Advertentiën. verkoopen ™BUÏTENLMD™ INGEZONDEN VOORHANDEN: tZaM. P. JE GROOT. A. N. J. VOS A.H. DRIJFHOUT VAKHOOFF verkoopen: Ongeveer zich de bevolking gaarne, en later zou zij, indien de mogelijkheid werd geopperd, er niet gemakkelijk toe te brengen zijn tot de voormalige ver houdingen terug te keeren. Daarmee is niet gezegd dal voortaan alle moeie- lijkheden zijn uit den weg geruimd of voorkomen. In de Bovenlanden hebben ook welcens uitingen van on tevredenheid plaats, bijv. bij verande ringen in de hellingen van belastingen, ook ten onzent dingen over welke de belanghebbenden niet altijd vroolijk zijn gestemd, maar, dergelijke be zwaren worden zonder noemenswaar dige moeite opgeheven, en in het algemeen zijn de' welvaart, de be schaving, de orde toenemende. Wie daar het meest van profiteerd, dat is de kleine man. Dien kant moet het op Atjeh ook uit. Volgens bevoegde beoordeelaars van den toestand zijn we nooit zoo ver als thans op weg geweest om tot een bevrediging te geraken, welnu, al zou de laatste stap ook een moei lijke en kostbare zijn, gedaan moet hij worden met geestkracht en na beleidvolle voorbereiding. En daarna, als de bevolking niet meer de duim schroeven worden aangelegd door haar honderden priesters, om a wat zij nog het hare kan noemen af te staan voor oorlogsbelasting, dan zal zij rustig, zonder de minste vrees voor krenking barer godsdienstige rechten, haar velden gaan bebouwen en haar handel drijven, veilig onder de hoede der «Keumpenie," met ach ting opziende naar Onze Driekleur. Wie zijn het, die in Amerika tot den oorlog drijven'? Volgens een kenner van Amerikaansche toestanden in den „Berliner Herold" be staan die elementen uit drie groepen. a. De candidaten voor het presidentschap. b. De suikerlrust. c. De zilverpartij. Den candidaten voor het presidentschap is op zich zelf niets aan den oorlog ge legen. Maar Mac Kinley is tegen den oorlog en de oorlog is populairvan deze omstandigheden kan dus met voordeel tegen den fungeerenden president worden partij getrokken. Indien Mac Kinley sym pathie toonde voor den oorlog, dan zouden dezelfde heeren met evenveel nadruk voor den vrede opkomen. De suiker-trust, de tweede groep, is door de ondersteuningen in geld, aan de rebellen uitgekeerd, en door de voorschot ten, aan de „Republiek Cuba" verleend, op den oorlog aangewezen om hare uit gaven gedekt te krijgen. De Vereenigde Staten moeten nu ruim vijf zesden van de suiker, die zij voor de consumtie be hoeven, uit het buitenland betrekken. Het bezit van Cuba zou hun echter, met het oog op de vruchtbaarheid van het eiland, de mogelijkheid verschaffen om niet alleen geheel te voorzien in de be hoefte aan suiker in het eigen land maar zelfs nog suiker uit te voeren Dit heeft de suikertrust bewogen, groote sommen te steken in eene onderneming, die in de toekomst belangrijke voordeelen belooft. De in het congres zitting hebbende omge kochte agenten van de suiker-trast komen, met verzwfiging van de ware motieven op voor het brengen van Cuba onder Amerikaanschen invloedmaar wat wordt voorgesteld als noodig in het belang van de menschelijkheid, moet in werkelijkheid dienen om te zorgen, dat het in de toe komstige onderneming gestoken geld niet voor de suiker-trust verloren gaat. De derde groep, de zilverpartij, verlangt onder alle omstandigheden naar den oor log en tracht met alle middelen daarnaar te streven. Daar de Vereenigde Staten reeds nu de grootste moeite hebben, hunne goudreserve in stand te houden, omdat de inkomsten van de Unie, ondanks of misschien ten gevolge van de Dingleybill jaarlijks 30 a 50 millioen dollars bij de uitgaven achterblijven, zou een oorlog, zooals Mac Kinley openlijk erkent, het land aan den zilveren standaard overle veren. De vertegenwoordigers van deze drie groepen beheerschen het parlement. De Schr. noemt het daarom onverantwoor delijk van president Mac Kinley, die den toestand toch kent, dat hij aan het con gres de verantwoordelijkheid voor oorlog of vrede wil overlaten. Deze mededeelingen van den schrijver in den Berliner Herold verschaffen een dere telegrammen hadden de familie onderricht, dat Sir George zijn voor nemen zou uitvoeren. De derde dag van het nieuwe jaar was er toe be stemd, om het lijk van den armen John Cecil Ostwestry in de begraaf plaats van Westwalden Court op te nemen. Om deze plechtigheid bij te wonen bevond zich de generaal Dal- rymple, onder het geleide van Arthur, op weg. Zooals van zelf sprak, had de laatste geene uitnoodiging daar toe bekomen, en Harry en Felix ver wonderden er zich over, dat mr. Har rison bij de begrafenis van hun neef tegenwoordig was. Wordt vervolgd.) eigenaardig kijkje achter de schermen en verspreiden een belangwekkend licht over de ware motieven, die bij den strijd, die aanstaande is, betrokken zijn. Men ziet dat van belangen van de „menschelijk heid", die met voorliefde op den voorgrond worden geplaatst, daarbij wel allerminst sprake kan zijn. Achter die zoogenaamde „humaniteit' komt overal de rand van den dollar uit kijken. Naschrift. Zoo zal er dan toch heusch, tot schande, zij 't gezegd der Amerikaan sche republiek, oorlog komen. Geen ge kroonde despoten of tirannen, neen vrije burgers, eener vrije republiek moeten het dulden, dat eenige groepen hunner uit louter gelddorst over hen al de ellende en rampen van een oorlog uitstorten. De laatste telegrammen melden toch het vertrek van Amerika's gezant uit Madrid die thans de oorlog onvermijdelijk acht. De resolutie toch door het Congres te Washington aangenomen en door den President geteekend, is van dien aard, dat de Spaansche gezant aldaar verklaarde, dat zijn tegenwoordigheid te Washington onmogelijk is geworden en hij verplicht is zijn paspoort te vragen. De eerste oorlogsdaad tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje heeft plaats gehad. Een Ameri- kaansch oorlogschip heeft beslag gelegd op de „Buena Aventura," een Spaansch stoomschip geladen met hout komende van Pascagoula en bestemd voor Rot terdam. President Mc Kinley heeft een procla matie uitgevaardigd waarbij de blokkade wordt afgekondigd van de Noordelijke kust van Cuba. De vloot is reeds ver trokken om ze uit te voeren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. J.l. Donderdag werd het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. de Beaufor op het kerkhof te Oud-Lousden aan den schoot der aarde toevertrouwd Groot was het aantal belangstellenden die waren opgekomen om den alge meen geachten en beminden doode Ie laatste eer te bewijzen. Een groot aantal kransen zoo van familieleden als vereenigingen dekten de kist. Op len doodenakker waren aanwezig de wethouders, verscheiden raadsleden en ambtenaren ter secretarie uit Den Haag met eene deputatie van de af- leeling van den Bond van oud-onder officieren. waarvan de overledene be schermheer was. Voorts eene deputatie van de Ver eeniging uTrès facuant collegium" te Utrecht, twaalf bestuursleden van den Oranjebom! uit den Haag, waarvan wijlen jhr. De Beaufort eere-voorzitter, en eene deputatie van «Eendracht maakt Macht" te Scheveningen, waar van hij beschermheer was; al deze deputatiën hadden kransen aan de baar bevestigd. Voorts werden aan de groeve op gemerkt deburgeineestersvan Eemnes, Leusden, Barneveld en Wassenaar, de heer Melvill v. Lijnden, lid der Eerste Kamer, mr. Tydeman, lid der Tweede Kamer, de heerTaets van Amerongen, evenals de overledene Kamerheer in buitengewonen dienst. Ook waren tegenwoordig de burgemeester en wet houders van Amersfoort en leden vari de Prov. Staten van Utrecht. Aan de geopende groeve werd ach tereenvolgens het woord gevoerd door de heeren Mouton, wethouder van 's Gravenhage, door den vooizitler van den Oranjebond, door die der vereeniging «Eendracht maakt Macht," door jhr. Huydecoper van Maarsseveen en jhr. C. Roëll, burgemeester van Eemnes die allen als om strijd de minzaamheid van den helaas zoo vroeg ontslapene roemden. Jhr. Mr. de Beaufort van Driebergen dankte namens de familie voor de laatste hulde aan den dierbaren afge storvene bewezen. De gemeenteraad zal a.s. Dins dagmiddag te half twee vergaderen ter behandelingdernavolgende punten 1. Voorstel van Burg en Weth tot overneming van den weg loopende van de Korte Be-gstraat naar den Vlasakkerweg. 2. Praeadvies van Burg. en Weth. op het request van ingezetenen, houdende klacht over aanwezigheid van de tonnenschuiten in de West- Singelgracht. 3. Praeadvies van Burg. en Weth. op het request van Boekdrukkers over de levering van drukwerk aan de Gemeente. 4. Ontwerp-besluit tot af- en over- schrijvingsposten op de Begrooting Ier Schutterij, dienst 1897. 5. Ontwerp-besluit tot wijziging der Gemeente-begrooting voor 1897. 6. Ontwerp besluit tot af- en over schrijving van posten op deGemeen- begrooting over 1897. 7. Benoeming van leden en plaats vervangende leden der Commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der Wet op de Schutterij. 8. Benoeming van leden en plaats vervangende leden tot samenstellin der stembureaux voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. De maandelijksche Zcndingsbid stond zal as Dinsdag 20 April des avonds te 8 uren gehouden worden in het lokaal de Zaaier. De eind-examens der Hoogere Rurgerscholen in de provincie Utrecht zullen dit jaar hier ter stede worden gehouden en gecombineerd worden met die van de Hoogere Burgerscholen in Oveiijsel. De commissie is saamgesteld als volgt: Voorzitter de heer G. J. Buijs, Directeur der Hoogere Burgerschool te Amersfoort; leden de heerendr. J. L lluorueg dr. P. van Mourik en dr. G. van der Waals, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht E. Wesseling en B. D. Best, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Ainersfooit; dr. J. J. Doesburg, directeur van- en dr. L. W. Th. Wigman. en J. S. Piquet, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolledr. J. J. Ie Roy, Directeur van- en H. Siliakus en C. J de Bruijn Kops, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Deventer; dr. B Meilink, Directeur van-en dr. C. Stolp, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Kampen. Luitenant-kolonel J. G. van Gennep, commandant van de 2e al- deeling le regiment veld-artillerie, heeft van den Minister van Oorlog vergunning verkregen om dezen zo mer te Soesterberg te wonen. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog is aan de heer A. Roodvoets Jr, te Utrecht het weiden der paarden van het le re giment veld-artillerie te Amersfoort en te Utrecht gegund, tegen den prijs van f 0 44 per paard en per lag. De reserve-Sergeant I. J. Der- mout van het 5e Regiment infanterie is geslaagd in het examen voor den graad van Vaandrig, en tot eene be noeming als zoodanig aan den Minis ter van Oorlog voorgedragen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de Eerste luitenant P. M. van Overslüijs van het 5e Regiment infanterie met ingang van 20 April lelinilief wordt werkzaam gesteld bij le Militaire Verkenningen te 's Gra- venhage. De bij Koninklijk Besluit van 1 Apiil 1898 tot tweede luitenant hij het Leger in Nederlandscli Indië be- loemden Sergeant C. J. van Roosen daal van liet 5e Regiment infanterie is den 20 April te Harderwijk als zoodanig beëedigd en in functie ge steld. De Sergeant G. W. Stuit van het 5e Regiment infanterie is wegens lichaamsgebreken ongeschikt bevon den voor de verdeie waarneming van den dienst en zal dientengevolge tot ontslag worden voorgedragen. Aan den korporaal J. van Beers van het 5e Regiment infanterie die met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot brieven- en telegrambesteller bij het Postkantoor te Woerden, is dooi den Minister van Oorlog, op zijn ver zoek, een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. - Aan den Sergeant II. W. Wind en den korporaal J. P. van Amstel van het 5e Regiment infanterie is ter zake vari lichaamsgebreken ontslag uit den dienst verleend onder toe kenning van eene gratificatie respec tievelijk ten bedrage van f 60 en f30 Bij het Donderdag 21 April te Utrecht gehouden examen voor On derwijzer, slaagde o. m. de heer W. Ph. van Munster, leerling der R. IC. Normaalschool alhier. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wij plaatsing voor het volgende in uw eerstvolgend nummer Het doel dat wij beoogende ge zamenlijke leerlingen der hoogste klassen. 120 in getalj in de ge legenheid te stellen, van de opbrengst eener zanguitvoering een reisje naar Artis Je laten maken, zijn wij. dank de vrijgevigheid der ingezetenen, dicht nabij gekomen. Bijna nergens werd de lijst, waar mede wij rondgingen, nngeteekend terug gegeven; ook hierin toont Amers foort veel voor 't onderwijs over l hebben. Nog slechts een klein bedra ontbreekt aan de noodige gelden. leder begrijpt echter, dat wij alle kindervrienden onmogelijk kondei nagaan, eri daardoor misschien enkelei onbewust pa seerden, die ook we hadden willen bijdragen. Aan hen verzoeken wij vriendelijk de verlangde kaai ten bij de 11.11.G. J. Slothouwer en L. van Achterbergh (varkensmarkt te willen opgeven, of ze te nemen Woensdagavond a.s. bij den ingan der zaal, tvaar wij hopen, dal, zoo mogelijkalle inleekenaren legenwoor dig zullen zijn. U dankend voor de plaatsruimte Mijnheer de Redacteur. Verblijven wij, Uw dw. dn J. VAN DER HORST O. AKKERMAN. F. FABER. II C. DEN IIARTOG zacht Heden overleed en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, in haren Heer en Heiland mijne innig ge liefde echtgenoote FREDERIKA WILHELMINA JENS, geb. Van Grootveld, in den ouderdom van ruim 39 jaar, mij nalatende vier nog jeugdige kinde ren te jong om hun zwaar verlies te beseffen. Uit aller naam, B. J. JENS en kinderen. Amersfoort, 22 April '98. De korporaal II. G. Heijerman an het 5e Regiment infanterie is gedegradeerd en teruggebracht tot len stand van soldaat wegens het plegen van feiten den graad van korporaal on waai dig en dronkenschap - De concerten op het terras van »Amicitia"zullendezen zomer gehouden worden op Tweeden Pinksterdag 30 Mei; 7, 12, 20 en 26 Juni; 6, 10. 18 en 24 Juli; 2, 7, 16, 21 en 31 Augustus, telkens aanvangend des avonds half acht. De Ned. Centraal Spoorweg- Maatschappij heeft bepaald, dat haar station Soest-Soesterberg vanaf 1 Mei den naam zal dragen van Soesterberg. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 14—20 April. Geboren: .Gerrit Teunis, z. van A. Schuitemaker en E. Rikkert. Johanna Maria, d. van H. van der Heijden en S, C. Privé. Gerritje, d. van W. Arbon en A. Hofland Willem, z. van A. van Meeteren en W. Butselaar. Everardus, z. van J. van Brakel en H. Poort. Mijndert, z. van C. Bauer en J. Ruiten berg. Hendrik, z. van W. Bliekendaal en M. C. J. van Leeuwen. Willem, z, vail I. van Spiegel en C. C. Hartog. Trijntje Willemijntje, d. van F. van Zan ten en H. Kreikamp. Clasina, d. van N. Vlug en J. Geitenbeek. Lambertus, z. van A. Staal en A. Kapoen. Sara Jacoba, d. van J. de Bakker en C. van Eist. Gerarda Maria, d. van A. Meskes en E. Welling. Antoinette Alida, d. van A. Stöcker en A. Beets. Jacobus Marius, z. van A. C. de Vos en A. P. Stroes. Ondertrouwd: J. Kaats eri E. Zijsvelt Getrouwd: G. van West en H. T. Keetell. H. Lensing en M. W. Riksen, IC. J. Terpstra en C. Ruizendaal. T. Gouw en N Luchtigheid. A. van Niekerk en A. Tap. Overleden: Stephanus Leonardus Smit 78 j. echtg. van M. A. Brizee. Sara Maria Petronella Boom, 13 m. Everarda Pijpers 74 j. ongeh. Gerritje van Ree 20 j. ongeh. Care] van de Klashorst 82 j. wedr. van A. van Nijs. Gerrit Jan Vink lm. Adrianus Jacobus Langras 14 m. Albert van Oosten- brugge 41 j. echtg. van E. Buijs. Fran- cina Kivith 69 j. Theresia Johanna van Unen 7 m. Tunnis Brommer 25 j. ongehuwd. Hoogland. Gehuwd: 21 April. C. Smink en H van Hamersveld. Leusden. Geboren: 15 April Wouter, z. van Carel van de Munt en Martha van Donselaar. 15 April Jannetje, d. van J. Dunsbergen en D. van de Vendel. Overleden: 17 April Maria Steenkamp, oud 77 j. ongeh. Woudenberg. Gehuwd: 21 April Willem Legemaat, 42 j. en Teunisje Donkersteeg, 34 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2-2 April 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0 Iloekweit f 0— Appelen 10 afO.Peren f0.afO..Nieuwe aardapp. 10.ilfOZandaardapp. f 2.50 a f 3 00 llocndereieren f2 50 a 13 00 per 100 st. Eenden 10.a f 0.Boter f0 80 A f 1 00 per kilo. Mar garine f0a 10.Zoetem kaas 0.f0. Kippen f060 a 10.90 Kuikens f0 00 a f0 00 Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen f0.f0.Eenden I 0 60 a f 0 90 p. st. Jonge f0.a f0Hazen f 0.00 a f 0.AVilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.40 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0 60 paar. Magere varkens f 14.f20.Zeugenf40.f 60. Biggen f6 afll.Schrammen f00.—a f00 Vette koeten f 000 af 000.Guste koeien fOO.— a fOOO Kalf koeien f000 a f000 Kalfvaarzeu f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 iiect. Zandaardappelen 70000 stuks Hoen dereteren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Magarine: kilo Kaas; stuks Vee: 20 magere varkens, 300 biggen en 20 zengen. Heden overleed te Utrecü-c onze zuster en behuwdzuster, Mevrouw A. G. ELINK SCHUURMAN, geb. Elink Schüürman. J. C HOOGEWERFF- Elink Schuurman. G, C. HOOGEWERFF. Amersfoort,. 24 April '98. Ecnigo'j;ennitgeving Bezoeken worden niet af gewacht. eene ruime sorteering Kerkboe ken in alle mogelijke banden en prijzen, Devotieboekjes, Rozen- kranzen, Dopjes, Taschjes, Prentjes gewone en openslaande in de grootste verscheidenheid, JI ed a i 11 o n s, Sc li 11 d erij tj es, Standaards en meer andere nieuwe artikelen. Kruisbeelden in verschillende grootte en soor ten, Deelden van vele heiligen, met en zonder stolpen, enz. Een en ander zeer geschikt als geschenk voor de le H. COMMUNIE Wordt van af heden voor de minste prijzen uitverkocht bij DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Dinsdag 26 April 1898, des namiddags 2 uur, ten huize van J. VAN ELDERT aan de Hellestraat wijk E No. 137 te Amersfoort in het openbaar om contant geld alsKabinet, Kast, ronde en vierkante Tafel, Ledikanten, eenige Stoelen, nieuwe Potten, Pannen, Kommen, Bierpotten, fijn Aardewerk enz. Brandhout, Glas-, Blik- en Aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. 's Morgens vóór den verkoop te bezichtigen van 912 uur. Breeder bij biljetten. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Vrijdag 29 April 1898, 's voorm. 11 uur, bij het koffiehuis "DEN AREND" a/d Arnliemschenweg aldaar, publiek (DRENTSCHE VARKENSJ. Betaaldag 1 October f898. 's Morgens vóór den verkoop te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2