ge worden, weder even als voorheen geregeld zullen worden gehouden. Aan den reserve-sergeant G. F. Merz, van het 5e Regiment infanterie is wegens lichaamsgebreken een eer vol ontslag uit den dienst verleend. Bij het op 13 April te Utrecht gehouden examen voor onderwijzeres, slaagden o.a. de dames A A. J. van Baai ten en B. C. van Erp, in liet Pensionaat der Eerw. Zusieis van O. L. V. alhier. Volgens annonce zullen de wer kende leden van de «Kath. Kringa alhier, op algemeen verlangen nog maals liet beroemd treurspel «Mero- dates« ten tooneele voeren op Zondag 17 April a.s. Het groote succes op 20 Febr. behaald, heeft hun doen besluiten toetegeven aan het verlan gen om nog eenmaal het stuk optc- voeren. Zij die de vorige opvoering bijwoonden, zullen gretig de gelegen heid aangrijpen, om nog eenmaal liet schoone stuk te aanschouwen waarin de prachtige zang voorkomt, door mannen- en knapenkoor uitgevoerd. Ook voor diegenen die er wel over hoorden spreken, maar het niet ge zien hebben, zal het een prikkel zijn, om het zelf eens te gaan aanschouwen, nu het bestuur voor alle gezindten de toegang opengesteld heeft, door een beperkt aantal introductiekaarlen verkrijgbaar te stellen. Wil men zeker zijn van een goede plaats, dan bespreekt men een gereserveerde a 10 cent bij den Kastelein van «de Keizerkroon.« X. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 7 13 April. Geboren: Petrus Johannes, z. van M. de Wilde en A. G. van der Heiden. Cor nelia, d. van H. J. Bakker en A. Verweij. Jansje Jacoba, d. van J. van Wijland en D. Groenewoud. - Geertruida, d. van J. H. de Vries en W. Malestein. Maria, Wilhelmina, d. van C. van Boeijen en W. van Beek. Hendrik Jacob, z. van J. H. Meijer en A. M. van Plateringen. - Cornelis, z. van C. van de Nautena en H. van den Hengel. Coenraad Hendrikus, z. van J. Snyders en J. Borman. Jo hanna Theodora, d. van C. W. Hol en K. P. Reijmers. Ondertrouwd: K. J. Terpstra en C. Ruizendaal. - A. van Niekerk en A Tap. H. Leusing en M. W. Riksen. GetrouwdA. de Handt en J. A. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld. J. Maater en F. van Karsbergen. - G. Veer en S. van Nimwegen. DAMES die deel wenschen te nemen aan de STRIJKGURSUS, (Woensdags van 2' tot 4'/i uur) kunnen geplaatst worden. Inlichtingen geven Mevrouw VAN DER ELSI, Bergstraat, en Mevrouw D. GERRITSEN, Kampstraat. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Woensdag 21 April 1898, des voormiddags 10 uur, ten huize van den Heer G. VAN HEERTUM aan den straatweg te Soesterberg tegen over «het Huis ten Halve" in het openbaar om contant geld Den goed onderhouden bestaande voornamelijk in uittréktafel, ladetafel, wasch- tafels, nachtkastjes, eenige veeren bedden met toebehooren, matras sen, sofa, chiffonnière, penant kastje, schilderijen, ronde en vierkante tafels, stoelen met paardenharen en trijpen zittingen, fauteuils, pendules, klokken, spiegels, ledikanten, stoelen met rieten zittingen, heelden, lampen, vazen, kleeden en karpetten, gordijnen, kachels, theestoof en ketel, stooven, linnen en tafel goed (oud damast), eenig zilver werk, vlag met stok, 10 kippen en haan, mangel, kruiwagen, eenig tuingereedschap, kolen- hakken, ladders, tobben, eene partij kalk, brandhout, glas-, blik-, en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te bezichtigen van 812 en van 24 ure. Nadere inlichtingen- worden verstrekt door den Makelaar C. ROODESTEIN te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2